NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. ssxte** g»« Dtnstfatj 8 4Hei. fkfifsfe laacgang. CHRISTELIJK- HISTORISCH burg. ischip „Schelde". Stad Zierikzee Zeeland. 11.- VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN HEMELVAARTSLIED. Goes. Donderdagavond a. s. gemeente raadsvergadering. Punten van behandeling Notulen. Mededeelingen. Ingekomen stuk ken. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een rapport der gascommissie tot uit breiding van de stokerij der Gasfabriek. 300TDIENST elburg en Zierikzee maand Mei. Van Zierikzee 'smorg. 'Smid Zater. 5 7.50 4. Zond. 6 Maan. 7 Dins. 8 Woen. 9 Dond.10 Vrijd.ll Zater. 12 Zond. 13 Maan.14 Dinsdlö Woenlö WoenlG Dond.17 lo. 9a. 1894. Vrijd.18 Zater. 19 Zond. 20 Maan.21 Dins. 22 Woen23 Dond.24 Vrijd.25 Zater. 26 Zond. 27 Maan.28 Dins. 29 Woen30 Dond.31 7.50 7.— 7.50 7.50 6.30 7.50 7.50 6 6. 7.50 7.50 11.30 6.30 7.50 7.50 7.50 7.— 7.50 7.50 6.30 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 6.— 4.- 4.- 4.- 4.- 4.- 4.- 6.- 6.- 6.- 4.- 4.— 4.- 4.- 4.- 4.- 4.— 4.- 4,— 4.- 4.— 2.30 3^0 3USDIENST SCHE VEER—GOES. iamsche tijd). itzondering van Dinsdag. st. Vertrek Veer'smorg. 30, 's avonds 5,uur, >n) 'smorg. 8,21, 'snamid. O, 's avonds 6,30. Des eer 's morg. 9,—, '8 av. (Slot Ostende), 's nam. L2.30 van liet Veer ver- odig) door naar den trein, vertrekt. AMDIENST. -MIDDELBURG, vm. Remise 4,50, (alleen I Van Zeilmarkt 8,—, 12,30, 1,15 2,-, 5,—, 5,55, 6,55, 7,45, naar Vlissingen vm. werkdagen) 6,30, 8,45, 12,35, 1,20, 2,5, 2,50,1 6,—, 7,—, 7,50, 8,35,| STOOMBOOT. Mei. 6 'smorg. 11,u. insd. 9 's midd. 7.n. Mei. Van Rotterdam: 'smor. 'smid. Zater. 5 11. 30 Maan. 7 11.30 j Woen. 9 11. Vrijd.l 1 Zater.12 10.30 Zond.13 10.30 !Maan.l4 30 Dins. 15 Woenl6 Zater.19 11. Maan.21 11.30 Dins. 22 30 Dond.24 11.— Zater.26 11. Maan.28 11.30 30 Dins. 29 1-30 [Dond.31 10.— 30 1.30 1.30 1.- I 2.- 300TDIENST. gelegen Mei. Iamsche Van id. 6 7 Zater. Zond. Maan. Dinsd. 8 Woen. 9 Dond.10 Vrijd.ll Zater.12 Zond.13 Maan.14 Dins. 15 Woenlö Dond.17 Vrijd.18 Zater.19 Zond. 20 Maan.21 Dins. 22 Woen23 Dond.24 Vrijd.25 Zater.26 Zond. 27 Maan.28 Dins. 29 Woen30 .Dond.31 plaatsen, tijd). Rotterdam 'smor. 'smid» 5 11 11.— 12.— 12.— 11.— 2- 11.— 4.- U.- 10.30 2.- 1.30 2- 11- 11.- 11- 11- 12- 12.- 11- 11.- 11- 11.- 12.- 12.- elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers 0,02s. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Van uw bergen, heilig Oosten, ruischt een psalm de eeuwen door, Als een lied van kracht en liefde, aange stemd door 't Englenkoor Als een jubelzang den Heere, Die recht vaardig, groot van macht, Even rijk is in genade voor een afgedwaald geslacht. Rote van Horebja, gij prediktGod is KoningHij gebiedt De aarde siddert aan Zijn voeten, doch volbrengt Zijn wetten niet. En Hg i* een ijvrig Koning, voor Wiens vlammend aangezicht Zich geen booze kan verbergen voor Zijn oog is alles licht. „Schuldig 1 schuldig 1 driewerf schuldig" 1 klaagt de zondaar, die het weet, „Waar, waar zal ik balsem zoeken voor mijn zonde, voor mijn leed" —Als een lied uit verren lande, onbestemd en onbepaald, Ruischt de psalm der priesterscharen, van Moria afgedaald; Ja, zij spreokt wel van verzoening, van genade, rijk en vrij, Maar zou 't waar zijn en waar is zij Golgothageef antwoord, gij 1 Op het slavenkruis geklonken, wreed ge folterd, vuig bespot, Hangt daar tusschen aard en hemel de verlaten Zoon van God, Offer voor een schuldige aarde. Zondaar, zie Hem, bid Hem aan: Die daar hangt, Hij heeft den losprijs voor uw zwaarste schuld voldaan. „Nog, nog woelt de zonde in 't harte, en ik sta daar, zonder kracht „Buiten loeren booze hat'ren, binnen loert een helsche macht „Waar is hulpe? 