NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. 3aMao Hupsfus. ^clifsfe laacpng. CHRISTELIJK- HISTORISCH 189. 1894. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. I)e Koninginnen in Zeeland, in. PRIJS DER ADVERTENTIËN toon versierd. Aan I„Hulde aan onze de Schoenmate i ij" •i bewerkte se ildep szijn aan hets'i'iken- aan ieder waarvan ïitoefenen, allen in r lederen voc:?choot en laars en oranje- tionalen band. oven op den wagen iet een lederen schild, eg ter eener zijde het eel van de gebroeders i aan HH. MM." Ter ïlde aan de nagedach- r. de Rnijter". ier onze beschrijving ng van den raad der Woensdag 22 Aug. len voorzitter 11 leden ecretaris. Afwezig met en Lambrechtsen en burgemeester. :ige vergadering door icretaris gelezen, wor- edgekeurd. o. a. mede dat bij de an het Ravelijn pach- de herberg W. Kuijs d P. Schrijver, resp. dat de lichting der J gekost heeft, doch sehrijving f 671 be tij H. M. de Regentes eest en dat H. M. bij erzekerd heeft dat het nogelijk zal zijn langer doch hoopte dat te elegenheid zal komen it hebbe met Hoogst- nnis te maken, men itaten goedkeuring van voor den Hoofdelij- de overschrijving van oorzien restitutie aan lacht. Van den heer rsluijs dankbetuiging g tot secretaris met de loor plichtsbetrachting aardig maken en dat lë eerste helft der vol- ïtie treedt. A. J. Stieger, J. enburg—Donkerbroek aanslag in den H. O., volgende vergadering jrden. en de rekening over iting van het Gasthuis, n in handen der finan- steld, tegelijk met de rekening met beschei- lijk Armbestuur, schutterij over" 1895 Tegen dezelve zijn bij nissie geene bezwaren B. en W. voorstellen e keuren, en de ge- e stellen op f 518,38V2) n vorige jaren, dewijl chutterij kleiner is. rdt zonder hoofdelijke rd. i-ontvanger is ingeko- inbare posten en re- n goedgekeurd tot een i over 1891; f51,02 over '93. Restanten 198,75V2 over '93. de belasting op de asten over 1892 f 2 en er 1893. de dubbeltallen opge- g aan het gedeputeerd eming van twee leden zetters. el tal zijn voorgedragen nondt en G. H. v. d. ah. W. F. v. Riet Sr. en bekomt 10 stemmen eer v. Riet 11 stemmen, e op het le dubbeltal ibeltal zijn aanbevolen Ligny en M. D. Dek- Dekker Jzn. en J- J.Zn. Op het 2e dub- latst P. A. de Ligny me ;o) en A. Dekker Jzt van beheer der Blauw- re wijlen den heer 1 ne wordt uit den ïeer J. J. Ochtman met op den heer den Boer loenen uitgebracht. L de rekening van ont- over 1893, in ontvangst uitgaaf f 147619,96%; It de begrooting over zegt dat geen verhoo- zal neodig zijn. ihandelen zijnde, sluit rgadering. o- dat het feest vergald ;val op H. M. fn ga s h p sontploffing werden J irvan 7 zwaar, die naar vervoerd. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en Haast, plaatsgebrek, onvoldoende voor lichting kunnen een verslag wel eens doen feilenmaar dan is er in een volgend nom- mer gelegenheid tot redres of tot aan vulling. Enkele punten uit het Koninginnefeest dienen nog in het oog gevat te worden. De tocht door Walcheren. Te Brigdamme hield de burgemeester de heer J. Marinissen de navolgende aanspraak. „Mevrouw. Het verheugt ons Uwe Majesteiten te kunnen begroeten, en bij aankomst op de eerste plattelandsche gemeente van Walche ren een hartelijk welkom toe te roepen een welkom, niet alleen in letteren geschre ven, doch een welkom voortkomende uit het hart, en hierbij de verzekering te kunnen geven, dat de inwoners van St. Laurens, een liefdevol en toegenegen hart bezitten voor onze Koninginnen en het Hnis van Oranje. Vol hoop en blijde verwachting gaan wij de toekomst tegen, wetende, dat onze geliefde koningin wordt geleid en beschermd door eene liefhebbende koninklijke moeder, wier hart warm klopt voor het Nederlandsche volk. Wij danken voor de eer aan deze gemeente bewezen, en hevelen haar in Uwer Majesteits bescherming aan, terwijl we de vrijheid nemen