NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 149. 1894. Dinsdag 18 Scpfcmficc. HcRfsfc laargang. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN GELIJKE RECHTEN. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 October a. s. op ons blad wenschen te abonneeren ontvangen het. tot dien datum gratis. Opdat het komend geslacht weer naar God en zijn Wojrd worde teruggeroepen, vraagt Patrimonium om wegnemiog van alle beletselen, die nog altijd aan de oprichting van scholen met den Bijbel in den weg staanmet name om wegneming van de geldelijke bevoorrechting, die nog altijd aan de zoogenaamde neutrale sshool ten deel alt. (Artikel 1 van het Sociaal Program van het Nederlandsch Werkliedenverbond Pa trimonium"). Het Sociaal Program begintmet de school. Zijne eerste gedachte is gewijd niet aan de stoffelijke maar aan de geestelijke be langen des volks; niet aan eigen voordeel, maar aan het heil onzer kinderen. Een feit waarvoor Patrimonium aanspraak heeft op den dank van alle christenen in Nederland: en waarvoor het Sociaal Pro gram aller aandacht en overweging verdient. Patrimonium protesteert tegen de zoo genaamd neutrale volksschool. Daarin heeft het alle antirevolutionairen aan zijne zijde. De openbare schoei ten onzent leeft uit het revolutionaire beginsel der neutraliteit. Een beginsel dat verdraagzaamheid voor wendt „gjj moogt niemand krenken" maar in werkelijkheid verzwijging van de waarheid en de met haar in verband staande waarheden bedoelt. De neutraliteit der volksschool berust op terzijdestelling van de Goddelijke open baring en vloeit voort uit de beginselen der fransche revolutie. Had de school vroeger gesteund op de kerk; nadat de scheiding van Kerk en Staat geproclameerd was, moest zij enkel en alleen op den Staat gaan steunen. De school moest zich niet langer naar de waarheid; de waarheid moest zich naar de school schikken. Zoo kreeg men op de Staatsschool een onderwijs zoo afschuwelijk onzijdig dat het niemand meer ergerde, en daardoor ook niemand voldeed. De waarheid door haar gepredikt was zoodanig vervormd en ontzenuwd, dat zij den jood geen ergernis en den griek (atheïst) geen dwaasheid meer was. 'tls waar deze prachtige neutraliteit is door dichters van allerlei aard en kleur be zongen. Een enkele geloovige is er voor in geestdrift geweest; terwijl het verzet van Groen en da Costa, Heldring en Ca- padose met spot werd begroet. Doch de illusie van een heerlijken toe komststaat uit den zegen der openbare school geboren, is reeds lang voorhij. De teleurstelling heeft de meest hart roerende bekentenissen ontlokt van de grootsten en edelsten harer voorstanders. Wij herinnerden reeds meermalen aan uitspraken van liberale leden onzer Eerste en Tweede Kamer, die hun teleurstelling niet meer verbergen De openbare school heeft geene ver draagzaamheid gekweekt. De kosten voor onderwijs zijn niet uit gespaard op die voor de gevangenissen. In De Gids van 1891, blz. 134, schreef nu wijlen professor Buys als volgt „Men heeft ook moeite nog vast te hou den aan de gedachte dat wij ten slotte nog leden zijn van éeu zelfde volksge meenschap, tot samenwerken geroepen en tot samenroepen verplicht. De illusie onzer vaderen, dat men de kiemen der ver deeldheid het best zou verstikken door aan de gemengde volksschool vast te houden, is op bittere teleurstelling uitgeloopen, want de instelling die vrede brengen moest, is juist de steen des aanstoots bij uitnemend heid geworden". En prof. v. d. Wijck zie zijn School strijd blz. 49 bekent „Door eene hersenschimmige eenheid na te jagen, heeft men juist het tegendeel erlangd en het vuur der tweedracht, zonder het te willen, in den boezem der natie aangeblazen." En wat het gehalte van het onderwijs aangaat, kunnen de verschillende schoolop zieners, waaronder zeervele erkende voor standers der staatsschool, verklaren dat het aan menige bijzondere school met dat van de „openbare" kan wedijveren. Om deze en vele andere redenen is het dus niet noodig de eene school hoven de andere te bevoorrechten. Jaren lang is door de voorstanders van het bijzonder onderwijs gevraagd dat de Regeering rechtvaardig zou zijn en niet langer het openhaar onderwijs uit de Staats kas zou bekostigen, mede van de belasting penningen van de voorstanders der vrije school terwijl de vrije school geheel op kosten van