X A V. 1 werd Berichten. ;nu pijpon Het MM., te weten: Bentinck, H. M. Ie stal meester v. d. Bosch, H. M. kapitein adju dant dn Monceau, H. M. ordonnans-officier Van Hardenbroek, H. M. opperkamerheer mevrouw van Hardenbroek geb. v. Limburg Stirum, grootmeesteres der Regentes, Huis- sen van Kattendijke en De Ranitz (particu lier secr. der Begentes) H. M. kamerheeren miss Saxton Winter, H. M. gouvernante baronesse van Ittersum, le hofdame der Regentesvrouwe v. d. Poll, H. M. super- intendanteVegelin van Claerbergen, „ka merheer in buitengewonen dienst van Z. M, den Koning" en referendaris bij het kabinet der Koningin. De commissaris der Koningin nam aan het dessert het eerst het woord om der Koninginnen een heildronk te wijden. „Gebruik makende van het verlof, door H. M. de Koningin-Regentes verleend aan mij als voorzitter der Provinciale Staten van Zeeland om aan dezen maaltijd een oogenblik het woord te voeren, zij het mij allereerst vergund Uwen Majesteiten onzen innigen dank te brengen voor het groote voorrecht hetwelk dit gewest te beurt valt door het hooggewaardeerd bezoek van Uwe Majesteiten. Hoogstdezelve kunnen zich er van overtuigd honden, dat de ge- heele provincie met het bezoek Uwer Majesteiten zeer is ingenomen en de ge- hcele Zeenwsche bevolking deze heugelijke gebeurtenis ten eeuwigen dage in dank bare herinnering zal houden. Uwe Maje steiten zullen niet vele uren in dit gewest kunnen vertoeven zonder de diepe waar heid te erkennen van het vorstelij k getui genis, door wijlen Z. M. den Koning bij zijn intocht te Middelburg op 21 Mei 1862 uit gesproken „De bevolking der Zeeuwen heeft van oudsher onder al het lief en leed des vaderlands steeds getoond trouwe aan hangers van het Huis van Oranjo te zijn". Die trouw en gehechtheid zijn in het hart der Zeeuwen geplant door de geschiedenis van eeuwen. Trouwens geheel Nederland gevoelt, dat ons Koninklijk Huis nog iets meer is dan de uitdrukking van het mo narchaal beginsel hier te lande. Ieder ge voelt dat het Huis van Oranje steeds is geweest het symbool van Nederlands onaf hankelijkheid en de waarborg der volks vrijheid. Mevrouw de Koningin-Regentes het is ons bekend, dat het Uwer Maje- steits hoogste doel is om aan uwe Konink lijke dochter de regeering over te dragen over een voorspoedig en gelukkig volk. We weten dat uwe voornaamste zorg is, onze Koningin op te leiden voor de zware taak, die Hoogstderzelve later zal worden opge legd. Wij wenschen U. M. daarvoor dank te brengen en de verzekering te geven, dat U. M. de liefde der Zeeuwen heeft ver overd en steeds bij hen hooge waardeering zal vinden. Aan Uwe Majesteit de Konin gin zij het mij veroorloofd, de toezegging te geven, dat de moeilijke taak, die Hoogst derzelve wacht, door de liefde van haar volk zal worden verlicht, en dat H. M., waar zij hulp en steun mocht behoeven bij de Zeeuwen van eiken rang en stand de getrouwste lijfwacht zal vinden, die ergens ter wereld te vinden is. In het be zoek, door U. M. ons gebracht, vinden wij eene schaduwzijde, dit mag ik voor U. M. niet verbergen. Geen stad, geen dorp of gehucht zou U. M. niet gaarne in zijn mid den hebben gezien. De bevolking buiten Walcheren troost zich echter met het besef, dat van U. M. niet het onmogelijke mag wo rden gevergd en met de hoop dat een later bezoek haar in staat stellen zal, ook van hare genegenheid te doen blijken. Echter heeft het U. M. reeds behaagd in deze oude zaal vol historische