„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL BKltëF WISSELING. IIERMZEE-ROTTERMM van Zaterdag 28 April 1894. 27 April '94. "Wij laten hieronder nog voor een deel der lezers volgen de opgaaf van twee distrieten, waarvan de uitslag niet aan allen volledig is medegedeeld geworden. DokkumGekozen mr. E. Schaafma lib. V. met 1329. P.v.Vliet antir. V: had er 1157 Hontenisse. Gekozen mr. J. G. v. Deinse lib. Y. .met 1551. Mr. F. Walter kath. T. (aftr.) had er 1376. Te Arnhem is Maandag overleden de heer G. H. Thomassen van der Hoop, lid van Gedeputeerde Staten van Gelder land en ridder der Militaire Willemsorde. l)e overledene bereikte den leeftijd van 46 jaar. Vergadering van den Middelburgsehen Ge meenteraad van 25 April 1894. Tegenwoordig alle leden. Na voorlezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering, doet de voor zitter de mededeeling dat sedert zijn in gekomen: lo. Drie missiven' van Gedepu-, teerde Statiën houdehd'e goedkeuring van vroeger genomen raadsbesluiten 2o. een rekest van de gemeente-vroedvrouw Cor- stanjePasveer, waarbij zij terugkomt op het in de laatste vergadering genomen be sluit ten opzichte harer jaarwedde en 3o. eene uitnoodiging van het Bestuur der Am bachtschool tot inzending van een dubbel tal van leden van den Raad, ter voorzie ning in de vacature van den heer Jeras, die, aan de beurt van aftreding, niet meer herkiesbaar is. De missives als sub 1 wor den voor kennisgeving aangenomen, het re kest sub 2 in handen gesteld van B. en W. om advies terwijl de uitnoodiging sub 3o, conform het voorstel des Voorzitters, in deze vergadering zal behandeld worden. Van B. en W. was bij den Baad inge komen een rapport omtrent de duinwater leiding, waarin zij mededeelen dat, naar aanleiding van de rapporten van Dr. J. J. Couvee van 4 December 1893 en 14 April 1894, zij wenschelijk oordeelen I. den ingenieur Schotel te Rotterdam te verzoeken de gemeente van dienst te zijn met zijne kennis en ervaring (de heer Scho tel was het onder wiens leiding de water leidingen te Zwolle en Breda werden daar- gesfceld terwijl hij in den laatsten tijd een aanzoek kreeg van de gemeente Haarlem om ook daar de leiding op zich te nemen) II. het bouwen van een cokestoren, waar door, naar de verklaring van den heer Schotel het water ijzer vrij en reukeloos zal worden III. in verband met het verzoek aan den heer Schotel, den heer Stang thans met de leiding belast, te bedanken, te meer daar hij, naar hunne meening, raar met de zaken omspringt, zoodat zijne handelwijze onbe staanbaar is met eene practische afdoening van zaken aan welk rapport zij de volgende voor stellen vastknoopen a geen gebruik meer te maken van de diensten van den heer Stang b machtiging te verleenen om onderhan delingen aan te knoopen met den heer Scho tel te Rotterdam c een crediet van hoogstens f 5500 te verleenen tot het bouwen van een cokastoren (systeem Piefke). Op verzoek van den heer van Hoek, on dersteund door de heeren Gratama en van der Harst, gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting, deelt de Voorzitter mede dat hij van den heer van Hoek het voorstel ontvangen heeft: lo. den dienst van den heer Stang op te zeggen, mits hem uitbetalende het hmn toeko- komende volgens contract met hem gesloten in 1886 2o. daarna met den heer Schotel onder handelingen aan te knoopen en aan hem een schriftelijk rapport te vragen, waaruit blijkt in hoever er zekerheid bestaat dat door