particulieren moest worden onderhouden. Dat was geen eerlijke concurrentie. Alle antirevolutionaire woordvoerders, van Groen af, hebben dit betoogd, jaren lang; tot eindelijk, in 1889, van liberale zijde het bestaan van dat onrecht werd toegegeven en de schoolwet Mackay werd aangenomen. Eene wet die, naar beweerd wordt, den roomschen vele voordeelen, den liberalen geen nadeelen bezorgde en den vrienden der christelijke school eenige verademing bracht in den strijd. Yele schoolbesturen konden den strijd om het bestaan bijna niet volhouden. Hun was dus de Rijks-subsidie een uitkomst. Een uitkomst, waarvan men echter niet te hoog behoeft op te geven. De begunstigers der vrije school behoefden er geen cent minder om bij te dragen. Immers de Staat stelde nu ook hoogere eischen wat de lo kaliteit en het aantal leerlingen per omder- wijzer, het getal onderwijzers en de sala rissen betreft. Een groot deel der rijks subsidie wordt thans tot het aanbrengen dier noodige verbeteringen besteed. Dit is echter een gelukkig verschijnsel. Immers voor de bijzondere school moet de Christelijke vrijgevigheid hoofdbron van inkomsten blijven. En nimmer mag de gelegenheid bestaan tot de veronderstelling dat wij ons eerstge boorterecht in zake de vrije school voor een schotel linzenmoes hadden verkocht. Reoht was dan ook in de eerste plaats niet gevraagd in den zin vanik evenveel als gij. Doch omgekeerd in den zin van: gij even weinig als ik. Niet subsidie voor de bijzondere school gelijk de staatsschool dit genoot. Maar op heffing van het subsidie der staatsschool wijl de vrije school immers evenzeer zichzelf bedruipt, zonder Staatsgeld. Tegen dit laatste hebben staatslieden van verschillende richting overwegend bezwaar gemaakt. Men begreep dat hij opheffing der Rijks bijdrage aan de staatsschool, tal van open bare Bcholen zouden moeten gesloten wor den en onder onze staatslieden waren er die meenden dat de bijzondere school niet zoo maar op eenmaal in den dan te ont- stanen nood zou voorzien. Zoo kwam de Wetgever er toe den an deren weg in te slaan en naast het Rij ks- subsidie aan de „openbare" school een kleiner rijks-subsidie voor de „bijzondere" school in te voeren. Dit rijks-subsidie is door de ohristelij ke schoolbesturen aanvaard en ook Patrimonium heeft er zich in verblijd, echter met het protest er bij dat de gelijkheid van rech ten en lasten nog lang niet bestaaten wij dus niet rusten mogen tot deze alge- heele rechtsgelijkheid zal zijn ingevoerd. „Wegneming van de geldelijke bevoor rechting die nog altijd aan de zoogenaamde neutrale school kleeft". Tot heden ontvangen onze christelijke schoolbesturen nog geen cent voor school- bouw de staatsschool wordt uit de open bare kas geheel gebouwd. De staatsschool ontvangt gelden van het rijk voor de opleiding van onderwijzers de christelijke school niets. De openbare onderwijzers krijgen rijks- pensioen, de christelijke onderwijzers niets. De openbare school krijgt e«n bevoor deeling uit de gemeentekas van 60 a 70 cent percent in de kosten van het onder wijs, de bijzondere school niets. De bijzondere school geniet slechts de rijksbijdrage voor de onderwijzers. Er is dus wel degelijk nog altijd gelde lijke bevoorrechting. Natuurlijk nu niet meer, dewijl de Overheid in de Staatsschool het criterium van het volksgeluk ziet, gelijk voorheen. Thans behandelt zij de Openbare school meer als het in weelde groot geworden kind, dat een weinig verminde ren moet, maar met wien men niettemin zeer voorzichtig moet zijn. Op het standpunt van den Wetgever moet de openbare school, na de nieuwe regeling van '89, evenals verschillende andere openbare instellingen, met Staats geld op de been gehouden worden. Toch dient van lieverlee deze bescher ming op te houden toch schijnen maat regelen niet ongewenscht dat óf door langzame intrekking van subsidiën eenerzijds of door langzame vermeerdering van de Rijksbijdrage andererzijds, de afstanden tusschen beide scholen worden ingekort. Het eerste ware het verkieselijkst, en zon ons het meest toelachen. De openbare school aanvulling, de bijzon dere regel, blijft de gezonde leus, onder welke alle voorstanders der vrije school zich hebben te verecnigen. Een enkele dag in Nederland zonder alcohol doorgebracht, zou aan nationaal vermogen eene hesparing geven van ge middeld minstens 219 duizend