herinneringen aan de vertegenwoordigers van alle Zeeuw- sche streken de gelegenheid te geven, U. M. te aanschouwen en te leeren kennen, wij betuigen IT. M. voor dit hooge voor recht onzen hartelijken dank, en verzoeken van deze gelegenheid te mogen gebruik maken om een dronk te wijden aan het welzijn van onze hooge gasten. Lange leve onze Koningin Wilhelmina, lang leve Hare Koninklij ke moeder, onze Koningi n-Regentes". De Koningin-Regentes beantwoordde deze toost volgender wijze „De woorden der Koningin en mij in uw naam toegesproken door het hoofd dezer provincie, wensch ik dadelijk te beantwoorden en u allen in de eerste plaats oprecht dank te zeggen voor uwe hartelijke ontvangst bij het bin nentreden in Zeeland en voor het feestmaal te onzer eere aangericht in deze historische zaal. Tc midden van u, mijne heeren, ver tegenwoordigers der provincie, welke ons op zoo ondubbelzinnige en schitterende wijze hot welkom toeriept-, gevoel ik behoefte te verzekeren, dat het mij innig leed doet, het bezoek aan Zeeland niet tot buiten dit eiland te kunnen uitstrekken. Ik weet hoezeer de gevoelens van trouw en gehecht heid der Zeeuwen aan het huis van Oranje, gevoelens welke ook de overleden koning zoo hoog waardeerde, in geheel Zeeland _,,ry) oudsher bestaan en indien de ontvangst, t ter-I er ;>x T 1,0,e ,,wrer'& 'er 2-?™* -die t O va'Wede jy. ten deel gevallen, mij met groote vervult, dan is het vooral "rV r.v een bewijs is dat ,,'K m e O agidfeystël/. trein 1,-ij ij ke taak die haar tie wg, op de trouw, Ze»'18 eu>en us dezer schoone ele. •>p" onbei*., wo'u 4*-1» ,'dcn- SP' i - i-ydt fèOo. :Ü0, >1 St. mi:t zijnen. zcé \_1 tt ZOj 9^15 ee~y 10 Ji 0,— e l au een r 3.1 jjVe' r .i eii U v gegrep 6 >p z1'- O' ach* .,-uags^ Dl2m ulh,lorden, mij ,i boat' VL yv? groote r de com- nij mocir yvoort te het vertrouwen van het Nederlandsche volk aangewezen, en geeft mij de zekerheid dat ook het Zeeuwsche volk van geheeler harte zal bij dragen om de zware taak, die mijne dochter wacht door liefde en steun te verlichten, dat het de oude trouw aan Oranje nooit zal verloochenen. Ik hoop van harte dat het deze provincie moge welgaan en ik verzoek u allen te gelooven, dut de gevoelens van erkentelijk heid, door de ontvangst in uw midden bij ons opgewekt, niet alleen gelden de be woners van dit eiland, maar die van geheel Zeeland. God zegene nwe provincie en de Zeeuwen in ruime mate. Ik stel u voor met mij een dronk te wijden aan den bloei en fien voorspoed van Zeelandenaan het welzijn van alle Zeeuwen." Het spreekt van zelve dat dit Koninklijk woord door daverend aplaus werd begroet. Inmiddels had de groote verlichting der stad een aanvang genomen. Waar zouden wij beginnen en waar eindigen om die naar eisch te beschrijven? Genoeg zij het te melden dat de illumi natie uitstekend slaagdedat de Middelbur gers aan HH. MM. eene schitterende ont vangst bereid hebben dat vele particulie ren en winkeliers gewedijverd hebben in het smaakvol, rijk en prachtig etaleeren van hunne ingenomenheid met de komst der Koninginnen. Ook de versieringen maakten een uit- nemenden indruk. Aan den ingang van den Stationsweg was een eerepoort opgericht, waarvan het hou ten geraamte overtrokken met zwart fluweel, bezaaid met gouden en zilveren sterren, en ter weerszijden een kolossale mand met levende bloemen. Verder langs deze straat rood-, wit- of blauw geverfde vlaggemasten onderling verbonden door guirlandes van dennengroen. Op