NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADyERTENTIËN 1 o. 109. 1894. Saterdag 16 fuiu. Jkfifsfe laargang. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 Juli a. s op ons blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers, gratis. Burgemeesters. O- Aan de belijders der antirevolutionaire beginselen behoeft geen eerbied voor het gezag of voor de macht die boven hen ge steld is, 11 worden afgedwongen. Zij allen kennen het woord wij heb ben er kort geleden nog aan herinnerd „alle ziele zij de machten over haar ge steld onderworpen, want er is geen macht dan van God, en. de machten die er zijn, zijn van God verordend". Toch sluit deze onvoorwaardelijke plicht der gehoorzaamheid hen niet uit van het recht tot behoorlijke levering van critiek op de daden hunner overheid. De gemeenteraad is de overheid, de baas der gemeente. Nu heeft de Koning, de hoogste macht in den Staat, in 1848 aan zijn volk eene Grondwet gegeven, waarin hij dat volk heeft toegestaan zelf zijne overheid, zijn gemeenteraad te kiezen. De gemeenteraad vertegenwoordigt dus de gemeente. Niet een deel er van maar de geheele gemeente. Waar het het belang der gemeente geldt, mag van ieder burger worden verwacht dat hij zijne keuze zal vestigen op een eandidaat met wiens verkiezing het belang der gansche gemeente gediend wordt. Bekwaamheid, onaf hankelijkheid en chris telijk historische zin zijn in zulk een ean didaat een eerste vereischte. Eerst in de tweede plaats is noodig een onderzoek naar de betrekking die de ean didaat bekleedt. Het kan misschien goed zijn dat in een gemeenteraad niet gekozen wordt de dokter, wanneer daardoor de ziekenverpleging zou moeten lijden. Het zou ook kunnen blijken minder ver kieselijk te zijn een notsfris in den raad te brengen, met het oog op de omstandigheid dat hij daardoor meer dan zij gewenscht achten op de hoogte komt van de kas der burgers. Het zou ook kunnen noodig zijn dat men zijn best doet een burgemeester der gemeen te uit den gemeenteraad te houden opdat hj, wiens reeds zooveel macht is, niet met nog meer macht bekleed worde, en geen dubbelen invloed uitoefene, desnoods tegenover een groot deel der burgerij. Om dit laatste duidelijk te maken, be- hooren wij op het hoogst gewichtige ambt van een burgemeester even de aandacht te vestigen. De burgemeester wordt benoemd dooi de Koningin Regentes op voordracht van den minister van binnenlandsche zaken, in den regel na raadpleging door dezen met den Commissaris der Koningin in de pro vincie tot welke de gemeente die een bur gemeester noodig heeft, behoort. lm den regel maakt de burgemeester zulk eene voordracht na ontvangst dei- sollicitaties, na kennismaking met de per sonen der sollioitanten, na bespreking met eene commissie uit den raad of na lezing Van een request der gemeentenaren om bij v A. of B. voor de vacante betrekking te tvillen voordragen. De burgemeester, aldus benoemd, draagt twee functies met zich, de eene waarvan san de betrekking der oude schouten her innert, terwijl de andere functie zoowat gelijk staat met die van oudsten burge meester, welke man in vorige eeuwen met 4e overige burgemeesters en schepenen te zamen de vroedschap der plaats uitmaakte. In zijn eerstgenoemde betrekking, die ^an schout, is de burgemeester hoofd der folitie. In zijn tweede betrekking is hij voorzitter van den gemeenteraad. Dm deze twee betrekkingen te vervullen "Dioeft de burgemeester geen lid van den ^meenteraad te zijn. Ook al is hij geen lid van den gemeenteraad, hij vervult beide betrekkingen als burgemeester. Burgemeester de Witt Hamer te Goes, burgemeester Schorer te Middelburg bur gemeester Vei'meijs te Zierikzeeburge meester Van Boven te Ter Neuzen bur gemeester Tutein Nolthenius te Vlissingen, zij zijn geen lid van den raad hunner stad en toch zijn zij op evengenoemde gronden èn hoofd der politie, èn voor zitter van den gemeenteraad. Zij zija dit, wijl zij zijn rijks-of regee- ringsambtenaar. De burgemeester heeft dus in de gemeente de hoogste macht. Maar de burgemeester is ook de dienaar van den Gemeenteraad, en dus indirect de dienaar der burgerij. Dat is het tegenge stelde van hoogste macht. Hij is verplicht, behoudens beroep op de Koningin, verplicht om de besluiten van den Gemeenteraad uit te voeren. Bovendien is hij verantwoordelijk aan de Koningin die hem heeft aangesteld èn tevens afhankelijk van den