NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJK. Een anderen weg op. Schetsen over Middelburg Ho. 81. 1884. «gangggg i i gg Hoifitfafl Upcit. Mfste Jaargang. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Arnemuiden, ook voor Nieuw- en St. Joosland, 16 April. De belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het laatstgeplaatste goedkeur- ringsmerk, voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard. Belanghebbenden worden verder herin nerd, dat de verificatie van gewichten beneden het gram (milligram gewichten) uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middel burg geschiedt. 0 Op het oogenhlik dat wij dit schrijven verkeert de beslissing der kiezers in zake de kiesrechtuitbreiding in de gesloten stembusen kan dus niet gezegd worden, wat zij zal willen. Toch durven wij beweren dat de over- groote meerderheid, in ons land, in onze provincie en in elk der districten, voorzoo ver zij ter stembus kwamen, en de op komst in onze districten, zelfs in het zoo fel bewerkte Goes, was geriiur „beslist heeft voor den nieuwen koers, gelijk die door de Deputatenvergadering was aange wezen. De dag van gisteren heeft een punt gezet ahcter ean tijdperk van wee eu teleurstel ling op zoo menig gebied. Van een tijdperk waarin het conservatisme, de zucht van eene partij om te behouden wat zij zich 'ten koste der andere, van wat een stand zich ten koste der mindere had verworven. Er is lang genoeg op middelen gezonnen om dit fijn berekenend conservatisme dat beurtelings witgedast en rood, stemmig en wild kon zijn, al naar dat het pas gaf, eens voor goed de poort uit te drijven, doch de macht was te groot. Thans ligt het ongetwijfeld, zoo niet verslagen, dan toch geslagen. Allen die het conservatisme, hetzij uit familiehaat, of uit kracht van smadelijke ondervinding gram zijn, kunnen thans rui mer ademhalen. En niet het minst mag de tot heden al FEUILLETON. Het merkwaardigste jaar d&r 17e eeuw. Zestienhonderd acht en veerrig! Doorgeworsteld was de kamp, En ten eind de schriktafereelen. Van een dertigjaar'ge ramp, En vergaan de laatste vonken Van den tachtigjaai'gen brand 1 Vrede! Vrede! galmde Europa, Vrede, Duitsch- en Nederland 1 Dit de grauwe kruitdampwolken Steeg een koosterende zon Nieuwe tijden zijn voldragen, En een nieuwe loop begon. Zoo teekent Da Costa in zijn schoon lied 16481648 het jubeljaar der vrijmaking. Het toen levende geslacht had haar va derland niet andere gekend dan zuchtende °nder den geesel des oorlogs. Nog levendig was de herinnering aan de martelvuren en kerkerstraffen den beminnaars der gewetens vrijheid opgelegd. Nog levendig was de herinnering aan de door de soldaten plat getreden landen en uitgemoorde steden. Eu nu erkende de Koning van Spanje mj art. 1 van den vrede van Munster de Nederlanden als vrije en onafhankelijke landen. Art. 3 en 5 bepaalden dat de Staten Generaal hunne veroveringen in Brabant, Limburg en Vlaanderen alsmede in vreemde ^erelddeelen behielden. Nog bepaalde art. de voorwaarde dat de Spanjaarden zich zouden beperken tot de vaart op Oost- lndië, gelijk ze toen was, zonder zich verder mogen nitbreiden. Met blister omstraald, trad de Republiek der Vereenigde Nederlanden in de rij van Europa's mogendheden op. Na een hard. te veel van toongevende zijde verzuimde vierde stand zich verblijden in de be vochten zege. Er is nu kans op dat wij een nieuw tijdperk tegemoet gaaneen tijdperk waarin ook het volk achter de kiezers zijn invloed op het staatsgebied mag doen gelden en zich vertegenwoordigers kiezen die meer dan do mannen uit de toongevende klassen met de nooden des volks bekend, voor de rechten van deze lang verdrukte kaste zullen opkomen. Althans dit hopen wij. Want zoo deze verwachting moest wor den teleurgesteld, en het evenals in Frank rijk, blijken mocht, dat zelfs het algemeen stemrecht den zegen niet brengt, en zelfs de meest radicale of sociale