de Koningsbrug prijkten .twee gasor- namenten, met de opschriften „Welkom te Middelburg", en „De Zeeuwen aan Oranje". In de Lange Delft hooge, witte, met groen omwonden masten en lagere oranje palen dragende manden vol levende bloemen. Voor de Korenbeurs op den Dam prijkte een groot gasornament, inet het opschrift „Aan de Koninginnen". De brug, die Dwarskaai en Rotterdamsche kade verbindt, was herschapen in een prachtige eerepoort in den vorm van een schip, model 16e eeuw, waarvan dc steven op de Dwarskaai rust. Op de Balans maakte de groote vijver met fontein een prachtig effectevenals de versiering van het Molenwater met zijn 60 palen, dragende ieder 5 gasballons. In het midden een liehtpiramide van drie kringen ballons, om sommige parken een hekwerk van gaslicht en 13 gasornamenten met de opschriften Willem de Zwijger, Vader des Vaderlands Prins Maurits Frederik Hendrik Willem II Willem III Johan Willem Friso Willem IV Willem V Koning Willem I Kon. Willem IIKon. Willem III Regentes Fmina Koningin Wilhelmina. Aan het verslag van een toeschouwer, hetwelk wij echter te laat ontvingen om het in zijn geheel op te nemen, ontleenen wij het volgende: „Jammer echter dat het aansteken van de verlichting in de Abdij naar men zegt door het breken van de ladder - aan een oppassend huisvader van een talrijk gezin, die reeds vijftien jaar dienst deed als deurwachter in de Geref. kerk A, het leven kostte. Een diepen indruk bracht dit treurig ongeval bij velen teweeg. H.H. MM. die om 8.30 zouden uitrijden ter be zichtiging van de illuminatie, vertrokken eerst uit het gouvermements-hotel om half 10. Door een ander ongeval kon de route, die aangegeven was, niet gevolgd worden. Gevolg was dat een onafzienbare menigte op het Molenwater, dat in een zee van licht baadde, tevergeefs de komst der ko ninklijke stoet afwachtte. Het ongeval had nog wel plaats met het prachtige, door vier paarden getrokken rijtuig, waarin de beide Vorstinnen zaten. Een der paarden van dit vierspan geraakte met een der achterpooten zoo tnsschen den wagenbeklemd, dat het op drie pooten hing. De consternatie was groot, alles stond stil. HH. MM. riepen om hulp, doch waren weldra nit het kon. rijtuig en namen ongedeerd en heel kloek moedig in dat der hofdames plaats. Daarop bleef het Koninklijke rijtuig met het han gende paard geruimen tijd in de Lange Giststraat vlak voor de woning van Ds. Littooij waar het ongeval plaats had terwijl de stoet in plaats van de voorge schreven route verder te vervolgen onmid dellijk naar het Gouvernements-hotel terug keerde. Eerst toen een lamp gevraagd en gebracht was, kon men goed zien hoe het paard vast zat en losgemaakt moest worden. Nadat men hiermede eenigen tijd bezig ge weest was, raakte het paard nit zijne be klemming los en werd de Koninklijke wagen door tal van manschappen voortgetrokken. Hedenmorgen vertrokken HH. MM. onder uitgeleide van eene talrijke menigte naar Veere en hopen, na Domburg bezocht te hebben, van avond weer in Middelburg te arriveeren. EEN TOESCHOUWER". Heden Woensdag ving de tocht naar Veere aan, te ruim half 10. De koninginnen getooid met de gouden gesp en de broche Haar gisteren geschonken. Te Brigdamme, gemeente St. Laurens, we», den dc Koninginnen toegesproken door den burgemeester, den heer J. Marinissen. Hij werd door H. M. de Regentes beantwoord. Ook ts Serooskerke werden zij ontvangen door den burgemeester den heer W. Maas met een toespraak die zij