ittevssn en zijne stichtingen. a Anna Schippers en Prancir.a HH. MM. onder anderen de ibijbel van het jaar 1777 Ike alleen bij aannemingen it. album van bezoekers schreven nne namen de eerste. In het was de eerste handteekening an Koningin Sophia bij haar net weeshuis in 1863. HH. MM. eene schilderij ge- tellende de stichteres van het ia Borles. vvolgende rede van den heer gronje werden HH. MM. ver trouwen aet bestuur der godshuize" en entessen van dit gesticht, heet larte welkom in dit Weeshuis, jermalen mochten onze weezen ngen in bezoeken van leden van klijk Huis, en dat ook Uwe aan hen hebt gelieven te denken, c hen en ons ten hoogste g waar- ;rlijk naar de eischen des tijds gebouw kunnen wij U ter bezich- ibieden, want de bouw van dit agteekent reeds van voor twee ireede schaar van weezen Runnen Jwe Majesteiten voorstellen, want is geringmaar orde en zinde- ieerschen hier, en Uwe Majesteit e bezichtiging zich kunnen over- ,t hier een leefregel wordt in acht die, ofschoon eenvoudig toch aan en der gezondheidsleer beantwoordt, pgevoed in gevoelens vangekecht- het Huis vau Oranje is het ons bij hen wier opvoeding aan onze ;oevertrouwd gelijke gevoelens in n en hen te vormen tot nuttige le- maatscliappij en tot getrouwe onder- an Uwe Majesteiten. Was de dag Augustus steeds in Zeeland een dag ter eere van den jaardag oning Willem I, gelooft ons wen, dat voortaan deze 24 Au- roor de weezen een dag zal zijn van ■e herinnering aan het bezoek van ajesteiten. uur werd een bezoek gebracht aan demannen- en vrouwenhuis en armen lis. werden HH. MM. door twee weezen: Zonnevijle en Truitje Dixhoorn met in bestrooid, terwijl Haar door Santje en Leijntje Bossckart elk een bou- werd aangeboden. lem Koster presenteerde Haar een versje. MM. namen plaats op twee stoelen •auw satijnen zittingen en de weezen n Haar het volgende lied toe tWilhelmus ruisch U tegen Der weezen hulde en groet, Als bee tot God genegen Uit diepst van hun gemoed. Het trooste Neerlands zonen In rampspoed, druk en pijn Blij klinken steeds zijn tonen In voorspoeds zonneschijn. Met groot verlangen wachtten Wij uwe komst hier af Zij blijft ons in gedachten FEUILLETON. I. Celen onzer lezers hebben den merkwaar- ;en, Godzaligen man gekend, wiens im wij boven dit opstel lezen. En die hem niet gekend hebben, zullen ;1 van hooren zeggen zooveel omtrent m weten, dat zij met belangstelling het rte woord, door de Nederlander aan ziin gedachtenis gewijd, zullen volgen Het luidt aldus Een zendingsdag te Ermelo Wanr.eer en dit een halve eeuw geleden in het m of ander blad gelezen had, menigeen ju niet eens geweten hebben of Ermelo i of buiten ons land gelegen was. En die het plaatsje al kende, of het in de erte had hooren noemen, zou misschien ;ezegd hebbenHet is een onbeduidend ïeidedorpje, ongeveer een uur gaans be- ••uiden Harderwijk, maar zoomin mogelijk, set ügt als verscholen achter de Veluw- sche zandheuvels, het is gebouwd op een hoog en drogen zandgrond overigens to taal onbekend. Maar wie zon toen ooit hebben kunnen ditzelfde onbeteekenende einde der negentiende d zoude verkrijgen, nd, maar ook daar- goeden "ot man, •de, Van nu tot aan het graf. Wilhelmus van Nassouwe, Was onzer vaad'ren zang, Het blijv' ons lied van trouwe Geheel ons leven lang. HH. MM. werden ontvangen door de re gentessen mevrouw Schorervan Teijlingen en mejuffrouw v. d. Toorn, en de regenten de lieeren H. A. Boogaard en J. F. Fak Brouwer. De Koningin onderhield zich met enkele weezen. Daarna werden beide Koninginnen aan gesproken door den heer Jhr. Snouck Hur- gronje. Hij zeide Mevrouwen 1 Nogmaals valt mij de eer te beurt U wen Majesteiten den welkomstgroet te brengen en U ditmaal mede namens Regentessen van dit gesticht onzen dank te betuigen voor het vereerend bezoek dat ook aan dit wees huis ten deel valt. Reeds mocht ik heden morgen de tolk zijn