edje, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 24 Mei. Icftfsfe laacgatig. inschrijving ptheekbank. lo. 99. 1894. ruimen. SCHUUR, GAARD, TUIN en WEILAND H. A. 3ienst Idienst. id Zierikzee land. ILEGKAAF' VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. IJ KL. PRIJS DER ADVERTENTIËN Goes. Door notabelen der herv. ge meente is met algemeene stemmen in de vacature v. Asperen Vervenne tot kerk voogd benoemd de heer J. Adam, die de benoeming heeft aangenomen. Goes. Heden Woensdag werd in het kerk gebouw der gereformeerde kerk de Classicale Zendingsdag gevierd, onder leiding van ds. Kapteijn nit Goes. •jij stwissel a 25 cent ntvangt men franco lijk uiteinde van )ira. s over de Jordaan. elijke leven, n tot oetening des jesf [voor slechts 25 Goes. JRAAD IS GERING. in itte van Kapelle en thans ONKER. inteleveren voor of kantore van Deur- te Goes hij wien lekomen zijn. ippelen, Pruimen, benevens versckil- n ruimen voorraad. ENSEN, Goes. Italen op hypotheek lot 33A pet en op ten kantore van |TAK Co, te Middelburg. JB.-ROTTERDAM I he tijd.) j Zondags, van Ylis- Iburg 8.45van Rot- vtjerdam Jen pilarJtsen. lie tijd), au Rotterdam 'smor. 'smid. as. 22 12.— oen23 11.— |nd.24 lijd.25 11.— jter-20 11.— id. 27 11.— lan.28 12.— is. 29 12.— oen30 lnd.31 11.— 2- 2.— MENST en Zierikzee. e Spoorweg Goes. he tijd). ind Mei. Van Zierikzee 'smorg. 'smid Jns. 22 7.50 4.— |oen23 7.50 4- lnd.24 6.30 4.— J-ijd.25 7.50 4.— Iter. 26 7.50 4.— Ind. 27 7.50 lan.28 7.50 4.— Ins. 29 7.50 4.— Ioen30 7.50 2.30 lnd.31 6.— 3.30 [lENST YEERGOES. the tijd). lering van Dinsdag- Irtrek Veer 's morg- 1 avonds 5,- u1}'' Inorg. 8,21, 'snainid. avonds 6,30. t e Is morg. 9,'s aV' [)t Ostende), 's naD1, van het Yeerver- door naar den trein, ekt. n Antwerpen: 's morgens. 8.- elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02 5. UITGAVE VAN EN Insd. 22 Ind. 24 (ter. 26 Insd. 29 end. 31 9.- 1.- 2.- 3.- Zierikzee ook voor Kerkwerve, 4, 5, 6, 7, 8, 9,11, 12, 13, 14,15 en 16 Juni. Cortgene 7 Aug., Wissekerke 8 en 9 Aug,, Colijnsplaat ook voor Cats 10 en 11 Aug. Henry, de anarchist die voor eenige maanden zijn moorddadigen dynamietaan- slag pleegde op een koffiehuis te Parijs en in zijn vlucht een agent doodelijk wondde, is Maandagmorgen vroeg onthoofd. De Parijsche berichtgever van De Tele graaf geeft van deze vreeselijke plechtig heid het volgende sombere verslag. Ten twee ure na middernacht onderna men wij den kouden ongezelligen tocht naar de Place de la Roquette. Tusschen de hooge, kale muren van twee groote ge vangenissen is dit wel de luguberste hoek der hoofdstad, en onwillekeurig dacht ik aan het gruwzame bloedbad, dat heden juist drie-en-twintig jaren geleden in deze zelfde wijk werd aangericht door het leger van Mac-Mahon na de nederlaag der Commune. Aan weerszijden van den middenweg is de plaats bezet met platanen, en lood recht op dien middenweg is een dwarsweg, die recht op de groote poort van la Roquette uitkomt. Op dien dwarsweg twintig meter afstands van de poort zijn vijf gladde blauwe hardsteenen in het plaveisel. Op die steenen wordt de guillotine geplaatst. Ten half drie was de plaats reeds afgezet door een sterke, gewapende macht van vijfhonderd politie-agenten, vier compag nieën gardes républicaines te voet, twee escadrons te paard, en voorts een peloton gendarmen te paard. Een groote vierkante ruimte voor La Boquette werd door deze manschappen af gezet, zoodat het onmogelijk was voor de nieuwsgierigen, die daarbuiten stonden om iets te zien. Alleen de dagbladschrijvers en een zeker aantal autoriteiten werden daarbinnen toegelaten. Het denkbeeld om de terechtstellingen