tl Bok* K e r k n i e u w s. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. Be aanstaande verkiezingen. POSTERIJEN. Overzicht verkoopingen enz. Afloop verkoop BURGERLIJKE Goes, Hontenisse, Oosttmrg, Zierikzee, "Den Helder, Enkhnizen en Dokkum, zullen niet Woensdag maar Donderdag geopend worden. De lieeren W. Hovy, jhr. mr. A. F. de Savornin Lokman en jhr. mr. W. H. deSa- vornin Loliman kekken kedankt als lid der antirevolutionaire kiesver. te Amsterdam, wijl zij ziek niet konden vereenigen met kot kesluit der vereeniging om ook radica len candidaat te stellen voor de a. s. Ka merverkiezing. De Goesche Courant keeft in een no- aanal de kiezers verzonden, nu de zaken in de antirevolutionaire partij te Goes alzoo staan, in allerijl den keer Stigter candidaat gesteld. Een paar leden der roomscke kiesver- eeniging komen er tegen op dat de keer Lokman door ket kestuur der roomscke kiesvereeniging wordt aankevolen zonder dat eerst de leden gekoord zijn. Zij ver zekeren dan ook dat de roomscke kiezers in ket distriet den wenk van mr. Baklmann en de roomscke kiesvereeniging niet allen zullen opvolgen. Een verzekering die ongeveer gelijkstaat met de mededeeling dat niet alle antire volutionairen zullen stemmen op den can didaat der antirevolutionaire kiesvereeni- gingen. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Hoedekenskerke ds. A. Yeenkuyzen te Nederhorst. den Berg en ds. P. de Buck te Oostkapelle. Bedankt voor ket keroep naar Streef kerk' (bij Dordt) en voor dat naar boester- bergj'idoor Dr. J. W. F. Gobiusdu Sart te Nieuw en St. Joosland. Geref. Kerken. Beroepen te Serooskerke B ds. G. Vlug te Barendreckt. Tweetal te Arnemuiden ds. J. H. h. Gangel te Aalten en dkr. A.Steijling, cand. RECIITSZ A li EN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zaak-Lampier. Voor de recktbank te Middelburg werd Vrijdag behandeld de zaak van Lampier, beschuldigd van den drievoudigen moord te Marolleput. De zitting werd door een overtalrijk publiek bijgewoond. Volgens de verklaringen van de deskundigen is Lampier geheel toerekenkaar. Het bleek, dat bij den moord gepleegd keeft om geld te stelen en daarna met Leonie Marie Notelaar, met wie bij liefdesbetrekkingen bad aange knoopt, naar Amerika te vertrekken. Met dat doel is bij naar de Marolleput gegaan, gewapend met een nijptang en een egge- tand. Aan de woning gekomen zijnde keeft hij de daar wonende vrouwen gewekt met de boodschapik kek goed nieuws. Daar op werd de deur geopend en keeft bij de vrouw die hem opendeed, een slag toege bracht met een nijptang, vervolgens de an deren, waarvan bij er een den dijk op was nageloooen. Niettegenstaande op de lichamen der on- gelukkigen verschillende steken en sneden aanwezig waren, blijft bij ontkennen een mes gebruikt te kekken. Ook ontkent hij dat zijn handen met bloed bevlekt waren. Hij heeft niets gedaan dan geslagen. Nadat kij de vrouwen onschadelijk bad gemaakt is kij inde woning teruggekeerd, keeft twee kisten opengemaakt en daaruit een en ander genomen. Aan Leonie Notelaar keeft hij 's morgens op de kofstede van De Millianno ten ge schenke gegeven twee rokken, een paar gouden oorbellen en een goud geldstukje. Als kern door den voorzitter een en ander werd gevraagd en er een nadere verkla ring was gegeven, antwoordde kij voort durend van zelf. Zoo zeide kij op de vraag van den voorzitter of kij de vrouwen uit den weg had geruimd om met zijn meisje naar Amerika te kunnen gaan: Vanzelf mijn heer de voorzitter, gij zoudt dat immers toch ook gedaan hebben, om je meisje te kunnen krijgen. Leonie Notelaar die als getuige optrad, verklaarde dat Lampier kaar den avond van den moord, nadat zij terug waren van ket melken, gezegd heeft, dat hij den koel ging omgooien te Marolleput, om daarna met kaar naar Amerika te kunnen ver trekken. 