NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. lo. m. mi miiEmm CHRISTELIJK- HISTORISCH elde. Stad Zierikzee eeland. «»p „Schelde" st Midd -Vliss. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. ^oaÉttfag 2 Hupstus. Hcfifsfc laacpng. OTDIENST. elegen plaatsen. ug. msche tijd). Van Rotterdam: Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 15 2.— Donderdag 16 11.— OTDIENST ELB.-ROTTERDAM. msche tijd.) 1 2 3 4 5 6 7 3.— 11— 11— 11,— 2.30 1.30 1.30 8 11— 9 10.30 10 2.— 11 12— 12 2.30 13 12— 14 12— Van iddolbnrg. voorm. 8.45 9.— 8.45 8.45 9. 8.45 9— 9.- 8.45 8.45 8.45 8.45 9.- 8.45 9.45 Van Rotterdaui, voorm. 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 9.45 OTDIENST urg en Zierikzee. kzee Spoorweg Goes, stus. Van Zierikzee 'smorg. 'smid. Woen. 1 7.50 4— Dond- 2 6.30 3.30 Vrijd. 3 Zater. 4 Zond. 5 Maan. 6 Dins. 7 Woen. 8 Dond. 9 Vrijd.lO Zater. 11 Zond. 12 Maan.13 Dins. 14 Woenl5 Dond.16 Vrijd.17 7.50 7.50 6, 7.50 7.50 7.50 6.30 7.50 7.50 6.— 7.50 7.50 7.50 6.30 7.— 4.— 4.— 6.— 4.— 4.— 4.— 4.— 4.— 4.— 6— 4.— 4.— 4.— 4.— 4.— g- Van Rotterdam Donderdag Vrijdag Maandag Dinsdag Donderdag Vrijdag Maandag Dinsdag Donderdag 16 2 3 6 7 9 10 13 14 11.— 1.— 11.30 12.30 11.— 1.30 11.— 11.30 11.— rek ongeveer Voorm. *5,20, *6.35 11,—. Namid. 12, 6,-, 6,45, 8,— bormiddag 5,05, 7,10, Namid. 12,05,1,40, 7,05, 8,05. J20, en 6,35, uit Mid- pkdagen. 5DIENST [HE VEER—GOES. Indering van Dinsdag. [Vertrek Veer 's morg. 's avonds 5,uur. s morg. 8,21, 's namid. 's avonds 6,30. D®s 's morg. 9,'s aT- Blot Ostende), 's nam. |0 van het Veerver- door naar den trein, rekt. 1,45, nm. 3,25 6.2q 2,15, 3,55 6.50 :e vm. 8,40. 9,10. Dinsdag en Vrijdag. klO 11,45 3,25 6,20 7,30 12,05 3,45 6,40 7,40 10,10 1,50 4,50 B,10,30 2,10 5.1Q elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers 0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Agent vcor dit blad te Vllssin- gen is de heer STEPH. VADER, Clacisstraat bij wien voortaan ook Advertentiën kunnen bezorgd worden. Op het oogenblik als dit nummer in haDden onzer lezers komt, viert onze beminde Koningin Weduwe Regentes onze geliefde Koningin Emma haar 36sten geboortedag. Spare de Heere Haar nog een reeks van jaren 1 Krone Hij Haar met wijsheid om hare Dochter, onze lieve Koningin Wil- helmina op to voeden in Zijne vreeze; om Neerlands jeugdige Koninginne voor te bereiden tot de groote taak die haar wacht; om de overleveringen van het eens zoo godvruchtige Oranje-Huis in het Paleis der Vorstinne te bewaren, welke moge Hij het geven 1 ons eenmaal regeeren zal! Leve de Koningin Leve de Regentes Vrienden van het christelijk onderyyijs I Wilt gij deze week uw gift voor de chr. school in uwe plaats gereed leggen en met blijmoedigheid geven als zij gevraagd wordt Voor sommigen toch blijkt deze herinne ring nog noodig. Er zijn er die meenen dat wij door de rijks-subsidie er nu zoodanig bovenop zijn, dat wij de Unie-collecte missen kunnen. En toch is niets minder waar dan dat. De chr. schoolbesturen moeten dank zij de rijks bijdrage nu wat minder tobben om rond te komen dan anders. Doch tobben blijft het voor velen. Daarbij komt dat, met het oog op de verdienste van den onderwijzer en het recht der kinderen op een goed schoollo kaal, vele anderen de rijks-bijdrage beste den aan verbetering der schoollokalen en van de positie der gewaardeerde onder wijzers. Trouwens de concurrentie dreef velen reeds om de salarissen te verhoogen. Er blijft dus nog veel noodig. Geeft dan, geeft, naar gij missen kunt, geeft met een biddend en dankend hart voor de School met den Bijbel. Mogen wij u eenige cijfers laten zien