1: S c li o o 1 n i e tl w s. IIKCHTSZAKE\. (jeiiRiigde Berichten. Nederland geeft jaarlijks 80 miljoen gul den uit aan sterken drank. Een heele som. Maar waar nog wel 30 miljoen gulden jaarlijks bij komt, ter bestrijding van kos ten uit het drankmisbruik voortvloeiend. Bijvoorbeeld voor ziekten, krankzinnigheid, strafrechtpleging; voor dronkenschap, bede larij, landlooperijgevangeniswezen, armwe zen, politie. lie heer C. P. I. Dommisse heeft de vol gende aanteekeningen, geput uit de beschei den van deu heer J. C. de Euyter de Wildt, ter overtuiging van den heer Mes, archivaris te Bergen op Zoom, die beweert dat De Euyter te Bergen op Zoom geboren is, medegedeeld. Zij zijn van de hand van jonkvrouw Cornelia de Euyter, oudste doch ter van den admiraal „1001 den 20 meert is mijn grootvader weder getrout met een doghter van Vlis- singhe genaemt aelken Jans wesende mijn grootmoeder." „1G07 den 24 meert is haer vierde kint geboren wesende een soon en is genaemt macbiel.". „1631 den 16 meert is mijn vader mig- hiel adryaensen de ruyter getrouwt synde van Vlissinghe geboren met een doghter he- naemi matie velters van gripskerke myn vader out synde 24 jaren 11 maenden 22 daghen en syn huysvrouw out synde net 27 jaren." Lombolc. Aan het Ministerie van Koloniën zijn de volgende telegrammen ontvangen (deen verdere als vermist opgegeven Eu- ropeesche militairen zijn teruggekomen. Sidenring, evenals Goa, vroeger genoemd een der bondgenootschappelijke landen op Celebes, zond hulptroepen, en 3 compag nieën Barisans van Bangkalan (Madoera) vertrekken naar Lombok, om van onze troe penmacht het meest partij te kunnen trek ken. De in- en uitvoer op de noord- en west kust van Lombok is, behoudens licenties verboden. Ma de voltooiing der versterkingen te Aroen zijn Mataram en Tjakra Negara door onze zware artiUerie beschoten. De vijand reageerde niet. De toestand der gewonden is goed; de Baliërs zouden bij Poesika slaags geweest zijn met de Basalts die de streek bezniden Tjakra Negara en Mataram tot aan zee bezet houden. Van het 5e, 6e en 8e regiment infante rie hebben zich 34 officieren aangemeld voor Lombokterwijl 8 luitenants bij de artil lerie voor 5 jaar wenschen gedetacheerd te worden. Ook van het 3e regiment te Bergen op Zoom stelden zich 12 luitenants ter be schikking om voor 5 jaar gedetacheerd te worden. Aan de oproeping van jur. student den Beer Portugael om met hem op eigen kosten op Lombok hulp te gaan bieden, hebben 250 jongelieden gehoor gegeven. Sedert 3 September hebben zich te Den Haag 77 jongelieden voor dienstneming aangebodende helft werd goedgekeurd. Een hoofdofficier van het Oost-Indische leger verklaart het merkwaardige feit, dat kapitein Lingdreen heeft kunnen capitulee- ren, iets wat zich waarschijnlijk nog nooit in Indië heeft voorgedaan tegenover een inlandschen vijand uit de omstan digheid, dat de kapitein gehuwd is met de dochter van een vroegeren resident van Bali en Lombok. De vorst van Mataram heeft dien resident gekend, misschien kende hij ook diens dochter, misschien kapitein Lindgreen zelf, ,die luitenant was, toen hij huwde. Een onzer landgenooten zendt een brief uit het kamp te Tjakra Negara aan het Nieuwswaaraan wij het volgende ont- leenen Den 17n Juli, 's morgens te 10 uur, kwam eindelijk de kroonprins Anak Agoeng K'toet van Kota Eadja, waarheen hij waar schijnlijk gevlucht was, zijn opwachting bij