NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. Dinsdag 1 ilei. Icfifsfp laargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. 90. 1894. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Concept Sociaal Program. elkeN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02E. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. H«t ministerie Tak heeft zijn ontslag »an H. M. de Regentes aangeboden. Door deze daad is de natie geplaatst voor een voldongen feit, waarop zij niet gere kend had. Niet het heengaan van het ministerie Tak, maar het heengaan van ten minister Tak mag op dit oogenblik een bijna onoverkomelijk verlies heeten. Wij hadden zoo gaarne den heer Tak «venals in het vorige ministerie den h»er Bergansius werkzaam gezien om zijn wetsontwerp tot stand te brengen. See wetsontwerp dat ontspanning zou gebraiht hebben in den zwoehm politieleen atmosfeer; een gevoel van billijkheid en rechtvaardigheid in de natie zou gewekt hebben; en de mogelijkheid zou hebben geopend dat wij een toekomst van meerdere bsvrediging en versterking zouden zijn in getreden. Tan meet af hebben wij ons tegen het denkbeeld verzet, als zou een conservatief ministerie heil brengen in deze omstan- Een ministerie Roëll kan den stroom niet leiden, gelijk het dien ook niet keeren zal. Daarom hadden wij zoo gaarne den minister Tak aan het werk zien blijven, om zij het ook door voorafgaande grond wetswijziging het kiesrechtontwerp door te voerenvan den eerlijken steun van me- nigen zoogenaamden T. ware hij allicht verzekerd geweest. Wij hopen en wenschen dat het kwaad eener conservatieve regeering den lande bespaard blijveen dat geen onzer herko zen of uitgeworpen antirevolutionaire vrieaden zullen toestemmen in een dergelijk kabinet zitting te nemen. Ten slotte onze hulde aan een kabinet constitutioneel tot den einde, nog ka rakter toonde te bezitten, evenals zijn voor ganger het kabinet MackayLohman, om heen te gaan, nu het. geen meerderheid vinden kon voor de verwezenlijking zijner plannen, die naar zijn vaste overtuiging, uitsluitend het heil der natie hebben beoogd* Wij haasten ons, wijl ook wij een val- •che voorstelling der zaak blijken gehad te hebben, om onze bewering als zou het Centraal Comité de aanbeveling van den keer Stigter niet hebben aangewild, in te tr»kken, wijl uit een schrijven van dr. Kuyper blijkt dat niet het Centraal Comité maar de Standaard de candidatenlijst had In verband biermede verwijzen wij naar onderstaand stukske uit de Middelb. Crt. (Enkele liberale bladen vallen dr. Kuy- Pei aan, dat bij zich van bet doen eener aan beveling in bet kiesdistrict Goes bad ont- konden. Tegenover deze heeft bet oordeel van d# Middelburgsche Courant wel eenige be tekenis. Dit blad toch schrijft "ij nemen de gelegenheid te baat om over een enkel punt, dr. Kuyper rakende, tets in 't midden te brengen. Het betreft mjne bonding, tegenover het district Goes aangenomen. Over zijn zwijgen inzake de verkiezing en de herstemming daar is hij kwd gevallen. Ons dnnkt ten onrechte. Wij gelooven dat bij door zijn zwijgen 'genover een man als zijn vriend en geest verwant Lohman, na al hetgeen er voorge vallen was, bet grootste bewijs gaf van q)n tact en zijne zelfverloochening. Ji arem konden wij ons zeer goed voor- Jkij liever in 't geheel geen oord wijdde aan het district Goes dan on onherstelbare breuk teweeg te brengen sscben hem en een man die altijd eene teplaats zal bljjven innemen in de anti- evolutionaire partij. Zoo zouden zeker alle leiders, van welke ook, doen. het rechtvaardigheidsgevoel