Gemeenteraad die het reclit heeft zijne voorstellen aan te nemen of af te stemmen. De leden van den Gemeenteraad zullen wel doen met deze tweëerlei functie van den burgemeester wèl in het oog te houden. Nimmer toch mag uit het oog verloren worden dat de gemeenteraad is de overheid en dat de burgemeester, schoon als rijks ambtenaar met het hoogste gezag bekleed, evenzeer als rijks ambtenaar de dienaar is van den gemeenteraad. Dit spreekt de Gemeentewet duidelijk uit. Men kan z'er gerust op nalezen. De raad machtigt eerstde burgemeester voert daarna uit. Nu spreekt het van zelf dat wij de vraag of een burgemeester, hoofd der ge meente, tevens lid van den gemeenteraad kan zijn, aan de beoordeeling van den be trokken burgemeester zeiven moeten over laten. Ziet hij er geen bezwaar in, dan is de zaak beslist. Bovendien de w.et ver biedt het niet. Het zou alleen de vraag kunnen zijn of het algemeen belang zich er niet tegen verzet. Kan het verkieslijk zijn dat een bur gemeester, die krachtens zijn waardigheid, als burgervader, boven de partijen staat, zijn naam, zijn talentin den verkiezings strijd werpt en zich bij de hoogste macht waarmede hij bekleed werd nog een tweede macht laat opdringen Is het wenschelijk dat in één persoon een zoo groote invloed in de gemeente wordt vereenigd Vele burgemeesters meenden tot nog toe van niet en wezen daarom steeds eene hun aangeboden candidatuur voor den gemeen teraad af. Zij meenden in eene wel wat al te zonder linge positie te komen staan tegenover den raad en tegenover zichzelf. De gemeenteraad, de overheid die den burgemeester controleert. De burgemeester, de man die de regeering bij den raad vertegenwoordigt. Deze twee zijn twee; en hunne ver schillende functiën dienen flink onderscheiden te blijven. De burgemeester, eenmaal als raadslid gekozen, wordt op die manier uitvoerder van besluiten door hemzelf aan zichzelf ter uitvoering opgedragen of ook hij kan in sommige gevallen uitvoering te geven weigeren aan een besluit van het hooge collegie waarin hij zelf zitting heeft. In iedere lagere vergadering kan zoo iets toegestaan en niet altijd te voorkomen zijn, in eene corporatie met zooveel macht be kleed, als de raad der stad behoorde deze mogelijkheid te zijn uitgesloten. Als een gemeenteraad met inbegrip van den burgemeester 13 leden telten een raadsbesluit wordt met 7 tegen 6 stemmen genomen terwijl de burgemeester een van de 7 voorstemmers wasdan heeft hij als voorzitter door zijn stem een zeker gewicht in de schaal gelegd, en een besluit door gedreven, dat, ware hij geen lid van den raad geweest, door staking van stemmen niet zoude kunnen genomen zijn. En omgekeerd, wanneer daar in den raad twee groepen, elk van 6 leden, zijn en de zevende is de burgemeesteren een voorstel wordt met zijne hulp met 7 tegen 6 stemmen afgestemd, dan heeft hij als voorzitter er toe medegewerkt dat een maatregel door de helft van de vertegen woordigers der burgerij wenschelijk geoor deeld, niet wordt ingevoerd. De burgemeester die allen beschermen moest kiest derhalve bij zulke beslissingen tegen minstens de helft der burgerij, wier belang hij bevorderen moet, partij. Als daar twee even sterke groepen in den gemeenteraad zijn, zes voorstanders en zes tegenstanders eener zaak, dan schijnt het ons niet meer dan billijk toe, dat de burgemeester buiten de gelegenheid zij als zevende de balans ten gunste der eene groep, ten koste der andere te doen overslaan. Op die wijze maakt de burgemeester het den gemeenteraad onmogelijk de hem opge dragen taak behoorlijk te vervullen, want dan is hij het alleen die regeert. De man in het huisje. De evenaar in het midden. Langzamerhand de man van het centraal gezag. Alle macht over de burgerij gecon centreerd in den burgemeester en in den gemeenteraad een stel marionetten of een groep denkende mannen door de domme kracht van het stemmencijfer in toom ge houden. Of ook als eens mr. Wintgens, de man op de wipplank, die door zich beurtelings bij rechts of bij links te voegen nu eens hier, dan weder daar zijn eigen wil kan doen tot wet verklaren. Een tactiek, die te meer stuit en teleur stelt, naarmate de gronden waarop zulk een burgemeester in den raad gekozen wordt, met te grooter oprechtheid aan eene partijpolitiek van het bedenkelijkst allooi ontleend zijn. Een burgemeester die zich verkiezen laat om een deel der gemeentenaren te