S c h o o 1 n i e u w s. Gemengde Berichten. (Iers brandt de zon weder op de droogge- loopen gronden en als dan liet weder wordt ingelaten, voert dit van het Sas af, alles weer hierheen, wat zich onder de zonne warmte heeft ontwikkeld. De heer Den Boer zegt dat het achter haventje een moeras is met veel vuil en weinig water. Hij vraagt of het Dage- lijksch Bestuur hierin geen verbetering kan brengen. De voorzitter antwoordt dat op de ge geven wenken zal worden acht geslagen doch het aqhterhaventje moet blijven be staan, het is het afvoerkanaal van de per- ceelen in de buurt; gebr. Harinck heeft er haar bedrijf, en bij brand moet het zijn contingent ter blussching leveren. De heer Lambrechtsen wil het haventje dat aanmerkelijk verkleind is, uitgebaggerd hebben. De heer Lenshoek zegt dat deze zaak bij B. en W. ter sprake komt in verband met het rapport van den heer De Koning te dier zake ontvangen. Echter zijnde kos ten van uitbaggeren en de plaats tot op berging van den modder geen geringe be zwaren, Wat den afvoer van het water aangaatdeze week heeft dit tot twee malen toe des nachts plaats gehad. De voorzitter ontkent dat de stank is veroorzaakt door het uitlaten van het ach terhaventje. Dit is Maandag zeer zachtjes geschied, en reeds Zaterdag werd vastge steld dat de paling aan de kanten samen schoolde, een bewijs dat het water reeds besmet was. Intusschen B. en W. zullen de zaak mor gen ter sprake brengen. De heer Coenen klaagt voorts dat hij op dit oogenblik boeteplichtig is, wijl hij man keert bij de spuit. Dit is onaangenaam. Reeds eenmaal overkwam hem dit, wijl hij bij een zieken patient zijn moest en dus niet komen kon. In het algemeen acht hij de betrekking van geneesheer onvereenigbaar met die van spuitgast. De heer Lenshoek merkt op dat nu zelfs de bedienaars van den godsdienst brand- weerplichtig zijnacht men eene betrek king met dien plicht in strijd, dan rem- placeere men voor f 10. De voorzitter zegt dat ook deze zaak ter sprake van B. en W. zal gebracht worden. De vergadering wordt daarna gesloten. (Heden maandagmorgen stonk het nog geducht op de Kade en als vrijstelling voor den dokter gevraagd wordt die 't betalen kan dan mag er ook wel vrijstelling volgen voor tal van ongefortu neerde werklieden, die bij den dienst aan de brandspuit verlet of schade lijden. Bo vendien als de dokter vrijgesteld wordt wijl op dat oogenblik het lichaam zijner patiënten in gevaar is, als hij voor dat lichaam geen 1 over heeft, of die ƒ1 niet op de rekening van den patient kan schrijven, dan zouden wij er voor zijn, hem die boete voor zulk een keer te schenken maar dan ook vrijstelling voor hen die door ziekte of andere gewichtige niet altijd publiek te noemen voorvallen verhinderd zijnen in elk geval dan ook geen geestelijken of predikanten bij de spuit, immers zij loopen telkens gevaar door het vervullen hunner brandweerplichten, de onsterfelijke zielen hunner patiënten in gevaar te brengen. Tenzij dan dat het zielenheil hunner kranken hun of den ker- keraad of de gemeente den gulden boete of de ƒ10 te hunner vervanging wel waard is. DE ZETTER). lerseke. Vergadering van, den Ge meenteraad, Vrijdag 6 Juli, des avonds te 6 uur. Tegenwoordig^ leden, afwezig de heeren v. Oeveren en Sauer, voorz. de burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter doet o. a. de mededeeling dat de 2 huizen der gemeente, welke voor de vergrooting van school 1 voor afbraak verkocht zijn, hebben opgebracht f320 en f 60. De voorzitter stelt aan de orde het voorstel van B. en W. om een lading ballast tot verbetering der schoolpleinen en 250 M3 grint