Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. burgerlijke marktberic advkrtekti Donderdag was liet vijf en twintig geleden dat de directeur der hoogere bur gerschool te Zierikzee, de lieer G. Kok Jr., als zoodanig en als leeraar in het Duitsch aan die inrichting werd benoemd. De school zelf werd in September 1869 geopend. (M. C.) RECHTSZAKKN. Arrondissemenls-Rechtbank te Middelburg. Op Dinsdag den 2-ien April a. s., des voormiddags te 10 uren, zal voor die rechtbank behandeld worden de zaak tegen L. N., oud 19 jaren, geboren te Koe wacht, wonende te Groede, gedetineerd te Middelburg, ter zake van de bereids door ons gemelde heling van goederen der vermoorde slachtoffers en tevens we gens overtreding van art. 136 van het Wet boek van Strafrecht (het kennis dragen van een voornemen tot het plegen vaneen straf baar misdrijf ca het daarvan niet tijdig voldoende kennis geven aan justitie of po litie, hetzij aan den bedreigde zelve). Vanwege het openbaar ministerie zullen negen getuigen, waaronder 1 tevens als deskundige worden gedagvaard. Zaak de Jong. Voor de rechtbank te Amsterdam verscheen gisteren de beruchte Hendrik De Jong, oud ttÈ jaren, schilder van beroep, beklaagd van oplichting van f 100 ten nadeele van Hendrik Kramer, vroeger hotelhouder op de Martelaarsgracht te Amsterdam, f- Door valsche bedriegelijke verklaringen won beklaagde het vertrouwen der familie Kramer, geraakte met de dochter geënga geerd en werd zelfs in ondertrouw opge nomen. Ka een ingesteld onderzoek sprong het huwelijk] af. Elf getuigen waren gedagvaard, waaronder de doctoren Kok Ankersmit, Van Deventer en Halbertsma, die den beklaagde herhaal delijk bezochten en onderzochten. Zij verklaarden dat de Jong eigenschappen bezit die hem stempelen als misdadiger, doch dat hij niet lijdende is aan eenigen vorm van krankzinnigheid en volkomen toereken baar te achten voor de door hem gepleeg de daden. De familie Kramer en de juffrouwen Sie- werts te Broek in Waterland, bij wie de beklaagde een bezoek bracht, verklaarden allen dat De Jong zich voornaam en rijk voordeed de eerste drie, vader, moeder en dochter, dat hij, op mooie woorden, f 100 leende en die niet teruggaf. Overigens leverden de getuigen ver klaringen weinig belangrijks op. De Jong ontkende het hem ten laste gelegde en zeide dat de officier van justitie enkel opschudding maakte, tengevolge waar van hij nu reeds 7 maanden celstraf onder gaat. Bij het verhoor was beklaagde onverschil lig en glimlachte herhaaldelijk. Het publiek was zeer talrijk. De ambtenaar van bot openbaar minis terie achtte de aan De Jong te laste ge legde feiten wettig en overtuigend bewezen. Hij schetste hem als een zeer gevaarlijk, doortrapt en sluw oplichter. In verband met eene vroegere veroor deeling tot 2 jaren en 6 maanden gevange nisstraf' voor oplichting, tot een bedrag van f 6000 eischte de ambtenaar voor de drie hem te laste gelegde oplichtingen 4 jaren gevangenisstraf, verminderd met de 7 maanden ondergane preventieve hechte nis. Het gerechtshof te Arnhem heeft in zake C. de Bruyn, onderwijzer te Neer bosch, appellant van een vonnis der arr.