eveneens be antwoordde. Het dochtertje van ds. Wes terbeek v. Eerten bestrooide de Koninginnen met bloemen. Te Veere werden H.H.M.M. ingehaald door den burgemeester jhr. v. Doorn en een eerewacht onder commando van den heer M. Adainse. De stoet ging door de hoofd poort naar het oude arsenaal, de (kerk, de Oudheidskamer die bezichtigd werden. Op de Markt werden HH.MM. door het muziekgezelschap nit Cortgene verwel komd. De jonge dames v. Beveren en de Buck, boden haar bouqoetten aan. De leerlingen der beide scholen zongen HH. MM. het onderstaande lied toe. U groeten wij, U groeten wij U, Neêrlands Koninginnen Weest welkom beiden 't allermeest, Wij zijn verheugd en blij van geest, Gij maakt deez' dag ons tot een feest, Door d' eer van Uw bezoek, (bis) Dat lang de Koninginne leev' Voor 't dierbaar Vaderland. Dat God haar Zijnen zegen geev' Geluk en voorspoed Haar omzweev'. Ja, leef zoo Koninginne, leef Tot heit van 't Vaderland, (bis.) En bij al de vreugd, die uw komst ons hier (schenkt, Wil ons met een gunst nog verblijden, Aanvaard als bewijs onzer hulde en trouw, Dit geschenk dat de jengd U bereidde. Neem 't aan, neem 't aan. Neem 't aan van ons te zaam. Al is 't geen groote schat, (bis) 't Moog U herinneren aan onze stad. (bis) En, nu, geluk, het ga U wel, Is onze beê en wensch. Regeer met lust, met wys beleid. God zeeg'ne U te allen tijd, Hij spare Uwe Majesteit. Is onze. hartewensch. (bis) Op den terugtocht door Gapinge, Vrou wepolder en Oostkapelle, allen fraai ver sierd, werd hij de laatste gemeente een bezoek aan 1Vesthove gebracht. Aldaar werden HH. MM. ingehaald door een eerewacht uit Domburg, waar zes fraaie eerepoorten waren opgericht. De burgemeester richtte een welkomstwoord tot Haar en overhandigde Haar als souvenir de „geschiedenis van Domburg" door H. M. Kesteloo. In het badhotel werd Haar een bouquet aangeboden door het dochtertje van den heer Vreeburg. Daar werd eene lunch ge bruikt. Aan de grens van Domburg werden H.H.M.M. opgewacht door een eerewacht nit Westkapelle. Daar aangekomen werden zij begroet door het bestuur van den polder Walcheren. De kinderen der openb. school zongen het Wilhelmus en mej. Overduin bood een ruiker aan. Te Zoutelande prijkten drie eerebogen met opschriften: Welkom te Zoutelande. Hulde aan de Koninginnen. God zij met u. ^De burgemeester reed gevolgd door eene eerewacht van 24 ruiters H. H. M. M. tot aan de grens tegemoet. De schoolkinderen zongen Haar een lied toe. Het weder blijft prachtig. 22 Augustus. De commissaris der koningin in Zeelard maakt bekend dat de opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in Zeeuwsch-Vlaanderen is bepaald op Zaterdag 1 September 1894, en in de overige deelen der provincie op Zaterdag 8 September 1894en dat de jacht op fezanten zal worden geopend op Maandag 1 October 1894, terwijl de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. De burgemeester van Middelburg maakt bekend 1 o. dat op Donderdag 23 Augustus e. k. de richting, welke Hare Majesteiten zullen nemen ter gelegenheid van HH. derzelver bezoek aan Vlissingen, zal zijn als volgt: Abdij, Balans, Lange en Korte Sint Pieter straat, Kortedelft, Nienwst.raat, Londensche en Houtkaaien, Koningsbrng, Stationstraat, Station en temg van Vlissingen over den Kou- dekerkschen weg, Langeviele-, Seissingel, Noordpoort, Noordpoortstraat, Korte Noord straat, Hofplein, Wagenaarstraat, Balans, Abdij 2o. dat voor den uitrit wordt bepaald, dat