8 c li o I n i e ii w s. Gemengde Berichten. 4 U/'è -der blijven <le be- trekkingen met bet moeder land onderhonden verbreiden de vaderland- sche zeden in de kolonie; behouden de taal en de spraak van hun volken bewaren ook die na hen komen voor versmelting in de massa. Het spreekt van zelf dat landverhuizing niet als het eerste middel tot verbetering van den niaatschappelijken toestand wordt aangeraden. I)e lens „Naar de Oost" is ons evenmin uit het hart als de leus: „Naar Amerika!" En van een loos- en opruimstelsel onder onze broederen zijn wij niet gediend. Doch wanneer daar vrijwilligers zich aan melden omals kolonie in onze koloniën datge ne te zoeken wat het vaderland Jiun niet of slechts zeer schaars aanbieden kan, dan reiken wij denzulken de hand, en zeggen Vrienden, als gij onder Gods leiding en met Zijn goedkeuring vrijwillig en vrij moedig deze groote reis onderneemt, tot weerziens dan zoo wij hopen. Gaat dan in vrede tot hetere dagen voor ons vaderland aanbreken; de sociale ellende vooralgemeenen vooruitgang zal hebben plaats gemaakt en het vaderland rijp zal zijn om de vruchten uwer rijke ervaring in het mor genland te schatten en te genieten. KOREA. I. Korea, door de inwoners Tsjo-sjön, door de Chinezen Kaoli, door de Japanneezen Korai genaamd, is een koninkrijk noord oostelijk van China, hetwelk bij een opper vlakte van 4128 vierkante mijlen het schiereiland inneemt, dat zich, ten noorden door Mandschoerei begrensd, van daar uit ten zuiden tusschen de Gele- en Japaneesche zeeën tot aan de straat van Korea uitstrekt. Ten noorden wordt het door het zich tot de sneeuwlinie verheffende kustgebergte van Mandschoerei van het laatstgenoemde land gescheiden. Eene bergketen, die een tak is van dit gebergte, doorloopt het land van het noorden naar e t zuiden, terwijl zij zich vooral in het oosten hoog en steil verheft. Korea heeft geene groote rivieren doch is, voornamelijk aan de zuid- en west zijde, door eene menigte kleine eilanden omgeven, waarvan het grootste Quelpaert heet. Het land heeft zeer heete zomers en buitengewoon koude winters. Het noor delijk deel is bergachtig en brengt veel hout voort terwijl men er ook beren, wolven, tijgers enz. aantreft. Het zuidelijk gedeelte levert rijst, gra nen, hennep, katoen, tabak, zijde, rundvee, paarden, parels, vischmetalen enz. op. De bewoners, wier getal op negen millioen te tellen is, beliooren tot den Mongoolschen stam. Zij spreken eene eigenaardige taal, die tot de zoogenaamde éénlettergrepige talen behoort. Zij munten uit in technische vaar digheid, terwijl zij ook zeer bekwame zee lieden en visschers zijn, die een levendi- gen handel met de havens van China drij ven. De hoogste macht wordt door een koning op zeer despotische wijze uitge oefend. De afhankelijkheid van China en Japan bestaat daarin, dat beide rijken jaarlijks geschenken uit Korea ontvangen. De gods dienst is eene vermenging van Buddhisme met de leer van Confucius. Sedert 1837 hebben er de Roomsch katholieke zende lingen vasten voet weten te krijgen, en 20 jaren later was volgens hunne mede- deeling het getal der christelijke bevolking tot 15.206 zielen geklommen. De hoofd en residentiestad Han-Jang ligt tusschen hooge bergen, is door hooge en dikke muren omgeven en zeer bevolkt, doch alleen merkwaardig om hare groote bibliotheek. Onder het opschrift Gemengde Samen stelling verdedigt de heer Schimmelpen- mnck in de Nederlander een artikel in Pyttersens ontwerp „Kamers van Arbeid", in welk ontwerp gemengde samenstelling dus patroons en arbeiders samen „de Arbeid'1'1 voorgesteld wordt. In dezen heeft hij dr. Knyper tegen zich, en den heer Kater vóór zich. Dr. Kuyper namelijk is voor gesplitste samenstelling. Maar de heer Schimmelpenninck had reeds bij de verdediging van zijn ontwerp in de „Memorie van antwoord" in de tweede kamer verklaard een gemengde sa menstelling der Kamer uit gelij ke aantallen patroons