der gevoelens van eerbied en gehecht heid die in het hart zetelen van bestuur ders en verpleegden van ons protestantsch weeshuis. Uwe Majesteiten vergunnen mij U thans de verzekering aan te bieden dat ge lijke gevoelens ook hier allen bezielen, dat de oudeZeeuwsclie leus:Oranje enNederland,ook hier steedsin eere gehouden en aangekweekt worden dat ook hier allen de beste wen- schen koesteren voor het voortdurend wel zijn van Uwe Majesteit en dat dit bezoek in aangename herinnering zal blijven." Daarna werd het gebouw bezocht. Bij het binnenkomen in het Oude man nenhuis zaten de oudjes allen buiten bij den rondgang ging een iegelijk naar zijn kamer. Daar werden zij door de Konin ginnen bezochten met enkelen werden eenige woorden gwwisseld. Dit gebouw was sierlijk door zijn onsier- lij kheid. Het kwam er te meer door uit in al zijn eenvoud, het effect waarvan door groen en bloemen niet mocht worden weg genomen. In het weeshuis bezichtigde de Regentes met veel belangstelling het werk der kin deren, onder anderen het naaiwerk en vroeg aan de naaijuffrouw of de kinderen alles zelf vervaardigd haddenen op het beves tigend antwoord betuigde zij hare ingenomen heid met het nette werk en hare tevreden heid over de goede inrichting. In het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, waar H.H. M.M. ontvangen werden door het bestuur onder voorzitter schap van den heer G. N. de Stoppelaar, werd met belangstelling van velerlei kennis genomen. HH. MM. werden aangeboden twee keu rig bewerkte mappen van buiten van leder en van binnen met satijn uitgevoerd. (Het werk is van den heer C. W. Dliuij). In deze mappen bevinden zich schilderingen van verschillende zalen in het gebouwbe- benevens eene prachtig geteekende opdracht; vervaardiger Öuypers, Den Haag. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen dat thans bezichtigd werd, waren keurige planten en bloemen aangebracht, en voor deze gelegenheid vervaardigde stoelen voor HH. MM. en bespot, dan de naam van Ds. W., maar ook niemand is meer door zijne vrienden, als het ware op de handen gedragen, dan genoemde predikant. En waarom Voornamelijk, omdat hij het bevel des Heeren in Markus 16 15 ons gegeven, zooveel in zijn vermogen was, zocht te volbrengen. Want Eraielo was toen eene gemeente, waarvan hg zelf moest getuigen, dat ze bij zijne komst aldaar, meer geleek op eene kudde, waar de duivel veeleer scheen ko ning te zijn dan de Heere Jezus. En niettegenstaande den heftigen tegen stand van vele pseudo-gereformeerden, zag men op dit nietige dorpje dingen tot stand komen, die op de Over-Veluwe nog nooit gezien waren, nl. Zondagschool, jongelings- vereeniging, vrouwenvereeniging voor de Zending, ja zelfs een kinderzendingsgenoot schap. Zendelingen werden van Ermelo uitge zonden naar Sumatra, Java, de Talant- eilanden enz. alsmede naar Egypte en Zuid- Afrika. Geen wonder dat menig toeschouwer uitriep „die predikant is zijn tijd vooruit Zagen vele christenen in den lande na 1857 eerst, dat de schoolwet tot ontkerste ning der natie leidde Ds. W., groot man als hij was, zag dit reeds, eer de wet in aantocht was, en begreep toen al, dat de neutraliteit op de school door het libera lisme gebruikt zou worden, al was het dan ook negatief, om alle geloof aan Gods Woord te ondermijnen. Hij zag toen reeds, «lat een Christendom, boven geloofsver- 1 "eldheid, de deur voor allen geopenbaar- "Oilsdienst, voor de Schrift, voor den Jezus Christus als Verlosser moest Jen zelf uitgedachten gods- •"rnisme binnen te laten, "aardiging over den 'aan, riep hij J ing der uur A brachten HH. MM. buiten her programma om: nog een bezoek aan de Oudheidskamer het Stadhuis, aan welke zij bij haar eerste bezoek niet de loodige aandacht hadden kunu c wijden. Zij traden binnen door de oude [yiewJmnr, en werden rondgeleid door den heer De Stqppelaar en de