- rechtbank te Arnhem, waarbij beklaagde wegens mishandeling is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, dat vonnis be vestigd. Bij Ministrieële beschikking is met in°*ang van 1 Mei a. s. benoemd tot deur waarder der directe belastingen te Goes, K. de Vos, thans in dezelfde betrekking te Gulpen. Te Croede is een driejarig kind in een put gevallen en verdronken. Woensdagmorgen vervoegde zich bij den heer J. Boone te Kruiningen een landlooper uit Goes, die na herhaalde po gingen om iets te verkoopen niet wilde heengaan. Genoemde heer vroeg, teneinde van hem verlost te worden, zijne vrouw om een stok. In plaats van heen te gaan pakte de landlooper nu den heer Boone beet en wierp den 80-jarigen man op den steenen vloer der gang, waarop hij zich op hem wierp. Op het hulpgeroep schoten twee werk lieden toe, die den heer Boone uit zijne benarde positie verlosten en den landlooper na hevigen tegenstand voor den burgemees ter brachten. De eene werkman werd zoo hevig aan de wang gekrabd, dat het bloed er langs stroomde. Aan den burgemeester verklaarde de aangehoudene, zekere Ij. K., 20 jaar oud te zijn en bijna zijn gelieele leven in de gevangenis doorgebracht te hebben. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is dezer dagen het volgende bepaald. Ie. Bestelgoederen en daarmede gelijk gestelde goederen worden, voor zooverre het artikelen betreft onderhevig aan spoe dig verderf, zooalsmelk, boter, vleesch, viscb, wild, versch fruit en gist, slechts aan de volgende stations der Maatschappij op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen gedurende de daarbij vermelde uren aangenomeu en wel. Te Amsterdam van 812 uur des voor middags. Te Arnhem, Assen, Dedemsvaart, Dor drecht, Groningen, Gouda, den Haag, Har- lingen, Hoogezand, Leeuwarden, Nijmegen, Kosendaal, Botterdam, (Maas en D. P.) Utrecht, Veen wouden, Venloo, Vlissingen Haven, Wierden, Winschoten, Zuidbroek en Zutphen van 8 tot 10 uur des voor middags. 2e. Het afleveren van bestelgoederen ge schiedt op Zon- en algemsene erkende Christelijke feestdagen slechts van 8 tot 10 uur voormiddags. 3e. bestelgoederen die op Zon- en alge meen erkende christelijke feestdagen ten vervoer zijn aangenomen, worden slechts dan op die dagen besteld, of buiten de hier bovengenoemde uren afgeleverd, wanneer zij als spoedbestelling ten vervoer zijn aangeboden. 4e. bestelgoederen, die op den dag, een Zon- of algemeen erkenden christelij ken feestdag voorafgaande, ten vervoer zijn aangenomen, moeten door de stations, waar de Maatschappij zich met de bestelling van bestelgoederen belast, besteld worden, voor zooverre zij met de eerstaankomende treinen ter bestemmingsplaats worden aangevoerd. 5e. bestelgoederen worden op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen niet afgehaald; 6e. ijlgoederen (behalve die welke aan bestelgoederen zijn gelijkgesteld) worden op die dagen niet ten vervoer aangenomen, niet afgeleverd 7e. vrachtgoederen worden op die dagen, niet ten vervoer aangenomenniet afgele verd, niet afgehaald en niet besteld 8e. de bestel- en hulpbestelkantoren en de bestelhuizen in de steden zijn op die dagen gesloten 9e. als algemeen erkende Christelijke feestdagen moeten worden beschouwd de 2e Paaschdag, de Hemelvaartsdag, de 2e Pinksterdag en de le en 2e Kerstdag. Uit Het Oosten blijkt, dat de heer van 't Lindenhout niet genegen is om het getal weezen te beperken, ook niet zoo lang de verbeteringen en veranderingen aan de gebouwen der weesinrichting niet zijn tot stand gekomen. Hij wil te minder de opneming van nieuwe weezen weigeren, nu sedert de laatste opneming 98 weezen vertrokken en het getal nu beneden de 1000 is gedaald. Hij schrijft verder „De veranderingen zullen zoo spoedig mogelijk worden aangebracht, doch