Het zal in België weldra verkiezing zijn voor de beide kamers van afgevaardigden. Te Brussel zijn veertien „anti-clericalen" aan de beurt van aftreding: 12 liberalen en 2 radicalen. Er dreigde gevaar, dat zij alle veertien zouden worden uitgestooten, wegens de ver deeldheid tusschen liberalen en radicalen. Dit gevaar is echter afgeweerd. Dinsdagavond had de verbroedering plaats. Doch niet dan na een zeer lange, scherpe woordenwisseling. De liberalen hebben onder pressie der ra dicalen toegegeven, door vier hunner zetels aan de socialisten af te staan en de overige met de radicalen te deelen. Een besluit dat nog al veel gejouw uitlokte. Het was een zeer stormachtige vergade ring, waarvan kenners beweren, dat zij de doodsklok was, die geluid werd over het Brusselsche liberalisme. UIT HET KAMP {Bergen op Zoom). Aan de manoeuvres van de 3e Divisie Infanterie die Vrijdag een aanvang hadden namen deelDe staf der 3e Divisie In fanterie, De staf en de veld bataljons van het 2e, 3e en 6e Keg, Infanterie de staf en de 4 veld Escadrons van het 2e Reg. Huzaren; de staven en de afdeelingsstaven en de 6 batterijen van het 3e Reg. Veld Artt. Waarbij als soheidsrechters optraden de Kolonel Jhr. Meijer, commandant van het 2e Reg. Huzaren, de Kolonel Boogaart comm. van het 3e Reg. Veld Artt. alsmede de Kolonels Benschop en Jhr. Laman Trip resp. commandant van het 5e Reg. Inf. en het Reg. Grenadiers en Jagers. De manoeuvres werden verder bijgewoond door den Generaal Majoor Hennus, inspec teur der Infanterie, Kool, Chef van den Generalen Staf en Bergansius, Inspecteur der Artt. Een Russisch, een Zweedsch, een Fransch en een Amerikaansche officier nemen ook deel aan deze manoeuvres. 17 Sept. '94. Bij kon. besluit is tot lid van het bestuur der vissclierijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen in het district Zierikzee benoemd de heer mr. A. J. F. Fokker, ad vocaat-procureur te Zierikzee. De heer W. Hovy deelt in „de Heraut" aangaande den toestand van Dr. Kuyper, het volgende mede „Tot mijn oprecht leedwezen zal de hoop die aanvankelijk gekoesterd werd, dat pro fessor Kuyper na niet te langen tijd zijn arbeid zou kunnen hervatten, niet zoo spoe dig vervuld kunnen worden, daar hij zich zeer zwak gevoelt en groote omzichtigheid noodig is om wederinstorting te verkomen.'' De minister van financiën, de heer Sprenger van Eyck, is een gelukskind, zegt het Hbld. Voor de millioenenrede, die hij aanstaande week voor den eersten keer zal voordragen heeft hij tot grondslag der becijferingen over het loopend jaar een zeer gunstigen stand der rij ksontvangsten. In de 8 eerste maanden van 1894 is reeds bijna 13 ton meer ingekomen dan een jaar ge leden tot September het geval was. VVel ont breken aan de raming voor 3 maanden niet minder dan 5'/s millioen, maar dat verschil vindt zijn verklaring geheel en al in de di recte belastingen, welke wat personeele en vermogensbelasting betreft eerst in het najaar worden aangezuiverd. De hoogere ontvangsten van dit jaar, vergeleken bij het vorige, spruiten weder grootendeels voort uit sucemic-rechten, die 17% ton meer opbrachten en ook de raming reeds met 6Vs ton te boven gaan. Verder hebben de invoerrechten en posterijen elk 2 ton, de domeinen en de loodsgelden elk ruim 4 ton meer dan in 1890 gegeven. Op de directe belastingen is al 12 ton meer be taald dan in 1893. Bij de accijnzen valt nog op te merken dat het gedistilleerd 4 ton meer heeft af geworpen