regeering van Staat of Stad, uit dat uitgebreid stemrecht voortgekomen niet vermag de nooden des volks te lenigen, te bitterder zal de teleur stelling zijn en het teleurgestelde volk zal zich niet onbetuigd laten jegens de partijen die het zoodanige verbeteringen, natuur lijk geheel te goeder trouw, halden „voor gespiegeld". Intusschen, de strijd is nog slechts ten halve gestreden. In slechts weinige districten zal het pleit reeds bij eerste stemming beslist zijn. XX VEV V7 V 111 ft Ill'lill" op het conservatisme dienen te voltooien. Doch ook dan zal men er nog niet wezen. Dan komt eerst de eigenlijke strijd. De strijd om zich voor te bereiden, dat ditzelfde conservatisme in de nieuwe aere, die aan staande is, op wetgevend terrein niet terug- keere opdat er geene belemmeringen zijn op den weg naar de betrachting van sociale rechtvaardigheid. En het allermeest zal daarbij wel gevor derd worden van de mannen van Patrimo nium die hun proeve van een sociaal pro gram reeds gereed hebben, en in de aan staande Meivergadering de uitvoering daar van zullen kunnen voorbereiden. Daarom juichen wij dan ook elke over winning toe die op het conservatisme van alle gading werd behaaldofschoon wij niet blind zijn voor het gevaar dat men hier en daar ook goede, verre van conser vatieve elementen zal hebben verwijderd. Alle partijen zullen hier en daar mannen hebben losgelaten die niet conservatief wa- nekkigen strijd was nu een eervolle vrede haar deel. Het wapen der Unie stelde voor eea gou den steigerende leeuw op een rood schild, houdende met den voorsten rechterpoot een zwaard en met den linker een bundel van zeven bijeengebonden pijlen. Rondom het schild las men in 't latijn eendracht maakt macht. De leeuw droeg een hoed op zijn kop, als teeken der vrijheid. Die hoed kon bij het sluiten van den vrede vervangen worden door een kroon. Is het wonder dat in 1648 in alle Neder- landiche steden en dorpen het schoone lied weerklonk dat Israel eenmaal zong bij zijne groote volksfeesten. Het lied in onzen 126en Psalm te vinden „Godt die heeft op ditmael voorwaar Bü ons |gedaen een werk seer klaer, Daerin dat wij tot dosen tijt Hertelijk vrolick zjjn, en verbljjt. Heer, wilt genadelick afwenden Ons gevangenis en elenden, Dat wij mogen wesen geljjck Een schoon wolgewatert aardtryek. Sjj die met tranen en verdriet Haer goot zaet zaeyen, soo men siet, Sullen wederkeeren met vreught, En dat maayen, zijnde verheught, Slj zaeyen haer goet zaet met weenen En sullen haest groot ende kleenen Komen, en brengen met vreught groot Haor volle schooven ia den schoot. Toch, met de geschiedenis achter ons mogen wij al hoogelijk den vrede roemen die in 1648 werd gesloten het zou met de waarheid in strijd zijn indien we meen den dat die vrede onverdeelde instemming vond. De groote meerderheid moge dank baar dien vrede hebben aanvaard, ook toen ren, wier geheele staatkundige leven een protest was tegen ditzelfde conservatisme, waartegen de kiezers, hier en daar onder wel wat al te wild, misschien ook minder christelijk krijgsgeschrei, thans te velde trokken. Misschien heeft de dokter hier en daar den gezonden voor den zieken arm geam puteerd. Een ramp, die niet te herstellen, een vergissing die niet te vergeven zou zijn. Maar over het algemeen is de uitzuive ring, vooral in onze groote steden, van het conservatisme datjden handel boven den landbouw, den meer gegoede boven den min der gegoede, den eersten stand boven den vier den, de niet godsdienstige schare boven de godsdienstige, de niet kerkelijke boven de kerkelijke, de liberale partij boven de an tiliberale, den werkgever boven den ar beider beschermde en bevoordeelde, een noodzakelijk kwaad geweest; en, niet om Tak te believen of Kuyper na te praten of Soliaepuiaii gelijk te geven of Treub er boven op te helpen, of Troelstre in de Ka ner te krijgen, maar uit zelfbehoud hebben de kiezers door hunne leiders