NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 88. 1894. Hotitfettfag 26 Ipcif. Mfsfe laarijimg. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Bedrijfsbelasting. Schetsen over Middelburg. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. O Nu wij aan de verkiezingsdrukte ont kwamen, vonden wij de gelegenheid daar om nog voor de bedrijfsbelasting in gwerking treedt iets over deze belasting ter verduidelijking mede te deelen. Het patent is nu afgeschaft. Voortaan kan ieder die wil vrijelijk een bedrijf of nering beginnen, zonder een cent aan den fiscus te moeten afstaan. Een maatregel die velen ten goede komt, en voornamelijk denzulken die toch ook niet in de termen vaHen voor de Bedrijfs belasting. Doch een maatregel tegelijk die veel kwaad doet, wijl hij een moordende con currentie tusschen winkeliers en allerlei kooplieden opent en, vooral op de grenzen, de deur openzet voor allerhande buiten land sehe leurders die goedkooper dan de inwoners zei ven hunne veelal ingesmok- kelde waren bijv. in Zeeuwseh Vlaan deren komen aan den man brengen. Ook voor sommige andere bedrijven ware verdubbeling van patentbelasting allicht beter geweest dan geheeïe afschaffing. Doch deze uitzonderingen daar gelaten is er stof om dankbaar te zijn dat deze belasting met hare vaak bespottelijke eischen van meer dan één patent voor uitoefening van ee» en hetzelfde vak, thans tot het verleden behoort. De onhebbelijke eisch dat men toch betalen moest, ook al had men bij de uit oefening van zijn bedrijf in het afgeloopen jaar schade in plaats van voordeel gehad, is hiermede ook vervallen. De nieuwe be lasting toch die de oude vervangt, houdt rekening met deze mogelijkheid, en vraagt sleahts belasting, wanneer gebleken is dat het bedrijf inderdaad winst oplevert. Het zal een belasting zijn op de zuivere inkomsten door het bedrijf verkregen dat wil zeggen de bruto winsten na aftrek van alle verliezen. Alle mogelijke onkosten kunnen dus wor den afgetrokken. Dit geldt ook voor het aangewende ka pitaal. Is toch ter verkrijging van het be- drijfs-inkomen kapitaal noodig; dan mag daarvan 4 percent met onkosten worden gelijk gesteld en van de zuivere winst afgetrokken. Dit wil zeggen: indien iemand na af trek, van al zijne onkosten slechts 4 per cent van zijn kapitaal overhoudt, dan wordt zijn bedrijf geacht hem geen winst op te leveren. Die f 100,000 in zijn bedrijf stak en dus FEUILLETON. Beroemde en beruchte mannen. Tegen dezen muur stond het huis van ZACHARIAS JANSE Uitvinder der verrekijkers in den jare MDXC. Alzeo lezen we op een steen in den buitenmuur der Nieuwe Kerk. Daar heb ben we dus een tweede beroemde persoon lijkheid uit het Middelburg der zeventiende eeuw. De man en die steen hebben aanlei ding gegeven tot heel wat strijd. E#r we hierover spreken evenwel een enkel woord over de industrie doorZacha- rias Janse beoefend. Gelijk van zoovele andere dingen heeft ue industrie zich in onze dagen ook meester gemaakt van het slijpen van glas ten be hoeve van de gezichtsorganen. Onze brillen- verkoopers zijn somtijds nog wel instru mentmakers, maar brillenslijpers toch niet. Le brillenglazen worden in onzen, tijd in 1 groot in fabrieken vervaardigd en vervol gens in den handel gebracht en in 't klein verkocht. Zoo was het oudtijds niet. Elke stad van eenig aanbelang bezat eeu of meer brillenslypers, die de glazen na aftrek van zijn onkosten slechts f4000 blijkt te hebben verdiend, die is vrijge steld van de Bedrijfsbelasting. Bij den aftrek voor interest worden de kapitalen op dezelfde wijze berekend als bij de vermogensbelastingdat is door den intrest met 20 te vermenigvuldigen. Er bestaat verband tusschen deze beide belastingen. Ieder die een vermogen heeft van f 13000 betaalt niets, en die f 15000 of meer bezit, mag hij de berekening van zijn belasting f 10000 aftrekken. Ieder die in zijn bedrijf f 650 verdient (dat is 5 pCt. van f 13000) die betaalt niets. Maar er is nog een ander verband. Die in de vermogensbelasting is aange slagen voor f 15000 of meer, mag f 10000 aftrekkendat is, berekend tegen 4 per cent, een som van f 400 inkomen. Zijn dezulken tevens aangeslagen in de bedrijfs belasting, dan trekken zij ook f 400 af en zoo begint de