School hieuw s. Zondag jl. voor acht dagen heeft de so cialist PeÜeton, bijgestaan door nog en paar and ;re heeren, in het paardenspel te Reims de burgerlijke communie toegediend en wel met dezelfde ceremoniën, die de Roomsche kerk daarbij in acht neemt. Er werd ook een preek bij gehouden in den vorm van een politieke re devoering. Ziedaar, waartoe bet ongeloof komt. Het lost zich op in spotternij met het heilige en dat op de meest stuitende wijze. [Graafschapper.) A nti-anarch isten heweg ing. Ja, ja, zoo gaat het, den put dempen als het kalf verdronken is. Eerst de kin deren laten spelen met vuur, om, als straks het huis in brand staat, met de brandspuit te komen aandraven, vaak te laat Zoo ook met de Anarchisten. Eerst allerlei theorieën van ongeloof en revolutie laten voortwoekeren, ja zelfs ze begunstigen door al wat groot is, en straks als die theorieën zich gaan omzetten in een daad, met de handen in 't haar elkaar afvragen: Wat nu? Met de handen in 't haar, want letterlijk weet men geen raad meer om dien geest uit den afgrond te bezweren. Over welken boeg moet men het wenden? Het onderwijs nog beter en nog duurder maken Kennelijk begint men aan dat genees middel voor alle kwalen te wanhopen. Zijn van de onderwijzers zelf al niet velen socialist Zelfs vernamen we van een schoolopziener, die gevraagd om advies welke school voor eene stichting te kiezen, beslist antwoordde de Christelijke en dat waarlijk niet deed uit sympathie voor het beginsel maar louter uit socialisten vrees. Wat nu? ^Men zal uitzonderingswetten gaan samen stellen. Uitzonderingswetten denk aan Bis marck tegenover Rome en, ons dunkt, ook voor dat middel moet de verwachting wel gaan slinken. Maar wat dan? Willen wij het eens zeggen Vrijheid voor het Christelijk beginsel. Alleen vrijheid, niet eens bevoorrechting, maar slechts gelijkheid met de krachten des ongeloofs. Meer niet. Of we nu niet vrij zijn? Als ik mijn kinderen zend naar een Christelijke school, zitten ze in een muffer lokaal, in grooter klassen en betalen meer schoolgeld dan mijn buurman, die ze zendt naar een openbare school. Een jonge man, die als hulponderwijzer 't Christelij k onderwijs dient verkeert met zijn gezin in slechter geldelijke conditie dan zijn collega op de openbare school. Een grijs hoofd van een Christelijke school heeft misschien niet zooveel inkomen als zijn tijdgenoot, die reeds een paar jaren is gepensioneerd. Nu laat men aan al de Rijks-universi teiten allerlei ongeloofstheorieën doceeren, eilieve, is het wonder als straks de geest die alles ontkent steeds meer afdaalt ook naar 't lagere deel onzes volks Mannen eens anderen geestes, voorstan ders onzer Christelijke scholen, zevertrou wen vaak hun zonen toe aan ongeloovige hoogleeraren, om hen door dezen te doen onderwijzen in alle wetenschap, die van de Schrift afvoert; immers, hoe vele zonen van de mannen, waarop ons volk trotsch is, ontbreken nog op de lessen onzer Vrije Universiteit. Nog eensgeen uitzonderingswetten, maar gelijkstelling van 'tChristelijk zoowel hooger als lager onderwijs met dat van den Staat en wie gelooft in de kracht der waarheid, wacht de toekomst gerust af. [Patrimonium.) Hoed U. Hoed u een jongen te verachten om de ge ringheid zijner ouders. Shakespeare de beroemde dichter, was de zoon van een man, die zijn eigen naam niet kon schrijven. Ito de minister president en tallenvolle leider der buiten- werd echter Broseley in Staffordshire, omdat daar de geschiktste leemaarde gevonden werd. De verbreiding van de tabakspijp van Engeland naar het vasteland was het werk van de Engelsche studenten, die aan de hoogeschool te Leiden kwamen studeeren. Deze Engelsche muzezonen rookten in 1590 hier reeds hun pijpje en de Hollandsche collega's volgden al spoedig hun voorbeeld. Reeds in 1010 was de tabak een gewichtig handelsartikel hier te lande geworden en werd meteen de stad Gouda de zetel der pijpenindustrie. In het bloeitijd perk vond men hier niet minder dan 500 pijpenfabrieken, die jaarlijks millioe- nen van de alom geprezene Hollandsche pijpen over geheel de aarde verzonden. Het feit, dat het rooken goed was tegen n .eer en dorst, deed de pijp ook bij de '"er_ W-V in gebruik komen. Het waren ei he en Engelsche soldaten, die ZZ |L a'l dcc. dertigjarigen oorlog het tabaks- Si S.ysteii.Dnitschers leerden. Spoedig .