Sciw tsen over Middelburg. S c li o o I n i eji w s. Gemengde Berichten. van M. Az. de Rnijter, bestaande uit de Heeren H. P. J. TUTEIN NOLTHENIUS, Voorz. I)r. i. HAZENBERG, Th. VAN UIJE PIETERSE, A. D. BRINKERINK, Mr. E. N. VAN DER BILT, C. A. KALBFLEISCH, Penningm. en A. L. A. VAN UNEN, Secretaris als belast met de verplaatsing van het op 25 Augustus 1841 binnen deze gemeente onthulde standbeeld van Neerlands groot sten Zeeheld Michiel Adriaanszoon de Ruijter, waartoe besloten werd in de algemeene vergadering van bovengenoemd Departe ment, gehouden den 15 Februari 1892, zullende overgaan tot het leggen van den eersten steen aan het voetstuk van dat monument, zich tot dat einde op de Rotonde van den Noordzeeboulevard vereenigd en is daarop die plechtigheid verricht door den HoogEdelGestrengen Heer Jan Coenraad de Ruijter de Wildt, Kapitein ter Zee, Ridder der Militaire Willemsorde, 4e klasse, en van den Ne- derlandschen Leeuw, Inspecteur van het Nederlandsch Loodswezen in het Ge district te Vlissingen, naamvoerende afstammeling van den Luitenant-Admiraal-Generaal en echtgenoot van Cornelia Maria Gobius, kleindochter van wijlen den Luitenant Ad miraal Otto Willem Gobius, den legger van den eersten steen van het fundament op 29 April 1840. De eerste steen, die destijds werd ge bruikt en waarop de letters O. W. G. 2G April 1840 voorkomen, is thans aan de linkerzijde van het voorfront geplaatst ter wijl eene tweede gelijksoortige steen met de letters J. C. R. d. W. 10 Juli 1894 gelegd is ter rechterzijde met denzelfden troffel, toenmaals gebruikt, en is daarop het feit der verplaatsing gegraveerd. Het standbeeld wordt verplaatst door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", scheepsbouw- en werktuigenfabriek te Vlis singen, terwijl de fundeering gelegd is door den heer F. A. de Rooij aannemer alhier, alles onder oppertoezicht van den heer J. H. Harte, Gemeente-bouwmeester. De kosten der verplaatsing worden be streden uit het fonds tot onderhoud van liet standbeeld, in 1848 bij de eindrekening f 1616,99 en thans ongeveer f6000.be dragende. Van al hetwelk door het voorschreven Bestuur en de Commissie is opgemaakt dit Proces-Verbaal bij vijf eensluidende, alle door haar met en benevens den Hoog Edel Gestrengen Heer J. C. de Ruijter de Wildt voornoemd ondergeteekend, waarvan een exemplaar op perkament geschreven met het in!840 opgemaakte proces-verbaal der eerste steenlegging zal geplaatst worden in de zelfde leoden doos onder het voetstuk, een exemplaar eveneens op perkament ge schreven aan den Heer J. C. de Ruijter de Wildt zal aangeboden worden, terwijl de overige zullen gedeponeerd worden in de archieven der Provincie Zeeland, der Gemeente Vlissingen en van het Depar tement Vlissingen der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" om te strekken tot een blijvend aandenken en tot staving van het verrichte op dezen dag. Volgen de handteekeningen. Ook de straks genoemde stoet begaf zicli door de stad naar het Badhotel, waar door de heeren Meijer Reuser en Co. een con cert gegeven en waar de stoet ontbonden werd. Ter rechterzijde van de onderteeke- ning bevindt zich het wapen van Vlissingen ter linkerzijde dat van De Ruyter. De berichten uit Amerika luiden iets gunstiger. FEUILLETON. HET GYMNASIUM. Het zal wel niet veel gebeuren dat eene inrichting van onderwijs gedurende meer dan vijf eeuwen op dezelfde plek geves tigd is. Dit is in Middelburg het geval. Het