GeitL'iigde Berichten. Overzicht verknopingen enz. Ingezonden Stukken. J Maatschappij tot bevorde bouw en Veeteelt irl hebbende afgevaardigden bereikte hef nog nimmer zoo hooge getal van 85. Een broederlijke geest heerschte den ganschen dag. Brieven en telegrammen werden verzonden aan en ontvangen van H. M. de Koningin- Regentes, den Eere-Voorzitter Van Oos- terwijk Bruin, Puttelaar, Ds. Ploos van Amstel, het West-Duitscb Jongelings-Ver- bond te Elberfeld en enkele andere perso nen en vereenigingen. De bespreking der agenda was levendig en opgewekt. De aftredende leden van het hoofdbestuur werden met groote meerder heid herkozen. In plaats van den heer Kloppers werd gekozen de heer Harmsen van Amsterdam. De heer Kroeze, van Drachtenwas als afgevaardigde van het Eriesch Verbond tegenwoordig. De heer De Gruijter uit Deven ter was als afgevaardigde van den Ned. Mil. Bond aanwezig. 32 gevulde rijtuigen brachten na de vergadering de vrienden naar het Kerkhof om aldaar eene dankbare hulde te brengen aan het graf van wijlen „Vader Serné." In de openbare samenkomst in de Michaels Kerk spraken Ds. Karres en Ds. Vermeer; de eerste over Joh. 21 12b. Daarna was er gemeenschappelijke maaltijd, waar Ds. Lelieveld presideerde en hiermede werd de dag gesloten. Kuste 's Heeren zegen op de Bonden en allen die haren bloei trachten te bevord eren. Goes. De heer A. J. Overtveld, gepen sioneerd directeur der Telegraphie,gedurende meer dan 25 jaar directeur van het Iiijks- telegraafkantoor alhier, is te Baarn over leden. Vlissingen. Donderdag jl. werd vol gens de VI. Ct. definitief besloten tot het op richten van een King „Walcheren," bestaande uit Jongelingsvereenigingen op Geref grond slag. Daar zulk een King den band tusschen dergelijke vereenigingen ten goede komt, stelt deze Ring zich ook ten doel op plaat sen binnen zijn kring waar geene Jongel. vereen, gevestigd zijn, deze te helpen op richten. Met ingang van den len Mei zijn bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen bevorderd: tot commies der le klasse M. J. Bosman, com mies der 2e kl. te Goes, en H. E. M. Hulsenboom, commies der 2e kl. te Brou wershaven en tot commies der 3e kl. de commiezen der 4e kl. S. Kunt te Sas van Gent, C. J. de Brnijne te Heinkenszand, H. Eijke te St Kruis, C. L. d'Olieslager te Aardenburg, J. van Beveren te Zuid- dorpe en K. Spijkerman te Sas van Gent. Ten gevolge van de reorganisatie van het wapen der kon. marechaussee is de le divisie ingedeeld als volgt: Het zui delijk gedeelte van de provincie Zee land, benevens het westelijk deel van het eiland Walcheren; voorts de provincie Noord-Brabant, met uitzondering van het Noord-Oostelijk gedeelte. Bij kon. besluit zijn benoemdmet ingang van 12 Mei, tot burg. van Hoede- kenskerke, J, Welleman, secr. dier gem., en tot burg. van St. Maartensdijk. N. Pol derman, secr. dier gem.; met ingang van 23 Mei, tot burg. van Oostkapelle, jhr. M. W. de Jonge van Ellemeet, secr. dier gem. Aangesteld tot rijksveldwachter-jacht opziener C. Krijger, gemeente- en onbe zoldigd rijksveldwachter te Duivendijke, (standplaats Burgh). Bij Koninklijk Besluit is de Minister van Oorlog gemachtigd om dit jaar tot den werkelijken dienst op te roepen de ver lofgangers van de hierna te vermelden korpsen en lihctingen Van de lichting van 1891, de militie- plichtingen behoorende tot de regimenten Infanterie, de compagnieën