NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Jhr. Mr. A. F. De Savoroin Lohuian. lo. 87. 1894. Dkstfag 24 Ipctf. HcUfsfc laargautj. Mr. J. Gr. van Deinse. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJK. Schoolnienws. Gemengde Berichten. O elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Bij de herstemmingen op Dinsdag 24 April, a. hebben de onderstaande bij het Centraal Comité aangesloten AntirevolutionaireKiesvereenigingen candidaat gesteld In het kiesdistrict Goes In het kiesdistrict Honteuisse De stembus is van 9 tot 4 uur open Serooskerke 24 April voormiddags, Oost- kapelle ook voor Grrijpskerke 24 April namiddags, Domburg ook voor Aagtekerke 25 April, Westkapelle ook voor Zoute- lande 26 April, Koudekerke ook voor Biggekerke en Meliskerke, 27 April. De belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het laatstgeplaatste goedkeu- ringsmerk, voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard. Belanghebbenden worden verder herin nerd, dat de verificatie van gewichten beneden bet gram (milligram gewichten) uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middel burg geschiedt. In een verkiezingshlaadje van de Kies- vereeniging Het volk, een blaadje bij le zing waarvan het spreekwoord de stijl is de man u onwillekeurig te binnen schiet, het is bij een liberale firma gedrukt Worden de kiezers gewaarschuwd tegen de Zeeuw„die steeds partij kiest voor Lobman". Misschien strekt het de Zeeuw tot schande dat vele lezers gegronde reden hebben om de juistheid dezer besehuldiging te be twijfelen. De redactie van dit blad heeft zich in tegendeel geen party gesteld behoudens ééne enkele verdachte uitdrukking, die door ds. Eerdmans van Ierseke naar ver dienste is gestraft. Zelfs in het niet tegenhouden van den stroom der ingezonden stukken, meende zij zoo objectief mogelijk te moeten zijnook al werden verschillende artikelen ter aan beveling van Lobman en ter bestrijding van „erkende leiders" in het district - o. a. nit Goes, Heinkenszand en Kortgene ter zijde gelegd. Wij hebben aan tegen- zoowel als aan voorstanders, en aan de laatsten niet het meest, plaats ingeruimd en achtten de weer legging, o. a. van wat ons in het stukje van X. onjuist voorkwam, in te goede han den om ons daarin partij te stellen. Wat overigens in het Verkiezingshlaadje van „Het volk beweerd wordt als zou de Standaard den beer Lobman wel bestreden hebben, wij houden staande dat zij dit niet deed. Nog in haar no. van Zaterdag sprak zij van eenlingen, bij wie bet grondswetshezwaar inderdaad gemeend is. l,n wat nog sterker is zij beveelt in alle districten den candidaat der V. aan aoch 4e naam Goes komt op hare lijst niet voor. Het Centraal Comité heeft hij deze ge- effenheid den moed gemist om den heer isugter aan te hevelen. Dien moed hadden wel de heeren ds. W-?teÜn' c- s' 9. bobben voor deze handelwijze lof; n;?v Zbj- °P 'le Hjn der finale kiesrecbt- mtbreidmg met Tak. om 1 releveeren bet feit dan ook niet, I[ni e/,c'\ heeren daarvan een verwijt te n' °ch alleen om hun te verzekeren dat èn de Standaard in het Centraal Co mité te Goes de candidatuur Lohman niet hebben bestredenen geweigerd hebben den heer Stigter aan te bevelen. Meer zullen wij er vooralsnog niet van zeggen. Het moet nog verkiezing worden. Misschien vinden de heeren ds. Kapteyn c. s. in een volgend verkiezingsblaadje nog welgelegenheid eenig bewijs te leveren voor de beschuldiging „dat Lohman zich in den conservatieven hoek heeft laten trekken". De Kroeg. (Nederlandseh uit de dertien de e e u w). Die taverne (kroeg) is des duivels scole, daer syn disoipulen vlitelyk in studeren, ende het is properlic syn capelle of kerke, daer men hem dach ende nacht in dient, en daer hi syn miraculen doet, als sulken heer toebehoort, als die duvel iswant in der kerken so pleghet onze lieve here syn miraculen te doen, als wi in veel steden geweten hebben, daer blinde ende siende worden, crepel gaende, rasende ende sinnch (verstandig) ende ghesont, stomme ende sprekende, dode ende opverstonden van den doot ende vele des ghelycs. Mer die duvel doet in syne kerken, dat die taverne is, al contrarie hier of, want luden, die ghesont in der taverne gaen, comen dicker siek ende qualic om haer herte daer weder wt (uit) dat men niet te meer en verstaet van dien ghenen die te voren wel spraken wat si segghen, dan of si ehreeusch sprakensiende en comen daer dieke weder wt, dat hem haer oogen staen als enen verdronckene calve Aldus is die taverne des duvels scole ende des duvels kerc of een slot des duvels. De Jongelingsbode. 