van 2 tot 4 cM. aan te koopen. Dit laatste voorstel geschiedt omdat B. en W. door aan zulke buitengewoon grove grint de voorkeur te geven de begrooting zullen overschrijden. Naar deze grint is inge schreven voor f 2.45. De meerdere kosten zullen wel uit een anderen post te vinden zijn. De heer Sinke zegt, dat deze bepaling omtrent de grofheid der grint niet nieuw is, al is er niet altijd strikt de hand aan gehouden. Daarover behoeft dus de Raad niet gehoord te worden. Wel omtrent de geldkwestie, als overschrijding der begroo ting niet te vermijden is. Maar spreker vraagt of nu de grint zooveel beter en daardoor ongeveer '/e duurder is er ook niet °P de hoeveelheid te bezuinigen is. De voorzitter betwijfelt dit laatste zeer, en de heer Sandee, wethouder, voegt er aan toe, dat de bedoeling is verbetering van den weg, zoodat op de hoeveelheid niet zal af te dingen zijn. De heer Van Harmeien wil een maximum voor de overschrijding van den post gesteld zien, waarop de heer Sandee dit op minstens f 150 schat. De heer Sinke bestrijdt het voorstel van B. en W. niet en ook niet het stellen van een maximum, maar dan wil hij een maxi mum meters genoemd hebben. Met algemeene stemmen wordt besloten 250 M3 aan te schaffen en f 150 toe te staan boven de raming op de begrooting. De lading ballast vindt eenig bezwaar alleen omdat B. en W. geen inlichtingen (Tinnen geven omtrent de benoodigde Hoeveelheid en den prijs. Zij hebben geen tijd gehad tot informatie, daar het plan te laat is gevormd. Dan wil de heer Sinke wachten tot er nadere gegevens zijn, en de heer v. Har- melen wil althans eenig cijfer genoemd habben, het kon wel eens f 1000 zijn. Dat zal het zeker niet zijn, zegt de heer Joos Sandee. Er zal 50 a 60 M3 noodig wezen, en de prijs zal zeker niet liooger zijn dan die van gewone grove grint. Uitstel ontraadt hij ten sterkste, omdat de hoofden der scholen terecht klagen over den el- lendigen toestand der pleinen bij regen achtig weer. De heer Cupéry is vóór de aanschaffing van een lading ballast, maar hij is sedert de geschiedenis der northonpomp huiverig geworden van blanco-crediet. Ten slotte wordt met 7 tegen 2 stemmen machtiging gegeven voor hoogstens 60 M3 tegen den minst mogelijken prijs. Een voorstel van B. en W. om de rioleering der Oesterstraat een jaar uit te stellen, om dan te gelijk andere verbete ringen aan te brengen, wordt na eenige bespreking met algemeene stemmen aan genomen. Ingekomen is een verzoek van den heer v. Klinkenberg, gemeente-geneesheer, om te mogen vernemen of de vroegere dokters woning, thans bewoond door het hoofd der gemeente, voor hem te huur is, zoo ja, wanneer en tot welken prijs. B. en W. stellen voor bedoelde woning voor den dokter beschikbaar te stellen op 1 Aug. en onder de volgende voorwaarden de huur zal bedragen f 250 en slechts 1 jaar loopen doch telkens stilzwijgend met 1 jaar verlengd worden als zij niet 3 maan den te voren door een der partijen opge zegd is. De heer Sinke geeft in overweging vrije woning toe te staan doch de huur op het salaris te bekorten, dus f750 met vrije woning evenals vroeger. Dit is eenvoudiger en kan voordeeliger zijn voorde gemeente. De voorzitter meent, dat dit niet zou kunnen dan met goedkeuring van den keer Van Klinkenberg. De heer Cupéry begrijpt dat de bedoeling van den heer Sinke is, den dokter aan de woning te binden, maar dit kan niet, omdat verleden jaar zijn salaris bepaald is op f1000 benevens vrije woning, als er een tweede geneesheer in de gemeente is. Het voorstel van B. en IV. wordt onge wijzigd met alg. st. aangenomen. De voorzitter zegt, dat er nog 8 school