I. I I IS I SS I I I IS I IS fl I a o ii|8383'8SS ÏÜiii Schoolnieuws. Z EIV D I IN G. W..., knipte vergenoegd achter zijn lorgnet glaasjes, haalde aan z'n verkauwd endje sigaar, glimlachte welwillend, met de wel willendheid en goedmoedigheid, die Hein W.... eigen is heel Amsterdam kent die vriendelijke glimlachjes en stak me de hand toe, de hand, die op 2000 M. boven onzen globus geweest is. Ik drukte eer biedig de vingertoppen, nog omgeven door een paar atomen der ethetrische luchtla gen waar geen stof uit de Kalverstraat en geen damp uit bakkersschoorsteenen door dringen. „En", vroeg ik belangstellend „hoe was het, hoe was het? Was het niet vreemd toen u naar boven ging" „Vreemd? 't Is net zoo gewoon alsof je op je kantoorstoel zit". „Verbazend!... En wat zag u toen de ballon rees" „Onbeschrijfelijk, meneer" „Onbeschrijfelijk" „Onbeschrijfelijk" „Niette beschrijven"?... „Niet te beschrijven" „Kolossaal" „Ja, kolossaal"! „Maar u hebt toch iets gezien" „Een panorama, mijnheer, een pa...no rama" „Wat voor panorama" „Een pa...no,..ra...ma... meneer" „Maar kunt u niet zoo'n beetje beschrij ven „Meneer, het is onbeschrijfelijk" „KolossaalEn hoelang hebt u kunnen zien" „Toen ik niet meer zien kon, vroeg ik aan Denys hoe hoog we waren 2000 M. zei-d-ie. Op 2000 M. kun je niet zien, meneer, niks zien" „En werd u niet duizelig" „Duizelig't Is alsof je op je kantoor stoel zit" „Maar ik zou zoo gaarne willen weten, wat u gevoeld hebt" „Gevoeld Je voelt niks 't was een pa..no..ra..ma" „Mag ik u hartelijk danken" „Niet te danken" „Bonsoir meneer W." „Bonsoir meneer G." Nederland geeft jaarlijks 80 miljoen gulden uit aan sterken drank Voor die som zou Nederland, met inbe grip van eeu goede winst voor fabrikanten en winkeliers zich jaarlijks kunnen aan schaffen de navolgende onmisbare artikelen voor huishouding en levensonderhoud O O O o 8 o S 3 <5 o O ©ooooooo S' o »o©©cs©_coaocc <?i CD O H H O 8 O O O 00000' Tji oi CO rH O O QO O O O O 00 irf N co CÓ d O O cc VO d O O N H o o* TH xro «H I I I I I I I I d *N feo c <e g t» 3 o PH G g èP (3 co 8 1 'SI <u c pj PH .J-S O "cS O 8 5 g, g 1 g lli-s-ls stsSi a S S3 H J 2 O) (H H i3 fe 5 L S.S 3 3 3 2 S g s pHpHpa J J O H H H rH »-t tH M M C9 4t Ds. de Haas schrijft in het Utr. Dagblad Egypte. Voor enkele dagen verspreidde zich het bericht, dat de heer Spillenaar, zendeling te Calioub in het oude Egypte, ons land bezocht o. a. ter inzameling van gelden voor den bouw van een Christelijke kerk in het land der Egyptenaren. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op deze belangrijke en heuglijke boodschap. In Egypte, te midden van den versteenen- den dienst des valschen profeten, een Christelijk kerkgebouwWelluidende, heerlijke gedachte! Reeds bevindt zich '•»ar ter plaatse een Christelijke school, die "'-e leerlingen telt. Doch bij die school ■akelijk een kerk. Wij gelooven "••est van het zendings-comité missie te schrijven, als ">rmte u allen op de "eet het niet, ook Vvoniif "CDTtrden en der gebeden te bereiden in zijn eigen land. Er is reeds veel voor allerlei te vragen e'i te geven doch het een dat nood zakelijk is, mag niet om liet andere even noodzakelijke verzuimd. En het is een zeer schoone gedachte, als nu een kerk van Christus mag gebouwd op de plaats, waar het volk van Israël als drager van dien Christus in de schaduw, honderde jaren ge leefd en gewoond heeft. Naast Kanaiin is er misschien geen be langwekkender land voor onze Christelijke bepeinzing dan het land der Paraönen. Welnu, werk dan mee aan den bouw van een Christelijk bedehuis in het Nijldal. Het is een tijd van Congressen. Na het mislukte Congres der Vorsten