I de ^ijkens berichten uit -\-"eriUUWNtvrm' die deza I "Vele Tl ansche kust hee l*oondernsfige scha Wind i den 8taat New-I I tekKraan-t-l!ngewoon hevig Gemengde Berichten. I De commissaais van oervilliers heeft te Courn I mm belangrijke vondst weg „aar Stains, dicht b spoorweg, heeft hij onder 'fgplaats van chemicaliën Tuigen van ontplofl i daarin vond hij een I j", ,a8ek en een geheel k„. ï- gevondene werd 'g laboratorium te Pa mé ,°cht te worden. I). woord: ^men noemt geen koe kont, of er is een vlek aan." Hier bestond niet t de koe." „Nederland aldus eindigt de heer P. miskenne een man als Van 't Lindenhout niet. Laat ons niet vergeten dat in deze zaak een groote rol toekomt aan jaloezie jegens een man, die zich een naam gemaakt heeft en die, met niets begonnen, wat hem op succes kan doen hopen, door de kracht van Gods belofte gesteund, thans de sym pathie van duizenden in den lande verwor ven heeft. Dat steekt in de oogen en menig een wil zich ook een naam maken, doch langs gemakkelijker wegen, dan die van opoffe rende en aanhoudende persoonlijke toewij ding. „Heldring is de geestelijke vader van Van 't Lindenhout geweest en de beide mannen zijn baanbrekers geworden op zeer verschil lend terrein. Ik heb Heldring's arbeid als de mijne aanvaard en ik heb er geen be rouw van. God geve Van 't Lindenhout de zekerheid dat ook zijn arbeid niet vruchte loos zijn «al en na hem zullen komen, die zijn voetstappen zullen volgen, die van misstappen profijt zullen trekken, daar hij de spits voor hen heeft afgebeten en die zijn gedachtenis in zegening zullen houden, als de aanvallers met hun aanhang reeds lang vergeten zullen zijn. Over de wijze, waarop te Amster dam de stemopneming plaats heeft, maakt het Centrum de volgende opmerkingen „De wijze, waarop het depouillement thans geschiedt, is aan ernstige bedenking onderhevig. Er zijn thans acht bureaux, die zich op het Stadhuis met het depouil- leeren bezighouden. Ieder krijgt van de in geleverde briefjes zijn aandeel, zonder dat het dooreenmengen voldoende kan geschied zijn. Indien het eene bureau eerder klaar is dan het andere, wordt een deel door de vluggere stemoplezers overgenomen. Dit is Vrijdag wederom geschied, ofschoon wij reden hebben, om te gelooven, dat het door den algemeenen voorzitter van het stembureau verboden was. Een en ander zijn echter huishoudelijke maatregelen. Wat evenwel bepaald in strijd is met het reglement, is het volgende Op een der stembureaux, en wellicht op meer, is de inhoud der briefjes niet altijd voorgelezen. De leden van het bureau namen kleine partijtjes stembiljetten voor zich en teekenden de namen groepsgewijze aan. De cijfers werden dan groepsgewijze op de verzamelstaten gebracht. Van deze handelwijze is, na de voorle zing van het proces-verbaal, Vrijdagnacht, door een der aanwezigen, aanteekening verzocht en naar aanleiding hiervan werd door den waarnemenden burgemeester, den heer Van Lennep, het pakket briefjes, door het betrokken bureau behandeld, in een bus gedaan en verzegeld. Of een en ander gevolgen zal hebben, weten wij niet, doch wij hebben gemeend van het gebeurde melding te moeten maken" In verband met een vorig bericht omtrent de op handen beperkingen van het goederenvervoer op de Staatsspoorwegen op Zon- en feestdagen, wordt nader mede gedeeld, dat met lo. Mei a. s. de goederen treinen op de lijnen der Exploitatie-Maat schappij op bedoelde dagen bijkans alle zullen worden opgeheven. Coes. In de Vrijdag plaats gehad heb bende vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van N. de Jonge dat hij heeft afgezien van het leggen eener brng over de sloot aan den Westsingel en dat wegens ziekte van het hoofd van school D tijdelijjk een onderwijzer van school B bij school D werkzaam is. Benoemd werd tot onderwijzer bij het lager onderwijs om voorloopig werkzaam te zijn aan school A de heer C. de Kok, onderwijzer te Hoek. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs werd benoemd met 6 stemmen de heer A. D. F. van der Wart; de heer C. L. M. Lambrechtsen, bekwam 5 stemmen, er was een briefje in blanco. hebben op Dinsdag 8, Woensdag 9 en Don derdag 10 Mei, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht. In het geheel hebben zich 59 candida- ten aangemeld. Aan de burgeravondschool te Mid delburg zijn na afgelegd examen bevorderd Van de le naar de 2e klasseG. T. A. Anschutz, E. F. T. Aspeshigh, A. F. Augustijn, W. J. Beckers, J. Bellaart, J. P. Geldof, A. J. German, II. Gort, J. H. Hanssens, C. L. J van der Harst, J. Hend- rikse, J. P. van den Heuvel, L. W. Hil- Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Meppel Ds. C. J. van Paassen te Langweer. Cadzand. 15 April. Heden had al hier de bevestiging plaats van Ds. F. Breen door Dr. J. Th. de Visser van Botterdam, ZEerw. sprak naar aanleiding van Joh. 15 15 17. Onze nieuwe leeraar sprak naar aanleiding van Johs. 316. Beide godsdienstoefeningen werden door een tal rijke schare bijgewoond. Geref. Kerken. Beroepen te Woerden Ds. J. W. Gunst te Rhoon. Schoolnieuws. Akte-examens in Zeeland. Toegelaten zijn C. Polderman, D. Tholens, J. J. Verhage van Middelburg en J. L. de Witte van St. Maartensdijk, J. van Wijngen van Kapelle, L. M. Verhorst van Wissenkerke, J. Rottier van Borssele en en L. J. van Meerbeek van Vlissingen. Vrije-en ordeoefeningen. Toegelaten werden J. A. de Lint, M. C. van der Maas, L. M. Marx, F. W. Morren, H. W. Odink J. van der Peijl, C. Pol derman, D. Tholens, en J. J. Verhage allen van Middelburg. Het examen tot verkrijging van het diploma van den schoolraad en van de aan- teekeningen voor clir. nat. en geref. school onderwijs (aanteekening B. en C.) zal plaats dernisse, C. Holthuijsen, J. Jongepier, A. A. Koekkoek, P. Luteijn, J. Martens, C. J. Mazure, J. P. C. Meeuwse, J. A. J. Mesu, I. Mesu, A. H. Mulder, J. de Munck, N. de Mnnck, J. G. Oudens, J. ■L Post, P. Reijnierse, J. G. Stasse, B. Verhagen, W. Vogelzang en H. L. Wiessner. Van de 2e naar de 3e klasseG. Ant- heunissen, S. H. van Bakergem, J. A. Baljeu, J. Barto, C. Bliek, P. Buijs, J. Goedhart, A. L. J. Goethals, A. Heuse- veldt, A. M. Jochem, J. Klaassen, J. Onderdijk, L. Onderdijk, F. A. Oudens, 0. Polet, I. de Ridder, W. Smit, J. A. Steinz, C. P. Trapman, A. Volkers, D. de Vos en C. Vreke. M. C. Goes. Zaterdag j .1. had het overgangs examen plaats aan de Rijkslandbouwwin- terschool alhier in tegenwoordigheid van den Inspecteur F. B. Löhnis en de dom misse van Toezicht. Tot de tweede klasse werden bevorderd de leerlingen L. de Jager, A. C. J. Note- beom, G. de Jager, J. Zuydweg te Wol- fertsdijk, C. Snijder en M. Rottier te Wil- helminadorp, J. en B. Hoogeboom te Re- nesse, Van den Bout te Ouwerkerk, A. en P. Lindenbergh te Weraeldinge, G. Sneep te Ossendrecht, A. van Nieuwenhuijze te Nieuwdorp en J. Willemarte Krabbendijke. Te beginnen in de maand Mei zal iederen Zaterdag in het gebouw der Winterschool door de heeren I. G. J. Kakebeeke en A. A. ter Haar geheel kosteloos, een cur sus gegeven worden voor