Uitslag Verkiezingen. ZENDING- I „ogenschijnlijk I zee voortgezet. „Wij verheugen ons, dat er alsdan leiders gevonden worden om ons volk ook daarbij voor te gaan. Mits die leidars in over eenstemming handelen met onze beginselen, volgen wij hen gaarne en danken wij hen voor hun noodigen, moeielijken en toch vaak ondankbaren arbeid. „Maar ten slotte is dit in onze oogen niet do hoofdzaakniet ons volk moet komen tot macht, maar ons beginsel. Eu daartoe is de strijd Jiij de stembus vaak al een zeer ongeschikt middel." In de St. Ct. zijn opgenomen de statuten van de Vereenig ing tot stichting en instandhouding van eene school met den Bijbel te Oost- en West- Souburg en die van de Vereoniging: Christelijke Jonge- lingsvereenigtng2 Thimotheus 2vers 22a te Wemeldinge. Te Delft is eandidaat der liberalen mr. W. M. H. Boers te 's Gravenhageder antirevolutionairen mr. H. A. v. d. Velde oud lid; der conservatieven en roomschen jhr. mr. G. J. T. Beelaerts van Blokland, uit geworpen lid voor Steen wijk. Zierikzee. Reeds in het vorige jaar viel in onze gemeente eene zekere ani mositeit te bespeuren tusschen den heer A. Buijze Mz. en den gemeenteraad wegens een te hoogen aanslag van genoemden heer is den hoofdelijken omslag. De qnaestie werd toen door gedeputeerde staten in het voordeel van deu heer Buijze beslist. Onverwacht doemde nu du vorige week weder een andere quaestie op, ditmaal in den boezem van den raad. Er was namelijk gebleken dat uit de geheime zit tingen van dien raad geklapt werd. Of nu een onvoorzichtige mondelinge uitlating van den op de hoogte gehoudene dan wel een vingerwijzing in de Nieuwsbode, tot dit vermoeden aanleiding gaf? Naar men zegt moet de belanghebbende zich uitgelaten hebben dat zij hem weer een klasse verhoogd hadden en de directeur uitgever van de Nieuwsbode schreef of liet schrijven in zijn blad dat niet de amb tenaars maar de kraaien in den schoorsteen de geheimen der gesloten raadszitting over brachten. Doch genoeg zij het te weten dat van de 13 raadsleden een negental bij missive van den 9 dezer aan den burgemeester heb ben kennis gegeven dat zij niet meer ter raadsvergadering zullen verschijnen, zoolang de man niet gevonden is die het verhande'de van de geheime zittingen aan ingezetenen niet raadsleden mededeelt. Van de vier raadsleden die het bewuste stuk niet tee kenden, waren in de jongste raadszitting alleen de heeren v, d. Vliet (wethouder) en de Looze tegenwoordig, terwijl de hee- ron Oclitman en Legemaat (de laatste is nog niet beëedigd) afwezig waren. Nadat de voorzitter de missive van de heeren Boeije, v. d. Bout, de Crane, de Vos van Steen wijk, Fokker, Franse, Moo- lenburgh, v. d. Lek de Clercq en Mulock Houwer had voorgelezen, verklaarde de heer v. d. Vliet als wethouder de bewuste ver klaring niet te hebben willen teeltenen, doch het er niettemin mede eens te zijn terwijl de voorzitter verzekerde dat het da gelij ksch bestuur zal doen wat het kan om den dader te vinden, wijl deze storing in de werkzaamheden slechts tot nadeel van de gemeente kan strekken. Intusschen gaf het bewuste stukje in de Nieuwsbode den heer officier van justitie aanleiding om aan den directeur-uitgever den heer J. W. naar den naam van den schrijver te vragen. Daar de heer W. weigerde dien naam op te geven werd hij Zaterdagavond op last van den officier van justitie in gijzeling gebrachtzulks op grond van artikel 68 van het Wetboek