dwarsboomen in hun streven om de eer lijkheid en de trouw aan het algemeen belang in den gemeenteraad aan het woord te doen blijveneen burgemeester die zich verkiezen laat met de uitgesproken bedoe ling om aan ééne partij mogelijk temaken altijd haar wil door te drijven heeft het aan zichzelven te wijten, wanneer hij bij eene gemeentenaads-verkiezing in het zand bijt. Wordt hij zonder eenige bijbedoeling, alleen uit dankbaarheid voor wat hij in het belang der gemeente doet van zekere zijde gecandideerd, dan kan het in sommige gevallen geraden zijn dat men zich bepaalt tot lijdelijk verzet tegen zijne candidatuur. Doch in het algemeen achten wij eene burgemeesters-candidatuur nooit geraden en niet boven bedenking verheven. 15 Juni '94. Met 2 Juli zijn verplaatst de commies der posterijen 3de klasse L. A. P. Hoff man van Groningen naar het spoorweg postkantoor No. 1 (Amsterdam) en de com mies der posterijen 3de klasse H. van der Baan van het spoorweg-postkantoor No. 1 (Amsterdam) naar Groningen. Eist. Uitslag verkiezing tweede kamer J. de Meester (lib. V.) 1057. W. v. Basten Batenburg (kath. T.) 1388. Mr. H. A. v. d. Velde (antir. V.)263. v. Lijnden (antir. T.) 91. Herstemming tusschen De Meester en v. Basten Batenburg. Tot voorzitter van de liberale kies- vereeniging Eendracht maakt macht te Mid delburg is gekozen in plaats van den heer H. Snijders, aan de beurt van aftreding, mr. E. Fokker. De motie Utrecht is door deze Vereeni- ging aangenomen terwijl tot afgevaardigden voor de liberale Unie zijn gekozen de hee- ren ,H. Snijders, J. M. Doorenbosch en dr. J. C. Bolle. Toen in de vorige week een paar lede>n der Gedeputeerde Staten van Fries land het eiland Ameland bezochten, om in loco kennis te nemen van den bodem, met het oog op inpoldering en bedijking, trok de (buitengewoon groote uitgestrekt heid van de gemeenschappelijk beweide gronden de aandacht van een dor heeren. Deze vroeg aan een eilander, die hem ge leidde, of men op Ameland zoo socialis tisch gezind was, doch het antwoord luidde „Neen, socialisten hebben we hier niet; maar als ze wilden zien, tot welke slechte uitkomsten hunne theorieën leiden, dan moesten ze hier komen. Menigeen gaat 's avonds rusten met de bede op de lippen „Och, mochten die gronden maar verdeeld wordendan zouden ze honderd maal meer winst kunnen opleveren". Bij kon. besluit is aan G. ter Meulen secretaris van Serooskerke, verlof gegeven te Middelburg te wonen. Aan de lo telingen der lichting 1894, die binnen tien maanden werkelijken dienst blijken geven van bruikbare korporaals te zijn en zich door een zeer goed gedrag onderscheiden, kan een verlof worden ver leend met behoud van soldij voor den tijd van twee maanden, terwijl zij, die tot sergeant worden bevorderd en voormeld verlof niet hebben genoten, daardoor aan spraak krijgen op verlof met behoud van soldij voor den tijd van een maand. Goes. Vergadering van den gemeente raad op Donderdag 14 Juni, des avonds 8 uur. Tegenwoordig 10 leden en de waarne mende secretaris. Afwezig de heeren M. de Jonge Jz. en J. Faberij de Jonge, beiden met kennisge ving. Eén vacature. De voorzitter wijdt een woord van waar deering aan onzen zoo plotseling overleden secretaris, den heer Hartman, van wiens groote bekwaamheden op administratief ge bied ook de gemeente ruim 25 jaren profi teerde. Een bi ief van rouwbeklag is aan de Weduwe verzonden, nadat door hem een kennisgeving van het overlijden was ont vangen. De heer v. Dellen is tijdelijk in zijn plaats als waarnemend secretaris aan gesteld. Na lezing en goedkeuring der notulen der vorige vergadering doet de voorzitter mede- deeling van eenige ingekomen] stukken, jaar verslagen van verschillende gemeenten, re clames van eenige ingezetenen tegen hun aanslag in den Hoofdelijken Omslag, enz. De voorzitter brengt in behandeling punt 4 der Agendaonderhandsche verhuring van een strookje grond aan D. Boel voor den tijd van 14 jaren, hetwelk zonder be raadslaging of hoofdelijke stemming wordt aangenomen, en ter goedkeuring aan Gede puteerde Staten zal worden gezonden. De rekening der dienstdoende schutterij en een voorstel van B. en W. tot af- en overschrijving op de Gemeentebegrooting over 1893 worden op advies der financiëele commissie goedgekeurd. Alsnu brengt de voorzitter in behandeling punt 8 en niet punt 7 verzoek van den heer H. J. van Ebbenhorst Tengbergen tot toe lating