onderwijzers, die zich wenschen te bekwamen voor de akte landbouw. Deze cursussen zullen 's zomers duren en voornamelijk omvatten De beginselen der scheikunde met betrek king tot den landbouw. De leer van de voeding der planten. De bemestingleer. De leer van de voeding van het vee. Zuivel bereiding. Bespreking van de voornaamste landbouwwerktuigen. Bespreking van enkele algemeene zaken zooals landbouw coöperatie, landbouwcrediet, enz. De rangschikking der leerstof blijft aan de Rijkslandbouwieeraar overgelaten. RKCHTSZAKKiN. Kantongerecht te Goes. Zitting van 1-4 April 1894. Jachtdelic t C. P., te Heinkenszand 2inaal f 10 b. s. 2maal 4 d. h., verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f 5 s. 2 d. h.,P. K., te Ka pelle 2maal f 5 b. s. 2maal 4 d. h., verbeurd verklaring niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f 5 s. 3 d. h.J. P. Mz., Yerseke en J. E., te Ka pelle, ieder 3maal f5 b. s. 3maai 4 d. li., verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweren, bevel tot uitlevering of ieder te betalen f 5 s. 3 d. h. A. J. W., te Yerseke 4maal f5 b. s. 4maal 4 d. h.. verbeurdver klaring niet in beslag genomen geweren, bevel tot uitlevering of te betalen f 1 s. 1 d. h. voor elk geweer; A. L. S., te Sant- vliet (België) 2maal f 5 b. s. 2maal 4 d. h. J. v. N. Jz., te Kruiningen f5 b. s. 4 d. h., J. S. te Wissenkerke, fl b. s. 1 d. li., verbeurdverklaring niet in beslag genomen haas, bevel tot uitlevering of te betalen f 0,50 s. 1 d. h.J. d. K. Cz., te Wisse- kerke f5 b. s. 4 d. h., verbeurdverklaring opbrengst van den in beslag genomen en verkochten haas ad f 0,50, en ver beurdverklaring in beslag genomen wild strik met bevel tot vernieling D. H. Pz. te Wemeldinge, f 5 b. s. 4 d. h. verbeurdverklaring niet in beslaggenomen haas en wildstrik, bevel deze voorwerpen uit te leveren of te betalen fis. ld. li. voor den haas en 1 d. h. voor den wild strik bij niet uitleveringen, bevel tot ver nieling der wildstrik bij uitlevering. A. v. d. B. te Wemeldinge en J. v. K., aldaar, ieder f5 b. s. 4 d. h. met verbeurd verklaring in beslaggenomen wildstrikken, met bevel tot vernieling Spoorwegwet overtreding A. R., en J. d. V. Pz., beiden te Woensdrecht, ieder fl b. s. 1 d. h. Wapenwet; J. B. te Wemeldinge f 25 b. s 10 d. h.Overtreding Reglement op het bevisschen der ScheldeF. B. Jz. te Clinge. J. D. Wz., J. B. Wz., en A. W. M. Jz. allen te Yerseke, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; C. L., J. L. Az.F. K. M. H. Jz., A. v. I. Jz., J. L. Az., A. L. M. W. allen te Oostdijke, en C. v. D., B. W. Jz., P. C. CJz. P. W. Cz. allen te Krabbendijke, ieder f 2 b. s. 2 d. h., A. v. d. K. Gz., J. d. J. Jz., J. G. Jz., H. P. P. Hz en C. N. Hz., allen te Yerseke, ieder 2maal f2 b. s. 2maal 2 d. h., C. D. huisvr. van W. S., en C. M. Gz., beiden te Yerseke, alsvoren. Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland A. B. Jz. te Yerseke fl b. s* 1 d. liPolderreglement van Zeeland J. v. H., te Goes f 2 b. s. 2 d. h Ge- meenteverord. Goes: G. O., A. M. C. d. J. M. H., beiden te Goes, ieder fl b. s. 1 d. h Gemeenteverord. van Nisse L. D., te Nisse f 1 b. s. 1 d. h Gemeente verord. van Yerseke: J. D. Pz., te Yerseke f 0.50 b. s. 1 d. h Gemeenteverord. van Wissekerke L. J. B., te Wissekerke f 3 b. s. 2 d. h Strooperij J. G., te Schore f 0.50 b. s. 1 d. h Straatschenderij J. d. J. Jz. te Schore f 10 b. s. 2 d. h M. D„ C. V, W. v. O. Fz., M, V. Cz; en M. v. Z. Jz„ te Biezelinge, ieder f3 b. s. 2 d. hStraatschenderij