en het geslacht f 60,000 meer. Daarentegen is aan de suikerbelasting 6 ton minder afbetaald dan in 1893 en 4 ton minder dan de raming over 8 maanden. Dit verschil komt echter bij toepassing der nieuwe wettelijke bepalingen zeer waar schijnlijk later terecht. lerseke. Gemeenteraadsvergadering van Vrijdagavond 14 Sept. Tegenwoordig] 9 leden, afwezig de heer Sauer, voorzitter de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen de goedkeuring van het raads besluit tot wijziging van den leeftijd van toelating voor het verlaten der school. Ingekomen van Ged. St. een adres van den Burgemeester aan H. M. de Koningin Regentes, waarin deze verzoekt zich wegens gebrek aan een geschikte woning in deze en omliggende gemeenten, te Bergen op Zoom te mogen vestigen. Ged. St. wenschen "oor den Raad de vraag beantwoord te zien le inwilliging van het verzoek in het ie der ge rente te achten is. Adressant v dat al zijn pogingen om te huren mislukt zijn >-et een zeer kleine Zelf een huis te ;n gezondheids- raadzaam, op Zoom >eubi- De voorzitter zegt dat de vraag natuurlijk gedaan wordt naar aanleiding van de ge meentewet. Dit verandert niets aan de zonderlingheid meent de heer Sinke. Als gevraagd werd, of de Raad tijdelijk in het elders wonen van den Burgemeester wilde berusten, zou het nog zin hebben. Onverschillig of de diensten van den Burgemeester hoog of laag aangeslagen worden, is spreker pertinent tegen de inwilliging van het verzoek en hij twijfelt niet of de raad zal het geheel met hem eens zijn. De heer Cupéry m*ent dat het niet wonen in de gemeente nooit in 't belang der ge meente kan zijn. Maar hij heeft zich ver baasd over de leugenachtigheid van het adres. Het is adressant onmogelijk geweest een woning te huren, zegt hij, en hij heeft al een jaar lang geweten dat hij de dok terswoning verlaten moest. Hij spreekt van de ziekte zijner vrouw, en deze is te lerseke juist beter geworden. Dat hij zoo wat in omliggende gemeenten naar een woning gezocht heeft kan zijn, maar dat hij op 9 Aug. (datum van request) al een gemeubileerde kamer gehuurd heeft, terwijl hij den 16en Aug. pas zijn woning heeft verlaten, is 't ergst van alles. De voorzitter verzekert, dat alles wat hij aangevoerd heeft, waarheid is. Zijn vrouw is gezond hier gekomen en is alles behalve vooruit gegaan. Hij heeft zeer zeker geen woning kunnen vinden, tenzij hij zich verlaagd had in die van Poelje te gaan, doch dat zou voor een burgemeester al te vernederend geweest zijn. Dat hij vooreen ander huis moeite heeft gedaan zou een der raadsleden kunnen bevestigen. Ook heeft hij in andere gemeenten uitgezien. De heer Sinke betwijfelt of de burge meester ernstig gezocht heeft, maar hij begrijpt wel, dat het te Bergen op Zoom prettiger wonen is dan hier. Ka verdere bespreking wordt de vraag van Ged. Staten met algemeene stemmen ontkennend beantwoord. Daarna worden eenige wijzigingen in de gemeente-begrooting voor 1894 voorgesteld en met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens wordt een nieuw plan voor de havenvergrooting ter tafel gebracht. Hierbij wordt voorgesteld het nieuwe ge deelte niet aan den vasten wal te leggen maar door een tweeden dijk van de steigers der aan den Scheldedijk liggende oester putten te scheiden, waardoor alle verdere onderhandelingen met de eigenaars dier putten onnoodig worden. Dit plan werd met algemeene stemmen goedgekeurd en na eenige beraadslaging wordt besloten aan het Rijk een