en werklieden noodzakelijke voor waarde barer oprichting te achten. Niet een Kamer van patroonsook niet een Kamer van arbeidersmaar een Kamer van Arbeid vraagt toetreding van patroons en arbeiders. Was het een kamer van patroons of arbeiders, dan zou immers slechts een deel der elementen waaruit hij bestaat, verte genwoordigd zijn. Waar aan patroons en aan arbeiders gelegenheid wordt gegeven officieel op te treden moet dit niet ge schieden qua patroon of qua arbeider, maar als elementen van den arbeid, als nimmer te scheiden deelen van het geheel. Han- Vde men anders, men gaf aan heide ca- eirieen van staatsburgers een politieke S i dcenis, die niet strookt met onze g: '^stellingen en met het belang der ipij .hap, der maatschappij. i'."V - Sch. verklaart echter dat hij •o een bezwaar heeft tegen de tOUi, t' 1» 1111 Hl f> "2 'r afzonderlijke patroonsvereeni- jj' d patroons als arbeiders moe tic.» j^(f "v 'le'3^en *n volkomen vrij- 11 dt, van gedachten te wisselen ''«.u woordiglieid der wederpartij na te gaan wat al of niet geschieden kan ter oplossing van hangende vraagstukken. Die gelegenheid had de heer Sch. ook langs officiëelen weg willen geopend zien, van daar in zijn wets ontwerp het voorstel tot instelling van aparte secties. Dus tijdelijke scheiding. Maar die afdeelingen mogen niet defini tief gescheiden blijven. Ook door het oprichten van Kamers alleen uit werklieden met zelfstandige cominissiën van arbitrage (patroons en arbeiders) be staande, wordt de qnaestie niet opgelost, doch slechts verschoven. Die zelfstandige gemengde commissiën kunnen tochaanleiding tot dezelfde bezwaren geven, die men van gemengde Kamers ducht. De schrijver wil bij een en ander gelet zien op de wenschen doeft arbeiders zeiven, uit alle oorden des lands, bijv. vóór de Enquête-Commissie uitgesproken. Over „Sectiën" schrijvende, vervolgt de schrijver: Maar dit alles zoo zijnde, waarom dan, zoo zal men vragen, nog sectiën van pa troons en sectiën van werklieden voorge steld Om geen andere reden, dan om den wetge ver rekening te doen houden met een be zwaar, zoo niet bij de meerderheid, dan toch bij een deel der arbeiders tegen de gemengde samenstelling bestaande, nl. van tegenover de patroons niet onomwonden van hun gevoelen te kunnen doen blijken. In de tweede Memorie van Antwoord werd dienaangaande het volgende opge merkt „De vrees dat de verdeeling in sectiën aanleiding zal geven tot meerdere verwijdering tusschen werkgevers en arbei ders, kan hij (schrijver dezes) niet deelen. Men vergete niet, dat beide categoriën in de bedrijfsafdeelingen gemeenschappelijk zitting hebbendat ook deze afdeelingen als zoodanig advies uitbrengen dat in be doeld advies (waarbij uit den aard der zaak het belang van het bedrijf of van de groep van bedrijven op den voorgrond treedt) eenige waarborg ligt, zoo de onafhanke lijkheidszin onzen landaard eigen hem niet reeds gebood, dat een werkman zich onder zijns gelijken niet licht door pressie zal laten dwingen te zwijgen tegenover een advies der sectie, dat tegen zijn eigen meening, of tegen het advies zijner be- drijfsafdeeling ingaat. Als lid der Kamer is men toch door het advies der sectie niet gebonden, evenmin trouwens als door het advies der bedrijfsafdeeling". Het is van veel belang ook aan de werk lieden vertrouwen te geven in de organi satie. Men bedenke daarbij dat de geheele zaak nog nieuw isdat een gezond en ge regeld overleg tusschen patroons en arbei ders, door sommigen voor weinig vrucht dragend, door enkelen voor onbestaanbaar wordt gehouden. Ook daaromtrent ontbre ken aanduidingen van beide zijden in het Verslag der Staatscommissie niet; men raadplege de bladzijden 97, 359, 400, 440. In de Groninger Veenkoloniën verwachtte een fabrikant weinig heil, zoo geen onheil, van Kamers van arbeid. Volgens de Kamer van Koophandel te Arnhem en het Departement der Maat schappij van Nijverheid aldaar, was van behoefte aan officiëele organen voor de belangen der arbeiders niets gebleken, verklaarden de werkgevers om strijd, dat voorkoming, bijlegging en beslissing van geschillen bij hem berustte, en waren zij zeer heslist tegen inmenging van derden in deze gekant. In Eriesland en Drente wacht men er ook geen heil van. Daarom ook wil de heer Sch. maar dadelijk patroons en arbeiders in één Kamer vereenigen. Het wantrouwen dient weg genomen. 