en het honden van voor de eerbaarheid aanstootelij ke toesprakenM. K. huisvr. van J. K. te Schore 2 maal f 3 b. s. 2 maal 3 d. h. art. 426 W. v. S.G. H. O. te Kruiningen f 3 b. s. 3 d. h.burengeruchtP. Z. en P. IJ. te Hansweert, ieder f 2 b. s. 2 d. h. overtreding der veldpolitie; A. H. te Kam perland f 2 b. s. ld. h., C. P. te Nieuwdorp en J. W. te Heinkenszand ieder f 2 b. s. 2 d. h.dronkenschap A. J. V., J. F. W. v. D. te Goes, J. M. v. d. S., M. S., P. v. E. te Heinkens; an I, A. M. Jz., C. v. B. te Yerseke, M. S., F. K. te Kruiningen, J. H. te Kattendijke, ieder f 2 b. s. 2 d. h., C R. te Goes f 3 b. s. 3 d. h.dronkenschap bij le herhaling: A. v. S. te Heinkenszand f5 b. s. 3 d. h.dronkenschap bij 2e her haling J. B. te Kloetinge en S. S. te Goes, ieder 3 d. h. Vrijgesproken zijn: J. J. E. te Kapelle, beklaagd van jachtdelict en M. S. te Waarde, beklaagd van dronkenschap. Goes. C. C. apothekersbediende had heden morgen het ongeluk, terwijl de brug voor een gedeelte openstond, de ketting niet te zien en door het vallen zijn been te breken. Vlissingen. Vrijdag avond is het gelukt het van de lading ontdane Belgische ss. „Prince Albert de Beigique vlot te krijgen. Het bericht als zou het schip door mist aan den grond geraakt zijn is onwaar. Bovengenoemd schip, op de hoogte der haven gekomen zijnde, moest wilde het niet in aanvaring met eene tjalk komen, voor deze uit de weg gaan. Het deed het laatste, maar maakte eene te korte wending, waardoor het bezijden den Oostdam strandde. Men schrijft ons Eenigen tijd geleden werd medegedeeld dat van af 1 Mei a.s. de Staat ingevolge de overeenkomst met de Stoomvaart-Maat schappij „Zeeland" van hare bevoegdheid, om de post te doen begeleiden door Nederl. postambtenaren, zou gebruik maken. Deze postbeambten zouden dan met booten dier maatschappij meevaren en aan boord met de verwerking der post worden belast. Naar wij uit goede bron vernemen zal zulks doorgaan en is men begonnen hieraan gevolg te geven door vooreerst op elk der dienstdoende nachtbooten 4 postkamers aan te brengen. Eene dergelijke inrichting wordt „zeepostkantoor" genoemd. Heinkenszand. Vrijdagmiddag had een werkman alhier, het ongeluk met de hand in een snijmachine te geraken, waar door hem een stuk van den vinger werd afgenomen. Middelburg. Zondagnacht is een jeugdige schippersknecht, zekere W., aan boord van zijn in de haven liggend vaartuig komende, vermoedelijk door de duisternis misleid overboord geslagen en verdronken. Zijn lijk werd gisteren morgen opge haald. Naar aanleiding van het bericht be treffende de te verwachten vroege Met-kersen, wordt er op gewezen, dat de uitdrukking „Mei-kersen" eigenlijk onjuist is. De juiste benaming is muat-kersen, omdat het rijp zijn van deze vrucht geregeld samenvalt met het maaien van het eerste gras. Dit laatste nu geschiedt geregeld tegen half Juni. Daar gemiddeld 9990 van de 10000 menschen zich afvragen waarom kersen, die nooit in Mei te verkrijgen zijn, Mei- kersen genoemd worden, kan bovenstaand dienen tot opheldering. Moord op den eersten Paaschdag. Er bestaat alle vrees, dat de moord op den slager Schut geplaatst zal worden op het lijstje van niet-ontsluierde misdaden. Het onderzoek wordt nog altijd voort gezet. Personen, op wie vage vermoedens rusten, worden herhaaldelijk bij den rech- ter-commissaris geroepen en bijna dagelijks, soms meer dan eens per dag, worden de zeldzame getuigen gedagvaard Eene dame, die meent een slachter te hebben zien komen uit