in 1815 de congressen der Onderdanen. Congressen van juristen en advocaten congressen van dokterscongressen van sociaal democraten congressen van „katho lieke" werklieden congressen van de vrije gedachtewetenschappelijke congressen zielkundige congressen congressen van mijn werkers; congressen van dagbladschrijvers; congressen voor den vrede congressen voor de gezondheidinterparlementaire congressenen christelijk sociale con gressen. Er wordt op zulke congressen menig mooi woord gesprokenmenig gevleugeld woord uitgezonden menig glaasje leegge dronken menige toast geslagenmenige fijne sigaar gerooktmenig handgeklap vernomen menig versje gezongen me nige wet vastgesteld menig plan aangeno men menige verbetering aan de hand ge daan. En toch met dit al mag de vraag luiden Wat nut u dit alles Wat nut heeft de werkman van het sociaal congres gehad hoeveel is de weten schap, wat is de gezondheid, wat is de vrede van Nederland bij congressen gebaat geweest Spot niet de werkelijkheid, spotten niet Gods oordeelen met elke wet door de we tenschap vastgesteld? De wolken geven hunnen regen, wat men ook bazele van een drooge periode. De cholera velt hare slachtoffers, wat men ook vaststelle omtrent de leer der microben. De Lombokkers zoeken toch oorlog wat men op de vredescongressen ook uitspreke omtrent de verbroedering der volken. En, laatst niet minst, werkt niet Gods Geest door onder de kinderen der menschen, wat ook de vrijdenker afkeure en noodig achte op gebied van neutraal onderwijs en zin voor het goede wat hij ook aanprijze als den algemeenen wereldgodsdienst, ge lijk het „parlement der godsdiensten" dien heeft aan de hand gedaan. En het Christelijk Sociaal Congres. Zijn niet, de mannen van het woord en die van de daad beiden ten spijt, de toe standen er nog slechter op geworden de verhoudingen dezelfde geblevenen gaat ook op het terrein van den arbeid niet nog alles gelijk het dit deed voor de da gen van het Congres? Zoo houden wij het er dan voor dat de hedendaagsche Congreszucht weinig nuttig heid doeten de congressen weinig vrucht opleveren UIT HET KAMP Bergen-op-Zoom Het 2e en 4e Bataljon Infanterie aange wezen om met het le en 3e en de staf ge durende 6 dagen Regements-oefeningen te houden, kwam Donderdagmorgen ten 9,35 uur hier aan. Op het perron wachtte de muziek ons op en warcheerden we 10,d5 uur door de stad naar de kamp de dag werd verder besteed tot het in orde brengen der tenten waarover het te 3.30 uur inspectie was door den Regiments-commandant, Kolonel Wellan. Als Kampcommandant werd aangewezen Majoor v. Essen. Het weer hield zich goed alleen bij de inspectie een enkel vlaagje regen. Des avonds was er muziek in de Buitencantine voor alle militairen toeganke lijk. Heden Vrijdag Regiments-oefeningen. De manschappen zijn ruim gelegerd, de voeding is goed. Heden regen. 7 Sept. '94. Zitting van den Middelburgschen Gemeen teraad van Woensdag 5 September 1894. Afwezig de heeren Koole, A. P. Snouck Hurgronje, Jeras, de Stoppelaar en van Hoek. Nadat de notulen der vorige zitting waren gelezen en vastgesteld, deelt de Voorzitter mede dat sedert die zitting zijn ingekomen de volgende stukken a. missiven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van vroeger genomen beslui ten.Voor kennisgeving aangenomen. b. Een adres van mej. Chivat met bijge voegd attest van Dr. Verheijden, waarbij z'j bestendiging verzoekt van de haar ver leende gratificatie, welke met 1 September komen te expireeren. In handen ge- ■"an B. en W. vekest van Dr. Couvée om eervol -ijne betrekking van leeraarin aan bet gymnasium. In en W. "an Dr. Japikse om eervol trekking van leeraar in het