jegens een <«*ier, dien wij altijd door in vele pzichten zullen blijven bestrijden, gaf opmerking in de pen. De Telegraaf wijt de nederlaag van som mige Voorstanders bij de jongste herstem mingen aan de Voorstanders onder de kie zers. En omgekeerd de nederlaag van som mige Tegenstanders aan de Tegenstanders. Hij noemt twee voorheelden. Delft 10 April uitgebracht 2155 stemmen waarvan de Beaufort lib. T. 929. v. d. Velde antir. V. 682. de Lint lib. V. 488. Op 24 April kwamen 151 kiezers meer op. Deze stemmen alle aan De Beaufort toe kennende blijkt dat deze slechts 1080 stem men had moeten verkrijgen. Thans kreeg hij er 453 meer de stemmen van De Lint Enschedé: 10 April uitgebracht 1934 st. waarvan Vos de Wael, kath. T. 781. Hattink, lib. V. 722. De Beaufort, lib. T. 432. Op 24 April kwamen 38 kiezers meer op. Dns bad Vos de Wael 1251 stemmen moeten hebben. Hij bad er slechts 1042, dus 202 te weinig. Deze gevoegd bij de 202 stemmen die Hattink op 24 April meer bad, geven het stemmencijfer van De Beau fort op 10 April. Deze berekening kan juist zijn. Zij kan ook onjuist zijn. Er is hier namelijk niet met de thuis blijvers gerekend. De mannen van 10 April kunnen op 24 April thuisgebleven zijn Geeft men tenminste voor wat Goes be treft de 478 stemmen die aldaar op 24 April meer dan op 10 April zijn uitgebracht, aan den heer Lohman, dan blijkt dat van de 485 kiezers die op Huvers gestemd had den 119 zijn thuis gebleven en 366 op Stigter zijn overgegaan. Eene rekening die evenveel kans op waarschijnlijkheid of onwaarschijnlijkheid heeft als die van een ander blad dat de stemmen van den heer Huvers op den beer Lobman meent te hebben zien overgaan. Stembnsrekeningen berusten in den regel op ficties. Ds. Schilstra te Rochester (Staat New York N. Am.) schrijft van daar aan zijne vrienden in Nederland af en toe brieven in „De Vooruitgangaan een van welken wij bet volgende ontleenen „Intusschen zijn bier ook weer landver huizers uit Zeeland aangekomen. De mees ten komen uit bet zoogenaamde land van CadzandBreskens, Schoondijke, IJzen- dijke, Biervliet, Aardenburg, Sluis enz. Of die goede mensehen zijn verlokt geworden door de verminderde vrachtprijzen op de booten? De vracht is nu 5 dollar minder geworden, doch wie wil voor 5 dollars in een land komen, waar de inwoners geen, of weinig werk hebben Misschien is het onkunde. Enfin, zij zijn er nu eenmaal, en hier heerscht geen hongersnood. Alles is nog al tamelijk goedkoop, en er is over vloed. De hoofdzaak is de geldnood. Wij leven allen in de hoop dat dit niet zoo lang meer zal duren, doch kunnen daar omtrent niets bepalen. En daarom meen ik dat het een gewetenszaak is, om thans menschen uit de oude Country over te la ten komen, want hier te Rochester is er voor- loopig weinig kans op veel werk. Een andere zaak is bet, wanneer sommigen in de verre West boer willen worden en daar land voor een prikje koopen. Hier leven wij als in een groote Europeescbe stad, nu nog zonder de Europeesche ellende." De Boodschapperde mogelijkheid van optreden van een minder vooruitstrevend, van een dood gewoon liberaal kabinet voorziende geeft de navolgende behartigens waardige wenken: „De kiesrecht-hervorming is en blijft aan de orde. Wie zich de stembus-litteratuur herinnert, moet dit toegeven. Bovenal, recht en billijkheid eiscben, dat in ieder geval aan de mannen van „Patrimonium", dat aan den „gezeten werkman" bet kies recht wordt verleend. „Het Ministerie, dat optreedt, heeft der halve tot eerste en voornaamste of eenige taak een kieswet in te dienen, een