den winkel op Paaschmorgen, is negentien maal naar het abattoir gebracht, om daar te surveilleeren, doch tevergeefs. Thans worden de getuigen weer gecon fronteerd met zekeren M., een man, die hier ter stede vroeger een zeer groote slachterij dreef. In den winkel van Schut is een nieuwe slachterij geopend. Een eigenaardige bekeuring heeft te Haarlem plaats gehad. De algemeene se cretaris van den Ned. Drogistenbond, de heer van Ingen uit Amsterdam, kwam, vergezeld van een onbezoldigd rijksveld wachter in burgerkleeding, op het kantoor van de Maatschappij der Staalwaterbron- nen in de Haarlemmermeer en vroeg daar om twaalf llessehen staal water. Deze wer den afgegeven en door den heer van Ingen betaald, doch daarop maakte de rijksveld wachter zijne qualiteit bekend en maakte proces-verbaal op, op grond dat in 12 fles- schen staalwater veel minder chloretum ammonicum en phosphas calcicus zit, dan de wet aan niet-apothekers veroorlooft af te leveren, Volgens de chemische analyse bevat een flesch staalwater 0.0468 gram chlor. ammonium, terwijl de wet een mi nimum van 200 gram voorschrijitaan phosphas calcicus bevat elke flesch 0,0048 gram, terwijl het minimum volgens de wet is 100 'gram. In het bijzijn van getuigen werden de flesschen daarop verzegeld en met het pro- ces-verbaal ingeleverd aan het kantongerecht. Bij de behandeling eener vorige overtreding van dezen aard heeft de ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht eene vervolging toegezegd, wanneer ten opzichte van staalwater hem eene wetsover treding werd aangebracht. Het is voor ieder duidelijk, dat het doel van den drogistenbond niets anders is dan aan te toonen, dat de wet, die het hun zoo moeilijk maakt, een onding is, dat zoo spoedig mogelijk moet worden afgeschaft of minstens gewijzigd. Hblad Naar men meldt, is thans de opheffing van Eder-Oord (stichting tot christelijke verpleging van krankzinnigen en zenuw lijders! te Ede, zeker. Op de laatste ver gadering van aandeelhouders werd tot liquidatie besloten, en zullen de gebouwen der stichting „Eder-Oord" en „Sterrenberg" op 27 April a. s. publiek worden geveild. Voorzichtig bij het scheren! Te Misk (bij Winterswijk) had de land bouwer Wesselink de vorige week het ongeluk, zich bij het scheren in het aan gezicht te verwonden. Aanvankelijk had zulks niets te beduiden, doch de wond verergerde spoedig dermate, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen en bloedvergiftiging werd geconstateerd, zoo dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Geen enkele onzer zintuigen is er, die de indrukken, welke wij uit de buiten wereld opnemen, zoo zuiver en in zoo groot aantal opneemt, als het gezicht, het oog. Ons gezicht is van onuitsprekelijk veel waarde en juist omdat wij bij ondervinding weten, hoe dikwijls sommigen hun oogen veronachtzamen, juist daarom willen wij hier in het kort zeggen, op welke manier men het oog zoo gemakkelijk bederft. Het zijn in de eerste plaats de brillen, die 't oog van menigeen ongeschikt maken. Wie niet goed kan zien, schaft zich een bril aan, maar bij wien Meestal bij een aan de huizen rondloopenden koopman in galanteriën en kleinigheden die er zelf geen verstand van heeft, 't Is 'waar hij kan u soms op stoute wijze beweren dat uw bril zus of zoo moet zijn. Hoe dikwijls echter krijgt men op die wijze een bril, welke volstrekt niet bij ons oog past en wat is dan 't gevolg van 't ge bruik van zoo'n bril De bril paste niet bij ons oog, maar na eenig geLruik zet ons