NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Dinsdag 21 lugnsfus. Mfsffl laacgang' CHRISTELIJK- HISTORISCH Aan onze Koninginnen 137. 1894. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Gemengde Berichten. PRIJS DER ADVERTENTIËN I elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. Toen Nederland kromp onder Spanje's geweld, Was Zeeland vooraan in den vrees'lij ken strijd. Uit iederen Zeeuw groeide weldra een held, Ten doode of der vrijheid gewjjd. Geen zuster, geen moeder, geen vrouwe, weerhield Den broeder, den zoon, of den vader, van 't spoor Geteekend met bloed, in het glinsterend duin Maar ging hen in heldenmoed voor. En Ylissingen: 't „Luctor et Emergo" ten leus, Te land en ter zee, in den strijd onvervaard, Verjoeg van haar veste den sidd'renden reus En plantte d'Oranjevaan diep in de aard En ijlings, in vlugheid den Zeeleeuw gelijk, Heesch hoogaars en pink nu de bloedvlag in top En haalde op de Schelde, de Spaansche in 'tsljjk; Galjoenen verzonken in 't ziedende sop. En nauw' heeft Oranje gehoord van het feit, Zoo krachtig, door 't schamele hoopken, gewrocht Of Vlissingen zijn Zijne zorgen gewijd Hij stevigt de vrijheid, zoo roemrijk gekocht. En vrij bleef de stad en Oranje, haar Heer, Beloonde haar trouwe en moed, als een Vorst. En 't nageslacht zingt nog het lied van weleer, Den edelen Marnix ontweid aan de borst. Nog zingt men „'t Wilhelmus"nog ruischt er een Psalm. Goddank! ja! de naneef gedenkt nog 't verbond, Gesloten met God door een knielenden Prins, Op 't Eeuwige Woord der Belofte gegrond. Dat Woord is gewis: zie! nog zijn wij vereend; Oranje en NeerlandHIJ bleef ons nabg En Neeiland werd grooten klom hoog soms de nood, Wij baden; wij streden, wij bleven steeds vrij. De Ruijter, wiens beeld dra opnieuw wordt onthuld, Hij leert ons hoe Godsvrucht den mannenmoed staalt Wat eere hem wacht, die zijn plicht trouw vervult. Hjj wijst ons een weg, die niet faalt. Een lied, hem ter eere, het voegt bij dit feest Geen Vlissinger die dit weerstreeft. En Nederland voeg' zich daarbij in den geest, Als 'tvolk, dat hij liefgehad heeft. Wij weten 'twel: Gode alléén zij de eer! Die toon trille dooren beziele het lied Maar 't volk, dat niet immer zijn Edelen eert, Verdient geene toekomst met helder verschiet. VORSTINNEN! WEEST WELKOMHistorische grond Wordt aan Zeelands kusten, eerbiedig, betreen. Uw voorzaat, de ZWIJGER, de Vorst van 't Verbond, Vereenigt UW toekomst met 't Heerlijk Verlêen. En klinkt soms een andere toon U in 'toor, Een toon, door misleiden, zoo rauw vaak geuit; Oweet het't Geloof ging bij velen te loor O bidt dan met ons dat GOD 't ongeloofstuit Ohelpt onsniet om hen in boeien te slaan Maar om hen te brengen een liefderijk Woord Kan 't zijn van vertroostingmoet 't zijn: van vermaan. En voegt dan, met ons, ook de daad bij het woord. Een daad. Strekt een helpende hand naar hen uit Want, waarheid en dwaling vermengen zij saam. Een reddende band rooft licht Satan zijn buit; Dim zeegnen wij, allen vereetiigdUW NAAM. Heil! heil! WILHELMINA! Heil! heil! Koninginne! Gerechtigheid schrage UW Troon. U worde alomme, In stidp en Paleizen, Eerbiedige Hulde geboón. Wees vroom, als de ZWIJGER! Wees sterk, als een Koning! Wees vrouwin voorzichtig beleid Wees fier, als VORSTINNE! Wees zachtals een moeder U zij onze liefde gewijd. UITGAVE VAN en Vlissingen, 21 Augustus 1894. H. J. VAN DER MEER. Ho# de oorlog