NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- sr HISTORISCH D E P IJ P. 132. 1894. iDütuUtg 9 Ëupsfus. Bcfifsfe laarganQ. >n Sloten, Stad Zierikzee eelandi ROTTERDAM VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Arbeidswet voor de bakkers. uiveland, Tholen, betaling genomen ig- DIENST l/B.-ROTTERDAM. die tijd.) fan Tan lelburg. Rotterdam. oorm. voorm. 8.45 9.45 9.- 9.45 9.- 9.45 8.45 9.45 8.45 9.45 8.45 9.45 8.45 9.45 9.45 9.45 8.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 8.45 9.45 8.45 9.45 8.45 9.45 9— 9.45 8.45 9.45 8.45 6. 8.45 9.45 8.45 9.45 8.45 9.45 9.- 9.45 8.45 9.45 >TDIENST rg en Zierikzee. Izee Spoorweg Goes. tllH. Van Zierikzee 'smorg. 'smid. Dins. 7 7.50 4.— •fWoen. 8 7.50 4.— Dond. 9 6.30 4.— Vrijd.10 7.50 4.— sZater.ll 7.50 4.— Zond. 12 6.— 6.— Maan.13 7.50 4.— Dins. 14 7.50 4.— ij Woenl5 7.50 4.— iDond.16 6.30 4.— |Vrijd.l7 7.— 4.— Zater.l8 7.— 4.— 8 Zond. 19 6.— 6.— Maan.20 7.50 3.30 Dins. 21 W.22 n. Cortgene7.50 terug naar Zierikzee 9.15 Woen22 10.— 4.— Dond.23 n. Vlis. 6.30 Dond.23 4.— Vrijd,24 7.50 4.— Zater.25 7.50 4.— Zond. 26 6.— 6.— Maan.27 7.50 4.— Dins. 28 7.50 4. Woen29 7.50 4.— Dond.30 6.30 4.— Vrijd.31 7.50 4.— )OTDIENST. gelegen plaatsen. ug- mscbe tyd). O \o Dinsdag 7 1.30 Woensdag 8 11.-— Donderdag 9 10.30 Vrijdag 10 2. Zaterdag 11 12. Zondag 12 2.30 Maandag 13 12. Dinsdag 14 12. Woensdag 15 '4- Donderdag 16 H- Vrijdag Z. 18 12 17 11.— 2.30 19 2.30 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 22 2, Donderdag 23 2, Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensd. Dond. Vrijdag 20 2. 21 2.- 24 10.— 25 2.— 26 2.30 27 12.— 28 12.— 29 12.— 30 10.— 31 12.-— GEN-OP -ZOOM.THOLEN. 'oom naar Tholen, 3,05, 5,30, 7,40. Bergen-op-Zoom o, 3,50, 6,15, 8,30. •gen-op-Zoom n. Halst teren naar Tholen 15 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. O Door den heer Pyttersen, lid der Twee- de Kamer, is een „arbeidswet" voor de bakkers ontworpen, die hij nog wel niet volledig schijnt te hebben afgewerkt, maar in hoofdtrekken toch heeft gepubiceerd in de Economist". Alvorens het wetsontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen, wil de heer Pytter sen het oordeel van bevoegden daarover vernemen. „Zoolang, zegt hij, geene Kamers van ar beid zijn ingesteld, ontbreekt het den ar beid aan het orgaan, om van zijne wenschen te doen blijken, invloed uit te oefenen op wetten waarbij zijne belangen zijn betrok ken. „Het doel dezer voorloopige uitgave is aan belanggebbendenpatroons en werklie den, aan bevoegdenzij die zich met wet- gevenden arbeid bezighouden of belangstel len in sociale wetgeving, de gelegenheid te openen, van hunne iuzichten te doen blij ken en hem daarmede in kennis te stellen teneinde bij een definitief voorstel daarvan gebruik te maken. „Men beoordeele dezen arbeid in den geest waarin hij werd verrichtniet als een streven naar hetgeen het liefst mocht worden gewenscht, maar als eene ernstig bedoelde poging om het thans bereikbare te verkrijgen. Aan de artikelen ontleenen wij bet vol gende Deze wet is niet van toepassing op banket bakkerijen, alsmede niet op hotels, restau rants, gestichten en soortgelijke inrichtingen, waar alleen gebakken wordt voor eigen gebruik noch op de werkplaatsen en fa brieken staande onder beheer of toezicht van het rijk. Het is verboden personen beneden veer tien jaren arbeid te doen verrichten in fa brieken of werkplaatsen, en den arbeid van personen beneden zestien jaren te doen aan vangen vóór vijf uur des voormiddags; dien van personen tusscben zestien en achttien jaren vóór vier uur des voormiddags. Het aantal uren gedurende welke de arbeid mag worden verricht, mag gedurende de eerste vijf werkdagen der week niet meer bedra gen dan zes uren, voor personen