KOREA V- V. ken,1 iets kribbigs. Maar het heeft ook ge noeg gezond verstand om te weten wanneer het met de kribberijen uit moét zijn. Onze anti-revolutionaire vrienden gelijken wel een weinig op de Schotten, van welke men zegt, dat zij zóo lang het boek der Spreu ken gelezen hebben, dat zij in zaken de meesters zijn der zonen Israëls. Zoolang de geloofsverdeeldheid in Neder land bestaat, is het bestaan der anti-revo lutionaire partij in menig opzicht een wel daad. Zij is een partij, die door haar werk zaamheid opwekt en prikkelt, door haar belijdenis van beginselen aan de waarde van beginselen herinnertdoor de stoute open baarheid van haar geschillen tot waar schuwing strekt. Om meer dan éene rede zou het te betreuren zijn, zoo zij uiteen viel door een inwendige verdeeldheid, door een twist, waarbij in den hoogeren zin geen beginsel betrokken was." III. Atyi het werk van den Engelschen oud staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Or. R. Cnrzon, over Korea, zijn de volgende mededeelingen ontleend over Li-Hui, den koning van dit schiereiland: „Ik zag den koning tweemalenbij een optocht door Seoul en bij een particuliere audiëntie. l)ie optocht was een der zonder lingste tooneelen die men zich denken kan. De straten waren schoongemaakt en met zand bestrooidde geheele bevolking was op de been evenals dat in Londen bij den Lord Mayor's Show gebeurt. Troepen solda ten hielden den weg vrij, drongen de me nigte terug; de minister van oorlog, die eens toeliet dat het volk den koning te dicht naderde, werd drie maanden van zijn tractement verstoken. Eindelijk na urenlang wachtens werden de deuren van het paleis geopend en trad de zonderlinge, bonte stoet naar bui ten. Troepen te voet, met oude musketten, openden den stoetdan volgden vaandeldra gers met geel-rood-groene en blauwe zijden banieren; cavalerie op kleine ellendige po- nies, met helmen die zeker meer dan 4U0 ja ren oud zijn, in door de motten verteerde wambuizen en gekreukt brocaat gekleed officieren, in alle kleuren van den regen boog, op zadels, die even hoog boven de ruggen der paarden uitsteken, als deze boven den grondhardloopers, die met houten latjes op de menigte slaantamboers, die als waanzinnigen op hunne instrumenten trommelen, lijfdienaren des koningsin 't geel, met stroohoeden op, waar kleurige rosetten de aandacht trekkenartilleristen, die voor een paar mitrailleuses gespannen zijn, welke zij met moeite voorttrekken. Daar verheft zich een voetgeschuivel en een stemmenge- juich, als de stijve, rooduitgedoste dragers verschijnen, met dubbele mijters op het hoofd, die een prachtigen, met roodzijden gordijnen en kwasten versierden draagstoel torsen, waarin de koning gezeten is; en daarachter volgt in een scharlaken draag stoel, de troonopvolger. En dan komen scharen hofbeambten, ministers, edellieden, in allerlei kleeding en met vreemde hoofd deksels sommigen met steken, anderen met helmen, en mij ters en vergulde kartonnen mutsen; hunne ponies worden door bedienden aan den teugel geleid. Enkelen worden in draagstoelen gedragen of zitten in wagentjes die met luipaardenhuiden zjjn getooid, en waarvan er enkele maar één rad hebben. En urenlang beweegt zich die bonte stoet door de stratenals de duisternis invalt, verlicht door blauwe en roode zijden lan taarns, die door infanteristen op pieken gedragen worden. „De koning droeg bij die gelegenheid het zelfde gewaad, dat hij aan had toen hij mij in audiëntie ontving. Op zijn hoofd had hij een violette muts van twee verdiepingen zijn lichaam was gehuld in een scharlaken zijden gewaad, metgondborduursels op schon- ders en borstom het middel droeg hij een vergulden duimendikken gordel. Hij is een klein man, met een bleekgeel gezicht, een dunnen zwarten snorbaard en een bosje haar onder de kin. Zijn aangezicht heeft een bijzonder aangename uitdrukkingook worden vele voorbeelden voor zijn goedheid en zijn gemoedelijke manieren aangevoerd. „Ik werd in een klein, prachtig beschil derd pavilloen in het