aren. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH F i «dient. 140. 1894. 28 Hujjiisfus. Ecfii TAFEL zonder er. Zierikzee iim!. Rotterdam „Schelde" aKGRAAK". Jidd.-Vliss. VERSCHIJNT De Koninginnen in Zeeland. PRIJS DER ADVERTENTIËN 3J53 DDELBURG. 'emise 4,50, (alleen n Zeilmarkt 8, ,30, 1,15, 2, 5,55, 6,55, 7,45, Vlissingen vm gen) 6,30, 8,45, 12,35, 1,20, 2,05 6,—, 7,—, 7,50, ENST VEER—GOES. ering van Dinsdag, •trek Veer 's morg. avonds 5,unr. org. 8,21, 's namid. ivonds 6,30. Des morg. 9,—, 'sav. Ostende), 's nam. van het Veer ver loor naar den trein, kt. jlENST. ;n plaatsen, tijd). erdag tidag andag isdag >ensd. nd. 9 dag 25 2.— 26 2.30 27 12.— 28 12.— 29 12.— 30 10.— 31 12.— )IENST .-ROTTERDAM. tijd.) m lburg. orm. 9.45 8.45 8.45 8.45 9.— 8.45 8.45 8.45 8.45 8.45 9.— 8.45 Van Rotterdam. voorm. 9.45 9.45 9.45 9.45 3.30 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 6.— 9.45 an Rotterdam andag 27 12.30 isdftg 28 11. nderdag 30 11. fidag 31 1. )MBOOT. morgens 7.n. 's morg. 3.u. i Antwerpen erdag 25 1. "ag 28 3.— iderdag 30 .6 ongeveer rm. *5,20, *6.35 Namid. 12, -, 6,45, 8,-. liddag 5,05, 7,10, amid. 12,05, 1,40, )5, 8,05. en 6,35, uit Mid- igen. IENST en Zierikzee. Spoorweg Goes. tijd. an Zierikzee 'smorg. 'smid r.25 7.50 4.— 1.26 6.— 6.— n.27 7.50 4.— 28 7.50 4.— n29 7.50 4.— .30 6.30 4.— 31 7.50 4.— •ZOOM'THOLEN rar Tholen, 5,30 ,30, 7,40. n-op-Zoom 6,10, 8,30. n. Halsteren Tholen 15 min. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Gucs EN F. P. D'HUIJ, te Middelburg. V E R B L IJ F van Hare Majesteit de Koningin en Hare Majesteit de Koningin- Regentes. Aan de colleges van Burgemeester en Wethouders in Zeelandt Het heeft Hare Majesteit de Koningin- Weduwe, Regentes, behaagd Hoogstderzelver bijzondere ingenomenheid te betuigen met de luisterrijke en hartelijke ontvangst, welke aan HH. MM. van de zijde der Zeeuwsche bevolking in zoo ruime mate ten deel geval len is bij Hoogstderzelver bezoek aan dit Ge west. Zoowel de Koningin als de Ko ningin-Weduwe, Regentes, gevoelden zich diep getroffen door de vele en ongeveinsde bewijzen van aanhankelijkheid en trouw, waarmede HH. MM. overal werden be groet en waardoor de oude band tus- schen Zeeland en Oranje op nieuw werd bevestigd. De dagen, in deze Provincie doorgebracht, zullen bij HH. MM. steeds de schoonste herinnering achterlaten. Mij werd opgedragen zoowel aan autori teiten als aan ingezetenen de levendige erkentelijkheid en innigen dank van HH. MM. over te brengen, eene taak, waarvan ik mij gaarne en met ingenomenheid kwijt. Ik heb de eer U te verzoeken aan deze circulaire door aanplakking algemeene be kendheid te willen geven. De Commissaris der Koningin DE B R AU W. De burgemeester van Middelburg brengt ter kennis van de ingezetenen dat hare Majesteit de Koningin-Regentes, bij het ver laten dezer gemeente hem de vereerende taak heeft opgedragen Harer Majesteit's tevredenheid en groote erkentelijkheid te betuigen voor de menigvuldige blijken van gehechtheid, aan Hare Majesteit de Koningin en aan Hare Majesteit getoond, gedurende den tijd, dat Hare Majesteiten in Middel burg hebben doorgebracht. De burgemeester kwijt zich met genoegen van dezen vereerenden last en rekent het zich toU een hoogst aangenamen plicht, aan een ieder, onverschillig van welken rang of stand, zijnen hartelijken dank te betuigen voor de krachtdadige en alleszins loffelijke wijze, waarop Middelburgs ingezetenen hem hebben ondersteund en daardoor meegewerkt om het verblijf van Hare Majesteiten alhier zosveel mogelijk op te luisteren terwijl hij vooral niet minder