gymnasinm. In e. Een rekest van J. Hollestelle, onder wijzer aan school C, waarbij hij wegens ge vorderden leeftijd tegen 1 Januari 1895 een eervol ontslag uit zijne betrekking verzoekt. In handen van B. en W. f. Een van den Commissaris der Koningin ontvangen Prov. blad. waarin deze, bij cir culaire dd. 27 Augustus 1894, no. 130, Ka binet, den dank bericht van Hare Maje steiten wegens de plechtige ontvangst en het aangenaam verblijf Haar in deze pro vincie bereid. Voor kennisgeving aan genomen. g. Een brief van dankbetuiging van Dr. Couvée voor het geschenk waarmede de Raad hem wegens zijne bemoeiingen in zake de duinwaterleiding vereerd heeft. Voor kennisgeving aangenomen. h. Een schrijven van H. A. M. van Vis vliet waarbij deze 2 afgietsels van zegels der stad Middelburg en 11 dito van andere voorname personen voor de Ondheidskamer ten geschenke aanbiedt. Wordt besloten het geschenk te aanvaarden cn den gever den dank der vergadering over te brengen. i. Een schrijven van Jac. Hollestelle be geleidende een aquarel als geschenk voor genoemde Kamer. Eveneens wordt dit geschenk onder dankzegging aanvaard. j. Een schrijven van F. Blaas CAzn. me- dedeelende dat hij den voor den door hem in koop gevraagden grond bepaalden prijs van f250 per M". te hoog vindt en daar voor niet meer kan besteden dan f 670 voor de massa. Voor kennisgeving aan genomen. k. Een schrijven van ie Kan, mede na mens Jobse, waarbij zij verklaren geen gebruik te zullen maken van de vergun ning, hun verleend bij raadsbesluit van 20 Juni, tot het plaatsen van eene haag voor hunne huizen aan den Vlissingschen Singel. Voor kennisgeving aangenomen. I. Eer. rapport dd. 31 Augustus van Dr. Couvée omtrent het water aan de Oranje zon. De Voorzitter wijst op den voor uitgang, die ten deze heeft plaats gehad. Volgens het rapport is het water thans ge heel reukeloos en ijzervrijwel is het nog niet kleurloos, doch volgens den des kundige zal hieraan door een paar lagen beenderenkool kunnen te gemoet gekomen worden. De deskundige, die onze gemeente gaat verlaten, heeft voorzeker aanspraak op onzen dank, zegt spreker, en doet het hem genoegen dien nogmaals in het open baar te kunnen uitspreken, waarmede al de leden zich vereenigden. m. Een adres van de vereeniging „Vreem delingenverkeer" met eenige adressen van adhaesie van particulieren, houdende ver zoek om de fontein, die ter opluistering van het jongste verblijf der Koninginnen alhier op de Balans is daargesteld, met aanbrenging van eene fraaiere omgeving te doen blijven bestaan. De Voorzitter doet in dien geest een voorstel en stelt het aan de orde. De heer van der Swalme kan niet met het voorstel medegaan. Over den smaak valt niet te twisten, zegt hij, maar hij kan zich niet begrijpen, hoe men er aan denkt die gelegenheidsfontein te willen behouden, met haar onooglijken vorm, die het Ba lansplein met zijne monumentale gevels zeer zou ontsieren. De heer Tak deelt geheel en al de mee ning van den heer van der Swalme, be houdens dat hij er nog op wijzen moet dat het voorstel niet voor aanneming vatbaar is, zoo lang men niet weet welke kosten het behoud der fontein nog na zich zal sle pen. Wat zal het nog kosten om de fontein }e acheveeren en welke znllen de kosten zijn van onderhoud? De Voorzitter antwoordt dat de kosten van werking ongeveer een gulden per uur zullen bedragen, terwijl door het plaatsen bv. van een eenvoudig hekwerk de bijko mende kosten, niet zoo in orde kunnen zijn. De heer Tak is echter van meening dat de aanhangige qnaestie eigenaardig bij de behandeling der eerstdaags te verwachten begrooting behoort en stelt derhalve voor ze tot bij die