daar alle veranderingen dikwerf in de practijk blijken nog geen verbeteringen te zijn, hopen wij op Neerbosch met kalmte en vaste hand de bedoelde zaken te regelen. Wij kunnen echter nog geen groote ver beteringen aanbrengen, indien er voor dit doel geen meerdere gelden komen, daar deze thans nog geen f 1000 bedragen. We zijn bezig met allerlei plannen. Vooral ook wat de ventilatie betreft. Het persoueel, dat met het toezicht op de weezen belast is, wordt met drie personen vermeerderd. „Wij schrijven dit voor die vrienden, die misschien ongerust zijn, dat we niets zullen doen. Ik zou echter meenen, dat zij daardoor wel het bewijs geven ons persoonlijk weinig te kennen. „Met het ziekenhuis, waaraan de grootste behoefte is, komen we zeer goed vooruit. Doch wanneer men bevreesd is, dat het niet snel genoeg in zijn werk gaat, kan men deze vrees verdrijven door ons gelden voor het bouwfonds te zenden, dan zullen we geen enkel oogenblik wachten met meer werklieden aan te stellen". „Niemand zal toch van mij willen eisclien, dat ik bij al de offers, die ik mij voor dit werk heb getroost en het geloof, dat ik mag oefenen op den levenden God, door zonder kapitaal of vele vaste bijdragen voor dit groote huisgezin te zorgen, nu ook nog daarbij, zonder geld te hebben, alles laat maken en breken wat van buiten af nood zakelijk wordt genoemd. Ik herhaal nog eens ik ben volkomen bereid om zoo spoe dig mogelijk de verbeteringen aan te bren gen, die het meest noodig zijn; maar dan moet ook uwe hulp hiervoor niet ont breken". Bij het sloopen van de administra tiekamer in de sociëteit Vereeniging" te Haarlem zakte gisteren plotseling hetplafond in. Alle werklieden wisten zich te bergen, behalve de opperman P. van Staveren, die er onder kwam, den scherpen kant van het plafond op de keel kreeg en terstond dood bleef. De man laat een gezin met 8 kinderen na. Even voor het station te Wesel zou de stoker van een in volle vaart zijn dep passagierstrein naar de signalen zien. I!y kwam met zijn hoofd tegen een der sein palen, met het treurig gevolg dat dit li chaamsdeel geheel werd verpletterd. Het dak van het aloude koor der Ned. Herv. kerk te Hippolytushoef, op Wieringen, dat reeds zeer beschadigd was, is bij stil weder met hevig gekraak totaal ingestort, daarbij muren scheurende, beschot ten en banken brekende. Het geheel le vert thans een treurigen aanblik op. Toch zal in het gunstigste geval eerst over eenige maanden tot de restauratie kunnen worden overgegaan, indien namelijk op de aanvrage om subsidie aan de Synode gunstig beschikt mag worden. In den tuin van een familie te Breda heeft een hoogst treurig ongeval plaats gehad. Eenige knapen, waaronder de zoon van genoemd gezin, waren in het bezit van een geladen flobertgeweer. Uit speelschheid gedreven, richtte deze laatste het wapen op zijn eveneens aldaar aanwezige tante; het schot ging af en de ongelukkige vrou w viel, doodelijk aan 't hoofd getroffen, neder. De ontboden arts kon slechts den dood constateeren. De dame was eenige dagen aldaar gelogeerd en herkomstig uit Den Haag. Yan de 223 kiezers te Almkerk heb ben slechts 11 gestemd. Als tegenhanger van zoovele staaltjes, die aanduiden, dat de kiezers Dinsdag liever lui dan moede waren, diene het volgende Een heer (kiezer in een kleine gemeente maar voor een district, waar het spannen zou), moest absoluut Dinsdag voor zaken vroeg in de hoofdstad zijn en kon met den gewonen trein eerst