om het bovenstaande te bewijzen? Op 1 Januari 1894 bedroeg het getal scholen met den Bijbel in ons Vaderland 558 met 91 duizend 690 leerlingen. Rekent men nu, dat elk kind, door elkan der gerekend, f20 kost, wat zeker eer te laag dan te hoog is becijferd, dan kos ten onze Scholen met den Bijbel jaar lijks f 1.833.800 Hiervan gaat af van Rijks subsidie, 458.450 Blijft dus f 1.375.350 zegge l millioen 375 duizend 350 gul den, een bedrag dat jaarlijks door de vrien den en belanghebbenden uit eigen middelen moet worden bijgepast. Er is dus heel wat uoodig om onze vrije, christelijke scholen staande te houdende rijkssubsidie dekt nauwelijks een vierde. V an volkomene gelijkstelling tusschen neutraal en Christelijk onderwijs is dan ook op geen stukken na spraak. Zoo wordt, om maar iets te noemen, Voor het oprichten van nieuwe scholen niets door het Rijk verleend, evenmin voor het onderwijs aan arme behoeftige hinderen. Dit alles moet uit eigen beurs bekostigd Worden. De openbare school daarentegen put uit de gemeentekas. Behalve dat het Rijk niet slechts voor de kosten der onder wijzers zorgt en voor den bouw bijspringt, worden al de tekorten van die scholen nit de gemeentelasten, met andere woor den uit de publieke portemonnaie, gedekt. Hoé groot die tekorten ook mogen zijn, de Gemeentekas is er goed voor. Is er niet genoeg, dan wordt de hoofdelijke omslag verhoogd, totdat het tekort is verdwenen. Aan die meestal zeer groote tekorten moet iedereen op zijn belasting-papier bij dragen ook zij, die het openbaar onderwijs voor hunne kinderen onbruikbaar keuren. Dat dit hard is, valt moeielijk te ont kennen. Te meer springt dit in het oog, als men in aanmerking neemt, dat de scholen met den Bijbel jaarlijks een belangrijke som aan de gemeentekas uitsparennaardien zij in het onderwijs van een groot aantal kin deren voorzien, die ten laste van de ge meente zouden komen, indien het Christe lijk onderwijs wat God genadiglijk verhoede wegviel. Men zon zich vergissen zoo men meende, dat zij die geheel en al verbod van den sterken drank op het oog hebben, een dwa ling begaan met de Staathuishoudkunde. Het is waar, dat verbod zou de ondergang zijn van eene bloeienden tak van nijverheid inaar wat is die geheele tak van nijver heid anders voor de maatschappij dan het gepleisterde graf voor het lijk 1 De bloei dier nij verheid strekt alleen om het bederf dier maatschappijdat er achter schuiltte bedekken. Hoe meer zij bloeit door inlandsch ver bruik, des te schadelijker voor den volks rijkdom, al was het maar alleen omdat het gebruik van sterken drank een nuttelooze vertering is. Deze woorden ontleende de Standaard aan eene rede, gehouden door nn wijlen mr. Keuchenius, tijdens zijn ministerschap. Een zaak kan ook lijden door er te veel over te spreken en haar altijd te pas te brengen. Dit stemmen wij toe. Maar tegen den sterken drank kan niet genoeg getuigd wordenen wie de drank bestrijding als eene vrucht van „dat" methodisme verfoeit, moge zich de ver maning van den gereformeerden staatsman Keuchenius voor gezegd houden. Forensen zijn personen die elders wonen of van buiten komen. Het is hetzelfde woord als het Engelsohe foreignforeigner, en is gemaakt van het latijnsche bijwoord „foris", buiten. Deze opvatting van mr. v. Lier is volgens anderen foutief. Forensis was debenaming van een persoon of zaak die te maken had met het Forum te Rome, hetzij dan met het Forum als markt plaats of als zetel van de rechtspraak. In Amsterdam verstaat men er thans onder de bewoners van plaatsen huiten Amsterdam, die te Amsterdam hun kantoor, werkplaats, vergaderlokaal, fabriek