belastbaarheid van der zoo- danigen bedrijf eerst hij f 250. Maar als nu iemand f 13000 of minder vermogen heeft en dus niets in de ver mogensbelasting betaalt, begint dan diens belastbaarheid ook slechts bij een inkomen uit arbeid van f 650 Neen want dit zou onbillijk zijn. De rekening wordt dan ook anders. Iemand heeft bijv. inkomen uit een ver mogen van f12000, dat is tegen 4 per cent immers berekend f 480nu heeft hij bgv. juist f 620 inkomen uit zijn bedrijf. Dan wordt zoo een geacht f1100 te ver dienen. Het ligt voor de hand dat de wetgever een dergelijke rekening wel moest invoeren. Immers ware dit niet geschied, dan zou een man als de bovenbedoelde vrij van de vermogensbelasting en vrij van de bedrijfsbelasting zijn niettegenstaande zijn zuiver inkomen van f 1100. Een inkomen alleen uit het bedrijf, en dan nog wel een inkomen van f450 minder, zou daarentegen wel belast zijn. Yan daar dan ook de vaste bepaling dat ieder die vermogen heeft en niet in de vermogensbelasting is aangeslagen voor elke f1000 die hij bezit f40 moet opschrijven Kortheidshalve noemt het publiek deze belasting „de bedrijfsbelasting". De wetge ver noemt haar „een belasting op bedrijts- en andere inkomsten". Gelijk men weet worden ook ambtenaren, als onderwijzers en anderen die niet leven van de uitoofe- ning van eenig bedrijf, door deze belasting getroffen. van de door hen verkochte brillen zelve slepen en polijstten. Nu gebeurde het dat Middelburg in het eerste tiental jaren der zeventiende eeuw twee hrillensiypers onder zijne bur gers telde, en dat deze twee brillenslijpers ieder in een huis woonde dat paalde aan de Nieuwe Kerk. De een wiens naam was Johan Lipperhey woonde in de Kapoenstraat in een huis welks gevelsteen het opschrift had „de dry vare gesichtenZijn concur rent, hoewel veel jonger vakgenoot, onze Zacliarias Janse woonde in een huisje te gen den westelijken muur der kerk. Dit huisje is in 1846 bij de herstelling der Nieuwe Kerk afgebroken. Toen is op voor stel van den oudheidminnaar Jhr. Rethaen Macaré, toenmalig wethouder van Middel burg, de steen in den muur der Nieuwe Kerk geplaatst, waarover we zooeven hebben gesproken. En het was toen dat de critiek is los gekomen. Toen is men de geschiedenis gaan opdiepen en het is uitgekomen dat niet de geheele waarheid op dien steen te lezen staat. Niet Zacharias Janse maar zijn concur rent en huurman tegen den kerkmuur komt de eer der uitvinding van de verre kijkers toe. Ziehier wat wij er van weten en wat htstorisoh vast staat. Het is ongetwijfeld iederen kenner van om daaruit een aanslag in de bedrijfsbelas ting op te maken. Nu volgt uit deze bepaling ook de billijk heid van het tegengestelde. Wanneer men de inkomsten uit zijn ver mogen hij die van het bedrijf moet voegen, dan volgt hier ook uit dat men ook de inkomsten uit het negatieve vermogen bij- telt, met andere woorden, dat men de ren ten van schulden als die renten uit de in komsten van liet bedryf moeten betaald worden mag aftrekken. Dit mag men doen, mits met behoorlijke inachtneming natuurlijk van het bepaalde in zake den aftrek van 4 percent van het bedrijfskapitaal. Die 4 percent mag slechts berekend worden uit het kapitaal dat er werkelijk is. Een wiukelier bijv. met een actief van f 16000 en een passief van f 20000, heeft onder dit laatste een schuld wegens opge nomen bedrijfskapitaal van f 10000 a 5 percent. Nu mag hij deze rente slechts voor een kapitaal van f 6000 berekenen. Want zijn passief verschilt f4000 met zyn actiefdie f 4000 bestaan dus niet, ook al betaalt de winkelier er de rente van. Evenwel mag hij de rente van de f 4000 wel op de gewone wijze aftrekken. 