dan terugkeeren, wan de stembus in zijn dorp gesloten was. Met den grootsten lust om zijn burger plicht te vervullen bezield, nam hij een extra-middel te baat, om toch te kunnen stemmenhij maakte nl. gebruik van den sneltrein, die omstreeks drie uur in vliegende vaart passeerde en daar gekomen trok onze reiziger aan de noodrem. Het gevolg was natuurlijk een proces verbaal en verbod verder mee te reizen. Nu, dat laatste werd ook niet gewenscht door den man, die op tijd zijn stembriefje in de bus stak. Vele honden bezitten, zooals bekend is, het vermogen het spoor van een mensch te volgen en het is buiten twijfel, dat de reukzin ze hierbij leidt. Wat ruikt de hond echter, wat duidt hem het spoor aan Ruikt hij, dat op de bepaalde plaats de gansche mensch voorbijgegaan is, of ruikt hij slechts het schoeisel? Omtrent deze vraag zijn onlangs belangwekkende proeven genomen, welke volgens professor Dr. Jager te Stutt gart bewezen hebben, dat de hond slechts den reuk van de laars, niet den persoon volgt. Gaat de heer eens blootvoets of op kousen uit, dan blijft een spoor achter, dat het dier niet voor dat van zijn heer aanziethet mag hem bekend voorkomen en soms volgt hij het maar met wantrouwen, want het is niet dat, hetwelk zijn heer gewoonlijk kenmerkt. Gaat de heer eerst gelaarsd uit en zet hij later zijn wandeling op bloote voeten voort, dan is de hond niet slim ge noeg om te begrijpen, dat hier hetzelfde individu zijn weg voortzet; wanneer een vreemdeling inde laarzen van zijn meester voortstapt, volgt de hond dit spoor. Heeft de meester een paar nieuwe laarzen aan getrokken dan moet het dier eerst de nieuwe indrukken leeren kennen. Zonder twijfel komen de laarzen den hond eerst goed be kend voor, wanneer de voeten zich daarin bevinden, zoodat hij de persoonlijke eigen schappen verbindt met den geur van het leer. Daarbij is opmerkelijk, hoe nauwkeurig het dier deze verbinding nog onderscheidt, ook wanneer ze met andere vermengd wordt. De bedekking met elf versche voet sporen hindert den hond niet, evenmin een aardappelveld, waarop 40 menschen den ganschen dag gewerkt en hun sporen bij honderden achtergelaten hebben. Daar bij komt natuurlijk de bewonderenswaar dige fijnheid van den reuk tot gelding. Een paar gestulen huizen. Het schijnt haast een April-grap en toch is het de zuivere waarheid: in Brussel zijn dezer dagen twee heele huizen gestolen. De huizen stonden al eenigen tijd leeg, in de Beekanstraat in de voorstad Molenbeek St. Jan. Voor een paar weken kwamen een aantal werklieden en begonnen de huizen af te breken, en alles wat er uit kwam: deuren, balken, steenen, ramen in karren weg te voeren. De politie zorgde er voor, dat het verkeer niet belemmerd werd. Veer tien dagen duurde de afbrekerij. Dezer dagen kwam de eigenaar in de straat met een heer, die een der huizen huren wilde. Doch tot zijn groote verbazing waren de huizen geheel weg en zag hij slechts een gapenden kuil, want de weg dieven had den tot zelfs de fundamenten medegenomen. Tot nog toe heeft men er nog geen flauw idéé van, wie de dief kan zijn, en ?of de werklieden voor eigen rekening den boel afgebroken hebben, dan wel op last van een onbevoegde. Zondagavond had in een blok huizen in de Mainstraat te Alexandria (Indiana) eene verschrikkelijke ontploffiug piaats, ten gevolge van een lek in de gasleiding. Het gas, dat zich in het benedengedeelte van het gebouw verzameld had, vatte vuur, met het gevolg, dat