beide- wethouders. Middelerwijl had op de Markt een mu ziekuitvoering plaats van het 3e regiment infanterie. Terstond daarna bracht H. M. een bezoek in de vleeschhal aan den eenig overgebleven vleeschhouwer uit genoemde hal,K.Meertens. Deze bood aan H. M. een photographie aan van de hal naar Frans Hermans. Heden avond deden HH. MM., begun stigd door schoon weder nog een rijtoer door de stad en wel alleen in die straten welke zij door de onderbreking der vorige rijtoer niet hadden kunnen bezoeken. Bij hare aankomst op de Markt speelde het Muziek het Wilhelmus naar de oude zetting. t Door de kinderen (meisjes) nit de Korte Geere is met toestemming der Koningin- Regentes, terwijl het rijtuig stil hield, de Koningin onderstaand vers toegezongen Wij vieren feest, wij vieren feest Tot eer der Koningin Geheel de stad is blij van geest, En stemme met ons in Leef lang gij jeugdige Vorstin, God zelf leg u dien band, Die met 't Oranjehuis u bindt Aan volk en vaderland. A. de Troije door wien dit vers was op gesteld, had in zijn werkplaats een zeer nette tribune voor deze kleinen opgeslagen. Ook had hij nog aan den voorgevel boven de tribune een sacinet geplaatst met de woorden Wie God niet vreest en de koningin niet mint, Krijgt nooit een echten Zeeuw tot vrind. Vermelden wij nog dat Kerkvoogden en Notabelen der kerv. gemeente door den heer E. Helder eene kranige pho tographie deden nemen van het praalgraf van Evertsende heer C. W. Dhuij zorgde voor encadreering en passé partout; en vervaardigde de map, waarin de photho- graphie werd vervat. Het geheel maakte een aangenamen indruk. Map en photo graphie zijn H. M. de Koningin aangebo den met de volgende inscriptie „Herinnering aan het bezoek in de Nieuwe Kerk te Middelburg op Vrijdag 24 Aug. 1894 Koningin Wjlhelmina aangeboden door Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier." Vermelden wij nog dat in de Nieuwe Kerk bij het bezoek der Koninginnen vele burgerlijke en kerkelijke autoriteiten aan wezig waren. Ook de pastoor, de rabbi en de predikanten uit de gereformeerde kerken za gen wij benevens heeren officieren en het kamerlid mr. Lucasse in kamercostuum. Aan de lunch heden middag 12 uur hij IIH. MM. waren enkele heeren aangezeten die men verzuimd had uit te noodigen voor het diné van jl. Woensdag. Onder anderen de majoor commandant 'tWas op den 28 Oct. 1857, dat Ds. W. voor de Rechtbank te Arnhem moest ver schenen wegens majesteitschennis in ge noemde predikatie. De beschuldigde had zijne leerrede bij zich op schrilt en las die den rechters voor. En niettegenstaande hem te kennen gege ven werd, „zich wat te bekorten" wilde hij niets overslaan want hij hegeerde de woorden, waarover de beschuldiging liep, in verband met de geheele predikatie zoo duidelijk mogelijk te doen hooren. Vrij spraak volgde dadelijk. Is er ooit in ons vaderland een predikant op eene verraderlijke wijze gesard en in het geheim belaagd en nog wel het meest door enkelen, die gelijk men zegt, zelf achter de schermen zaten, maar anderen de kastanjes uit het vuur lieten halen, dan was het Ds. W. Geen wonder, dat de man in een toestand begon te verkeeren, waarvan de wijze ko ning in Pred. VII 7a gewaagt. En geen wonder ook, dat hij nu en dan tot maatregelen oversloeg, die kerkrechterlijk niet te verdedigen waren. 't Was op Zondag 17 Oct. 1868, dat Ds. W. die door het prov, kerkbestuur van Gelderland voor zes maanden in zijne ambts bediening geschorst was, den predikstoel toch beklimmen wilde. Dodi er waren negentien politiedienaren aanwezig en twee hunner traden op hem toe en sommeerden hem „in naam des Konings" er af te blijven. En hierop zag men het niet dagelij ks voor komende geval, dat de nienw benoemde con sulent in zijne plaats naar den kansel geleid werd, door een veldwachter. Den 30en April 1859 werd hij door 'tProv. Kerkbestuur afgezet. Hiervan schreef hij „deze kerkrechterlijke verdoemenis is noch mij, noch anderen onverwacht overkomen". Toen dit alles geschied was, werd hij door de diakenen de verborgen vijan den hielden zich schnil voor den bur gerlijken rechter gebracht, daar hij beschul digd werd, de gelden uit een Catechisatiebus besteed te hebben voor het Christelijk on- i'wijs in de gemeente. Die som was .08 groot geweest, maar hij word ir. Jos. van Raalte, de oc alhier en dhr. J. C. Rn ij ti.