'sMorgens heeft kij kaar gezegd, dat ket gebeurd is en keeft zij twee rok ken en een doosje, waarin twee gouden oorbellen waren, van kern gekregen. Het goudstukje bad zij niet gezien, hoewel Lampier volhield, dat zij ket in zijn bij zijn in kaar portemonnaie had gestoken. Door den voorzitter werd kaar schan delijk gedrag onder ket oog gebracht en er op gewezen dat zij in', staat was ge weest om ket Lampier te beletten door hem op ket slechte van zijn staat te wij zen of er de politie kennis van te geven. Zij kleef volkouden, dat zij niet wist dat Lampier ging moorden. Wel had kij vaak gezegd te wensckcn dat zij maar „ka pot" waren. Slechts een paar maanden had zij kennis aan Lampier en zij was volstrekt niet voornemens geweest met hem naar Amerika te vertrekken. Na ket verkoor van nog eenige andere getuigen eischte ket O. M. tegen Lampier levenslange gevangenisstraf Uitspraak werd bepaald op 24 dezer. Te Oost-Souburg is ket drink water zóó schaars, dat men twee-en-een halve Cent per emmer betaalt. In den laatsten tijd ontvingen eenige geachte ingezetenen van Tolen ongeteekende brieven, waarin zij, onder zekere bedrei gingen, verzoekt werden op daarvoor aan gewezen plaatsen een zeker bedrag te leggen. Als verdachte is zekere M. v. D., een jongmensck van geachte familie, geboeid naar Zieriksee overgebracht. Kolijnsplaat. De werkman, die Don derdag op het werk aan den nieuwen in- laagdijk in den Nieuw-Noord-Bevelandpolder ket ongeluk had eene kar met grond op ket lijf te krijgen, is Vrijdagavond reeds tengevolge der inwendige verwondingen overleden. N. R. C. Wemeldinge. Zaterdagavond moest de zwager van P. Kosten alhier, naar Krui- ningen met wagen en ploeg en daar het paard betrekkelijk jong was reed kij zelf een eind mee. Ook beging kij de onvoorzichtigheid om ook zijn zoontje van 6 a 7 jaar op den wa gen mee te nemen. Al spoedig ging ket paard op kol, volgens sommigen zeggen door dat ket lemoen te kort was. Het wagentje kwam terecht in den tuin van J. Ferdinandusse, sloeg ket onderst koven, waarbij de voerman er af vloog, een eind meegesleept werd, en zich be langrijk bezeerde. Het knaapje kreeg den ploeg op zich en beliep ernstige verwon dingen aan hoofd en hals. Dr. van der Maen heeft ket knaapje da delijk onder behandeling genomen en de wonden op vier plaatsen dichtgenaaid. Zijn toestand is bevredigend. Wemeldinge. Zaterdag nacht is in gebroken in de consistoriekamer der Ned. Herv. Gemeente, met ket doel om de kas der diakonie te bestelen. Ofschoon er keel wat geweld aan de kas is geschied, gelukte ket echter niet bij de centen te komen en hebben de daders daarop drie flesschen wijn meegenomen. Door opschuiving van een raam zijn ze binnengekomen en weggegaan. Hansweert. Zondagmorgen werd al kier door ket Belgisch stoomschip „Energie" kapitein H. van Oosten binnengebracht ket belgisck tjalksckip „vier gebroeders" schip per J. De Buijsscher gelaten met tarwe komende van Belgie met bestemming naar Middelburg; genoemd schip keeft aan den grond gezeten waardoor ket zijn roer keeft