NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lijk ECHT BODE elde. 3-NY, GOES. r» en Metselen ad Zierikzee land. ÖTT1 hip „Schelde". 91. 1894. tDonrfecifag 3 ilei. Ecfifcsfe laarpng. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. G. M. KLEMKERK, te Goes EN F. P. D'HUIJ, te Middelburg. (Nogeensde) Bedrijfsbelasting. feuilleton. Schetsen over Middelburg beroemde en beruchte mannen. iii. „15 O 4 Z." eedingmagazijn. ar mactt met onbe- en afwerking ME KEUZE voor- en Engelsche Stoffen viots. in een burgerge- beste getuigen. Let- bureau „de Zeeuw" fKENS te G r ij p C. YAN DIJK— ?en. [DIENST. nmm igen plaatsen. che tijd). Van Rotterdam 'smor. 'smid. )ins. 1 12.— Voen. 2 11.— )ond. 3 2.— rrijd. 4 11.— ater. 5 11.— ond. 6 11.— [aan. 7 12.— )insd. 8 12.— Voen.9 11.— )ond.lO 2.— rrijd.ll 11.— iater.12 4.- 11.— iond. 13 10.30 laan.14 2.— )ins. 15 1.30 Yoenl6 2 )ond.l7 ll- lrijd.18 ll.— iater.19 11.— iond. 20 11.— llaan.21 12.— )ins. 22 12.— Yoen23 11.— )ond.24 2.— Vrijd.25 11.— iater.20 ll- iond.27 ll.— laan. 28 12.— )ins. 29 12.— Yoen30 2.— )ond.31 11.— Van Rotterdam: 'smor. 'smid. Voen 2 10.30 ater. 5 11. laan. 7 11.30 Voen. 9 11. lrijd.1 1 1.30 iater.12 10.30 iond.13 10.30 laan. 14 1-30 )ins. 15 1- Voenlö 2.— ater.19 11. laan.21 11.30 )ins. 22 1-30 )ond.24 11.— ater.26 11. laan.28 11.30 )ins. 29 1-3" )ond.31 10. 1,45*), nm. 3,25 6.20 2,25*), 3,55 6.50 :e vm. 8,40. 9,10. ligerd worden. ;s te Vlissingen moet vertrekt, hoogste Dinsdag en Vrijdag. cm. vm. nm. ,10 11,55 3,25 6,20 m. nm. nm. ,30 12,15 3,45 6,40 rm. vm. nm. ',40 10,10 1.50 4,50 'm. vm. nm. ®JJ| I,— 10,30 2,10 5,10 urkaarten afgegeven UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p 0,95. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers 0,02E meer 10 cent. Wij ontvingen nog liet volgende ter Nu op 1 Mei 11. de beffing dezer belas ting een aanvang beeft genomen, is bet niet ondienstig op eenige bepalingen der' daartoe betrekkelijke Wet de aandacht te vestigenwelker kennisneming, in verband met de verpliobtingen tot aangifte enz. van belang is te acbten. Die verplichtingen blijken intusscken dui delijk uit de besckrijvings-biljetten, welke dezer dagen door of vanwege den Rijks ontvanger aan de buizen der belastingschul digen zullen worden bezorgd en welke, zoo zij niet direct ingevuld en geteekend wor den terug gegeven, na verloop van twin tig dagen weder worden opgehaald. Eene aandachtige beschouwing der be doelde biljetten moeten wij daarom ten zeerste aanbevelen, niet alleen omdat tegen het niet- of niet-| volledig invullen straf is bedreigd, maar óók omdat in deze gevallen het bedrag der Ie betalen belasting hoog er zal zijn, dan bij behoorlijke invulling het geval is. Het ineerendeel der belastingschuldigen ontvangen twee biljetten, modellen A en B, waarvan het eerste strekt tot vermelding van de betrekking, het ambt, bedrijf of be roep en het tweede, tot opgave van de daaruit verkregen inkomsten. Die belastingschuldigen echter, die ver moed, worden minder dan f 2000 aan be lastbare inkomsten te genieten" en niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, noch vaste tractementen hebben, bekomen alléén biljet A, zoodat hunne inkomsten ambtshalve worden begroot en daarnaar hun aanslag wordt geregelddesniettegenstaande kunnen zij mede een biljet B ter invulling bekomen en daardoor vorderen, dat hun aanslag naar hunne aangifte worde gere geld. Zij behoeven dat biljet dan eenvou dig ten kantore van den rijks-ontvanger of op de secretarie hunner gemeente aan te vragen. Bij het weder ophalen der biljetten kunnen den ontvanger of zijn gemachtigde omtrent de invulling inlichtingen worden gevraagd blijken die evenwel niet noodig, dan wor den de stukken in den daarbij