'kzal bezwijken" 1 Neen bezwijken zult gij niet; dlfe macht behoort uw Redderdit,Olijfberg, is uw lied. Alle macht behoort den Redder: uit de graven uitgegaan, Heeft Hg daarin 't pand ontvangen, dat des Vaders wil voldaan, Hat het offer aangenomen en de schuld vernietigd is, Hat de morgen is verschenen na de bangste duisternis Hoop voor zondaars, eeuwig leven voor verloornen in den dood Ingang in een tweede Eden, sinds de Vader 't eerste sloot. Haar heeft Hij den strijd volstreden, dan ook wacht Hem de eerekroon, Hie de Vader Hem zal schenken, d' Eenigen, v geliefden Zoon eertig dagen zijn voldragen, sinds dien bigden eersten dag, Den het oog der lien verkoornen den p Geliefde wederzag, yoor 't oog van Zijn gezanten vaart Hij van d' ülijventop, 8 Dor Eng'lenwiek gedragen, zeêgnend tot den Vader op. aiti daar is Hem plaats gegeven aan de 1, rechterhand van God, a vandair bestuurt Zijn scepter aller P wereldvolken lot, vandAAr regeert de Koning Zijn Ge- meente, saamgegaard do natiën aller eeuwen van de einden r dezer aard. vandAAr beschermt en schraagt Hg, wat t van Hem de hulp verwacht. 11 vandAAr doet Hg den vijand vlieden voor zijn oppermacht, vandAAr zal Hij verschijnen, als de 2» laatste bangste nood 3 Gemeente dreigt te voeren in de kaken van den dood. er nergens hulp zal schijnen als de naarste donkerheid usch geschaap'ne zal bedekken dan, dan zal in majesteit yu blinkende trawanten Hij verschg nen voor Zgn licht Zal de bange nacht verzwinden voor Zijn vlammend aangezicht Vluchten dan Zijn hat'ren henen Zijn getrouwen naast Hem staan Om te heerschen met hun Koning en de eeuwge dag breekt aan. Waarom dan gevreesd hij het woelen der volken, Waarom dan gevreesd bij des Satans geweld Of straalt er geen heldere Star door de wolken, Een Star, die de hulde des Konings vermeldt. Laat vrij dan de Booze zgn krachten ver- zaamlen, Zgn heren veTgad'ren van 't uiterst der aard Wij hebben een KoningHij let op ons staamlen, En alles vlucht heen voor Zgn bliksemend zwaard. Die Koning, de groote Verwinnaar der zonde, Hij blijft in de uiterste angsten nabij Wat zouden wij vreezen: ter hachlijkster stonde, Verschrikt Hg de juichende wederpartij. Het oog eleehts ten hemeldeze aard zal verzinken. Met alles, wat heil van deze aarde ver wacht. Ginds zien wg het Kruis als ons veldteeken blinken Het straalt als een heldere star in den nacht. Het Rijk behoort Hem, Die dat Kruis heeft gedragen Hg deelt met de Zijnen de Rijksheerschappij. Wee, wie siddrend den dag zgner toekomst ziet dagen, Nog vreemd van dien Koningverbrijzeld wordt hij. Heil allen, die Hem als hun Heiland be minnen, Hem eeren als Koning, gereed op Zijn stem, Hen voert Hg de poorten der hemelen binnen, Die eenmaal de Englen ontsloten voor Hem. Dan volken, dan mensckkeid, eendrachtig de oogen Gewend tot den Koning, Die de aarde verliet Opdat Hg zou heerschen, gekroond in den hoogen, Die over uw zijn of uw niet-zjn gebiedt. 3 Mei '94. f Het citaat uit da Costa Neen, geen kies wet kan behouden, enz. in ons vorig nom- mer gereleveerd, en uit het geheugen op geschreven, bevat een onjuistheid die het recht om er gebruik van te maken, ten deele opheft. Er staat namelijk geen kies wet maar Grondwet. Overigens zal wel van toepassing zijn op alle wetten wat Da Costa dienaangaande schrgft. De Standaard schrijft aan ons adres het volgende Misschien zou de Zeeuw ons opheldering kunnen en willen geven over een tegenstrij digheid, die algemeen is opgemerkt, en waar over men ons van meer dan één kant ophel dering vroeg, maar zonder dat we in staat waren die te geven. Zij heeft de candidatuur van den heer