U onzo nederige hulde aan te bieden." Bouquetten met opschriften werden na mens de inwoners aangeboden aan de konin gin door Willemina Minderhout en aan de Koningin-regentes door Adriana Louwer- e, wie door een handdruk van Hii. MM. voor de hulde dank werd gezegd. In antwoord op de toespraak van den 'mrgemeester zeide de Koningin „lk dank rtelijk voor uw woord van welkom w de fraaie versiering". «r ging het naar Serooskerke. de burgemeester, de heer W. als volgt aan r HH Majesteiten de Ko- 'ederland welkom te hee- rke's grondgebied. Als namens heeren Wet- den Raad, Secretaris en ooskerke, bied ik uwe iedige hulde, met den dat het onzen God be- u Dooeluchtig Hnis van Ora.% .uerland en Nederland met het Door. ntig Huis van Oranje te be vestigen, te zegenen en genadig te zijn, van geslachte tot geslachte ja tot in eeuwig heid. Ten slotte zij het niet kwaad in de oogen uwer Majesteiten, dat Serooskerke uit volle horst aanhetfe Oranje koven Hoezee." HH. MM. dankten den burgemeester wel voor zijne hartelijke woorden en wenschen en tevens voor de eer hare Majesteiten door de ingezetenen van Serooskerke bewezen. Van hier ging het naar Veere. Men meldt ons nog ter aanvulling van ons verslag uit deze plaats Nadat HH. MM. de bouquetten, door het gemeentebestuur aangeboden, hadden aangenomen en de beide dames door een handdruk hadden bedankt, traden twee uieisjes de leerlingen, E. Pouwer en C. Geldof, toe om den Vorstinnen het lied, ge drukt op satijn met gouden letters, te overhandigen. Onder het zingen namen vier meisjes, N. van der Kleijn, S. Roelse, C. Dekker en Volkers, de groote en fraaie photo- graphie in lijst op en wendden zich hij het ringen van het derde versje naar HH. ■HM. heen, die met een gullen lach op het gelaat, tot elkander zeiden „dat is mooi". Leze photographie, door de leerlingen der bijzondere en openbare scholen uit erken telijkheid en hulde geschonken, stelt „de groote kerk te Veere" voor, en zal op ver zoek van HH. MM. worden opgezonden. Ha bezichtiging van de oudheidskamer, Waar de beker van Maximiliaan nauw- f keurig bekeken werd, en de raadszaal, waai de Vorstinnen door den heer Melchers een mooi vuurscherm van glas, waarop eene Zeeuwsche boerin wordt voorgesteld, was aangeboden, verlieten HH. MM. na eerst de hoofden en leerlingen nog haren dank betuigd te hebben voor het welkomst lied en het fraaie cadeau, het stadhuis. Des namiddags werd door de leerlingen der beide scholen een optocht gehouden door de gemeente, met begeleiding der muziek. Des avond» waren de gelieele kade en som mige huizen verlicht, welke illuminatie, terwijl het prachtig en stil weder was, een heerlijk gezicht opleverde. Van daar ging het over Gapinge en Vrouwepolder terug naar de schoone bui tenplaats Zeeduin (Niet O ver duin, gelijk abusievelijk door sommige bladen gemeld was). Na een kort bezoek aan dit rijk ver sierde buiten van den heer A. Lantshecr ging het naar Oostkapellewaar ook Westhove een beurt kreeg. Mevrouwde BruijnBoddaart begeleidde de Vorstinnen bij de bezichtiging der zie kenzalen. Dien avond had de Raout plaats in het Gouvernementshotel. Omtrent dezen schreef men ons Do raout was druk bezocht. Precies 9 uur werd de komst van H. M. de Koningin Regentes door den Kamer heer aangekondigd. Even daarna verscheen H. M. die gedecalleerd was evenals alle andere daines. Heeren officieren enz. enz. stonden bij de verschijning van II. M. links en rechts geschaard. H. M. begaf zich gevolgd door hare hof dames en verdere dignitarissen naar de zaal waar de dames geschaard waren die hun verlangen te kennen gegeven hadden aan H. M. te worden voorgesteld. De Koningin-Regentes sprak ieder der dames minzaam aan. Toen de dames waren voorgesteld, werden van de aanwezige heeren voorgesteld en onderhield de Regentes zich met ieder hunner namelijk met de ieden der burgereerewacht, al