gevoegden omslag gevouwen en deze al dan niet gesloten aan dien ontvanger of zijn ge machtigde, ter hand gesteld. li iii_LHi_ui -ii innm i i ii I i■■"■■—J Het zijn niet alleen de beroemde mannen die het leven rijk maken, maar ook de beruchte. En de laatste niet zelden het meest. De aandacht is niet zelden het meest op hen gevestigd. Er is zooveel proza in de wereld dat weinig poëzie allicht in buitengewone mate de aandacht trekt en trekken moest. Er 18 zooveel ordinairs dat het extraordinaire Tan zich spreken doet. Zoo leefde er omstreeks 1670 een zonder- manneke in Middelburg. Zijn naam I™? B- S. Beronicius. Hij was als vreem deling in de stad gekomen, zijn afkomst kende niemand, van zijn verleden was niets "ekend. Men hield hem voor een Savoij- aar(l of voor een Italiaan. Hij oefende het nederige bedrijf van schoorsteenveger en sehaarslijper uit. Al spoedig had gansch Middelburg den mond vol over dit manneke. Daartoe werkte heel wat mede. vooreerst zijne verschijning die een a krzotaten indruk maakte. Denkt u een Mn, roetzwart, rond en dik, oud en slor- 8 ventje. Men zag hem nooit als een Sjnvoon mensch gaan, maar altijd dansende zoi?etvV°eten! handen en oogen allerlei glint S"massen makende. Zijn oogen ten (^en als vuurspranken, zijne ledema at noolb in ru8C Daar kwam bij 1) de twijfelachtige roem had meer Omtrent de aangifte der inkomsten, wordt in het algemeen opgemerkt, dat: le. alleen het «eito-inkomen tot grond slag van de berekening der belasting geldt wat daartoe van het bruto-inkomen kan of mag worden afgetrokken, wijst het beschrijvijigsbiljet genoegzaam aan; 2e. dat zij die, hoewel niet in de vermo gensbelasting aangeslagen zijnde, toch kapitaal roerend- of onroerend bezitten, daarvan uitdrukkelijk moeten doen blijken 3e. dat inkomsten wegens tijdelijke werk zaamheden, genoten van 1 Mei 1893 - 30 April 1894 bij den aanslag voor 189'/5 nog buiten aanmerking blijven; 4e. dat afwisselende inkomsten, (bv. bij een winkelier of koopman), daaronder be grepen dag- en weekloonen, worden bere kend naar de gemiddelde verdiensten over de laatste drie kalenderjaren (of boekjaren), tenware de maatstaf van belooning, of de toepassing van dien maatstaf, verandering heeft ondergaan; 5e. dat ouders of voogden verplicht zijn tot aangifte zoo noodig voor hunne minderjarige kinderen of pupillen, ook wan neer deze laatsten in het buitenland zijn gevestigd. Verder verdient nog vermelding, dat wanneer in den loop van het jaar be lastingplichtigheid ontstaat, daarvan onmid dellijk aangifte behoort te worden gedaan, ten kantore van den rijks-ontvanger of ter secretarie (wanneer ter woonplaats geen ont vanger gevestigd is) en dat handelsreizigers, kramers en alle verdere personen,die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, onverminderd hunne overige bij de wet omschreven verplichtingen, gehouden zijn, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het gemeentebestuur schrif telijk aan te melden, ter bekoming vaneen Bewijs, dat zij mede moeten onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen vertoonen. Eindelijk wijzen wij nog op de volgende bepalingen der wet, op welker niet-nako- ming mede straf is bepaald, t.w. Art. 15. 