behandeling te verdagen, welk voorstel zonder verdere discussie of stemming wordt goedgekeurd. Hierna had plaats de voorloopige vast stelling der gemeenterekening over 1893, in ontvang f 576652.77Vs, in uitgaaf f 553347,88 goed slot Jf 233Ó4.89Vs en wor den verder goedgekeurd het le suppletoir kohier hondenbelasting 1894 ad f 39, het concept besluit tot beschikking tot een bedrag van f 30,01 over den post voor onvoorziene uitgaven van de begrooting voor 1894 en een voorstel van B. en W. om de tijdelijke geldleening krachtens raadsbesluit van 15 November 1893 met f 7512,50 te verhoogen. Yan B. en W. is een voorstel ingekomen, waartoe zij zeggen door redenen van finan» cieelen aard gedrongen te zijn en waarover zij de schoolautoriteiten niet hoorden, in het bewustzijn dat deze er zich niet mede zul len kunnen vereenigen.|Dat voorstel luidt om art. 1 van verordening II, lager onderwijs met schrapping van de overgangsbepaling dier verordening, te lezen als volgt „Voor zoover de ruimte in de lokalen toelaat, bedraagt het getal onderwijzers op elk der scholen A, B, C, H. en J, met inbegrip van het hoofd, 2 zoodra het aantal kinderen, dat op den 15 Januari van het loopende schooljaar als werkelijk school gaande bekend staat, meer dan 40 en 3 zoodra dat aantal 90 bedraagt. Voor elk 25tal kinderen boven de 90 wordt een onlerwijzer meer vereischt. In geen geval echter zullen meer dan 60 kinderen van éenen onderwijzer tegelijk onderwijs kun nen ontvangen. Aau elk dezer scholen zijn minstens 2 daartoe bevoegde onderwijze. ressen, uitsluitend voor het onderwijs in de nuttige handwerken verbonden." De Voorzitter merkt op dat bij het be handelen der begrooting wellicht verdere bezuinigingen kunnen betracht worden beter ware het misschien ook het tegen woordige voorstel bij die begrooting te behandelen. De Raad vereenigde zich hiermede zonder verdere discussie. Ten aanzien der Burgeravondschool was, tengevolge van bet genomen ontslag door Dr. Japikse, een voorstel van B. en W, ingekomen, strekkende a. aan P. D. Koning een eervol ontslag te verleenen als leeraar in de wiskunde en hem te benoemen tot leeraar in de na tuurkunde op eene wedde van f 500, met behoud vau zijn toelage van f300 als directeur. b. te benoemen op een wedde van f 500, tot leeraar in de wiskunde W. H. Has- selbach c. J. C. Fischer, thans| leeraar in de wiskunde, op zijne oude wedde van f500 te benoemen tot tijdelijk leeraar in da werktuigkunde d. een nieuwen leeraar in wiskunde voor den cursus 1894/95 aan te stellen op eene jaarwedde van f 500. e. P. J. Vervenne voor den cursus 1894/95 weder op f500 wedde te benoemen tot leeraar in de Nederlandsche taal, ge schiedenis en aardrijkskunde f. voor den cursus 1894/95 weder een assistent bij het teekenen aan te stellen De heer van der Swalme zou met leede oogen de wedden der leeraren zien ver minderen doeh meent er toch op te moeten wijzen dat, waar Dr. Japikse vroeger salarieerd werd met f 300. voor natuur- en werktuigkunde de Directeur volgens dit voorstel alleen voor het eerste vak eene wedde van f 500. zal erlangen. Ook de heer Schorer stemt met den heer van der Swalme in; vergelijkt hij den vroegeren toestand met hetgeen nu wordt voorgesteld, dan wordt een nieuw offer van f 700. gevorderd. Hij zou het voorstel daarom liever willeu aanhouden tot bij het behandelen der begrooting. De heer Tak is van hetzelfde gevoelen. Bij het behandelen der begrooting heett men een geheel overzicht en de bezuinigin gen straks voorgesteld doen vermoeden dat deze hoog noodig zullen zijn. De Voorzitter merkt op dat de zaak nog al urgent is, daar de cursus weldra zal beginnen en nog een