NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH ij k.7~ Ho. lb. 1894. SaiccfCftg 1 IptiC. Êcfifsfp laatgang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. VAK KERKWIJK. PRIJS DER ADVERTENTIËN ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG, en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maan&en franco -p. p0,95. Enkele nummers0,02 s. s UITGAVE VAN EN Bij dit Nummer behoort een bijvoegse' Vlissingan 7, 9, 10,11, 12, 13 en 14 April. De belanghebbenden worden er op ge wezen, 'dat het laatstgeplaatste goedkeur- ringsmerk, voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard. Belanghebbenden worden verder herin nerd, dat de verificatie van gewichten beneden het gram (milligram gewichten) uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middel burg geschiedt. WAAR HET OM GAAT. De stembusstrijd die ons den lOden April wacht, zal wel tot de warmste behooren die ooit gevoerd zijn. Eenerzijds zal de partij van den vooruit gang met ïak, gestennd,door alle geestdriftige voorstanders van de ruimst mogelijke uit breiding, met ongekende kracht den aanval doen op het bolwerk dat nn zoovele lange jaren door het conservatisme bezet was. Maar ook van den anderen kant zullen de voorstanders van het „behouden wat wij hebben" hunne laatste kracht uitspelen om, mocht het zijn, te- behouden wat zij al dien tijd, geheel te hunnen eigen voor- deele, hadden bezeten. Er is in de laatste kwarteeuw door onze kleine luyden een strijd om het hestaan gevoerd, waarin velen maar al te vroeg zijn ondergegaan. De toongevende klasse heeft wel iets gedaan om daarin te voorzien, doch uit haar daden Bpraken nietdie deernis en ontfer ming, die de hachelijke sociale toestand vorderde. De wetgevende arbeid heeft zich helaas in al die jaren niet of zeer weinig gecon centreerd om deze zaak van den arbeid, waarbij het belang der geheele natie be trokken is. De bovendrijvende partij verzuimde maar al te zeer rekening te houden met het niet te weerspreken feit dat de natie niet uit drie, maar uit vijf vijfden bestaat. De gewetensvrijheid mocht bij haar slechts op zekere voorwaarden een gastvrij onthaal vinden. In .consciëntiedwang en kerkelijke vervolgingen ontdekte zich tot op den huidigen dag de schaduwzijde van het revolutionaire systeem, waarnaar zij de natie wilde bouwen. Dit tijdperk schijnt ons echter toe on herroepelijk afgesloten te zijn. Een deel van het Nederlandsche volk, ivelks invloed men steeds heeft ontkend, ei1 welks recht om invloed te oefenen men nooit wilde aanvaarden, is thans het tijd- 8"P van mondigheid ingetreden; en net ig -yoor een liberale regeering weg gelegd geweest, hetzelve deze gunst te ver- henen. De overheersching van de geld-aristo- cratie, dat wil zeggen, de heerschappij van en census heeft uit. Thans zal een billijker maatstaf worden aangelegd. En eer de maatschappij vast loopt, zal de regeering Tan Nederland, de bakens verzettend bij het poepen van het getij, met forsche hand et staketsel wegrukken en eindelijk eindelijk, na jaren wachtens op eenige ver andering, Zal het Nederlandsche volk in al Z1jn rangen, en standen aan de publieke zaak deelnemenen van den verbreeden volksinvloed gebruik maken tot bevestiging van zijne privilegies en tot invoering van te verbeteringen, welke bij wettige en W r 6 ïe8e^nS m°gelijk zullen zijn. Wel is toch bevestiging van onze vrij- 1 ®n en tegemoetkoming aan de verschil- e behoeften van de niet kiesbevoegde angen, telken male in het vooruitzicht 6 8 eid, doch de schoone theorieën waren 200 spoedig in rook vervlogen. En als einTv-l^ en "volksvertegenwoordiging dan Jk eens samenkwamen om de belangen 8 v olks te bespreken, dan werd er o zoo 1Iug openhaar van die broederlijke ge zindheid, welke zoo onmisbaar is om met succces het pleit voor den minder bevoor rechte te voeren. I)e kieswet Tak, waaromheen de partijen een ieder onder eigen vaandel vereenigd, zich groepeeren, heeft de niet-kieshevoegde broe ders doen wakker worden en hen doen vra gen aan de anderen die het reeds bezaten, helpt ons dat ook ons, dat ook aan onze standen de kiesbevoegdheid worde geschon ken en rekent daarop met uwe candidaten. En met die stem hebben onze Kiesveree- nigingen. rekening gehouden. In het besef dat over de naaste toekomst een zeer gewichtige beslissing staat genomen te worden, hebben zij overal mannen van echt antirevolutionairen huize tot candidaat gekozen. Zierikzee koos in mr. Th. Heemskerk den kundigen advocaatHontenisse vond in notaris Huvers den voortvarenden pleit