subsidie van en aan de Provincie 1 /3 der kosten te vragen. Daarna komt de gemeente-begrooting voor 1895 aan de orde. De volgende posten geven aanleiding tot bespreking. lo. Bezoldiging van de klerken ter se cretarie f 600 (verhoogd met f 100). De heer Spruit is tegen de verhooging omdat lerseke geen twee klerken noodig heeft en f 200 voor een leerling genoeg is. De voorzitter voert aan dat die leerling al zeer geschikt wordt en zijn vertrek niet in 't belang der gemeente zon zijn. De heer Spruit spreekt dit niet tegen, maar één klerk acht hij zeer voldoende. De verhooging wordt met 6 tegen 3 stemmen verworpen. 2o. Salaris van den gemeentebode f50. De heer Cupéry wil dien post met f 50 verhoogen en dan een afzonderlijken bode aanstellen, ten einde Koster niet te zeer aan zijne politiediensten te onttrekken. Dit zou ook tot gemak van den secretaris zijn. Hij meent dat voor f 100 wel iemand te vinden zal zijn. De heer Sandee (weth.) zegt dat het Dag. Bestuur overwogen heeft den bode eeR instructie te geven, dan zal de zaak in orde komen. Men vergete niet dat de politie ook boodschappen te doen heeft. De secre taris zegt, dat de bode het niet te druk heeft. De heer Sinke is altijd van meening ge weest, dat er 2 flinke politiedienaren noo dig zijn, en dat Koster zijn betrekking als veldwachter niet goed te gelijk met die van bode kan vervullen. Koster moet dus óf bode óf veldwachter zijn. De post wordt met 6 tegen 3 stemmen geh .ndhaafd. 3o. Vervolgingskosten voor onvermogende belastinschuldigen enz. f5. De heer Spruit wcnscht, dat voor die vervolging een ander persoon dan Koster worde aangesteld, daar dit veel werk geeft en hij het eigenlijk niet doen mag. Hij stelt voor aan B. en W. te verzoeken een ander voor de deurwaardersdiensten aan te stellen. Aangenomen met 6 tegen 2 stemmen. 4o. kosten der straatverlichting f 520 (verhoogd met f 35). De heer Sinke vraagt of het abonnement van den lantarenopsteker niet verhoogd kan worden, wat billijk is, omdat het aantal lantarens met 6 vermeerderd wordt. De heer Sandee antwoordt, dat die ver hooging wel door B. en W. besproken is. Er wordt overeengekomen deze zaak tot later aan te houden, wijl de nieuwe lanta rens toch niet het heele jaar bediend zul len worden. Drie van deze zullen bij de haven geplaatst worden. De post blijft onveranderd. 5o, Jaarwedden van onderwijzers f 8225 (verhoogd met f 200, waarvan f 100 tot ver hooging van de salarissen van de hoofden der scholen.) Aangenomen met algemeene stemmen. 6o. Belooningen en eereblijken f3. De heer Spruit wil die som tot f 150 verhoogen ten einde het schoolverzuim te bestrijden. Als de gemeente hierin voortgaa uilen particulieren ook nog wel wat doen De heer Sinke geeft toe dat met die f 3 niet veel kan gedaan worden en dat om het schoolverzuim te bestrijden iets anders gedaan moet worden dan een certifi caat voor vlijt aan 't einde van den leer tijd uitreiken doch hij vindt f 150 te veel. Als particulieren er zooveel voor over hebben, dan moeten zij het maar toonen. De heer Spruit geeft toe, dat particulie ren ook wel kunnen voorgaan en de Raad volgen, maar omgekeerd zal men meersuc- ces hebben. De heer Cupéry wil gaarne meewerken tot bestrijding van het schoolverzuim, maar f150 acht hij ook te veel. Er zijn ouders die hun kinderen met den besten wil niet naar school kunnen zenden, en die krijgt men dus toch niet, die 't wel kunnen, doen 't ook wel, en dezen te beloonen is kwetsend voor de anderen. De post blijft onveranderd. 