verloren. Ovezande. Een paar dagen geleden keeft alhier een schaap niet minder dan 6 jongen geworpen. Hansweert. Zaterdag is op de Suiker plaat aan den grond gevaren het barkschip „Hiram", komende van Noorwegen met be stemming naar Gent. De lading, bestaande uit hout, wordt gelost, om zoo mogelijk ket schip weder vlot te krengen. Middelburg. Heden verliet alkier het ss. Gelderland na verrichte reparatie, ket droogdok, naar Vlissingen gesleept wordende om aldaar van machines en ketels te verwisselen. Iemand te Zomeren, kij wien Zondag een som van f 300 ontvreemd is, vond eenige dagen later ket gestolene in zijn turfschuur terug. Slechts f 1 ontbrak aan de som. Vrees voor ontdekking schijnt den dief tot de teruggave geleid te hebben. Tweelingen uit eene gemeente nabij Haarlem, die dit jaar aan de loting voor de militie deelnamen, wensckten kun lotings nummers onderling te ruilen, doch misten de middelen om de vrij hooge kosten van een notarieel contract van nummerverwis seling te betalen. Zij wendden zich daarop tot de Regeering, om op grond van onver mogen, in elk geval van de kosten van registratie (bedragende f 30), te worden ontkeven. Bij gunstige uitzondering is kun verzoek toegestaan door den minister van financiën. Te Wageningen is met de tram over reden een jongmensck dat op jde railslag te slapen. De tram ging hem over de borst. Het deerlijk verminkte lijk werd naar ket ziekenhuis ovargekrackt. Dronkenschap schijnt ook hier weder de oorzaak te zijn. Eik jaar vertoonen zich opnieuw de aard vlooien in den tuin. Het zijn gevreesde gasten, die groote verwoesting onder de jon ge plantjes kunnen aanrichten, vooral wan neer deze hij zoogenaamd schraal weer in nun groei stilstaan. De meeste gaan dan ook te gronde. Toch behoeft men de hoop op levensbehoud voor ket pas opkomende gewas nog niet op te geven, indien men n. 1. den grond maar besproeit met een mengsel van 4 Liter zand en 1 Liter petroleum op de 25 M*. Dat verdrijft de aardvlooien. Mochten ze over eenigen tijd onverhoopt weer terugkomen dan zijn de planten wel al zoo zeer ontwikkeld, dat de vijand ze niet meer deren kan. Uit Florence wordt van een opzien, barenden spoorwegroof melding gemaakt. De ingenieur Gonsalonieri, sliep in een waggon eerste klasse, toen terwijl de trein in vollen gang was in de aan grenzende waggons, die leeg waren, plot seling twee gemaskerde mannen de portieren openmaakten en de coupé binnentraden, waarin Gousalonieri lag, dien zij revolver en dolk op de borst zetten om daarna met zijn horloge en zijn portefeuille inhoudende een bedrag van 600 lire, spoorloos te ver dwijnen. Dit voorval heeft niet weinig opzien gebaard, daar men zich volstrekt niet verklaren kon, hoe de boosdoeners den trein hebben kunnen verlaten, de buiten gewone snelheid, waarmede de trein voort rolde, in aanmerking genomen. Onder de Laplanders heerscht tegen woordig zoo bittere nood, als in deze eeuw nog niet kot geval is geweest. Aanleiding er toe is de eigenaardige toestand van de gevallen sneeuw in dezen winter. Terwijl de rendier-kudden anders zeer gemakkelijk kun voedsel (rendier-mos) onder de sneeuw weten te vinden, is kun dit dezen winter onmogelijk. De sneeuw ligt zoo diepenis zoo hard dat de rendieren er niet doorheen kunnen delven. Aan de zijde van Finland was echter voor de dieren rijkelijk voedsel te vinden en tengevolge daarvan gingen zij bij duizenden over de grenzen. Sedert tal van jaren echter heeft