25 April '94. Men is in het district Hontenisse alge meen van meening dat de heer VanDeiuse gekozen is. Nog nooit werd voor één candi- daat van onze zijde met zooveel geestdrift geij verd als voor dezen candidaat voor finale kiesrechtuitbreiding. Te Waarde stemden er 50 van de 55. Te Rilland 89 van de 122. Te Krabbendijke 106 van de 150. In sommige gemeenten van ons land kwamen alle of bijna alle kiezers op. Te Barendrecht 170 van de 171. TeDoornwerth 41 van de 41. Te Krimpen 81 van de 89. Te Steen wijk 302 van de 322. By kon. besluit zyn by de rustende schutterij in Zeeland benoemd, by het 3e bataljon tot kapitein C. E. Boogaert thans le luit.tot luit. J. L. v. Poppelen thans 2e luit. tot 2e luit. J. Lous, thans Schut ter. En by het 4e bat. tot 2en luit. J. P. Kohier en E. W. Cr. L. T. de Thouars, beiden thans sergeant Gr. Wit en B. A. Vorsterman v. Oyen, beiden thans schutter. In het kiesdistrict Lochem waar het by de herstemming ging tusschen twee voor standers der wet Tak, is een circulaire verspreid, onder anderen geteekend door een burgemeester, in welke circulaire de kiezers werden uitgenoodigd om op den de vaderlandsche geschiedenis niet onbe kend dat 1608 een gewichtig jaar was. Na veeljarigen strijd had het eertijds zoo machtige Spanje, gebroken door de talrijke verliezen, gebogen en vrede gezocht. De Spaansche gezanten hadden zich naar den Haag begeven om over den vrede te onder handelen. In het midden des jaars werden die onderhandelingen afgebroken. Op den laatsten September verliet Spinola den Haag. Twee dagen daarna, toen dus vaststond dat de oorlog zou hervat worden, verscheen ter vergadering der Staten-Gcneraal een burgemeester van Middelburg, Johan Lip perhey genaamd en brillenslijper van be roep, die den heeren Staten een instrument aanbood om „verre te sien" en daarvoor een octrooi voor dertig jaren vraagde of een jaarlijksch pensioen, waarvoor hij aan nam zulke werktuigen alleen te maken ten dienste van den lande, zonder aan eenige uitlandsche Koningen, Vorsten of Potentaten te mogen verkoopen. Maar in 1655 verscheen van de hand van Heer Willem Boreel, ambassadeur te Parijs en Middelburger geboren een ge schrift over de uitvinding der verrekijkers, In dit geschrift komen een reeks van ver klaringen voor, afgelegd door j verschillende personen voor raad en schepenen van Mid delburg. Ook in deze verklaringen wordt gestaafd dat Lippershey in 16051610 zou beginnen zyn verrekijkers te maken, liberalen candidaat te stemmen, en dat wie het niet deedeen volgeling van dr. A. Kuyper zou wezen (Zie Graa fschapper van heden). |§Door den minister van binnenlandsehe zaken zyn alsnog benoemd tot kweekelingen aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg C. A. Meeuse te Oud-Sabbinge en T. A. van der Bilt te Zaandam. SSIDe Staatscourant bevat een kon. be sluit, waarbij aan de gemeente Stavenisse ten behoeve van het lager onderwijs, hoven en behalve de bijdrage, bedoeld hij art. 45 der wet van 17 Aug. 1878, gewijzigd bij die van 8 Dec. 1889, wordt verleend eene subsidie van f2131. Benoemd tot hoofd der school te Drei- schor de heer M. T. van Staalen, onderwijzer te Bruinisse. Voor het afnemen van het eind-examen van de afd. B der rijks-landbouwschool voor 1894 zyn benoemd tot lid en voorzitter der commissie de heer F. B. Löhnis, inspect, van het M. O., en tot leden de heeren B. G. van der Have te Ouwerkerk (lid der commissie van toezicht op de rijks-landbouwproefstati ons), L. Broekema, directeur der R. L. S., dr. E. Giltay, J. Jarling, S. Lako, prof. dr. A. Mayer, dr. O. Bitsch, mr. W. Reilingh en dr. J. Ritsema Bos, allen leeraren aan de R. L. S. Als naar gewoonte houdt de commissie zitting te Wageningen. Zich zeiven het ja-woordgeven Een minderjarige, wier ouders en groot ouders zijn overleden, zal in het huwelijk treden met haren voogd. Naar aanleiding daarvan werd aan de redactie der Gemeente stem de vraag gesteld„Wie moet nu toestemming tot het huwelijk geven De toestemming van den toezienden voogd alleen is zeker niet voldoende Het antwoord daarop luidt.- „De wet bevat geen voorschrift, afwij- kende van art. 95 B. W., voor het geval de voogd zelf een der partijen by het huwelijk is. Ook in dat geval moet dus de toestemming gegeven worden door den a. s. echtgenoot zelf, als voogd, en door den toezienden voogd. Ook de Rechtbank te Dordrecht besliste by vonnis van 9 Jan. 1887 dat een voogd in het gesteld geval bevoegd is, in het huwelijk tusschen hem en zijn pupil toe te stemmen." Op voordracht van den genfcraal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmecht, heeft de M. v. O. bepaald, dat aan de officieren van het leger die be hept zijn met gezichtszwakte, het dragen waarvan hij er eenige aan Prins Maurits had aangeboden. Van Janse wordt daar verteld dat hij het eerst