van Strafvordering, het welk aldus luidt: „Indien de getuigen, op de eerste of tweede dagvaarding verschenen, of, voor den rechtercommissaris gebracht zijnde, weigert getuigenis der waarheid af te leg gen, kan de rechtbank, op voorslag van den rechter-commissaris, na verhoor of behoor lijke oproeping van den getuige en op de conclusie van het openbaar ministerie, be velen dat de getuige in gijzeling worde gebracht en gehouden, totdat hij aan zijne verplichting zal hebben voldaan. „Het vonnis van de rechtbank zal bij voorbaat wordon ten uitvoer gelegd, niet tegenstaande verzet of hooger beroep. „De gijzeling duurt niet langer dan dertig dagen. Zij kan, zoolang de behan deling der zaak niet is afgeloopen, op vordering van den officier van justitie door de rechtbank telkens van dertig dagen tot dertig dagen worden verlengd." Naar men verneemt, hebben de afge treden Ministers aan H. M. de Koningin- Regentes een afsclieidsaudiëntie aangevraagd en daarop bericht ontvangen, dat H. M. verhinderd was hen te ontvangen. „Ons huiste Middelburg. In een vergadering van belangstellenden in de op richting van Ons Huis te Middelburg werd medegedeeld, dat reeds een zeer geschikt gebouw is gevonden. De kosten daarvan bedragen f 7000, waarvoor reeds f GOOO bijeen is. De jaarlijksche uitgaven worden op f 000 begroot, waarvoor f 300 bijeen is. In een volgende vergadering zullen ont werpen en statuten worden vastgesteld. De voorzitter van het verloopig comité is de heer H. Snijders. Den Haag. Herstemming Bevers (k. T.) met '2094 en Pijnacker Hcrdijk (1. V.) met 1097 van de 5033. Van lloyeii (1. togen) ha! 1212. Op 10 April had Gleichtnan (1. T.) 4127, Pijnacker Hordijk 1915. Er stemden nu 1000 kiezers minder, waaronder vermoede lijk 700 voorstanders. Katwijk. Herstemming Reekers (k. T.) met 1518 en Donner (antirev. V.) met 1100 van de 3388. Van Wassenaar (antir. T.) had 448 v. Assendelft de Coningh (1. V.) 251. Op 10 Apr. had v. Stiruin (k. en antir. T.) 1857 Donner (a. en 1. V.) 1311. Van beide partijen kwamen thans meer dere kiezers op. Rotterdam. Gekozen J. van Gennep (1. T. met 2874 van de 4027, Mees (1. V.) en Voorhoeve (a. V.) hadden resp. 821 en 322. Op 10 April bekwam Gleichman 3441 van de 5007. Mees 1074, Voorhoeve 078. Sneek. Herstemming v. Gilse (1. V.) met 857 en Heemskerk (antir. V.) met 717 van de 2444, Huber (antir. T.) en Bekhuis (k. T.) hadden resp. 020 en 240. Op 10 April hadden Pollema (a. V.) 1008 Borgesius (1. V.) 099 en Brantsen (antir. T.) 057 van de 2381. Op 24 April bij herstemming, toen de antir. (T.) op Borgesius overgingen, had Pollema 1105, Borgesius 1215 van de 2379. Utrecht. Gekozen J. N. Bastert, (lib. T.) met 1542 van de 2503 stemmen, Brum- melkamp (antir. V.) had 550; Van Beu- ningen (lib V.) 390. Op 10 April werd gekozon jhr. mr. J. Roëll, thans minister van buitenlandsehe zaken, met 1904 van de 3027. Toen be kwamen Brummelkamp 1029 en Van Beu- ningen 008. Haarlem. Gekozen mr. A. J. Farn- combe Sanders (lib. V.), met 1221 stemmen. Jhr. tnr. A. P. C. v. Karnebeek (lib. T.) verkreeg er 803. Op 10 April werd gekozen Roëll boven genoemd mot 993 van de 1050 stemmen. Sanders had er 052. K e r k ii i o ii w s. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. P. v. Melle te Renswoude staat op het zestal voor predikant te Harlingen vacature ds. J. Barger. Beroepen te 's Gravenpolder de heer J. H. Krouwer, cand. te Utreehtte Kat- tendijke en te Nienwvliet dhr. C. Spoelstra, Cand. b. h. prov. kerkbestuur van Zuid Holland te Nootdorp te Kats dhr. W. J. M. Engelberts, cand. te Hedel. Aangenomen naar Kerkwerve door dhr. J. J. Couvée, cand. te Leiden. Bedankt voor Heukelom door ds. G. B. Fijnvandraat te Nieuwerkerk- voor Noord Schermer door ds. A. Wunder te Noord-gouwevoor Biggekerke door ds. L F. A. Creutzberg te Pernis voor Middelburg door ds. J. Hoogenraad te Wageningcn voor Domburg door dhr. L. H. K. Bleeker, cand. te Welsrijp. Ter vervulling van drie vacatures in het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der Nederduitsch hervormden in Zeeland, ontstaan door het bedanken van de heeren mr. F. J. N. van Dam en dr. H. M. de Bruijn de Neve Moll, alsmede door het overlijden van den heer C. M. van Vis vliet, werd heden namiddag in de verga derzaal van de Staten der provincie te Middelburg een kiesvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. P. I. Butenx. 40 gemeenten hadden hunne afgevaar digden gezonden, uitbrengende 07 stemmen. Gekozen zijn de heeren A. de Roo te Groede met 41, mr. J. W. 0. de Jonge van Ellemeet te Zierikzee met 01 en I. Dieleman te Terneuzen met 50 stemmen. M. C. Geref. Kerken. Drietal Te Rotterdam (A) (vacature Biesterveld)A. M. Donner te Assen, C. B. Bavinek te Hazerswoude en J. v. d. Linden te 's Gravenhage. L.l. Zondag (le Pinksterdag) werd het nieuwe kerkgebouw der Geref. gemeente te St. Laurens c. a. aan zijne bestemming ge wijd door den consulent dier gemeente Ds. J. D. v. d. Velden van Middelburg die bij deze gelegenheid 1 Cor. 310 als tekst koos. Het kerkgebouw kan omstreeks 200 personen bevatten. Middelburg. Voor een talrijke schare trad pinksterzondagmorgen in de Gasthuis- kerk op de heer ds. Oosten om naar aan leiding van Joh 14: 10 en 17 de gemeente te bepalen bij de komst van den Trooster, en daarna ook te herinneren aan hot door Gods genade zoo rijk gezegende en werkzame leven van de zoo pas ontslapen echtge- noote van den leeraar dezer kera ds. Littooy. De aandoening van velen die de overle dene in haar veeljarigen nederigen wandel onder ons gekend hadden, vertolkte het besef van wat de gemeente Gods te dezer plaatse in haar verliest. Ds. J. Verhave te Anna Jacobapolder zal D. V. Zondag 27 Mei afscheid nemen van zijne gemeente en Zondag 3 Juni zijne intrede doen te Aarlanderveen. School n i e u w s. De heer li. Hoestra, hoofd dor school te Biervliet, staat no 4 op de voordracht voor hoofd der school te Deventer. Krabbendijke. Door den raad dezer gemeente zijn benoemd tot onderwijzers aan de o. 1. school alhier do hoeren J. Fre- lier te Biervlieten P. Molhoek !o-Sehorc met ingang 15 Juni a. 8. St. Maartensdijk. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school alhier de heer J. C. de Witte, alhier. Tot onderwijzeres aan de Chr. School (Gravenstraat) te Middelburg is benoemd Mej. D. K. Keulemans, aldaar. 1. Nederlandsche Zendingsver- eeniging. Aan een schrij ven van Br. L. Tiemersma (Tanggerang dicht bij Batavia) ontleenen wij 't volgende ln 1891 had zich te Tjikoeja, in't Tang- gerangsche, een inlander Si Koeroe, met een christenmeisje misdragen. De helper, Sondjat had hen, zonder voorkennis van Br. T. doen trouwen waarover deze hem berispte, terwijl hij zelf weldra reden had om van dezen stap berouw te hebben. Im mers 2 maanden later liep de man weg doch, om een jaar later terug te keeren, overdekt inet