paleis ontvangen de koning stond achter een tafel, waarop een grauw Brusselsch tapijt lag, dat een wonderbaar Chineesch J weefsel verborg. Achter hem stonden de paleis-eunuchen in hofkleedij de tolk stond, ter zijdemet hoofd en schouders in diepen eerbied ge bogen, herhaalde hij de woorden, die hem de koning in het oor fluisterde. Rechts en links stonden de staats-zwaarddragers en op kleinen afstand de ministers van buiten landsche en van binnenlandsche zaken, die zich bij het binnenkomen nederwierpen en den grond aanraakten met hun voorhoofd, u audiëntie duurde twintig minuten". komt mij menigmaal het "fistel voor den geest, '-land Patmos ver- Ui e. Vuidende 7-ken houd? ile, onbeiw ^e- j| 4 won SP pijP-11 Het felpi ijef 'eer er V- ■<ler d -r.''f"he O ci tfkej de O g-i'Lnstei.1 '"j i'"V W A Zéll'f eVn ele. Ier» ZO i eeé1 10 a töo -.H» u, L<;nen.e - zeéj F ai d <d 9,15 10,- ilïi een l)l?m de a\ boa f iet cht gegrep )p ilM rt o^ehe apos- ,chf U, op'5 v.iags'^ Betreffende de komst van Keizer Wil helm te Corves verhaalt The Graphic van 11 Aug.: De solent was als bedekt met pleiziervaartuigen, wel 400 li getal. Er waren er van allerlei soortstoomjachten, die eene reis om de wereld kunnen doen, en van de allerkleinste bootjes, schoeners, kotters en yawls „schuimspanen" en „wig gen", anti-diluviaansche schepen naast die van de nieuwste vinding. Het nauwvaar water krielde van het beste en slechtste, en vertoonde een schouwspel, dat buiten Engeland wel nergens te zien is. Het was een eigenaardig welkom voor onzen keizer lijken gast Evenals nu Nederland's Koninginnen een zeetochtje op de breede Schelde gaan ma ken, worden er in de couranten eene me nigte politie-artikelen afgekondigd, om sche pen op eerbiedigen afstand te houden van de groote mailboot Nederland! En dat bij Vlissingen, waar het doel van het vorstelijk bezoek het standbeeld van een zeeheld is Vreest men dat in elk Zeeutosch vaartuig een Caserio Santo zit Welke fawrfjonker zou die maatregelen hebben uitgedacht Zou het ook noodigzijnde „Nederland" met torpedo-netten te omringen? Naar aanleiding van de door een harer lezers gemaakte opmerking, dat de moord te Schagen tot eenige erfenisverwikkelingen aanleiding zou kunnen geven, wijst de Tel. op art. 878 van het B. W., waardoor in dit geval uitdrukkelijk wordt voorzien. Het art. luidt namelijk „Indien verscheiden personen, van welke de een tot des anderen erfenis geroepen is, door een en hetzelfde ongeval, of op denzelfden dag, omkomen, zonder dat men weten kunne wie het eerst overleden zij, worden zij vermoed op hetzelfde oogenblik gestorven te zijn, en er heeft geen overgang van erfenis van den eenen ten behoeve van den anderen plaats". Van het goede te veel. Er zijn menschen, die meenen, dat de geneesheeren zich verheugen wanneer er eene besmettelijke ziekte uitbreekt omdat er voor hen dan werk aan den winkel komt. Zulke verdenkingen moeten met kracht wor den bestreden; de algemeene menschlie- vendkeid verbiedt van deze beschuldigingen ook maar iets te gelooven. En wanneer men ziet, met welk een ijver zij zich opmaken om de cholera te „bestrijden", dan moet zelfs de zwartgalligste onder de menschen- kinderen wel tot de overtuiging komen, dat de geneesheeren het welzijn, het lichamelijk welzijn van het volk met alle kracht trach ten te bevorderen. Maar ook blijkt dit laatste uit de nauw gezetheid, waarmede velen hunner de vac cinatie verrichten. Het staat toch volgens hen als een paai boven water, dat de in enting voor pokziekte behoedt, en daarom is het in hen te prijzen, dat zij die vac cinatie niet alleen aanprijzen bij hunne cliënten, maar ook zoo mild toepassen, als in hun vermogen is. Voor velen te mild. Te Smilde b.v. ontstonden er naar aau- leiding van de vaccinatie onlangs hoog- loopende oneenigheden tusschen den piaat- selijken geneesheer en sommige ingezete tenen. Steeds was men gewoon, dat op den arm der kleinen hoogstens vijf „pokkens" werden aangebracht. De heer Van der Mijle stoorde zich echter niet