banken voor school 1 noodig zijn. Daarom hebben B. en W. zich tot den minister ge wend om een subsidie van f 100, maar zij stellen voor om de banken vast aan te schaffen en zoo noodig uit de gemeentekas te betalen. De heer Sinke vraagt of daar nu zoo'n haast bij is, dat de beslissing van den Mi nister niet kan afgewacht worden. Het is nu zomer en in April zijn geen leerlingen toegelaten. De banken zijn nu noodig om de loka len geheel te kunnen afmaken, antwoordt de voorzitter. Met 7 tegen 1 stem wordt het voorstel goedgekeurd. Nu leest de voorzitter voor een vroeger ingekomen uitvoerig toegelicht verzoek van het hoofd va i school 1 om de toelating van nieuwe leerlingen voor zijn school niet meer om de 6 maar om de 10 maanden te doen plaats hebben. Van den districts schoolopziener is een missive ingekomen waarin dit verzoek gesteund wordt. B. en W. stellen daarom voor art. 2 van de verordening op 't lager onderwijs in dien zin te wijzigen, doch tevens den leef tijd van 5Va lot 5'A jaar te verminderen. De wijziging zou voor de eerste maal op 1 September worden toegepast, doch dan zullen bij wijze van overgangsmaatregel nog de kinderen van 5'/a jaar worden toegelaten, en wel die op 1 April 5V2 jaar geworden zijn en op 1 October a. s. 5Va jaar moeten worden. Op een desbetreffende vraag van dhr. Sinke antwoordt de voorzitter dat de verau- dering alleen school 1 geldt. Het hoofd van school 2 wil eerst de nu vergroote school in werking zien om te beslissen of hij een dergelijke wijziging ook voor haar dienstig acht. Dhr. Sinke vraagt of dan niet op die beslissing gewacht kan worden. De toela ting op 1 September zou toch overeenkom stig het voorstel kunnen plaats hebben. De Voorzitter ontraadt dit, en het voor stel wordt met 7 tegen 1 stem aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van den Brandraad stellen B. en W. de volgende wijzigingen in de politie-verordening voor le. het aantal onderbrandmeesters te vermeerderen van 2 tot 4 (art. 175). 2e. art. 179, hetwelk voorschrijft dat bij brand de generale brandmeester en de brandmeesters zich naar den brand en het overige personeel zich naar de bewaar plaats moeten begeven, aldus te lezen „Op het eerste gerucht van brand bin nen de gemeente begeeft de generale brand meester of die hem vervangt zich naar de plaats van den brand en brandmeesters en verder personeel naar de spuit enz." De vermeerdering der onderbrandmees ters wordt met alg. st. goedgekenrd. Wat art. 179 betreft, wie is de vervan ger van den gener.-brandmeester vraagt de heer Sinke. Het geval kan zich voor doen, dat bij de onwetenheid daaromtrent alle 4 brandmeesters zich naar den brand spoedden, en dan zouden zij onwillens tegen de verordening zondigen. Hij acht het daarom beter, dat de gener.-brandmeester en de brandmeesters naar den brand gaan en de onderbrandmeesters met het verdere personeel naar de spuit. B. en W. nemen deze wijziging óver, die inet alg. st. wordt aangenomen. Nu stelt de Voorz. eene, door den heer Cupéry vroeger ingediende, aanvulling van art 179 der politie-verordening aan de orde. Deze wil voorgeschreven hebben, dat wie verhinderd is bij den brand tegen woordig te zijn, daarvan binnen 8 dagen aangifte doet op jle secretarie met opgave der redenen van verzuim. De Voorz. deelt omtrent dit voorstel mede, dat B. en W. er niet tot overeen stemming over gekomen zijn. De Voorz. zelf vond het onnoodig, de heer Sandee vond de hoofdgedachte „aangifte van ver zuim met de redenen" goed, maar hij wilde 8 dagen in 4 veranderen en de aangifte doen plaats hebben bij den gener.