oog zich naar den bril. In plaats van een bril naar het oog, krijgt men een oog overeenkomsiig den aard van den bril. Juist verkeerd dus Daarom raden wij ieder, die een bril moet koopen laat uwe oogen eerst onderzoeken door een oogarts en schaf u dan een bril aan volgens zijn aanwijzigingen. Men werpt ons voor de voeten „maar zoo'n bril kost een rijksdaalder, driegulden of daaromtrent en wij koopen bij den brille- koopman er een voor dertig centen. Denk aan 't geen we zooeven zeiden en reken er op, dat gij slechts éen paar oogen rijk zijt. Hoevelen bederven hun oogen met lang en aanhoudend lezen en dan nog dikwijls van fijne letters. Daardoor wordt het oog op den duur te vermoeid en vooral als het tegen den avond, tegen donker gaat. Dan wordt het licht minder, onze oogen spannen zich meer en meer in. Wij hebben dat allen dikwijls kunnen opmerken. Hebt gij aanhoudend zoo tot in donker doorgelezen, laat dan eens iemand, die niet gelezen heeft, uw boek bekijken. Voor hem is 't lezen onmogelijk geworden, een bewijs, dat uw oogen steeds scherper en scherper hebben opgenomen, zeer tot hun nadeel in de toe komst. Velen hebben de gewoonte het blad dicht onder de oogen te houden en dat is glad verkeerd. Houdt het blad |zoo onge veer op den afstand van drie decimeter van het oog. Wij willen niet veel zeggen over oogziek ten. Alleen dit, dat zoovelen met allerlei bijtende wateren knoeien dat zoovelen on voorzichtig omgaan met het gebruiken van doeken, waarmee de ooglijder zich het gelaat afveegt. Stooten tegen den oogbol of een drukking daarop uit te oefenen is zeer na- deelig voor 't oog prikkeling op een deel of eenige deelen van 't lichaam hebben mede een zeer ongunstigen invloed op ons ge zichtsvermogen. Overmatig gebruik van spi ritus doet ook zijn kwaden invloed op de oogen gelden. Het eerste waaraan een drinker begint te lijden, bestaat gewoonlijk in verzwakking der gezichts-zenuwen. Goed zuiver water, zonder vermengd te zijn met eenige bijtende bestanddeelen, oefent een heilzamen invloed uit op het oog. Een dikwijls wasschen daarmee, doet de oogspieren in kracht toe nemen en maakt oog en leden zacht, terwijl wij daardoor meteen gevrijwaard worden voor 't onaangename gevoel dat menigeen bij 't ontwaken aan de oogen of oogleden bespeurt. Doch voor alles, en dat honde een ieder steeds voor oogen, bemerkt ge, dat de zoo kostbare kijkers achteruitgaan, raadpleeg dan dadelijk een oogarts, daardoor zullen uwe oogen wellicht nog jaren achtereen gespaard blijven. Te Perpignan kwam zich op het bu reau van politie een jongen van twaalf jaar aanmelden, met verzoek om reisgeld. De beambten ondervroegen hem, waarop de jonge reiziger zijn zwerftochten verhaalde. 'iy is geboren in de Vogezen, zijn vader en moeder waren met hem te Havre scheep gegaan op reis naar Bueno9-Ayres in de Argentijnsche republiek, waar zij, als zoovele anderen, fortuin hoopten te maken. Nu en dan sloeg de vader zijn zoon, die dit moede het plan opvatte naar Frankrijk, naar dé Vogezen, waar zijn grootvader woont, die hem zeer genegen is, terug te keeren. Hij verborg zich opeen Italiaanse! stoomschip de „Adrea-Doria" dat zich naar Barcelona begaf, met 300 landverhuizers. Eerst in volle zee kwam de jongen te vootsrhijn en bekende hij zijn list. Men kon niet terugkeeren om hem aan wal te zetten, noch hem in zee werpen. Men liet hem dus, waar hij was. Te Barcelona aangekomen be "af de jonge Vogeziër, zich naar het Fransche consulaat, dat hem verder hielp tot Per