den opperbevelhebber, generaal Vetter, maken. Hij werd vergezeld van Goesti Djilantik. Agoetvg K'toet komt mij voor een man te zijn van 40 jaar, zwaar gebouwd en van middelbare grootte. Hij had volstrekt niet dien hartstochtelijken, wilden oogopslag van Goesti Djilantik en scheen zeerverlegen te zijn. Voor een inlandsch vorst die nooit misschien zooveel Europeanen bij elkaar had gezien, nog veel minder zooveel 'Euïopeesche officieren, was dat zeker niet te verwonderen. Goesti Djilantik voerde dan ook voor den kroonprins het woord en was soms in levendig gesprek met den generaa' opperbevelhebber en den resident. Hn ook die muziekboekjes te :t de muzikanten die 'ftn en zat vreemd °m die mu- "•oonprins et- prins gingen ondereen gouden pajong voor op, terwijl Goesti Djilantik gearmd tusschen den resident en generaal Van Ham volgde, ook onder een gouden pajong, met de offi cieren en het andere gevolg. Ter eere van den vorst stond een com pagnie Europeesche fuseliers aan de over zijde van. den breeden weg in 't gelid, en aan den commandeerenden officier werd ge last eenige exercitiën of handgrepen te laten uitvoeren. Met een scherpen blik en vol verbazing en verwondering zag inzonder heid Goesti Djilantik die oefeningen aan en kon telkens, leunende op den arm van generaal Van Ham, dien hij verklaarde meer lief te hebben dan zijn eigen vader, niet nalaten hardop te lachen en uit te roepen: awahawah". Het grappigst vond hij 't commando: velt het geweer! dat dan ook herhaald werd. Zooals men weet is Goesti Djilantik de verrader. Hij is vorst van Karang Asem en hielp den vorst van Lombok tegen de Sasaks. «ij is nu naar Bali vertrokken, de bood schap achterlatende dat bij de komst der Nederlanders de witte vlag ten teeken van overgave moet geheschen worden. Waarom men Djilantik toch zoo onge hinderd ontsnappen liet Tot de schranderste, rijkste en meest beschaafde sprekers en leiders in het sociale kamp behoort de heer v. Kol, die onder den vermomden naam „Rienzi" veel schreef wat op zijn standpunt gunstig afstak bij menig product der sociaal democratische letterkunde terwijl ook het optreden zij ner vrouw: mevrouw Van Kol geboren jonkvrouwe Tindal onder den familienaam Nelly zij is een zuster van Jhr. Tin dal, de bekende oorlogs-specialiteit al gemeen bekend is. Van Kol is vergissen we ons niet Oost-Indisch ingenieur met verlof en woont meestal met zijn gezin te Brussel. Hij heeft met Troelstra, Fortuijn en anderen afscheid genomen van den sociaal democratischen bond en schreef naar aan leiding daarvan een brochure, waaraan wij onderstaande ontleenen „Ik had mij in ilnüië vlij tig toegelegd op liet lezen van de geschriften der goden van de nieuwe sociale wetenschap. Vol hoop an moed kwam ik in Europa, mengde my in het partijleven en had er moeite, inspanning en geld voor over. Maar helaas, hoe meer ik met de „organisatie" van den heer D o- mela Nieuwenhuis jkennis maakte, des te grievender werd mjjn teleurs elling. Daar zag ik het bombastische, het blufferige, het domme, het dweep- en vervolgzieke, het tactlooze dezer partij, die het eindelijk, na een i 4-jarig bestaan, nog slechts eoft gebracht tot een cijfer van 3250 betalende leden met een kwijnend orgaan, dat een schandvlek is voor de socialistische bewe ging, een vuil blad, dat men uitgeeft voor een orgaan des volks, voor een stroomenc! rivierwater, maar dat in waarheid