6 Aug. '94. Bij minisfcerieele beschikking is be noemd tot buitengewoon opzichter de heer C. Hollestelle te Tholen, en wel bij de werken aan het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en te Wemeldinge. Bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin-Regentes zal gelegenheid voor corporaties en particuliere personen bestaan, om hun opwachting bij H. M. te maken in het Gouvernements-Hotel te Middelburg. Bericht van hen die op audiëntie wenschen te gaan, moeten vóór 14 Augustus aan den Commissaris der Koningin bericht zijn. Tijdens het verblijf van Hare Maje steiten de Koninginnen in Zeeland zal door Hare Majesteit de Koningin-Regentes op een der avonden in het gonvernements- hotel een Jtaout worden gegeven, waar de Zeeuwsche dames in de gelegenheid zullen worden gesteld aan H. M. de Koningin- Regentes te worden voorgesteld. Op de iveek halen. Hiervan zegt het Eotterdamsch Nieuwsblad Er zijn veel menschen, die alle benoo- digdheden bij bakker, winkelier, enz. de geheele week door zonder geld halen, om dan des Zaterdagsavonds of een anderen tijd als het weekloon is ontvangen, te be talen. Dat heet „op de week halen". Dat op de week halen is echter een niet aan te bevelen gebruik. Zijn er overal uitzon deringen en omstandigheden, die zekere zaak toelaten of wettigen, als algemeene regel deugt het op de week halen niet. Ver schillende bezwaren zijn daaraan verbon den voor kooper en verkooper lo. Niet zelden gebeurt het, dat de hooper meent dat er minder is gehaald dan. de verkooper op zijn lei of boekje heeft, Dat kan ter goeder trouw gemeend zijn, maar de voorbeelden zijn ruim voorhanden dat er opzettelijk werd ontkend deze of gene aak te hebben gehaald. Daaruit ontstaat niet weinig twist met zooveel an dere gevolgen. 2o. Menigeen haalt maar, zonder te vragen zal ik het op zijn tijd kunnen betalen V Er wordt geene rekening gehou den inet de ontvangsten, en als het betaal dag is, blijkt het, dat men meer heeft ge haald dan men betalen kan. Daardoor ge raakt men in de schuld en langzamerhand wordt die grooter en verliest men ook daarmee zijn goeden naam. 3o. Omdat men toch niet dadelijk te betalen heeft, wordt er soms wel wat ge kocht, dat voor snoeperij of weelde dient dat niet zou gekocht worden, indien er dadelijk werd betaald en dan de beurs werd nagezien, met de gedachte het kan niet lijden, daar ik nog zooveel dagen leven moet. 4. Daar veel weekbetalers in het schuld boek staan bij winkeliers, enz., rekenen deze daarop reeds een weinig, door duur der te verkoopen, mindere soort van waren te geven, zoodat, wanneer de betaling eens achter blijft, zij dan toch gedeeltelijk ge borgen zijn. Dat is natuurlijk geen recht vaardig, christelijk handelen, maar, zoo zegt men vaak, het moet wel, anders zou men te gronde gaan. 5o. Dat menige bakker, winkelier enz. daardoor werkelijk te gronde wordt gericht en tot armoede komt, waar hij van alle zijden is uitgehorgd, is een zeer verschrik kelijk verschijnsel, dat uit een zedelijk oog punt beschouwd, zeker met diefstal moet worden gelijkgesteld. 6o. Dat op de week halen geeft gele genheid aan verkwistende vrouwen, om overal schuld te maken en niemand te be talen, en wanneer zij hier niet meer ge daan kunnen krijgen, dan naar een ander te gaan, om daar weer het schandelijk be drijf voort te zetten. 