23 April '94. De heer W. Hovy te Amsterdam schrijft aan „De Standaard" „Ik neem de vrijheid als mijn bescheiden maar stellige overtuiging uit te spreken dat uw herhaalde bewering, dat princi- piëele tegenstanders van een zóó uitgebreid kiesrecht als de minister Tak heeft voorge steld in zijn ontwerp, en waarvan ook gij in de verste verte de gevolgen voor de toekomst, van ons vaderland niet kunt be rekenen, alleen om die reden met den naam van „conservatieven" moeten bestempeld worden, op mij den indruk maakt een zeer groote onbillijkheid te zijn dat, voor zooverre ik kan zien, na ernstige lezing van Groen van Prinsterer's geschrif ten, inzonderheid van zijn Kameradviezen, toen het ook eene nieuwe kieswet gold (in 1850), deze groote staatsman en vriend van ons volk allerminst in deze aan uwe zijde zonde staan principieel tegenstander als hij was van rechtstreeksclie verkiezingen. Om trent de weddingschap, die hij eenmaal met den Minister wilde aangaan, steeds een gul den lager te willen bieden dan deze, hij de bepaling van de grens voor den aan slag in de belastingen, verklaarde hij immers zelf den 4en Juni 1850. „Ik heb de wed dingschap verloren ik heb mij niet kunnen voorstellen, dat de Minister in het verlagen zoover zou gaan." Dezelfde vrees voor suprematie van den middelstand, die Groen in 1850 bezielde, zou hem m. i. thans moe ten bezielen omtrent die, van eene andere numeriek overweldigende meerderheid. Hij zon principieel tegenstander van ons zeer revolutionair kiesstelsel gebleven zijn, ook thans dat het mij daarom voorkomt, dat het op uwen weg had gelegen, ons klaar Groen's denkbeelden omtrent dit punt uiteen te zet ten aan de hand zijner geschriften, om het recht te hebben Groen als uw bondgenoot in dezen strijd op te roepen weshalve ik u zeer beleefd en dringend verzoek ons den broederdienst te willen bewijzen dit alsnog te doen, waartoe,naar ik hoop, de gelegene tijd. eerlang zal aanbreken; - doch alhoewel ik met U ten sterkste af keur, dat, in de hitte van den strijd, door sommige tegenstanders van een zeer nitgebreid kiesrecht, den voor- stan'1 ers het verwijt is gedaan niet met de Grondwet te rekenen waartoe zij geen het minste recht haddenaan den anderen kant de bange vrees bij mij bestaat, dat in den laatsten tijd aan onze antir. Kamer leden door U ten onrechte een andere maatstaf is aangelegd dan volgens liet antirevolutionair Program door u aange legd had mogen worden en daardoor eene groote ontstemming bij velen is ontstaan welke, als de Heere het niet verhoedt, tot een seheuring zou kunnen leiden. In dit gevoelen werd ik wederom gesterkt door uw stukje van heden „Een laatste bede" en uw ernstig beroep daarin op de Chris telijke consciëntie, om toch over dusge naamde „finale" kiesrechtuitbreiding pre cies te denken zooals gij er over denkt. Dat beeft noch met het antirevolutionair program, noch met de Christelijke cons ciëntie naar mijn innige overtuiging iets te maken. Ik heb uit al het geschrevene en gespro kene van de laatste dagen den indruk ge kregen, dat veel, wat gesproken en ge schreven is in onze Christelijke bladen, beter ware geweest achterwege te zijn geblevendat allerminst om deze wets- voordracht de hartstochten in het spel bad dert mogen komen, waardoor de pols dei- broederliefde zoo licht flauwer kloppen gaatdat wij als geloovige Christenen in deze ook inner hadden moeten vasthouden aan onze belijdenis, dat de Heere regeert en te Zijner tijd al Zijn welbehagen zal doen, maar ons niet noodig heeft om een stroom te stuiten, dien wij toch niet kun nen stuiten. Pal te staan voor ons beginsel en in dien strijd te trachten mee te krij gen allen, die nog buigen voor Gods Woord, ook al staan ze nu nog tamelijk ver van ons, is mijn ideaal. En was dat ook niet Groen's ideaal, toen hij sprak op dienzelfden 4n Juni 1850 „Ik hoop mij nooit schuldig te maken aan de eensgezindheid, waardoor men uit moedeloosheid, wanneer men de overwinning der tegenpartij voorziet, zich gaat scharen onder haar vlag". God geve dat wij nog menigmaal schou der aan schouder zullen staan, waar het gelden zai de eere Zijns Naams en de komst van Zijn Eijk Polderbestuur van Walcheren. Zaterdag werd te Middelburg eene algemeene ver gadering gehouden van het bestuur over bovengenoemden polder. 