op de H. B. School voor zijn dochtertje met ingang van den cursus 1894/95. De heer den Boer vraagt of die toelating zal plaats hebben op de voorbereidings- of op de eerste klasse. Was het op de voor bereidingsklasse dan zou het wel eens tot nadeel voor de Meisjesschool kunnen zijn. De "Voorzitter antwoordt dat bedoeld kind leerlinge der meisjesschool is en dat dit zal afhangen van het door haar af te leggen examen. De heer Ochtman vraagt of de heer Ebbenhorst Tengbergen voor zijn dochtertje de H. B. School met. 5 jarigen cursus noo dig heeft tot hare verdere opleiding, want op een der vorige vergaderingen is beslo ten om geen leerlingen toe te laten tenzij de ouders verklaarden die school noodig te achten voor verdere opleiding hunner dochters. De Voorzitter zegt dat in het verzoek schrift dit staat en dat door B. en W. geen nader onderzoek is ingesteld. De heer Ochtman vindt de uitdrukking in liet verzoek nog al vaag, doch zelf heeft hij dien heer gesproken en vernomen dat bedoeld onderwijs wel noodig is voor dit meisje. Met algemeene stemmen op een na, die van den heer (Juist, wordt tot de toelating besloten. De heeren J. Adam en de Jonge Mu- lock Houwer worden tot leden van het stembureau benoemd bij de a. s. verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad. De voorzitter zegt ter elfder ure nog ontvangen te hebben van het Bestuur van het Gasthuis een voorstel tot af- en over schrijving hunner begrooting. De linantiëele comm. adviseert tot goedkeuring van die af- en overschrijving. De heer den Boer zegt met genoegen te hebben gelezen dat het Gastliuisbestuur er toe overgegaan is een brancard aan te schaffen. Hij acht dit vervoermiddel voor zieken veel beter dan de tot hiertoe ge bruikte ziekenstoel en zal gaarne zijne goedkeuring geven aan het verzoek om af- en overschrijving. Met algemeene stemmen wordt het voor stel aangenomen. Bij de gewone rondvraag krijgt de heer Den Boer het woord en zegtMynheer de VoonzitterYele inwoners onzer ge meente hadden met ingenomenheid uit de Goesche Crt. vernomen wat op Zondag 10 dezer zou plaats hebben. Tegen half 2 werd dan ook door een muziekgezelschap op de groote markt gespeeld en het frok spe- lende van daar tot in de Yoorstad. Dat de burgerij hier echter zeer weinig mede inge nomen was, bleek wel daar er bijna geene vlaggen waren uitgestoken, hoewel de bur gerij daartoe was uitgenoodigd. Er zijn gelukkig nog vele ingezetenen onzer ge meente die niet alleen prijs stellen op Zon dagsrust, maar ook op Zondagsheiliging en daar het spelen in de sociëteit onder kerktijd zeer hinderlijk voor de beide kerken in die nabijheid is, geloof ik dat het wenschelijk was dat U, als Burgemeester maatregelen kon nemen dat dit niet meer plaats vond. De burgemeester antwoordt dat er een muziekgezelschap van onze naburen in de stad kwam, en deze beleefdheid van onze zijde met een tegenbeleefdheid diende be antwoord te worden. Onder kerktijd is op straat niet gespeeld. Trouwens dergelijke feestelijkheden op Zondag komen zelden voor en zelfs in plaatsen van godsdienstige samenkomst wordt ook dikwijls muziek gemaakt in de nabijheid zijner woning en vele ingezetenen hebben tegen dergelijke uitvoeringen geen bezwaar. De vergadering wordt daarna gesloten. Expeditie naar Lombok! Blijkens een gisteren bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië heeft de zending van den resident van Bali en Lombok, naar Lombok geen bevredigende uitkomst opgeleverd. Nadat de resident 3 Juni te Apanan was aangekomen, had 9den d. a. v een samen komst plaats met 's vorsten zonen Ratoe Agoeng Agoeng K'teet Karang Asem en Anak Agoeng Madé, waarin de resi dent, na voorlezing van de grieven en eischen der' Nederlandsch-Indische Regee ring, drie dagen bedenktijd gaf, met be dreiging dat het niet inwilligen der eischen een gewapend optreden onzerzijds ten ge volge zou hebben. Een verzoek om onbepaald uitstel, dat 11 dezer schriftelijk werd herhaald, werd door den resident, die de overtuiging kreeg dat men de zaak op de lange baan zocht te schuiven, geweigerd, onder waarschuwing dat niet-tij dig antwoord zou beschouwd worden als een weigering om aan de ge stelde eischen te voldoen. Woensdag echter is de resident onver richter zake teruggekeerd en daarop is door den Gouverneur-Géneraal last gegeven tot het zenden der expeditie,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1