gebouw bij ons als het Gymnasium bekend, heette na de reformatie Latinsche Schoole en was in 1365 reeds bekend als „de Grote Schole der stede van Middelburch." Komt, laten we vluchtig de geschiedenis van dit gebouw doorloopen. Het geeft ons een treffend beeld der ontwikkelingen. Denkt u dat breede gebouw met strooien dak, bevattende twee vertrekken van kolos sale afmeting. Het eene was het School- vertrek, het andere heette „de camera", des onderwij zers woning. Voor dien tijd schijnt het schoolvertrek royaal gemeubileerd geweest te zijn. Althans indien men weet dat aan de Universiteit te Parijs tot het einde der 15de eeuw de leerlingen op de leemen vloeren zaten, des zomers met biezen en des winters met stroo bestrooid, dan treft ons de mededeeling dat banken in het schoolgebouw waren „sittene" gelieeten en „boirdcn ende ander yhereed- sclwp, dair de scocll. ,'ndren hayre spise ende hayre boucken op Irgghenmochte". Voorts was er een spinde om een en ander te bergen, en voor het gemak der jongste kinderen, die men niet naar buiten wilde laten gaan, was er in het lokaal aanwezig een ymer en een toblekyn", door Pieter den cuper voor de deren gemaakt. Nadat te Chicago de werkstaking een moorddadig karakter had aangenomen de bevolking planderde de pakhuizen heeft Cleveland den staat van beleg afge kondigden 'tis doorzijn cord aat optreden dat de oproeren daar en elders werden gedempt, gelukkig zonder verlies van menschenlevensen gelijk het altijd gaat, de opruiers bleven achter do schermen. Toch wordt het aantal der werkstakers in die stad nog op 50000 geschat. De schade aan spoorwegmateriaal, brug gen, gebouwen, enz. toegebracht, bedraagt zes miljoen dollar, behalve het verlies aan vleesch en andere handelswaren, aan loonen en fooien en verdere inkomsten die het spoorwegverkeer meebrengt. De gouverneurs van Illinois en Colorado hebben in deze geschiedenis een zonderlinge rol gespeeld. Beiden protesteerden tegen het zenden van troepen. Die van Illinois en de burgemeester van Chicago kozen openlijk partij voor de anarchisten. •Het bekende trapje: liberalen I liberalen II radicalen socialen anarchisten nihilisten wordt nergens duidelijker toegelicht dan te St. Annaparochie in Friesland. De moderne domino's hebben daar het liberalisme gebracht. De liberalen zijn daar langzamerhand een weinig rooder geworden. Daarna kregen de radicalen den boventoon. Het radicalisme verkleurde er reeds tot socialisme. En thans heeft Domela Nieu- wenhuis die er verleden jaar in de kerk „predikte" daar voor d» anarchisten plaats gemaakt. In de hervormde kerk te St. Annapa rochie zal op Zondag 5 Aug. in een anar- chisten/Hcefmy worden „gepredikt" Het evangelie der genale dat daar zeker voor een halve eeuw nog gepredikt werd, thans, dank zij het bekende trapje, door het evangelie der bandeloosheid vervangen. Het liberalisme verschilt in den wortel met het anarchisme nietsalleen in trap of graad verschillen zij een beetje. Vorsten en overheden in Zuidelijk Euro pa zijn bezig wetten te ontwerpen teneinde de anarchisten zoo mogelijk tegen te gaan. In Spanje heeft men de zending naar een domicilio cosette uitgedacht. Dat wil zeggen, men zendt den „delinquent" naar een der eilanden in de Middellandsche zee om daar, geblakerd door een bijna tropische zon en gekweld door een dorst naar drinkbaar water, een langzame dood straf te ondergaan. Vrees is hier de raadgeefster. En wij verwachten dat zij weer wel de slechtste