kies wet, die wel niet zoo ver gaat als Tak heeft voorgesteld, maar die toch, overeen komstig het amendement Roëll-Kolkman, het kiezers-personeel van 300.000 brengt op minstens 550.000 kiezers. „Hoe ook onze gelederen in de Kamer zijn gedund, toch dunkt ons dat de anti-rev. party in de Kamer nog wel ter dege een invloed ten goede zal kunnen uit oefenen. „Immers, de heer De Savornin Lohman en hij niet alleen heeft zich ver klaard voor een uitbreiding voor zoover de Grondwet toelaat. Welnu, wanneer hij en Dr. Kuyper het eens worden om trent de houding tegenover de te verwach ten kieswet, zal het Vis unita fortior niet nalaten van gezegende beteekenis te zijn. „Niet alleen ten aanzien van de positie, die «JiJi-revolutionairen in de Kamer hebben in te nemen en dns van de toenadering van broeders, die door de kieswet-Tak van elkander verwijderd zijn, maar ook ten aanzien van bet welslagen eener kiesrecht- hervorming, die, zij het dan in eerste instan tie, zoo mogelijk aan bet finale komt. „Men vergete niet- de kieswet Tak is van de baan. Voor een anderen toestand zijn ook de Kamerleden gebracht, die al »f niet, uitgeworpen door de Deputaten- vergadering, willen geacht worden anti-re volutionair te zijn. Er zijn geen tegenstan ders of voorstanders van de kieswet-Tak meer. Dat struikelblok, gelijk bet door sommigen genoemd werd, is door de kie zers verwijderd. „Niet in eenen, maar in tweeën moet thans de kiesrecht-hervorming tot stand worden gebracht. „Daaraan valt niets meer te veranderen. „Dien toestand beeft ieder te aanvaarden. „Zij er dan althans by bet eerste deel der kiesrecht-hervormingeendracht, samenwerking, gemeenschappelijk overleg bij onze mannen-broeders. „Dit is «nze en zij aller innige bede 30 April '94. Met den zomerdienst op de spoor wegen die morgen 1 Mei wordt ingevoerd zal o. a. trein 9 die eerst ten 9.10 des avonds uit Roosendaal vertrekt dus 45 minuten later dan met den winterdienst, ook te Bergen op Zoom, Goes en Middel burg reizigers opnemen, betgeen tot beden te Bergen op Ztom en Goes niet was toegestaan, en te Middelburg slechts aan die reizigers, die voorzien waren van directe biljetten naar Engeland en die hunne reis te Middelburg hadden afgebroken, terwijl wat voorbeen, ook niet plaats bad, die trein thans te Krniningen- Ierseke zal stoppen eveneens voor in- en uitstappen van reizigers. Hemelvaartsdag, a. s. vergadert te Arnhem in Musis Sacrum de Nederland- scbe Bond van Jongelingsvereenigingen op Gereformeerden Grondslag. Te 10 uur begint de Huishoudelijke Vergadering, te 1 uur de middagvergadering, welke toe gankelijk is voor allen die den Bijbel er kennen als Gods onfeilbaar Woord. Ingeleid zal worden door N. Koops en J. Scburinga bet puntBijbelbespreking. Ds. Fernbout zal spreken over „De gere formeerde Jongelingsvereeniging, eisch van ons Nationaal volkskarakter." Misschien spreekt de heer Kortlang over „de Christelijke Jongelingsvereeniging en de Philantropie". Zij ook deze samenkomst rijk gezegend en drage zij bij tot verbroedering van alle chr. Jongelingsvereenigingen die „den Bij bel erkennen als Gods onfeilbaar Woord". Naar men aan de Arnh. Ct. mededeelt, zou de beer Roëll bij H. M. de Regentes ontboden zijn. Men brengt dit in verband met zijn even tueel optreden als minister, wanneer dit kabinet zijn ontslag mocht hebben aange vraagd. Hij zou dan als hoofd van het kabinet optreden en de portefeuille van binnenland- sche zaken aanvaarden, terwijl de heer v. Tienboven zich belasten zou met die van buitenlandsehe zaken en aan den heer v. Houten die van