Loh- man te Goes dringend aanbevolen, op grond van het feit, dat de heer Lohman herhaal delijk verklaard had, thans evenals zjj en wij voorstander te zijn van „finale kiesrechtuit breiding nu reeds voor zoover de Grondwet slechts even gedoogt." Dit stond ook voor ons vast. Immers de heer Lohman heeft op de Depu- tatenvergadering beslist verklaard, geen be denking te hebben tegen de vraag, die „de finale kiesrechtuitbreiding, voor zoover de Grondwet slechts even gedoogde," zoo stellig mogelijk als eisch stelde. Doch hoe is hiermee nu het vreemde feit te rijmen, dat de heer Lohman te Steenwjjk de candidatuur ging bepleiten van den heer Beelaerts, die zich in de Kamer zoo pertinent mogelijk t ege n finale kiesrecht uitbreiding, voor zoover de Grondwet ge doogt, verklaard haden omgekeerd te Nijkerk ging bestrijden de candidatuur van den heer Van Löben Seis, die er zich pertinent voor verklaard had? Natuurlijk houden we de verklaring van den heer Lohman op de Deputatenvergade- ring voor volkomen eerlijk gemeend. Maar juist daarom zien wij geen kans, zijn ioptreden in Steenwijk voor Beelaerts en n Nykerk tegen Van Löben Seis hiermee te rijmen. Ziet de Zeeuw hier ook licht? Het schijnt zonderling aan de Zeeuw in lichtingen te vragen omtrent handelingen van een door haar aanbevolen candidaat. De Standaard kan toch niet meenen dat ons, alvorens de heer Lohman gecandideerd werd, omtrent deze punten licht verschaft werd, daar de heer Lohman evenbedoelde handelingen gepleegd heeft kort vóór de eindstemmingdus lang na het stellen der candidatuur. Intusschen zou „de Zeeuw", door een voudig met het gezond verstand en de bekende feiten te rade te gain, toch mi-jchien eenig licht kunnen ontsteken door te her inneren aan het volgende De heer Lobman had geen bezwaar om mede te werken nu reeds tot een finale uitbreiding, tot de uiterste grens, die de Grondwet ook maar even gedoogt te stellen. Maar de .heer Lohman meende dat, om kiezer te zijn, men moet bezitten een kenmerk van welstand en dat het niet-bedeeld zijn niet is een kenmerk van welstand. De heer Löben Seis was van eene andere meening. Met de Standaard meent hij dat alle niet-bedeeldenblijkbaar in welstand zijn. De heeren Seis en Lohman beantwoord den dus dezelfde vraag bevestigend; toch wilde de eerste tot ruimere uitbreiding komen dan de andere. Nu zegt dzesde resolutie dat het partij verband niet belet, dat de afzonderlijke kiesvereeniging zich vergewist of haar can didaat een ruimere of engere opvatting van art. 80 is toegedaan. Toen dus eenige Nij kerkers, zich niet kunnende vereenigen met de opvatting van den heer Löben Seis, den heer Lohman, die de engere opvatting was toegedaan, vroegen zich candidaat te laten stellen, kon daartegen bij den heer L. geen bezwaar bestaan; of moesten de Nij kerkers, enkel omdat de heer Seis vroeger haar candidaat was, zich de ruimere opvatting laten wel gevallen? Dit zou in strijd geweest zijn met tal van adviezen in de Standaard. En wat nu den heer Beelaerts aangaat, het zal de Standaard niet onbekend zijn vermits Dr. K. persoonlijk, in het district zelf dien heer is gaan bestrijden dat de heer B. duidelijk, beslist verklaard heeft met de antirevolutionaire partij te zullen meegaan, zoover als de grondwet het maar eenigszins gedoogde, mits men haar in zijn oogen geen geweld aandeed; alweer dus hetzelfde standpunt als dat van den heer Lohman. Hij heeft erkend vroe ger niet zoover te hebben willen gaan, 0. a. omdat ook hij, evenals de heer van Dedem, zich geboriden achtte aan 't program van actie van 1891, 't welk echter na de resolutiën der laatste deputatenvergadering als vervallen kon worden beschouwd.'