raadgeefster zal zijn. Neen, niet door bloedraden of bloedwetten, hoe noodzakelijk ook om de misdaad te straffen, zal het anarchisme verdwijnen. Hier is noodig, in de eerste plaats noodig, een algemeene verootmoediging voor den Heere, tegen wien eeuw aan eeuw de volken hebben gezondigd. Een oprechte bekeering, van boven af en het aangrijpen van het middel door Gods Woord geteekend, een streven naar gerech tigheid die een volk verhoogt. Een overwinning van het kwade door het goede. Een openstelling van het hart voor de staatkunde des ontfermens. Eene oefening van eene heerschappij die heerscht door te dienen, die de zondige ongelijkheden tegengaat, de standen tot elkander brengt, en den verdrukten recht doet. Zoo, en zoo alleen maar zoo ook zeker, brengtmen zelfs het anarchisme tot zwijgen. Aan de camere's meesters woning, werd ook niet veel ten koste gelegd, want toen meester Wisse in 1430 door .meester Doirlo vervangen werd was deze genoodzaakt op eigen kosten een kruiskozijn te laten maken. Up het erf achter het gebouw stonden twee gebouwtjes. Het eene aangeduid met den naam „die stille t' aesement ofte die hey- melicheit daer die scoelkinderen op gaen", terwijl de bestemming van het andere een voudig aangeduid wordt met den naam van pishuus. Zoo was de school voor vier vijf eeuwen volkomen passende in een omgeving waar de varkens op de modderige wegen rond liepen en waar in 1460 eerst verboden werd het maken van varkenshokken voor aan de straat. Als een staaltje van het begrip van reinheid in de school dient vermeld dat de stad in 1451 aan een troep heidenen per missie gaf om hunne paarden gedurende eenigen tijd in de school te stallen. De stad was in de possessie van de scholas- terge, en niemand betwistte haar dit recht of bezit. Geen zweem van begrip omtrent de beteekenis van het onderwijs voor de toekomst des volks, kwam in iemands brein op. Uit niets blijkt dat de kerk eenige zeggenschap poogde te verwerven in de school. Meestal werden geestelijken als on derwijzers benoemd, koorknapen werden tot den kerkdienst gevormd, maar het regiment der school liet men eenvoudig en onbetwist aan de stadsregeering over. Toch, hoe hecht en sterk ook het gezag inde Middeneeuwen stond, ook dit bestuur onder mijnde zichzelf omdat de plaats van onderwij zer dikwijls werd gegeven naar gunst en niet naar de kunst. Dikwijls was er een gun steling, nu van den Graaf en dan van den Door den minister van waterstaat zijn de volgende kweekelingen der Polytech- mische school te Delft als buitengewoon opzichter aangesteld: H. F. Guichart bij het doen van opmetingen en peilingen enz, aan het kanaal door Zuid-Beveland en J. Wouters bij de uitbreiding van het stations emplacement te Vlissingen. Volgens den schrijver der „Haagsche Kroniek" in de N. Gr. Ct., zou de minis ter van Binnenlandsclie Zaken, mr. S. Van Houten een wijziging gereed hebben van de begrafeniswet, waardoor de lijkverbran ding hier te lande zou worden gewettigd nog voordat het crematorium te Hilversum gereed is. -Bij Koninklijk besluit is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arr.-reeht- bank te Zierikzee mr. I). J. Wolfson( ad vocaat en procureur aldaar. Bij den commissaris der Koningin is bericht ontvangen, dat HH. MM. de Ko ninginnen op het laatst van Augustus een vierdaagscli bezoek aan Walcheren zullen brengen. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan J. C. Rosenberg of Rozenberg hoofd der openb. lagere school te Zoutelande ten bedrage van f'508. En aan mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, minister van binnenl. zaken ten bedrage van f2001 met instand houding van zijn oude pensioen a f 1999. De expeditie naar Lombok Van den Gouv.-gen. van Ned.- Indië is onder dagteekening van 10 Juli bij het Departement van Koloniën ontvangen het volgende telegram: „Tot dusver bij ver kenningen geen tegenstand. Gezondheids toestand gunstig. Djilantik scheidt zich af van de zaak-Lombokblijft bij generaal Vetter en laat zijn troepen, 1200 man sterk, door ons naar Karan-Gafen terugbrengen. Operatiën werden daardoor niet vertraagd. Vorsten van Bali betuigden vriendschap." Djilantik is de medebestuurder van het aan Lombok leenroerige Balische rijk van Karan-Asem en bevindt zich reeds sedert het begin van den opstand der Sasaksche beyolking aan het hoofd van een corps Balische hulptroepen op Lombok. Aan de Indische regeering werd reeds vroeger be richt dat Djilantik, hoezeer vruchteloos, trachtte toestemming te bekomen om naar zijn land terug te keeren en dat hij met Anak-Agoeng-Madé, 's vorsten onwettigen zoon, die de zaken op Lombok leidt, op gespannen voet stond. Vóór eenigen tijd werd door ds. J. van Dijk, directeur der Christelijk philanthro- phiscke inrichtingen te Doetinchem, onder het motto „Zij, die aan den weg timmeren, hebben veel bekijks" een circulaire in het licht gezonden, waarin hij schreef dat hij den kweokeling J. Ankerman uit zijne inlichting had moeten ontslaan. In hoofdzaak komen deze hierop neer, dat Ankerman de directrice valsch en zonder eenig bewijs beschuldigde van schandelijk bedrog en misleiding, nadat hij dit niet heeft willen belijden, en dien leu gen niet heeft willen intrekken. Een commissie, bestaande uit de heeren mr. A. H. Brandt en ds. J. W. Kantzmann, werd door den heer Van Dijk uitgenoodigd in dezen een onderzoek in te stellen en zij oordeelde dat het gegeven ontslag alleszins rechtvaardig was. Tegen deze circulaire heeft thans de heer J. Ankerman in eene brochure protest aangeteekend. Op grond van verschillende feiten betoogt hij, dat ds. Van Dijk in zijne vele circulaires en couranten-artikelen steeds er naar getracht heeft, zichzelf op een hoog voetstuk te plaatsen en in de oogen der wereld de goedheid, de teederheid, de ver draagzaamheid en de zelfopofferende liefde in eigen persoon te zijn. Daarentegen moeten de kweekelingen maar al te zeer ondervinden, dat al die eigenschappen in de werkelijk heid ver te zoeken zijn. Abt en dan weer van de regeering die met den post van Schoolmeester werd begiftigd. Reeds in 't begin der 16e oeuw kwamen particuliere scholen of bijscholen op. Met die concurrentie was dc stad evenwel niet tevreden. Onder de schoolwet van 1857 bestond nog geen gelijkstelling van bijzon der en openbaar onderwijs. Hoe zou het dan vier eeuwen vroeger geweest zijn? In 1402 werd meester Geert van Spikenisse veroordeeld tot een boete van 30 gr., om dat hij school gehouden had tegen der stede verbod, en een zijner leerlingen Domaes Jansz. moest 15 gr. betalen omdat hij bij den voorzeiden meester school gegaan had. De strijd tusselien openbaar en bijzonder onderwijs duurde in Middelburg tot 1553. Toen bleek het onmogelijk om de bijscho len te weren. De Stadsschool bleek voor de toenemende behoeften al te onvoldoende. Het Stadsbestuur ging toen een overeenkomst aan met de bloeiendste der bijzondere scho len die van mr. Bernart Wennekers