7o. Wanneer men met gereed geld altijd betaalt wat men haalt, en de verkooper leert iemand als een eerlijk mensch ken nen, dan opent men daaadoor de gelegen heid om in den nood, door ziekte of werke loosheid, enz. ontstaan, uit dien nood te worden geholpen, totdat er gelegenheid voor betalen is. Doch dezulken, die in gewone tijden reeds schuld maken en daar altijd wat mede te sukkelen is, vinden in tijd van nood niet altijd die gereede hulp. Naar het V). v. Z. H. verneejnt, heeft de minister van Binnenl. Zaken, ingevolge koninklijke machtiging afwijzend beschikt op de aanvrage van het bestuur der ver- eeniging „het Nederlandsche Rundveestam boek" om een rijks-subsidie ad f 10.000, en zulks op grond, dat bij de in de onder- deelen des rijks uiteenloopende inzichten, de bevordering van de veefokkerij, voor zoover die van overheidswege door regle menten of subsidiën kan geschieden, aan de provinciale bestnren kan worden over gelaten. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kats door ds. L. Ingelse te Wilhelminadorp. Bij het geringe vooruitzicht om een predikant te verkrijgen, heeft de kerke- raad der Ned. Herv. Gem. te Gapinge, door den ring Veere daartoe in staat ge steld, besloten een godsdienstonderwijzer aan te stellen en aan den heer C. Steen weg te Westkapelle toezegging van benoe ming gegeven. NZ. b.) Ger. Kerken. Na des morgens tot zijn dienstwerk te zijn ingeleid door Ds. R. W. de Jong van Holten, die daarbij tot tekst gekozen bad Ez. 33 7 deed gisteren (Zondag) Ds. J. Gideonse zijne intrede in de Ger. Kerk van Enschedé A met een rede ontleend aan 2 Kor. 5 25 en 21. Bij het te 's Gravenhage afgenomen examen Fransch 1. o. slaagden de dames A. Pisuisse, van Vlissingen, en H.Kuijpers, van Middelburg; voor het Engelsch slaagde de heer J. Labruyère te Middelburg. Coes. Het harmonie-gezelschap „Ho sanna" alhier herdacht Donderdagavond in het lokaal der Chr. Jong. Vereen, zijn 5-jarig bestaan. De vergadering, waarin bijna alle werkende leden, het bestuur en de Comm. v. advies (thans nog bestaande uit de hh. Jan Mulder en J. A. Steketee) aanwezig waren, werd geleid door den directeur voorzitter, den heer L. de Beste Wz. Na gebed en een openingswoord, bracht de secr., dhr. J. L. Cense een beknopt ver slag uit over de verloopen 5 jaar, waaruit bleek datnog een 3tal leden sinds de oprichting onafgebroken werkend lid zijn gebleven nl. de hh. A. Quakkelaar, H. Janse Bz. en N. W. Janse. De vereeniging, opgericht door de vroegere C. J. V. Openb. 3:lli, begon met 19 leden cn telt er thans 32; ze is voor twee jaar zelfstandig opgetreden. Het aantal begunstigers variëerde nog al eens, doch ging in den laatsten tijd weer goed vooruit. Na de diensten van vele vrienden genoemd te hebben, o. a. die van den oud-directenr I. J. Kievit, van mej. J. ten Kate, de vervaardigster van het prachtige vaandel, van onzen tegenwoordigen dirèfr teur, van den oud- voorz. S. Hartog (thans in Amerika) eindigde hij met de beste wen schen voor de vereeniging. Na dankbetuiging voor het uitgebrachte verslag, erlangde de vice-voorz. dhr. H. Janse Bz. het woord, die er op wees, dat de vereen, onder Gods zegen geworden is, wat nooit werd gedacht en zij thans in den geachten directeur mag vinden den rechten man op de rechte plaats. Hij dankt hem daarom namens het gezelschap voor 't geen deze als directeur verrichtte en bood hem een geschenk aan, als blqk van waardeering zijner diensten, terwijl op verzoek staande Ps. 131: 3 gezonden werd. Daarna volgde de dank van den directeur aan de leden en hood dhr. Jan Mulder van wege het Bestuur aan de vereen, een nieuw instrument aan als souvenir aan het 5-jarig bestaan. Vervolgens werd nog medegedeeld dat dhr. W. Duvekot Sr. gekozen lid der Comm. v. Advies die benoeming in ernstige over weging neemt en werd besloten a. s. woensdag avond voor de begunstigers eene uitvoering te geven. Dhr. J. Mulder sloot met dank zegging, Vlissirgert. Zaterdagmorgen hal hier een dnevig ongeluk plaats. De heer Maters, directeur der stoomwasscherij alhier, was met zijn zwager den