financiën zou worden op gedragen. De verkiezingsstatistiek leert ons dat Groningen enkel voorstanders van Tak's kieswet afvaardigde, Drenthe evenzeer. Friesland ook enkel voorstanders. O ver- ij sel 4 voor- en 4 tegenstanders. Gelder land 6 voor- en 5 tegenstanders; Utrecht enkel tegenstanders. Noord-Holland 10 voor- en 8 tegenstanders, Zuid-Holland 17 tegen- en 3 voorstanders, Zeeland koos 4 voor- en 1 tegenstander, Brabant en Lim burg zonden dezelfde 17 afgevaardigden, allen tegenstanders van Tak's kieswet, naar de Kamer terug. Zierikzee. Donderdagavond trad in de chr. school alhier op uitnoodiging van de Gereformeerde J. V. op de lieer J. de Braai Cz. uit Voorschoten, reizend agent voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs met eene causerie over Schoterland. Spr. wijst er op hoe daar in ons Christelijk Nederland 30000 menschen leven als beidenenen dat men zelfs in hunne naaste omgeving, in Friesland zelf, dit ternauwernood opmerkt. Stuitend zijn daar de maatschappelijke wanverhoudingen. De groote veenders, rijk geworden door bun ondernemingen, wonen thans in hunne villa's te Baarn, c. s. ter wijl duizenden arbeiders door den achter uitgang der turfindustrie in de meest on denkbare ellende verkeeren. Hunne pa troons hebben ben ontslagen en bekom meren zich niet meer om hen. Duizenden zijn daar bijna geheel zonder voeding en dekking. Het vruchtbare veld, na de turf- graving in woestenijen herschapen, en dui- zende van staken en mos opgetrokken hut ten bezetten de streek. Hutten heeten het, minder dan varkenshokken zijn het. Spreker gaf treffende staaltjes van ver wildering en armoede waarin de ongeluk kige Schoterlanders leven. Een vrouw met wie bij over God spreken wilde, vroeg hem wat dat wasGod. Elders zag bij een zieke vrouw geweekte korsten zwart brood als versterkend middel gebruiken. Het socialisme vond daar een vruchtbaar arbeidsveld. Te Gorredijk, Jubbega en Lippenbuizen heersehen godsdienst- en zedeloosheid in he vige mate. Daar doet de weldadigheid wat zij kandoch de haat tegen de regeering en de bezittende klasse is er levendig. De meesten hebben geen oor voor den troost van liet Evangelie, waar zij „huis" en hart open zetten voor de opruiing door anarchistische bladen. Door Zondagschool en Chr. Jongel. ver- eeniging, door evangelisatie en christelijk onderwijs tracht men dien stroom te kee ren. Spreker vraagt daartoe den geldelij- ken steun van alle christenen. Het liberalisme ziet in Schoterland de onrijpe, de wrange vruchten van zijn sy steem van onderwijs zonder den Godsdienst bet liberalisme moet in het socialisme zijn fiasco erkennen en wij zien met smart de duizenden door bet liberalisme verdor ven, bet eeuwige verderf tegengaan. Met een opwekking tot algemeene sa menwerking om dit deel des volks te redden uit deh maalstroom der revolutie eindigde spreker zijne boeiende voordracht. De vergadering door ds. Keulemans met gebed geopend, werd door ds. P. F. v. d. Berg met dankzegging gesloten. Tegen den 7en Mei a. s. zijn de afgevaar digden der verschillende „afdeelingen van „Patrimonium" bijeengeroepen voor het houden der 14e vergadering. Alsdan zal ook bet concept sociaal program worden behandeld. Het behoeft zeker wel niet ge zegd, dat ook wij de indiening van zulk een program toejuichen en bet zal ons ver blijden indien ook „Patrimonium" zegt wat het wil en dit voor het zeggen van wat men niet wil heeft plaats gemaakt. Dat de Bond van Patrimonium's afdee- lingen in Friesland, die ten vorigen jare op Paaschmaandag vergaderde te Leeuwarden, en toen