van af tien uur des voormiddags en voor den tehnisrit van af half vijf uur des namiddags, totdat de stoet zal zijn voorbijgetrokken, zich geene rij- of voertuigen op de gezegde wegen mogen bevinden. Bedrijfsbelasting. Er komen, schrijft een Haagsch corres pondent, reeds nu, tal van tegenstrijdighe den en onbillijkheden in dc Bcdrijlsbelaa- ting aan 't licht. Urn een paar voorbeel den te noemen. De houder van een café met muziek, die tot hiertoe in het patent f 1.50 per avond betaalde, dat is circa f 750 per jaar, zal misschien in de bedrijfs belasting voor f 60 a f 80 worden aange slagen. Bordeelen en dergelijke inrichtin gen zullen enorm bij de nieuwe regeling profiteeren, terwijl reizigers en boekhouders, kleine winkeliers en dergelijken bijnazon der uitzondering meer zullen betalen dan vroeger in het patent. Daarbij komt, dat de aanslagen der verschillende commissiën uit de colleges van zetters op verre na niet gelijk zijn en 't geval is mij reeds ter oore gekomen, dat twee compagnons, die uit dezelfde zaak, ieder voor de helft, dezelfde inkomsten genieten, doch die in verschillende afdeelingen der stad wonen, voor vrij niteenloopende bedragen zijn aangeslagen. De practijk zal dan ook spoe dig doen zien, dat de wet op menig punt wijziging of een andere, meer gelijkmatige toepassing vordert. Bij kon. besluit is J. K. Swaters te Alkmaar benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Bergen op Zoom. Schoolhoofden voor de klasse. „Een onderwijzer, die geen partij is", heeft in Het Vaderland de vraag besproken, of het mogelijk en wenschelijk is, dat ook het hoofd der school een klasse voor zijn reke ning heeft. De schrijver brengt in herinnering, dat de inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie, de heer Fabius, op een desbetreffende vraag van B. en W. van Mid delburg heeft geantwoord, „dat het onder wijs zoo geregeld kan worden dat ook het schoolhoofd een klasse moet hebben" het was hem gebleken zoo voegde genoemde inspecteur er hij dat vele hoofden hun tijd van 9—12 en 24 met alles en allerlei doorbrachten, wat óf door ieder onderwijzer voor zijn klasse kon geschieden, óf zonder schade voor het onderwijs ongedaan kon blij ven. Tegen dit advies is door vele school-h oof- d e n in groote gemeenten die de autoriteit van den heer Fabius in schoolzaken betwist ten met verontwaardiging geprotesteerd daarentegen is door onder wij zers-bonden en vereenigingen te Amsterdam, Rotterdam en elders beweerd, dat de inspecteur gelijk en de hoofden het mis hebben, en dat het tijd wordt aan alle wettige onderwijskrachten in de school een eigen klasse te geven ter bevordering van de zelfstandigheid der onder wijzers. „Zooveel blij kt nit het een en ander dat er iets niet in orde is in de verhouding tusschen vele schoolhoofden en hun hulp- persooneel en dat het schooltoezicht de zaak niet uit het oog moet verliezen, maar op verbetering bedacht behoort te zijn." Al betoogen velen met kracht en volhar ding, dat het verderfelijk zon zijn voor 't onderwijs, indien ook schoolhoofden een klasse hadden, toch zegt de schr. in het Vad. te twijfelen, ten eerste omdat in een zeer groot aantal openbare stadsscholen en bijna overal ten plattelande het hoofd der school wel degelijk gedurende iedere les een klasse voor zijn rekening heeft, maar 2° omdat ook op vele bijzondere scholen, ook in groote gemeenten, de hoofdonderwijzers we) degelijk gedurende den geheelen schooltijd klassikaal