zweren, zoodat hij gedragen moest worden. Zijn vrouw nam hem niet temin op en door de (Jluistenen van Tjikoeja werd hij liefderijk verpleegd. Dit was zijn behoud. Hij herstelde, en dat niet alleen, maar hij betoonde hartelijk berouw over zijn handelwijze en zocht hulpe bij 't Kruis des Verlossers. Een tijd later wex-d hij gedoopt. Ook te Tanahtinggi werd een persoon gedoopt, een vrouw, wier dochter haar tot kennis van den Heiland gebracht had. Jammer dat de dochter zelve, een doop- candidate, haar doop wenschte verschoven, tot na afloop van den rouwtijd haar vader. Tiemersma, overtuigd, dat zij waar lijk een schaap des Goeden Herders ge worden is, hoopt, dat zij ook weldra zich bij de kudde voegen zal. Eem tredend voorbeeld van kinderlijk geloofsvertrouwen doelt Br. O. van der Brug Indramajoemede. Zijn vrouw was ern stig krank. Hij vreesde 't ergste, maar worstelde in den gebcde om haar herstel. De dokter had weinig hope. Terwijl de nood zeer hoog w.vs geklommen, traden eenige Gemeenteleden binnen met de woor den „Mevrouw zal herstellende Gemeen te heeft voor haar gebeden. God zal hoo- ren. Gij inoogt ook al wil de dokter uw geloof doen wankelen niet ongeloo- vig zijn." Den volgenden dag wus al bleef Zr. v. d. Brug ook sedert nog uiterst zwak de crisis gekeerd. God had ge hoord. Zulke ervaringen zijn bemoedigend in hooge mate. Zij verbinden den arbeider aan zijn Gemeente en bewijzen hem, dat zijn werk gezegend wordt en vrucht draagt. In 'f Orgaan van Mei komt nog een brief voor van Br. F. Quak, oud-kweeke- ling van de N. Z. V-, thans hulpprediker op Noesalaoeteen eiland ten O. van Am- boina, 't kleinste van de groep der Oeli- asets. 't Is hier misschien de plaats, om met een enkel woord duidelijk fe maken, wat eigenlijk „hulppredikers" in onze Oost zijn. Hen, die een uitvoeriger duidelijke duidelijke uiteenzetting op dit punt wen- schen, verwijzen we o. o. naar Nijland, Schetsen uit Insulinde. bl. 277 e. v. Voor 1804 waren er geen hulppredikers in onze Oost werkzaam. In dat jaar stelde de Iie- geering een drietal aan, op aandrang voor al van Ds. Heldring. Zes jaar later werd hun getal tot 10 uitgebreid, thans arbeiden er 24. Hun werk is in do eerste plaats de verzorging der Christengemeenten, dag- teekenende uit den tijd der Compagnie. Doch ook de althans voor verreweg het grootste deel, nieuwgevormde Gemeenten in de Minahassa, staan thans onder hulp predikers. Dezen nu bepalen zich niet tot het verzorgen der bestaande gemeenten, maar verrichten evenzeer den arbeid van Zendelingen. Hun werkkring is geheel zelfstandig en hun naam zeer onjuist. De hulppredikers worden van Regeeringswege bekend is, dat de geheele inrichting der „l'rotestantsche" Kerk in Indië een staatscreatunr is aangesteld en bezoldigd. Gewoonlijk zijn het jongelieden, door een der Zendingsvereenigingen opgeleid. Hun werkkring is, vooral voor zoover ze in de residentie Ambon geplaatst worden, geen van de aangenaamste, het minst van al wel in 't ressort der Zuid-Wester en Zuid-Oostereilanden. In het Maartno. der Utrechtsche „Beriehten" deelde Br. A. Van der Linden, vroeger hulpprediker op Kisser (V. d. L. spelt Kiësser, en op den Atlas van Ned. O. I. van W. van Gelder heet het eilandKeiser) een en ander over dit eiland mede; alsmede over zijn aankomst en verblijf aldaar, wat ons den indruk geeft, dat het een eiland is, voor geen Europeaan te bewonen, zonder de grootst denkbare