dank ver schuldigd is voor de uitstekende orde, die alom bij de plaats gebad hebbende plechtig heden heeft geheerscht en welke wederom de goede gezindheid der burgerij beeft ge kenschetst en waarvoor Hare Majesteit de Koningin-Regentes hem verzocht heeft Hoogstdeszelfs hartelijken dank aan een ieder te betuigen. Middelburg, den 25 Aug. 1894. De burgemeester voornoemd, S C H O R E R. De burgemeester van Vlissingen heeft de eer hij deze het navolgende, gisteren avond door hem ontvangen telegram, ter openbare kennis te brengen. Den Heer Burgemeester van Vlissingen Gevolg gevende aan de bevelen van Hare Majesteit, de Koningin-Regentes, heb ik de eer U WelEd. Gestrenge te verzoe ken namens Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes, de inwoners Uwer gemeente oprecht dank te zeggen voor de buitengewone geestdrift, waarmede Hare Majesteiten heden werden ontvangen. Hoe ook de versiering Uwer stad door het ongunstige weder had geleden, toch hebben Hare Majesteiten zich kunnen over tuigen van de hartelijke gevoelens der bewoners van Vlissingen en aan de groote moeite die men in Uwe geheele stad heeft genomen om daarvan door Uwe schitte rende ontvangst te doen blijken. Hare Majesteit verzoekt TJ WelEd. Gestr. openlijk allen te willen dank zeggen, zoo wel de leden van de eerewacht, de deelne mers van den optocht en de leden van bet Belgisch loodswezen, als zij, die stortbuien trotseerden om Hare Majesteiten) toe te juichen en te begroeten. Dc Secretaris van H. M. de Koningin- Regentes, (w.g.) DE RANITZ. Diep getroffen door dit telegram, waar uit zoo duidelijk de hooge tevredenheid van Hare Majesteiten over de ontvangst te Vlissingen blijkt, is het den Burgemeester eene behoefte hieraan zijn oprechten dank aan de ingezetenen dezer gemeente toe te voegen voor alles wat zij deden om blijken van liefde en trouw aan Hare Majesteiten te geven, waarbij hij de verzekering geeft dat hij zich trotsch gevoelt hun burge meester te zijn en, al moge dan het slechte weder eene groote teleurstelling geweest zijn, dan toch is de wetenschap, dat Hare Majesteiten ingenomen waren met de wijze waarop zij te Vlissingen ontvangen werden, zeker de schoonste belooning voor al de moeite en ijver aan den dag gelegd. Leve Hare Majesteit de Koningin Leve Hare Majesteit de Koningin-Re gentes! Leve bet oude, aan het Stamhuis van Oranje zoo nauw verknochte Vlissingen Vlissingen, 24 Aug. 1894. De burgemeester van Vlissingen, TUTEIN NOLTHENIUS. Op verzoek der Koningin-Regentes brengt ondergeteekende aan de ingezetenen dezer gemeente Haren hartelijken dank ook uit naam van H. M. de Koningin, over, voor de treffende blijken van gehecht heid en liefde, dezer dagen ook hier we der van de inwoners van Zeeland zoo ruim schoots ontvangen. H. Majesteit gaf bij her haling te kennen, dat de bewijzen van verknochtheid Hare Majesteiten diep ge troffen hebben en dat haar bezoek aan Zeeland bij Haar, zoowel als bij de Koningin een onvergetelijken indruk zal nalaten. Goes, 25 Aug. '94. De burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. De weesmeisjes, die de bouquetten over handigd hebben, dragen mij op aan al de kinderen mede te deelen „dat Hare Maje steiten de Koningin en de Regentes baar „verzocht hebben HDz's hartelijken dank „te willen overbrengen aan al de kinderen „voor liunne mooie bouquetten en hunne „vriendelijke ovatie." Mijn vriendelijken en oprechten dank aan al de leden der feestcommissie, de hoofden, onderwijzers en bestuurders der scholen, den president-regent van het wees huis, de leden van het comité tot wering van