guldens. Dat is gemiddeld vier en een halve cent per inwoner. Per inwoner en per dag, of 18 gulden per inwoner en per jaar. Natuurlijk verondersteld dat van het be spaarde drankgeld een nationaal potje werd gemaakt. LOMBOK. In bet jaarboekje van den hoofdcursus te Kampen voor het jaar 1889 komt bet- onderstaande gedicht voor, vervaardigd door den sergeant jhr. P. A. Alting van Geusau, thans als 2e luitenant gesneuveld op Lombok. Weinig zal hij toen vermoed hebben, dat „Gevallen" zoo spoedig op hem toepasselijk zou zijn en dat de wensch, in de beide laatste regels uitgedrukt, reeds in het begin van zijne loopbaan vervuld zou worden. Gevallen. Gevallen, de slapen met lau wren omkroond» Neen, ook hem heeft de grijnzende dood niet (verschoond, Want noch jeugd, noch verwachting wordt (door hem geteld. En het moordende lood lieeft hem nedergeveld. Gevallen zjjn roeping vervuld. Gevallen bezield met dat hemelsche vuur, Dat den krijgsman verzeltin het hachlijkste (uur, Ging hg voorwaarts in 't felst van den woe- denden kamp, In een nevel van stof en van aschgrauwen (damp, Gevallen zjjn roeping vervuld- Gevallen de gapende wonde in de borst, En de lippen ontkleurd door den brandenden (dorst, Het nog drupplende bloed en het brekende oog, 't Zendt alles het bitter verwijt naar omhoog: Gevallen zijn roeping vervuld. Gevallen en straks, als met plechtigen tred Men hem wegdragen doet van het eervolle bed, Ja, dan slaken zijn makkers een droevige (klacht, En bij de opene groeve daar fluisteren ze zacht: Gevallen z(jn roeping vervuld. Gevallen - en straks, als door tranen ver- (blind. De moeder komt bidden op 't graf van haar (kind, En zij stil nog eenzuchtvan vertwyfeiingloost Dan weerklink in hare ooren de zalige troost Gevallen zijn roeping vervuld. Gevallen o krijgsman, uw streven is (schoon, Gij verwerftu op aard een onsterflijke kroon. En in stilte blijft steeds ons de smeekbede bij Dat, o God, ook bij ons eens de lijkrede zij Gevallen zjjn roeping vervuld. Omtrent het vorstelijk lustverblijf te Tjakro Negara ontving bet N. v. d. D. uit een particulier schrijven van een oog getuige op Lombok de volgende beschrijving: Op het voorplein ziet men een paar loodsen met oude stukken geschut en eenige paardenstallen. Des avonds komt hier een hoofdwacht van 32 man met een le luite nant. Achter dat voorplein volgen nog drie pleintjes, allen met hooge kleimuren en nauwe toegangen, afdaken en stalletjes. In het achterste steenen hoofdgebouw, tot hiertoe het tijdelijk verblijf van Djilantik, die nu er achter in eene vuile inlandscbe woning zijn intrek genomen beeft, is thans bet hoofdkwartier gevestigd. Hier achter bevindt zich een schilderachtige vijver met stroomend water, omgeven door rozen en melatistruiken, en voorts een aantal vrucht- hoomen. Van een en ander is eene photo- graphie genomen. De eigenlijke poort aan de overzijde van een twintig el breeden weg is de woon plaats van den ouden radja, omgeven door een hoogen muur. Hier bevindt zich de harem, de schatkamer en het arsenaal, als mede een kolossale vijver. Eindelijk kre gen we permissie hier een kijkje te nemen, doch alleen van den vijver, omgeven door een allée van de kostelij kste vruchtboomon, met een steenen koepel in het midden, waaronder de schatkamer moet zijn, en van het arsenaal op een afzonderlijk pleintje. De vijver is 200 el lang en 150 el breed. Een steenen draak met uitslaande vleugels laat uit zijn hek een breeden stroom van het helderste water vloeien. De vijver zelf is keurig met steenen geplaveid en ongeveer 4 el diep. De koepel, uit baksteen opgetrokken, is van buiten versierd met portretten vnn schier alle Europeesche vorsten, zelfs van den paus, maar ons Vorstenhuis ontbreekt. De deu ren zijn keurig gebeeldhouwd en om den steenen omgang zijn aan de vier zijden beelden geplaatst. Het geheel maakt inder daad een betooverenden indruk. Ook de lustverblijven te Nadema, met groote vijvers, die amphitbeatersgewijze zijn aangelegd te Goenoegd Sarie en Lisar, waar mede kolossale vijvers zijn, moeten zoer schoon wezen. Niet zonder voorkennis en toestemming kan men er toegang verkrij gen. De briefschrijver bezocht- ook een der kleine hoog ommuurde kampongs. Aan den ingang stond een altaartje, waarop men, telkens als men iets nuttigde, een klein gedeelte van het eten als offer neerlegde. Bijzonder