slechts viezigheid is en een riool 1" Nu hij deze partij kent, verwacht hij van haar triomfen niets dan ellende Ik s i d d e r bij de gedachte aan wat geschieden zou, wanneer de tegenwoordige party-leiders de macht in handen kregen, en eerie geslaagde gewelddadige revolutie het sein zou geven tot de losketéning van al dio met moeite bedwongen booze harts- tochten en aan de kunstmatig gekweekte wraakzucht den vrijen teugel zou laten. De bourgeoisie behoeft niet eens in te grijpen; onderlinge laster, verdachtmakingen moord zouden den strijd weldra ineene gruwelijke slachting doen ontaarden, en het volk naar een tiran doen snakken als naar een redder in den nood. Kleine mannen kunnen geene groote daden uitvoeron, kleinzielige karakters geenehelden vormen. Haat en wrok kunnen tot sluip moord opwekken, in een ridderlijken stryd is op hen niei te rekenenzij zullen wrekers zyn, nooit rechters worden die een recht vaardig vonnis weten te vellen. Neen, aan zulke mannen kan men de taak niet opdra gen, die onze eeuw den socialisten heeft opgelegd! Zijn ervaringen tijdens zijn 12-jarig lid maatschap van den Soc. Dem. Bond waren niet aangenaam, schrijft hij Yrjj van alle eerzucht, rein van alle bijbe doelingen, had ik mij in een strijd geworpen waarbij ik alles te verliezen en niets te win nen had. In alles was ik echter op min of meer geniepige wijze tegengewerkt: wilde ik de mondelinge propaganda bevorderen om jeugdige sprekers aan te moedigon, dan was dit „op de sohoudeis van het volk naar boven klimmen"; gai ik brochures uit, dan werden tij doodgezwegen en weggemoffeld; steunde ik socialistische bladen of ongeluk kige partijgenooten, dan heette het oinkoo- perijmoest ik huip weigeren dan was zulks gierigheid; de werkloozonbeweging. waarbij ik met enkele anderen al.es op het spel had willen zetten om brood te verschaffen aan de hongerigen, was alweer een rijke bron van beleediging en laster; als ik niet vluchtte voor de sabelhouwen der politie was dat om Nieuwenhuis de loef af te steken 1 Ge krenkt in mijn diepste gevoelens, getrapt en beleedigd zelfs in den persoon mijnor vrouw Welde meermalen de gedachte in my op, om den strijdbijl Weg te werpen. te heer 4 an Kol gaat het nu met de entaire socialisten probeeren. jdlijk doet hij ook daar nog wel enkele isren op, die hem zullen nopen voor n strijdbijl weg te werpen". Zendingsbode lezen wij Aug. Een telegram van .dt, Zendeling van Er.uelo, die als Veldprediker den tocht, naar Lombok medemaakt, luidt: „B ehoude n". Alzoo is deze broeder, die ook in 't, ge vecht schijnt geweest te zijn, gezegend aan 't gevaar ontkomen. Wij bevelen dezen broeder zeer aan in de voorbede der Christenen, alsmede allen, die bij deze gewond zijn". UIT HET KAMP Berg en-op-Zoom Maandag werd oefening gehouden door de vier veld-bataljons en de cavalarie (een peleton) in de Borgvlietsche dninen (on geveer 2 uur van Bergen). Om 8 uur rukte de troep uit en 11 uur kwam ze aldaar aan. Toen werd er 2 uur gemanoeuvreerd en kwam de troep om 4 uur in het kamp terug. Dinsdag hadden we dezelfde oefening in de heide bij Tuibergen waarbij ook artillerie; daarbij werd gebruikgemaakt van losse patronen en ook met kanonnen gevuurd. De oefening zelf is niet zwaar; jammer dat hier de wegen zoo slecht zijn, waardoor het marcheeren voor velen zoo moeilijk is. Overigens is het weder nu zeer mooi. Nog een dag en Ber gen wordt weer verlaten. Heden Woensdag gaat van iedere com pagnie dg fourier met eenige soldaten vooruit om het bivak in orde te brengen, waar schijnlijk in de omstreken van Eindhoven; de overigen vertrekken Donderdag morgen vroeg per extra-trein. De gezondheid laat, behoudens een enkelen zieke, niets te wen schen over. Ook voor de menage wordt goed zorg gedragen, en er heerscht over liet algemeen een prettige stemming. Heden Woensdag velddienst in de nabijheid van Bergen. 