heer B. u t (Joes, in het duin aan het jagen, toen door een noodlottig toeval het geweer van dezen laatste plotseling afging, en de heer Maters het volle schot achter in de linkerdij kreeg, en hem eene slagader afgeschoten werd. Naar zijne woning vervoerd leed de ge troffene van 9 tot 5 uur een niet te stelpen bloedverlies, doch had nog de kracht om aan den commissaris van politie een relaas te geven van het gebeurde en de volkomen onschuld van zijn zwager indezen onwille keurig gepleegden manslag aan te toonen. Heden Maandagmorgen te ruim 4 uur is de heer M. overleden. Heden morgen is de justitie uit Middel burg voor deze zaak naar Vlissingen ge weest. Men seint ons uit Vlissingen Heden middag werd brand ontdekt in een pakhuis van den heer M. A. P. Swennen. De brandweer was spoedig ter plaatse. De brand duurt echter voort en laat zich ernstig aanzien. Scherpenisse, Ter herinnering aan het feest van het 300 jarig bestaan van het Cloveniers gilde, kort geleden gevierd, en tot belooning van de belangrijke diens ten bij die gelegenheid bewezen, is door den üverdeken van genoemde vereeniging aan het muziekgezelschap V. I. O. S. een zilveren medaille uitgereikt. Bij gelegen heid van den jaardag der koningin is deze met muziek aan de woning van den over- deken afgehaald. Middelburg. Heden valt aan den heer H. Delzenne het zeldzame voorrecht te beurt den dag te mogen herdenken, waarop hij voor 50 jaren in dienst trad bij de Firma Van Benthem Jutting alhier. Van vele zijden ontving de jubilaris blij ken van belangstelling terwijl hem door het Hoofd der tinna en familieleden pas sende geschenken werden vereerd, en de gelegenheid werd aangeboden deze heuge lijke gebeurtenis met bloedverwanten en vrienden ten huize der firma feestelijk te herdenken. Door den districts-veehouder is te Tho len een geval van besmettelijke vlekziekte onder de varkens geconstateerd. Met het schattingswerk in den cala-ni- teusen Hoofdplaat-Thomaespolder zijn belast de heer J. L. I. de Bats te Biervliet, aange wezen door ingelanden, de heer P. van Houte te Schoondijke, van wege de rechtbank en de heer J. Polderdijk te Nieuwland door Gedeputeerde staten. Voor den Tienhonderd- en Zwartepolder zijn aangewezen de heeren J. Cappon, Cad- zand, door ingelanden, P. van Houte door de rechtbank, en J. L. I. de Bats, door Gede puteerde staten. - Voor den polderpad Philippine zijn be noemd de heeren C. L. Wouterse door den polder, Jos de Feijter door de rechtbank en J. L. I. de Bats door Gedeputeerde staten. De steenweg van Biervliet naar Hoofd plaatIJzendijke is op sommige plaatsen bezweken voor het kolossale vervoer van zware vrachten keien. De aannemer ven den steeimeg naar België, de heer Sresen van Brugge, hoeft zijn werklieden bevolen de geteisterde punten in den vorigen toe- s tand te brengen. (M. C.) Te Schoonebeek zijn in het on derveen gevonden twee beitels, twee mos sen, een speerpunt, eenige ringen en een voorwerp van bijzonderen vorm, alles af komstig uit liet bronstijdperk. Dit alles is opgezon'.en aan den directeur van het rijks museum te Leiden, die den vinders, arbei ders, een winstje van f 60 toezond. Te Hellendoorn is ongeveer 3000 K. hooi, dat buiten de gemeente in een hooiberg was gepakt, totaal afgebrand, ten gevolge dat eenige kinderen in de nabij heid onvoorzichtig met vuur speelden. Bij het zware onweder, dat Donder dag tegen den avond boven Leerdam en omstreken woedde, is eene vrouw door den bliksem gedood. Zij riep de kinderen in huis, maar bleef zelf nog eenige oogen- blikken buiten om enkele voorwerpen naar binnen te brengen en werd toen getroffen. Eenige dagen voor en na 10 Augus tus zullen, bij helderen hemel, vrij veel vallende sterren te zien zijn. Verfvlekken uit stoffen verwijdert men het snelst met earbolzuur, dat men met een spons of een stukje linnen op de vlek brengt en deze daarmede wrijft. Don kergekleurde stoffen kunnen met gewoon, lichte