■jn «-t l'V.hapf in het leger van Tilly en i.,. in een Duitsch lofdicht vL 'ÊST';->-eei.op de tabak heet het: mu,r ai.e koppen de fijnste 'S- 7Önen> il 'i3n als waren zij van :Cttv v.hi.1 t lad, effen, krijtwit en A dt, y etaal. Maak hem tot ''''■ui'aes' zijn meesterschap «broeders van dien li,"é fiï£ 1 -+H landsche staatkunde en van den oorlog met China in Japan, is een man van zeer geringe afkomst. Veracht hem niet omdat hij een nederig beroep koos. Bunyan de schrijver van de „Christens reize" was een ketellapper. Veracht hem niet om een lichamelijk gebrek. Milton was blind en Kitto de Bijbelverklaarder ook. Veracht een jongen niet omdat hij traag of dom is. Hogart, de beroemde schilder en graveerder, leerde moeilijk en ontwikkelde niet zoo spoedig als de meeste jongens. Veracht een jongen niet omdat hij stottert. Demosthenes, de grootste redenaar der Grieken, overwon een harde en stotte rende stem. Veracht geen jongen omdat zijn woning klein en gering is. Abraham Lincolns wo ning was een houten hut. Veracht een jongen niet omdat hij schamele kleeren draagt. Toen Edison, de groote uitvinder, voor het eerst te Boston kwam, droeg hij in het midden van den winter een geel linnen broek. Veracht niemand. Niet alleen omdat zij u misschien voorbijstreven in des levens wedstrijd, doch niet minder daarom, omdat het evenmin vriendelijk als Christelijk is. [De Jongelingsbode.) Spreek uit Sjeekspier. 8 Aug. '94. Door H.H. Gedeputeerde Staten is andermaal afwijzend beschikt op het ver zoek van den raad der gemeente Oostburg om dispensatie van het verbod, dat een zich aldaar vestigend geneesheer genees middelen levert. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnsen, en haven- en schutgelden op het kanaal van Walcheren te Vlissingen R. F. baron Van Raders, ontvanger der dir. belast, en acc. te Valkenburg; tot ontvanger der dir. belast, en accijnsen te Beek (Limburg) K. W. Spaan, ontvanger derzelfde middelen te Breskens, c. a. Vlissingen. Benoemd tot conducteurs der brievenmalen aan het Zeepostkantoor alhier, lijn VlissingenQueenborough, J. Tavenier, conducteur wonende te Rotterdam, en W. C. Aarsen en H. Verment, brieven bestellers beiden uit Amsterdam, tot nog toe tijdelijk aan genoemd kantoor werkzaam. Dienstplielit in de Transvaal. Bij jhr Beelaerts van Blokland, gezant van de Transvaalsehe Republiek, is het officieele bericht gekomen van de onder werping van het kafferhoofd Malaboch, waardoor aan den strijd tusschen de Boeren en Kaffers nu wel een einde zal zijn ge komen. De uitslag van den strijd was voor de Boeren van groot gewicht, vooral om het prestige over de overige Kafferstammen te kunnen handhaven. Deze strijd heeft aanleiding gegeven om een groote onbillijkheid uit den weg te ruimen. In de Transvaal bestond een wet telijke bepaling, dat alle uitlanders, die er twee jaar woonden, tot den krijgsdienst konden worden geroepen, en in dat geval verkeerden zeer veel Nederlanders, de mees ten in dienst van de „Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij". In den nu gestreden strijd waren dan ook eenige Nederlanders opgeroepen, van welke enkelen werden gekwetst, éèn gebood. In de laatste vergadering van aandeel houders der „Nederlandsche Zuid-Afrikaan- sche Spoorweg-maatschappij," werd deze zaak ter sprake gebracht. Maar de wet was er en moest worde n gehandhaafd. Wij vermoeden, dat onze regeering naar aanleiding van het verhandelde in die verga dering zich tot de regeering te Pretoria heeft gewend; immers te 's-Gravenhage is het offici eele bericht uit Pretoria ontvangen, „dat in het vervolg van den commandodienst