58 is;| Si BIJVOEGSEL DE ZEEUW" S52 S k !S1 «s* llïu rdam, 24 Juli. 'en. Vorig 2% 90% 907/, 5 102 4 983/8 981, 4% 103 _/2 5 737/8 5 683/4 6 76 5 79% 79% 5 78% 78% 4 791/a Ï#J£ 5 793/g 79 4 99 98% 4 92% 92l/„ 3 25% '2 3 28% 23% 41/s 3*7/» 5 781/4 5 U7 69 »«i? 10<% io»ï/ 61% - 91 97 65% 5 5 5 4 4 4 4 4 4 3 6 5 4 4 5 4 105 4 192% 6 58% 4% 71 41/s 70% 4 65 4% 18% 6 41% - 3'7/y 87% ike Leeningen. 3i/j 102 8% 100% iOl 8% 101 11 Ondernemingen. 158 4% - - 4 101% 4% - - 4 102 101 77 79 4% 4 |02% 3% 99% 41/s 103% 4% 101 143 141 100 100 4 102 4% 103% 103 58% 52% 4 95 209 209 *2% 17 41/j 103 3 66 5 100 4% 99% 99% ngen. 3 3% 8% 4% 4 3 5 4% 5 5 4 5 5 5 8 5 4 5 6 5 i 5 5 7 7 6 6 5 103% 97% '02 101% 19 171 59 45% 49% 1347/g 153 100 95 63 IO5I/4 99 1027/8 105 92% 1041% 102% 1043/4 831/2 66% 96 7/s 113/4 10'»% 83l/8 100% 100 108% 181/8 8 9 98% 4 5 13% 50 IOOI/2 99 1113/4 1031/2 9% 103% 101% 178 451/2 49% 95% 63V« 105 6/8 19 Va 102% 104 Va 102% 102% 1047/s 83% 95% 13% 100 821/4 99 79 441/4 131/4 100% 121/4 102 happijen. 185 3% 100 4 9.2 521/3 41/2 100 ngen. 3 107 3 109% 3 105 - 96% 2% 101% 21/2 102% 100 1223/4 4 5 100 100 100 100 100 400 1103/* 1071/2 ion3/* 96 ïoi Vs 120 118/4 357 118 143 1(0 145 38% 32% 89 van Donderdag 26 Juli 1894. 1221/2 11972 160 1571/2 1381/4 15772 146 Vergadering van den Middelburgschen gemeenteraad van Woensdag 25 Juli 1894. Afwezig met kennisgeving de heer Gra- tama. I. Na voorlezing en vaststelling der notulen van de laatste vergadering, deelt de Voorzitter mede dat zijn ingekomen a een verzoek van Jos. van Raalte, Directeur der Kon. Maatschappij de Schelde om zijn bureau te Ylissingen aan het droogdok te Middelburg telefonisch te mogen verhinden; b een adres van onderwijzers aan de scho len A B en C om eervol ontslag en her benoeming aan de scholen H en I; c een rekast van bewoners der Geere houdende verzoek om verbetering der rioleering in die straatd een Provinciaal blad, waarhij kennis gegeven wordt van het instellen eener jaarmarkt in de gemeente Driewegen. Conform het voorstel van den Voorzit ter wordt het punt sub a aan B. en W. ter afdoening overgelaten voor het geval bij het verzoek geen gemeenteeigendommen mochten betrokken zijn, in het tegenover gestelde geval zal een nader advies van B. en W. aan den Raad worden ingezon den. De punten sub b en c worden aan B, en W. gerenvooieerd om advies, terwijl, wat het punt sub d betreft, zonder eenige aanmerking werd goedgekeurd des Voor zitters voorstel om aan Ged. St. te berich ten dat dezerzijds tegen bet instellen der jaarmarkt geen bezwaren bestaan. II. Bij missive dd. 15 Juni 11. no. 2870/11, le Afd. hebben Ged. St. tot den Raad het verzoek gericht om het Muntplein met zijn toegangen tot restauratie der muren af te staan. B. en W. adviseeren dat verzoek toe te staan, [mits a een en ander door het rijk worde onderhondenb de nood uitgang voor het concertgebouw, zoolang dit zijn tegenwoordige bestemming behoudt, in stand hlijvec van de openbare pomp door het publiek kunne blijven worden ge bruik gemaaktd op het plein minstens één urinoir hlijvee het openen en sluiten op de door Ged. St. in overleg met B. en W. te bepalen uren geschiede voor rekening van het Rijk, en het plein onder de sub. e bedoelde beperking openbare straat blijve. De heer Tak heeft bezwaar tegen het voorstel. De Munt is een belangrijk deel van de gemeente en vormt een drukken doorgang. In de Munt bevinden zich uit gangen voor het concertgebouw en kerken benevens een woonhuis. Hg wenscht niet