pignan, waar men hem in staat stelde zijn reis naar de Vogezen voort te zetten. - Tentoonstelling te Antwerpen. Bij de wereldtentoonstelling te Antwer pen in 1894 zullen internationale prijs kampen gehouden worden van verschillende dieren (paarden, rundvee, schapen en var kens). De prijskampen voor rundvee schapen en varkens zullen plaats hebben 2 Juni e. k. en vier volgende dagen die voor paarden 9 Juni e. k. en vier volgende dagen; de laatste dag van inschrijvin» is 1 Mei 1894. De aanvrage tot levering van benoo- digdheden voor de prijskampen kunnen worden gezonden, hetzij aan het bestuur der prijskampen, Koninklijke straat No. 20 te Brussel, hetzij aan het secretariaat, ge vestigd Montignystraat 2, Antwerpen. Een internationale prijskamp is uitge schreven voor hengsten van drie jaar en meer, in Duitschland, OostenrijkHongarije of in Nederland geboren. Onder de rubriek rundvee wordt gevraagd van Hollandsch rasstieren zonder tanden met 2 tot 4 tanden koeien van allen ouder dom en vaarzen met minder dan 6 tanden. Londen is niet alleen de grootste stad van de wereld, maar ook een der oudstezij bestond reeds onder den Ko- meinschen keizer Nero, en in de eerste eeuw werd ze door Tacitus de voornaamste handelsstad genoemd. Ze heette toenLon- dinium. De volgende bijzonderheden kunnen een denkbeeld geven van hare grootte. Londen heeft eene uitgestrektheid van 690 vier kante mijlen en eene bevolking van meer dan 5,600.000 inwoners. Sedert 1838 zijn er 820.000 nieuwe huizen bijgebouwd. Elk jaar neemt de bevolking toe met 45.000 inwoners of ongeveer 1000 per week. Er zijn in Londen 13000 hoofden van huisgezinnen, die Smith heeten. 650 die Jones, 500 die Brown, 150 die Browne en 350 die Davis heeten. Er zijn 24000 straten, waaronder 40 die Charlesstreet, 30 die Kingstreet, 27 die Johnstreet, 23 die Williamstreet, 22 die Queenstreet en 22 die Churchstreet heeten nog zijn er 30 Churchlanen. Er zijn over de 1200 kerken. Door 9 waterleidingmaatschappijen wordt per dag 7500 millioen liters water geleverd. In drie maanden worden geslacht 72.000 runderen, 120.000 schapen, 7000 kalveren, 9000 varkens. En dan worden nog ont zaglijke hoeveelheden geslacht van buiten af ingevoerd. Voor duiven, hoenders, enz. is geen cij fer te noemen, evenmin van de hazen en ander wild. Er wordt per jaar een aantal vaten bier geledigd, die naast elkaar gelegd een weg van verscheidene mijlen zouden vormen. Het brood dat jaarlijks wordt verorberd zou, op elkaar gelegd, eene pyramide vor men van 600 vierkante meters. De orde in de groote stad wordt bewaard door 13.000 politie-agenten te voet, 3(XXJ te paard en 2500 op de Theemsde laat ste de zoogenaamde Theems-politie. Er zijn vier millioen gaslantarens en de gasfabrieken vertegenwoordigen eene waarde van f 350,000,000. Per jaar worden in Londen verstookt meer dan tienduizend mil lioen kilo's kolen. Er zijn 55 brandweerposten, geen groot getal voor zoo'n stad bovendien bestaan er in 146 straten allerlei verschillende blusch- middelen. 