trof hem het snijwerk voor de eikenhouten deuren. Andere deuren waren geschilderd met randen in de vaderlandsche driekleur. Zaterdag heeft op de gewone wijze de sluiting van deze zitting der Staten Gene raal plaats gehad. De minister van binnenlandsche zaken, door een eerewacht uit de eerste en tweede kamer ingehaald, hield de volgende rede „De bijzondere omstandigheden, waaronder deze buitengewone zitting der Staten-Ge neraal werd bijeengeroepen, waren oorzaak dat op wetgevend gebied slechts weinig werd tot stand gebracht. De proeftijd der gemengde rechtspraak in Egypte werd met uwe instemming op nieuw voor den tijd van vijf jaren ver lengd. Eene internationale overeenkomst, strek kende om met inachtneming der belangen van het personen- en goederenverkeer de meest doeltreffende maatregelen vast te stellen tegen het overbrengen van cholera, mocht uwe goedkeuring verwerven. Door inwilliging van de vereischte gel middelen hebt gij de voortzetting ee krachtige bestrijding van besmette' ziekten mogelijk gemaakt. De Koningin-Weduwe, Regentes mij opgedragen u, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor hetgeen door u werd verricht tot behartiging van de belangen des lands. Door de Koningin-Weduwe, Regentes daartoe gemachtigd, verklaar ik deze bui tengewone zitting der Staten-Generaal' sn naam der Koningin te zijn gesloten." De vergadering werd daarna op de gewone wijze door den voorzitter gesloten. Voorzitter was, gelijk bij de wet is voor geschreven, de voorzitter der eerste kamer; de eerewacht bestond uit de heeren Rahu- sen, Faure, Breebaart en Merkelbacb, leden der eerste-; v. d. Berch van Heemstede Pijnacker, Hordijk, Bouwman en van Lim burg Stirum, leden der tweede kamer. s- Wij waren reeds meermalen in de ge legenheid om op te merken dat, met name in de liberale pers, de gewoonte om het hart rond uit te spreken nog meer hij de buitenlandsche correspondenten dan bij de redacteuren gevonden wordt. Eerstgenoemden durven in den regel ook den zielstoestand hunner partij meer onbe wimpeld blootleggen. De Duitsche correspondent in de Nieuwe Botterdamsche Courant het hoofdblad van het tot conservatisme neigend deel der liberalen levert hiervan weder een sterk sprekend staaltje. Dezer dagen heeft de Keizer van Duitsch- land, op een feestmaal te Koningsbergen, zich in eene politieke rede schrap gezet tegenover den conservatieven adel, die zijne (economische plannen tegenwerkt. Doeh tegelij k strekte de Keizer de hand der verzoening naar hen uit, en dit doet den Duitschen correspondent in bovenge noemd liberaal blad het volgende opmerken aangaande zijne partij In weerwil van dezen achtergrond der rede ziet men langs de geheele lange ry der burgerlijke liberale pers bijna niets anders dan hoffelijk gekromde ruggenslechts hier en daar een, die het hoofd eenigszins stout opsteekt en niets van eene diplomatisee- rende houding wil weten, en overigens, on der het mom van zelfverloochening, overal kenteekenen van den hartstochtelijken wensch, dat de keizer ook verder met zijn „oproerige jonkers" overhoop moge liggen, om alsdan het liberalisme in de armen te vallen. Het vroeger zelfbewustzijn onzer tiberalen zoowel gematigden als radicalen, is langza merhand meer en meer verflauwd. Door de sociaal-democratie aan de eene en het anti semietisme aan de andere zijde is hun po litiek bezit b(j de kiezers aanmerkelijk in gekrompen. Het algemeen stemrecht heeft nieuwe massa's in het politieke leven bin- nengeschoven, die voor alle andere partijen gevaarlijk zijn, niet het minst voorde liberalen. Vandaar dat het liberalisme in Duitschland meer dan vroeger bescherming zoekt bij de Kroon, die vooral in Pruisen nog eene ge wichtige macht vertegenwoordigt. Met hare hulp hoopt het naar rechts het terrein te winnen, hetwelk het zich naar links door de sociaal-democratie onverbiddelijk ziet afge sloten. Doch hoe hoofscher het officieel li beralisme wordt, zooveel te meer verliest het de rest zijner democratische elementen aan de socialisten. Wij veroorloofden ons eenige zinsneden te cursiveeren. Niet dewijl zij nieuwe waarbeden be helzen. Wie niet geheel blind is, heeft de ]»-" voorspelde ineenstorting van het T" hand in alle partgen, ook ten nen zien. Doch geheel ee-' liberale part'4 revolutie rechts kc

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1