12 Sept. '94. Cues. In de raadsvergadering van he den Woensdag onder voorzitterschap van den burgemeester waren de lih. Den Boer, Lambrechtsen, Lenshoek en De Jonge met kennisgeving wegens uitstediglieid afwezig. Do notulen worden door den waarnemen- den secretaris gelezen en door den raad goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat aan de in richtingen voor middelbaar onderwijs in deze gemeente zijn ingeschrevenop de dagschool 79 leerlingen voor alle, en 6 voor enkele vakken; en op de avondschool 56 leerlingen. Dat het getal leerlingen in de le klas op de burgeravondschool te groot werd voor de tegenwoordige regelingen dientenge volge in overleg met de Comm. van Toezicht deze klas is gesplitst, waardoor aan de leeraren Ittmann, Breetvelt en Van Schel ven 8 lesuren meer zijn opgedragen wat een verhooging hunner jaarwedde tot f 280 noodzakelijk maakt. Ingekomen is het jaar verslag van de Breede W. bew. Ierseke, en het verslag van Het Bestuur der Visscherijen op de Oosterschelde. Tevens bericht van den heer ds. W. A. v. Griethuijsen, dat hij wegens vertrek uit de gemeente ophoudt lid van de C. v. T. op het lager onderwijs te zijnaan welk collegie door het dag. bestuur bereids is verzocht een aanbeveling in te 2enden ter voorziening in de vacature. Van het hoofd van school B is bericht ingekomen dat de heeren Schultz en v. Blop- poel bij het jongste examen de hoofdacte ver wierven. Hun salaris wordt dus verhoogd. Nog is ingekomen de begrooting over '95 van het Burgerlijk Armbestuur, welke aan de fin. commissie is verzonden. De rekening van het Gasthuisbe- stuur over 1893 met bescheiden wordt overgelegd en goedgekeurd met een goed slot van f 1834,08. De begrooting van datzelfde bestuur wordt vastgesteld met een subsidie der gemeente ad nihil. Goedgekeurd wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1893 met een goed slot van f 5552. De rekening der gemeente over 1893 in ontvangst f 1G1,JS21,93"'in uitgaaf f 147,619,96'goed slot f 14,201,97 wordt goedgekeurd. Het kohier van het school geld aan school E cursus 94/95 wordt voor- loopig vastgesteld op f 2100 voor 50 scho lieren. Met algemeene stemmen behoudens mi- nistriëele goedkeuring, wordt de heer Kolk man weder voor een jaar benoemd tot tij delijk leeraar in het Duitsch aan de H. B. S. Hierop is aan de orde de beëediging van den secretaris. De voorzitter verzoekt den waarn. secre taris den heer v. Reigersberg Verslnijs bin nen te leiden. De heer Versluijs legt hierop in handen van den voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af, waarop de voorzitter ongeveer het volgende zegt Namens mijzelven en den Raad heet ik u mijnheer de Secretariswelkom in ons midden. De betrekking, die gij staat te aanvaarden is op waardige wijze vervuld door uw voorganger, den heer Hartman, die zich als deskundige een uitstekenden naam wistte verwerven door gansch Neder land. Gij vindt derhalve eene