voorgelicht tegen overigens waardige en Fouten daarbij begaan komen niet voor rekening der kiezers en oneerlijkheid gelijk die hier en daar zelfs tegen niet-conserva- tieven gepleegd werd, zal op het hoofd van den bedrijver neerkomen het volk heeft slechts zijn voorgangers gevolgd. Doch over het algemeen zal de thans gevoerde strijd in den lande een goeden indruk achterlaten, voorzoover hij bedoeld heeft den waren vooruitgang en de voor bereiding van het tijdperk van meer ge trouwe betrachting der maatschappelijke en staatkundige rechtvaardigheid. Voor den derden druk van Aya Sofia zoo schrijft Het Centrum heeft Dr. Schaepman een Voorzang geplaatst, die tintelt van heilige geestdrift voor het nieuwe democratische leven. Daarin schildert hij eerst den boozen geest van het Conserva tisme ontbrak het niet aan oppositie. In Zeeland vooral was de oppositie vrij sterk. Op 5 Juni werd de vrede alom in de Nederlanden afgskondigd, een plechtige dankdag gehouden en allerlei feesten ge vierd. De uitwisseling der wederzijdsche bekrachtigingen had plaats op 15 Mei, maar Zeeland trad eerst den 30sten dier maand toe, en alzoo was 5 Juni eerst de groote dag. Ónder de opposanten in Zeeland tegen het sluiten van den vrede schijnt Maxi- miliaan Teelink, toen predikant te Middel burg, wel de voornaamste geweest te zijn. Hij gaf o. a. een Grondigh Bewijs dat het een christelijke Mogistraet ongeoorloofd is de Paepsche supurstitiën ende afgoderijen toe te latenen hield den vrede met Spanje voor een verdorven gordeldie nergens toe zou deugen. Vondel stuurde hem daarvoor een Groote Bloedbullingthuis in den vorm van een gedichtje vol bittere scheld woorden. De oppositie tegen de vredes-prelimi- nairen liep hoofdzakelijk over de uitsluiting van Frankrijk en over de vrijheid aan de Roomschen in deze streken gewaarborgd. De oppositie gevoelde zich bezwaard omdat geen genoegzaam acht was geslagen op de zorg den Magistraat op te dragen voor de ware Gereformeerde Relegie, de eenige.Tand en zegen voor onzen Staat, zoomin* hier te lande als in de Meijerij of in de Baronie. Er waren naar het in zien der oppositie te vele disputahele termen'''' die de Papisten, gelijk te vreezen is, door haar faveur alhier tot haar voor deel genoegzaam zullen uitwerken. Daar was ook niet genoeg vrijheid be dongen voor „onze Religions-verwanten in Duitschland, Vlaanderen en Brabant, die Een geest die alle banden Van recht en liefde scheurt, Op bergen van ellende De hoogen hooger beurt. Een geest die vrijheid predikt Gij, worstelaren, op 1 Elk staat de heirbaan open Naar 's levens hoogsten top. Den sterkste zij de krone, Of heel de menschheid lijdt Ik wordt de mensch geboren, Ik blijft hij 't allen tijd. Den weinigen zij de eere, Den weinigen de macht Of duizend duizend sneven In ongekenden nacht. Of iuillioenen worstlen Met honger en met pijn, Wat maakt het zoo de grooten Slechts waarlijk grooten zijn. Aan hen behoort de wereld Het volk, de maatschappij, De wijsheid en de| waarheid, Het recht, de macht ziin zii 1 Dan de geest van het Anarchisme, die hier tegen inwoelt Maar uit de diepte komen Ook geesten, wreed en fel En roepen om vergelding Na 't lange logenspel, En schennen de ijdelheden Van hoogmoed en van waan, Bewierookt en aanbeden, Met schampre woorden aan En roepen tot de scharen Het volk, het volk zijt gij, Gij, hongermartelaren, Hebt recht tot heerschappij. Vernietigt gij de wereld, Die u zoo lang bedroog, Dan rijst uit de oude puinen, Een nieuwe wereld hoog! zoovele gebeden voor ons hebben uitge stort tot God, om door onze overwinning, ten minste van den conscientie-dwang ge lijk de Papisten hier te lande vrij te zijn. Daarop was, naar het gezonden request, niet genoegzaam achtgeslagen, en evenmin was er voldoende satisfactie aan Frankrijk gegeven. Daar kwam nog bij dat de Provincie Zeeland niet zou kunnen deelen in de rechtmatige voordeelen, zoowel ten opzichte van de