Hospitaal-solda ten, het 1ste en 3de regiment Veld- Artillerie, met uitzondering van de trein- compagnieën dier regimenten, het 2de regiment Veld - Artillerie met uitzon dering van hen die van het wapen der Cavalerie bij de Treincompag- nieën van dat regiment zijn overgeplaatst, het korps Rijdende Artillerie, het korps Pon tonniers, het korps Torpedisten en het korps Genietroepen, met uitzondering van de vestingtelegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in art. 6 van het Konink lijk Besluit van 29 Eebruari 1884, no. 13; b. Van de lichting van 1892, de militie- plichtigen, behoorende tot het 1ste en 2de regiment Huzaren, de regimenten Ves ting-Artillerie, het korps Pantserfort-Artil lerie en het korps Genietroepen en wel Lichting 1891. Van 17 Aug. tot 18 Sept. het regiment grenadiers en jagers; le, 2e, 3e en 4e bat. van het le reg. infanterie het 4e, 5e, 7e en 8e regement inf. de le, 3e en 5e batterij van liet le reg. veldartillerie en de le, 2e en 3e compagnie hospitaalsoldaten. Van 13 Aug. tot 15 Sept. het 5e bat. van het le regiment infanterie. 19 Juli21 Aug. 4e compagnie van het 5e bat. van het 2e regement infanterie, de 3e en 4e comp. van het 5e bat. 6e reg. infanterie. Van 20 Aug.21 Sept. le, 2e en 3e en 4e bat. alsmede de le, 2e en 3e comp. van het 5e bat., van het 2e regement inf. en hetheele 3e regiment inf. met het le, 2e, 3e en 4e bat. en de le en 2e comp. van het 5e bat. van het 6e regement infanterie. En alle battery en van het 6e regement infanterie. En alle batterijen van het 3e regiment veld-artillerie. A an 4 Juli7 Aug. le, 3e en 6e batterij van het 2e reg. veldartillerie, alsmede de le treincompagnie met uitzondering van bij zijn overgeplaatst. Van 16 Aug. 19 Sept. de 2e, 4e en 5e batterij van het 2e reg. veldartillerie, met uitz. van hen die van het wapen der Cavalerie daarbij zijn overgeplaatst. Van 12 Juli 14 Aug. de 2e, 4e en 6e batterij vanhet le regement Veldartillerie. Van 9 Aug. tot 12 Sept. het korps rij dende artillerie. Van 2 Juli 4 Aug het korps pon tonniers le comp. Van 23 Juli 25 Aug. het korps pon tonniers 2e comp. Van 3 Juli 4 Aug. le peloton le comp. van het korps Torpedisten (plaats van opkomst Fort de Rnyter) en het 2e peloton le comp. van dat corps (plaats van opkomst Hellevoetslnis). Van 21 Aug.22 Sept. Het le peleton 2e comp. Torpedisten (plaats van opkomst Hoek van Holland) en het 2e peleton 2e comp. id. (Plaats van opkomst den Helder). Van 18 Juli21 Aug. Het korps Genie troepen, uitgezonderd de vestingtelegrafisten die voldeden aan het bepaalde in art. 6 van het K. B. van 29 Febr. 1884. Lichting 1892. Van 16 Aug.18 Sept. het le reg. huzaren. Van 17 Aug.18 Sept. le en 9e comp. van het 2e regiment veldartillerie. Van 20 Aug.21 Sept. 2e reg. huzaren. Van 29 Mei30 Juni le, 2e, 3e en 4e comp, van het le reg. vesting-artillerie, en 3e comp. van het corps Pantserfortartillerie. Van 5 Juni7 Juli 9e comp. van het le reg. Vestingartillerie. 