schoolverzuim, de leden van beide muziekgezelschappen, den heer stationschef, en voorts allen die daartoe hebben mee gewerkt voor bunnen krachtigen en zeer gewaardeerden steun om dit zeldzame oranjefeest voor de kinderen te doen slagen ter eere van de Koninginnen. De president van de feestcommissie. Goes, 27 Aug. 1894. IV (Slot.) Aan bet diner, Vrijdag ten raadhuize te Middelburg gegeven, zaten de gasten aan, die wij in ons vorig nommer reeds hebben genoemd. De Koningin-Regentes zat naast den burgemeester, de Koningin naast haar com missaris in Zeeland. Tegenover de Koninginnen zaten de schout bij nacht en de generaal-maj oor bevel hebber in de militaire afdeeling van Mid delburg. Aan de hoofdtafel zaten verder nog, met de leden van het gevolg, mevr. Sehorer en mevr. De Brauw. Tijdens het diner, dat zeer goed was toe bereid, onderhielden de vorstinnen zich vrij druk met bare tafelburen. Aan bet dessert hield de burgemeester van Middelburg deze toespraak: „Majesteiten Van de vergunning van Uwe Majesteit om aan dezen feestdisch tot Hare Majesteit de Koningin en tot U Mevrouw het woord te richten, dankbaar gebruik makende, wil ik uiting geven aan de gedachten, die mijn gemoed, en ik hond er mij ten volle van overtuigd, ook de gemoederen van alle aan- wezenden vervullen. Ten eerste dan de vreugde dat Middel burg de eer te beurt valt Uwe Majesteiten binnen zijne muren te ontvangen. Ten tweede de gedachte aan het ver- ledene en aan het heden. Ten derdehet vertrouwen in de toekomst. Voor het verleden getuigt de geschiede nis, de geschiedenis die ons leert al het wel en het wee, hetwelk het Doorluchtige Stamhuis van Oranje en het Nederlandsclie volk, waarvan wij, Zeeuwen, het ons een eer rekenen deel uit te maken, te zamen hebben doorleefd. Voor het heden getuigt, vergun het mij te zeggen, HoogEdele Vrouwe, de wijze waarop u, Majesteit, uwe zware maar heerlijke taak opvat, de wijze waarop u, Mevrouw, de leidster zijt van onze veel geliefde Koningin Wilhel- mina. En waar nu deze twee gedachten aanwezig zijn, kan dan wel de derde het vertrouwen in de toekomst bij ons, Zeeu wen, ontbreken? Neen waarlijk niet. Waar Oranje toch, en dat beeft het Door luchtige Stamhuis bewezen en bewijst liet nog dagelijks, zijn tijd begrijpt, in vooruit gang gelooft en vooruitgang wildaar voor zeker kunnen wij gerust zijn en onze aloude en beproefde liefde voor het stamhuis van Oranje blijven koesteren, omdat wij weten dat het Hoofd van den Nederlandschen staat, uit dien stam gesproten, steeds een open oog heeft voor de nooden en behoeften van het volk Waar dit nu zoo hij herhaling is geble ken, kan het niet anders of wij zien in onze hooggeëerde Koningin de draagster van het denkbeeld, dat alies beheerscht rust en orde in en dus voortdurende ont wikkeling en bloei van ons geliefd vader land! Welnu dan, waar dit zoo is, ver gunt ons, Majesteiten, uiting te geven aan ons vaderlandscli gevoel en verzoek ik u allen met mij in te stemmen wanneer «ik uit volle borst roep: Leve de Koningin nen Hoezee Hoezee Hoezee Aan dat verzoek werd geestdriftig voldaan. Daarop antwoordde de JConingin-regentes het volgende „Mijnheer de Burgemeester! Uwe toe spraak aan dezen feestdisch is mij dubbel aangenaam, niet alleen toch omdat ik de gedachte namens den gemeenteraad en na mens de inwoners van Middelburg ten hoog ste waardeer, maar ook daarom omdat ik de aanleiding, mij door uwe woorden ge geven om voor ons vertrek uit Zeeland te kunnen getuigen van de gevoelens, die de Koningin en mij vervullen, zoo gaarne aangrijp. Waar allen zich vereenigden en moeite noch