te doen plaats hebben binnen in de gevangenis is dus een zuivere illusie, want buiten den kring der soldaten kan niemand toch iets zien, noch van den veroordeelde noch van de guillotine, die niet op een verhevenheid maar plat op den bodem staat. Hier en daar op de daken van de om ringende huizen zag men eenige schimmen, ®n in de wijnhuizen zag men wel is waar nog vele klanten, die op de executie wachtten, maar de aandrang van het pu bliek scheen toch niet bijzonder groot. Die wijnhuizen profiteeren het meest van deze plechtigheden.. Op zulk een dag krijgen zij gemiddeld vijf maal meer geld m de lade dan gewoonlijk. Wellicht zou hun debiet even sterk toe nemen op de dagen van terechtstellingen, wanneer die volgens het verworpen voor al plaats zouden hebben binnensbuis, lictor Hugo, geloof ik, heeft gezegd, dat a® l'arij zenaars het interessant vinden om te kijken naar een mnur, waarachter iets gebeurt. In dit geval bestaat de muur niet van steen, maar van eenige rijen soldaten en politie agenten. Overigens is et jnf-kif", zooals het volk in het V'artier de la Roquette zegt, of zooals ge wone menschen zeggen „hetzelfde". Een koude noordenwind sneed ons door e leden, toen wij daar in het donker op le kille steenen heen en weder liepen. Uver drieën komen twee wagens aan- 'Jden, die hol ratelen in den nacht, en die e guillotine aanbrengen, stuk voor stuk orden de bestanddeelen uitgeladen en .rgelegd langs het trottoir; en onder ozicht van Deibier die met een lantaarn lied1 611 We<^er oaat) zetten eenige werk- ball™ i^6 ma°i1ine ii elkaar, eerst de voet je n fwee staanders waartusschen e®n nf °D en neder moet gaan, daarboven dekstuk, dan een bak van plaatijzer, He t"1 ^oofd moet nedervallen, dan oscule waarop de patiënt wordt neder- gevlijd, en een mand waarin zijn lichaam zal afglijden over een soort van houten leiding. En als dat alles behoorlijk in elkaar staat, en het mes vlot en ving op en neder kan gaan, zet men nog langs het trottoir netjes op een rij een spons en eenige poetslappen en een bak met zemelen en een bezem, alles proper en ordelijk, alsof het een regiment gold, dat morgen ter parade moet gaan. (Tusschen haakjes lasschen wij hier in, wat inmiddels tusschen vier muren ge beurde. Het was 3 ure 30 toen de bestuurder der gevangenis en de onderzoeksrechter de cel van den anarchist binnentraden. Henry sliep gerust. Men moest hem tweemaal schudden om hem wakker te krijgen. De bestuurder zeide Het uur is ge komen waarop gij moed moet toonen Henry sprak geen woord, maar zijne gelaatstrekken krompen ineen en hij werd doodsbleek. Hij stond zenuwachtig op, nam bevend zijne broek en kleedde zich snel aan. Men vroeg hem of hij wilde drinken of rooken. Hij antwoordde ontkennend. Toen men zijn toilet maakte, vroeg Henry aan den knecht, die de kraag van zijn hemd uitsneed: Zijt gij mijnheer Deibier Dat zijn de laatste woorden die hij sprak eer hij de Place de la Roquette betrad). Ten tien minuten over vieren gaat de groote poort der gevangenis wijd open, en onmiddellijk ziet men in het halfduister Emile Henry langzaam naar voren strom pelen zoo goed en zoo kwaad als de koorden hem zulks veroorloven, waarmee hij stijf is gebonden. Hij is geschoren, waardoor zijn gelaat nog bleeker is dan voorheenhij kijkt dadelijk rechts en links met een le- vendigen sprekenden blik alsof hij goed wil opnemen, of er geen vrienden in de buurt zijn. Halfweg houdt hij even stand en roept hardop „Moed, gezellen leve de anarchie" en nabij de guillotine roept hij nogmaals met een heldere zuivere stem„leve de anarchie Dadelijk daarop wordt hij aangegrepen, op de bascule