tusschen China en Japan is aangekomen Te Seoel, de hoofdstad van Korea, was op verzoek der Koreaansche regeering een klein Chineesch hezettingscorps ontscheept, om den opstand in het zuiden te dempen. Daarop begonnen de Japanners met het landen van veel voetvolk en ruiterij met geschut. Het was, gelijk men in het dagelijksch leven tusschen twee twistende personen hoort aanmerken het eene woord bracht het andere inendie een hond wil slaan, kan licht een stok vinden. Betreffende de komst van Keizer Wil helm te Cowes verhaalt The Graphic van 11 Ang.De solent was als bedekt met pleiziervaartuigen, wel 400 in getal. Er waren er van allerlei soortstoomjachten, die eene reis om de wereld kunnen doen, en van de allerkleinste bootjes, schoeners, kotters en yawls „schuimspanen" en „wig gen", anti-diluviaansche schepen naast die van de nieuwste vinding. Het nauwe vaar water krielde van het beste en slechtste, en vertoonde een schouwspel, dat buiten Engeland wel nergens te zien is. Het was een eigenaardig welkom voor onzen keizer lijken gast En als nu Nederland's Koninginnen een zeetochtje op de breede Schelde gaan ma ken, worden er in de couranten eene me nigte politie-artikelen afgekondigd, om sche pen op eerbiedigen afstand te houden van de groote mailboot Nederland En dat bij Vlissingen, waar het doel van het vorstelijk bezoek het standbeeld van een zeeheld is! Vreest men dat in elk Zeeuwsch vaartuig een Caserio Santo zit Welke landjonker zou die maatregelen hebben uitgedacht? Zou het ook noodig zijn de „Nederland" met torpedo-netten te omringen? Wegens een fout van den zetter in ons vorig no. is dit stukje herplaatst. Als aanvulling van het Program in ons feestnommer melden wij nog het volgende Dinsdag 12:10 Aankomst te Middelburg. Te volgen weg. Stationsplein, Kanaal- brug, Stationsstraat, Koningsbrug, Houtkaai, Londensche kaai, Bierkaai, Rouaansche kaai, Bateouport, Rotterdamsche Kaai, Noordzijde Dam, |I)am, Kortedelft, Lan- gedelft, Markt, lange Noordstraat, Hof plein, Wagenaarstraat, Balans, Abdij (fou- vernements-hotel. Avond 8.30 Illuminatie De volgende straten zullen door HH.MM. bezocht wor den Abdij, Balans, Wagenaarstraat, Hof plein, Lange Noordstraat, Markt, Graven straat, Varkensmarlct, Lange Gortstraat, Korte Geere, Lange Geere, Langeviele, Pottenmarkt, Markt langs de sociëteit de VergenoegingVlasmarkt, Beddewij kstraat, Markt langs de EendrachtKorte Gortstraat, Lange Gortstraat, Hoogstraat, naar de Koningsbrug, Korendijk, Goesche Koren markt, Eigenhaardstraat, Nieuwe poort, Korendijk, Koningsbrug, Kaden naar de Dwarskade, Zuidzijde Dam, Dam, Korte delft, Langedelft, Lange Burg, Korte Burg, Balans, Spanjaardstraat, Lange en Korte Singelstraat, Brakstraat, Breestraat, Neder- straat, Rotterdamsche kade,Noordzijde Dam, Molstraat, Koepoortstraat, Molenwater,Korte Heerengracht, Korte Noordstraat, Lange Noordstraat, Blindenhoek, Bogardstraat, Balans, St. Pieterstraat, Korte Delft, Nieuw- straat, Londensche kade, Segeerstraat, Lange Delft, Burg, Balans, Abdij Vrij dag. Omtrent den gondeltocht verneemt men dat negen vaartuigen zullen passeeren Stadsschuur langs Nienwe Haven, Turfkaai, Houtkaai, Lodenschen kaai,Bierkaai,Rouaan sche kaai, Loskaai, opgeluisterd door de stafmuziek van het 3e reg. inf. Na aankomst van HH. HM. aan de Los- van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. kaai vuurwerk op een vlot tegenover