een gedeelte van het blok huizen instortte. Zeven menschen wer den onder het puin bedolven. Dadelijk daarop ontstond brand in de puinhoopen. Drie luenscheu konden gered worden, maar vier zijn levend verbrand. In Engeland mogen de dames in schrikkeljaren op de bals hare cavaliers ten dans noodigen, in plaats van omgekeerd. Ziehier de aanleiding hiertoe. Het schijnt, dat er in het jaar 1288 een wet werd uitge vaardigd door het Schotsche Parlement, bepalende, dat gedurende de regeering van Margaretha ieder meisje en vrouw van el- ken stand vrijheid zou hebben den man harer keuze ten huwelijk te vragen. Weigerde hij haar tot zijne vrouw te ma ken, dan moest hij f 120(1 of minder boe te betalen, al naar mate zijn fortuin en stand, tenzij hij' kon bewijzen, reeds ver bonden te zijn, verloofd of getrouwd, aan een andere vrouw, in welk geval zijne weigering ongestraft bleef. Ook na den dood van Margaretha stonden de Schotsche vrouwen op dit voorrecht; en ten einde haar tevreden te Btellen, handhaafde het Parlement genoemd recht voor ieder vierde jaar. Langzamerhand ging het gebruik over van het ten hnwelijk vragen op het ten dans noodigen. Een der Noord-Amerikaansche steden heeft eene vrouwelijke burgemeester. Eenigen tijd geleden is mevrouw Austing, ondanks den krachtigen tegenstand van haren echtgenoot met eene meerderheid van 26 stemmen tot burgemeester van Plea- santon in Kansas gekozen. Zij heeft zich een geduchte tegenstander van koffie huizen en speelholen getoond; deze zijn alle gesloten de eigenaars hebben elders een goed heenkomen gezocht. Verder is de verkoop van cigaretten aan minderjarigen verboden en zullen jongens en meisjes, die na negenen des avonds op straat loopen gevangen genomen worden. Alle restauran- ten en winkels moeten om 10 uur gesloten zijn. Te New-York is een rijke Amerikaan sche overleden die bepaald heeft, dat hare geheele nalatenschap, naar sehatting 1.000.000 dollar, besteed moest worden voor het bouwen van een mausoleum voor haar kerkhof van Woodlauw. In de Hoogstraat, te Brussel, zagen een paar voorbijgangers een man de vlucht nemen, nadat hij een paar broeken uit een magazijn van gemaakte kleederen had ont vreemd. Een politieagent die gewaarschuwd werd zette hem na en kreeg den dief te pakken, die naar een der politiebureaux werd overgebracht. De dief had zich, voor hij gegrepen werd, van het gestolene ontdaan, trok daardoor vrij onbeschaamd op en be weerde, dat hij het slachtoffer eener nood lottige vergissing was. Toen proces-verbaal werd opgemaakt, speelde hij comedie, door zoogenaamd een poging tot zelfmoord te doen, hij slikte den inhoud van een pakje wit poeder in en vertelde, dat het rattenkruit was. De kerel werd nu naar een hospitaal overgebracht en hierop had hij gerekend want hij wilde onderweg trachten te ont snappen. De agenten echter letten goed op hem en van ontvluchten kwam niemendal. In het hospitaal ontdekte men weldra dat van vergiftiging geen sprake was. In waarheid had de man dan ook enkel witte suiker geslikt. Toen deed de boef een nieuwe poging tot ontsnapping en hij ver zette zich zoo hevig tegen de politieagen ten, dat men hem het dwangbuis moest aandoen. Het gladde heerschap werd naar de gevangenis overgebracht. IJs-tabakspijp. De door zijne reizen in Azië bekende geleerde Sehlagintweit verhaalt, dat de karavaanreizigers in Tur kestan zich menigwerf het eigenaardige genot verschaffen, hunne tabak uit een ijspijp