stoffen moeten met kleurloos zuur behandeld worden. Men verwijdert de overblijfsels van earbolzuur door later de stoffen met water en zeep te wasschen. Eikenhouten meubelen reinigt men van allerlei vlekken door middel van warm bier. Is de politoer versleten, dan kookt men een eigroot stuk gele was met half zooveel suiker in twee koppen bier, timmerlieden te hestijkt met dit mengsel door midde een groot penseel de meubelen, laat zei dr0!,! worden en wrijft ze eindelijk glad een wollen lap. 1894 is voo r het Leger des Heils een jubeljaar. Generaal Booth staat gedurenj vijftig jaren aan het hoofd van de armée en om dit feit feestelijk te herdenken z j er Woensdag 8 Aug. op het landgoed Nimmerdor te Amersfoort, door Baron van Boetselaar van Oosterheut welwillend di.n dag afgestaan, een groote jubilé-veldda» van het geheele Leger des Heils onderaan voering van generaal Booth plaats hebben. Te Heusden doet zich een geYai voor van nona bij een knaap van vijfje De kleine slaapt sedert drie dagen. kost de grootste moeite hem wakker te krijgen om wat te eten. - De heer v. Hees, leeraar in het boek houden in de Bosboom-Toussaintstraat te Amsterdam die Donderdag avond door een aanval van cholera werd aangetast, ;s dientengevolge overleden. Werkstaking der Amsterdam Het aantal patroons dat aan de eischen heeft toegegeven bedraagt thans 160; lj patroons hebben nog niet beslist, 42 blijven weigeren. Het aantal werkstakers blijft stationairongeveer 100. Door den kantonrechter te Emmen is een arts te Nieuw-Amsterdam veroordeeld tot eene boete van f 25, subs. 3 dagen hechtenis, ter zake dat hij geen aangifte heeft gedaan bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand van het overlijden van een zijner patiënten. Te Lyon is Vrijdag in een winkel een bom ontploft. Men dacht natuurlijk terstond aan een dynamietaanslag, vooral met het oog op het proces-Cnserio. Het bleek echter, dat niets van dien aard aan de orde wos. De bom, welke ontplofte, was nog afkomstig uit den oorlog van 1870, De bewoner van het huis bezat een granaat uit den oorlogstijd, welke hij bij wijze van merkwaardigheid op den schoorsteenmantel had geplaatst. Plotseling nu ontplofte dit projectiel. Het ergste van het geval is, dat door de ontploffing verscheiden personen werden gewond, een zelfs zeer ernstig. De kleinste loteling van het Fransche leger is zekere Sadoul, loteling der lich ting 1893, wonende te Neuvéglise, arron dissement Saint-Flour, hij weegt nauwelijks 15 kilo en heeft een lengte van 96 cM. Een Zwitsersche dokter is op het denkbeeld gekomen om gedurende een ge heel jaar zijn voetstappen te tellen. Hij heeft in ronde cijfers een totaal bevonden van 10 millioenpassen nauwkeurig9.70O.3U0 dus gemiddeld 26.740 per dag, zonder het heen en weer loopen binnenshuis te rekenen. Van die 10 millioen passen zij n er 600.000 op trappen gedaan, dus 1500 per dag. Bij een middelbare snelheid van 2 passen per seconde en een lengte van 2 meter per 3 passen bedraagt de afstand, die per dag is afgelegd, 17Vj kilometer. Woensdagnacht heeft te Chicago een groote brand gewoed, de grootste die aldaar sinds 1872 is voorgekomen. De brand was uitgebroken in een fabriek van elec- trische trams. Deze en nog dertien andere fabrieken, beslaande een oppervlakte van een vierkante mijl, werden geheel in de asch gelegd. Eén man is omgekomen, vele brandweermannen en toeschouwers werden gekwetst. De schade wordt op drie mil lioen dollars geschat. De bekende geweren- en kanonnen- fabrikant Maxim heeft jaren lang gearbeid aan de samenstelling van een vliegmachine en gelooft dat hij erin geslaagd is het vraagstuk op te lossen. Woensdag heeft hij met de door hem vervaardigde machine op zijn landgoed nabij Bexley proeven geno men die uitstekend geslaagd zijn. De ma chine vloog met een aanvangssnelheid van 40 mijlen in het uur 550 voet ver en toen viel zij tengevolge van een gebrek aan de