1. Bij verandering van de bijzonderheden in biljet A vermeld, binnen twee maanden nadat het biljet is ingele verd, wordt daarvan binnen veertien dagen door den aangever schriftelijk kennis ge geven aan den ontvanger der directe be lastingen in de gemeente waar de aanslag zal geschieden, of zoo daar geen zoodanig geestrijk vocht te kunnen verzwelgen dan iemand in Middelburg. Hij was dan ook minstens twee malen per dag abnormaal en was met twee borrels gansch niet te vreden. Hij liep van de eene herberg in de andere, steeds gevolgd door een weet grage of kij kgrage bende, die hij uitschold voor ezels, kraaien en raven. En daartoe meende hij het recht te hebben, want onze schaarslijper-sohoorsteen- veger ging door voor een wonder van geleerdheid, waartegen geen advocaat of professor bestand was. Hij gaf dan ook aan eenige kwajongens les in de oude talen. Men wist dat hij eens aan een der meest bekende en geachte Professoren van de groote schole had toege voegd Het verdriet mij langer met u Grieksch te spreken, want ieder mijner leerlingen, die er zich slechts een jaar in geoefend hebben, zouden het beter spreken dan gij. De faam wint voortgaande altijd in kracht en natuurlijk alzoo was het ook hem. Beronicius was populair. En de waarheid moet gezegd worden. Hij was in waarheid ook een excentriek manneke, zooals er zelden gevonden worden. Hij was in de wieg gelegd voor taal geleerde. Maar hij had zijn levensdoel gemist en was schoorsteenveger geworden. Dat gebeurt meer. Hij sprak de Eransche, Engelsche en ItaLiaansche talen zoo vlug alsof deze alle zijn moedertaal waren. Maar zijn kracht lag in de oude talen Latijn en Grrieksch. ontvanger gevestigd is, bij het bestuur der gemeente art. 15. 2. Ieder die optreedt als be stuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, on derlinge verzekeringmaatschappij, coöpera tieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf of beroep uit oefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven, bij het bestuur der ge meente waar hij woont. Art. 16. Hier te lande wonende behee- rende vennooton van Nederlandsche ven nootschappen en maatschappen, als bedoeld in art. 6 2. en van de in art. 1 b be doelde Commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, Coö peratieve en andere vereenigingen en on derlinge verzekeringmaatschappijen, als ook boekhouders van hier te lande gevestigde reederij en, mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waarover vol gens art. 5. 1 en 2 en art. 6 2 be lasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroe gere uitdeelingen of uitkeeringen verschul digde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden alvorens de daarover verschuldigde belas ting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. 15 en c bedoelde naamlooze vennootschappen, Coöperatieve vereenigingen, andere veree nigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekering maatschappijen en sociëteiten, als ook be- heerende vennooten van hier te lande ge vestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederij en, zijn gehouden bin nen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toe komen aan den voorzitter der Commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 1 b of 2, die den aanslag moet regelen. De heer W. H. de Savornin Lohman broeder van het Goesche Kamerlid heeft in een politieke rede te Groningen Deze talen sprak en schreef hij tot verba zing van alle kenners vlot en vloeiend. Zijn stalen geheugen stelde hem in staat de geheele Horatius, en Virgilius en het grootste deel van Cicero's werken te repe- teeren. En als improvisato)had liij zijn gelijke niet. Wat hem gegeven werd of wat hij maar eens gehoord had wist deze extraordinaire man op staanden voet in zuivere en schoone Latijnsche of Grieksche verzen overte- brengen. Een merkwaardig staaltje van zijn im provisatie-gave, onder de vele die ik vond zij hier voldoende. Op 23 Maart 1672 was een zeegevecht voorgevallen tusschen de Smirnasch'e koop vaardijvloot en de Engelsche. Er was op de Smirnasche vloot dapper gestreden, en de dapperste der dapperen was naar men zeide zekere Adriaan de Haze, een Zeeuw die het opperbevel had. In de herbergen van Middelburg was den volgenden dag de geleverde scheepsstrijd