het Rijk of de Provincie te contrarieeren, maar, naar zijne meening, is afstand vol strekt niet noodig en kan worden volstaan met een verlof aan het Rijksbestuur om te doen in overleg met B. en W. wat het tot volvoering zijner plannen noodig zal achten. De Voorzitter merkt op dat in het voor- Btel van B. en W. in al de bezwaren van den heer Tak is voorzien en vestigt er de aandacht op dat de Gemeente door den afstand van een grooten last zal ontheven worden. De heer Jeras is tegen afstand, alleen de Provincie heeft er belang bij, geen enkel gemeentebelang is er bij betrokken. De heer Schorer is van hetzelfde gevoe len. Hij vindt het een dwaas idéé om eene openbare straat cadeau te geven, om rede nen, waaraan even goed kan worden tege moet gekomen door middelen als de heer Tak aan de hand gaf. De heer Koole geeft er zijne verontwaar diging over te kennen dat onder al het voorbehoud, gemaakt in het voorstel van B. en W. niet gerept wordt van de drie uitgangen, welke de kei ken op het Munt plein hebben. Hij vestigt hierop des voor zitters aandacht en verklaart zich tegen vervreemding, daarentegen wel tot het toe staan van alle mogelijke faciliteiten aan Bet Rijk. Ook de heer van der Swalme is tegen afstandhet zekere bezit is zijns inziens meer te prefereeren dan zekere conditiën. Hij kan zich ook niet verklaren, waarom nen alleen voor het restaureeren van muren zoo op afstand aandringthij denkt dat er Heer achter zit waarvoor men niet wil uitkomen en in die ongewisheid kan hij "iet met het voorstel medegaan. De heer den Bouwmeester releveert dat de Staat hier geene nevenbedoelingen kan hebben, het geldt een monument van oude Bouwkunde dat de Staat met zijne toegan gen en ouden kruisgang tot zijn oorspronke- Jjj ken toestand zooveel mogelijk wil terug- Brengen. De heer de Stoppelaar is het volkomen Het den heer den Bouwmeester eens en voegt er bij dat, waar de Staat zich voor stelt de Munt te restaureeren, naar zijne rtj. Heening die restauratie niet volledig ge schieden kan, zonder dat de Staat vrije beschikking heeft over het plein. De heeren van der Swalme en Tak blij- Ven eehter volharden bij hunne bewerin gen dat bepaalde afstand huns inziens door niets gemotiveerd wordt. De heer Koole zou uit een aesthetisoh oog- Punt met den heer de Stoppelaar kunnen Hedegaan, mits uitgangen voor de kerken gespaard big ven. Dok de heer van Dunné verklaart zich ^omogeen met den lieer de Stoppelaar; aar zijne meening zou eene beslissing ^unnen genomen worden, nadat B. en W. aan den Raad zullen hebben overgelegd een geacheveerd ontwerp van overdracht in on derhond en beheer. De heer Schorer merkt op dat het Rijk verlangt afstand en geen overdracht in on derhoud en beheer. De heer van Hoek beaamt dit ten volle, doch hetgeen het Rijk verlangt, wordt ten volle bevredigd, wanneer men aan het ad vies van den heer van Dunné gevolg geeft, met dien verstande dat in de door hem bedoelde overeenkomst eene clausule worde opgenomen dat alles in den bestaanden toe stand zal moeten blgven. Naar zijne mee ning is het den Staat niet te doen om een bezit te hebben, maar om zich des te ge makkelijker en iles te beter de vrucht zijner restauratie, door beheer en onderhond van dat bezit te verzekeren. De heer van Dunné dient daarop een amendement in, strekkende tot aanhouding van het voorstel, totdat door B. en W. aan den raad zal zijn overgelegd een vol ledig ontwerp van overdracht in beheer en onderhoud. De heer den Bouwmeester brengt nog in het midden, dat