de officieren der dd. schutterij, enkele officieren van de Land- en Zeemacht en nog eenige heeren van de overige aanwe zigen, een Wethouder van Middelburg en autoriteiten» Te half elf verliet H. M. de zalen waarna de aanwezigen nog eenige oogenblikken bleven terwijl er verver- s'chingen werden aangeboden. Tevens is gebruik gemaakt van de ge- legenheil om de schilderij (het geschenk der burgerij van Middelburg) te bewonde ren, hetwelk om 8 uur was aangeboden. De Regentes maakte den Luit. Kol. Com mandant der dd. Schutterij een complement over het Muziekkorps en de houding dei- schutterij die bepaald keurig was, zeide zij en voor geen Infanterie behoeft onder te doen. Aan het diné heden avond HH. MM. door den raad van Middelburg aangeboden, zaten met haar aan, behalve de burgemeester, de wethouders en de heeren leden van den gemeenteraad, de commissaris der koningin, en mevrouw de Brauw, mevrouw Schorer en de leden van gedeputeerde staten onder meer de hh. Godin de Beaufortjen Fokker, leden der eerste kamer, Van Aken, luitenant kolonel, prov. adjudant te Middelburgde Brauw, Dronkers, voorzitter van den polder Walcheren-, Van Dnnné, directeur der regis tratie en domeinen Epkema, luit. kolonel, militie-commissaris; Evers, ^directeur der directe belastingen; Van Hooff, hoofdinge nieur in het 11e district van den wa terstaat: de Jonge v. Ellemeet, comman dant der eerewacht; Polman Krnseman, griffier der staten; Van Lilaar ritmees ter, commandant van het detachement hu zarenV. d. Mieden van Opmeer, kanton rechter; de Vulder v. Noorden, secretaris van Middelburg mr. F. J. Sprenger en W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, onder commandanten der eerewachtF. G. —"Ar. luit.-kol, comm. der dd. schutterij de Raad, kapit.-kwurtiermeester bij de dd. schutterij M. Fokker, gemeente-ontvanger; v. Visvliet, gemeente-archivarisSchuur- beqne Boeije sub. officier van justitie, en A. P. Snouck Ilurgronje Tak N. de Stop pelaar Jhr. Mr. W. II. Snonck Hurgronje A. van der Swalmevan der Harst JJz. Gratama en W. Brevet, Leden van den Gemeenteraad; Sypkens,betaalmeester te Mid delburg; Tcding van Berkhout, commandant der 3e mil. afdeeling te Breda v. Reigers berg Versluijs, president der arr. rechtbank te Middelburg Middelveld Viersen districts schoolopziener aldaar Wittert, majoor gar nizoenscommandant te Middelburgen de dames on heeren uit het gevolg van HH MM., te weten: Bentinck, H. M. le stal meester v. d. Bosch, H. M. kapitein adju dant du Moneeau, H. M. ordonnans-officier Van Hardenbroek, II. M. opperkamerheer mevrouw van Hardenbroek geb. v. Limburg Stirum, grootmeesteres der Regentes, Huis- sen van Kattendijke en De Ranitz (particu lier secr. der Regentes) II. M. kamerheeron miss Saxton Winter, II. M. gouvernante; baronesse van Ittersum, le hofdame dei- Regentes; vrouwe v. d. Poll, 11. M. super intendents; Vegelin van Claerbergen, „ka merheer in buitengewonen dienst van Z. M. den Koning" en referendaris bij het kabinet der Koningin. Omtrent het bezoek van HH. MM. aan de verschillende stichtingen te Middelburg melden wij het volgende. Te half 11 bezocht H. M. de Regentes het gerechtsgebouw. Zij was vergezeld van hare Hofdame baronnesse van Ittersum en hare Grootmeesteres mevrouw van Har denbroek van Bergambacht gehorenv. Lim burg Stirum en de Kamerheeren baron v. Hardenbroek, Huijssen van Kattendijke en v. d. Bosch. Zij was gekleed in zwart satijn. In de gang prijkte een buste van H. M. de Koningin. Zij werd ontvangen door de heeren mrs. jhr. Reijgersberg Versluijs, president; J. v. d. Lek de Clercq, Ph. J. Callenfels, S. Gratama, J. P. F. v. Voorst Vader en J. Sckuurbeque Boeije, leden der arrondisse mentsrechtbank, J. F. Sckuurbeque Boeije substituut officier, jhr. W. H. Snonck Hur gronje, griffier, E. A. O. de Casemhroot, substituut griffier aan genoemde