•Dezo dingen zijn publiek gezegd en het is wel waarschijnlijk dat de heer Lohman zich van het gevoelen des heeren B. zal hebben vergewist, alvorens diens candidatuur aan te hevelen. Daar komt nog iets bij. De heer Lohman achtte het, gelijk hij openlijk getuigd heeft, ongeoorloofd een liberaal of roomsche te steunen tegenover een antirevolutionair tenzij deze zich aan „Taks plannen" had verbonden, en dus feitelgk, zg hetooktij- delgk, in het schuitje der revolutionairen was overgestapt. Hij heeft in zijne rede te Steenwijk aangetoond, dat men niet het recht had den heer Beelaerts althans we gens zg ne gevoelens in zake kiesrecht den naam van antirevolutionair te betwisten want een goed antirevolutionair heeft het recht de voorstellen van den heer Tak princi pieel te veroordeelen. Had de heer Beelaerts gestaan tegenover den heer Wiersinga, dan ware de vraag voor ons moeilijker te beantwoorden geweestomdat wij op sommige punten dezen heer voor consequenter antirevolutionair houden dan den heer Beelaerts. Men kan natuurlijk in deze zaken van gevoelen verschillenwij althans hebben het optreden van den heer Lohman in ge noemde districten betreurd en afgekeurd maar de handelwijze van den heer L. is toch niet zóó onbegrijpelijk, dat een gewoon menschenverstand er niet achter zou kunnen komen. Mocht evenwel de conjectuur on juist zijn, zou de Standaard dan niet beter doen zich direct tot het juiste adres te wenden 7 Mei '94. Benoemd tot secretaris van de gemeente Serooskerke dhr. G. Termeulen te Middel burg en tot ontvanger derzelfde gemeente de heer Jan Louwerse aldaar. De heer J. Bekaar, oud-secretaris van Sluis heeft tegen 15 Mei a. s. eervol ont slag als gemeenteontvanger aangevraagd. Tot tijdelijk ontvanger heeft de gemeente raad met 5 stemmen benoemd den heer A. J. Borghstijn, secretaris der gemeente. De verkiezing voor de Tweede Ka mer te Utrecht en Haarlem is officieel vastgesteld, op Dinsdag 15 Mei en her stemming, is die noodig, op Dinsdag 29 Mei. Te Katwijk hebben de liberalen (die de vorige maal den heer Donner stemden) den heer van Assendelft de Coningh, bur gemeester van Leiderdorp candidaat gesteld voor de tweede kamer. De roomsehen den heer mr. Reekers, uitgevallen lid voor Haarlemmermeerde antirevolutionairen den heer Donner, oud-lid. Te 's Gravenhage stelden de conserva tieven en roomschen den heer mr. J. G. S. Bevers, uitgeworpen lid voor Doetinchem, de liberalen anti-Tak stelden mr. v. Royen, de liberalen voor-Tak stelden den heer Pynacker Hordijk, oud-lid candidaat, de antirevolutionairen insgelgks. Te Rotterdam stelden de liberalen anti- Tak en de roomsehen mr. J. van Gennep, lid der eerste kamer de antirevolutionairen den heer Voorhoeve de andere liberalen den heer P. R. Mees. Te Utrecht is de heer Brummelkamp de candidaat der a. r. voor-, de heer v. Beu- ningen de candidaat der liberale voor-, de heer Bastert die der tegenstanders van Taks ontwerpen. Te Sneek stelden de antirevolutionairen den heer mr. Th. Heemskerk de „ckr. his torische" kiesvereeniging den heer U. H. Hnber, heiden oud-ledende liberalen stelden mr. v. Gilse. Te Haarlem is door de vooruitstrevenden de heer Farncombe Sanders, oud-lid gecan dideerd men noemt mr. v. Karnebeek als tegencandidaat. In deze 6 districten en in Delft zijn verkiezingen noodig geworden, doordat de kamerleden die in deze distrieten gekozen werden, ook in andere districten gekozen werden en nu voor hunne verkiezing in de bovengenoemde districten bedankten. Gereformeerde Jongelingsbond. De „Bond van Jongelingsvereenigingen op Gereformeerden grondslag" hield Don derdag te Aiinhem zijn jaarlij ksche samen komst. De vier aftredende