31 Juli1 Sept. 5e, 6e, 7e en 8e comp. van het le reg. vestingen 8e comp. van het 3e reg. vesting. Van 21 Aug.22 Sept. 10e comp. van het le reg. Vesting. En 2e, 4e, 6e, 7e en 10e comp. van het 2e reg. Vesting. Van 1 Sept.2 Oct. 3e, 5e en 8e comp. van het 2e reg. Vesting. Van 24 Juli25 Aug. De 6e, 7e, 9e en 10e comp. van het 3e reg. Vesting. Van 28 Aug.29 Sept. le, 2e, 3e, 4e en 5e Comp. van het 3e reg. vesting. Van 3 Juli4 Aug. 2e en 4e comp. van het 4e reg. vesting en de le Comp. Pant serfort artillerie. Van 17 Juli18 Aug. le en 5e Comp. 4e Reg. Vesting. Van 13 Aug.15 Sept. 3e, 6e, 7e, 8e, 9e en 10e Comp. 4e Reg. Vesting. Van 29 Mei30 Juni. 3e Comp. Pant serfort Artillerie. Van 19 Juni21 Juli. 2e Comp. Pant serfort Artillerie. Van 24 Juli-24 Aug. 4e Comp. Pant serfort. Artillerie, Van 23 Mei 26 Juli Genietroepen uitgezonderd als bij lichting 91. Van 16 Mei 25 Mei. Genie, uitge zonderd de vestingtelegrafisten boven ver- mald. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Alkmaar ds. W. A. v. Griethuijsen te Goes; te Colijnsplaat ds. J. Gideonse te Broek op Langend jk. Bedankt voor Oud-Vosmeer door ds. H. J. Bisperink te Waspik. Naar wij vernemen zal het nieuwe Kerkgebouw der Geref. gemeente van St. Laurens c. a. staande op het gehucht Brig- damme, dat thans voltooid is, a. s. Zondag door ds. J. D. v. d. Velden aan zijne be stemming gewijd worden. R. K. Kerk. Benoemd tot kapelaan te Schiedam de Eerw. J. J. G. Hafkenscheidt, en tot idem te Heinkenszand de Eerw. J. J. Samwel. Goes. Een aandoenlijke, plechtige be grafenis had heden middag een groote menigte belangstellenden van allerlei stand en richting op het Prot. kerkhof alhier verzameld. Het was om getuige te zijn van de teraarde bestelling der oudste, plotseling overleden dochter van ds. W. A. v. Griethuijsen. De leerlingen van school E (Hoogere Burger Meisjesschool) hadden zich een plaats om de groeve verzekerd, en van hunnentwege was een krans levende bloemen op de kist gelegd van hare door allen be minde mede-leerlinge. Ook de leerlingen der chr. school uit de hoogste klasse, die nog met haar school gegaan hadden, en het personeel der chr. school waren op het graf aanwezig. Het was een schoon getuigenis dat ds. Huet die het eerste sprak, van de gestorvene kon afleggen, dat zij inderdaad een bloem was, bloeiende, haren ouders tot onvermengde vreugde. En met kracht en vol gevoel kon de redenaar wijzen op de groote genade die den ouders gegeven was dat zij hun kind zóó hadden zien heengaan, als het was heengegaan, in volle verzekerdheid des geloofs dat zij naar Jezus ging en dat zij vergeving had in Diens bloed. Spreker wees er op dat de predikers des Evangelies geen kunstelij k verdichte fabelen navolgen als zij het Leven en de Opstanding in Christus prediken, gelijk dit sterfbed weer bewees. Ds. Koetsveld herinnerde aan het Schriftr woord Gods gedachten zijn niet uwlieder gedachten, en wees er op dat, waar bij zoo menig graf de wereld een O God, waarom moet uitroepen, de Christen door Gods genade gesterkt mag zeggen de Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de Naam des Heeren zij geloofd. Op zijn verzoek werd het lied gezongen dat de overledene nog kort voor haar verscheiden „Nooit kan 't geloof te veel verwachten". Ds. Griethuijsen zelf sprak een kort ernstig gevoelvol woord dank voor al de sympathie, en voor alles wat hij in deze dagen van de gemeente en zoovelen had ondervonden en richtte toen nog een woord tot de leerlingen der Meisjesschool, van sommigen waarvan zijne dochter nog in haar laatste dagen met droefheid had ge tuigd, dat zij den Heiland niet kenden dien zij liefhad, waardoor zij zooveel misten. Ds. Huet sprak nog een kort woord en ging toen in dankzegging voor waarop de schare geroerd en aangegrepen door den ernst van dit sterven en door de verze