leeraar in de wiskunde zal moeten gezocht worden. Het voorstel is dan ook aan alle zijden bekeken. Eene andere regeling is niet wel mogelijk, daar men de tegenwoordige wedden der fun- geerende leeraren niet kan verminderen. Onnoodig ook zou ze geweest zijn zonder het bedanken van Dr. Japikse tengevolge van eene onheusche behandeling van het voormalig lid Snijders. De heer van der Swalme vindt het laatste argument ders Voorzitters zeer slecht geko zen. Dr. Japikse kan zich het een of ander hebben aangetrokkenverongelijkt is hij echter niet, veel minder in zijne be langen geschaad. Mij dunkt, antwoordt de Voorzitterdat men slechts op het natuurkundig kabinet zijn oog heeft te vestigen, om te beseffen dat het vroeger lid Snijders aan het af breken was. De heer Schorer dient hierop een voor stel toj; aanhouding in, hetwelk wordt aan genomen; tegen stemden de heeren de Waal, van der Harst en Gratama. Alsnu hadden de volgende benoemingen plaats lo. Voor eene opgaaf aan den Commis saris der Koningin van zes personen ter benoeming van drie leden van het College van zetters voor 's Rijks belastingen werden conform de voordracht gekozen J. J. van der Harst, A. Zom, J. A. Frederiks, C. van Loopik, J. C. de Waal, W. J. J. Koole en W. A. van der Harst 2o. tot leden der Raadscommissie tot het ontwerpen van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, de heeren mr. A. P. Snouck Hurgronje, mr. E. P. Schorer, Dr. A. vam der Swalme en Jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje 3o. tot leden der Commissie van Finan ciën, de heeren W. J. Sprenger, Voorzitter, J. A. Tak, F. G. Sprenger, mr. G. N. de Stoppelaar en mr. A. P. Snouck Hurgronje. 4o. tot leden der Commissie van fabrica ge, de heeren H. B. den Bouwmeester, voor zitter, Dr. A. van der Swalme en D. Je ras en 5o. tot leden der Commissie ten behoeve der oudheidkundige verzameling en het oud archief der gemeente, de heeren mr. G. N. de Stoppelaar en Jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje. De Voorzitter legt hierna de gemeente- begrooting over voor 1895 en vraagt of iemand nog iets in het midden heeft te brengen, waarop de heer F. G. Sprenger het woord neemt om onder applaus der overige leden aan het Dagelij ksch Bestuur hulde en dank te brengen voor de uitste kende wijze waarop Hare Majesteiten hier waardiglijk ontvangen en voor de welmeenen- de woorden die bij deze ontvangst gewisseld zijn. Bij monde van den Voorzitter ver klaart het Dag. Bestuur zeer vereerd te zijn met des Raads goedkeuring in des heeren Sprengers woorden opgesloten. Hierna ging de vegradering uiteen. Vlissingen, 7 September 1894. In eene hedennamiddag onder voorzitterschap van den heer Tutein Nolthenius, burge meester, gehouden zitting van den gemeen teraad, werd na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, mededeeling en overlegging gedaan van de ingekomen stukken waarna uit de voordracht, bestaande uit de heeren C. de Wolff AHz. en A. Hu- son tot regent van het Gasthuis, in plaats van wijlen den heer J. P. Laemoes, wordt benoemd de heer C. de Wolff AHz. Vervolgens worden de verschillende vaste com missiën uit den raad vastgesteld. üp het daartoe strekkend verzoek wordt besloten eervol ontslag te verleenen aan den heer L. J. den Hartog, als onderwijzer aan school B. Wordt besloten tot voorloopige vaststel ling van de gemeenterekening over het jaar 1893, bedragende in ontvangsten f274726,34»- in uitgaven f 269357,69, alzoo met een goed slot van f5368,65»; idem tot het geven van vergunning aau den heer J. van der Hoek, aannemer van de te maken sluisdeuren in den mond der Koopmanshaven tot het plaatsen van een