beneden zestien jaren, en dan acht uren, voor per sonen beneden achttien jaren, en op den zesden werkdag met niet meer dan twee uren worden verlengd. Het aantal nren, gedurende welke arbeid mag worden verricht door personen boven 18 jaar, mag gedurende de eerste vijf werk. der week niet meer bedragen dan FEUILLETON. Vele mannen bezitten eene vriendin, die in droeve stonden hunne toevlucht, in kwelling hunne troost is. Een vriendin niet uit vleesch en bloed, doch uit aarde, gips, hout, porselein, soms ook, bij de voorname beeren der schepping, uit het stof, waaruit eens Venus oprees, nl. uit het schuim der zee (meerschuim). Natuurlijk is de vrouw zijner keuze voor Óen man met niets vergelijkbaar, doch ook óe pijp heeft voor hem hare aantrekkelijk heid. Om eenige voorbeelden te noemen, was Lessing, de groote Duitsche wijsgeer, zoo aan haar gehecht, dat naar zijn huishoud ster verhaalt, hij haar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat niet kon missen. Nicolaas Lenau verklaarde aan ieder, die het hooren wilde d.at hij zonder pen geen regel schrij- v«n kon. Den Engelschen dichter Tennyson zag men nooit zonder pijp. Zij was eiken aag zijne eerste en laatste gedachte en on middellijk na eiken maaltijd greep hij naar «aar. Zijne pijp alleen mocht hem op zijn studeerkamer vergezellen en hoe meer zij dampte en gloeide, hoe beter zijn geest Werkzaam was. tien uren, en op den zesden werkdag niet meer dan zestien uren. Het zal evenwel vergund zijn gedurende zes etmalen per week driemaal twee uren overwerk te doen verrichten. Dit overwerk moet worden berekend naar een niet lageren maatstaf dan voor den gewonen dienst is aangenomen. Het is verboden dat volle nachtarbeid meer dan eenmaal in de 3 etmalen door denzelfden persoon worde verricht, onder dien verstande evenwel, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag arbeid mag worden verricht, ook wanneer daaraan in het afge- loopen etmaal nachtarbeid is voorafgegaan. Tusscben Zaterdag, des namiddags zes uur en Zondag, des nachts twaalf uur, mag in de fabrieken en werkplaatsen geen arbeid worden verricht, uitgezonderd voor hen, wier voorbereidende werkzaamheden een vroeger aanvangsuur noodzakelijk maken. Dezen zullen hunnen arbeid niet vóór 6 uur in den namiddag mogen aanvangen. Voor personen, behoorende tot een kerk genootschap, dat den werkelijken rustdag niet op Zondag viert, geldt al hetgeen in deze wet omtrent den arbeid op Zaterdag en Zondag is bepaald, voor den dag, voor afgaande aan en voor dien waarop de door hun kerkgenootschap aangenomen rustdag is vastgesteld, met dien verstande, dat de arbeid in eene fabriek-werkplaats steeds eenmaal 's weeks gedurende het bepaalde aantal uren moet worden gestaakt. Hij, die een persoon arbeid doet ver richten, is verplicht om te zorgen dat die arbeid worde afgewisseld door een rusttijd van tenminste 1 uur en door twee schaft tijden van tenminste een vierde uur, met dien verstande dat de gezamenlijke rust- en schafttijden tenminste bedragen twee uren. De rusttyd kan worden gewijzigd of verminderd, met dien verstande, dat daar door het aantal uren, gedurende welke arbeid wordt verricht, niet grooter worde dan in art. 6 en 7 is geoorloofd. In spoedeischende gevallen kan er door den burgemeester voor niet langer dan twee achtereenvolgende werkdagen schrif telijke vergunning worden verleend het aantal uren gedurende welke arbeid mag worden verricht, met twee uren te ver meerderen. Door den Commissaris in de provincie kunnen geene vergunningen voor een langeren duur dan van 6 achtereenvolgende werkdagen worden verleend, dan na een Kamer van Arbeid, waarin het bak kersbedrijf is vertegenwoordigd, te hebben geboord. Het toezicht op de uitvoering der wet wordt opgedragen