- de \Vy.lt. Ma jest' Regentes droeg aan lirecteur van „De ■Ie werklieden van 'id aan de werk- rertsen- en Eankert- gtra&l hartelijk dank te zeggen voor de schitLciciide ontvangst Haar en de Konin gin horeid. Wat Vlissingen betreft valt nog het volgende te melden. De taptoe is uitstekend geslaagd. Dui zenden toeschouwers waren op de heen. Het weder hield zich goed na den regen. Het vuurwerk slaagde eveneens naar wensch. De electrische verlichting der oorlog schepen maakte een onovertroffen effect. De verlichting, wat de lampions betreft mislukte gedeeltelijk. Verschillende sociaal democraten hebben aan deze feestviering meegedaan. Wij zagen er verschillende die oranje droegen en mee deden aan het groen maken. Aan boord komende van de „Walche ren" reikte Th. v. Dijk een bouquet aan H. M. de Koningin, en Gazang aan H. H. de Regentes, beide matrozen van boven gemeld R. S Schip. De Commissie met het doel om een be roep te doen op de algemeene liefdadigheid in het belang der weduwe en kinderen van den Dinsdagavond zoo noodlottig omgeko men hnisvader A. Heuseveldt ontving van HH. MM. eene gift groot f 300. Nog werd gisteren avond in de sociëteit gecollecteerd de som van f 109.25. De commissie bestaat uit de heeren J. F. v. Dunne, J. A. Frederiks, L. K. v. d. Harst J.Jzn., mr. W. Polman Kruseman, A. Littooij, J. Meijers en D. J. Mes. Hare Majesteit heeft benoemd tot ridder groot-officier in de orde van Oranje Nassau graaf R. de Kerchove d' Exaerde, gouver neur van Vlaanderen, afgevaardigde ter feestviering namens den koning van België. veroordeeld tot teruggave dier gelden, en moest den deurwaarder f 303.43''betalen. Uit zijne pastorie verdreven ging hij in eene schuur prediken. Maar ook daaruit werd hij verdreven, omdat die schnur eenige Ned. ellen te dicht bij de Herv. Kerk stond. Toen verrees in 1859 zijne Zendingskerk na veel gebeds. Toen was voorgoed de Zendingsgemeente gesticht, die dagelijks voor de zending arbeidde en bad. In 1862 werd de .Zendingschool gesticht de eerste Christelijke school op de Veluwe en in 1863 het „Huis van Barmhartigheid," dat dienen moest om ziels- en lichaamskranken op te nemen, alsmede oude, hulpbehoevende menschen, bekeerde Israëlieten, die vervolgd werden om des geloofs wille, idioten, enz. Wat destijds niemand scheen te zien, werd toen reeds door Ds. W. groot man als hij was, duidelijk gezien, nl. dat alle krank zinnigen het noodig hadden, dat hun van God, van Christus, den Middelaar Gods en der menschen moest gesproken worden. Hij wist wat klagen over schuldbesef en over de inwerpselen des satans waren en wat het was, dat schreiend verlangen om den troost van Gods genade en de liefde van den lieven Jezus te genietenalsmede hoe Satan en zijne engelen volgens 's Heeren Woord invloed op de menschen konden uitoefenen en dit thans werkelijk nog doen. De H. S. had hem vele voorbeelden van bijzondere krankheij van ziel en lichaam getoond, als Nebukadnezer, de bezetenen, enz. Volgens zijne vaste overtuiging was de Heere Jezus de ware Psychiater, de Zielearts, die den bezetene met God kon verzoenen, de volkomen Zaligmaker voor allen, die door Hem tot God gaan. En wat in ons land bijna nog nooit ge zien was, werd toen te Ermelo gezien, nl. de volkomen herstelling van sommige krankzinnnigen en dat wel door gebed en eene Christelijke verzorging en om dat bid den voor en met die zielszieken was het, dat hij