te rooken. Wanneer zij het Turke- stansch gebergte overtrekken, wordt de pleisterplaats gekozen aan den voet van een gletscher is het kamp opgeslagen, dan begeven zich de Muzelmannen daarheen ieder boort in het ijs een gat ter grootte van een pijpekop en op een korten afstand een tweede kleiner gat als mondstuk, waarop beide door een kanaalje worden ver bonden. Nu is de pijp gereed, de Turk stopt ze, gaat op de buik liggen, steekt de tabak aan en zuigt aan het mondstuk, daarbij zorg dragende, een doek tusschen zijne lippen en het ijs te schuiven. De gloed 'van de brandende tabak smelt van den zeer harden gletscher juist zooveel als de Turk- sche tabakspijp aan vochtigheid noodig heeft. Het rooken uit deze ijspijpen heet daarom zoo aangenaam, omdat de rook zeer koud in den mond komt. Sehlagintweit zegt, dat het een allerwonderlijkst gezicht is, als daar zoo'n gansche schaar van zwij gende mannen op de buik ligt, door dekens en pelsen tegen de koude van den bodem beschut, waaruit zij groote dichte rook wolken ophalen. Anne kinderen. Te Greenwich werd zekere Covington veroordeeld tot 5 maanden dwangarbeid, wegens mishandeling van zijn 4-jarigen zoon. De „vader" mishandelde zijn kind dat voor f 100 was verzekerd. De arme jongen, die zooals Covington ver klaarde, dood meer waard was dan levend, had niet minder dan 30 litteekens op het lichaampje. Donderdag vierde generaal Booth zijn 65sten verjaardag. Ter eere van dit feest werden te Londen drie buitengewone bijeenkomsten der heilsoldaten gehouden. Van vele zijden ontving de „generaal" be wijzen van belangstelling. Men is voorne mens den generaal naar aanleiding van dit feest eene som van 50,000 pd. st. te over handigen ten behoeve van zijn werk. Tot dusver is reeds voor 9000 pd. ingeschreven^ Aan de bank der firma Smith, te Lopden, werd onlangs aan een handels bediende 5000 pd. sterling in goud en bank noten ingewisseld. Deze liet den zak met den kostbaren inhoud een oogenblik op tafel staan, omdat een vreemd heer hem eenige inlichtingen vroeg. Toen hij zich omkeerde, was de zak spoorloos verdwenen, zonder dat eenige aanwij zingen omtrent den ver- moedelijken dief der 60.000 gulden konden gegeven worden. Ter gelegenheid van de wereldten toonstelling te Antwerpen zal een in ternationaal feest worden gehouden van postbestellers. Het plan bestaat, dat deze alle in hunne uniformen zullen verschijnen. Uitnoodignigen voor deze bijeenkomst zijn gedaan door de Vereeniging van Postbe stellers te Antwerpen èn het feest zal o. a. opgeluisterd worden door het fanfarecorps dier vereeniging. Er zullen pogingen in het werk gesteld worden om den Nederlandsohen deelnemers vrijdom van reiskosten te verzekeren. Een Japan/ah priester die te Parij3 en Marseille de mis- heeft gevierd naar den Bouddhistischen ritus, heeft zich uit gelaten dat het Bouddhisme te Parijs zeer wint iu aanhang en dat het terrein geheel gereed is voor de komst van den vierden Bonddha, die het Westen zal bekeeren. Buiten verantwoordelijkheid [der redactie). Mijnheer de Redacteur In de Zeeuw van verleden Zaterdag komt eene uitdrukking voor van uwe hand waartegen ik protest moet aanteekenen. In uw stukje „waar het om gaat" noemt ge in de 2de kolom de candidaten op, ge kozen door de kiesver. in Zeeland. Zoo luidt het daar„terwijl Goes, in twee groepen verdeeld, zich schaart om zijn ver trouwden eerlijken volksman de Savornin Lohman of hem, om de engheid zijner con sciëntie in