aan dit maximum en handelde in dezen naar eigen goeddun ken. Diensvolgens hebben enkele ingeze tenen een request gezonden naar den mi nister van binnenlandsche zaken, verzoe kende dat aan de „willekeur" van den geneesheer paal en perk worde gesteld. Het heeft echter geene resultaten opgeleverd. Het verzoek is van de. hand gewezen de wet verleent haren dienaar in dezen vol kome vrijheid. Over .ie quaestie, of de vaccinatie wer kelijk een goed, een afdoend voorbehoed middel is tegen de pokken, willen wij niet spreken. Maar het komt ons toch voor, dat de heeren doctoren wel een weinigje rekening mochten houden met de begeerte veler ouders, om toch niet zoo kwistig te zijn met de „pokstof." Van nabij is ons eene vrouw bekend, die hier ter stede met een tenger meisje van vijf jaar naar den dokter ging om het te laten vracineeren. en vriendelijk, verzocht het kind niet meer dan vier of vijf prikjes te geven. De geneesheer zeide echterdat doen wij zooals wij dat gewoon zijn", en gaf er elf. Schrijver dezes heeft een meisje in zijne buurt gezien, die op iederen arm dertien „pokkens" had. Ons dunkt, dat zelfs de vurigste aanhangers van Jenner's operatie wel moet zeggen, dat men op die wijze van het goede te veel kan krijgen. N. P. G. C. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ovezande door ds. J.Ph. F. v. d. Plassche te 's Heer Abtskerke. Ger. Kerken. Beroepen te Breukelen en te Hoofddorp (Haarlemmermeer) dhr. H. J. Donner Jr., cand. te Leiden. Schoolnieuws. Geslaafd te Breda voor de hoofdacte de heeren W. J. v. Nienwenhuizen van Klun- dert en P. J. Dellaert van IJzendyae. Om ngile BoricliiiMi. Officiéél Programma van de ovatie der Goesche School- en Weeskinderen aan Hare Majesteiten de Koningin en de Regentes op Zaterdag 25 Aug. 1894 van 9.53-9.58 uur aan of bij het station te Goes. Aan deze ovatie nemen deel 1000 kin deren, zijnde alle schoolgaande van 6-13 jaren en al de weeskinderen. De kinderen voorzien zich van strikjes, lintjes, cocardes of sjerpen op hunne eigen kosten, en op de wijze zooals hunne hoof den zullen beslissen. Zij vereenigen zich om 8 ure des mor gens in de Wandelkerk en om 8% uiter lijk begeeft de stoet zich naar het station. Hij volgt de Kleine Kerkstraat, Stadhuis plein groote Kerkstraat, Kreukelmarkt naar het Station. De volgorde van den Stoet is als volgt (alles bij loting) 1. Muziekgezelschap Enphonia met banier. 2. Twee vaandeldragers, de een draagt de Nederlandsche vlag de andere de Oranje vlag. 3. De School van den Heer Breetveld met 125 kinderen, en drie vlaggen. 4. De school van den heer de Hoogh met 230 kinderen en zes vlaggen. 5. Het weeshuis met 35 kinderen en één vlag. 6. De R. C. school met 95 kinderen en twee vlaggen. 7. Twee vaandeldragers, de een draagt de Oranjevlag, de ander die van Waldeck Pyrmont. 8. De weesmeisjes die de bouquette aan bieden. 9. Twee vaandeldragers, de eene draagt de Goesche vlag, de ander de Nederland sche vlag. 10. De school van den heer Ittmann met 150 kinderen en 3 vlaggen. 11. De school van den heer v. d. Berge met 70 kinderen en twee vlaggen. 12. De school van den heer van Schel ven 280 kinderen en zeven vlaggen. 13. Twee vaandeldragers, de een draagt de Nederlandsche, de ander de Oranjevlag. 14. Het muziekgezelschap Hosanna met banier. (Op ieder 40tal kinderen dus één vlag.) De vaandeldragers worden door de Hoof den der scholen aangewezen of bij loting of bij plebisciet. Al de vaandeldragers worden voorzien van sjerpen gegeven door den president. Na afloop van de ovatie keert de stoet in omgekeerde orde tei'ag, langs een nader te bepalen 'weg tot aan het stadhuis, alwaar al de vlaggen alsmede dedoor den presi dent gegeven sjerpen worden afgegeven en bewaard tot een volgende gelegenheid. De commissie verzoekt beleefdelijk aan allen alwaar de stoet passeert hetzij vóór of na de ovatie onze driekleur uit te steken met de Oranjewimpel. De commissie stelt het zeer op prijs dat beide muziekcorpsen den optocht zullen begeleiden en den zang der kinderen