de heer van Hoek den stand der zaak juist gepreciseerd heeft. In het schrijven van Ged. St. wordt wel is waar van herstel van muren gesproken, maar men is meer van plan, hetgeen hij met zekerheid weet, doch dit kan moeilijk in eene publieke zitting medegedeeld en besproken worden. Het amendement van Dunné wordt hierop in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 7 stemmen, die der heeren van der Swalme, Schorer, Jeras, Tak, de Waal, den Bouwmeester en W. J. Sprenger. III. Door J. van den Hoek is aan den Raad een adres gezonden om op nieuw een stuk gemeentegrond aan den Schoorsteen- vegerssingel te mogen huren. Het voorstel van B. en W. luidt gunstig, met dien ver stande echter dat, nu bij hermeting geble ken is dat het stuk, in plaats van 180, 240 c.A. groot is, de huur voortaan f 24 in plaats van f 18 zal bedragen. Zonder dis cussie of stemming vereenigt men zich met dat voorstel. IV. Aan denzelfden singel huurt J. Age- link van Rentergem een stuk gemeente grond, dat hij liever in erfpacht zou heb ben, ten welken einde hij zich tot den Raad gewend heeft. B. en W. stellen voor zijn verzoek toe te staan en hem de he geerde oppervlakte, ter grootte van 200 c. A. in erfpacht te geven voor 50 jaren, tegen een jaarlijksche canon van f 30, aan welk voorstel de Raad zonder discussie of stemming zijne goedkeuring hechtte. V. Van J. A. Pieters is een rekest in gekomen, waarbij hij verzoekt op nieuw een stuk grond aan den Looierssingel te mogen huren. Op grond evenwel dat het stukje grond door adressant alleen wordt gebezigd tot berging van kippen en eenden, de hokken waarvan er zeer vervallen uitzien, terwijl het geheel op een mestvaalt gelijkt, adviseeren B. en W. het verzoek te wijzen van de hand. Dc heer E. P. Schorer is het perceeltje in loco gaan inspecteeren en moet toege ven dat zijn sesthetisch gevoel niet bevre digd is. De kippenren op het perceel is slecht, maar de vergelijking van het per ceel bij een mestvaalt is te ver gezocht, die qualificatie moet hij bepaald tegenspreken. Den heer den Bouwmeester daarentegen, die mede inspectie in loco heeft gehonden, beweert dat ter plaatse een vreeselijlte stank heerschte en de vergelijking met een mest vaalt niet te ver gezocht is. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 11 tegen 5 stemmen, die der heeren Schorer, F. G. Sprenger, Brevet, de Waal en Koole. VI. Op een verzoek van F. Blaas om een stuk grond, groot 670 c.A. aan den Veerschen Singel te mogen koopen, advi seeren B. en W. gunstig en stellen zij voor den prijs op f 1 per c.A. te bepalen, ondanks de Commissie van Financiën in overweging geeft dien te stellen op f 2.50 per c. A. De heer Koole is van zijne jeugd af met het stuk grond bekend geweest en vindt dat het door zijne ligging met f 1 per c. A. voldoende betaald is. De heer Tak daarentegen vindt dat deze grond niet minder waard is dan die onlangs verkocht aan Risseeuw. Er zullen arbei derswoningen op gebouwd worden, het is dus bouwgrond, en, naar hij vernomen heeft, is bouwgrond in den laatsten tijd voor particulieren zeer in waarde gestegen. De heer Brevet merkt op dat tuingrond, zoo onontbeerlijk voor den minderen arbei der die in een klein stukje vaak zijn ouder hond vindt, in den laatsten tijd te veel is opgeofferd aan de zucht tot houwen, hij zon den grond in kwestie in het geheel niet willen verkoopen en doet deswege een voorstel. De heer Tak dient een amendement in om den verkoopprijs te bepalen op f 2.50 per c.A. De heer Brevet wenscht