zelfverloochening. Thans is V. d. Linden te Banthaëng op Zuid-Celcbes werkzaam. Ook Br. Quak moest wegens zeer ernstige ongesteldheid, gevolg van 't klimaat, zijn eerste stand plaats, Aroe, in 1892 verlaten. Zijn tegen woordig ressort gelijk we zagen Noe- dalaoet telt een kleine 5000 zielen, waarbij éene heidin, een in 1860 vrijge laten slavin. Quale laat haar door een kleinkind, een catechisante, uit het Evan gelie voorlezen. Mocht het nog voor deze ongelukkige éenlinge ten zegen zijn. De Gemeente telt 2344 leden, waarvan tus schen de 200 en 500 geregeld bij de pre diking tegenwoordig zijn. - De Noosala- oeters zijn, schrijft Q., een goed volk, al hebben ze ook hun gebreken en wel vooral in bijgeloof en hoererij. „Dit schrijf ik evenwel niet", merkt hij op, „opdat iemand een stoen zon opnemen om op deze christenen te Werpen, want bijge loof vindt men ook onder de zoo veel knappere menschen in Europa, en bor- deelen zijn hier niet." Een eigenaardig overblijfsel van 't Hei dendom is de nog altijd in 't geheim vast gehouden vereering van do geesten der voorvaderen. 't Mocht Q. gelukken 88 paren, die in concubinaat leefden, tot oen wettig huwelijk te bewegen. Een lastige hinderpaal voor 't voltrekken van 'thnwe- lijk is, dat 't voor de ondertrouw noodig is, naar Saparoea over te steken. Br. Quak met vrouw en kind zijn de eenige Euro peanen op 'teiland. Zij moeten hunne le vensmiddelen van Ambon of Saparoea laten komen, want de inlanders planten enkel voor zich. f Het agendum voor den Klassicalen Zendingsdag te houden in het kerkgebouw der Geref. Kerk te Goes op Woensdag 23 Mei a. s., luidt als volgt: Voorin, half lü, openingswoord door ds. J, Hulsebos van Vlissingen, half 11, Refe raat van ds. H. J. Binnema van Tilburg over „Zendingsijver" en half 12, Referaat van ds. M. Keulemans van Zierikzee over: „Budding's invloed op het Godsdienstig en Kerkelijk leven op Znid-Beveland". Pauze van half 1 tot 2 uur. Gelegenheid tot het gebruiken van ver- versehingen tegen een geringe vergoeding, in de consistorie. 2 uur, Referaat van ds. O. I). Eerdinans van Iersekeovor: „Avondmaalspractijk", 3 uur; Referaat van ds. 1. Contant van Bie- zelinge over: Kennisbonden" en 4 uur, Slotwoord door ds. 11. Eltfers van Wol- faartsdijk. Discussie vrij. JiHiwt'liiiwsveri eni win wen. Bruinisse. Maandagmiddag word in de chr. school alhier, de 2e vergadering van den ring van J. V. „Zieriksee en omstre ken" gehouden. De vergadering werd bij gewoond door ongeveer 35 personen. Dhr. Boot opende met een korten welkomstgroet, na het zingen van I's. 118 12 en gebed en het lezen van 1 Corinthe 13. Na vaststelling van het ring-reglement werd door het bestuur thans definitief sa mengesteld uit de hh. Boot en Bilius van ZZee, Van As en Hage van Bruinisse, Bienefelt en Ritz van Sehareudijke en Van Strien en Labeur van A. J. Polder, de hh. Boot, Bilius, Ilage en van Strien resp. als voorzitter, vice-voorzitter, secretaris en pen ningmeester gekozen. Zeer aangename en heerlijke discussies vloeiden voort, uit de bespreking van de rijk voorziene agenda. Besloten werd de volgende verg. te houden 8 Sept. a. s. te Anna Jacobapolder. Verslag van de .Propaganda-vergadering van den Zeeuwschen Bond van J. V. op Gerei, grondslag, ge houden te Middelburg op Dinsdag 15 Mei 1894. De voorvergadering, die 's voormiddags 11 uur aanving werd gewijd aan de be handeling van huishoudelijke zaken. O. a. werd in de bestaande vacatures voorzien door de keuzen van dhr. B. de Die van Oostburg en ds. W. Kapteijn van Goes. 