Finland verbods bepalingen gemaakt tegen het overschrijden der grenzen door Laplandsche kudden tengevolge daarvan moet op ongeveer dui zend dieren beslag zijn gelegd. Daar de rijkdom der Laplanders uitsluitend uitkun rendieren bestaat, zijn keel wat eigenaars er van tot den bedelstaf gebracht. Een tweede plaag voor de ongelukkige Lap landers is de veelvraat, die in het land rondsluipt en honderden rendieren doodt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Mag ook ik een klein plaatsje in Uw klad vragen velen toch hebben reeds zoo eens iets gezegd wat kun op het harte lag en ook ik zou dat gaarne willen. Wij leven in een tijd van strijd een strijd welke gestreden wordt, als gold het 't behoud van het leven. Nu 'tis dan ook geen kleine zaak waarom het gaat en het is voor velen een sckoone gelegenheid eens wat op den voorgrond te treden. Zoo ik echter zelfs aanneem, dat die strijd met de edelste bedoelingen meegemaakt wordt, dan nog blijft er, vooral inde Christelijke partij zeer veel raadselachtigs voor mij over. „Een goed christen is een goed burger" alles wat dus dat burger-zijn raakt, raakt hem. Vandaar dat het zeker gewettigd is zoo een Christen zich op staatkundig terrein beweegt. Toch is die mensch in de eerste plaats een christen en dit christen zijn moet alles wat hij doet of laat heheerschen. Lees ik dan dat die zelfde christen hier geen blijvende stad heeft, dan kan ik me nog maar niet verklaren, hoe men zich zoo warm moet maken over zulk een zaak en vooral dan niet, als men weet dat het onder geestverwanten warme hoofden en koude harten maakt, 't Is alles en alles over de kieswetover art. 80over can didaat die ot dieen voor het meer gees telijk leven blijft een sober brokske over. En het ergste verschijnsel van alles is wel, dat predikanten zich op den voor grond plaatsen, terwijl zij als ontwik kelde menschen met de geschiedenis in de hand moesten weten welk een nadee- ligen invloed dit heeft op den politieken toestand. Niet verschijnen zij om de zee der bruischende hartstochten te doen bedarenneenen dat is het treurige om die zee nog feller te doen zieden en koken. We leven niet meer in een tijd waarin de meer ontwikkelde mensch een ja-en- amen-zegger is op al wat de predikant zegt of doet. Ook een predikant heeft zoo af en toe een correctie noodig. En vooral dan als de prediker zelf beheerscht wordt door tochten, die tot verbittering, ja zelfs tot verbreking aanleiding geven. Hoe ge heel anders zou het zijn, zoo zij beheerscht werden door den geest der liefde. Dan zouden zij geen aanmerkingen maken over jeugd of wat dies zij, maar denken „han del zachtkens met den jongeling"aan merkingen die zij zelf overtreden door op hun beurt weer tegen oudere personen hun meening te doen gelden. Dan zouden zij behartigen „een goed woord vindt een goede plaats" dan trachten met den mantel der liefde alles te bedekken dan zou vrede gesticht, haat en nijd geweerd worden. En nu? Hoe treurig dat de predikant zich meer en meer van zijn terrein begeeft; dat hij geen Herder en leeraar -maar agita tor wordt. Hoe jammerwant al de tijd aan de verkiezing gewijd, wordt een nadee- lig saldo voor de gemeente. Hoe kan iemand, die de geheele week vol zit met verkiezings ideeën, des zondags anders zijn? Of kan hij dan weer prediken over zonde, vrede, liefde Er is nog meer. Ik heb het altijd on edel gevonden zoo een fabrikant influen- ceerde op de stemming zijner