-brand meester. De voorzitter stelt persoonlijk voor het voorstel niet te aanvaarden, wijl het ge heel overbodig is. Volgens art. 190 toch is de verbalisant verplicht tot een onder zoek naar de redenen der overtreding en wie niet tegenwoordig kon zijn moet al heel dom zijn als hij de redenen daarvan niet meldt. De heer Cupéry zegt, dat art. 190 een onderzoek door den verbalisant niet be paald voorschrijft en als De Dreu geweten had, dat hij zich had moeten aanmelden dan ware hij niet voor het kantongerecht gedaagd. De heer Van Harmeien vindt de toevoe ging in ieder geval een verbetering. Het onderzoek zal dan zeker niet achterwege blijven. De heer Sandee betwijfelt of een onder zoek altijd plaats heeft, hij kent een voor beeld van het tegendeel. Daarom acht hij de eigen aangifte wenschelijk, maar hij vindt een termijn van 8 dagen te lang en de aangifte bij den generalen brandmeester eenvoudiger dan op de secretarie, daar de zaak ten slotte toch bij den eerstgenoem- den wezen moet. De heer Cupéry neemt de amendementen van den heer Sandee over. Aldus gewijzigd wordt zijn voorstel met algemeene stemmen aangenomen, nadat dat van den voorz. met algemeene stemmen verworpen is. De voorz. zegt dat hij, te laat om het op de agenda te vermelden, de geloofsbrie ven van den tot raadslid gekozen heer Spruijt heeft ontvangen. Zij worden niettemin on derzocht en in orde bevonden, zoodat tot zijne toelating wordt besloten. Daarna wordt de vergadering gesloten. De Overrompeling Er is reeds veel geschreven over het overgaan in andere handen van De Neder landerthans het orgaan van De Savornin Lohman. Een heele brochure is er zelfs aan gewijd, maar het blad deelde geen bij zonderheden mede. Nu echter ook van be vriende zijde is gevraagd of er niet in strijd met de goede trouw is gehandeld, geeft De Nederlander eenige ophelderingen Het staat echter te bezien of ook ande ren dan die van „bevriende zijde" volko men overtuigd zijn dat alles in den haak is wat gebeurd is. Hoe dit zij, in De Ne derlander zullen zij geen verklaringen meer vindenin dit blad, zegt de redactie, laten we de zaak verder geheel rusten. Het blad betoogt onder aanhaling van eenige citaten in de eerste plaats, dat „nog in Maart in dezelfde richting als thans ge stuurd werd. Voorts zegt het blad: „Hiertegen is niet alleen de Commissie van redactie niet in verzet gekomen, maar die stukken zjjn geplaatst met voorkennis en in overleg met de Commissarissen, aan wie uitdrukkelijk bij de statuten is opge dragen te waken voor de belangen van het blad. Op het oogenblik waarop die stukken ge- geschreven worden, wilde dus de IN e d e r- I ander, evenals thans, zich eenvoudig plaat sen op de oude antirevolutionaire lijn, daarbij zich losmakende vdn het radicalisme en van den heer Tak van Poortvliet. Intusschen is al cpoedig een andere weg ingeslagen. Een der commissarissen, en wel juist hij, die hot meest bijgedragen had tot de tot standkoming van ons blad, kon zich daarmee niet. vereenigen en wenschte een andere redactie. Zoo kwam hij in aanraking met den. tegenw oordigen hoofdredacteur. Deze verklaarde zich bereid dien arbeid althans tijdelijk, op zich te nomen, doch onder voorwaarde, dat dit niet publiek zou worden, alvorens zijne benoeming vaststond. Daar er, tengevolge van het zich terug trekken van den schrijver der meergemelde brochure, nog verschillende aandeelen te plaatsen waren, en de commissarissen met die plaatsing waren beiast. zijn toen aan eenige personen die den tegenwoordigen hoofdredacteur aan het hoofd van een blad wenschten te zien, de nog vei krijgbare aan deelen aangeboden. Ü6 nieuwe aandeelhou ders zijn