echter eerst uit gemaakt te zien de prealabele kwestie of men al of niet zal verkoopen. De heer Jeras is ook tegen verkoop, nu hij verneemt dat arbeiderswoningen op den grond zullen gebouwd worden. Reeds te veel arbeiderswoningen zegt hij, bestaan in onze gemeentehet bouwen van zulke wo ningen lokt vreemde arbeiders naar hier een tijd lang voldoen zij aan hunne ver plichtingen, maar de ondervinding heeft ge leerd dat de meesten hunner na een luttel tijds genoodzaakt zijn hunne toevlucht tot het armbestuur te nemen. Nadat met 9 tegen 7 stemmen (die der heeren W. H. Snouck Hurgronje, Van der Harst, Van der Swalme, Schorer, F. G. Sprenger, Jeras en Brevet) tot verkoop be sloten was, wordt het amendement Tak aangenomen met algemeene stemmen, be halve die der heeren Koole en den Bouw meester. VII. Van de Israelietische schoolcommissie is ingekomen een adres om kosteloozen af stand in gebruik van het gebouwtje der gemeente, uitkomende in de poort in de Heerenstraat. B. en W. stellen voor het gebouwtje voor 5 jaren, ingaande 1 Juli 1894, kosteloos af te staan, mits eventueele herstellingen voor rekening der commissie blijven en opzegging ten allen tijde bij eene voorafgaande waarschuwing van zes maanden worde voorbehouden, met welk voorstel de Raad zich zonder discussie of stemming vereenigde. VIII. Zonder eenige aanmerking wordt hierna vastgesteld het le suppletoir kohier inkomstenbelasting 1894, tot een bedrag van f 699,35Vs. IX. Daarna wordt overgegaan tot de goedkeuring van de rekening van het be stuur der godshuizen over 1893, in ontvang f 13545 7.42V2, in uitgaaf f 133101.6172, en dus sluitende met een batig saldo van f2355.81. Zonder aanmerking wordt die rekening goedgekeurd de heer A. P. Snouek Hurgronje had als lid van het bestuur der godshuizen tijdens de behandeling van dit punt de zaal verlaten; na zijne terugkomst werd hem door den voorzitter van de goed keuring mededeeling gedaan. X. Van C. J. Huvers was een adres ingekomen om aanleg van een trottoir tangs zijne woning op het Hofplein. B. en W. stellen voor adressant te berichten dat op zijne kosten van gemeentewege een klinker pad van 23A M. zal worden aangelegd, waarvan de kosten bedragen f 1.60 per Ma klinkerpad en f 0.35 per Ma bestrating met oude keien, welk voorstel zonder discussie of stemming wordt aangenomen. XI. De onlangs gewijzigde verordening tot helling en invordering van schoolgelden voor lager onderwijs kon, big kens bericht van Ged. Staten, de goedkeuring nog niet erlangen van den Minister van Binn. Zaken. Deze wilde in het le lid van art. 4, in plaats van „kunnen worden toegelaten" gesteld zien „worden toegelaten". Derhalve is van B. en W. een daartoe strekkend voorstel ingekomen, waarin met algemeene stemmen bewilligd wordt. XII. Van J. Reijnierse c. s. is een adres ingekomen tot uitbreiding der duinwater leiding naar den Noordsingel. B. en W. begrooten de kosten bij uitbreiding tot de woningen van Reijnierse, van Liere en Rooze op f 518.80, tot de honing van Davidse op f 1387.80. Zij stellen wegens die kosten voor het verzoek te wijzen van de hand. De heer Jeras vindt het wel wat hard voor rekestranten dat hun verzoek zoo maar bot weg wordt afgewezen, nu Blaas, die ook den Singel bewoont, zgne wenschen bevredigd gezien. De heer W. J. Sprenger merkt op dat de wenschen van Blaas bevredigd zijn onder geheel andere conditiën Blaas betaalde de helft aan de leiding, die het eigendom der gemeente blijft. De heer Jeras blijft het toch hard vinden dat