's Namiddags ving ten half twee de eigen lijke propaganda-vergadering aan, die werd bijgewoond dooreen talrijke schare mannen en vrouwen, jongelingen en jongedochters. Hierbij werden tal van predikanten en af gevaardigde kerkerxadslelen opgemerkt. De voorzitter, ds. Bouma van Neuzen opende haar en zette in een uitnemende toespraak uiteen, wat dit optreden van de JV. op Gereformeerden grondslag beoogde. „Wel verre van ons strijdlustig te toonen tegen andere J. V.", was zijn woord, „er kennen wij slechts één vijand met hen n.l. den geest, die alles ontkent, en slechts hierin ligt het onderscheid tusschen het Ned. J. Verbond op algemeen standpunt en het onze, dat wij hebben vaarwel gezegd het Amerikaansche onbereikbare en dies onnationale, ontmoedigende, onmogelijke ideaal, om praktischer, nationaler wegen te bewandelen". Hierop kreeg Dr. Wagenaar het woord voor zijn referaat: Het karakter der Geref. Jongelingsver. Zijne vooropgezette 7 stellingen op den voet volgende, teekende hij in eene boei ende en gloeiende, tegelijk geestige en ernstige redevoering ons voor, wat naar Geref. opvatting een Chr. J. V. zijn moet. In 't kort het volgende: Onjuist is de be wering, dat de Chr. J. V. zon zijn eene aanvulling, hetzij van kerk of huisgezin de in het jongelingshart wonende zucht naar zelfstandigheid eischt, dat de J. V. een eigen karakter hebbe. Bindt de vriend schap meer innig samen, kameraadschap is de band tusschen leden eener J. V. Door onderlinge saamwerking moet nu gestreefd worden naar vorming en ontwikkeling, scherping en voorbereiding voor den nian- nelijken leeftijd. Grondslag kan niet anders zijn dan Gods Woord, dat moet erkend en steeds geëer biedigd worden als heilig, onfeilbaar, vol komen. Voorts moet aanvaard worden de Belij denis der Kerk. Zij is het gewrocht van den II. Geest door de worsteling der eeuwen. Zij is het telkens vervolmaakt wapen tegen de rusteloos voortwerkende dwaling. Aan haar, de Belijdenis der kerk, waarvan de jongelingen leden zijn, moet de J. V. zich vastklemmen. Is de J. V. nog niet rijp, een oefenplaats voor het lichaam te worden, voor den geest ii z'j het per1: voor ontwikkeling en vor ming, waar dat diepe ontzag wordt ge- kweekt voor Gods Woord, waar Waarheid en daarnevens Schoonheid worden gehand haafd en gehuldigd, waar het geweten wordt verwakkerd en de wille geneigd ten goede. Karaktervorming, ontplooiing van den geest, vorming voor de toekomst, ziedaar het streven der Geref. J. V. Zij moeten ontwikkeld worden tot degelijke loden van kerk en Maatschappij en hun roeping leerun begrijpen voor beide, vooral nu op beider terrein zulk een steeds droeviger worsteling wordt gestreden. Intusschen medestrijden is onze roeping niet; slechts kennis nemen van de beginselen, die dezen strijd be- heerschen. Is daarmee nu gezegd dat christen jongelingen niet mede mogen helpen bij diakonalen arbeid, Zondagschool, kies- vereeniging, enz.? Qanschelijk niet Die gaven van God ontving, die gebrni- ke ze. Maar de J. Vereeniging als zoo danig heeft daartoe geen roeping. Ten laatste dringt referent aan, dat de J. V. bij elk optreden zich kenmerken door ernstigen arbeid en reinen wandel, opdat een goed gerucht van hen uitga. Nu werd de gelegenheid opengesteld tot debat, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Dhr. A. S. J. Dekker