goed geregelde en volgens de eischen ingerichte adminis tratie. Zal het u niet veel moeite kosten u met dezelve vertrouwd te maken, ik twijfel niet of het zal u evenzeer geluk ken u volkomen op de hoogte te stellen van de plaatselijke belangen. Gij kunt daarbij rekenen niet alleen op de vooral in den beginne natuurlijk noodige voor lichting van het dag. bestuur, maar ook op de modewerking van het gansche per soneel der secretarie. Wij vertrouwen dat de vriendschappelijke toon, die in het college van het dagelijksch Bestuur, zoolang ik de eer had aan het hoofd er van te staan steeds heeft voorgezeten, door uw komst slechts zal bevestigd werden. Maar 't is mij een behoefte u daarbij tevens te verze keren, dat dit ook van de zijde van het ge noemde personeel u aangeboden wordt en inzonderheid wijs ik n daarbij op den waarnemenden secretaris den lieer v. Dellen, die op zoo uitstekende wijze de zaken gaande hield en zich van zijne meer dan eenmaal vrij moeilijke taak in menigen tak van dienst uitstekend gekweten en getoond heeft uitnemend op de hoogte te wezen, waarvoor ik hem hier hulde en liartelijken dank breng. Gij zult in hem een uitstekende hulp, uwe rechterhand vinden. En hierbij neem ik de vrijheid mij en den Raad in uwe vriendschap, en de belangen der gemeente in uwe goede zorg aan te bevelen. De heer Versluijs zegt hierop ongeveer De woorden door u tot mij gericht, mijnheer de voorzitter, zullen zeker niet weinig bijdragen om met moed en lust de betrekking van secretaris, waarmede het vertrouwen van den raad mij heeft vereerd, te aanvaarden. Zij zullen mij aansporen om mijn werk op zulk "èen wijze te verrichten dat het uwe goedkeuring zal mogen wegdragen. Met dank voor uw mij aangeboden steun, houd ik mij er voortdurend voor aanbevolen. Ik heb dien zeer noodig want ik ontveins mij niet dat ikopzietegen deze gewichtige be trekking waarin ik de opvolger van een zoo kundig ambtenaar zal zijn als de lieer Hart man was. Ik weet natuurlijk niet of ik een waardig opvolger van hem zal zijn maar ik beloof stellig al mijne krachten aan de belangen dezer gemeente te zullen wijden. Nogmaals dank ik den raad voor het in mij gestelde vertrouwen; ik zal trachten het te verdienen en te behouden, en hoop mede te werken om de aangename verhoudingen te behouden, overtuigd als ik ben dat zulks slechts in het belang der gemeente kan zijn. Ook met de heeren ambtenaren hoop ik steeds op aangenamen voet te mogen staan en in het bijzonder vraagik den steun van den heer v. Dellen. Misschien de eenige maal dat het mij als secretaris der ge meente in deze vergadering vergund zal zijn het woord te voeren, was het mij een behoefte dit uit te sprekenen vertrouwende op aller gewaardeerde mede werking verklaar ik de mij opgedragen betrekking te aanvaarden. (De raadsleden geven blijken van instem ming.) De voorzitter sluit hierop de vergadering. Den Helder vierde gisteren door schoon weder begunstigd zijn Oranjefeest met de Koninginnen. Van liet station reden HH. MM. naar het oorlogsschip „de Koningin Wilhelmina" dat in de haven gemeerd was. Een fraai model van dat schip werd H. M. de Ko ningin aangeboden. HH. MM. hielden te half 2 revue over de vlootte half vijf bezochten zij Willemsoord en het Marine Instituut en keerden na den rijtoer te half 7 naar Soestdijk terug. De burgerij van Den Helder zette het feest voort. De De Ruyter-tentoonstelling