7e. Subsidie aan de wed. Mol bewaar- schoolhouderes f 50 (verhoogd met f 25). De heer Cupéry wenscht de verhooging niet, omdat de school zelfs niet aan de ma- tigste eischen voldoet, 't mag niet eens een bewaarplaats heeten. Hij wil wel een be waarschool steunen, maar dan moet het er een met een gediplomeerde onderwijze res zijn. De kosten zouden niet zoo heel hoog zijn, daar men schoolgeld kan heffen. De heer Joos Sandee twijfelt aan dat laatste, men moet al vast een gebouw aan schaffen, dat men op f 3000 kan rekenen. De post is verhoogd omdat er te veel kinderen kosteloos voor worden opgenomen. De vrouw heeft eer schade dan voordeel van die f25. De heer Cupéry wil dit niet bestrijden, maar door de verhooging wordt de toestand bestendigd en hij wilde gaarna die verbe teren. De heer Sinke gelooft dat de toestand niet ideaal is, maar hij betwijfelt of een bewaarschool zoo weinig kosten zou. Let tende op het aantal kosteloos gaande kin deren bij de Wed. Mol vindt hij de ver hooging niet onbillijk. De heer Spruit is sterk voor een bewaar school. Men moet daarvoor geen kosten ontzien. Hij stelt voor den post te schrap pen en B. en W. te machtigen tot het opmaken eener begrooting van kosten, om daarna de oprichting van een gemeente bewaarschool te overwegen. De post wordt evenwel met 6 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Ten slotte wordt de heele begrooting mot algemeene stemmen goedgekeurd met een ein Icijfer van f 26893,23 en daarna de vergadering gesloten. K e i' k ii i e u \v s* Ned. Herv. Kerk. Goes. De heer ds. C. R. v. Lelyveld heeft het beroep naar deze gemeente aan genomen en hoopt D. V. 14 üct. a. intrede te doen. Wilhelmlnadorp. Onze geachte lee- raar ds. L. Ingelse trad, voor het eerst sinds het ongeluk van 15 Juli, in de mor gengodsdienstoefening van jl. Zondag weder voor de gemeente op. Na het zingen van Gez. 121 en 4 en het lezen van ps, 42, ging de leeraar voor in een hartelijk dank gebed voor de redding als uit den dood, waarop hij voor zich, en de gemeente met hem mocht terugzien. Daarna predikte ZEerw. naar Lukas 1042, waarbij hij na een korte inleiding waarin hij onder meer de gemeente dankte voor de vele liefde blijken, hem in de jongst doorleefde bange dagen betoond, haar wees op het eenige noodige en haar opwekte dat eene noodige te zoeken. Na het uitspreken van den zegen nam ds. C. v. Koetsveld uit Goes het woord om de blijdschap der gemeente te vertolken over de herstelling van den leeraar; om den Heere te danken, die de krankheid niet tot den dood, maar tot Zijne heerlijkheid had doen zijn en om den leeraar te doen toezingen psalm 134: 3 met verandering van den 3en regel in „Hij richtt' u op zijn naam ter eer". Schoolnieuws. Terneuzen. Tot hoofd der op te richten Chr. school te Sluiskil (gem. Tern), is benoemd de heer. J. den Boer onderw. te Weesp. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren Bakker te Zaan dam, van Eek te Uithuistermeedcn en Feringa te Hilversum. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. school te Aardenbnrg dhr F. Busscher te Grootebroek. KRCHTSZAIiEA. Men schrijft uit Arnhem aan het Week blad van het Recht: „Door de rechtbank alhier is in de bekende zaak van mr. G. W. Baron van Dedem, kantonrechter te Wageningen, de tegen dezen op grond van art. 355 IV. v. Strafrecht gevraagde rechtsingang met verwijzing naar de terechtzitting bij be schikking van 28 Aug. 11. geweigerd met diens buitenvervolgstelling te dier zake. „De rechtbank is daarbij in hoofdzaak uitgegaan van de volgende stellingen „lo. dat de brief in quaestie blijkens zijn ihhoud duidelijk was een particuliere brief, die niet tot het archief der kies- vereeniging behoorde 2o. dat er dus voor den kantonrechter uit het terughouden van den brief ook na de opvrage daarvan wel reden bestond om te veronderstellen, dat de bedoeling bestond om dien te misbruiken, maar geenszins om te denken aan het misdrijf van verduistering, waartoe toeëigening een bepaalde vereischte is. 3o. dat, al had derhalve de kantonrech ter niet behooren op te treden, zooals hij gedaan heeft, hij daarom nog niet valt onder de strafbepaling van art. 365 W. v. S. en dat wel omdat tot toepassing van dit artikel bewezen moet zijn de daad van iemand die met bewustheid zijn bevoegd heid te buiten gaat, terwijl naar het oor deel der rechtbank uit het nauwkeurig bereids gehouden onderzoek van die be wustheid niet is gebleken". De krijgsraad te 's Gravenhage ver oordeelde A. N. van het algemeen depot van discipline tot twee jaar militaire ge vangenisstraf, wegens insubordinatie „slaan van een meerdere in rang". Landbouw. AARDAPPELFN. Met het oog op de thans heerschende ziekte in de aardappelen is het volgende misschien opmerkenswaardig. Ieder weet, dat het (bederf in de aardap pelen, dikwerf in kelders en silo's voort woekert, en dat de knollen daaraan te meer blootstaan naarmate zij vroeger worden ge rooid. Jenssen zegt dienaangaande dat de kans op bederf in den kelder in verband staat met de weersgesteldheid tijdens het rooien. Het komt er al op aan of de nog groen gevlekte, bovengrondsche deelen der plant op dat oogenblik bezet zijn met kiemaehtige schimmelsporen of niet. Sporen of zaden van phyloptora zitten er in dit geval wel altijd aan maar niet altijd hebben deze hun kiemkracht behouden. Na eenige droge zonnige dagen, afwisse lende met nachten zonder dauw, zijn de sporen meestal dood en de knollen staan dan van dien kant aan geen gevaar bloot, indien ze bij zoo gunstige weersgesteldheid worden gerooid. Na een enkelen zeer drogen dag is er reeds merkelijk minder gevaar. Bij aanhoudend droog weer worden slechts dan nieuwe sporen bij nacht gevormd indien er dauw neerslaat en hij droog zonnig weer zullen van de 100 des nachts ontsiane spo ren slechts 2 of 3 gedurende een opvol genden fraaien dag hun kiemvermogen be houden. Toch is het, ook bij schoon weder van belang eerst na den middag te rooien indien de nachten vochtig zijn en het loof nog niet geheel is afgestorven. Gemengde Berichten. Hansweert. Na veel tegenspoed is men er Zondagnamiddag in geslaagd de deur der groote schutsluis door een nieuwe te vervangen. Hansweert. Zondag is het Duitsch stoomschip „Mariënburg"komende van Ham burg en bestemd naar Antwerpen te Bath omhoog gevaren. Met behulp van drie sleephooten heeft men getracht het schip af te trekken, doch tot heden vruchteloos. Middelburg. De garnizoenen van Mid delburg en Vlissingen, welke aan de ma noeuvres in Noord-Brabant hebben deel genomen, keeren a. s. Woensdag, 19 Sep tember, terug met een extratrein, welke ten 10,35 van Eindhoven vertrekkende, te Biezelinge aankomt 2,41, aldaar 9 minuten stopt en ten 3 nre Goes passeert, om ten 3,33 te Middelburg, en te 4,10 te Vlissingen aan te komen. Middelburg, Naar wij vernemen zal het ss. Soerabaja, dat na het ss. Oenarang alhier in het droogdok werd