onderwijs geven. Kan dit op het platteland, zoo vraagt de schr., in tal van kleinere stads gemeenten en in de bijzondere scholen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag enz., waarom zou het dan onmogelijk wezen in de inrichtingen van openhaar onderwijs Het argument, dat de heer Fabius heeft gebezigd dat vele schoolhoofden geduren de den schooltijd met andere dingen bezig zijn dan die het eigenlijke onderwijs aan de ter school gekomen kinderen betreffen, had niet behooren te worden gebezigd, meent de schr. Het eenige argument, dat hij had behooren te gibruiken, is: „Het onderwijs moet zoo ingericht zijn, dat ook het hoofd gedurende den schooltijd ieder uur een klasse heeft. Alle bezigheden, buiten het eigenlij ke onderwijs om, moeten door ieder onderwijzer voor zijn eigen klasse geschieden, of het schoolhoofd moet voor, na en tusschen de schooltijden in, deze be- bezigheden verrichten. Dit alles kan ge schieden, en de gemeente heeft het recht van het hoofd der school te verlangen dat hij zich, bijv. tnsschen de morgen- en mid dagschooltijden in, telkens een uur beschik baar boude voor besprekingen met ouders, en zulke soort diensten". Wel wordt beweerd, dat het hoofd geen klasse kan hebben omdat hij gedurende de lesuren toezicht moet houden op allerlei zaken, die het onderwijs waarde geven, in het goede spoor honden en zijn gebre ken wegnemen, maar dit is slechts „klank" voor ieder hoofd is in elke goed geregelde school ruimschoots vrije tijd om allerlei te kunnen doen waarbij zijn tegenwoor digheid wordt vereischt. Als bv. zijn klasse gymnastiek heeft, of teekenonderwijs, geeft hij die klasse over aan den met dit vak belasten onderwijzer en gaat dan zelf de andere klassen na. De macht en het gezag van het school hoofd over zijn personeel lijdt door het zelf hebben van een klasie niet. Het luilruch- tig geroep om zelfstandigheid van jonge lieden wier socialisme allereerst naar anar chie in de school schijnt te stnren, dient met kracht gedempt; doch er moet ook ge protesteerd tegen de oppermacht van het schoolhoofd. Werkelijke grieven van onder wijzers moeten tegemoet gekomen. Als eens op het hoofd der school kon gerekend worden in het klassenstelsel, en het daardoor vrij komend tracteinent van éèn onderwijzer besteed werd om dat van anderen te verhoogen, zou een verbetering kunnen zijn. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ondelande ds. J. H. Schreu der te Bleiswijk; te Driehuizen „n Zitid-Schermer ds. G. J. ten Brnmineler Andriesse te Zuidzande. Bedankt voor Serooskerke (S.) door dhr G. Vellenga, cand. te Utrecht. C°es. Zondag 2 Sept. a. s. hoopt ds. W. A. v. Griethuijsen afscheid te nemen van zijne gemeente. S c ii o o I n i e ii w s. Vlissingen. De heer L.J. den Har tog alhier is benoemd tot onderwijzer tP Shedrecht.' J 6 ~De Ueeren F- p- Visser te Zierikzee en C. I immerman te 'sGravenhage staan no 1 op voordrachten voor leeraar aan de hoogere burgerschool te Schiedam, resp voor leeraar in de franschc taal, tevens aan het gymnasiumeu voor leeraar in de Engelsche taal. Men schrijft ons uit Sluis Het zal den 26 van deze maar honderd jaar geleden zijn, dat Sluis, r. eene belegering van ruim vier weken, doe de Fransehen werd ingenomen. 