en gaf hem subsidie. Tout comme chez nous! Te verwonderen is het waarlijk niet dat de meesters van de Grote Schole niet kon den voldoen aan de toenemende eischen. Deze mannen behoorden meestal tot den lagen geestelijken stand en hadden door gaans niet meer onderwijs genoten dan zij geroepen waren te geven. Deze sober ge huisveste en schraal betaalde mannen had den onderwijs te geven aan een vermoede lijk klein aantal leerlingen die schoolgeld betaalden, dat ten deele den rector ten goede kwam en voorts aan een grooter aantal arme kinderen die kosteloos school gingen. Deze kinderen werden eenvoudig tot koorzangers geprepareerd, en vertoefden Daartoe herinnert schrijver aan het zoo genaamde vleeschoproer, waarbij enkelen als het slachtoffer vielen van hetgeen de meerderheid had uitgevoerd. Verder zegt de heer Ankerman, dat ds. Van Dijk te Doetinchem om zijngrenzelooze heerschzucht en hooghartigheid door velen wordt ver meden en weinig sympathie vindt bij pre dikanten en kerkeraudsleden der Ned. Herv. kerk. Ook de verhouding met den schoon zoon dr. Kampstra, wordt aan de kaak gesteld. Aan klachten over de voeding ontbreekt het verder niet in de brochure en daarna wordt de geschiedenis, die aanleiding tot het ontslag gaf, door den heer Ankerman op zijn manier voorgesteld. Het schrijven van dit protest wordt o. a. aan het slot gemotiveerd door de volgende beweegredenen le. Opdat ieder zal kunnen zien, dat er door velen, die ds. Van Dijk's doen en laten „dwaas en verkeerd" noemen, werke lijk niet zoo geheel onjuist wordt geoordeeld. 2e. Opdat nu ieder kan weten, hoe licht vaardig ds. Van Dijk met de toekomst van jonge menschen handelt. 3e. Opdat het blijke, dat ook door deze zaak weer een vlek van onrecht te meer op de inrichtingen kleeft. Kerknieuws. Tot Rector in het St. Henricusgesticht voor de R.-K. blinden te Grave (N.-BK) is benoemd, de WelEerw. heer Van de Ven. Geslaagd voor het notarieel staatsexamen le gedeelte de heer J. P. Oggel, geboren te Axel. Middelburg. Bij het le toelatingexa men voor de lessen van het gymnasium gehouden op 9 en 10 Juli slaagden voor de le klasse B. ter Haar Romeny, M. G. Verlieij, B. J. C. Rijnders, J. A. Fokker, K. J. Frederiks, J. VV. N. de Bruyn, J. J. Boasson, VV. Opstelten, J. A. Riemens, J. J. Andriessen, B. Meyers, J. J. W. Ha vent en V. S. Bosch. Twee aspiranten wer den afgewezen, een her-examen. Tot leeraar in de physica aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes is benoemd dhr. dr. M. C. J. de Visser, leeraar aan de H. B. School te Goes. Goes. Voor de betrekking van Secre taris der Gemeente Goes hebben zich 19 sollicitanten aangemeld. Uit dit getal is door B. en VV. de volgende aanbeveling op gemaakt No. 1. Jhr. S. M. Van Reigersberg Versluijs, Burgemeester vanen wonende te Kloetinge. No. 2. A. J. A. Dootjes, Sec retaris van en wonende te Arnemuiden. Goes. De patenten over het 4e kwar taal kunnen worden afgehaald ter secretarie tot den 17den. Uit Sluis schrijft men aan de N. P. Ct. dat door den gemeenteraad aldaar is besloten het stadhuis en den toren te doen restaureeren onder toezicht van den heer J. A. Frederiks, architect van de rijksgebouwen te Middelburg. Heinkenszand. Dinsdagmiddag wer den de schoolleerlingen alhier op de buiten plaats Bloemenheuvel behoorende aan de even Jhr. Mr. C. van Citters, alwaar een groene bruiloft wordt gevierd, zeer rijkelijk onthaald en mochten zich van half 2 tot 5 uur in het schoone bosch