loods op de Zeehondenwerf, tegen betaling van f 2 per week. In Juli jl. werd door den heer E. J. Michielsen, onderwijzer aan school B, ver zocht zijne jaarwedde te verhoogen, op grond hij in het bezit der hoofdacte was. Burg. en Weth. adviseeren tot niet-in- williging van dit verzoek. Alzoo wordt besloten. Nog werd door Burg. en Weth. overge legd de gemeente-begrooting voor het jaar 1895, bedragende in ontvang en uitgaaf f 209.744.45Vs. Bij kon. besluit is H. P. J. Tutein Nolthenius herbenoemd tot burgemeester van Vlissingenen is aan jhr. S. M. v. Reigersberg Versluis eervol ontslag verleend als burgemeester van Kloetinge. Bij kon. besluit is tot voorzitter der Eerste Kamer, gedurende de zitting die aanvangt 18 Sept, a. (her)benoemd mr. A. v. Naamen v. Eemnes. Bij kon. besluit is den heer J. C. Jansen, oud minister van marine, f4000 'sjaars pensioen toegekend. Bij kon. besluit is mr. P. F. Thomaes benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Hoofd plaat- en Thomaespolders. De Staatscourant bevat de statuten der coöperatiave roomboterfabriek „Poortvliet" te Poortvliet. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de tegenwoordige zitting van de Stiten-Gene- raal in naam der Koningin zal worden ge sloten op Zaterdag 15 September 1894, des namiddags te drie uren, door den minister van Binnenl. zaken, in eene vergadering der beide kamers. Kerknieuws' Ger. Kerken. Drietal te Brielle ds. C. B. van Her werden te Hindeloopen en de hh. C. J. Kapteijn te Amstelveen en J. H. Spoel te Kampen, candidaten. Beroepen te Medemblik dhr. C. J. Kap teijn cand. te Amstelveen. De Unicolecte bracht op te Goes met Wolfertsdijk en Wilhelminadorp f210; te 's Heer Hendrikskinderen met Wisse kerke f 14,78 te Kloetinge f 38,59 te Wemel- dinge (kerk) f 31,50 te Biggekerke f 37,34 te O. W. Souburg met Gr. Abeele (ge- ref. kerk) f 37.24te Poortvliet (ger. kerk) f8.59; te Oudvosmeer (ger. kerk) flO; te Aagtekerke f 30,65. Omtrent de collecte te Goes merken wij echter op dat van daar nog f 16,77 nagiften te verantwoorden zijn dat de collecte te Kloetinge (geref. kerk) f 10,08 bedroeg, ter wijl op de Zondagschool te Wilhelminadorp fl.22 van eenige ouders van Zondagsschool kinderen ontvangen werd en dat de collecte te Goes met inbegrip der nagiften f 226,77 heeft bedragen, tegen f 245,20 in 1893. Geslaagd te Zwolle voor de hoofdacte de heer M. J. Waale van Zntfen, vroeger te Zierikzee. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is bepaald, dat het schrifte lijk gedeelte van het in dit najaar te hou den examen ter verkrijging van de acte voor onderwijzer en onderwijzeres zal plaats heb ben op 3 October, a., en benoemd zijn voor de provincie Zeeland tot lid en voorzitter de districts-school- opziener van Middelburg; tot leden de districtsschoolopziener van Goes; en de arrondissements-schoolopzieners van Middel burg, Oostburg en Tolen. Plaatsvervangers die van Zierikzee, Axel cn Goes. Heinkenszand. Ter benoeming van een hoofdonderwijzer aan de openb. lagere school alhier is door Burgemeester en Wet houders de volgende voordracht opgemaakt. A. W. Wisse te Ellewoutsdijk, J. Verhage te Kruiningen en W. Carels te Cortgene, allen hoofden van scholen. De Bijbel in de binnenlanden van Afrika. Onder dit opschrift vinden wij in De Kleine Courant het volgende. In Oeganda zijn reeds 8000 Nieuwe Tes tamenten in de landtaal verspreid. Het verlangen van de inlanders naar den Bijbel in groot. Een Nieuw Testament wordt voor 10 strengen Kaurischelpen verkocht, die daar als gemunt geld dienst doen. Een streng van 100 schelpen is 60 centen waard.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2