of winkel hebben; en dientengevolge in de termen vallen voor de plaatselijke belasting aldaar, op grond van artikel 245 der gemeentewet. Men zon ze kunnen noemen uitwonende eigenaren. Bij na alle rechtsgeleerden zijn van meening dat om in de taal van het Kamerlid Heldt te spreken het „aanpakken" van de forensen, door ze in de gemeentebe lastingen aan te slaan, in strijd is met de wet. Toch wil Amsterdams gemsentebestuur het doen. Met belangstelling mag de oplossing dezer quaestie in hoogste instantie worden tege moet gezien. Doch waar knappe juristen als Treub en Heemskerk op ditpunt gansch uiteenloopende opvattingen verdedigen, mogen wij althans ons oordeel wel opschorten. Leve de aanbestedingen Van een der gebouwen) der rijks univer siteit te Utrecht, dat verleden jaar geheel nieuw afgeleverd werd, zijn nu de op schuivende ramen reeds zoo slecht dat zij met guttapercha band geheel dichtgemaakt moeten worden! Scheuring in alle partgen Overal. Voornamelijk in de toongevende, de bo vendrijvende partijen. In Engeland werd zij voor jaren reeds begonnen toen de conservatieven, onder den radicaal Chamberlain, zich van de liberalen afscheiddenen zij gaat door, waar de radicalen onder Labouchère, al moeilijker onder het liberale vaandel zijn hijeen te houden. In Nederland werd de onherstelbare niet meer toe te pleisteren hreuke eindelijk openhaar, waar de Takkiaansche en anti- Taksgezinde liberalen elkander op het felst, als waren zij elkanders vijanden, bestoken. In België wordt de positie der roomsche meerderheid al moeilijker, sinds de |{abt Pottier nit Luik, op staatkundig maatschap pelijk gebied met mannen als Manning, de Mnn en Schaepman te v-..gelijken, al meer aanhang wint voor zijne christelijke demo cratische denkbeelden, en de kiesvereni gingen onder zijn leiding den strijd tegen het conservatisme zijner broeders van het soort Woeste, met kracht aanbonden.' In Amerika eindelijk waar de democra tische partij in hopelooze verdeeldheid dreigt uiteen te gaan, hebben de voor- en tegenstanders der tariefwetten, de volgelin gen van Hill en van Wilson eindelijk een redelijken beweeggrond voor de reeds lang bestaande verwijdering gevonden. En dat in de genoemde landen aan de zoo hopeloos verdeelde meerderheid het roer van staat blijft toevertrouwd, is alleen toe te schrijven aan de niet minder groote verdeeldheid die de overige partijen, de tegenpartijen kenmerkt. Antirevolutionairen, conservatieven, radi calen en socialisten, zij allen zijn met machteloosheid geslagen. De leiders hebben den reisstaf opgenomen en zijn naar de Alpen getogen. Tenzij dan dat zij er den staf Samenbin ding vinden mogen, en er spoedig mede herwaarts wederkeeren, zullen zij onbe kwaam blijken om de scheuren te dichten. Te meer nog als bij den staf Samenlin- ding ook de staf Liefelijkheid ontbreekt, dan toch raakt het hijeengebondene toch spoedig weder los en valt uiteen. 1 Augustus '94. Ook het roomsche blad de Post en het liberale blad De Friesche Courant hebben zich met Uilenspiegel tegen het denkbeeld van den heer Havelaar ver klaard, inzake de niet bestelling hunner bladen op Zondag. Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf voor den polder Rapenburg F. P. Polderdijktot dijkgraaf voor het waterschap Nienw-Bommenede J. van der Bijl: tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den polder Jonge Y. M. Krepeltot ge zworen voor het waterschap Sint-Annaland D. Goedegebuure Jz. en tot gezworen voor den polder den Oosteren Ban van Schouwen R. Steur Krz. De heer J. Mosselman heeft ontslag genomen als wethouder en lid van den raad te Domburg. Bruinisse. 