spoorstaven, die haar moesten beletten zich verder dan eene bepaalde hoogte te ver heffen, een voorzorgsmaatregel, die Maxini met het oog op zijne veiligheid genomen had. De machine is bij den val belangrijk beschadigd, de herstellingen zullen genu- men tijd vorderen. De vliegmachine droeg een gewicht van meer dan 10,000 Engelsch" ponden. Maxim heeft stoom als beweeg kracht gebruikt. Gedood door een siphon. In een selt- zerwaterfabriek te Parijs, had een vree- selijk ongeluk plaats. Een werkman wn» bezig een siphon te vullen, toen deze sprong- De ongelukkige werd aan borst en lm"1 ernstig door de glasscherven verwond en stierf kort daarop in een apotheek, v,'*uu; men hem binnengedragen had. Hij '-w een weduwe en drie kinderen na. Bij een onweder te Brussel deed zich een ernstig ongeluk voor, dat groo tendeels aan ouvoorzichtigheid der ken personen was te wijten. De blikse rukte dien nl sloeg in een telefoondraad, en deed het eind over den straatweg geren. Drie personen wilden het stuk driia^ dat gevaar opleverde, verwijderen. Alle brandden zich de handen en konden den r niet loslaten. Gelukkig kwam op hetze 1 oogenblik een brigadier der guides voo p die den draad met zijn sabel afkap c- electrische stroom was zoo sterk, oversloeg op het wapen van den mij1 dezen een schok toebracht, dat hij °I' straat viel. De gekwetsten worden i hospitaal verpleegd. - Uit Belgrado wordt gemeld, dat, bericht betreffende de inhechte van den pseu do-haroi 6e dynamiet-aanslag» niet waar is. De verklaart nu, dat te gche landlooper is j man niets te maken Luiksche misdaden, derhalve met de med justitie, die nu een francs heeft uitgeloot van den dader der d anarchist blijft derha Een inwoner heeft dezer dagen ee paart ontvangen. De of karton, maar uit Op de buitenzijde w plakt, waarop eerst der Amerikanischen onder het adres war<| achterzijde waren ti duidelijk leesbaar m» sneden. De briefkaai den schilder Gronau voetreis door Canad aan een postkantoor niet duidelijk leesha zal aan het postmuse geven worden. Te Slough b stal op groote schaal van prinses Soltikoft', van den bekenden j woonde voorheen te dood van haar echt; te Slough. Terwijl d mes, die haar bezoc.ll men een paar die ver ladder, in haar boudo| gedeelte harer juwe vertegenwoordigen v van het gestolen e b Men is de dieven rd In Petersb de Foss. Zeitnng tot vermindering de Alle tapperijen we feestdagen gesloten Reeds den eerstel gunstige gevolgen, waarschijnlijk zal 1 het choleragevaar i en kinderen wandel echtgenooten en va» het geld, dat andei gejaagd, werd nu c Volgens een Ru zeer aanzienlijk be inkomsten van ee Zondag op 4U0 tot de kleinste op 200 men de dagelij kscli 150 roebel kan ste op Zondag alleen beiders van een w zijn, alleen de bel» roebel per dag. Al schien niet wiskur voldoende waarom welstand der lage zoo langzaam voor China en Jiori De keizer van uitgevaardigd, waai| en den bevelhebb Japansche pestkopp zich niet zeer par| hun holen te ver voor het ontstaan de beide natiën eH werpt hij op de onrechtvaardige za Met de grootste de krijgstoerusting zerlijke tuighuizei werkt. De onder vol goeden moed. Alle berichten van de kolossale lieerscht. De vree baar8che optreden af en eischen besc belang» n der vre» ln Japan heeft de Japansche troe doen stijgen me overwinning ter van den Mikado willig bij in de krijgskas verder lieden van de no zien. Japan wordt al overwinnaar geho wanneer men »le China nagaat, zo riek. Indien Chi gebruiken, was e het tegen het Hen| het bevat toch van de geheele aa Chinees kent vre gelukkig kan Chi gebruiken het oi elk hulpmiddel leger met uitzcf zend man onder Li-IIung-Chang, - troep. De wijze zonderling mengn| tersche methoden, He soldaten trel geweer en een geneigd zijn hur dan hun parasol, geschikt voor h Bovendien is Korea kan bezet jongen voorraad "et duidelijk, dat '-ijde der flii, der talrijkste.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2