vermaken, waar door de familie alles werd gedaan om hun een prettigen dag te bezorgen. Ook werd Woensdagavond een bedeeling gehouden voor de armen der gemeente. Men schrijft ons: Onder Zoutelande lag Vrijdagmiddag een jongeling aan den weg uitgeput en vermoeid, die na bij den landbouwer W. in dit oord vol angst en pijnen, waar licha melijke kastijdingen aae de orde van den dag waren van hun 7e tot hun 15e jaar. Zij, die verder studeeren wilden en dat waren niet velen gingen naar de frater scholen van Deventer, Harderwijk of Alk maar, of wel naar de universiteiten te Pa rijs of te Leuven. Het onderwijs werd meestal aan al de kinderen van zoo uit eenloopenden leeftijd gegeven door één meester. Van een ondermeester is zeer zelden sprake. Met het negende jaar, als het kind geacht werd althans iets van le zen, schrijven en cijferen te kennen werd het onderwijs in 't Latijn begonnen, en in de laatste paar leerjaren voortgezet tot de studie van liet Grieksch. Dat de resultaten uiet schitterend waren zal men lichtelijk kunnen begrijpen. De Groote School en de Latijnsche School te Middelburg is in ons midden nooit het mid denpunt der wetenschappelijke ontwikke ling geweest. Zij stond zelfs bij vele harer tijdgenooten in andereplaatsen ten achter. Laat ons nog een paar karakteristieke zaken uit de oude schoolwereld mededeelen. Vooreerst het opvoeren van schooldrama's. Het opvoeren van schoolcomedies was in de latere middeleeuwen algemeen in zwang. Tot in de zestiende eeuw hielden de schoolcomedies stand. Meestal op Nieuw jaarsavond en op den avond van 6 Januari werd door den schoolmeester met zijne leerlingen gespeeld voor de Stadsregeering. Een enkele maal ook voor hooge autori teiten. Op vele plaatsen hadden die spelen in 't openbaar plaats, op pleinen of brug gen of in kerken. In Middelburg schijnt steeds de gewoonte bestaan te hebben om zich verkwikt te hebben op dens raad teruz gekeerd \.*us naar N. en St. Jooslaad 0 daar zich andermaal bij den heer Bur»"1 meester te vervoegen en zich te beklag over het ontslag uit zijn dienst door ,lea landbouwer F. hem gegeven, zooals hij zeiqe met achterhouding van al zijne goederen omdat hij geweigerd had deel te nem(m' aan het optrekken tegen do socialisten ui. Zondagavond te N. en St. Joosland, Te wenscken ware het dat hier licht werde verspreid en het recht van aen mi„. dere werde gehandhaafd. Hij was erg ounoozel en liet zich met moeite bewegen om zich te laten verzorgen Men schrijft uit Vlissingen: Het ss. „Broino" van de Rolterd. Llovl dat in December 1887 van de werf der Kon. Maatscli. „De Schelde" alhier werd te water gelaten, is thans aan genoemde werf voorzien van een gedeeltelijk doorloo pend dek, waardoor èn campagnedek èu brugdek zijn vervallen, terwijl de ketek opnieuw zijn voorzien van een kunstma- tigen trek (forced draught). Door deze in richting wordt gelegenheid gegeven om desnoods met één stoomketel te werken en dan toch met bijna volle kracht te kunnen stoomen, door alsdan dien trek te verster ken. V oor dezen kuiistmatigen trek zijn '1 ventilators aangebracht om de noodige ver warmde lucht te verschaffen, die men onder de roosters brengt. Ook wordt eene derge lijke inrichting aangebracht, ten einde de grootst mogelij ice economie in het steenko- lenverbruik te kunnen verkrijgen. Vlissingen. De Stoomvaartmaatschap pij „Zeeland" heeft naar wij vernemen aan de Maatschappij de „Schelde" alhier, opgedragen het voorzien van .le