kosten ontzagen om ons te overtuigen van de gehechtheid der Zeeuwen aan het Huis van Oranje, daar is het mij een werkelijke behoefte mede namens de Koningin onzen dank uit te spreken. Tot het verleden, mijne heeren, zal weldra ook behooren het bezoek aan uw stad en aan deze provincie, maar wat voorzeker blijven zal, bij u en bij ons, het is, ik ben er van overtuigd, de herinnering aan deze dagenwat niet zal voorbijgaan het is de oude beproefde trouw der Zeeuwen aan bet Huis van Oranje. Ik wenscb u geluk met den geest uwer bevolking en ik vertrouw dat de band tus- schen Oranje en Zeeland in deze dagen nog is versterkt. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 I meer l'Ö cent. -5 regels 50 cent, iedere regel Wanneer bet beden zich kenmerkt door dien geest van orde en van eerbied voor het gezag, waarvan uwe stad en deze ge heele provincie zoo zeer getuigen, dan mo gen wij met volle vertrouwen de toekemst te gemoet gaan. Het is met een gevoel van groote erken telijkheid en met de oprechte verzekering dat ons bezoek in Middelburg en aan Zee land der koningin en mij onvergetelijk zal zijn, dat ik voorstel met ons in te stemmen, wanneer wij bij het vaarwel, dat de koningin en ik Zeeland toeroepen, van geheeler harte uwe stad en deze provincie een gelukkige en voorspoedige toekomst toewenscken". Ook thans werd het gesprokene zeer toe gejuicht. Vermelden wij nog dat de rijtoer in goede orde plaats had en de gondeltocht een meesterlijk effect had en dat ter plaatse waar het vuurwerk zeu worden afgestoken aan HH MM twee prachtige bouquetten van orchideeën en rozen werd aangeboden door freule Mary Sehorer en mej. E. de Vulder v. Noorden. Zaterdagmorgen op bet bestelde uur had de terugreis plaats. Een ontzaglijke bloe- menschat ging in het koninklijke rijtuig mede. Toen de Koninginnen, begeleid door den heer jhr. mr. W. M. de Brauw, het salon verlieten en in den extra-trein stap- ter, speelde de muziek de volksliederen en bracht de eerewacht haar eerbewijzen. Uit duizenden kelen klonk haar het vaarwel der Middelburgscke ingezetenen en van vele vreemdelingen tegen, tot de trein uit het gezicht verdwenen was. Zoo naderde de trein Goes. De Goesche burgerij had zich Zaterdag het korte oogenblik haar vergund om de Koninginnen te zien ten nutte gemaakt om zich in oranje te tooien en den weg langs het station te bezetten, teneinde HH. MM. uitgeleide te doen. Duizend schoolkinderen onder leiding hunner onderwijzers met de feestcommissie, de weezen en verschillende autoriteiten waaronder 8 leden van den gemeenteraad en de burgemeester stonden bij het station toen de koninklijke trein aankwam. Het muziek van Euphoniadirecteur de beer J. Kooiman, en dat van Hosanna directeur de heer L. de Beste Wzn., speel den het Wilhelmus op de oude zetting, dat door de leerlingen onder leiding van den beer v. d. Berge, hoofd der weeshuis- school, gezongen werd. Twee weesmeisjes boden HH. MM. elk een bouquet aan. De Regentes betuigde baar tevredenheid en dank voor de sympathie door de Goesche burgers, klein en groot, bij haar vertrek uit Zeeland aan den dag gelegd. Op een vraag van den burgemeester verklaarde de Ko ningin dat zij niets vermoeid was en dat de thans geëindigde feesten Haar hoege naamd geen inspanning hadden gekost. De weesmeisjes Johanna Claassen (aan de Koningin) en Johanna Nieuwersteeg (aan de Regentes) boden bouquetten aan. Het bouquet der Koningin was gemaakt uit Orchideebloemen (od onto glossum) La France en wiphetot rozen met adiantum groen en tuberozen met roode en witte linten (kleuren van Goes). Het bouquet der