het bouwen van een cokestoren het water ijzervrij en reukeloos zal worden 3o. het aangevraagd crediet te verleenen om dat te gebruiken wanneer het rappor' genoemd sub. 2o aan B. en W. bevredigend voorkomt. De heer van Hoek, zijn voorstel toelich tende, wijst op het onderling verband tus- schen de drie punten van zijn voorstel. Punt 1 bevat geen goedkeuring van de handelingen van den heer Stang, deze kan men er niet uit disteleeren, maar om alle kwestiën te vermijden, zou hij liever ook de financieele zijde van het vraagstuk met den heer Stang willen afdoen, te meer daar de heer Schotel, zonder deze afdoe ning, niet tot onderhandelen zal geneigd zijn en punt 2 dus eene onmogelijkheid zal blijken. Is echter deze afdoening ge schied, dan zal punt 2 geen bezwaar op leveren en is hij gaarne bereid het bij punt 3 genoemde crediet te verleenen, aan B. en W. overlatende of het rapport, sub. 2 genoemd, de noodige zekerheid biedt om het beoogde doel te bereiken. Bij monde des Voorzitters verklaren B. en W. het voorstel van den heer van Hoek over te nemen. De heer van der Swalme zou zich met het voorstel kunnen vereenigen, alleen heeft hij bezwaar tegen punt 1 wat de uitbetaling aan den heer Stang betreft. Ook de heer den Bouwmeester heeft be zwaar tegen die uitbetaling. Eigenlijk ook hebben alleen B. en W. omtrent dit punt te beslissen, zoo lang het crediet hun dooi den Raad verleend niet geabsorbeerd is. De heer W. H. Snouck Hurgronje deelt het gevoelen der beide vorige sprekers niet; om alle kwestiën te vermijden, is het ge- wenscht geheel met den heer Stang af te handelen. De heer van Hoek wijst nogmaals op het verband tusschen punt 1 en 2, uit welk verband duidelijk spreekt dat men hier te kiezen heeft tusschen den heer Schotel en den heer Stang. De heer Tak is van meening dat de Raad zijne bevoegdheid te buiten gaat. Zoo lang het door den Raad verleende crediet niet is overschreden, blijft de beslissing omtrent de uitbetaling aan B. en W. over. De Voorz. splitst hierop punt 1 in twee deelen, waarvan het eerste, de opzegging van dienst aan den heer Stang, zonder verdere discussie of hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Wat het tweede gedeelte betreft, merkt de heer Schorer op dat, het moge al waar zijn dat B. en W. kunnen beslissen zoolang het hun verleende crediet niet is overschre den, dit in easu toch niet vaii invloed zijn' kan. Alles wordt hier beheerSeht door de overweging dat, zoolang niet geheel met den heer Stang is afgehandeld, van de diensten van den heer Schotel geen gebruik zal kunnen worden gemaakt. Het tweede gedeelte wordt hierop aange nomen met 12 tegen 5 stemmen, die der heeren den Bouwmeester, Tak, van der Swalme, Koole en Jeras. De beide andere punten worden daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Met het voorstel van B. en W. om aan A. Reijnierse 26 centiaren grond voor f 5 per jaar aan den Nieuwlandschen weg te verhuren tot het op dien grónd bouwen van een tolhuis, vereenigde de Raad zich zonder discussie, evenals met een ander voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken op het verzoek van den sergeant L. M. v. Homberg om afschrijving inkomsten belasting 1893, wegens uitstediglieid van 8 October tot 31 December. Alsnu wordt overgegaan tot de benoe ming van een lid in de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Aanbevo len waren de heeren J. J. Berdenis van Berlekom en Jlir. Mr. E. A. O. de