de microscoop had uitgevonden, en dat hij in 1610 een werk tuig uitvond om naar den hemel te zien. Genoeg evenwel, de strijd over die twee mannen kan zeker onzen lezers weinig be lang inboezemen. Of Lipperhey of Janse was de uitvinder der verrekijkers, en bei den woonden in Middelburg, en omdat deze uitvinding vermaard en beroemd is geworden en van groote, algemeene be- teekenis darrom mag hare gedachtenis in de Schetsen over Middelburg niet ont breken. Zonderling is het voorzeker, dat van de honderden brillenslijpers, die toen in het beschaafd Europa hun bedrijf uitoefenden, juist twee, in elkanders huurt wonende MiddelLurgsche brillenslijpers deze werk tuigen het eerst vervaardigden. Dat brillen en verrekijkers in den tijd van hunne uitvinding druk besproken wer den, kannen ons o. a. de talrijke gedichten leeren waarin op die glazen wordt gerijmd of met deze vergelijkingen gemaakt. Alle dichters van dien tijd ontleenden aan die werktuigen een of ander beeld of ge dachte. Jacobus Rejus, de Deventersche dichter, schreef in 1632 zijne Geusehril: Den bril, dien gij, Papen, gemaakt had voor de Geusen, van een bril of lorgnet ook in dienst kan worden vergund, mits hiertoe door den be langhebbende aan zijn chef, onder over legging van eene geneeskundige Iverklaring, machtiging worde gevraagd. Voor de offi cieren aan wie die vergunning is verleend, is het verplichtend, ten allen tijde van een dubbel stel van bedoelde voorwerpen te zijn voorzien. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Domburg dhr. C. L. K, Bleeker, candte Welsrijp te Kerkwerve den heer H. J. Couvèe, cand. te Leiden. Men schrijft ons uit Vlissingen Het bericht dat de Hullbooten der Zeeuwsche Stoomvaart-Maatschappij, onder nemers de heeren Muller Co. van Rot terdam zullen afvaren is maar al te waar. Reeds Maandag kon dit door ons als zeker worden medegedeeld. Yoor de stad onzer inwoning zeker een teleurstellend bericht want niet alleen dat daardoor velen werk wordt ontnomen, het blijkt nu hoe ook voor deze zaak, waarvan men de beste ver wachtingen koesterde in den beginne, Vlissingen de plaats niet was om te kunnen bestaan. Verschillende oorzaken worden genoemd, doch het juiste licht is hierover nog niet ontstoken. Dat echter deze maat schappij het zoo spoedig aflei, is wel wat te vlug. Ongeveer 3 jaren bestond ze, en onderhield den dienst geregeld al was het vervoer meestal gering. Naar wij ver nemen zal deze Maatschij. onder anderen naam te Rotterdam hare taak voortzetten. Aagtekerke. In den afgeloopen win ter werd, als naar gewnonte, door de leden der leesvereeniging „Leeslust" te Aagte kerke een zeer druk gebruik gemaakt van het lezen der boeken uit hunne bibliotheek. Yan de gelegenheid voor niet leden, om kosteloos hoeken ter lezing te ontvangen, werd ook een vrij goed gebruik gemaakt. Den leden word tevens voortdurend we kelijks goede lectuur verschaft, door de toe zending van eenige tijdschriften. Door aankoop en schenking vooral van den voorzitter der vereeniging, den Heer J. Peper burgemeester, daartoe in staat gesteld, werd de bibliotheek weder met verscheidene goede boeken en tijdschriften verrijkt, zoodat deze nu ruim 400 boek- deelen bevat. Maar hiertoe voor u self en 't vond 'se haar van vers, Die hebbe sij u, met een gauwheit uit de mers Gelichtet, sonder eens te breken of te kneusen, Sfj setten hem nu self al lachend op haar neuzen, En zien daar veldwaarts doorhenen, rechts en dwers. Z(j zion dat uwen bril begint te worden schers, Zij zien, dat Spanjaarden z(;n m nschen en geen reuzen. Hoe klaar is deze bril, ik hadde 't nooit gedacht. Men ka n daar loeren door 't Antwerpen in de gracht, En wat u voorraet is in kelder, schuur of spijker. Dies mag de Papenknecht hem noemen zoo hy' wil, Voor dezen is van jonks geweest der Geu zen bril, Nu is het inderdaad der Geuzen verrekijker Ook tot zinnebeelden dienden de kijkgla zen niet zelden. Een der kerkelijke schrijvers had o. a. tot titel van zijn werkje gekozen „De geestelijke verrekijker, vertoonende den rechten stand van den godsdienst, vooral in Nederland". De schrijver begon met een wijdloopige voorafspraak aan de Eerwaarde classis van Walcheren,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1