31 Juli. In de heden gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad werden op voorstel van den heer Goudzwaard onder meer twee besluiten genomen, die in onze alleszins chr. gem. met blijdschap dienen te worden begroet. Onze torenklok toch, onder wiens gebrom bijna ieder inwoner zich Zondags kerk waarts begeeft en de inwoners zoo menig vuldig hij gelegenheid van een begrafenis, aan hun sterven en de eeuwigheid herinnert, zal voortaan geen dienst meer doen, om het begin van een God onteerende, lichaam en ziel verwoestende kermis aan te kondigen. Nog werd besloten om te trachten bij de a. s. kermis de caronssel op een meer af gezonderd gedeelte der gemeente te plaatsen. lerseke. Gemeenteraadsvergadering van Dinsdag 31 Juli 1894 des avonds te 6V2 nur. Tegenwoordig 9 leden, afwezig de heer Van der Burght, voorz. de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd goedgekeurd. 3) De voorzitter stelt voor de verhooging van 'tsalaris van den secretaris van het Algem. Armbest. te doen ingaan op 1 Jan. a. s. Aangenomen met algemeene stemmen. De gemeenterekening 1893 wordt den Raad aangeboden met een ontvangst van f31485,97'1, uitgave f29043,52', goed sloi f 2442,45». In de commissie oin deze rekening na te zien worden gekozen de heeren Spruijt, Cupéry en Sauer. Ingekomen is van Ged. St. kennisgeving dat tegen de wijzigingen in de politie verordening aangebracht bij hun college geen bezwaar beataat, ook niet tegen de toevoeging van alinea 3 aan art. 179, maar er moet vermeld worden,dathet nietdoen van aangifte der redenen van verzuim dóór de brandweermannen niet strafbaar is, anders zouden die personen 2maal gestraft kunnen worden, èn voor de afwezigheid hij brand èn voor het niet aangeven der redenen. Er wordt besloten het raadsbesluit over eenkomstig den wenk van Ged. St. aan te vullen. Yoor de benoeming van 2 leden in het college van zetters wordt de volgende voordraeht opgema .ktle de heer L. La- ban, 2e de heer M. de Regt (beide aftre dende leden), 3e de heer I. Hage, directeur en 4e de heer P. Sandee. Een verzoek der onderwijzeressen aan school 2 om verhooging van salaris wordt op voorstel van B. en W. van de hand gewezen. Omtrent de benoemingen van B. en W. in 't belang der havenvergrooting maakt de voorzitter melding van een 3tal inge komen antwoorden, n.l. le van de Erven Job Bom en consorten, erfpachters van een havennol. Deze deelen mede dat het verzoek om 2 M. breedte van hun grond af te staan niet kan inge willigd worden, omdat hun dan geen ruimte genoeg overblijft. Maar zij willen van hun erfpaehtsrecht afstand doen, mits de ge meente hun f 600 schadevergoeding toesta. 2e van de eigenaren van den oesterput bij de haven. Deze willen toegang langs hun grond tot den havendam verleenen, doch onder verschillende voorwaarden, waarvan de voornaamste is, dat de nieuwe havendam niet binnen maar huiten ban sluis komt. 3e van den scheepstimmerman Siereveld, deze heeft geen bezwaar t igen de verlegging van zijn helling, mits dit niet te zijnen koste plaats heeft. Wat den eisch van de erven Job Bom betreft, de voorzitter acht dien niet te hoog, de eisch in het 2e antwoord bedoeld sluit in zich, dat de nieuwe dam 35 M. langer zal moeten worden, waarvan de kosten op f3000 geschat zijn. Een der eigenaars van den put heeft het stuk niet mede onder teekend, maar eischt vrijdom van haven geld voor zijn vaartuigen. Men is algemeen van gevoelen dat het heele plan vervalt zoo lang men het met dien belanghebbende niet eens is geworden. Daarom worden de beraadslagingen geëin digd en de vergadering gesloten. Te 's Gravenhage is eene