bestuursleden, H. Jager, H. Soholten, M. J. Taekema en J- E. Vonkenberg, werden met groote meer. derheid herbenoemd. Ds. P. Biesterveld werd tot eerelid benoemd en tevens per telegraaf geluk gewenscht met zijne be noeming als docent aan de Theglogische school. Te twee uur werd de openbare samen komst geopend. De heer Koornsta sprak een kort woord, waarin het goed recht der militaire Tehuizen werd aangetoond. Aan de Koningin werd een telegram ge zonden waarin H. M., in betooning van innige liefde voor het Huis van Uranje- Nassau, een eerbiedige heilgroet werd ge bracht. Met luide instemming werd het voorstel van een ander lid aangenomen, om aan Dr. A. Kuyper te seinen: „De Nederlandsche Bond van de Jon- gelings-Vereenigingen op Gereformeerden grondslag, te Arnhem vergaderd, biedt u zijne warme hulde. „Hoewel zich onthoudende van actueele politiek, gevoelt de Bond zeer goed het ver band tusschen zijn beginselen en den strijd onzer dagen. Hij waardeert daarom ten hoogste uw persoon en uwen arbeid". Daarna werd het woord verleend aan den heer A. Koops van Rotterdam, die een vier tal stellingen inleidde over Bijbelbespre king. De heer Schuringa van St. Anna- parochie hesprak een vgftal stellingen over hetzelfde onderwerp en verdedigde een andere methode dan door den heer Koops voorgesteld. Eeu en ander werd door een belangrijke disenssie gevolgd. Ds. Van Schelven van Wageningen be sprak daarop de stellingen van den heer F. Kortlang JEzn. over „de Christelijke Jongelingsvereeniging en de Philantropie", waarna Ds. Wagenaar met een kort en ernstig woord de rij der sprekers sloot. Op de morgenvergadering waren 107 Jongelingsvereenigingen vertegenwoordigd, terwijl de openbare vergadering doorpl.m. 1000 personen werd bezocht. De volgende vergadering zal te Dor drecht gehouden worden. Besloten werd voortaan do referaten in het jaarboekje van het Verbond op te nemen, en het jaarver slag aan de afdeelingen toe te zenden, waardoor dan het Bondsverslag vervalt. Voorts om te trachten uitvoering te geven aan het voorstel om te komen tot de op richting van een vereeniging ten doel heb bende de samenstelling en instandhouding van gereformeerde bibliotheeken van de J. V. gemakkelijk te maken en te bevor deren. Door deze oprichting zullen de afdeelin gen op zeer voordeelige conditiën zich van degelijke boekwerken kunnen voorzien. Thans zijn 210 vereenigingen aangeslo ten. In het afgeloopen jnar traden er 42 toe. Uit het verslag omtrent het Bonds orgaan bleek dat in verhand met het aan tal aangesloten vereenigingen het Orgaan in Zeeland het grootste aantal abonné's telt. Onze correspondent schrijft nog dat d e stellingen van den heer Koops de meeste instemming vonden, doch dat die van den heer Schuringa het zuiverst de Bondsidée vertegenwoordigen. De stellingen Koops komen hierop neer Bijbelbespreking op de J. V. is gewenscht, doch niet het stichtelijke of vragen op maatschappelijk enz. gebied zij hoofdzaak. Een hoofdstuk door middel van een opst -1 aan de orde te stellen; en nu en dan bijbelsche aardrijkskunde of dergelijke aan de hand van geschikte hoeken. Het betoog van den heer Schuringa daarentegen bedoeltGeen bijbelbespreking; maar behandeling van onderwerpen op kerkelgk, staatkundig en maatschappelijk leven betrekking hebbende, met practische beschouwing naar de Schrift. Bekwame mannen moeten daarin voorgaan. Nederlandsch Jongelingsverbond. Het Nederlandsch Jongelings-Verbond vierde Donderdag te Zwolle zijne 41ste jaarfeest. Ver over de 1000 leden, afgevaardigden vrienden en bezoekers vulden de groote zaal der Buiten Sociëteithet getal stem-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1