zullen zijn vrijgesteld niet alleen de Britsche on derdanen, maar alle uitlanders, ook die welke nog niet tengevolge van tractaten van verplichten krijgsdienst waren vrijge steld." [Tel.). Over het internationaal spinners- en weverscongres, dezer dagen te Manchester tijd leerden in hunne „Tabacologiën" of verhandelingen over de tabak, waarvan er velen bewaard zijn gebleven, dat de pijp niet te kort, niet korter dan vier duim mocht zijn, vooral niet van steen, maar van messing of blik of van zilver gemaakt mocht zijn, omdat steenen pijpen te spoedig braken. In Duitschland waren de voornaamste plaatsen voor de pijpenindustrie Keulen en Almerode in Hessen. Hoezeer het rooken ook in Europa in zwang gekomen is, nooit is het hier ge worden, wat het in Amerika was, nl. eene godsdienstige handeling. Evenals de Perzen vereerden de Indianen de zon als eene godheid. De tabak werd haar ten offer ge bracht en ter harer eere deed men den tabaksrook opstijgen. Zij bezaten ook oor- logspijpen, waaruit voor den aanvang van den strijd de krijgslieden gezamenlijk rook ten en die door de opperhoofden werden medegevoerd. Zij hadden ook vredepijpen of calumets. Het roer van zoo'n calumet was vier a vijf voet lang, uit eene zeer lichte houtsoort vervaardigd en opgesierd met adelaarsvederen, met vlechten van vrouwenhaar, met gekleurde pennen van stekelvarkens, met bont gevederte, witte koraalsnoeren en vogelbekken. Iedere stam versierde zijn calumet op eigene wijze zoodat de Indianen aan de calumet ook den stam kenden. De kop der calumet waj gehouden, bevat het Soc. Weekbl. een artikel. Nederland was daar vertegenwoor digd door Gerrit Bennink te Hengeloo in Overijsel. Door hem werden omtrent Twente de volgende mededeelingen gedaan In Twente verdienen de wevers 17 fr. per week op 2 getouwen voor 62 tot 65 uren werken. De spinners te Hengeloo in de grootste fabriek verdienen de groote spinner 23 fr., de groote draadmaker 13 14 fr., de tweede 89 fr., de monteerder 5 fr. Daar werkt men op molens van 750 spillen. Op 2 en 4 getouwen verdienen de wevers te Enschede 15-20 fr. per week, op zes getouwen gaan zij tot 25 fr. De buitenwevers op een paar uren afstand van Enschede verdienen, als te Almeloo, slechts 1012 fr. op twee getouwen. Volgens de statistiek zijn de loonen in de laatste twintig jaar in Twente gedaald, voor de wevers met 40 pet,, voor de spin ners met 30 pet., wel te verstaan wanneer men rekening houdt met het stijgen der voortbrengst. In geheel het nijverheidsdistrict van Enschede, Hengeloo, Almeloo, enz. zijn 500 katoenbewerkers vereenigd op 10.000. De volgende motie werd op het congres aangenomen „Dit internationaal congres noodigt de regeeringen van Amerika en Europa uit, het maximum-aantal uren dagelij kschen arbeid op acht of dat van den wekelijkschen arbeid op acht-en-veertig té stellen voor vol wassenen en kinderen vtui beiderlei kunne. Voorts dringt het congres bij de arbei ders van alle landen aan op aandrang bij de verschillende parlementen, ten einde met alle mogelijke wettige middelen, met name door de verkiezing van arbeids-eandidaten voor de onderscheidene wetgevende licha men, den wettelijken achturendag te ver krijgen". In haar verslag over het congres maakt The Daily Chroniclena vermeld te heb ben, dat Bennink een der zittingsdagen als voorzitter fungeerde, de volgende op merking Het verdient de aandacht, dat de heer Bennink van beroep horlogemaker is, en de verklaring der Nederlandsche spinners, waarom zij een horlogemaker zonden om hen te vertegenwoordigen, hierin ligt dat „de zwarte lijsten" in hun land zulk een uitbreiding hebben gekregen, dat geen Ne derlandsche spinner of wever zich in het openbaar bij een internationaal congres durft aan te sluiten. -- De bibliothecaris der Kon. Bibliotheek Dr. Wijnmalen, reeds geruimen tijd on gesteld verkeert in de laatste dagen in zeer zorgelijken toestand. Kerk nï e u w s. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Middelburg door dr. H. Zeijdner te Vollenhoyevoor Elburg door ds. P. Bokma te Bruinisse. Beroepen te Stellendam ds. P. Bokma te Bruinisse. Ger. Kerken. Tweetal te Schipluiden de heer J. H. Donner cand. te Leiden en ds. F. W. J. Wolf te Axel. Aangenomen naar Harlingen door ds. H. J. Allaart te Deventer. O. en W. Souburg. Benoemd tot hoofd der gereformeerde school de heer A. van Veen, onderwijzer te Gorkum. Benoemd tot hoofd der met 1 Maart '95 nieuw te openen school der Ned. Herv. gemeente in het Westeinde te 's Gravenhage de heer J. P. v. d. Haas, hoofd der Moll- school aldaar. Te 's Gravenhage is o. a. geslaagd voor de acte Hoogdhitsch lager onderwijs de heer C. Staal Pzn, hoofd der chr. school te Tielvoor de hoofdacte de heer J. v. d. Hage te Vlissingenen voor het Fransch, 1. o., dhr. L. J. de Vries en mej. W. C. v. Thiel, beiden te Middelburg. Geslaagd voor de daartoe benoemde commissie te Vlissingen de varensgezel J. F. Kamermans voor de betrekking van binnenloods ter standplaats Terneuzen. De heer J. Broeder te Middelburg slaagde voor het eerste gedeelte surnume rairsexamen bij de rijks directe belastingen. Naar men verneemt is aan dr. C. Snouck Hurgronje een leerstoel aangeboden aan de universiteit van Cambridge. uit „Catlinit" of roode pijpesteen gemaakt, eene steensoort uit het westen van Daeota. Nog heden is dat gewest een heilig oord bij de nog levende Roodhuiden, vooral ook de steengroef Tschanopa-a-ka. In Noord-Amerika heeft men in vóór historische tijden reeds tabakspijpen gekend. Men vindt daar in de dalen van de boven- Mississipi, Missouri en Ohio, enz. evenals hier in Drente, graf- of offerheuvels, die men daar „Mounds" noemt en vermoedelijk opgericht zijn door een volk, dat vóór de Roodhuiden Amerika heeft bewoond. In deze „mounds" vond men onder meer zaken vaak aarden pijpen, waarop onze gewone pijpen wonderwel gelijken. Men mag, ook met het oog op de tabakspijp dus, gerust zeggen, dat er niets nieuws op de wereld is. Het maken van pijpen uit meerschuim dateert eerst van de vorige eeuw. In 1724 nl. leefde te Pes een schoenmaker, Karei Kovacs genaamd, die vermaard was wegens zijne kunst in het vervaardigen van houten pijpen. Hij stond deswege in de gunst van graaf Andrassy. Deze graaf had nu van een zijner reizen in Turkije een groot stuk witten steen medegebracht, dat men den graaf ten geschenke had gegeven als curio siteit, wegens de uiterste lichtheid der stof. De schoenmaker maakte er twee pijpen uiteene voor den graaf en eene voor hem zeiven. „Wie met pik omgaat, raakt er mee besmet", zegt het spreekwoord en aan It EC II T8Z li EX. Middelburg. Door den heer officier van justitie is ter griffie der arrondissements rechtbank alhier gedesisteerd van het hooger beroep ingesteld tegen een door die recht bank op den 3en Juli 1.1. gewezen vonnis, waarbij P. V*., burgemeester der gemeente Grauw, van het hem bij dagvaarding ten laste gelegde werd vrijgesproken. Gemengde Berichten. Coes. Het békende adres aan H. M, de Regentes om op hare doorreis naar of van Walcheren ook Goes aan te doen, is heden verzonden. Het is voorzien van 559 handteekeningen, waaronder de predikanten en geestelijken, een geacht ingezetene met rechtskundigen titel, een buitengewoon lid van gedeputeerde staten, 5 leden van den gemeenteraad en verschillende rijks- en ge meente-ambtenaren. De overige handtee keningen zijn van het gros der burgerij, wie niet het minst de liefde voor Oranje in het bloed zit. Men ziet het: de handteekeningen zijn geteld gewogen; en de uitslag van geen van beide is den ontwerper van het door de Middel- bnrgsche Courant gehekelde plan tegen gevallen. Coes. Eenige dagen geleden werd bij de politie alhier aangifte gedaan, dat er uit een kistje van een vrachtwagen op ,,'t Slot Ostende" alhier een flacon met zilveren stop en voet en een bril waren ontvreemd. Toen de politie een onderzoek instelde, heeft de dief mogelijk berouw gekregen over zijn daad, want even daarna werden de voor werpen in een zak van des vrachtrijders jas die aan den wagen hing teruggevonden. De vrachtrijders worden aangeraden de hun toevertrouwde goederen zorgvuldig te bergen, daar aanhoudend goederen van de vrachtwagens worden ontvreemd. Coes. De Znider kampdag van het Leger des Heils zal alhier worden gehouden op 16 Augustus, a. s. In de jaarvergadering van den Ned. Bond voor oud-onderofficieren is de heer A. A. E. Gewin, gepensioneerd majoor van het O.