vraagtOm welke reden de geachte referent stelling 6 achtte te behooren bij zijn onderwerp. Dhr. Boot brengt Kerkelijk Toezicht ter sprake en vraagt: Is dit recht der kerk of voorrecht aan de kerk Dhr. Le Cointre zegt: sommigen hebben onze organisatie nabootsing van de kerk genoemd is dit waar Ds. Oosten meent, dat sommige stellingen minder juist geformuleerd zijn en tot mis verstand aanleiding geven. De toelichting vindt hij helderder dan destellingen. Hij toont dit met eonige voorbeelden aan. Daarna bespreekt hij stellingen 1, 2, 3, 4 en 7. De laatste stelling vooral draagt zijne hoogste goedkeuring weg. Dhr. v. Oversteeg vraagtHoe komt men uit steil. 1 tot het Geref. standpunt waarop de J. V. staan moet Dhr. v. 0, blijkt gansch geen voorstander er van te zijn, dat Jongelingen op Zondagscholen enz. de behulpzame hand bieden. De referent beantwoordt de verschillende sprekers. Hij zegtIn Arnhem bleek me dat het wenschelijk is dat Steil. 6 er staat, onite voorkomen, dat dergelijke arbeid door jon gelingen verricht, als verkeerd wordt voor gesteld. Kerkelijk Toezicht is recht der kerk. „Organisatie heeft een geheel ander doel dan kerkel. vergaderingen. Van imi tatie kan dus geen sprake zijn. Ds. Wu- genaar belooft Ds. Oosten sommige zaken een volgende maal iets beter te formulee ren, maar dient hem op andere punten van repliek. Aan dhr. v. O. wordt geantwoord Gij moogt de vrijmacht Gods niet beperken, door van God gegeven gaven buiten ge bruik te houden. Eenige vragen van dhr. A. B. Crucq kunnen niet meer worden behandeld, wijl nog slechts een half uur tijd overbleef voor het volgende referaat. Nu komt het ref. van dhr. J. van Over steeg aan de beurt. Wegens den korten tijd moet hij zicli bekorten. Hij trekt geestig en scherp te velde tegen het z. g. stichtelijke, zalvende, zachte, en zoete der oorspronkel J. V. Het luidt tot geestelijken hoogmoed. Hij verdedigt kort zijn 4 stellingen. Van het debat wordt door Ds. Oosten gebruik gemaakt, die het verband tusschen de stellingen niet overal helder inziet. Dit ligt waarschijnlijk aan don te korten tijd. Dhr. v. Oversteeg, dit toegevende, dient kort van antwoord. Hierna wordt deze opgewekte vergade ring door Ds. de Groot van Koudekerke gesloten. Des avonds werd in de Noordcr- kerk gesproken voor een talrijk publiek door verschillende sprekers waaronder dr. Wagenaar van Arnhem en ds. W. Kapteyn van Goes. Ruste 's Heeren zegen op deze krachtige poging, om de zaak der Chr. J. V. vooruit te helpen. (Het Zeeuwseh verbond telt thans zestien aldeelingen binnenkort wordt van nog een tweetal afdeelingen toetre ding gewacht. Tot ringeorrespondent voor Zierikzee werd met algemeene stemmen benoemd dhr. J. M. Krijger Mz. te Brui nisse. Voor de volgende vergadering '9 Goes aangewezen). Gemengde Berichten. Vlissingen. Morgen (Donderdag) ver trekt van hier naar Rotterdam het s. s. La woe van de Rott. Lloyd om den ofïicieeleii proeftocht te houden. Dit schip is het 2e dat aan de Mij. „de Schelde" is verlengd en een belangrijke reconstructie heeft on dergaan. Vlissingen. I)e voor de Duinwater leiding te bouwen watertoren alhier zal gebouwd worden op gemeentegrond in de onmiddellijke nabijheid van de watergang achter het douanekantoor der stedelijke belasting.Eerstdaags zal de Raad omtrent den verkoop van grond en plaatsing van ge noemden toren eene beslissing nemen. Vlissingen. Het