'Uit het jaarverslag bleek, dat, hoewel in den afgeloopen winter slechts enkele buitengewone hooge vloeden voorkwamen, toen de verdedigingswerken veel te ver duren hadden door het stormachtige weder, dat soms verscheidene dagen achtereen woedde. De kosten van herstel hebben f 12,198,90Vs bedragen, waaronder de noordwatering al leen f 10,339,54V2 eischte. Aan verbetering der steenglooiing werd f22,210,73 ten koste gelegd. De begrooting voor 1894 is in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 260,195,05. Het dijkgescbot bedraagt f 13,53 per hectare vrijland. De opbrengst daarvan is geraamd op f 215 989 38. Onder de uitgaven is f 136,198,20 uit getrokken voor gewone en f 2000 voor buitengewone werken. Yoor rentebetaling en aflossing is een bedrag van f71,888,96 op deze begrooting gebracht. De post voor onvoorziene uitgaven is bepaald op f 16,975,33. MIDDELBURG. In de raadsvergadering op Woensdag 25 April te 3 uur, zal worden behandeld: 1. Ingekomen stukken. 2. Voor stel van burg. en weth. betreffende de duinwaterleiding. 3. Adres van A. Renierse om een stukje gemeentegrond aan den Nieuwlandschen weg te mogen huren met voorstel van burg. en weth. en rapport commissie van financiën. 4, Adres van L. M. van Homberg, verzoek om afschrijving van inkomstenbelasting over 1893, met voorstel van burg. en weth. 5. Missive commissie toezicht lager onderwijs, aanbe veling van een dubbeltal ter benoeming van een lid in die commissie. De Nederlander publiceerde Zaterdag de brieven van zes hoogleeraren, waaruit blijkt dat deze heeren bet kieswetsontwerp Tak niet iu strijd achten met artikel 80 der Grondwet. Deze zes hoogleeraren zijnOppenheim, Drucker, Krabbe, de Louter, Molengraaf!' en Van Hamel. De Nieuwe Rotterd. Crt. heeft zich daarop gehaast te melden de brieven van 10 andere hoogleeraren, hoogleeraren in het staatsrecht, welke allen van meening zijn dat het kieswetsontwerp wel in strijd is met artikel 80 der Grondwet. Deze tien hoogleeraren zijnV. d. Ylugt, v. Bonefal Faure, Asser, v. d. Lith, Greven (van de Leidsche), d'Aulnis en Pols (van de Utrechtsche), L. De Hartog en Moltzer (van de stedelijke Amsterdamscke univer siteit) en Fabius (van de vrije). Ook zijn van dezelfde meening 7 leden van den Hoogen Raad der Nederlanden; v. Blom, Eijssell, Feijth, de Pinto, de Ranitz, v. Stipriaan Luiscius en Telting. Met ingang 1 Mei benoemd tot brie- ven- en telegrambesteller te Oud Gastel (N. B.) de heer J. D. Van der Graaff te Scherpenisse. - De Jongelingsbode van 13 April be vat bet programma van de 41ste algemeene vergadering van bet Ned. Jongelingsver bond op 2 Mei a. s. te Zwolle te houden. Den 2 Mei vergaderen de Ringagenton enz. in het Vereenigingsgebouw te 5 uur, in het vereenigingsgebouw voor Chr. be langen, waar 's avonds bidstond zal zijn te 8 uur. Donderdag 3 Mei vergadering in de Buiten Sociëteit. Verkiezing van bestuurs leden vacature Jonkhoff, Marmelstein, Rooseboom, Sillem en Kloppers, de laatste stelt zich niet herkiesbaar. Onder de pun ten ter bespreking vindt men er een van de Afd. Noord-Holland: „Welke stappen kan het Hoofdbestuur doen, teneinde te verkrijgen dat het verbod van te vloekon in de kazernes, strenger dan thans ge schiedt, gehandhaafd worde?" Men zie voorts het Programma. Het is onze hartelijke wensck dat deze 41ste algemeene vergadering de Jongeling schap ten goede lcome, den broederband tusschen toekomende christelijke staatsbur gers versterke en aan de komst van bet Godsrijk bevorderlijk zij. De Standaard schrijft aan den avond vóór de herstemming Ge hebt thans geen vrije stemming, maar herstemming en ge weet, hij een herstem ming hebt ge slechts de keuze tusschen twee candidatentusschen een man, die op het punt dei' Kamerontbinding het met u