kerdheid des geloofs in de opstanding en het eeuwige leven, zich verwijderde. Zij de gedachtenis aan de lieve overledene èn van haar sterven nog velen ten zegen. Te Scherpenisse fs in de vorige week eene gymnastiekvereniging opgericht. Zij telt 12 leden en draagt den naam „Her cules." Ritthem. Zaterdag werd onder alge- meene droefheid en deelneming het lijk van den heer ds. Boomer, predikant alhier, ter aarde besteld. Dc kerkeraad bracht het lijk ten grave, het gemeentebestuur en vele ambtgenooten van den ontslapene volgden. Ds. ter Haar Romeny uit Middelburg wijdde een woord aan de nagedachtenis van zijn classis broeder die 25 jaren lang voorzitter van het classicaal bestuur was. Ds Montagne uit Vlissingen sprak namens den ring Vlissingen. Ds. Vermaas sprak insgelijks een woord, terwijl ds. Boomer van Driebergen een woord van hulde sprak als bloedverwant van den overledene. De heer Wallaard Sacré uit Haarlem, zwager van den gestorven leeraar, bedankte voor de laatste eer den overledene bewezen. Men schrijft ons uit Vlissingen Het schrijven van „men" in de H. C. wordt bevestigd door iemand die tot het Depot van Discipline alhier in betrekking staat. Wie is die „men" en die „iemand" zijn vragen die wenschelijk zijn dat zij be antwoord worden. We herinneren ons dat voor eenigen tijd een soldaat naar zijn korps werd teruggezonden, die, toen hij zich nog hier bevond, het plan had opgevat om pu bliek tegen de gebruiken bij bovengenoemd Depót op te komen. Het komt ons voor dat „men" en die „iemand" wel eens met dien soldaat in betrekking kunnen staan. Dit nu mag zoo zijn, maar of daardoor de meiedeelingen juist zijn, die de H. C. weet te vertellen, gelooven we niet. We constateeren daarom het volgende: De manschappen worden niet te zwaar gedrild en wanneer zij in de kinderkamer met de handen tegen de schouders slaan om zich te verwarmen nicj met 4 dagen poli tiekamer gestraft om de eenvoudige reden dat in de geheele inrichting geen kinder kamer is. Bedoelt de schrijver de gewone kamer van den soldaat dan zij opgemerkt dat wanneer de man daar fcijn handen op bo vengenoemde wijze tracht te verwarmen hem dit verboden wordt. Waarom nu mag er niet met de handen geslagen worden Wel hierom. Stel soldaat A. zou het doen omdat werkelijk zijne handen koud zijn, maar zijne collega's B. C. D. enz. voor de aardigheid (we herinneren er aan dat de meeste krijgslieden van het Depót be neden den leeftijd van 20 jaar zijn) zoodat ten slotte de geheele klas met handenge klap begon en de orde totaal verstoord werd. Zoo is het ook met het bewuste gapen. Het zou toch al te dwaas zijn om iemand voor het gapen te straffen. Men straft voor de vreemde geluiden die daarbij gemaakt worden, geluiden zoo zonderling dat èn de gaper èn zijne kameraden in het onder dc wapens staand gelid beginnen te lachen. In het hospitaal moet men te bed blijven liggen. Deze bepaling is ge maakt in het belang der goede orde. Het spant er nu reeds dikwerf om in de ziekeninrichting onder de kranken( tucht te houden en hoe zou het gaan als men zich ongehinderd bewegen kon. Een man slaat geen meerdere omdat deze hem den geheelen dag op de hielen zit, maar wel om daardoor in de gevangenis te komen, daar de meeste soldaten het veel aangenamer vinden in het tuchthuis dan in de kazerne, daar is het rentenieren, hier werken en oppassen. Er van „langs geven" bestaat hierin dat