Duitsche stoomschip „Eduard Bohlen", van Antwerpen naar Hamburg, is Zondag bij het naar zee gaan, tegen het havenhoofd der Westerhaven ge- loopen en heeft daaraan zware schade toe gebracht. Twee booten van het Nedcr- landsch loodswezen, langs zijde het haven hoofd liggende, werden geheel aan splin ter: gedrukt. De „EI::ard Bohlen," hemt, havenhoofd te zij zonder schad i vernemen, is Maatschappij uitgeschrevt gulden re< Dinsdag re T. v. d. V. verboden doei onze man waarbi en hem Doch d verbrak en gei de poli naar h< Inft Vil» het Naar wij door de Kon. Vlissingen vail Óén milhoen Vlissingen. y., knecht bij J Elleboog in™" tieagent wilde doch dit verkoos würsteling volgde, „rond terecht kwam werden omgedaan, benevelde man tot driemaal toe onhandelbaar dat versterkt, hem - sleepen moest Krabbendijke. Pinkste te 7 uur bad alhier ongeluk plaats dat ons her: dergelijke ramp die een pi „„der dezelfde onistandighe familie uit Middelburg, wi gelogeerd was, in rouw dom waarvan de herinnering ik gewischt. De 22-jarige zoon van L. J- H., op de Armenhoe kraaien schieten, had het geweer hier of daar tegen schot afging. Zijn vader op voor hem staande kreeg achter in het linkerheen hevig bloedende ter aarde daarna overleed de ongelul hevigste pijnen. De arts dr Waarde, van daar dat geei hulp kon verleend wordor De overledene was Cl ja van den gemeenteraad. Hij met 8 kinderen achter. Di gezin, ook die van den beschrijven. Van een en ar veldwachter Bakker proc maakt. Het wapen was een Een huls, kaliher 8, werd Heden Woensdagmorgen uit Middelburg alhier oen p zoek. Krabbendijke. Dat 1 rijden hij het binnenkomen gevaarlijk is, bleek Pinkster Drie paarden van dhr. B, kwamen invliegen versclir vaandel der vertrekkende zoontje van W. v. d. B., oversteken onder een der terecht kwam. Wel kwam een kwetsuur zonder verd af, doch tegen de leiders terecht procesverbaal op^e Te Ellewoutsdijl liet brood verminderd v cent per kilo, dank zij tusschen de drie bakkers, van de winst nog iets af de omstandigheid dat bij drie kg. de koopers nog ee ids cadeau ontvangen. Hansweert. Hcdena het Rijks politievaartnig binnengebracht een belgi bevaren door zekeren P. Opvarende is direct door d over getiunsporteerd naar nog een rechterlijke straf mishandeling van politiebe Verplaatst van Schi sterdam de commies veri derman vroeger te Hansw Hansweert. Benoemt 15 Mei tot schipper hij d< alhier dhr. T. van Dijk, Te Kllnge heeft vig ongeluk plaats gehad, gingen nl. bij hot uitgaai duwen tegen een muur v afgebroken wordt, met he dat de gevel eensklaps Werden bedolven onder der jongene werden liierdoc Een werd de borstkas ing diens toestand hopeloos werden de beide beenen i een derde met gebroken nomen. ,1~ Eene vrouw uit H< Voor vijf jaar met baren tinië was verhuisd is v naar Hoofdpluat, wijl b overleden. Zij beeft in ZD in Znid-Amerika verbic' geleden - - Ei) een landbouwer lN hij het opbreken van P'Jtje met oude gouden e specie gevonden, bevattend en 130 zilverstukken, ver j eene waarde van ongeve< Te Capelie a naapjo ;u een allen en aan de maandag speelden t enige kinderen met rdigheid legde een I' zijne speelmakkers het schot af en en rug. De gewondi ter lar- Te Utrecht i VfiKu' een trein gedood «nhage viel in s'' vrouw dood het i ezweek een "et drinken uit met gevolg te d I, k ge E| een der en trof een een nedf kint fles Tc Ccrst Over pj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2