verwacht om verlengd te worden, deze verlenging niet ondergaan, daar genoemd schip voor den dienst tusschen Nederland en Java afge keurd is. Waterlandkerkje. Zondag morgen omstreeks 5 uur barstte een hevige brand uit op de hofstede van den landbouwer onder deze gemeente. De spuiten van hier en Oostburg hadden den geheelen dag werk. Van den oogst kon niets gered worden. De paarden konden nog bijtijds uit den stal worden gehaald. Aan H. Ossewaarde te Goes en A. van Pagé te Middelburg is het diploma van meester voor het timmeren toegekend door de commissie tot veredeling van het ambacht te 's Gravenhage aan de verschillende ge slaagden werd een en ander op recht fees telijke wijze in het gebouw Diligentia te 's Gravenhage ter hand gesteld. Middelburg. De bewoners der Lange- en Korte Breestraat hebben een bedrag van f 8.25, dat na ontvangst der hun toegekende premie overbleef op de rekening van de kosten der versiering van de straat bestemd voor de weduwe van A. Heuseveldt. Vlissingen. Het marineschip Evertsen dat Zaterdag den 29 Sept. a. te water zal worden gelaten, zal niet voorzien worden van de nieuwste soort vuurmonden, doch wel van kanonnen, wier model reeds eenige jaren bij de marine in gebruik is. Terwijl in goede jaren de suikerbie ten 18000 KG. per gemet (0,3924 HA.) kan zijn, zal deze dit jaar niet meer dan 5 hoogstens 6000 KG. bedragen. Dit is te meer jammer, wanneer men weet, dat op Zuid-Beveland de suikerbieten de eenige hoop van den landbouwer waren, nu het graan, alsmede erwten en boenen door den aanhoudenden regen slechts een zeer mid delmatige opbrengst gaven. Hierbij nog gevoegd, dat de oogst van de aardappelen gering zijn zal en dat de weiden spoedig gebrek aan gras zullen hebben, dan is zeker de vrees gewettigd, dat arbeiders en land. bouwers een treurigen winter tegengaan. Aan den zuidelijken oever van den Spieringpolder (Noord-Beveland) is aange. spoeld het in gevorderden staat van ont. binding verkeerende lijk van eenen man naar de kleeding te oordeelen een schipper' Woensdag overleed te 's-Gravenkage mevrouw douairière (weduwe) Elout van Soeterwoude geboren v. Loon. Zij was weduwe van wijlen onzen beminden eere voorzitter jhr. mr. P. J. Elout van Soeter woude; zij was de zuster van wijlen het antirevolutionair-kamerlid J. W. v. Loon en heeft evenals wijlen mevrouw Groen van Prinsterer veel mogen doen tot uitbreiding van het Godsrijk. Vooral de armen, voor wie zij een stille Dorkas was, verliezen veel in haar. Zaterdag werd haar lijk ten grave gedragen. Onder hen die haarde laatste eer brachten waren de oud-minister J. P. Havelaar, Star Numan en Beelaerts, terwijl ds. Gerth van Wijk de plechtigheid met dankzegging besloot. Aan den luitenant ter zee le kl. Eij- bergen, die bij het ongeluk aan boord van de „Guinea", bij Helder, gekwetst werd zonden HH. MM. de Koninginnen een kistje fijne vruchten, terwijl de zeemilicien Lap, die tengevolge van hetzelfde ongeluk ern stige brandwonden bekwam een photografie van Koningin Wilhelmina, een met| zilver gemonteerden sigarenkoker en 500 sigaren onving. Te Weert is een 4-jarig knaapje in een ketel kokend water gevallen en aan de gevolge* bezweken. Onderstaande historische herinnering ontleenen wij aan het Rotterd. Nieuwsblad: 17 September 1588, Mislukte aanval van Parma op Tolen Parma wilde Bergen op Zoom belegeren. Om dit beter te kunnen doeu, wilde hij zich van Tolen verzekeren en zond daarom den heer van Montigny