1 Groen van Prinsterer zegt hiervan in zijr Handboek der geschiedenis van het Vader land, dat Sluis heldhaftig werd verdedigd door den generaal Van der Duin en den kapitein der artillerie del Campo genaamd Camp, met eene bezetting van 1938 man, en dat de Fransehen 8000 man verloren. Hij schrijft voorts, dat de gebouwen grootendeels verwoest waren en dat door kwaadaardige ziekten slechts 957 man in staat waren dienst te doen of het geweer te dragen. Bij de overgave sprak dan ook een officier tot den generaal Moreau „Gij denkt eene vesting in te nemen en het is een puinhoop, een garnizoen te overwinnen en het is een hospitaal." Tijdens dit beleg werden uit de vesting geworpen 10800 kogels van 6 tot 24 1200 hommen en 820 verschillende grana ten en in de vesting geworpen 6000 zware kogels, 3000 bommen en 2050 granaten. Na dat de vesting was overgegeven, bleek het dat de stad zoo goed als plat geschoten was, getuige menige straat nog ten huidi- gen dage, waarin zoo vele gebouwen zijn blijven ontbreken. Eindelijk zijn bij het beleg in de ves ting 15 personen gesneuveld en 32 gewond geworden. Kloetinge. Dhr. Hanedoes van Alm- kerk is benoemd tot gemeente-geneesheer te Maasbommel. Krabbendijke. Door de antirevolu tionaire kiesvereeniging alhier is totcandi- daat gesteld voor een gemeenteraadslid op 3 Sept. a. s. dhr. P. C. van Nienwenhuijze landbouwer alhier. Ook van liberale zijde wordt deze candidaat dringend aanbevolen - Gebrek aan geneeskundige hnlp Verschillende gemeenten op Znid-Beve- land hebben groot ongerief door het gemis van een dokter. Sommige worden nooit met een geneesheer verrijktanderen moeten zich behelpen met een dokter nit eene naburige gemeente weer andereheb ben zich met twee of drie vereenigd om voor gezamenlijke rekening een dokter te benoemen. Ook zijn er, die wel zich de weelde van een arts aan te stellen, kannen veroorloven, doch die telkens van genees heer verwisselen, en soms niet dan na herhaalde oproepingen in de lange vacatures kunnen voorzien. Dat onze jonge artsen zeer weinig genegen zijn daarheen te komen en er te blijven, heeft een algemeene en bijzondere oorzaak. De algemeene oorzaak is, dat de meesten zich liever in de steden dan op het platte land vestigen. Maar onder de bijzondere oorzaken mag wel, behalve de malaise, die zich ook bij de invordering der veeltijds te hooge doktersrekeningen doet gelden, onder meer het feit genoemd worden, dat de hoinoeopathie op Zuid-Beveland zoozeer veld wint. Vele particulieren hebben zich een ho- moeopathische huis-apotheek aangeschaft en behelpen zich daarmede uitstekend. Zij zagen het ongemak in van het gemis van een geneesheer, of beklaagden de boogt rekeningen dezer heeren, of ook, zij onder vonden zulke goede resultaten van de n°' moeopatische geneeswijze, dat zij och ,n het gebrek aan een dokter tamelijk gaan schikken. In een der beste gemeenten, Kloetinge. heeft de dokter eervol ontslag aangevraagd dewijl bijna ieder huisgezin zich daar®e een eigen apotheek behelpt en den dokter slechts inroept, als er gevaar bij uitstel is- De gemeente Wemeldinge, eeneder gro° ste gemeenten, moet om dezelfde reden herhaaldelijk van dokter verwisselen, en is ook thans weder sinds lang zonder dok Een abnormale toestand, zoo men wil. dof waartegen onze jonge artsen veel i°u e vermogen, wanneer zij niet znlke onv®t standig hooge rekeningen schreven en door de bevolking dwongen zichzelf helpen. Op de zon vertoonen zich de laatste dagen een tweetal zéér groote vlekken. Niet slechts in deze dagen, jnatf' ganschen zomer reeds lijkt ons de heele i slechts één groote vlek te zijn 1 11.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2