eensof het met u oneens is. En dan na tuurlijk eischt eerlijkheid en goede trouw gebiedend, dat wie zelf Voorstander is, op zijn stembiljet ook den naam van den Voorstander invulle. In districten, waar een Voorstander tegenover een 'Tegenstander staat, is bet thans plicht en roeping, op den Voorstander te stemmen. Yoor ben, die ditmaal van ons in ge voelen verschillen, sta hier het eeresaluut voor hun overtuiging, mits diezelfde eer bied voor onze overtuiging ons ook hun nerzijds gegund worde. Verbittering behoeft dit in het minst niet te wekken. We zijn geen kinderen, die om de neuten kibbelen, maar over en weder mannen van ernst en van overtuiging, die, naar het ous van God gegeven inzicht, voor de zake des Vaderlands opkomen. En daarom aarzelt niet, maar hebt den edelen moed, om op Dinsdag uw plicht te betrachten. De uitkomst geven we aan Hem over, in Wiens hand ook het lot van ons Volk en Vaderland ligt. De heer P. C. v. d. Veer, commies 3e kl, hij de posterijen, wordt met 1 Mei van het postkantoor te Dordrecht, ver- verplaatst naar het nieuw opgerichte zee postkantoor Vlissingen Queenboro. - Te Alfen a. d. Rijn weigerde dezer dagen eene buurvrouw en hare zoons, nadat de huur was verstreken, eene boerenwoning te ontruimen. Den eigenaar, opziende tegen de kosten eener gerechtelijke ontruiming, werd de raad gegeven, zijn eigen rechter te zijn, en wel in dier voege, dat hij ge bruik zoude maken van de brandspuit. Spoedig werd deze raad uitgevoerd, de spuitgasten fbgen aan bet werk, en de wo ning en bare bewoners werden flink bespo ten. Deze, op zulk een koele bejegening van den eigenaar niet geprepareerd, ver lieten nu spoedig met hun goed, bet weder rechtelijk door ken bezeten perceel. Aldus wordt aan de Amst. geschreven uit Alfen a. d. Rijn. „Wij mogen niet verhelen dat de boven beschreven praktijk ons vrij bedenkelijk voorkomt", laat cle redactie hierop volgen. Wanneer onze burgerlijke rechtsvordering te kostbaar en te omslachtig is wat wij volmondig toestemmen, dan dient daarin verandering te worden gebracht, maar geeft dit nog aan niemand de vrijheid om zijn eigen rechter te zijn. Te bedenkelijker komt ons de zaak voor omdat tot dit eigenmachtig optreden in casu de medewerking schijnt te zijn ver leend van het gemeentebestuur, want zon der zijn toestemming zou toch niet over de brandspuit kunnen zijn beschikt. Het schijnt dus niet overbodig, dat van hoogerliand aan de betrokken gemeentelijke autoriteit eens worde herinnerd, dat elk Nederlander volgens de grondwet rechten heeft, waarvan hij niet mag worden afge trokken, en dat de brandspuit in onze bur gerlijke procedure een onbekend element is en moet blijven. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Meppel door ds. J, Ossewaarde te Sluis. Geref. Kerken. Ds. L. Adriaanse te Zeist is door deputaten van de Synode der Gerefor meerde kerken benoemd tot zendeling-leeraar, om in den loop dezes jaars naar Java te vertrekken. Middelburg. Vrijdag zijn geëxami neerd voor de acte lager onderwijs 1 vrou welijke en 5 mannelijke candidaten. Toe gelaten mej. M. W. Hildernisse en de heeren A. P. H. v. d. Beek, A. L. Har- togh, allen van Middelburg en J. Kosten van Ierseke. Voor de nuttige handwerken slaagden de dames Schuurkamp van Vlis singen en Tjebbes van Wemeldinge. Zooals in een vorig nummer werd gemeld is Vrijdagmiddag een gevangene uit de cellulaire gevangenis te Goes ont vlucht. Hij was de negentienjarige J. J., zonder beroep te Vlissingen, die bij vonnis der rechtbank te Middelburg dd. 19 Januari 11. veroordeeld werd, wegenslo. het in het openbaar opruien tot eenig straf baai- feit en 2o wederspannigheid, tot 2 maanden gevangenisstraf. Daar bij veel aan hoofdpijn leed, liet men hem meermalen van de buitenlucht genieten. Ook nu op de wandelplaats zijnde klom hij langs een ladder, door ambaehtslui er neergezet, op een vijf meter hoogen muur, en sprong van daar op den Oost-Singel. Na aan voorbijkomende per sonen de richting naar 's Heer Arendskerke te hebben gevraagd, is hij afgedwaald en terecht gekomen in den Wilkelmmapolder, waar hij reeds zeer spoedig na zijne ont vluchting door de politie is gevat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1