ondersteunen. De directie van de muziek ter begelei ding van de zang der kinderen is opgedra gen, ook op verzoek van den directeur van „Hosanna", aan den directeur van „En phonia", terwijl als directeur van den zang zai optreden de heer v. d. Berge. Moge na alles en allen meewerken om de voorgenomen ovatie te doen slagenter eere van onze Koninginnen. Goes. Men verzoekt ons te melden dat in het feestno. van ons blad de aanwijzing der uren is naar Amsterdamsclie tijd. Middelburg. De extratrein, die HH. MM. de Koninginnen van Soest hierheen zal voeren, komt Dinsdag te 11.50 te Middelburg aan. Hij passeert Rilland-Bath te 11.14, Vlake te 11.2G en Goes .te 11.33. De extratrein, die HH. MM. Donderdag naar Vlissingen voert, vertrekt, zooals ge meld is, van Middelburg te 10.10 voormid dags en komt tc 10,18 aan de haven te Vlissingen. (Af. C.) Middelburg. De extratrein voor de cavalerie welke laatste gedurende het ver blijf van HH. MM. de Koninginnen te Middelburg zal vertoeven, vertrekt Maan: dag 20 Augustus 10.30 v. m. van 's Bosch, passeert Goes ten 1.34 n. m. en komt te Middelburg aan ten 2 ure n. m. Met dien trein worden vervoerd 3 officieren, 50 minderen en 56 paarden. Naar wij vernemen zal de Evertsen eerst medio September afloopen. Vlissingen. Heden morgen zijn alhier gearriveerd de fregatten Atjeh en De Ruy- ter, en het pantserschip Stier. De Guinea wordt eerst overmorgen verwacht. Tijdens het verblijf van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes in Zeeland van 21 tot en met 24 dezer, zal het Rijks-telegraafkantoor te Middelburg met doorloopenden dag- en nachtdienst open zijn. De Nieuwsbode signaleert ons als hebbende een onwaar bericht verspreid omtrentden toestand van den schildersknecht uit Zierikzee. Wij maken hieruit op dat de overige berichten die zij telkens uit ons blad „overneemt", zonder ons te signaleeren, juiste berichten zijn. In de Midd. Crt. werden dezer dagen per advertentie gevraagd meisjes in boeren costuum om te bedienen in een „net cafe!" Naar men ons uit Amsterdam meedeelt, staan aldaar alle cafe's met vrouwelijke bediening aldaar in een slechten reuk. Bedoelde advertentie komt ons dan ook zeer verdacht voor en elk net meisje wordt ernstig gewaarschuwd zich nooit in zulk een betrekking te begeven. Rilland. Daar het officieel bekendis, dut de trein waarmede HH. MM. de Konin gin en de Koningin Regentes komen aan het station alhier even zal sloppen werd besloten het station te versieren. Gisteravond werd een commissie daartoe benoemd be staande uit de heeren J. A. Colpaart, C. van Damme Jz., A. Baas, M. van Liere, J. Duinen Pz. C. van Burg, J. Q. C. Wabeke en W. Griep Cz De mnziekvereeniging Rillandia zal zoowel de Koninginnen als den Commissaris der Koningin een ovatie brengen. Gisteren ontdekten twee vrouwen te 's Hertogenbosch dat van onder de ramen van een bovenhuis rook kwam en hoorden tegelijk kinderen schreeuwen. Da delijk liepen zij het huis in en naar boven, en hadden het gelnk vier kinderen uit een brandende slaapkamer te redden. De vader der kinderen was op reis en de moeder was, na hen te bed gelegd te hebben, uit gegaan. De kinderen hadden met lucifers gespeeld. Dinsdag, bij de aanwijzing in loco voor de aanbesteding van den bouw voor het krankzinnigengesticht te Zuidlaren, was het aantal aannemers zoo groot, dat 2 tram wagens van Groningen nooaig waren om hen naar het terrein te brengen, terwijl onderscheidene aannemers uit Holland waren overgekomen om den grond in oogenschouw te nemen. De hooge waterstand in Friesland is oorzaak, dat een der landeigenaren te Beets met den strafrechter in aanraking zal komen. Om het water van zijn land te ioozen, liet hij het in den put loopen, welke al daar gegraven is voor een nieuwe sluis. De aannemer lijdt hierdoor een schade van ongeveer f 400. Bij den landman J. Balemans te Gin- neken staat een appelboom reeds voor de derde maal dit jaar in bloeivan de beide vorige keeren draagt de boom vruchten. Te Eemnes is een 10-jarig jongetje