en graaf Octave van Mansveld met 800 man daarheen, die er bij lagen vloed door het water zochten te landen, gedekt door een paar duizend op de dijken gelegerde schutters. Doch graaf Everhard VanSolms, die op het eiland het bevel voerde, dreef hen met verlies van 400 man terug, terwijl de twee commandanten slechts met groote moeite uit het slijk, waarin zij waren vastgeraakt, werden gered. Om vilten hoeden schoon te maken neemt men lauw water en voege daar een weinig salmiakgeest bij, dat in elke apotheek te krijgen is. In dat mengsel doopt men een flanellen lap en wrijft hiermee den hoed af, totdat er geen vuil meer op het flanel komt. De hoed mag niet te nat worden. Men wrijft hem dan met een linnen doek droog en borstelt hem vervolgens met een schoonen, zachten borstel. Vrijdag, bij aankomst van den trein van Helder, wilde een weduwe uit Oost woud, te Alkmaar in den trein gaan, die op het 2e spoor stond. Niettegenstaande zij werd gewaarschuwd, ging zij op de rails en werd gegrepen door de locomotief van genoemden trein. Deerlijk werd zij aan het hoofd en een der beenen gewond, zoodat men voor het behoud van haar leven vreest. Iets zeldzaams! Wegens den financieel gunstigen toestand der gemeente Hoornaar, is in de laatste raadsvergadering, bij de vaststelling der begrooting voor het volgend jaar besloten, om den hoofdelijken omslag te verminderen en de 20 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting te doen vervallen voor het dienstjaar 1895/96. Als kippen ruien, leggen ze niet: natuur lijk; ze kunnen het eiwit nit haar voeder maar eenmaal reproduceeren. In de rui- periode moeten de kippen veel stoffen uit het lichaam afzonderen voor de vorming nieuwe veeren. Die stoffen zijn zeer stik stofhoudend en het ligt dus voor de hand, dat de beesten dan ook behoefte hebben aan veel krachtig voedsel, niet alleen aan graan, maar ook aan vleeschatval of vleesch- meel. Jong groenvoer is dan ook uitste kend. Dat de beesten tevens tegen nat en koude beschut moeten zijn, spreekt vanzelf. Door den kantonrechter te Schie dam werd onlangs Johanna De Bruin uit Maassluis veroordeeld tot eene hechtenis van 3 dagen, omdat zij een bezoek bracht aan hare te Rotterdam aan pokken lijdende vriendin, en naar alle waarschijnlijkheid daardoor ziekte en dood bracht in het ge zin, waar zij dienstbaar was. De veroor deelde richtte een verzoek om gratie aan H. M. de Koningin, doch dit verzoek is ge wezen van de hand. In Rozendaal houden de dieven zich thans bezig met het heimelijk ledigen van privaatputten. Bij den heer Jac. Bol heeft men de gansche j mestvaalt mee genomen. Een 18-jarige jongen sprong Maandag avond te Sprang roekeloos van de in beweging zijnde stoomtram, viel en kreeg eene bloedstorting in de hersens. Heden is hij overleden. Te Herwijnen zijn in eene weide van den polder vier paarden door kwaad willigen ernstig verwond. De dieren zijn, vermoedelijk met messen, gestoken en ge sneden. In een ander stuk land vond men twee schapen gedood. De daders zijn niet bekend. Levend begraven. Zaterdag morgen in de vroegte kwam uit Antwerpen een schuitenvoerder aan den Westerdoksdijk naar zijn zolderschuit zien, en vond die tot zijne verbazing omgekeerd, drijvende op eenige vaten vet, waarmee de zolderschuit beladen was geweest. De schuitenvoerder deed onderzoek naar zijne kameraad Ko, doch vond hem niet. Daar Ko door niemand gezien was, kwam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2