Casem- broot, waarvan de eerste gekozen werd met 15 stemmen tegen 2 op den laatste uitgebracht. Om te voldoen aan het iii den aanvang der zitting medegedeeld verzóek van het bestuur der Ambachtschool wordt nu over gegaan tot het vormen van een dubbeltal ter aanbeveling. Yoor no. 1 op de voor dracht verkregen bij stemming de heer Koole 13, de heer Schorer 2, eh de hee ren de Stoppelaar en vau der Harst ieder 1 stepi, zoodat gekozen is de heer Koole, die de benoeming aannam. Yoor no. 2 verkreeg bij eerste stemming niemand de volstrekte meerderheid, de stemmen waren verdeeld als volgtop ieder der heeren Gratama en van der Swalmè 7, op den heer Schorer 2 en óp den heer W. H. Snouck Hurgronje 1 stem. Bij tweede vrije stemming werden uitgebracht 8 stem men op den heer v. d. Swalme, 6 op den heer Gratama, 2 op den lieer van Hoek en 1 op den heer Schorer, zoodat her stemming noodig was tussch'en de heeren v. d. Swalme en Gratama. Bij die her stemming verkreeg de heer v. d. Swalme 10, de heer Gratama 7 stemmen, zoodat de eerste gekozen was, die mede de benoeming aannam. De Yoorzitter deed nu de gewone vraag of iemand nog iets in het midden te bren gen had, waarop de heer van Dunne het woord vroeg. Uitgaande van het beginsel, zeide hij, dat het beter is den putte dem pen vóór het kalf verdronken is, vestig ik de aandacht op den toegang tot de nienw gebouwde school. Op het pleintje, waarop die toegang gelegen is, staat een weegtoe stel, waarop niet alleen granen maar ook runderen gewogen worden. Dit levert naar mijne meening gevaar op voor de kinde ren, waarom ik in overweging geef een anderen toegang te maken, die gemakkelijk te verkrijgen is, daar de Gemeente eige nares is van aangrenzend terrein, dat wel is waar in erfpacht is uitgegeven, maar waarvan de erfpacht binnen kort expireert. De, Yoorzitter verzoekt den heer van Dunne zijn voorstel, indien bij hem plan bestaat het aan de orde te stellen, schrif telijk in te dienen. De heer van Dunne antwoordt dat hij zyn voorstel schriftelijk aan het Dag. Be stuur zal inzenden, waarop de vergadering zonder tegenspraak dat Bestuur machtigt het in overweging te nemen cn te onder zoeken. Hierna wordt de zitting opgeheven. Vlissingen, 27 April '94. In eene hedennamiddag onder voorzitterschap van den heer Tutein Nolthenius gehouden zit ting van den gemeenteraad werd, na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting en mededeeling en overlegging van de ingekomen stukken, benoemd tot kwee- kelinge bij het onderwijs in de nuttige handwerken aan school A mej. J. P. van der Hooft, met wie waren voorgedragen mej. J. C. de Groot en mej. C. Bakker. Wordt besloten tot den onderhandschen verkoop van 5 X 38 M. gemeentegrond, ge legen op het „eiland" aan den heer Jac. van der Hof a f2 de M5. alzoo tot een bedrag van f 390, met bijbetaling van f 49,70 voor trottoirkosten idem aan den heer W. P. Kobelaar van 20X17,50 M. gemeentegrond aan de Cly- verstraat a f 4,50 de M% alzoo tot een bedrag van f 1575, met bij betaling van f 369 voor trottoirkosten idem aan den heer P. van der Hoff van 16,65X17.50 M. gemeentegrond aan de C'ly verstraat a f 4,50 de M!. alzoo tot een bedrag van f1311,18' met bijbetaling van f 149,85 voor trottoirkosten. Wordt besloten tot uitbreiding van het onderwijzerspersoneel aan school B met eene kweekelinge bij het onderwijs in de nuttige handwerken op eene jaarwedde van f 25 idem tot het verleenen van vergnnning aan den heer C. J. de