nieuwe an tirevolutionaire kiesvereeniging opgericht, waarvan als voorloopige bestuursleden zijn opgetreden de heeren mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, mr. T. B. baron Mac- kay, L. Plette en J. E. N. baron Schim- melpenninck van der Oye. De eerste twee artikelen van het regle ment luiden volgens de Nederlander Art. 1. De 's-Gravenhaagsche antirevol. kiesvereeniging neemt als richtsnoer harer bemoeiingen op staatkundig gebied aan de beginselen der antirevol. of christelijk-his- torische richting, zooals die zijn neergelegd in het program, vastgesteld in 1878. Zij stelt zich ten doel den invloed dier be ginselen te bevorderen, door het stellen of aanbevelen van eandidaten voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en van den gemeenteraad, alsmede door het leiden van den volksgeest in bovengenoem de richting. Art. 2. Hare zelfstandigheid handhaven de, tracht zij naar samenwerking met an-j dere kiesvereenigingen, die mede het in| art. 1 omsehreven doel beoogen. Wanneer dit ter bevordering van het voorgestelde doel oorbaar en nuttig wordt geacht, kan de Vereeniging tijdelijk ook met kiesvereenigingen van andere richtin gen samenwerken. RD€ IITSZ 4 li Ei\. De 's Gravenhaagsche rechtbank heeft zich onbevoegd verklaard om kennis te nemen van de zaak van Yan Deth, daar deze woont te Amsterdam en te 's Graven hage niet gevonden is, en verwees de zaak naar de rechtbank te Arasterdam. Een gelijke uitspraak deed de rechtbank in de zaak van dr. Louis Blhler met verwijzing van diens zaak naar de rechtbank te Gronin gen, omdat zij het misdrijf niet te 's Gra venhage maar te Groningen gepleegd achtte. Goes. Volksconcert door de harmonie „Euphonia", directeur dhr. J. Kooiman, op Donderdag 2 Augustus, des avonds te 81/» uren, op de tent van Volksvermaken op de Groote Markt, ter gelegenheid van den jaar dag onzer Koningin-Regentes. Programma 1. Volksliederen2. Marsch Kessels 3. Une Corbeille de fleurs, fantaisie, Labory 4. Am Frühlingsmorgen, walzer, Van den Bossche; 5. Kaiserparade, Eïlenberg. 6. Souvenir de Kruininge, marsoh, Leval7. Un jour de fête, Labory; 8. Lied ohne Worte, Men delssohn; 9. Fantaisie sur „Le Trouvère", Verdi10. Volksliederen. Krabbendijke. Gedurende de maand Juli verzond het telegraafkantoor alhier 19, ontving 37, totaal 56 telegrammen. Men schrijft ons nit lerseke De broedval, aanslag op pannen en schelpen schijnt dit jaar boven het gewone te zijn. Zelfs die pannen welke tijdens de koude ruwe dagen half Juli te water gebracht zijn, blijken goed aangeslagen. De groei der groote oesters is wel iets minder dan het vorige seizoen, wat echter bij mooie Septemberdagen wel terecht komt. De schadepost, ontstaan door de zeer groote sterfte in den aanslag van 1893, zal echter voor de kweekers wel teleurstellend blijven, daar de prijzen voor het zaaigoed besteed zeer laag zijn. Wel wordt door buitenlandsche afnemers reeds prijsopgave gevraagd doch èn voor verzending èn voor geregelden marktprijs is het nog wel ruim eene maand te vroeg. Maandagmiddag had het vierjarig kind van den heer E. A. te St.Jansteen het ongeluk in eene sloot te vallen en daarin te verdrinken. (M. C.) Maandagavond had te Veere een openbare vergadering plaats ten raadhuize ter bespreking van de versiering bij de komst der koninginnen daar het nn zek" is, dat Hfl. MM. ook Veere zullen bez" Er werd een feestcommissie gekc 12 leden bestaande, waaronder 0. zen zijn vakmannenals ti- schilders enz. Alle ingezets""" den burgemeester uitgenoodie waren opgekomen. De versi vrijwillige bijdragen worder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1