zake de Grondwet, ter nauwer- nood een deugd meer in onze dagen, door den candidaat uit Hontenisse zoekt te vervangen." Ik moet M. d. II. tegen die woorden „ternauwernood een deugd meer in onze dagen" in dit verband gebezigd, opkomen. Blijkbaar wilt ge door die woorden zeggen, dat men den heer Lohman moet kiezen, in weerwil van zijn consciëntie bezwaar in zake art. 8U der Grondwet. Ge zoekt met die woorden den heer Lohman den kiezers aan te prijzen, en zegt daarbij, dat zijne engheid des gewetens in zake art. 80 der Grondwet, of liever zijne enge opvatting van dat art. een deugd bij hem is, dat hij daarom des te meer is aan te bevelen. Anders toch hebben die woorden daar geen zin. Ge gevoelt, dat ge hiermede veroordeelt alle andere opvatting en uitlegging van art. 80. Die het anders opvatten, gaan over de deugd, hier de engheid, heen en nemen het zoo nauw niet. Hierbij komt dat heel de Deputatenverg. het heeft uitgesproken, het conscientie-be- zwaar van den heer Lohman te eerbiedigen. Dat doet ieder onzer. Neen M. de R. daar gaat het niet om. Gij weet dat zelf zeer goed. Waarom dan zoo geschreven Is dat eerlijke partij-strijd Is dat de scheur nog niet breeder maken De Goesche Kiesver. N. en O. moest weten wat zij deed, maar de Zeeuw moest het niet voor haar opnemen. Onder betuiging van hoogachting, UEd. dw. in Chr. O. D. EERDMANS. '94 9 April. Wegens plaats gebrek eerst heden ge plaatst. Red. Mijnheer de Redacteur Maandagavond hield de heer Eortuijn van Amsterdam in de zaal boven de sociëteit aan de groote Markt te Middelburg, een voordracht over Klassenjustitie. De zaal was tamelijk bezet, hoewel de opkomst grooter verwacht was. Nadat de heer v. d. Veer ook nog het woord had gevoerd, werd gelegenheid gegeven tot debat, waar van gebruik werd gemaakt door den heer G. Wisse Jr., student te Kampen. Helder en juist werden door hem verschillende punten wederlegd en toegelicht, en op waardige wijze rechten godsdienst verdedigd tegenover het ongeloof. De heer Wisse Jr. had als basis vooral wat recht en billijk is, den bijbel, en op zijn vraag, waar hun recht op was gegrond, daar zij aan den bijbel niet gelooven, bleef men eigenlijk het antwoord schuldig. EEN TOEHOORDER. Overzicht verkoopingen enz. Maandag 16 April Brlgdaiiuiie, 2 uur bjj Mennes, ver pachten 6 perc. bouw- en weiland door not- Tak, St. Laurens achter hofstede Molse, samen 7.4880. Vlissingen, bfj But, door deurwaarder Hendrikse, manufacturen. lerscke, 1 uur bij Vooijs door not. Prins, afbraak boeiensckuur. Vooits 75000 oesters boven den rijksdaalder, 3500 aango- slagen pannen in den put bij Mieras, Bieren polder, ploeg, rolblok, sleper, 5000 kilo beestepeen. Woensdag 18 April. Veere, bij wed. olkers door not. Tak, 5 melkkoeien, 1 kalf, 1 hit met tuig, 1 varken, 1 kar op veeren, turk, bouw- en melkersgereedschap. Donderdag 19 April. Vlissingen, 2 uur in de oude vriend schap door not. de Maret Tak, meubels, 2 tuintafels fnet stoelen, schilderijen, orna menten, veren bed met peluw m matras, porcelein, koperblik-, glas- en aardewerk, fichesdoozen met fiches, enz. Middelburg, 1 uur ten raadhuize, ver pachting tollen op don straatweg tusschen Middelburg en Veere. Voorwaarden ter secretarie te Middelburg en Veere. Hats, bij v. d. Maas, door not. Overman 1 uur, 5 perc. Lucerne klaverland in Leen- derf. Abrahampolder verhuring om 3 maal te maaien. Dinsdag 24 April. Hoes, 8 uur, in de Prins van Oranje, door not. Pilaar, een