de goederenloods der Staatsspoor. Goes. De stoet der Goesche school jeugd en weeskinderen zal na de ovatie den volgenden weg afleggen. Ganzepoortstraat, Langevorststraat, Oude Visohmarkt, Langs het Post- en Telegraaf kantoor, Markt (Noordzijde), Opril Markt, Groote Kade, Kleine Kade, 's Heer Hen- drikskinderenstraat, Nieuwstraat, Beesten markt, Waterstraatje, Wijngaardstraat, Man huisstraat. De b mquetten aan Hare Majesteiten aan te bieden door de weesmeisjes Johanna Claassen (aan de Koningin) en Johanna Nienwersteeg (aan de Regentes) en bijeen gebracht door al de kinderen, zullen waar schijnlijk den vorigen avond ten toon gesteld worden. De vaandeldragers vóór aan den stoet zijn Pieter Marinns Knieriem van de bij zondere school met de Nederlandsche vlag. Willem Karei Luteijn, school Breetveld met Oranjevlag. Ter begeleiding der weeskinderenLau rens Duvekot (school van den Berge) Oranje vlag; Gerard Nicolaas Meijler (Weeshuis) vlag Waldeck PyrmontJacobus Johannes Stockman (school van Schelven) Nederland sche vlag Gerard Goossen (school Ittmann) Goesche viag. Achter aan den stoetN. Lambrechtsen Oranjevlag; W. Ochtman, Nederlandsche vlag. Goes. De koninklijke trein zal tusschen het station Goes en wachthuis 43 halt houden. Daar is de grootste ruimte op hel empla cement. Er zullen geen perronkaartjes ver kocht worden maar ieder kan de koninginnen daar begroeten. Goes. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontlastte zich hoven deze stad een kort doch hevig onweder. De bliksem sloeg in eene houtloods van en achter de wo ning van den heer A. Lindhout in de Nieuw straat. Dank zij de windstilte en de vlugge werking der spuiten, was men binnen enkele uren den brand meester. De loods zelf brandde geheel af met derzeiver inhoud, waaronder vele nieuwe houtwaren, een rij tuigje en een kapwagen. Een belendend schuurtje en het woonhuis bleven behouden. Alles is verzekerd bij de Zierikzeesche brandwaarborgmaatschappij Middelburg. Wij vestigen er de aan dacht op dat morgen (Dinsdag) extra trei nen zullen rijden o. a. van Rilland 's mor gens 8.17 en 9.32; van Krabbendijke 8.25 en 9.40; van Kruininge 8.36 en 9.51; van Vlake 8.42 en 9.57; van Ivapelle 8.55 en 10,05; van Goes 8.15; 9; en 10.15; van 's Heer Arendskerke 8.24 en 10.24van Noord Kraaijert 8.33 en 10.33; van Arne- muiden8.44; 9.25 en 10.46. Terug van Middelburg 's nachts 10.10; 10.45 en 11.40; alle stoppende te Arne- muiden, Kraaijert, 's Heer Arendskerke en Goes. De beide eersten stoppen ook te Kapelle, Vlake, Kruininge, Krabbendijke, Rilland, enz. Alles Greenwichtijd. De gewone sneltrein no. 1 neemt te Goes geen reizigers voor Middelburg op. De retourkaarten kosten: (3e en 2e klas) te Arnemuiden 25 en 35; Noord Kraaijert en 's Heer Arendskerke 55 en 85; Goes 60 en 90; Kapelle 75 en 120 cent, enz. Vlissingen. Wij vestigen er de aan dacht op dat a. s. Donderdag extra-treinen hierheen rijden, o. a. van Rilland 8,17 en 9.32 van Krabbendijke 8,25 en 9,40 van Kruininge 8,36 en 9,51 van Vlake 8,42 en 9 57 van Kapelle 8,50 en 10,05 van Goes 8,15 9 en 10,15 van 's Heer Arends kerke 8,24 en 10,24 van Noord Kraaijert 8.33 en 10,33 van Arnemuiden 8.44 9,25; en 1046 van Middelburg 8,57 9,40 en 10 59. Terug van Vlissingen 's avonds 8 9 40 en 11,15 stoppende aan alle boven genoemde stationsalleen de laatste trein van 11,15 uit Vlissingen, stopt slechts Middelburg, Arnemuiden, Noord