gelegd, Deibier trekt aan het koord, en het hoofd rolt in den bak, waar na het lichaam in de mand geschoven wordt. De mand wordt geladen op een wagen, wel ke door de gendarmen in vollen draf naar het kerkhof wordt gereden. De houding van Henry bij zijn uittre den uit La Roquette maakte den indruk van groote vastberadenheid. De suppoos ten der gevangenis bevestigen eveneens, dat hij geen oogenblik van flauwhartigheid heeft gehad. Den aalmoezenaar, die twee passen achter hem ging, heeft hij niet wil len aanhooren, evenmin als hij gratie heeft willen vragen. Ik moet bekennen dat na deze terecht stelling het raadsel van de anarchistische misdaden nog even duister blijft als daar voor. Wat heeft in 's hemels naam dien jongen bewogen, om in koelen bloede men sehen, die hem gansch onbekend waren om hals te brengen Lust tot moord, ik geloof niet dat er een andere uitlegging voor te viuden is. De beul. De Amsterdammerherinnerend wat de be doeling is geweest van den jongsten stem busstrijd, zegt o. a. „De sociale eisch der democratie is betere verdeeling van het inkomen. De politieke eisch daarnevens zal zijn algemeen kies recht, evenredige vertegenwoordiging, in voering van het referendum, afschaffing van een eerste Kamer op plutocratischen grond slag Antirevolutionairen hebben be weerd bij de jongste verkiezingscampagne voor een goed doel strijdend, de radicalen te hebben ontmoet op hun (der antirevolu tionairen) weg. Het zal er echter wel een weinig be zijden geweest zijn of ook als twee het zelfde doen, is het daarom nog niet hetzelfde. Weer een ministerie werd door de Fran- sche Kamer weggekegeld. Het ministerie Casimier Perier ging gisteren heen na aanneming van een door de regeering be streden motie bij de behandeling van de wet op de syndicaten. De regeering viel onder de slagen van de vereenigde uiterste partijen Commune mannen en Clericalen. Deze juichten toen bet ministerie de zaal verlietdoch bet land zal bij deze maandelijkscbe ministerie-wijziging wel niet veel winnen. •X* Naar het leven misschien de beharti ging van christelijke patroons waardig, is onderstaand puntdicht uit de jongste jon gelingsbode Os of Vos. Jan Eerlijk bad een sluw patroon, Die schold hem vaak voor „Os" „Een troost beb 'k", dacht Jan Eerlijk dan, „Nog liever Os dan Vos". Het kan verkeeren. In 1888 stonden in het district Doetin- chem voor eene Kamerverkieztng tegenover elkander mr. Bevers, een roomsche, en mr. Tak van Poortvliet, een liberaal. Bevers werd fel bestreden. Op, op, gij vrome mannen Voort, voort ter stembus heen Moet Rome hier regeeren Neen duizend malen, neen Geen Bevers moogt gij steunen, 't Land word' nooit Rome's buit Die 't goed met Neerland meene, Roept Tak van Poortvliet uit! Zoo zong men. Alles om den roomsche te weren, die de vernietiging der vrijheid op het oog had. En thans wordt in Den Haag door de liberalen diezelfde heer Beversin naam der vrijheid en ter bestrijding van dezelf den Tak van Poortvliet candidaat gesteld In 1888 liever Tur ksch dan Paapsch in 1894 omgekeerd. Zoo kan bet verkeeren. In Servië gaan 's lands zaken nog niet naar wensch. Zooals men weet had de jonge koning Alexander onder den drang van een radi caal ministerie allerlei concessies toege staan voor de radicale vriendjes doch op een goeden dag zijne zelfstandigheid her nomen, het ministerie heengezonden, zijn vader teruggeroepen en een liberaal minis terie benoemd. Dit alles en de verschillende benoemin gen en uitzettingen die er het gevolg van waren, was geschied buiten de Grond wet om. Een ongerecktige toestand die zoo niet blijven kon. Koning Alexander, of liever ex-koning Milan