te Vlis- singen, die thans definitief gesloten is, en waartoe leerlingen der scholen en weezen kosteloos zijn toegelaten, werd in 't geheel bezocht door 1025 personen. -Bij beschikking van den minister van binaenlandsche zaken, is, met ingang van 15 September 1894, benoemd tot buiten gewoon opzichter, belast met het houden van toezicht ep het maken eener cholera- barak te Vlissingen, J. van Gent, thans te Groningen. Bij kon. besluit is benoemd tot rijks ontvanger te Oude Tenge K. uan Schou- te Hoatenisse tot idem der registratie en successie te Middelbnrg A. Weststra te Zutfen tot id. der registratie en domei nen te Hulst A. Tukker te Oss. Gekozen tot leden van den gemeen teraad te Amsterdam de heeren J. F. M. Sterck (kath,) en Hooglandt (1.) Herstem ming waarschijnlijk tusschen de heeren Boas (rad. en antirev.) en de Flines (lib:) Zierikzee. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering is het nieuwe lid den heer W. ten Haaf beëedigdwerd den heer J. H. v. d. Bosch op zijn verzoek eervol ont slag verleend als leeraar in de Ned. Taal aan de H. B. S.werden benoemdtot leeraar aan de II. B. S. in de Ned. Taal dhr. E. Hazelof te Groningen; tot onder wijzeres aan de armenschool Mej. A. H. Ezerman te Zonnemaire en tot onderwijzer aan de tusschenschool de heer L. W. de Graaf te Burgh. Met ingang van 1 Oct. 1894 is bij Kon. besluit benoemd tot lid van den Raad van State, mr. U. H. Huber, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Kerknieuws* Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goes ds. C. R. v. Lelyveld te Appelscha. Door het Provincaal kerkbestuur van Zeeland is tot den predikdienst toegelaten de heer A. de Pecker, candidaat te Leiden. De collecte voor de Scholen met den Bijbel bracht dit jaar op te Oostburg met Zuidzande f 120.23Vs, Vronwepolder f 10.94 en te Hoek bij Tcrneuzen f 169.27Vsf Arrondissements-Rechtbmk te Middelburg. Dinsdag zijn o. a. veroordeeld wegens Strooperi)A. v. O., 30 j., en H. v. T., 19 j., dienstknechten, Axel, ieder tot f3 b. s. 3 d. h., en A. 0. d. K., 10 j., A. B. P., lij., en L. de K. 10 j., allen te Middel burg, ieder tot fl b. s. ld. h. mishandeling: L. G., 18 j., koopman, Domburg, tot f5 b. s. 5 d. h. en C. H. L., 39 j., hvr. van B. L., Middelburg, tot f3 b. s. 3 d. h. huisvredebreuk en mishandelingJ. d. N., 19 j., visscher, Arnemuiden, tot 14 d. gev. straf, en koppelarijR. V. A., 49 j., gescheiden vrouw van B. d. B., bierhnishoudster, Middelburg, tot 6 m. gev. straf. In zake (J. d. K., 26 j., karoter, en L. K. v. H., 31 j., timmerman, beiden appellanten van een vonnis van het kanton gerecht te Middelburg, waarbij zij terzake van overtreding der jachtwet zijn veroordeeld ieder tot 2 maal f 20 b. s. 2 maal 4 d. h., is het vonnis des eersten rechters bevestigd. Coes. Heden werden wij in de gele genheid gesteld een bezoek te brengen aan de bloemententoonstelling, uitgeschreven door de vereeniging „Fioralia", gehouden in een der zalen der sociëteit V. V. Van de 600 in 't voorjaar uitgegeven plantjes waarvan er gedureude den loop van den zomer eeivigcn verongelukten, werden er 438 ingeleverd. Aan de mooiste bloemen, natuurlijk in verband met hunne cultuur, werden de 50 prijzen toegewezen. Het allereerst in de zaal trok onze aandacht de groep der bekroningen. In deze groep wa ren zeer mooie planten, die toonden dat het haar niet aan de noodige zorg had ontbro ken