West-Indische compagnie, als door het sluiten der havens van Vlaanderen. Bovendien behoorde een cordon van vestin gen aan de grenzen van Zeeuwsch-Vlaan- deren 'opgeworpen gesloopt te worden. Dat waren de wenschen der oppositie, die evenwel niet verwezenlijkt zijn ge worden. De geschiedenis ging ondanks de protesten van Zeeland voort, en onder de Staten van Europa nam Nederland voortaan een eer volle plaats in. Handel en scheepvaart stonden op een hoog standpunt. Naar de Levant en de Middellandsche zee, zoowel als langs den Rijn gingen de schepen der Unie. Uit Oost- en West-Indië werden schatten aan gebracht. Naast den handel ontwikkelde zich een leven van wetenschap en kunst. De eene Hoogeschool verrees na de andere. Na Leiden, Franeker, Gro ningen, Amsterdam, Utrecht en Harder wijk. Latijnsche scholen ontstonden in tal van onze steden. Hooft, Vondel, Cats en Huygens zijn vier namen in staat om de gulden eeuw der letterkunde te vormen van de Republiek. Hugo de Groot vereeuwigde zijn naam De logen roept den logen, Dat is het wraakgericht Van waarheid, recht en vrijheid In 't wreede vlammonlicht. En dan ten slotte de zegekreet der Christelijke Democratie Het volk is van den Heere Zijn eenheid is van God, Zijn éenheid wonder stralend In hoog en lager lot. Zijn éenheid, die voor allen Eén liefde kent, éen recht, Door d'éenen geest de velen Onbreekbaar samenhecht. Die allen safiin doet dragen Der zonde leed en smaad. Slechts tegen haat en logen Den strijd kent en den haat. Die honger en ellende Bevrijdt met koningshand, Uit alle levenskringen Den geest der zelfzucht bant. Duitsche bladen vermelden een nieuw plan om een kolonie op communistischen grondslag te stichten, thans in den omtrek van den Mont Kenia, ten zuiden van het Viktoriameer in Afrika. De grond zou in deze kolonie, noch het eigendom der individuen, noch dat der ge meenschap zijn, doch aan ieder ter beschik king staan zonder betaling. De eerste groep kolonisten, samengesteld uit een twintigtal personen, behoorende tot verschillende nationaliteiten, zal bij het begin van het volgend jaar uit Hamburg vertrekken. Zoo bericht Recht voor allen en de Getuige knoopt er de volgende juiste opmerkingen aan vast „De grond niet in persoonlijken eigendom ook niet het eigendom van Staatook niet von de gemeenschap, doch aan ieder de be schikking zonder betaling. Daar zijn de gewone Socialisten nog maar conservatieven en achterlijken by. en illustreerde zijn tijd door zijn rechtsge leerde werken, gelijk van der Does door zijne geschiedkundige. Het land dat een Rembrand voortbracht stak het land dat een Rubens had voortgebracht, op 't ge bied der schilderkunst naar de kroon. Van der Helst, Bakhuizen, Van de Velde, Jan Steen, Gerard Don, Potter, Frans van Mieris vormden de lijfgarde van den Koning onder de schilders. Zoo ging de Republiek, thans vrij en frank een schoone toekomst tegemoet. De vrede van Munster was het stempel doorEuro- pa gedrukt op een langdurigen strijd voor de gewichtigste levensbeginselen. Door de Republiek der Vereenigde Nederlanden te erkennen, huldigden de Mogendheden der Germaansche, maar ook die der Latijnsche rassen de groote waarheid, dat geen Sou- verein het recht heeft, zijne eeden te bre ken of bestaande wetten af te schaffen en zijn wil in geloofszaken aan anderen op te dringen en dat ieder volk het recht heeft om God te dieaei^ zooals het door zijn Woord meent te verstaan. En dan nog ditdoor dien strijd voor gewetensvrijheid had het Nederlandsche volk de eigenaardige roeping ontvangen om, gelijk eenmaal Israel te midden der Heidenen, de deugden Gods te verkondigen, en in de christelijke wereld de vrijheid der Protestantsche kerken en volken voort te planten en te handhaven. In hoeverre het Nederlandsche volk die roeping heeft vervuld, tracht ik met te betoogen, als niet tot mijn bestek behoo rende.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1