de meerdere een klap of duw ontvangt die doorgaans niet eens gevoeld wordt om zich daarna gedwee en kalm in arrest te be geven. De belooning is dan 2 jaar gevangenis straf en voor enkelen, wie dan het treurige buitenkansje te beurt valt om weggejaagd te worden. Zij worden dan voor de Maat schappij een last of voor de Ommerschans en de sociaal democraten eene winste. Op 1 Mei jl. zijn te Amsterdam de Ooster- en Westerbegraafplaats gesloten. Op beide kerkhoven rusten ongeveer 170 duizend dooden.Beide begraafplaatsen moeten 10 jaar onaangeroerd blijven liggen, terwijl de grond eerst na 30 jaren bebouwd mag worden. Zij blijven gedurende die eerste tien jaren voor het publiek toegankelijk. Een winkelier te Goor is beetge nomen door een hem onbekende boerin, die een kluit boter afleverde, waarin later een steen en hagel bevonden werd. Het is der politie mogen gelukken de daderes op te sporen, die bekende de boter ver kocht en vervalscht te hebben. Aan de Christelijke JongelingsVer- eeniging „Obadja" te Rotterdam is, naar wij vernomen, door wijlen den heer A. een som van f 20,000 aan schuld kwijt gescholden. R, N. Dezer dagen ging een geacht inge zetene van Oldeboorn met zijn twee zoontjes, 10 en 12 jaar oud, wandelen. Buiten gekomen, gelastte hij den jongsten knaap daar te blijven, en gaf hem zijn horloge en geldbeurs om mee te spelen. Met den anderen jongen liep hij verder op en greep hem daarna onverhoeds aan om hem in het water te dompelen. De jongen wist zich los te rakken en liep naar het dorp om hulp. Toen men ging zien, vond men den man in het water liggen. Men haalde hem er uit en verzorgde hem zoo goed men kon. Thans is de man heesteld doch vervoer naar een krankzinnigenge sticht bleek noodzakelijk. Te Zwaagwesteinde (Fr.) heeft eene vrouw in een vlaag van waanzin haar 4-jarig kind, dat nog te bed lag, met een broodmes het rechterhandje bijna geheel afgesneden. Het kind is op advies van een geneeskundige onmiddellijk naar Gronin gen vervoerd. Te Franeker maakten een paar jongens het touw van een zwaar ijzeren hek los, dat daar aangebonden was, opdat hot niet zou omvallen. Pas was het van de paal losgemaakt of het viel om. Een der knapen geraakte er onder met het ge volg, dat zijn hoofd geheel vermorseld werd en hij onmiddellijk dood was. Te Renkum is op een steenfabriek een 13-jarige knaap, op een kar gezeten, door het achteruitloopen van het paard te water geraakt en verdronken. Onder Goudzwaard viel een schippersknecht van een schokker over boord en verdronk n de Bieningen. Vrijdagochtend heeft het in het noor den van Friesland gesneeuwd 1 Er vielen dichte vlokken. Een zonderling con trast met het wintergraan, dat reeds in aren staat, en het koolzaad, dat hier en daar be gint te bloeien. De wereldtentoonstelling te Antwerpen. Deze is door H. H. M. M. den Koning en de Koningin van België geopend. Wel zijn de natiën (Transvaal uitgezonderd) nog niet klaar met de uitstalling, doch de decoratie is wel klaar en die moet prach tig zijn. De stoelen worden reeds gezet, waaraan een kleine machine bevestigt zit waarin men 10 centimes heeft te werpen om de klep van den stoel mechanisch naar beneden te zien gaan en er op plaats te nemen. Staat men op dan sluit de stoel zich vanzelf en vraagt om een ander tien- centimestuk. Ge Egyptenaren, Zoeloes en Afghanen loopen geheel verborgen in hun mantels en bibberen van de