Rijcke tot het plaatsen van een loods op de Ritthemsche markt tegen eene betaling van f20; idem tot goedkeuring van het besluit van den schuttersraad tot af-en overschrij ving op de begrooting van 1893. Op grond van het uitgebrachte verslag van de uit den raad benoemde eommissie en de gezondheids commissie wordt besloten als schadelijk voorde openbare gezondheid voor bewoning ongeschikt te verklaren, de perceelen wijk A no. 104, wijk E no. 135, wijk F no. 144, wijk K no. 98, wijk K. no. 139 en K no. 161a, welke percee len binnen eene maand door de eigenaren moeten zijn ontruimdop voorstel van B. en W. wordt besloten tot het aanschaffen van 20 nieuwe badstoelen idem tot het verleenen van vergunning aan den heer A. But, koffiehuishouder aan den Noordzee Boulevard voor het plaatsen van stoelen en tafeltjes op een gedeelte van den Noordzeeboulevard voor zijn kof fiehuis. Wordt besloten tot het verleenen van eene verhoogde subsidie aan het Burger lijk Armbestuur van f 1129,68' en aan het Gasthnis van f 4000, en die subsidiën voor 1893 alzoo vastgesteld op f8926,28' en f113000; idem tot het beschikken over den post van onvoorziene uitgaven van 1893 en tot de 2e wijziging der gemeentebegrooting voor 1894; idem tot het geven van vergunning aan de heer S. A. Huijsson tot hét uithangen van een reclamebord aan zijne woning op het „Eiland", en aan den heer J. H. Gan- derheyden tot het uithangen van een zon nescherm aan perc el F 31 Kerkstraat, waarna de zitting wordt gesloten. Het verslag uit Zierikzee zal Maandag verkort worden opgenomen. Red. STOOMBOOTDIENST. Stoombooten Stad Zierikzee en Zeeland. en tusschen gelegen plaatsen. AprilMei. Van ZierikzeeVan Rotterdam 'smor. 'smid. 'smor. 'smid. Zater.28 8.— Zater.28 11.— Zond. 29 9.— Zond.29 11.— Maan.30 8.— Maan.30 12.— Dins. 1 8.— Dins. 1 12.— Woen. 2 8.— Woen. 2 11.— Dond. 3 7 Dond, 3 2.— Vrijd. 4 8.— Vrijd. 4 11.— Zater. 5 8.30 Zater. 5 11.— Zond. 6 9.30 Zond. 6 11.— Maan. 7 7.30 Maan. 7 12.— Dinsd. 8 8.— Dinsd. 8 12.— Woen. 9 8.— Woen. 9 11.— Dond.10 7.— Dond.10 2.— Vrijd.ll 8.— Vrijd.ll 11.— Zater.12 5.— 2.— Zater.12 4.- 11.— Zond. 13 5.— Zond. 13 10.30 Maan. 14 7.— Maan. 14 2.— Dins. 15 8.— Dins. 15 1.30 Woen 16 7.— Woenl6 2.— OMNIBUSDIENST WOLFERTSDIJKSCHE YEER—GOES. Amsterdamsche tijd). Dagelijks met uitzondering van Dinsdag. Zondags geen dienst. Yertrek Veer 's morg. 6,45, 's namid. 12,30, 's avonds 5,uur. Vertrek Goes (station) 's morg. 8,21, 's namid. 2,54, (Slot Ostende), 's avonds 6,30. Des Dindags vertrek Yeer 's morg. 9,'sav. 5,Vertrek Goes (Slot Ostende), 's nam. 2,30, 's av. 6,30. De wagen, die 12.30 van het Yeer ver trekt, rijdt (zoo noodig) door naar den trein, die 2.9 van Goes vertrekt. STOOMTRAM DIE li ST. VLISSINGEN—MIDDELBURG. Van Vlissingen vm. Remise 4,50, (alleen op werkdagen) 6,Van Zeïhnarkt 8, 9,30, 10,10, 11,—, 11,45, 12,30, 1,15 2,—, 2,45, 3,30, 4,15, 5,—, 5,55, 6,55, 7,45, 8,30, 10,15. Van Middelburg naar Vlissingen vm. 5,25, (alleen op werkdagen) 6,30, 8,45, 10,15, 11,05, 11,45, nm. 12,35, 1,20, 2,5, 2,50, 3,35, 4,20, 5,05, 6,—, 7,—, 7,50. 8,35, 9,20, 11,—. STOOMBOOTDIENST tusschen Middelburg en Zierikzee. Correspondentie Zierikzee Spoorweg Goes. Amsterdamsche tijd). Over de maand April. Van Middelburg Van Zierikzee 's morg. 'smid. 'smorg. 'smid Zater.28 7.40 3.30 Zater.28 7.50 4.— Zond. 29 7.40 I Zond. 29 7.50 Maan.30 7.40 3.30'Maan.30 7.50 2.30

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 5