-P leger te Vlissingen, tot eere lid benoemd. Patrimonium meldt dat de teekeningen aan het hoofd van haar blad -en de afdeeling Patrimonium te Vlissingen denkt er over deze in haar banier over te nemen het werk is van een geboren Vlissinger, den heer H. J. de Swart, wonende en werkzaam te Amsterdam. Krabbendijke. Maandag jl. is door den gemeenteraad benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school alhier dhr. N. Wiersma te Hansweert. Op het station te Middelburg wordt de wachtkamer le klasse voor de ontvangst der koninginnen in gereedheid gebracht terwijl de zich daarachter bevindende muur enz. wordt weggebroken zoodat HH. MM. zich direct van uit die wachtkamer de stad in zullen kunnen begeven. Borsele. Maandag besloot de dijkraad van het calamiteuse waterschap Ellewouts- dijk-Borsele tot uitvoering van oeverwerken bij de Staartnol te Borsele, waarvan de kosten werden geraamd op f 9939. Het voorstel van het bestuur om ook den oe ver tusscheu de peilraaien 48öis en 50 van Borssele te bestorten werd door de vergadering verworpen. Naar aanleiding van den uitslag der voorjaarspeilingen te Ellewoutsdijk stelde de dijkraad eene som beschikbaar om daarvoor helmduikingen te doen verrichten het fraaie heldere meerschuim kleefde weldra het zwarte pik van des gebruikers handen. Toen Kovacs deze plekken er af deed, zag hij tot zijne verbazing, dat het meer schuim onder pik prachtig bruin geworden was. Om nu de geheele pijp zoo'n kleur te doen verkrijgen, besmeerde onze pik broek heel den pijpekop met pik en tot zijne vreugde bemerkte bij later, dat geheel de kop prachtig gekleurd was geworden. Ook hier was toevallig iets uitgevonden, nl. „het doorrooken". Natuurlijk kwam het meerschuim daardoor bijzonder in de mode en werd weldra een belangrijk han delsartikel. In het dorpje Ruhla in Thü- ringen vond men in 1750 het vervaardigen van de onechte meerschuimpijpen uit. Deze koppen op de Leipziger jaarmarkt gebracht, werden om hun lagen prijs weldra zoozeer gezocht, dat het dorpje Ruhla spoedig het middelpunt van eene rijkdom aanbrengen de industrie werd. Nog heden levert dit dorp jaarlijks een half millioen echte en vijf en een half millioen onechte meerschuimen koppen. Eén enkele kop van echte meer schuim kost van 12 tot 90 gulden. Voor die som kan men echter wel een duizendtal onechte koopen. Fijnbe werkte koppen worden soms tot den prijs van 180 tot 240 'gulden verkocht. Muhla levert natuurlijk ook pijpe- roeren en mondstukken. Turken, Mooren, Arabieren en Perzen zijn misschien nog hartstochtelijker rookers dan in de raaien 3648 aan bedoeld water schap. M. C. Vlissingen. Omtrent den brand in het pakhuis van den heer Swennen op de Oude Markt alhier, waarvan wij Maandag per telegram melding maakten, vernemen wij nader dat hij te kwart voor 6 ongeveer uitbrak, ten gevolge van on voorzichtigheid van een 16 jarig knechtje van den heer S. Dit ventje moet namelijk bekend hebben dat hij een brandende luci fer in een bak met petroleum geworpen had, ten einde te zien of zulks gevaar lijk was, „wijl hij't al zoo dikwijls zonder gevolg gezien en gedaan had." Zoodra hij de lucifer in de petroleum had geduwd, ontplofte deze en deelden de vlammen zich aan andere in het pakhuis aanwezige brandbare stoffen mede, onder meer verbrandde het een en ander voor de versiering der Oude Markt tegen de komst der Koninginnen ingekocht, ter be waring waarvan het pakhuis welwillend was afgestaan. Het pakhuis brandde geheel uitwat van derzelfs inhoud niet verbrandde, werd toch