werklieden wat hij zeer gemakkelijk kan doen waardoor dus de vrije verkiezing een bedrog wordt. Dat vind ik een onzedelijke daad. En wat doet tegenwoordig de predikant? Er ontbreekt nog maar aan dat hij des Zondagsmorgens in de kerk een verkiezings rede houdt. Wie ook, een predikant moet van dat overwicht geen gebruik maken. Laat hij in stilheid en ootmoedigheid desgeestesde gemeente dienen er blijft genoeg te doen over als hij zijn roeping zoo hij die heeft getrouw vervult. Dan zal er geen haat en nijd meer onder de broederen zijn, maar men zal eendrachtiglijk samen werken tot bloei der kerk van Christus. Zie! mynheer de Redacteur, dat had ik zoo op mijn hart en aan de zucht het terneer te schrijven is voldaan. U dus mijn dank te brengen is 'tgeen mij nog rest. Uw dw. dn. X. Door verschillende kiezers binnen mijne woonplaats gevraagd zijnde om raad in zake de a. s. verkiezing Vooral wat de eandi- dat.en in het hoofd-kiesdistrict Goes betreft heb ik als volgt geadviseerd. Men stemme bij voorkeur op een voor stander van de kieswet Takaangezien het kiesrechtvraagstuk in de eerste plaats moet worden opgelost. In het hoofd-kiesdistrict Goes is de keuze zeer moeilijk, doch men bedenke dat elke stem aan den heer Ktigter, dien ik overigens zeer hoog acht, in het onderhavige geval ten voordeele moet ko men van den tegenstander der kieswet Tak, den lieerde Savornin Lokman, terwijl de lieer Huvers vooral dan kans van slagen heeft wanneer men alle stemmen, die men aan den heer Stigter had wensclien te geven nu aan den heer Huvers geeft. U mijnheer de redacteur dankzeggende voor de verleende plaatsruimte. UEd. dw. dr. F. P. ÜUDENS. Arxemuidex, 9 April. Mijnheer de Redacteur Paulus nam hetjtegenover Petrus op, toen deze de heidenen buiten den uitverkoren kring wilde houden, zoolang zij tenminste niet het kenteeken der besnijdenis hadden. Petrus beriep zich op de heilige grond wet: op het Woord des HeerenPaulus deed dat ook, maar gaf eene andere, eene betere uitlegging, eene uitlegging, waarbij alleen het geloof werd geëischt om bevoegd heid te verkrijgen tot opneming in den ge- wijden kring. Het volk nu moest kiezen tusschen deze beide groote mannen, en het heeft gekozen het koos weldra als een eenig man de zijde van Paulus. Willem de Zwijger koos in zijn tijd ook de zijde der kleine luiden tegenover de Regenten. Calvijn en Luther namen het ook tegenover de hiërarchie voor het volk op. Dat deed ook Groen van Prinsterer schier zijn geheele leven door. De hiërarchie, de regenten en de conser vatieven van alle gading hebben altijd de rechten van het volk beknibbeld en zich vreesachtig voor het volk betoond. Jezus boog zich altijd tot het volk neer. Onder het volk heeft hij er altijd meer gehad die Hem vreesden dan onder de gegoeden en grooten der aarde. De vrees die bij zeer velen in het spel is, is en was steeds eene slechte raad geefster. En het bewuste artikel 80 van de grond wet mag niet gelijk gesteld worden aan de stellige uitspraken der Heilige Schrift. Immers het was van eerst af voor velerlei uitlegging vatbaarduidelijk en afdoende begrenst het den kring niet der toekomstige Kiezers. Men kan er zoover mee gaan als Tak in zijn ontv^rp ging. Men kan er echter ook slechts zoover meegaan als de heer Lokman en anderen gaan willen. Maar nu te zeggen, mijne uitlegging is de eenig ware, waar men even groote mannen en daarenboven het gesprokene bij de vast stelling er van