kou. De Nederlandsch-Indische afdeeling trekt zeer de aandacht door haar versiering. Vlug er bijDe Standaard Bank van Zuid Afrika heeft te Buluwayo (Matabele- land) en te Matatiele (Griqualand West) kantoren geopend. Generaal Ferron, oud-minister van oorlog in Frankrijk, inspecteur de kaval- lerie, had de vorige week het ongeluk bij een inspectie, van zijn paard te vallen. Hij overleed aan de bekomen inwendige kneu zingen. Generaal Ferron heeft zich als officier in den Krimoorlog van 70 en 71 zeer verdienstelijk gemaakt. Hij was de opvolger van generaal Bou- langer in het kabinet Floquet. Hij is 64 jaar oud geworden. Vrijdag is op het terrein der wereld" tentoonstelling te Antwerpen een kanon van 6300 kilo zwaarte op het been van een officier terecht gekomen. Eerst na een half uur martelens kreeg men den man met verbrijzeld been er van onder. Al dien tijd had hij zelf nog de bevelen liggen geven. Coxey 's geduchte werkloozenleger geeft in Amerika geen reden tot bezorgdheid meer. Coxey heeft te Washington voor de rechtbank terechtgestaan. Er werd echter nog geen beslissing omtrent hem genomen. In een grot te Luegloch (Oostenrijk) zijn de leden eener vereeniging, die daar wetenschappelijke onderzoekingen doet, plotseling door het instroomende water verrast, en kunnen ondanks alle pogingen niet gered worden. De echtgenoote van een dezer ongelukkigen seinde aan den Keizer dat hij een werktuig zou doen bren gen om een opening te boren door de rotsen; doch dergelijke hulpmiddelen zijn natuurlijk niet in éen dag gereed. Het is onwaarschijnlijk dat de menscken nog ge red worden, tenzij het water zakt. Hun toestand in dien stikduisteren nacht, zonder levensmiddelen en met weinig toe voer van lucht, moet wel allerverschrikke lijkst zijn. Alle poging om door dynamiet gaten in de rots te slaan, zijn mislukt. Thans zijn 500 personen bezig met het leggen van een dam in de beek, ten einde den verderen toevoer van water in de spleet te beletten, welke de gevangenen passeeren moeten om weer in het daglicht te kunnen verschijnen. Een aardigen kijk op de wijze, waarop kapitaal wordt gevormd, geeft de balans van de speelbank te IVIonte- Carlo. De bank is het eigendom eener naamlooze vennootschap, met een kapitaal van 30 millioen francs, verdeeld in aan- deelen van 500 francs. Het jaar 1893 tschijnt niet heel gunstig te zijn geweest toch is er eon winst gemaakt van 12 mil lioen. Dat dit weinig is blijkt hieruit, dat de koers der aandeelen daalde van 2500 op 2150 fr. Elk aandeel van 500 fr. ontvangt aan rente 200 fr. of 40 pCt. De vorst van Monaco ont vangt 1.250.000 fr. Op de balans kemt een post voor van 750.000 „subsidie aan dagbla den." Het is onbegrijpelijk, dat de Fransche regeering nog geen einde heeft gemaakt aan het bestaan van dit speelstaatje, dat met enkele Belgische badplaatsen, tot de laatste oflficieele speelholen in Europa kan worden gerekend. Woensdag 9 Mei. Wcineltl inge, 1 uur,bij Korstanje,door not. Gallis Merens, een huis, schuur en erf Nieuwen djjk, van A. Fruijtier. «Joes, 9 uur, doordeurw. Hollman, ven dutie. Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Volgens de laatste Zeeuw begint het Ds. Eerdmans nu pas te schemeren, mag ik zeggen dat het mij al lang heeft gesche merd Niet M. d. R. uwe, volgens Ds. E., dubbelzinnige houding want mij komt uwe houding volkomen correct voor maar wel de houding van hen die èn op de candida- tuur des heeren Lohman èn op de Zeeuw zooveel hebben af te dingen. Wanneer ik mij één opmerking in zake de Zeeuw zou veroorloven, zou het deze zijn dat de Re dactie m. i. te weinig principiëel voor den heer Lohman is opgekomen en te veel heeft geluisterd naar hen die haar in dezen den voet hebben dwars gezet. Ik heb te dik wijls een verkiezingsstrijd meègemaakt om niet te begrijpen, dat er in dien strijd menige gevolgtrekking wordt gemaakt, die bij volkomen nuchtere beschouwing den toets der critiek niet kan doorstaan en daarom heb ik gezwegen tijdens de verkiezing in de hoop dat de heeren na afloop wol tot bezinning zouden komen, maar helaas hoe heb ik mij vergistnu weer komt de heer Heemskerk in een tegenstrij dig artikel ver tellen dat dhr. Lohman heusch conserva tief is en hoe pijnlijk het hem ook is, het hooge woord moest er bij hem uitdie beminnelijke en talentvolle man is niet meer antirevolutionair. Ik wilde u vragen M. d. R. waar moet het heen wanneer ge ons blad maar voor alle politici van hooger en lager orde gaat openstellen, om, indien 't hun lust, de edel- sten onzer strijders uit de antirevolutionaire partij te bannen en ze te plaatsen in het con servatieve knekelhuis Ik heb altijd gemeend en meen nog dat al of niet instemming met „Ons Pro gram" uitmaakt, wie wel, en wie niet anti revolutionair is. Volgens den heer Heemskerk is dat bi jk- baar weer niet zoo, maar wat is dan richt snoer Zjn het „Tak's plannen", is het de hoe grootheid van het getal kiezers dat men er bj begeert, is het 't oordeel over Art. 80 der Grondwet, is het'tal of niet verwant zijn aan de democraten „van alle gading", is het 't dragen van een of twee namen, is het 'tbjwonen eener deputatenvergade- t ring „tot het laatste toe" en het lid zijn eener antirev. kiesvereeniging, is 't de deputatenvergadering die verlof geeft a. om 't program buiten werking te stellen b. in eigen kring elkaar zoo hard mogelijk te bestrijden; c. candidaten te stellen met een rui mere of engere opvatting van Art. 80 der Grondwet, dus voor- en tegenstanders van „Tak's plannen", en d. liberalen en radicalen, joden en ongeloovigen naar hartelust te can- dideeren of is 't het Centraal Comité dat wel eene Resolutie formuleerde en liet aannemen maar den moed miste om openlijk candi daten aan te bevelen Ik vraag slechts. Die 't weet zegge 't maar. Laten we toch nuchter blijven en trach ten te zorgen dat we niet in den demo- cratischen stroom verdrinken Mij wil het voorkomen dat het beginsel bj den gevoer- den strijd geweest is, om geen beginsel te toonen, nu het mogeljk is gebleken dat antirevolutionairen hunne stem hebben ver kocht aan radicalen, liberalen en conserva tieven, hetzj om Tak te steunen, hetzij om hem tegen te staan. Keuchenius, die lijnrecht tegenover Tak's kieswet stond; (en dus ook conservatief was, Heer Heemskerk?) zeide kort voor zijn afsterven„Ik ga heen, en ik ben bij om heen te gaan, want het wordt mij hier don ker: ik zie geen licht in den tegenwoor- digen toestand". Gelukkig, heb ik zoo vaak gedacht, dat God dezen moedigen strjder voor onze heiligste beginselen heeft afge lost, om alvorens deze nog grootere donker heid voor de Anti-revol. partij is ingetre den, hem die zielesmart te besparen, en hem te doen deelen in het Licht der eeuwige heerljkheid. Nog door niemand is uitgemaakt, dat de heer Lohman weigerde mede