ketels harer stoomschepen van kunstmatigen trek (forced draught). Men moet zich weten te behelpen! Het uur werk der gemeente-klok te Veere is sedert eenige dagen defect en heeft zijn werk gestaakt. Om nu toch de gemeente naren op de hoogte van den tijd te houden, gaat de smid ieder maal dat volgens zijn huisklok een uur om is, naar den toren en slaat daar het uur op de klok. Middelburg. Donderdag a. s. zal aan de landbouwers, die hunne melk aan de H. M. M. leverden, door die maatschappij eene scdadevergoeding worden uitbetaald voor het niet aannemen der melk in April, Mei en Juni, ten bedrage van f3 voor elke koe per maand. Of en wanneer de fabriek zal geopend worden schijnt nog niet zeker bekend te zijn. Te Veere is men bezig, om aan het reusachtige gebouw dat, achtereenvol gens als kerk, hospitaal en kazerne heeft dienst gedaan, eenige herstellingen van uit- gebreiden aard uit te voeren, met het doel om eenige weggebroken muren en veran deringen opnieuw op te metselen en aan te brengen, teneinde dat gebouw voor ver deren achteruitgang te behoeden. KrabbendIJke. Door de antirevolu tionaire kiesvereeniging alhier is voor de verkiezing van een lid voor den gemeente raad, 16 Juli a. s., tot candidaat gesteld, de heer C. P. Vogelaar, landbouwer alhier. Men seint ons uit Breda dat al daar een kolentrein met twee locomotieven te ver is doorgeschoten en in een stilstaan- den goederentrein is terecht gekomen. De bagagewagen zit op den tender. De hoofdconducteurs Kantor en Collet zijn ge dood. Laatstgenoemde is ongehuwd. Nog een remmer werd licht gekwetst. De overige personen kwamen met den schrik vrij. De schade is belangrijk en het ver keer is hersteld. Te 's Gravenhage stond gisteren nacht een trein met wilde dieren, die uit Schiedam naar Utrecht moesten worden door gevoerd. Een wegwerker wilde eenige der dieren in hun kooi bespieden en leunde daartoe met het gezicht tegen de tralies. die spelen op het stadhuis te doen plaats hebben. De spelen zelf waren ongeveer ge lijk aan de onlangs beschreven vertooning van het bloemke Jesse. Een andere bijzonderheid uit*de oude schoolwereld waarop ik wijzen wilde is het feest van allerkinderen, ieder jaar 28 December. Dat feest was eenvoudig een parodie op de Kerk. Een der kinderen werd tot bis schop gewijd, kreeg myter op en purper aan en kromstaf in de hand, en verrichtte kerkeljjke diensten. De school was zijn diocese. De zoogenaamde priester en kerkbedienden trokken dan allerlei vermom mingen aan; een belachelijke dienst werd gezongen, men dronk veel wijn, en alzoo vierde men het feest van allerkinderendag. 's Lands wijs, 's Lands eer Ook hier zien we weder het beeld der ontwikkeling. Zeer langzaam, schrede voor schrede ontwikkelde de behoefte aan beter onderwijs en werden de middelen om u> die behoefte te voorzien gevonden. Vat nu jaren behoeft om zich baan te breken kostte toen eeuwen. Slechts bekrompenheid kan zeggen dat de vorige dagen beter wa ren dan deze, al wordt ook de schaduw zijde der eenzijdige ontwikkeling onzer eeuw niet over 't hoofd gezien. Ook in betrekking tot de maatschappe- lijkelijke ontwikkeling geldt voor ons allen Borger's woord ik wensch geen stap terug te treden op de afgelegde levensbaan. Maat daarom dwepen we nog niet met de on wikkeling onzer dagen. Al was het alleen het P'eu, m tre, niet alleen in het vaderland van -o not aangeheven, zou ons daarvan tcllló houden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2