aan de in art. 12 der wet van den 5den Mei 1889 bedoelde in- Yóor de ontdekking van Amerika was het rooken in Europa geheel onbekend. Men kan dus de verbazing begrijpen van Columbus en zijne gezellen, toen zij bij hun eerste bezoek aan de Antillen mannen en vrouwen kruiden zagen rooken. „Het wa ren", zegt de ontdekker, „gedroogde krui den, die in een gedroogd blad gerold wa ren, gelijkende op de kleine voetzoekers waarmede de kinderen in Spanje zich met Pinksteren vermaken. Aanheteene einde had men het ding aangestoken, terwijl men aan het andere eind zoog en door inademing den rook als opdronk. De lieden noemen deze voetzoekers t a b a c o s". Onder meer andere dingen ontvingen de Spanjaarden van de inboorlingen deze ge droogde bladeren, maar onze Europeanen maakten natuurlijk weinig uit dit geschenk. Neen, zij kenden waarlijk niet gissen, dat na eene eeuw of vier de tabak eene heer- scheres over de geheele wereld zou wezen dat eens jaarlijks over de gebeele wereld duizend millioen kilogram dezer bladeren, vertegenwoordigende eene waarde van hon derden millioenen guldens zou geoogst worden. Columbus zelf, die gaarne de schatkist van Spanje's koning van goud eu zilver wilde voorzien kon evenmin droomen, dat deze bladeren, welke hij met minachting op zij schoof, eens voor de altij d geld be- specteurs. Overtreding van eene der bepalingen dezer wet, alsmede van een der voorwaarden, waar onder de in art. 9 en 13 vermelde vergun ningen zijn verleend, door hen die arbeid hebben doen verrichten, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen, of geldboete van ten hoogste vijf en zeven tig gulden. Deze wet moet worden herzien binnen vijf jaren na den dag harer in werking treding, de Kamers van Arbeid, waarin het bakkersbedrijf is vertegenwoordigd, gehoord. 1 Vernederde hoogmoed. Toen Alcibiades met hoogmopdigen trots zich op zijn grooten rijkdom en vele land goederen beroemde, leide Socrates hem eene landkaart voor en verzocht hem, daarop het gebied van Athene te willen aanwijzen. Alcibiades wees hem de kleine plaats die Athene innam. Socrates verzocht hem nu zijne eigene landgoederen aan te wijzen. Ach, zeide Alcibiades, die zijn te klein van omvang, dat zij op eene kaart kunnen zichtbaar zijn. Dus zijt gij op een onzichtbaar puntje aarde zoo trotsch? vraagde Socrates. Ware rijkdom. Epiktetus werd eens gevraagd, welke mensch wel voor rijk kon gehouden wor den? Het antwoord was: die vergenoegd is, met hetgeen hij bezit. Hoe men den laster moei bestrijden. Toen iemand Plato vertelde, dat eenige mensclien hem slechte daden ten laste lei den, gaf hij ten antwoord ik zal steeds zoo trachten te leven, dat niemand hen ge- looven zal. Nietswaardigheid van vleiers. Marcus Porcius Cato, eeu waarheidlie vend man, placht te zeggen: dat verbit terde vijanden, meenigeen meer dienst en goeds bewezen, dan lage vleiers, die slechts naar den mond praten, aangezien de eersten nog dikwijls, de laatsten nimmer de waar heid zeiden. Een goed beginsel. Een landeigenaar had zijne gronden aan vlijtige werklieden verpacht, die ze in de volgende jaren zoo verbeterden, dat spoe dig daarop andere pachtlustigen aanmerke- lij k hoogere pacht boden. Hij liet de eersten echter in bet rustige bezit. Ik kan niet hoevende Staten van bijzonder belang zou den worden en dat de opbrengst van ta baksbelastingen, tabaksmonopoliën enz. eens millioenen en millioenen zouden opbrengen. Langen tijd bleven echter de „tabacos" der Antiüenbewoners of de sigaren, zooals wij de samengerolde tabaksbladeren noe men, ook na dien tijd in Europa ongebruikt. Wel namen de Spaansche kolonisten en avonturiers in Amerika bet gebruik van bet rooken aan, zonder dat dit „barbaarsch" gebruik hier evenwel ingang vond. In het midden van