bij het oplaten van een vlieger in een sloot geloopen en jammerlijk verdronken. Zijne moeder was uit logeeren. Gisteravond is in eene door Schagens ingezetenen belegde vergadering besloten om een premie van f 700 vast te stellen op het vinden van den moordenaar. Aan de Haarl. Ct. wordt gemeld Omtrent den moordenaar is nog niets be kend, maar gister-namiddag is te Alkmaar iemand onder politie-geleide binnengebracht, tegen wien men zware verdenking meent te hebben. Lieden uit Schagen, die hem gezien hebben, beweren veel overeenkomst ontdekt te hebben tusschen hem en een gewezen knecht van de verslagene. Deze zou eenigen tijd geleden uit de gevangenis, waarin hij wegens diefstal zat, gekomen zijn. De Groningsche advocaat, wiens naam genoemd werd im zake de afpersing van f6000 aan een landbouwer te Uithuizen, is „in het land der levenden", dat wil zeggen in zijne woonplaats teruggekeerd; tegen hem (mr. G. W. W. B.) is door de arrondissements-rechtbank te Groningen rechtsingang verleend. Men schrijft uit Amsterdam: Aan den strekdam in het IJ ligt, naar reeds gemeld werd, sedert eenige dagen een Engelsch Church Mission Ship vastgemeerd. Deze godsark is door de St. Andrews Waterside Church Mission uitgezonden om de Engelsche visschers op de Noordzee van geestelijk voedsel te voorzien gedurende den tijd dat zij in volle zee hun bedrjjf uitoefenen. De Goshawk zoo heet de ark is eigenlijk een als schoener ge tuigd jacht, waarmede eene proef is ge nomen om te ervaren, in hoeveire de gods dienstoefeningen j op zee mogelijk zouden zijn. Ongeveer veertien dagen geleden vertrok het schip vau Portsmouth met eene bemanning van elf koppen onder bevel van kapitein Berry en met twee geestelijken aan boord, den vicar van Grimsby, en een zijner curates de vicar wordt op dezen proeftocht vergezeld door zijne vrouw. Men zeilde de westkust van Engeland langs, en om Schotland heen, echter zonder dat een der in die wateren visschende Engelschen en Schotten zich tot een bezoek aan de ark lieten verlokken. In de vorige week vond de Goshawk na lang zoeken in de Noordzee eene kleine visschersvloot van 19 zeilen des Zaterdagsavonds en Zondags morgens kwamen de visschers aan boord om zich aan de stichtende woorden des vicars te verzadigen. Door het ruwe weder geteisterd, door dichten mist belemmerd, zette kapitein Berry daarna koers naar IJmuiden in het IJ blijft hij nu eenige dagen liggen om enkele kleine reparatiën aan den schoener te doen aanbrengen. Het schoon getuigde schip is zeer geriefelijk ingerichtde hutten, voor de zielsherders ter zee bestemd, herinneren de weelde, welke de uitrusting van een Engelsch pleizierjacht kenmerkt en midscheeps is eene kleine kerk getimmerd met al wat daarin aanwezig behoort te zijn, een orgel, een altaar en een doopvont ten bate der kleine visscliertjes, die op zee het eerste levens licht zullen aanschouwen. Er is plaats voor ongeveer 120 toehoorders; de wanden brengen welbekende spreuken voor oogen en pry ken bovendien met tafereelen uit de bijbelsche geschiedenis. Tegen het einde dezer week waarschijnlijk kiest de Goshawk weder zee om den vicar met zijne vrouw naar Grimsby terug te brengen voortaan toch zal de, dienst in de godsark slechts geleid worden door curates, die elkander op geregelde tijden zullen aflossen. De vicar beschouwt den proeftocht als geslaagd en koestert derhalve de hoop, dat de St. An drews Church Mission door liefdegaven in staat zal worden gesteld het jacht, toebe- hoorende aan den heer West, aan te koopen, en den aangevangen kerkdienst ter zee vourt te zetten. Van de Protestantsche kerk naar de Roomsche overgegaan Een familie van een drietal ooievaars, die des nachts op den toren van de Her vormde kerk op de Groote Markt te Arn hem doorbrachten, hebben zich van daar verwijderd en zich nu op de Katholieke kerk aan de Steenstraat gevestigd. In de laatste weken stierven te Hulst verscheidene kinderen, naar men zegt aan koliek. In éen gezin stierven er binnen enkele dagen zelfs 3. - Op