onderwerp van het onderhoud, en de Haze de veel besproken man. Vooral omdat de dappere de Haee gesneuveld was. Een be kend Middelburgsch dichter of rijmelaar, Joh. Antonides had tot zijn eere een graf schrift vervaardigd. Tot het gezelschap aan wie hij dit grafschrift kennen deed be hoorde ook de scharenslijper. Deze stelde er prijs op zijn naam als litterator in dit geleerde gezelschap t» handhaven en bood aan het vers van Antonide» voetstoots in het Satijn te vertalen. Het vers werd hem ter hand gesteld. Hij las het en o. a. gezegd dat hij dr. Kuyper niet meer als leider kan erkennen. In hoever de heer Lohman bevoegd is om aan dr. Kuypers recht op het leader- schap te twijfelen en dit in het openbaar uit te spreken, laten wij in het midden. Welke leider ziet niet eens verkeerd, of heeft niet eens zijne fouten. De heer Brummelkamp heeft dit terecht aangetoond. Maar vervalt hiermede het recht van den leider op het leiderschap Indien het revolutionair is om bijv. een kamerlid aan den dijk te zetten wijl hij niet belooft naar den wil der kiezers te zullen stemmen, is het dit dan ook niet, wanneer men een leider die de partij in een niet door allen gewilde richting stuurt, als zoodanig onmogelijk maakt? Doch bovendien juist omdat dr. Kuyper niet leider gemaakt, maar als van zelf, om niet te zeggen in zeer beslisten zin door Groen zeiven aangewezen is, daarom blijft hij de leideren kan het non pos- sumus of nolumus van wie ook, daaraan niets veranderen. 2 Mei '94. H. M. de Koningin Regentes heeft het ontslag van het Ministerie aangenomen. Naar men verluidt zal aan den oud-gouver neur-generaal de samenstelling van een nieuw kabinet worden opgedragen. De heer De Savornin Lohman heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Goes aangenomen. Goes. Voor den cursus in den land bouw, te geven door de lieeren Kakebeeke en Ter Haar van de Rijks-landbouwwinter- school alhier, hebben zich 22 onderwijzers aangegeven. 's Heer Arendskerke. Op een al hier gehouden vergadering is besloten tot oprichting eener coöperatieve zuivelfabriek. Reeds 18 veehouders hebben zich aan gegeven met 150 koeien, terwijl nog meer landbouwers zich zullen aansluiten. Als beste standplaats werd genoemd eene plaats bij het station 's Heer Arendskerke, zijnde hnt centrum van de omgeving Wolfaartsdijk Heinkenszand en 's Heer Arendskerke.) De voorloopige regelingseommissie bestaat uit de heeren j. Blok, J. I). Elenbaas en A. Zandee van 's Heer Arendskerke en J. J. van Weel en C. Zuid weg van Wol faartsdijk. M. C. herlas het en waarlijk hij vertaalde zonder horten of stooten het vers in het Latijn. Nauwelijks was dit tot verwondering van allen die het hoorden geschied of onze drinkebroer die om zijn kennis luide werd geprezen bood aan om het vers ook onmid dellijk in het Grielcsch over te brengen. In eenen adem, zonder vertoeven, ver taalde hij het vers ook in het Grieksch, tot verbazing van alle omstanders. Toevallig was een hoogleeraar in het Grieksch van Duisburg bij deze voordracht tegenwoordig. Deze oordeelde de Grieksche vertaling nog schooner dan de Latijnsche. En ook in dien meer ontwikkelden kring werd de beruchte drinkebroer de held van het oogenblik. Men erkende in hem het genie, verdonkerd door het wroeten in het roet. Mijn tijdgenooten hebben zeker nooit van den Midflelburgschen dichter Beronicius gehoord, en toch is het niet omdat zijne dichtwerken geen algemeene verspreiding gevonden hebben. Zijne gedichten zijn niet maar een enkele maal uitgegeven, maar vele malen. Ze zijn verschenen in't Latijn zoo wel als in Nederduitsche dichtmaat. De eerste uitgave had plaats in het jaar 1673 te Amsterdam, daarop volgde Rotterdam in 1691, toen Ylissingen in 1711. Voor de vierde