de 16e eeuw zag men evenwel al matrozen, die van Amerika terugkwa men, in de havensteden rooken. Matthias de Lebel heeft in een in 'tjaar 1576 te Antwerpen uitgekomen boek eene af beelding van een sigaar gegeven. Het is een reus achtig, trechtervormig roer uit palmblaren gemaakt, dat met stukken van gedroogde tabaksbladeren gevuld werd. Destijds kende men echter toch ook al kleinere soorten van sigaren; maar deze hadden toch nog den vorm en de grootte eener kaars. Deze plompe dingen maakten het rooken niet al gemeen; dit geschiedde eerst toen van uit Amerika de pijp hier werd ingevoerd. Van lieverlede nl. leerden de Europe anen in Amerika verschillende wijzen van rooken kennen. In Mejico bedienden zich de Azteken van roeren om te rooken, waarvan de Franciscaner monnik Bernadino besluiten, zeide hij, de hoop dezer trouwe vlijtige lieden, om de vruchten van hunnen arbeid te genieten, zoo wreed te vernie tigen ik wil liever gelukkige menscben op mijne goederen hebben, dan jaarlijks eenige bonderde guldens meer te ontvangen. Dezer dagen heeft de gemeenteraad van Amsterdam een tijdelijken maatregel voor goed ingevoerd verklaard. Het betreft de opneming in de bestek ken bij aanbestedingen van de bepaling dat de aannemer moet rekening houden met de eischen van minimun-loon en maxi mum-arbeidstijd. De proef die een halfjaar lang genomen werd, was over het algemeen goed geslaagd. Over een totaal van 14 aanbestedingen bedroegen de laagste inschrijvingen f 362,599 met en f|358,081 zonder de bepalingen (ver schil 1,26 percent); terwijl het gemiddeld bedrag van alle insebrij vingen bedroeg f400,404 met en f391,903 zonder de be palingen (verschil 2,17 percent). Een belangrijk geldelijk verschil leverde de ervaring der nieuwe bepaling bij uit voering van gemeentewerken niet op en dus wordt terecht deze maatregel besten digd. Deze eerste stap moge door meerdere, ook in andere gemeenten, gevolgd worden. Iedere poging tot sociale verbetering mag toegejuicht. En ook bij particuliere aanbestedingen mag gevraagd of deze navolging van het Amsterdamsche voorbeeld niet wensche- lijk is. Zoo bevordert men een vredelievende oplossing der quaestie. Verval in plaatsen waar bet socialisme nog niet met zijne eischen kwam, dient ge broken met de gewoonte zoo zij bestaat om te zondigen op de lankmoedigheid onzer christelijke en christelijk gezinde werklieden. De twistende vorsten. De keizer van China is 22 jaar oud. Slechts weinigen kennen hem, want hij vertoont zich nooit in het openbaar, tenzij in een gesloten draagkoets, en dan moeten er nog soldaten voorop om de nieuwsgie rigen te weren. Eigenlijk regeert zijn moeder die van 1881 tot '89 regentes was, tijdens 's Kei zers mindeijarighoid. Zij is de groote tegenstander van den onderkoning Li Hung Chang, die vele her vormingen wil invoeren. De keizer van Japan is 42 jaar oud, een scherpzinnig vooruitstrevend man, die de Sahagun het volgende mededeeltDe Indianen, die pijpen verkoopen om den ta baksrook langs te zuigen, snijden riet, en bladeren dit af. Daarna bestrijken zij dit met nat houtskoolpoeder en versieren het met bloemen, dieren, adelaars, visscben, enz. Men vindt er ook waarbij de schildering eerst zichtbaar wordt bij het heet wor den. Vele zijn ook verguld. De riet pijpen worden met gedroogde tabak en verschillende aromatische kruiden, roze- bladeren, welriekende gomsoorten gevuld en aangestoken". In het jaar 1512 bezocht de Portugees Juan Ponce de Leou voor het eerst Florida. Ook de inboorlingen van dit land waren tabakrookersmaar zij gaven zich op eene andere wijze aan bet genot van het rooken over. Zij gebruikten holle vaatjes of potjes, van gebrande aarde, waarin zij een rieten buis staken. In het potje kwam de droge tabak; deze werd aangestoken