900 brandweermannen zijn or. In 1892 zijn er 2338 branden uitgebroken waarbij 44 menschenlevens verloren gingen. Het vervoer door Londen is ontzaglijk, alleen per onderaardschen spoorweg worden per jaar 236 millioen menschen vervoerd. Het rioolstelsel van Londen is uitstekend en het vuil wordt ongeveer 14 mijlen van de stad in de Theems ontlast, waar het door sluizen naar de zee wordt gespoeld. Londen is ook een der gezondste steden van de wereld, ondanks zijne grootte. Dit is ook het gevolg van het groote aantal pleinen, parken en tuinen midden in de stad. Een brutale diefstal is gepleegd in een trein, die Zondagavond uit Madrid vertrok. In een der slaapwaggons reisde de hertogin van Manchester met haar kamenier. Aan het station te Miranda kwam een Spanjaard in den trein, die onverwacht zich meester maakte van het valies der hertogin,waarmede hij uit den wagen sprong. De man geraakte echter onder den wagen. Met gebroken beenen werd hij naar het ziekenhnis ver voerd, nadat hem zijn buit was ontnomen. Het valiesje bevatte een groote som gelds en een aanzienlijke waarde aan juweelen. Te Milaan is voor de rechtbank een internationaal smokkelaars-proces be handeld, waarin 15 beklaagden werden veroordeeld, terwijl de verschillende Dnit* sclie kooplieden te Milaan en in Duitschland, die in de zaak betrokken waren, werdeii vrijgesproken. De zwaa Ceriani, een rijk koopn zes maanden gevangen' van 83000 lire kreeg, expediteur te Chiasso, en 93.000 lire veroorde Een nette jongen Aillesbury, die op 31-jai leed, was een der groot van Engeland. Drie ja hij de vorstelijke land voorgeslacht in Wiltsh zijn schulden, die toen liepen, te kunnen afdoei gaan van nieuwe een beg Ten slotte moest de nu klaurd worden. Tot de kende daden van zijn h huwelijk met de burlesl res Dorothy Julia Hase van de café-concerts m den naam van Dolly Te daal in de Jockey-club, hij afgeschrapt werd, we praktijken op de renbas Savernake werd nog kort lord Iveagh verkocht. Naar men weet, he verceniging in de Yere sloten tot eene algeme welke den 21sten April dien de verwachtingen beweging worden verv 300.000 mijnwerkers aai deelnemen. Keizer Wilhelm dersee, voorheen chef vi staf, nu commandant var Hamburg, een eeresabel opschriftDem Feind Freund zum Schutz. He geschenk heeft in zoover dat dit beschouwd word dat, evenals tusschen dei Bismarck, nu ook de v tusschen den keizer en g is hersteld. De New-York Heri gram mede uit Param gemeld, dat de stad Colo van Panama in brand sl brek aan water bestaat dat de brand spoedig za bedwongen, vooral niet, een feilen wind wordt a Een Engelsch genee beveelt een wat hij noei del aan, om slapeloos! „Zoo gij", schrijft hij, b een slapeloozen nacht, s( onder de dekens en be oogenblik met een bepe Gij zult daardoor het zv lucht verminderen en 1 lijk inslapen. Daarbij 1 geringste gevaar, want f van zijn dat gij spoedig het dek van u zult afwi Irissche lucht zult hebbe Dr. Hunley merkt verdi sel door honden en katte die, na een paar maal hebben, hun snuit in hl om in te slapen. Ook de door kop en nek onder steken. Een mislukte pogir. weder een anarchistische doch gelukkig mislukt. bom gevonden in de bum um. Er zijn verscheiden tenis genomen. Men verzekert, dat de spoor is van een bende bommenmakers. De politie legde eergisl twee anarchisten, van wie rijn jas een blikken bus stollen droeg. Na een hei gelukte het een hunner t ander, die de bom droeg, 'Ier politie. Hij zeide eei baar mengsel te hebben daarmede proeven te will industrieel oogpuntdeze echter geen geloof en veri I wilde de man niet geven I Gisteren heeft de politi makker weder in hechten riehf (i',da^ de gevonden l dat' gens 'let stelsel oiuiJ5 i. r®eck ontploft zou Di hoven gekeerd hi I tijd 'i.. 8zoekingen, wel Lm-in, verscheidene anarc F dekt? Waren verricht, ha< I fjrii-i,"^ Van de onderaard °nd,.rv Ttn werden besc I dnar i n< en de spoorwege Wmtruaj,,! 'Ti °P vele YiöscW^ strandden ^«vaartuigen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2