maal werden ze gedrukt te Leiden in 1728 en nog later te Goes en te Middelburg in 1766. Hij was dus niet alleen als een exentriek maar ook zeer zeker als een vex'nuftig man bij zij no tijdgenooten en bij de nakome lingschap bekend, en de arbeid van Bero Goes. Onze stad leed weder een groot verlies door het zoo plotseling afsterven van den heer B. v. Asperen Vervenne, sinds 1872 lid van den gemeenteraad alhier, in den ouderdom van 75 jaren. Als staatsburger en als lid der hervormde kerk die hij een reeks van jaren als ouder ling en president-kerkvoogd diende, laat ook deze man weder een moeilijk te ver vullen ledige plaats achter. Irenisch in den goeden zin van het woord, was hij bemind bij alle partijen. Een warm hart had hij en een open beurs voor vele christelijke inrichtingen. Daarbij, door de genade hem geschonken, schaamde hij zich liet evangelie van Chris tus nieten in kwader dagen dan deze, toen in onze omgeving enkel schade en smaad den christennaam vergezelden,schaarde hij zich met de hem eigen bescheidenheid maar niettemin beslist aan de zijde der gehate christenen. Met mannen als ds. de Bruijne, C. C. v. d. Bosch, de De Jonges en anderen werkte hij met kracht aan de bevordering van het christelijk onderwijs of aan de verbreiding der antirevolutionaire beginselen. Ofschoon meer in 't stille weldoen dan in openbaar optreden zijn kracht lag, maakte v. Asperen Vervenne tot aan zijn jongsten snik (Immers hij was Zondag nog tot driemal toe ter kerk geweest) den in druk van een man, op wien men rekenen kon. Zij de Heere de treurende Weduwe en kinderen nabij en doe Hij de nagedachtenis van Bastiaan v. Asperen Vervenne nog lange jaren onder ons in zegening wezen Donderdag 26 April heeft de comm. van advies voor landbouwbelangen hare tweede vergadering in het Bible Hotel te Amster dam gehouden, waarop een 17tal leden te genwoordig waren. Na de opening door den voorzitter, den heer v. Namen, werden de notulen der vo rige vergadering gelezen benevens de inge komen stukken, waaruit bleek dat alsnog zitting in de commissie hebben genomen de heeren Mr. Th. Heemskerk van Amsterdam en G. J. Oudenampsen van Zutphen. Daar de provinciën Groningen en Drente nog niet vertegenwoordigd zijn, werd besloten pogingen te doen ook in die provinciën leden te vinden. Door het bedanken van den secretaris, den nicius moge nu de waarde hebben van een oude brochure, in zijn tijd vonkelde het vernuft uit zijn arbeid zijnen tijdgenoo ten in 't oog. Het voornaamste werk van dezen vegen- den en slijpenden dichter verscheen onder den onmogelijken titel van Georgar chonto- machiae ofte Boeren- en Overheidsstrijd voor de vuist, gedicht door P. S. Bero nicius. In 't Nederlandsch overgezet door P. Rabus. Dit gedicht behandelt eene episode uit Middelburgs geschiedenis waarop wij later hopen terug te komen. Het gedicht is zoo ruw van vormen en zoo opgeblazen van stijl, dat het mij niet lust daarvoor eenige plaats in te ruimen. Het was met deze schets slechts mijn doel te doen zien dat de Sequah 's niet specifiek tot dg negen tiende eeuw behooren. Alle eenwen door waren wondermenschen van allerlei slag te vinden, die speelden voor paljas of leefden van de lichtgeloo- vigheid. Onze dichter-sckouwveger-scharenslijper kwam ongelukkig aan zijn einde. Hij ver dronk of liever smoorde m den modder, in een der slooten rondom de stad gelegen, doordat hij zelf te veel gedronken had. Dat gaf een zijner vele vrienden aanlei ding om bij wijze van grafschrift dit punt dicht te maken op zijn overlijden: „Hier leid een wonderlijke geest, Hij leefde en stierf gelijk een beest Het was een misselijke Sater, Hij leefde in wijn, en stierf in water."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1