tegen zich heeft, dat gaat niet aan. Dat is zijne uitlegging gelijk te stellen met de stellige uitspraken der Hei lige Schrift. Hoogstens staat het gelijk; liever kan men het vergelijken bij de twij felachtige dingen, bijv. bij het eten van hetgeen den afgoden geofferd was, en waar van het golddien het zonde is, dien is het zonde. Doch de heer Lokman zegt omdat het mij zonde is, is het ook u zonde. Lees maar de woorden uit zijn brief aan de kiesvereeniging ze luiden„Het spreekt toch van zelfdat ik niet Dr. Kuyper kan uitnoodigen in mijne plaats te verrichten wat ik ongeoorloofd acht." Wat is dat anders dan dit beruchte en voor velerlei uitlegging vatbare artikel en de eigene uitlegging er van in casu gelijk te stellen met de stellige uitspraken der Heilige Schrift. Door dat de heer Lohman dit doet, is het ook alleen te verklaren dat hij zich tegen over onzen Löben Seis candidaat heeft laten stellen in het district Ede. Is hij voor de bedoelde finale kiesrechtuitbreiding waar voor ook Löben Seis is, dan toch blijft daarvoor geen andere verklaring over. Is hij echter tegen de bedoelde finale kies- rechtuitbreiding, afgedacht van zijn grond wettig bezwaar, dan kan ook hierin de reden liggen van zijn optreden tegenover Löben Seis. Ik voor mij geloof dat de heer Lohman niet bedoefde finale uitbreiding. Voor zoover de grondwet het toelaat wil hij ze; maar ze laat ze niet zeer ver toe, naar zijn inzien wil ook Lohman de finale zooals wij, dan is het onverklaarbaar dat hij zich tegenover zijn vriend Löben Seis candidaat laat stellen want zijne uitlegging der grondwet een ander opdringen dat gaat toch zooals hij ook wel weet te ver. Het is alleen te verklaren wanneer hij de door ons bedoelde finale een ramp acht. De heer Huvers acht ze nu de Overheid ze aanbood, geboden, ja, zelfs een eisch van billijkheid en rechtdaarom staat hij te genover Lohman. Wanneer de heer Loh man ze een ramp acht kan hij fier en vrij tegenover Löben Seis staan. Is dit het geval dan is het de vraagof het volk genoeg zaam op de hoogte is gebracht De Roomsch-Katholieken kunnen zich die ook met het oog daarop voor den heer Lohman hebben verklaard We hopen dat hierover licht zal opgaan. Wij moeten weten wat wij aan elkander hebben. In goed vertrouwen te handelen had de Joden zelfs tegenover Petrus den apostel der Joden op een geheel verkeerd spoor kunnen brengen. Wie weet hoe velen dien tengevolge geruimen tijd óp een verkeerd spoor zijn geweest. Het volk dat kiezen moest tusschen Paulus en Petrus had behoefte aan inlichtingen, de zaken moesten hun duidelijk worden ge maakt, teneinde te kunnen kiezen. LITTOOY. Middelburg7 April '94. Mijnheer de Redacteur In een heden ontvangen strooibiljet ten gunste van de candidatuur Huvers komt het volgende voor. „De voorstanders van de candidatuur Lohman ontbraken op een enkele na, en ook deze verliet de zaal waar er gelegenheid tot debat gegeven werd". Ik vermoed dat ondergeteekende bedoeld werd met die „enkele". Hiertegen merk ik op dat er meer voorstanders van de candidatuur Lohman waren en dat ik heenging le. omdat Ds. Kapteyn die pauze gaf om zich voor te bereiden tot het debat eerst Ds. Littooij het woord gaf dat nog al tamelijk lang duurde; waar nu verschil lende sprekers waren aangekondigd op het convocatie-biljet vermoedde ik dat die rij sprekers achtereenvolgens zou optreden en dat werd mij te laat. Ik laat voorts gaarne aan de voorstanders van