in 1866 door het kantongerecht te Harderwijk tot eene boete van f 65,56Vs werd veroordeeld en wel wegens „onbe- Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen to Westkapelle ds. W. A. Keen te Fee re. (R. N.). Aangenomen naar 's Gravenhage door ds. W. L. Weiter te Arnhem. Iiciii iiur<Ut Berichten. GOcs. Men verzoekt ons de kinderen die deel zullen nemen aan de ovatie te be richten dat zij Zaterdagmorgen om uiterlijk kwart over 8 in hnnne eigen scholen wor den verwacht. Weder had te Middelburg een droevig ongein',: plaats, en wel Donderdagavond. De heer J. Mesu uit Nieuw- en St. Joosland, vader -an zeven kinderen, leunde tegen de bal istrade van de in vaart zijnde barge, en had daarbij het ongeluk over boord in het kanaal te vallen en te verdrinken. Alle pogingen tot redding waren vergeefs. Zijn lijk werd zelfs niet gevonden. Vlissingen. Hedenmorgen werd krijgs raad gehouden op de De Ruijter oin een onderzoek te doen naar het ongeluk op de Stier. Reeds is een der gekwetsten over leden. Van twee anderen is de toestand hopeloos. Vlissingen. HH. MM. fregatten Gui nea, Atjeh en Stier zijn heden terugge keerd. De De Ruijter vertrekt morgen. Bruinisse. De kermis heeft zich hier weder doen gelden. Zekere de W. en W. kregen twist met elkaar, die zoo hoog liep dat eerstgenoemde zijn mes trok en naar zijn tegenpartij willende steken, aan een daar bij staand twaalfjarig knaapje eene levens gevaarlijke snede in den rug toebracht. Het staldepartement van H. M. de Ko ningin vertrekt Zaterdag 25 Aug. per extra- trein ten 12 u. 20 van Middelburg, gedeel telik naar den Haag en gedeeltelijk naar Soestdijk. De cavallerie keert denzelfden dag even eens per extratrein ten 1.05 van Middel burg naar zijn garnizoen terug. ALCOHO L. van de hel, triokaas tot den kerker, «ontra van het wel, ®ngeluksbewerker, Kelsche medicijn Ondergang der natie, sneed voor groot en klein. m dor» ruïnatie, □schandvlek voor ons land, r;hristendom-verbreker, Keihonds rechterhand, Ixpidoraie-kweeker. Crank, die dood en hel pcjjken buit doet werven, ^•an millioenen wel v:ietB dan smart doet', erven, "Kunstgewrocht, om God n zijn gunst te weren, Sens zal heel uw rot tg! aar den afgrond keeren. R. Een AmerikaanschJ spreekwoord v Alcohol bewaart wat dood is, en wat lovend is. voegde uitoefening d«r f' wat hij zielsziekte n«~ gerlijke rechter kr hij zich ook bev gebed. Was er f was het alle sta., werden. Deugniet uit de laags het zoogenaam toegezonden; suj wie geen laisoeu- lijk mensch meer wilde te doen hebben, ze vonden bij hem deelneming en' mede lijden en onvermoeid waren dan ook zijne pogingen om hen door woord, gebed en arbeid op den rechten weg te brengen. De diepstgezonkenen trachtte hij nog te redden en menigeen werd ook gered. En al waren er onder die weg liepen, ze werden tot hem gebracht. Hier misleidde de eene hem, daar dreigde de andere, elders was het een „bezetene", die niets deed, dan zijn leven verbitteren; maar niets was in staat hem te ontmoe digen, hem ter neder te slaan en altijd bleef hij onder dit alles, de bidder, de worste laar met God, de vriend der zending onder Joden en Heidenen. Geen wonder dan ook, dat menigeen maar niet begrijpen kon, hoe iemand als hij, het in het hoofd kon krijgen, eene eervolle positie als predikant op een stil heidedorpje prijs te geven, of liever op te offeren aan een leven, dat eene aaneen schakeling was --an kommer en bezwaren. Want sober leefde hij, dit moesten zijne vijanden zelfs getuigen en arm naar de we reld stierf hij den 9 Mei 1884. Zijne stichting bestaat nog, maar opmer kelijk is het, dat er na zijnen dood in dat zelfde Ermelo nog twee Christelijke ge stichten verrezen zijn, die thans beiden, hoewel in grooter kring en omvang het zelfde bedoelen, wat Ds. W. op kleiner schaal deed. Doch, hierover later.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2