winkelhuis, erf, tuin en pakhuis, 656 cA., 's Heer Hendriks- kindurenstraat. Een pakhuis op erfpachts- grond, D 63 k, 50 cA. Vll*singen, 8 uur in de Oude Vriend schap dooi not. Maret Tak, 2 huizen: Flesschenstraat 82 cA. En Evertsenstraat 71 cA. Woensdag 25 April. Tcrneuzen, 2 uur, voor Donze, door not- v. d. Moer, 4 rijtuigpaarden, 1 2jarige merrie, 2 landauers, 1 calocho, 3 vierper- soous tilbury's, 2 vrachtkarren, 1 wagen, tuig, enz. «Ittheni, door not. oreel 1 ruin 16 jaar ou jTen 1 jr-, 8 baatg m V' 2i OS, 1 Stier oud 15 m i marktwagen op veere nloegen, waleploeg, 2 ve wagens, 1 Wood maaima landbouw-, zoldei-, melk raod' Donderdag 26 Evcrsdijl*» door not. uur, inspan, als: 4veulen en 20 jaar, 4 ander paarden, 4, 10, 19, 3 en melkkoeien, 1 vare ,.koe' "iarige vaarzen. 1 2jang vaarzen, 1 jaarling stier, biggen. 1 veb val'ken, inenwagens, 1 wagen waterwagen, dnewielskai sleden, 3 gewone, 2 zaai ploeg, 2 peenmolens, 2 k nn droog hout, m3st, hooi 61 Vrijdag 27 bi) K beke door not. de Vos, 1 tiendvijj bouwl. in Oud 1 SerooskerUt-, door bet hofsteedje met moes) Koole. Afloop verkoo BURGH. Dinsdag had plaats van het herstel, d het onderhoud tot 30 Ap aarde-, kram-, rijs- en stee aan de waterkeering van Burgh- en Westlandpol f 6982.51 Vs- Ingeschreven P. Bezuijen te Duivendijk Vink te Noordgouwe vooi popering te Bruinisse voo Romeijn te Burgh voor f W1LHELMINADORP. in 't gemeentehuis door denWilhelminapolder, aanb tel, de vernieuwing en he de aarde-, kram-, rijs- en stee Inschrijvers waren de hl Bruinisse, f 4100, Jacob de f 3780, A. Foudraine, Goe Exter v. d. Briuk, Kra Joh. de Jonge, Biezeling Wilde Az., Krabbendtjke, Bruinisse, f 3517, Jan de f 3499. Gegund aan Jan de Ten overstaan van Houwer is gisteren 12 April in de herberg van D. Krijger le V« aandeel in de ma terput aan Roelshoek te K per dhr. J. Adam te Goes Het recht van pacht van 1594 en 160a van de Ier pachtsom f336 'sjaars, a Adam voor f 2155 en daarop liggende oesters, pachtsrecht van 3 woonhui dijke in den Oostpolder gr san dhr. M. Staal te Kr 505. 4e. V6 gedeelte van 1 584 pachtsom f 65 voor f Hirdes te Krabbendjjke; vtoeiput op perc. f584 pach f8 aan K. v. d. Berge te - Ten overstaan van dei te Vlissingen is gisteren al de Conimers geveild: lepe erf op het eiland. Hoogste D. Bijl voor f3050; niet toeg niet geveild; 3e perc. een h de lange Noordstra'.t. Hoo W. Lagaay voor f1277; nie Van 12 13 Apri MIDDELBURG. Ondertrou kooper jm. 24 j. en W. S. I - A. Gudde jm. 26 j. en Ijd. 24 j. - p. de Wolff jn I Verschiere jd. 24 j. - P. 26 j. en J. B. A. van Hilst I Btvallin: M. de Rijke gel 1 - J. M. Buys geb. Tilroed. geb. Herdink d. 1 GOES. OndertrouwdJos< ^e(fr- v. Anna Maria Bonse 1 Beekman 68 j. jd. I p Geboien Elisabeth Jacob: j tokkinga en Elisabeth Jaco VLISSINGEN, Boter f 1.15 a fl.25 de ki kieren f3.- af 3.20 per l( MIDDELBURG Aanvoer gering. Tarwe erige artikelen onverand me Porsche boter f 1,05 a 11.15 k'eren f2,80 per 100 stuk: Rotco zierikzee, ia-,,. Hoogste koers f 'aa^fe koers f 0.50 per 5 fn koers f 0.65 a f0.- koers fPo8r 2E? 8tuks' Eendo 9. laagste koers fO. OESTERBEUR P Ierseke, Beurs verkocht afsteeksel "muneter f 1 i<j de Ee<Jen werden wij 6«boorte van een ME IS J. A. VEI J- J. VE XXtUlburg, 13 April 189- loch J/?!6" overleed na e uldig lijden, onze g< ■n FrANCINA ELIZAB n ouderdom van bijna l' D. RISSEEUW. o J- RISSEEUW— kornis, 13 April 189

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2