waardeloos door het water. De brand liet zich in den beginne nog ernstiger aanzien, daar ook de belendende gebouwen, o. a. dat van den stedelijken ambtenaar den heer Hutcheson, werden aangetastdoch, dank zij het flinke optre den der brandweer bleef hij tot het pak huis beperkt, en was men hem reeds te 7 uren meester. Alles was, schoon zeer laag, verzekerd bij de Arnhemsche assurantie-maatschappij natuurlijk uitgezonderd het Oranjegroen. Vlissingen. Maandagmiddag had in de lange Walstraat over de Scherminkel- straat het volgende ongeval plaats. Terwijl een rijtuig van den huurkoetsier Buijs en een bierwagen van den bottelaar L. Vermeesch elkander voorbijreden, reed het huurrijtuig met het voorwiel tegen den wagen zoodat deze omtuimelde en de knecht, van As geheeten, er afviel en het achter wiel van het rijtuig over hem heenging. Bewusteloos en zeer gekneusd werd de man opgenomen en door dr. Duijvis behandeld. Van de zaak is proces verbaal opgemaakt, de straat is aldaar breed genoeg voor de passage. Maandag zijn te Amsterdam eeu moeder en een zoon door cholera aangetast, en in het gasthuis overleden. Het totaal der aangetasten te Maas tricht is gestegen tot 44, dat der over ledenen tot 18. Vlekken nit papier worden in 'tal- gemeen het best verwijderd door dit voch tig te maken, liefst met spiritus en dan met vloeipapier het papier te drogen. Deze bewerking moet worden herhaald. Vruch tensappen van de onrijpe vrucht hebben de eigenschap de kleurstof op te nemen van de rijpe vrucht. Een aardigen trek van naïveteit van onze jeugdige koningin Wilhelmina deelt de Beiersche Corr. WeUstein mede. Bij de reis van H.H. M.M. uit Munchen naar Holland hield de trein plotseling stil, nabij het station Röhrmoos (Beieren). Of er moest aan de noodrem getrokken zijn, óf er was iets defect geraakt, dacht men. Het per soneel van den trein stelde dadelijk met den verantwoordelijken reiscommissaris een onderzoek in; de laatste ging den trein langs en kwam ook ,bij den galonwagen der beide koninginnen. Juist stelde toen de commissaris een bediende de vraagwie dan toch aan de noodrem zou kunnen ge trokken hebben. Eensklaps kwam het hoofdje der jeugdige koningin buiten het venster en riep den donker kijkenden amb tenaar toe„Ik heb het niet gedaan." De aldus toegesproken ambtenaar had nau welijks allereerbiedigst kunnen verzekeren, dat een plotselinge storing ontstaan was, toen bleek, dat een verbindingsbuis van den remtoestel tusschen twee wagens ge sprongen was, waardoor de trein tot stil stand gebracht werd. De schade werd na eenige minuten hersteld en zonder verdere ongevallen werd de reis voortgezet. wij. Het staat vast, dat het zwarte ras eerder aan de gewoonte van het rooken was overgegeven dan het blanke. In Japan ziet men vaak jonge meisjes rooken, doch niet uit onze plompe pijpensoort, maar uit kopjes van de grootte van een vingerhoed uit metaal of porselein vervaardigd, met een bamboes buisje tot mondstuk. Deze miniatuur-pijpjes worden in ivoren of sierlijke houten etuis bewaard. In geheel Azië is het rooken, niet alleen onder de mannen, maar ook onder de vrouwen en zelfs onder de kinderen in zwang. De vrouwen van den koning van Siatndie sinjeur bezit er duizenden zijn allen stevige „dampers." Deze vorst is dan ook de eigenaar van ongeveer 20< '90 pijpen en een aantal bedienden hebben dag in dag uit niets anders te doen dan voor dit „rookmaterieel" te zorgen. De zonderlingste rookers zijn gewis de inboorlingen van Betschuana-land. Een Bet- schuana maakt een zandheuveltje met een kratervormige opening, die hij met tabak, Dacha en andere kruiden vult. Bovenop legt hij een stukje brandend kool. Ier' volgens steekt hij door het zand een roer tot het de tabak bereikt, legt zich dan op den buik en begint te zuigen. Ziedaar dan, lezer een praatje over e pijp. Wij hopen, dat gij het onder liet roo ken van een smakelijk pijpje met genoege zult lezen! J Zoom'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2