dhr. Huvers het genot om te meenen, dat de sprekers op afdoe nde wijze hebben gesproken. Ik wil echter opmerken dat de kwestie die thans broeders van elkander scheidt slechts een bescheiden plaats heeft inge nomen in die redevoeringen. Het grondwettig bezwaar, een kenteeken van welstand of een bewijs dat iemand zich en zijn gezin onderhoudt werd door dhr. H. afdoende opgelost nl. ieder die niet bedeeld wordt, hoe weinig hij ook heeft om te eten al is het maar brood met snert gesmeerd in plaats van met boter enz. enz. wat gaat het een ander aan als zoo iemand maar tevreden is, de heer H. noemt hem, iemand die in welstand is!I Alzoo als de heer H. een kieswetartikel moet redigeeren zal het luiden, al wie tevreden leeft en daarvoor het bewijs levert door niet meer voor zich of zijn gezin te vragen dan hij kon verdienen en liever half ver hongert of zich met het slechtste voedsel behelpt krijgt een stembiljet. Dit is slechts een enkele greep. Voor zulke beginselen? moet dhr. Lohman, wiens leven en streven èèn ge tuigenis is, dat hij voor de rechten van het geheele volk en niet het minst voor de werklieden heeft geijverd, vallen. Zullen de kiezers dat durven doen C. ORANJE Lz. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden, verzonden door het Postkantoor Middelburg gedurende de 2e helft der maand Maart 1894. H. Dominions, Dordt. Vlet en Zoon, Gouda. A. Dronkers, MiddelburgWed. Engelman, Rotterdam. Donderdag 12 April. Krabbendijke, 11 uur. bij Krijger, door not. Mulock Houwer, '/a in de oesterput aan Roelshoek, het erfpachtsreebt van 3 huizen, Oostpolder; pachtrecht perc. 156, 1584, 160« met */3 in den vloeiput. Daarna roeiboot. Vlisslngcn, in het hotel du Commerce, 7 uur, door nut. Bosch, 3 huizen, op het Eiland, 90 cA. Groote markt 33 cA. en Lange Noordstr. B 9 groot 68 cA. Heii Helder, verpachting van 15 visch perceelen en 7 wierwaarden in de Zuiderzee door den Ontvanger, a voor twee jaar, 15 perc. visscherij in de Zuiderzee bij het eiiand Wieringen, te beginnen 1 Aprii; i voor het seizoen 18947 Wierwaarden gelegen in 7 vischperceelen. Boskjes met voorwaarden a f 0.10 by den Ontvanger. Oudelande, 11 uur voor Ruisaard door not. v. d. Kloes, 3 melkkoeien, 2 runders, 1 drachtige zeug, biggen, vieeschstangen, aardappelzeeft, ladders, enz. Vrijdag 13 April. Hansweert, 10 uur bjj Beekman door not. Prins gemaakte kleoderen, potten, pan nen, touw, borstelwerk, graanschoppen, haard, schilderijen, stoelen, enz. Westkapelle, 2 uur in de Noordster, 3 perc. bouwl., Grintweg, 94 A. 2 pereeelen weiland aan den ouden Zandweg, 9130 cA. door not. Huvers. Ierseke, 2 uur, door not. Mulock Houwer in de Oesterbeurs, 200000 boven de rijks- daalper, 200000 boven de gulden, 350000 beneden de gulken, alles aanslag '92. En 270000 le, 330000 2e soort. Een partijtje klein goed, 45000 aangeslagen pannen, 27000 leege pannen. '«Heer Abt«kerkc, 11 uur by wijlen Stevense, door deurw. Hoilmann, chiffon nière, latafel, barometer, tafels, 2 bedden, Cats, kippenren met kippen enz. Zaterdag 14 April. Kortgcne, door not. Roelof, by" dhr. Rademaker, 2 uur, veeren bed, eikenhouten kabinet, mahoniehouten uittrektafel, baro meter, pendule met glazon stolp, enz. Biezelinge, verpachting bij Vervaat, 3 uur, door not. de Vos, voor 10 jaar, 14 perc. bouwland. Maandag 16 April. Itrlgdamnic, 2 uur by Mennes, ver pachten 6 perc. bouw- en weiland door not. Tak, St. Laurens achter hofstede Melse, samen 7.4880. Woensdag 18 April. Veere, by wed. Volkers door not. Tak, 5 melkkoeien, 1 kalf, 1 hit met tuig, 1 varken, 1 kar op veeren, turk, bouw- en melkersgereedschap. Vrijdag 20 April. Hats, by v. d. Maas, door not. Overman 1 uur, 5 perc. Lucerne klaverland in Leen- derl; Abrahampolder verhuring om 3 maai te maaien. Ap Prii Dinsdag 24 Cloee, 8 uur, in de door not. Pilaar, een winkel ell pakhuis, 656 cA., 's H kinderenstraat. Een pakhui; grond, D 63 k, 50 c.