het elfde congres voor dieren bescherming te Bern was Dinsdag de vivi sectie aan de orde. Terwijl sommige spre- alle vivisectie wenschten verboden te zien, en een wetebsehap veroordeelden die der gelijke middelen noodig heeft, waren vele anderen, meerendeels doctoren, van meening dat de vivisectie onontbeerlijk is voor de studie der physiologie en andere weten schappen en wilden zij, dat het congres alleen zou optreden tegen misbruiken. Do overdrijving waarin de bestrijders der vi visectie dikwijls vervallen, werd door velen afgekeurd. Een Engelsch afgevaardigde gaf een over zicht van de Britsche wetgeving tegen die- renkweUing; hij was van meening, dat de wettelijke bepalingen zeer weinig uitwerken. De Berlijnsche afgevaardigde Beringer ver wachtte meer heil van de zedelijke opvoe ding des volks, vooral van de jeugdin duizenden plaatsen staat de schooljeugd met behagen naar het slachten van vee te kyken. Ten slotte nam het congres met groote meerderheid eene motie aan waarin het misbruik maken van de vivisectie werd veroordeeld. Twee ongelukken in Spanje. Op een spoorlijn van Valladolid naar Arida zijn vier werklieden in een afgrond langs den weg gestort en jammerlijk omgekomen. Te Buerencia heeft een cyclone gewoed. Er is drie millioen gulden schade, 200 menschen zijn gewond. Door een lid van het Amerikaansche Representantenhuis is een ontwerp inge diend, volgens hetwelk iedere overdracht van grondeigendom aan buitenlanders on wettig wordt verklaard. Volgens den voor steller zou verder de regeering binnen een termijn van uiterlijk drie jaren de in het bezit van buitenlanders zijnde grond eigendommen verbeurd verklaren en ver- koopen de opbrengst zou dan aan de tegen woordige eigenaars worden uitgekeerd. Het komt ons niet zeer waarschijnlijk voor, dat deze toepassing van de Monroe- ieer door de wetgevende macht van de Vereenigde Staten zal worden aangenomen. Ter afwisseling zeker van het „Leve de anarchie heeft nu een inwoner van Roubaix ep de openbare straat geroepen „Leve de Keizer! Het is tijd, dat hij terug komt De man is tot tien dagen gevan genisstraf en 16 francs boete veroordeeld. Donderdagmorgen is Caserio te Lyon onthoofd. Caserio was de moordenaar van den pre sident der Fransche republiek. De Telegraaf schrijft omtrent de terechtstelling het volgende Om half vijf in den ochtend werden de deuren der gevangenis geopend. De moordenaar, even te voren door den directeur der gevangenis gewekt, had d» koelbloedigheid, welke hij tot dusver be toonde, ten eenen male verloren. Slechts met groote inspanning kon hij zich aan- kleeden en toen de heer Raux, de direc teur der gevangenis, hem aansprak, barstte hij in tranen uit. Zoodra Santo uit den gevangeniswagen, waarin hij naar het schavot werd gebracht, was gestegen, verzette hij zich tegen Deib ier, toen deze hem aanvatte. Toen echter vermande hij zich en riep met vrij vaste stem „Moed, kameraden, leve de anarchie!" De executie was spoedig afgeloopen. Toen de wagen met het lijk wegreed, riep iemand uit het volk „Leve de anarchie weg met Deibier Het gelukte echter den agenten niet te ontdekken, wie deze bedreiging had geuit. Van de hulp, welke de geestelijke, die hem vergezelde, den moordenaar aanbood, wilde Santo niets weten. Eveneens weigerde hij nog te J spreken imet den advocaat Du- breuil, die hem had verdedigd. Toen de heer Raux hem vroeg, of hij nog niets te beschikken had, antwoordde hij „Geef mijn moeder den brief, dien ik haar heb ge schreven." Uit voorzorg had de politie te midder nacht de koffiehuizen in de buurt der ge vangenis laten ontruimen. In alle opzichten werden de strengste maatregelen genomen. Behalve de rechterlijke ambtenaren en de geestelijke, werd niemand in de gevangenis toegelaten. De menigte, welke ondanks den regen op de been was gekomen, verkeerde geheel onder den indruk der terechtstelling- Er heerschte eene doodsche stilte en eenige personen vielen flauw, toen de bijl viel en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2