is toen tot den extra revolutionairen maatregel overgegaan om de Grondwet eenvoudig op zij te zetten. Dit koninklijk besluit heeft de gemoede ren in beweging gebracht en zou wel eens aanleiding kunnen zijn tot een bur ger-oorlog. Docli Milan deinst voor niets terug. Hij heeft ook de Schoeptschina (tweede kamer) ontbonden en gelast dat de nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben volgens de Grondwet van 1869. Door dezen maatregel is de kans dat de radicalen in de nieuwe kamer eene meerderheid zullen veroveren, zoo goed als weg. De mogendheden vatten betgeen daar geschied is, kalm op. Oostenrijks keizer schijnt met den loop der zaken ingenomen te zijn en de Czaar is voor het oogenblik nog al gesteld op vrede. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Maar als er eens een burgeroorlog kwam, zouden zij misschien er niet van tusschen kunnen om een woordje mee te spreken in dit geschileen geschil dat eigenlijk in partijzucht en partijhaat zijn grond vindt. In de Oostersche landen zijn het altijd twee kroonpretendenten en twee geslachten van dezen geweest, die elkander de opper heerschappij betwisten. Een strijd wie de meeste zal zijn. Een strijd die in gezinnen en kringen, in bondgenootschappen en broederschappen, in kerk en school en maatschappij veel goeds bederft of verhinderten in den Staat tot volslagen ondergang leidt. 23 Mei '94. Men schrijft ons De ond. off. scherpschutters die tot nu toe geen onderscheidingsteeken droegen als scherpschutter, hetwelk hij korporaals en soldaten wel het geval is, ontvangen thans bij de nieuwe wijziging hunner kleeding zulk een teeken bestaande in een gouden ster ter grootte van 3 cM. dat gedragen wordt op den linkerbovenarm. 't Is ons nog niet duidelijk hoe het ver bod van huitenmodelkleeding te dragen o. a. uitgevaardigd om verkwisting en het ma ken van buitengewone schulden tegen te gaan, te rijmen is met de nieuwe bepaling dat thans door Heeren onderofficieren zijden passanten en fouragères moeten gedragen worden, die ongetwijfeld niet goedkoop zijn. Tweede Kamer. De tijdelijke voor zitter der Tweede Kamer, generaal v. d. Scbrieck, opende de vergadering, las bet besluit voor van de koninklijke benoeming des heeren Gleichman tot voorzitter en droeg daarna de waardigheid aan dezen keer op hij deed dit met een korte, hartelijke toespraak, het slot waarvan ter rechterzijde toejuiching en ter linkerzijde gesis uitlokte. Het zal nog wel niet dikwijls voorge komen zijn dat in ons Nederlandsch parle ment een rede van een voorzitter met af keuring begroet werd, en dan nog wel met eene afkeuring waartoe geen enkele reden bestond. De heer v. d. Scbrieck zei als ter loops dat de drie grootste steden des lands den heer Gleichman hadden afgevaardigd. Dit is blijkbaar voor de kortst aangebondenen onder de Takkianen eene partijdige berinne ring geweest. De beer Gleichman hervatte overigens zijn taak met een verwijzing naar de spoe dige hervatting van den onlangs onverwachts afgebroken arbeid met een beroep op liet geduld der leden en met den besten wensch voor het heil des lands. Daarna werd medegedeeld dat verschil lende kleinere wetsontwerpjes zullen in behandeling gesteld worden. De geloofsbrieven van enkele leden wer den goedgekeurden de heeren Smit, Bas- tert, Beelaerts en Sanders beëedigd. Daarna werd met 49 tegen 35 stemmen verworpen het voorstel Veegens (minderheid in de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven o. a. van mr. Borret) om inzage te nemen van de stembriefjes uit het district Bever wijk of niet een biljet meer in de bus is geweest en of de naam van Borret wel altijd even