\. Woensdag 25 A Terneuien, 2 uur, vo not- v. d. Moer, 4 rytuigpaa merrie, 2 landauers, 1 cale soons tilbury's, 2 vrachtkai tuig, enz. Donderdag 26 Evcrsdijk, door not. Gd uur, inspan, als4 veulendri 4, 6 en 20 jaar, 4 andere r paarden, 4, 10, 19, 3 en 1 melkkoeien, 1 vare koe, 2 2jarige vaarzen, 1 2jarige vaarzen, 1 jaarling stier, 2 biggen, 1 vet varken, 2 menwagens, 1 wagen metj waterwagen, driewielskar, 3 sleden, 3 gewone, 2 zaai-, ploeg, 2 peen molens, 2 kar en droog hout, most. hooi, stj - Het bestuur van h( waterschap „Schorpenisse" b de vernieuwing en hot ond( kram, rijs- en aardéwerk, b steenglooing en de verbo woning van den waterbouw naar, loopende over liet diei het geheel zijn 7 biljetten L. Moerland te Staveniss v. Popering te Bruinisse 191 te Middelburg f9770. C. Bol f9749. Van den Brink t f9720. J. de Jonge te Bieze G. Larooy te Schorpenisse f Den laatste is behoudens Ged. Staten het werk gegu iVIARKTBERICI AXEL, Oude Tarwe 16.50 a f6.75 f6.25 a f6.60 Rogge f5.50 a tergerst f7.50 a 18. Zon; f7.25. Haver f6.- a fO.—a fO.— Voererwteij Paardenboonen f7.— a f 11.a f 15.-. Koolzaac Alles per 100 K.G. Koolz: Aardappelen f2.25 per 104 Rotter Tarwe en Zomergerst, Buiten landsche en Meel va; Nieuwe Tarwe 1 Rogge (nieuwe) Wint ergerst. (nieuwe) Zomergerst. Chevaliergerst Haver(jarige) Paardenboonen Erwten Kookerwten Bruine Boonen Witte Kanar i ezaad (nieuwe) Koolzaad (nieuw) Lijnzaad- Lp de VEEMARKT van h gevoerd 0 paarden, 0 vette runderen, 130 vette kaj tere kalveren, 37 schapen 474 varkens, 0 bokken. De pry-.en waren als volgt le qual. 70 a 00, 2e qual. 64, 3( kalveren le qual. f 1,05, 2e qu schapen le qual. 60, 2e qual le qual. 23 2e qual. 2? licht soort 20 a 21 c Vlasbeurs 24550 steen bla| wit. AJUIN 0000 balen a f 0 Zeeuwsche EIEREN f 0, Aardappels. Zeeuwsche jammen f 1,60 sche blauwe f 1.90 a f 2.— Van de Makelaars Cantzlaar te Rotterdam MEEKRAP. Vast met 1893. Onb. f 15 a 16Vs naar k PETROLEUM. Onverande: Van 7 - 9 April MIDDELBURG. Ondertrol jm. 27 j. en A. S. van Zaa Bevallen P. Yssel geb. G Salberg geb. Kakebeeke d. - Poel geb. Douw z. P- M de Munck z. Overleden: H. E. Olree w Munck 51 j. GOES. GeborenJacobus Marinus Verburg en Dtna v Van 81 Maart tot VLISSINGEN. Ondertrou1 baaij jm. 29 j. en G. van A. Hannik jm. 30 j. en A. Jd. 20 j. - J. Janse jm. L van Zaaien jd. 26 j. - J- J- en D. Yisscher jd. 28 j. lm. 30 j. en G. Germans jd, BevallenC. P. Meeusen i C. W. Contant geb. van N- Dekker geb. Louisse d. - k®b. Vanoutrijve d. J. JJmderhoud z. B. van de M. Hoftyzer t,—-„moua yfaamse d. 2. - trt ^eKemaate geb T H- J- Harting geb. v r, J- Debra geb. Aspesla ^verleden: J. de Landmr Men A, .lllebert man van 1 A t J - C. H. van Ocl 75 anBenberger man van J-J- van den Berg 4 - UV.H Over de maand Maai %abbendijke. Gehuwd jm. 28 j. en n den 7, BastiaaJ den Exter de Jager. 21, ^ehjren crneliR j oasLia Adrian^ - er van Romein Ir! Jilt. 2 y Ma.cue Lever

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2