rechtbank, E. Dull, ambtenaar hij het openhaar minis terie aan 't kantongerecht, en J. Ermerius, griffier. In het gebouw werden HH. MM. aan geboden twee eendere gobelins, een voor H. M. en een voor H. M. de Koningin, behangseltapijten, in 1763 geleverd door Leijniers, fabriquant de tapisserie tres fine de Bruxelles. Deze hebben gekost f20 per vierkante Brusselsobe elde opper vlakte van 90°/io el beeft gekost f1912. Het liuis is gebouwd door den beer J. A. Ridder vau de Perre. Van daar ging de tocht naar bet Gast huis; daar werd H. M. opgewacht door het bestuur der Godshuizende heeren jhr. W. H. Snouck. Hurgronje, N. Epkema, dr. de Man en J. A. Zip, secretaris. Ook daar waren prachtige bloemen en tapijten. De beer Snonck Hurgronje sprak onge veer bet volgende: „Het bestuur der Godshuizen beet Uwe Majesteit hartelijk welkom in dit ziekenhuis. Worden hooge bezoeken in onze gestich ten als een hooge eer beschouwd, in dubbele mate is het dit voor dit gesticht, omdat Uwe Majesteit de eerste is vanhetKoninklijk Huis die het op zoo betrekkelijk jeugdigen leeftijd binnentreedt. Met geen feesttonen kunnen onze kranken U het Welkom toeroepen maar Uwe Majes teit gelieve zich overtuigd te houden dat onze lijders niettemin Uw bezoek ten hoogste op prijs stellen. Zij toch zien daarin de -bevestiging hun ner meening dat Uwe Majesteit een open hart heeft voor lijdenden. Al moge uwe Majesteit niet in staat zijn genezing aan te brengen, de overtuiging dat Uwe Majesteit deelneemt in hnn toestand, zal van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. hun voorzeker troost aanbrengen. Moge de bezichtiging van ons kranken- huis bij U. M. den indruk vestigen dat wij er naar streven om aan de hand der voort schrijdende wetenschap onzen zieken al datgene te verschaffen wat tot hunne her stelling kan leiden, of, waar de kunst mocht falen, te doen wat tot leniging hunner smart kan verstrekken. Aanvaard, Mevrouw, de verzekering onzer standvastige gehechtheid aan het Huis van Oranje en inzonderheid aan H. M. de Koningin." De Regentes dankte voor deze woorden en doorliep hierop de ziekenzalenvroeg inlichtingen omtrent het oude gebouw en de schilderijen, welke inlichtingen Haar verschaft werden. Aan ieder der lijders of lijderessen werd door Haar Hofdame, namens Haar een bouquetje aangeboden, terwijl H.M. zich minzaam met verscheidenen hunner onderhield. In zaal 18 werd H.M. een bouquet aan geboden door de directrice mej. C. li. de Wilde. Te kwart voor twaalven werd H. M. de Koningin afgehaald en betraden de beide Vorstinnen het kerkgebouw der Nieuwe Kerk om het praalgraf van Evertsen, enz. te bezichtigen. Een groote schare belangstellende ge- noodigden wachtten daar hare komst af, daartoe door HH. Kerkvoogden in staat gesteld. De president-kerkvoogd de heer M. de Mol sprak HH. MM. aldus aan Hoogvereerde Majesteiten! Ik kwijt mij van de hoogst vereerende opdracht om Uwe Majesteiten, namens het hier vertegenwoordigd collegie van Kerkvoogden en Notabelen eerbiedig te begroeten en onze nederige hulde te brengen bij het bezoek van Uwe Majesteiten aan dit kerkgebouw, ge wijd door aloude herinneringen van groot heid, eerst als deel der vermaarde Mid- delburgsclic Abdij, en in zijn tegenwoordi- gen toestand als bewaarplaats der stoffelijke overblijfselen van het bekende Zeeuwsche heldengeslacht. Kerkvoogden en Notabelen verklaren er trotschopte zijn, mede bewaarders te mogen heeten ook van nog andere herinneringen aan Neerlands roemrijk verleden. In dit gedenkwaardig oogenblik zij het ons vergund getuigenis at te leggen van onze verknochtheid aan het aderland en het Huis van Oranje, en onze beste heil wenschen uit te spreken voor het ge luk en den voorspoed van Uwe Majes teit onze geliefde Koningin en Uwe voor treffelijke Moeder. Wij rekenen, het ons eene hooge eer Uwe Majesteiten te