met een ontwerp Sociaal Program voor den dag kwam, zeker voor het ver krijgen van dit Concept den krachtigsten stoot gaf is ongetwijfeld waar. Men be greep dat lang aarzelen noodlottig zou zijn en men begon. Deze proeve, uit den nood geboren, werd reeds spoedig door onze pers onder handen genomen en sinds dien tijd hoorde men van dat ontwerp Sociaal Program niets meer. Eene conferentie met het Bondsbestuur van Patrimonium met dat van Eriesland's Bond, daarna gehouden had dit gevolg dat eene commissie van 5 leden werd benoemd om voor de jaarver gadering van Patrimonium een Concept- definitief-Program te ontwerpen, waarbij dan het Friesehe concept het eerstin aan merking zou komen. In deze commissie werden behalve de voorzitter van Patri monium en die van den Friesehen Bond benoemd de heeren van Alpben, Heemskerk en Kuyper, waarvan de 2 laatsten tot de ontwerpers werden aangewezen. We zullen niet treden in eene beschou wing van elk artikel. Dit gedoogt onze plaatsruimte niet en is reeds o. i. op mees terlijke wijze door Patrimonium's orgaan geschied. Wat den considerans betreft zoo deed het ons goed te lezen dat Patrimonium uit voorzichtigheid voor de uitvaardiging van zulk een program is teruggedeinsd. En dit verstaan wij ten volle. Immers wil de Patrimonium met een Program voor den dag komen, dan moest blijken dat ze op het terrein van bet sociale leven een ander, beter licht weet te ontsteken dan die tegenover baar staan, maar tevens dat men het voelen en tasten kan dat een positief christelijke geest aan 't woord was. Dit miste het Friesehe Program en daarom stierf het in de geboorte. Maar bovendien blijkt hieruit dat men een sociaal Program wil, de behoefte daaraan gevoelt en men wars is van de stelling waaraan helaas nog duizenden belijders vasthouden dat de we- reldsche dingen maar aan de wereld over gelaten moeten worden en die niet besef fen dat ook het Sociale leven aan Gods woord is gebonden. Het overige van den considerans heeft onze volle goedkeuring. Hieruit spreekt de echte Calvinistische toonde liefde en trouw voor het koninklijke stamhuis van Oranje, waarin het cement van ons volks bestaan ligt en dat onder de hoede van Oranje rijken en armen, aanzienlijken en geringen, elk in hun stand, alleen dan op Gods zegen, waaraan het al is gelegen, hopen mogen, zoo Gods woord ons in huisgezin en maatschappij tot richtsnoer blijft. Wat het Program zelf betreft zoo zij het hier gezegd dat het woord van Jezus „zoek eerst het koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid en al deze dingen zullen U toegeworpen worden", men hij de samen stelling er van niet vergeet. Het materieele wordt niet in de le plaats plaats genoemd maar komt in de 2e plaats in aanmerking. De aanhef van artikel 1 doet daarom zoo goed aan„opdat bet opkomend geslacht weer naar Gods woord wordt teruggeroe- Pen- Vooral als men dagelijks hoort en ziet hoe de massa zich al meer van de Bron des levens afkeert en in de zaken het natuurlijk gebied be treffend, niet meer rekent met God en Zijn Woord. Doch er is meer. Uit het Program spreekt een bescheiden toonmen eischt niet: men vraagt. Maar ook blijkt dat, al hebben we ook enkele bedenkingen tegen dit Concept, de juiste lijnen worden aan gegeven, waar langs Christen-werklieden zich moeten bewegen. Van een protectoraat der kerk geen sprake, van het oprichten van kerkelijke vereenigingen van werklie den evenmin, maar ook geen scheiding tusschen de werklieden op sociaal gebied, nl gaan ze kerkelijk uiteen. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1