het verzoek van rekestranten zonder eenig motief dan de hooge kosten wordt afgewezen. Nadat door den heer den Bouwmeester was opgemerkt dat Blaas eigenlijk de ge- heele leiding betaald had, omdat buizen van grooteren omvang gebruikt waren ten einde ook later anderen te kunnen aan sluiten, wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen, behalve die van de heeren Jeras en van Dunné, aangenomen. XIII. Ingekomen is een adres van L. Hildernisse betreffende toepassing van het tarief voor de duinwaterleiding. B. en W. stellen voor de behandeling van het adres aan hen over te laten, dewijl het hier geldt eene verordening, waarvan de uitvoering bij art. 179 l.a a aan hen is opgedragen. Overigens vermeenen zij den Raad te moe ten mededeelen, dat zij op het verzoek eene afwijzende beschikking zullen nemen, daar de verordening alleen levering per meter toestaat voor industrieele doeleinden, niet voor eenig bedrijf en adressant de toepas sing van het tarief niet vraagt voor zijn indus trie het stoken van likeur, maar voor zijn bedrijf als grossier: het spoelen'van flesschen. De heer van Hoek zegt dat hg de argu- mententatie voor de afwijzend# beschikking bespottelijk vindt. De man is likeurstoker en grossier. De argumentatie herinnert aan een der persoon uit Molière's werken, die kok, knecht en koetsier was en aange sproken, telkens vroeg in welke kwaliteit men hem aansprak, om zich naar de kwa liteit in quaestie te kunnen kleeden. Wie kan zich een denkbeeld vormen van een likeurstoker, die flesschen voor zijne indu strie gebruikt in de kwaliteit van grossier Hij vindt die argumentatie dan ook zinloos en vermeent dat adressant in zijne volste recht is om toepassing van een verminderd tarief te vragen. De heer W. J. Sprenger beweert dat de afwijzende beschikking gegrond is op het bepaalde hij de verordening. De heeren Brevet en Schorer deelen mede hij het lezen van het voorstel van B. en W. onder denzelfden indruk verkeerd te hebben als de heer van Hoek, doch hg het nalezen van de betreffende artikelen der verordening tot andere gedachten gekomen te zijn. De heer van Hoek blijft echter persis- teeren bij zijne bewering dat het spoelen van flesschen een onderdeel en onafscheide lijk verbonden is aan de industrie van het stoken van likeur. De heer van der Swalme wijst er op hoe zelfs op de bakkerijen een minder tarief wordt toegepast, noemt men eene bakkerij dan eene industrie'? Met veel meer recht toch, hg is het met den heer van Hoek eens, kan Hildernisse het spoelen zijner flesschen industrie noemen, want die fles- schenen dienen om er de voortbrengselen zijner industrie in te bergen en te bewaren. De Voorzitter merkt op dat eigenlijk alleen aan de orde is het voorstel van B. en W. om de behandeling van het adres aan hen over te laten. Wil de heer van Hoek verder gaan en hunne opvatting der verordening afkeuren, hij doe dit bij motie. De heer van Hoek dient daarop eene motie in dat de Raad de explicatie der verorde ning, door B. en W. gegeven, minder juist acht, welke motie wordt goedgekeurd met 11 tegen 5 stemmen, die der heeren v. d. Harst, Schorer, Brevet, Bouwmeester en W J. Sprenger, waarna zonder verdere discussie of stemming wordt aangenomen het voorstel van B. en W. om de behandeling van het adres aan hen over te laten. XIV. Zonder aanmerking wordt goed gekeurd een ingekomen voorstel van B. en VV. tot toekenning van een pensioen van f243,33 'sjaars aan den eervol ontslagen brugwachter L. Janse. XV. Alsnu wordt overgegaan