mogen ont vangen en ons geleide u aan te bieden". Na een kort antwoord van H. M. de Regentes, legde H. M. de Koningin drie palmtakken met oranjelint verhonden op hel graf van Evertsen. Daarna geleidde de heer v. Mol de Vor stinnen door het gebouw en werden met belangstelling achtereenvolgens het praal graf en de gedenksteenen van Flows V en Willem II bezichtigd. Daarna namen HH. MM. in twee voor Haar bestemde met damast bekleede fau teuils plaats, en plaatsten de heeren predi kanten der ned. herv. kerk en de leeraar der Engelsch presbyteriaansche kerk zich voor haar. Nad'at zij aan HH. MM. waren voorgesteld, nam de pnesis van den kerke, raad ds. H. J. L. Poort het woord en sprak Geëerbiedigde Koninginnen Het zij mij vergund een kort woord tot U te richten namens den kerkeraad der ned. hervormde gemeente, wier kerkgelr zoozeer wordt geëerd door Uw hoog bezot op dezen geboortedatum van onzen eers koning Willem. Met groote yreuc'1 - blijden wij ons over de eer v In het bewust"" verplichtinge vorm^A Tr te meer op prijs in ons kerkgebouw U MM. de verzekering te mogen geven van onze oprechte dankbaarheid en innige ge hechtheid. sgAl is de tijd voor ons vaderland gelukkig kalmer en vreedzamer dan die waarin zij leefden, wier graf door U werd bezocht, toch is het geslacht nog niet uitgestorven dat door het geloof de kracht heeft zoo noodig goed en bloed op te offeren voor Oranje en Nederland. Doch in de blijdschap over Uw bezoek vergeten wij niet den God en Vader van onzen Heere Jezus Christus te danken die deze feestoogenblikken ons schenkt. Wij danken er God voor, Mevrouw de Koningin dat Hij ons in Uwe Majesteit een telg van Oranje heeft gespaard op wie wij, naast God, onze hope mogen bouwen voor de toekomst van ons vaderland. Wij danken er God voor, Mevrouw de Regentes dat Hij ons in U. M. eene Ko ningin heeft geschonken die toont de vreeze Gods het beginsel der wijsheid te achten ook voor lien die met majesteit zijn bekleed. Allen in ons vaderland die het bidden nog niet verleerd hebben, bidden U, Me vrouwen van ganscher harte hulp en zegen toe van dien God, die nog gaarne de laatste bede van den stervenden Vader des Vaderlands verhoort en zich wil ont fermen over Uwe Majesteiten en ons volk. Week aan week stijgen ook in dit kerkgebouw en van dezen kansel de gebe den der gemeente op tot den Troon aller genade voor het heil Uwer Majesteiten. Daarom wenschen wij ook thans, indien Uwe Majesteiten het ons toestaat, onze bede uit te spreken door het zingen va n Gezang 2241. Daarna zongen de aanwezigen onder schoone begeleiding van het orgel de woorden U zeeg'ne God I Hij steil' u tot een zegen I Gezegend zij uw hoofd, uw hart, uw wegen, Uw aardsch, uw eeuwig lot I Hare Majesteit de Regentes sprak hierop ongeveer Ik dank U, mede namens Hare Majes teit de Koningin, voor deze woorden. Het was ons aangenaam ook met U kennis te maken." Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het Burgerweesbuis. Ook daar werden HH. MM. verwel komd, met een pracht van groen en bloemen. Door den heer Snouck Hurgronje in de meisjes-zitkamer, voor dien dag de ontvangkamer, geleid stonden de uitgezocht- ste sierplanten, en waren 2 stoelen in renais sance stijl voor de ontvangst.van HH. MM. en 9 stoelen voor Haar gevolg neergezet. Door 11 jongens en 9 meisjes werd HH. MM. het navolgende Welkomstlied toezongen. U Koninginnen klinkt ons lied Ons welkom, onze beê! Waar ied're Zeeuw U hulde biedt, Juicht ook het Weeskind mee. Oranje siert niet slechts ons kleed, 't Staat in ons hart geplant, Naar de oude Zeeuwsche leus en eed Oranje en Nederland! Der Weezen Vader roepen we aan, Dat Hij U steun verleen'. Licht voor Uw voet op levens pagn En kracht in tegen1- Tot Hem stijge 0' Aan Neêrlandf Wij blijven trc Oranje e i v Bij 't bi'- Ton <ro'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1