en die tevens lieten zien, dat al is men geen vakman, men toch zijne planten goed houden kan. Vooral blonk uit eene blad begonia, welke dan ook de premie behaalde. Onder de vele soorten van planten ingezon den zagen wij zeer mooie exemplaren Be gonia sempertlorens Vernon, Thurnbergia's en Pelargonium zonale's. De tweede groep was ingezonden door F. Reijerse Zoon, bloemisten alhier en bestond uit kolossale Pelargoniums, omgeven door een rand van prachtige Bladbegonia's. Eene enkele plant dier soort afzonderlijk geëxposeerd had bla den waarvan de doorsnee ruim 40 cM. was. Ook maakte de inzending van Coleus van deze firma een mooi effect. Langs de wanden der zaal waren die inzendingen tentoongesteld, welke geen prijs konden be halen, hoewel er toch nog zeer mooi ge kweekte planten bij waren. Het einde der zaal was afgestaan voor eene inzending ter opluistering van Dominicus Co., boom kweekers te Wemeldinge. Deze firma had hier eene| ruime collectie coniferen opge steld benevens eene partij afgesneden rozei in veel en zeer uiteenloopende soorten. Onze aandacht trok hier vooral een viertal Aran- caria's imbrieata, benevens nog een tweetal oude gave appelen, oogst 1893. Voor hunne inzendingen werden de heeren F. Reijerse Zoon te Goes en Dominicus Co. te Wemeldinge beiden eene zeer eer volle vermelding toegewezen. Het geheel maakte op de bezoekers eenen zeer gunstigen indruk en wij gelooven deze eerste tentoon stelling van Fioralia naar wensch geslaagd te kunnen noemen. Bekroond zijn voor A, verzamelingen van 4 tot 8 planten: T. li. Lunenburg met lsten, A. W. Breker met 2en, P. Kousemaker met 3en, W. Windhorst met 4en en J. A. Knijper met 5en prijs. B, verzamelingen van 3 planten, Johanna du Bois met lsten W. van de Visse met 2dcn. weduwe van Liere met 3den, J. Mon- heniius met 4den, Cornelia de Wilde met 5den, M. Doorenbos met 6den en M. Schrij ver met 7den prijs. C. verzamelingen van 4 tot 8 planten le premie aan W. van den Ende en J. Geense 2e prem. aan W. Prick en J. Na- gelkerke 3e prem. aan W. Akkenaar en B. den Boer4e premie aan H. Minnaar en L. van Hove 5e premie aan J. Okkee en M. Kok. D. verzameling van 3 planten, le premie aan Cornelis Schrijver en K. Schippers; 2e aan H. Veele en D. Schrijver; 3e aan H. van de Velde en G. J. Zandijk4e aan J. J. Kuijper en Jac. de Keizer; 5e aan Mina van Sprang en weduwe Kogelenberg 6e aan Joh. Dirkse en M. Arnoldi, 7e aan wed. Viergever en P. J. Cardon 8e aan W. de Wolt en W. van Kogelenberg9e aan L. H. van Calmthout en Eliza Marteijn; en 10 aan Corn, van der Hoef en P. C. glimmens. Jtl. fremiën voor de mooisie planten wor den toegekend *oorColeus variabilis aan T. R. LunenburgThumbergia alata aan A. van Buiten Mesembryanthemum cordif varigatum aan P. van der MaleBladbe gonia rex aan P. KousemakerResida aan M. Kok; Heliotropium peruvianum niet toegekendPelargonium peltatum aan J- Bookelaar Pelargonium Zonale aan Joh- Sandijck Fuchsia aan M. Krijger Begonia semperflorens Vernon (rood) aan P. van der Raaf; Begonia semperflorens Vernon (wit) aan I). C. SellerAgeratnm (blauw) aan C. Hortstman LobeliaErinusaan J. Mulder. Knolbegonia aan A. Neter terwijl Voor Verbena Hybride geen premie is toegekend. Middelburg- De uitslag der bekro! ningen van Fioralia is als volgt Verzamelingen van 58 planten Eerste prijs, f 6.50, aan Maria Andncs-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2