Kraaijert, 's Heer Arendskerke en Goes. Aankomst Goes 12.12 'snachts; alles Greenwich. Tot Woensdagmiddag kan men de retour. kaarten voor Vlissingen aan de genoemde stations bekomen. Zij kosten (3e en 2e kl.) van Bergen op Zoom f 1.75 en f 2.95 Woensdrecht f 1.60 en f2.65; Rilland f 1.40 en f2.25; Krabbendijke f 1.30 en f2. Krui ninge fl.10 en f 1.75Vlake f 1.05 en fl.65; Kapelle f 0.95 en f 1.50Goes, 's Heer Arendskerke en Noord Kraaijert f0.75 en f 1.25; Arnemuiden f 0.40 en f 0.60Middelburg f 0,30 en f 0.40. Verplaatst met 1 Sept., a. bij de be lastingen de kommies 3e klasse N. Oost Lievense van Brouwershaven naar Roer mond idem T. Brantsema van Roosteren naar Brouwershaven. Middelburg. De burgemeester herin nert dat Dinsdag hij de komst der konin ginnen de Regentes op Dinsdag 21 Augustus e. k. de toegang naar het station en van daar naar de stad blijft opengesteld tot 11.50 (Amst. tijd), terwijl van dien tijd totdat de stoet de Katiaalbrug heeft verlaten de toe gang van het station en van daar naar de stad is gesloten. Ook zullen dien dag alle bruggen gesloten blijven alsmede Zaterdag voormiddag van 8 tot 11 uur. Dit zal ook voortaan eiken Zondag het geval zijn. In betrekking tot de tijdelijke afsluiting der wegen op de dorpen zie men de aanplakbiljetten. Men schrijft ons uit Wilheimina- dorp Onze geachte predikant, ds. Ingelse neemt zeer in beterschap toe. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij geheel herstellen. Zijn denkvermogen en dienstijver zullen door zijn droevigen val op 15 Juli niet hebben ge leden. Reeds in de volgende maand men zegt 9 September hoopt ZEerw. weder voor de gemeente op te treden. Krabbendijko. De verkiezing voor een lid van den raad dezer gemeente tenge volge van ontslag als raadslid door dhr. J. Kakebeeke is bepaald op Maandag 3 Sep tember a. s. Vlissingen. De burgemeester, dhr. Tutein Nolthenius, gaf gisteren een diné in het Grandhotel voor heeran officieren der oorlogsschepen StierGuineaAtjeh en De Ruyter. De Guinea arriveerde hier Za terdag. De graaf van Vlaanderen is zaterdag hier aangekomen tot hij woning der feesten en nam zijn intrek bij den burgemeester. Vlissingen. Het nieuwe vaandel van de afdeeling Patrimonium alhier wordt ver vaardigd door den heer A. M. Lnitwieler mr. schilder alhier, en zal Donderdag even voor het opstellen van den optocht aan de afdeeling worden overgedragen. Vlissingen. Naar we vernemen is den werklieden van de Maatschappij „de Schelde" alhier hekend gemaakt dat a. s. Donderdag bij gelegenheid van de komst der Koninginnen niet wordt gewerkt en, hoewel onder een voorwaarde, het verlet door de Maatschappij alsdan wordt vergoed. Dit kost naar schatting bovengenoemde Maatschappij ruim f 1800. Naar men verneemt is de heer A. Nijs- sen te Kapelle door het lot aangewezen als lid der deputatie om de meisjes in ver schillende kleederdr; ohten aan HH.MM. voor te stellen. De heer Nijssen vergezelt de vier Zuid-Bevelandschë meisjes. Te Stavenisse is tijdens de vaca ture van een gemeentegeneesheer, door den Gemeenteraad aangesteld tot het hou den van lijkschouwing en vaccinatie dé"-1' heer D. Quakkelaar arts te St. Annalar'r Door het Plaatselijk Armbestuur, en het D/a&om'e-armbestuur dn> Gemeente te Staven'-"0» o' tijdelijk aangestf Wed. menpraktijk. heer Q,uakk< In i Staver' al spc1 lij!' w< gp kc L

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1