Regentes was gemaakt uit Orchideebloemen (odonto glossum) Gloire de Dij on, Marie van Koutte rozen met adiantum groen en tuberozen, en zwarte roode gele linten (kleuren van Waldeck Pyrmont). Hare Majesteiten spraken de weesm hartelijk en vriendelijk toe, en ga- een hand. Met daverende hoera's zagende Goesenaars den koninklijks- De talrijke menigte v station en de kinders niet ontmoedigd door delde onder bover de straten der staa, eene ovatie aan den burgemeester, die daarvoor dank betuigde en ontbond zich vervolgens in de Wandelkerk, waar de voorzitter der regelings-commissie een gelukwensch uitsprak met den goeden af loop van dit feest, het Wien Neerlandsch bloed door de beide harmonieën onder lei leiding van den heer De Beste en het Wilhelmus op dezelde wijze onder directie van den heer Kooyman gespeeld werden. Euphonia maakte daarna nog een wan deling door de stad om de feestelij ke stem ming te oqderliouden Vermelden we nu nog, dat de bouquetten, die den Koninginnen door de kinderen zijn geschonken, geleverd zijn door de hofleveran ciers H. van Lunteren en Zoon te Utrecht, en eerst Zaterdagmorgen te 6V4 uur arri veerden. Te Rilland hield de koninklijke trein we derom eenige minuten stil tot uit uitlating van ZExc. den Commissaris der Koningin die HH. MM. tot aan dit station vergezelde. De Koninginnen drukten hem hartelijk de hand en verzochten hem nogmaals, haar tolk te willen zijn bij de bevolking en te bedanken voor de vele hartelijke blijken van ge negenheid gedurende het bezoek, dat daar door onvergetelijk zou zijn, ondervonden. Koningin Wilhelmina voegde hierbij, dat het haar leed, dat zij nog niets doen kon om aan het volk hare dankbaarheid te toonen. Reeds uren van te voren hadden zich vele belangstellende toeschouwers, nog meer dan Dinsdag te voren, naar het station begeven. De Burgemeester, de Wethouders en drie leden van den gemeenteraad waren tegen woordig om ZExc. af te halen. De muziek- vereeniging „Rillandia" had weder op de daarvoor gebouwde _tent plaats genomen ten einde HH. MM. met de volksliederen te begroeten. Heel langzaam kwam de trein om kwart voor elf binnenrijden. De waggon waarin Hare Majesteiten waren gezeten, kwam juist voor de versierde muziektent te staan. Onmiddellijk blies het muziekgezel schap „Rillandia" het Wilhelmus in de oude toonzetting en daarna het Wien NeeUanbtóti bloed. De Koninginnen wuifden en groetten verscheidene malen waarop de trein ntdat laatstgenoemd volkslied uitgeblazen was on der oorverdoovend geroep van „hoera, hng leve de Koninginnen" wegreed. Het mag en kan niet ontkend worden dat Rilland zijne Vorstinnen op de meest waardige wijze hulde heeft gebracht. Een woord van lof mag niet onthouden worden aan den Burgemeester als eere-voorzitter van de feestcommissie aan de leden van de feestcommissie in het bijzonder en voor al ook aan den heer stationchef en de le den van het muziekgezelschap „Rillandia" die allen op de meest mogelijke wijze hun best hebben gedaan om de begroetingen zoo glansrijk mogelijk te maken. Ook Z. Ex. de Commissaris der Koningin betuigde zijne tevredenheid ,en bij verzocht den Burgemeester de leden van „Rillandia" nit zijn naam dank te zeggen voor de moeite die zij zich getroost hebben. De burge meester zal dit Dinsdagavond doen ter ge legenheid van de gewone repetitie. Op alle verdere stations bracht eene saamgevloeide menigte den Koninginn warme huldebetuigingen. Te Breda 1 eene eerewacht van scbr1' met meentebestuur op het - korps speelde het stopte de treir motief. Het d°

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1