te werken aan eene finale kiesrechtuitbreiding, alleen, Iff) wilde geen slippedrager worden van Tak. Is dat nu zoo vreeselijk Moest die candi- daat, ook de candidaat krachtens Resolutie der deputatenvergaderingnu daarom zo° worden bestreden Het is mij een raadse en wanneer geen diepere oorzaken aan deze bestrijding ten grondslag leggen, blijft mj onverklaarbaar hoe christenen die zefc gen één geloof te beluien, elkander voo loog der wereld zóó kunr I trachten te vernietigen fpe heer Heemskerk zeg L hangen tijd tegemoet1 E'j beleven een hangen tijd, ■Schriftwoord„een huis I K verdeeld is, kan met bes flikkert nog een kleine ■L de broederband thans oc f° f(>1 belijders elkander oc ft0''die gelooven d Ëfïn 'ziTn raad doet beste feehageu doet wij hebben ging dat zij die nu tegen Kfn eenmaal elkander zul 1,1 Idat hun aller levensweg fet van Golgotha's kruis, e le„ elke aardsche strijd zich Klossen in de hoogste éénli Kfde voor Christus en zijrl Laten wij intnsschen lier <1 |j|ilige beginselen ontrollen! izingenI Een fractie kan ookl Met eer, ter eer van I En houden, heilgef Zjn standaard vast, xl Hoeveel plaatsruimte in dl m U werd gevraagd, geacl c hoop voor dit schrijven I en plaatsje willen inwinnen raarvan ik vriendschappelij UEd. AL_DE Goes, 5 Mei 18941 (Met nog een schrijven vai |dat we echter heden nietk - ook het Hemelvaartslied laat is de Ijst der ir ken, in het genre zooals w peken mochten genieten, gesl Mijnheer de Redacte Beleefd verzoek ik U, do veinige regelen in uw blad, deelen, dat ik tot de H.H mans naar aanleiding hun stukken, geplaatst in „de Zee een particulier schrijven r: het mij wenschelijk voorkc [met de bespreking eener I kiezing, niet langer te ver| U bij voor de [te zjn voorbaat mijn verleende plaats, M. d: Colijnsplaat, 5 Mei 18 Beknopte notulen van gadering, gehouden Vrijda; n. m. 12 uur. Aanwezig de leden van deel des Hoofdbestuurs, ei digden van de acht afdee een drietal genoodigden. De notulen der vorige den gelezen en geedgekeui Op verzoek van de af van het Nederlandsch ij zal op haar adres om eens sidie door het Hoofdbestu viBeerd worden, mits alle meerde stieren, van welk stamboek kunnen worden Door de maatschappj ze ling eene subsidie verlee f 100,waarvan f 50, f50,— voor te maken ko Mededeeling geschiedt v van den wintercursus vo< derwijs te Rilland-Bath. ver den afgeloopen winter lezen. Tot leden van de toezicht worden benoemd 0. Dominions te Kruinii ftwaving te Goes en J. I Goes. De eerste twee he dering tegenwoordig zijne benoeming welgevallen. Aan de heeren J. Sch< 1 A. J. Bi er ens te la zeiaar te Kolijnsplaat, Eruiningen, P. Davidse t Lutejn Mazure te Ooi I tegenheid van het 50-jar ■Maatschappij, waarvan zj geweest het eerelidmaatsc Hen hebben dit met da genomen een hunner, d< I 11 kens kennisgeving de ''Verleden. De voorzitter e yk woord van waardi "agedachtenis. Omtrent de grenskwest 'E rapport ingediend aar «®uté, terwijl het Hoofd j Tandbouw-comité vei lot de betrokken ir rv, en België. Tnssche Eens de dagbladen ee iii ,r°fen' waarvan de ir *et bekend is. on j kommissie belast &ns B^oefvelden in Zee' r ';r'ng gekomen. In p (i Hl- van Waesberi Van der Have, die al do» 'e kedankt hebben, Inteerde Staten benoc en te' !'aron Collot d'Esc Vo„ Hocke Dz. te Bro der S ,in de Plaats v km ,aVe is benoemd de W to Rilll.cm geert

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2