duidelijk geschreven was. De Kamer vond echter de zaak, ook zonder haar nader onderzoek zoo wel in orde en besloot met 49 tegen 35 stemmen tot toelating van mr. Borret. De 49 waren op 2 na allen tegenstanders van de wet Tak; de 35 waren allen voorstanders. De hoeren Gleichman c. s., Lobman c. s. waren voor, de heeren Tak, c. s., Seret c. s, tegen de toelating. De uitslag van de in het district Dokkuin gehouden verkiezing van twee leden van de Prov. Staten van Friesland is als volgt: Vacature, jaar van aftreding 1893; uit gebracht 2467 geldige st., waarvan en E. C. Wiesenhaan (lib.) 1178, D. I. de Groot a.-rev956, D. G. Reitsma (synodaal) 271; herstemming derhalve. Vacature, jaar van aftreding 1898. Uit gebracht 2477 geldige st., waarvan op mr. A. J. Andrae(lib.) 1208, G. Meijer (a.-rev.) 977, M. van Bruggen (synodaal) 234; der halve eveneens herstemming. Tot lid der Eerste kamer, vaca- ture-Pynappel, is door de Staten van Noord-Holland gekozen de heer mr G. van Tienhoven, oud-minister, met 38 van de 64 stemmen. Op den heer M. C. van Hall, lid der Staten, waren er 22 uitgebracht. In de gehouden jaarvergadering van ingelanden van den calamiteusen Marga- retha polder werd het bestuur uitgenoodigd tot bet opmaken van begrootingen van kosten van aanleg van grintbanen in dien polder. In die van den calaaiiteusen Kleine Huissens polder werd besloten tot aanleg van ongeveer 300 M. grintbanen en werd, ter vervanging van den heer P. Dieleman, die bedankt had, tot dijkgraaf gekozen de heer Jac. Verpoorte en tot plaatsvervanger de heer Jacob Scheele, heiden te Zaamslag. Laatstgenoemde werd ook gekozen als ver tegenwoordiger van den polder in de commissie voor den Val weg, ter vervanging van genoemden P. Dieleman. MC.) Te Putten is door de antirevolutio naire kiesvereeniging in de plaats van wijlen den heer G. H. v. d. Hoop een „demo craat" gecandideerd voor het lidmaat schap der prov. staten een „aristocraat" Jhr. v. Haersma de Witt. Ook de libera len stelden een „aristocraat", Jhr. Sandberg. De door het overlijden van den heer W. Zoeler te Middelburg opengevallen be trekking van deurwaarder hij de recht bank en het kantongerecht aldaar, zal, naar wij vernemen, niet meer vervuld worden. VI. Crt. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tieuhoven ds. J. W. Drost te Biezeiinge te Sir Jansland dhr. J. W. Swaan Jr. cand. te Arnhemte Gapinge dhr. H. J. Schouten cand. te Utrecht. Aangenomen naar Alkmaar door ds. W. A. v. Griethuijsen te Goes. Bedankt voor Gent (Geld.) door ds. G. E. Meloen te Kloetinge. Een paar jaar geleden was de heer Adam insgelijks gekozen doch had toen bedankt. Door zijn optreden als kerkvoogd is eene vacature ontstaan in de commissie van toe zicht op het beheer der kerkelijke goederen, in welke vacature, tegelijk met de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J.P. Magielse, weldra moet worden voorzien. Geref. Kerk en. Zondagvoormiddag is in kerk (A) te Groningen in zijn dienstwerk bevestigd ds. H. J. Kouwenhoven door ds. J. Westerhuis n. a. v. Hand. 2028. Des avonds ver hond de bevestigde zich aan de gemeente naar 2 Cor. 8 la. Zending. Het openingswoord werd gesproken door ds. Hulsebos van Vlissingen naar aanleiding van Psalm 68 5 „Verhoogt de wegen voor dien die in de vlakke velden rijdt." Spreker wees op de dure roeping der Gemeente, niet om zielen te bekeeren, maar om de komst van haren Heere te verwachten en aan te kondigen. Zij moet zijn Zendings gemeente. De Heere wil Zijn koninkrijk uitbreiden door Zijne kerk, „die de reuk zijner kennisse door haar openhaar maakt j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1