tot de be noeming van een leeraar in het handteeke- nen aan de burgeravondschool, waartoe met 15 stemmen (een briefje was blanco) be noemd werd C. J. W. Nuijs, wordende on middellijk daarna een concept-besluit om trent de pensioensregeling van den benoemde met algemeene stemmen goedgekeurd. XVI. Aan het op de agenda geplaatste voorstel van B. en W. om over te gaan tot de benoeming van de hooiden der scholen H en I, kon geen gevolg worden gegeven, daar de voordracht van den districtsschool opziener nog niet was ingekomen. Niets meer aan de orde zijnde doet de Voorzitter de mededeeling dat, wat betreft de versiering bij de aanstaande komst der Koninginnen, B. en W. besloten hebben tot het oprichten van twee eerepoorten, eene in de Stationsstraat en eene op het Hof plein en het bouwen van eene fontein op de Balans, zoodat zij het plan tot oprich ting van nog twee eerepoorten hebben op gegeven. De heer de Stoppelaar zegt het zeer te betreuren dat zoo weinig gedaan wordt. Wat doen de particulieren niet en welk voorbeeld hebben ons niet andere steden gegeven In de laatste vergadering hoorde men reeds afkeuring over het weinige dat men plan had uit te voeren, en nu zal er nog minder gedaan worden. Waartoe dien den dan de besluiten der vorige zitting, als die zoo gemakkelijk zijn weg te cijfe ren. Hij is er niet gesticht over en heeft gemeend er zgne stem tegen te moeten verheffen om alle eventueel later verwijt den Raad te besparen en alle verantwoor delijkheid ten deze te doen neerkomen op B. en W., die door het plaatsen van eene eerepoort op het Hofplein eene predilectie voor dat plein schijnen te hebben, welke hij zich niet verklaren kan. De Voorzitter zegt dat niet de minste predilectie voor het Hofplein bij B en W. bestaatzij zijn alleen op het idéé van dat plein gekomen om eene poort te hebben bij liet begin en eene andere bij het einde van den optocht, daar de Balans zich minder eigent voor het plaatsen van eene eerepoort. En wat het verwgt van te weinig doen aangaat, moet hij antwoorden dat men zich niet moet spiegelen aan andere gemeenten, daar elke gemeente moet weten hoever zij gaan kan. Eene zaak echter is zeker wat wij doen is misschien al te veel in verband met het verlangen der Koningin. De heer de Stopppelaar repliceert dat de opinie der Koningin reeds in de vorige vergadering bekend was en dat er toen voorstellen zijn ingekomen en besluiten ge nomen zijn, die nn door de handel wijze van B. en W. krachteloos gemaakt wor den. Op hen en op hen alleen ruste dan ook daarvan de volle verantwoordelijkheid. Nadat op eene vraag van den heer van Dunné door den Voorzitter geantwoord was, dat van wege Hare Majesteiten nog geen antwoord was ingekomen omtrent het door den Raad aan te bieden diner, ging de ver gadering uiteen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middelburg Dr. H. JZeijdner te Vollenhoven. Domburg. De heer dr. J. Mezgeren familie wordt morgen hier verwacht. Zoutelande. Tot lid van den ge meenteraad is gekozen de heer J. Kodde. Vrouwepolder. De heer A. Dekker is benoemd tot onderwijzer te Krabbeudijke, op een salaris van f 600. GRIJPSKERKE. De Hofstede bewoond door L. Pieterse alhier, in veiling gebracht door Notaris A. M. Tak heeft opgebracht perceelen 1 tot en met 14. 9 Heet. 92 Aren 17 c.A f13636 aan A. Geschiereperceelen 15 en 16, 1 Heet. 24 Aren 52 cA. bouw- en weiland f 2612 aan P de Kam. Beiden alhier en alles gelegen in deze gemeente.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 5