en dan werd de rook door de rieten buis ingezogen. Hier vond men dus de eigenlijke tabakspijpen; maar men voerde het gebruik er van toch niet in. Zestig jaar later rustte de Engelsche ridder Sir Walter Raleigh eene expeditie uit naar Amerika tot ontdekking van nieuwe gewesten. Hij landde op de oost kust van Noord-Amerika en noemde de streek, die hy in bezit nam en waarop zijn land een grondwet en twee kamers van volksvertegenwoordiging schonk. Opperbevelhebber der Japansche strijd macht, is prins Taruheto Arisugawader Chineesche troepen in Korea Li Hung Chang; en van het onbeduidende legertje der Koreërs hun koning Li Hén. In het geheel wonen op Korea 79 Ame rikanen, waarvan 70 in de hoofdstad Seoel. Voorts eenige Eurepeanen van verschillen den landaard. In een artikel „Toelating en Uitsluiting" pleit de heer Schiminelpenninck voor uit sluiting van vrouwen als lid en als kiezer van de Kamers van Arbeid. De heer Pyttersen wil ze toelaten. De vrouwen zegt de heer Sch. gevoelen over het algemeen geen roeping om in 't openbaar op te tredenniet wijl zij er geen verstand van hebben, maar omdat zij als by intuitie, (bij tasting en voeling) weten dat haar kracht juist ligt in hare zwakheid. De man is geroepen de vrouw te sparen doch pantsert zij zich als hij om zich met hem te meten dan mag hy haar niet meer ontzien. jjQBovendien om beschermd te zijn behoeft men nog niet zelf op te treden anders, toch zag het er slecht uit met de 4V2 mil joen Nederlanders, die hunne belangen moeten toevertrouwen aan 150 gekozenen. Eu de kerken hebben het vrouwenstem recht ook niet. De heer Sch. wil echter wel de bordeel houders uitsluiten, en deze wil mr. Pytter sen toelaten. Zij zijn wat de gefailleerden in het wetboek van koophandel zyn; niet om hun bedryf dat zij er bij uitoefenen, maar om de onzedelijkheid die het bordeel- houden aankleeft, dienen zij geweerd. Vroeger hebben wy eens medegedeeld, dat in Frankryk door een sociaal-democrao- tischen gemeenteraad de „burgerlyke" doop is ingevoerd. De kinderen moesten niet meer gedoopt worden in de kerk, die een echte sta-in- den-weg is voor den radicalen en sociaal- democratischen vooruitgang, maar op het stadhuis. Niet kerkelyk, maar burgerlyk moest de doop wezen. Niet in den naam des Vaders, des Zoons en des H. Geestes moest het sa crament worden toegediend, maar in dien van de godin der Rede.. By deze stuitende spotternij heeft men het evenwel niet gelaten. Omdat de bur gerlijke doop niet opging, heeft men er tie burgerlijke communie aan toegevoegd. hy eene kolonie vestigde „Virginia". Die Engelsche kolonisten knoopten nadere be trekkingen met de inboorlingen aan, die gelijk de Roodhuiden van Florida, uit steenen pypen rookten en wel de gedroogde bladeren van het kruid Yppowoc. Raleighs leermeester, de wiskunstenaar Thomas Hariot, schreef uit Virginië het eerste lofdicht over het rooken: „Het rooken bevrydt het hoofd van de overtollige sappen, maakt de zweet- poriën en andere deelen des lichaams open". Raleigh's kolonie ging spoedig te niet, want toen admiraal Francis Drake in 1586, van een rooftocht uit de West-Indische wateren terugkeerende, hen bezocht, smeekten hem de kolonisten hen weer naar Engeland mede te laten varen. Op 27 Juli 1586 landden zy te Plymouth, vol verbazing aangegaapt door de verzamelde volksme nigte, wyl zy allen een stevige pyp dampten. Van toen af werd de „tabaksbacille" naar Europa overgebracht. Hunne Indiaans aarden pypen bevielen; het voor' teruggekeerde landverhuizers stekelijkspoedig zag men alom lieden met pijpen in den werd er in Londen jreed' gerookt. De tabak betro' doch de Engelsche po*' al spoedig steenen pji 1619 bestond er te 1 bakkersgilde. Het e

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1