toegelaten na voorafgaand goedvin den van de commissie; eender commissa rissen had wel bezwaar, maar, hoewel hem tijdig de gelegenheid gegeven is de geheele zaak ongedaan te maken, heeft hg daarvan geen gebruik willen maken. Eerst daarna zijn de aandeelen betaald. De nieuwe aandeelhouders, die alleen de Statuten kenden, waarin enkel ver we zen wordt naar het Program, en niets wisten van de antecedenten, haddeu geen reden de aangeboden aandeelen te weigeren. Ilun is dus zeker niets te wijten. Maar ook niet den Commissarissen, waarvan de meer derheid, en nog wel de voornaamste der op richters, afkeurde dat de Nederlander in den iaatston tijd van koers veranderd was. Later is wel eene minderheid in hef tig verzet gekomen, doch dat die minderheid meer recht had dan de andere partij om juist hare meening te doen zegevieren, is nooit aangetoond". (Telegraaf.) Naar de Residentiebode verneemt, zal de zetel in den Raad van State, vacant geworden door het overlijden van mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, waarschijnlijk ingenomen worden door mr N. G. Fierson, oud-minister van Financiën' In de Donderdag jl. te Utrecht gehou den jaarvergadering der vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders, werd een verslag uitge bracht over den toestand der Vereeniging en daarna werden verschillende punten be handeld. Aan het verslag dier vergade ring in De Standaard is het volgende ont leend De vereeniging telt thans 45 afdeelingen (2 moor dan het vorige jaar), 5030 leden en begunstigers, 167 conespondenten en 77 corporatiën, die collecten houden. De plannen voor Zuidlaren zjjn gereed en de aanbesteding zal spoedig volgen; de lee ning daarvan is bijna volteekend. Na die hoofdpunten volgden, tot in do kleinste bijzonderheden toe, mededeelingen over de inrichting van Veldwijk en Bloe- mendaal, de werkzaamheden der patiënten, het aantal verpiegers en verpleegsters enz. Wy vermelden alleen, dat het aantal ver pleegden te Veldwijk thans ongeveer 340 bedraagt en to Bloemondaal 115. Het sterfte percentage was 9.2 en dat der herstelden 34.8, wat ongetwijfeld zeer gunstig is te noemen. Met de provincie Groningen was een con tract gesloten vcor 60 patiënten, met Zeeland voor 30 patiënten en met Drente wordt nog onderhandeld. Uit het financieel verslag, even punctueel als bet vorige, teekenen we slechts aan, d.it Veldwijk, met een uitgave vau ruim f186,000, sloot met een tekort van f4500, Bloemen- daal met een uitgave van ruim f 44,000, met een nadeelig saldo van ruim f 40 )0 en dat Rustoord een tekort had van f 2000. De vereeniging ontving aan collecten flOOl en aan contr. ruim f 17,000, ongeveer f 1635 minder dan 4 vorige jaren. De voorgestelde wijzigingen der statuten werden in do middagvergadering alle goed gekeurd, uitgezonderd een deel van art. 7. waar was voorgesteld, dat het centraal be stuur de vereeniging zou vertegenwoordigen in alle gevallen, wairzjjals zedelijk lichaam of als rechtspersoon optrad. Vooral prof. Wie- linga, prof. Lindeboom, ds. Gunning e,a. had den tegen deze door den rechtskundigen adviseur voorgestelde wijziging, ernstige bezwaren. Daar hut bostuur var. 15 tot 17 leden was uitgebreid, moesten 8 vacaturen vervuld worden. Gekozen werden de heerendr. Hermanides (aftr. lid), generaal H. W. van Marle, mr. O. graaf van Limburg Stirum, dr. E A. Keuchenius te Sche veilingen, ds. Van d. Hoogt te Katwijk en G. A. Bosch, schoolopziener te Hoogeveeu. Tot secundus werd jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman benoemd. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goes (toezegging) ds. C. R. van Lelyveld te Appelscha; te Vinkeveen ds. F. Boluna te Bruinisse te Sluis ds. J. F. v. Melle te Renswoude. Aangenomen naar Kruiningen door ds. J. Willem8e te Hardinxveld. Zierikzee. Ds. J. Helder herdacht gisteren zijn 3Ujarige ambtsbediening. Van 3 Juli '64 was hij predikant te Heilouw, sinds 1868 te Wijnalduin, en sinds 18 Mei 1885 alhier. Zonnemaire. Ds. C. F. Zeeman vierde dezer dagen zijn 4Ujarigen predikantsdienst. Van 2 Juli 1854 was hij predikant te Welsuin en sinds 15 Juni 1862. Morgen, Dinsdag, viert professor dr. E. H. van Leeuwen zijn 35jarigen arbeid in het predikambt. Geboren in 1833, werd hij in 1857 candidaat bij het prov. kerk bestuur in jGelderland predikant te Vree land 10 Juli 1859 Vlissingen 1866 Vlaardingen 1869Zutphen 1876. Hoog leeraar te Utrecht 21 Januari 1887. Zijn zoon de heer J. v. Leeuwen, geboren te Vlissingen, promoveerde Vrijdag jl. tot doctor in de Ned. Letterkunde, na verde diging van een proefschrift getiteld „Mat- thijs de Castelein en zijne const van rhetorieken"- Goes. Mejuffrouw W. A. Bolland, al hier, is benoemd tot onderwijzeres te Koog a d Zaan. RE C II T S Z 1 li E X. Woensdag 23 Juli zal voor het gerechts hof te 's-Gravenhage worden behandeld de zaak van Leonie Marie Notelaar, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld ter zake dat zij, van het voornemen van Macliiel Lampier tot het plegen van moord kennis dragende, op het tijdstip waarop het plegen van het misdrijf nog kon worden voorkomen opzettelijk heeft nagelaten daarvan tijdig voldoende kennis te geven hetzij aan de ambtenaren der justitie, hetzij aan de be dreigden, terwijl daarop het misdrijf is gevolgd. Heinkensrand. Zaterdagmorgen werd een woonhuis en schuur door den bliksem getroffen en in de usch gelegd. Huishou delijke goederen konden voor een groot deel worden gered, doch wat zich in de schuur bevond verbrandde geheel o. a. 40 konijnen, een geit, een vat petroleum, vele arbeiders gereedschappen, enz. Een bok, een paar varkens en verscheidene kippen ontkwamen. Door het flink optreden der brandweer werd een daaraan vaststaand ge bouw bewaard. De gebouwen waren verzekerd, de in- bjedel echter niet. Krabberidijke. Tijdens het zware on- weder dat Zaterdagmorgen alhier woedde sloeg de bliksem in de woning* bewoond door den rijksveldwachter J. Bakker, waar hij nog al eenige schade aanrichtte. Eerst sloeg hij drie gaten in den muur, boorde vervolgens drie gaten in den zolder en kwam toen in de kast terecht waar veel porselein enz. gebroken werd. De kinderen die op niet meer dan een halven meter afstand van het licht verwijderd waren en het kleinste dat in de wieg lag, waar de bliksem on der door ging, bleven ongedeerd. De blik sem baande zich een uitweg dwars door den zolder en verdween weder door het zoldervenstertje, hetwelk hij aan splinters sloeg. Ook sloeg in drie woningen naast Bakker staande, de bliksem in de schoor steen waardoor de woning ,vol roet sloeg, doch gelukkig geen beteekeniswaardige schade aangericht werd. Een landbouwer te Sandpoort die verzuimde, ondanks de aanplakking van de oproeping, om zijn paard eens ter keu ring voor den krijgsdienst te komen aan bieden, op het voor die keuring aangeweze n tijdstip is deswege door de Haariemsche rechtbank tot f 2 boete subsidiair 1 dag hechtenis veroordeeld. Ten aanzien van het geval van ver giftiging van liet 2-jarig zoontje van G. de J., te|Dordrecht is het volgende gebleken: De vrouw van de J. was de vorige week bevallen, maar nog niet hersteld. De ge neesheer schreef haar jl. Dinsdag een drank voor, welke in de gemeente-apotheek zou worden klaar gemaakt. Des avonds werd een elf-jarig zoontje gezonden om dien te halen maar naar het schijnt, heeft die knaap, die wel eens poeders voor zijn jongste broertje uit de apotheek gehaald heeft, bij vergissing ook thans gevraagd om „de poeders voor de J." Toevallig stonden er voor iemand van dien naam poeders gereed, welke door den apothekers bediende werden afgegeven. Eene grootmoe der gaf er daarvan nog des avonds een aan het jonge kind in en den volgenden ochtend nog een. Het knaapje is dienzelfden dag bezweken. Eerst toen de geneesheer Woens dag de moeder een anderen drank had voorgeschreven en ook die weer in de ge meente-apotheek besteld werd, bleek de vergissing. Een politieagent in een gemeente, niet ver van Schoonhoven, had een landlooper opgepakt, en ging er mee naar het arre stantenhok, maar kon de deur niet open krijgen. De burgemeester beproefde wat aan den agent niet mocht gelukken, maar slaagde evenmin, waarua een smid ontboden werd. Deze sukkelde er eveneens mee en toen nam men een kloek besluitde land looper werd buiten de gemeente gebracht en ver ocht heen te gaan, aan welke vriendelijke uitnoodiging hij voldeed. Te Breukelen moest zekere he»r D. v. T. geld ontvangen van eene aldaar bestaande inrichting en was na inzending zijner vordering uitgenoodigd, dit persoon lijk in ontvangst te nemen. Ter bestemder plaatse gekomen, werd de schuldeischer in eene kamer gelaten, deuren en vensters werden gesloten, en in in plaats van geld werd eene schuldbekentenis voor den dag gehaald ten bedrage van eenige duizenden guldens en de eisch gesteld, dat de heer D. v. T. deze zou teekenen, onder bedrei ging, dat het anders slecht met hem zou afloopen. Toch weigerde de heer D. v. T. volstandig en bracht het eindelijk zóó ver, dat men hem liet vertrekken. Op last van den officier van justitie te Breda, is door de rijkspolitie te Steen bergen in arrest genomen zekere G. F. H., winkelier te Dinteloord, op wien zware ver moedens rusten van poging tot moord op zijne vrouw. Na een verhoor te hebben ondergaan, is H. gevankelijk naar Breda overgebracht. (N. R. C.) Een arbeider uit Oosterbeek is Don derdag, bezig zijnde op een in den Bijn liggend schip, door een misstap in de rivier gevallen en verdronken. De ongelukkige laat een vrouw met vier jonge kinderen achter. De Senaat der Yereenigde Staten heeft met 39 tegen 34 stemmen de Tarief- wet aangenomen. In een gecombineerde vergadering van Senaat en Huis van Alge vaardigden zullen de verschillende wijzi gingen die in deze wet gemaakt zijn, nog eens worden behandeld. Vergifting vnn een geheel gezinuit zeven personen bestaande, wordt uit Dram- burg gemeld. Het onheil was een gevolg van het eten van visch, uit zuinigheid met kervelbladen gestoofd. De toestand van de vrouw, een dienstmeid en een knecht is hopeloos. Acht maanden geleden verliet een man te Brussel om de telkens terug- keerende twisten, welke hij met zijn vrouW had, de echtelijke woning, terwijl hij zijne drie kinderen, oud 3, 5 en 9 jaar, mede- nam, en zich in een ander gedeelte der sta vestigde. De moeder der kinderen stelde alle pogingen in het werk om haar lievelingen terug te krijgen of anders hen eiken dag te zien. Op haar herhaalde aanvragen weigerde haar echtgenoot harknekkig eiken toegang tot zijn huis en verbood haar oo' meer aan de kinderen iets te zenden of trachten ze mee te nemen ofaan te spre 1 De arme vrouw was Jradeloos van lieid en enkele dagen geleden stier! zij kommervolste omstandigheden, zonder "'jt, kinderen teruggezien te hebben. I|,M1 vrouw gestorven was, verliet de vader J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2