bezorger Oostburg herwon in Grlinderman den kalmen behartiger zijner belangen Middelburg handhaafde in mr. Lucasse zijn trouwen kampioen voor het het volk achter de kiezersterwijl Goes, in twee groepen verdeeld, zich schaart om zijn vertrouwden eerlijken volksman De Savornin Lohman, of hem, om de engheid zijner consciëntie in zake de Grondwet ter nauwernood een deugd meer 4n onze dagendoor den candidaat uit' Hontenisse wensckt te vervangen. Wij wenschen al onzen vrienden toe te roepen, blijft niét thuis hij dezen strijd, dan alleen wantieer gij geen kans zaagt den strijd te heiligen. Is er oprechte geestdrift, liefde voor het ideaal, dat door le jongste Kamerontbinding meer naar voren kwam en waaraan ook de jongste Deputatenvergadering ons een schrede nader bracht, daji mogen wij verwachten dat het conservatisme hetwelk zich als een slag boom tegen de Veranderende toestanden stelt, zoo niet verslajen, dan toch teruggedreven wordt; en dat is de eenige weg om ruimte te krijgen voor den te lang verwaarloosden ar beidersstand, injdenwelke wij, althans in onze provincie, nog! iets van die oud vaderlijke huiselijkheid, nog iets van dat practische gemoedelijke thristendom vinden dat waar borg geeft, dat de gave der kiesrechtuit breiding aan hen niet verspeeld zal zijn. Zooals de bladen meldden, is de heer Van Kerk wijl door de liberale kiesver eeniging candidaat gesteld,nadat de voorz. der kiesvereenigiig had medegedeeld, dat deze zich heslist voorstander had verklaard der kieswet-Tak. In politieke kringen in de resi dentie, zegt liet Vadheeft men dit niet zonder bevreemding vernomen. Ook het dn de Middelb. Crt. gerele veerde feit, dat hij 'twas, die in de kies- vereeniging iDe Grondwet" de candidatuur- Gleichman leeft gesteld en daarmede den val van den heer Pijnacker Hordijk in die Vereen, heeit bewerkt, en daarnevens zijn openlijke vtrklaring, dat hij, een der op richters en ol d-ondervoorzitter der kierver- eeniging ,,'sGravenhage",juist thans voor het lidmaabchap dezer vooruitstrevende vereenigingheeft bedankt, geven te denken, meent het Vad. Het blad wil dit alles maar beschouwen als een herneuwd bewijs der ongeëvenaarde veelzijdighdd, die vriend en vijand steeds in dit oud-teamerlid bewonderden. In verba) d hiermede nemen wij uit de Nieuwsbodi het navolgende schrijven oveï van den héér D. Mulder, voorzitter der antirevolutionaire kiesvereeniging aldaar. „Laat rnj u mogen mededeeleri, dat het bestuur djr Centrale Anti-Revolutionaire Kiesvereeiiging aan den heer Van Kerk wijk 4 vjigen heeft gedaan. a. Ach! gij finale uitbreiding van 't kies recht in 1 belang des lands b. Kuni gij méégaan met den leeftijd van 23 jjar? c. Staat art. 80 van de Grondwet uws inziens db uitbreiding in den weg? d. Zijtgij bereid om mede te werken tot wegneming van de schrijfproef, opdat de uitbreiding te meer recht hebbe op den naam van finale uitbreiding De le vraag werd bevestigend, de 2e ontkennend en de 3e en 4e ontwijkend beantwoord. Voegt men daarbij de dubbelzinnige hou- ding van den heer Van Kerkwijk in de Liberale Kiesvereeniging de Grondwet te 'sHage, waar Z.Ed. de candidatnnr ver dedigde van iemand, die tegenover den Mi nister Tak staat, dan valt op bovenstaande mededeeling een eigenaardig licht. Nu weef ik wel, dat de heer Van Kerk wijk tegen het amendement-De Meijier heeft gestemd, doch zooals algemeen bekend is, was deze stemming zoo onzuiver, ten gevolge van de houding van den Minister waarschijnlijk dat daaruit niet op te maken is wie al of niet een voorstander is van finale kiesrecht-uitbreiding". De antirevolutionairen hebben dus niet het recht, na deze mededeeling, op den heer v. Kerkwijk te stemmen en de libera len, die voor finale kiesrechtuitbreiding zijn zullen de candidatuur dienen te steunen van den heer Th- Heemskerk, die wel voor finale kiesrechtuithreiding is en wiens program geen dubbelzinnig geluid geeft. Aan de antirevolutionairen te Zierikzee onze lof' voor hun wakker en beslist op treden, en den voorzitter der a. r. kiesver eeniging voor den moed en de juistheid, waarmede hij de liberale partij in zijn dis trict het masker van voor haar gelaat heeft weggetrokken. De coup is inderdaad te schoon, om ze onvermeld te laten. Ook ten opzichte van mr. Hennequin te Oostburg weet men hoe weinig men op hem zal kunnen rekenenzoodat ook daar de gedragslijn voor de onzen is aangewe zen hard werken voor Glinderman. Ziehier het kort verslag van des heeren Lohmans rede, gehouden in het lokaal „Samuel" te Goes. „Ons antirevolutionairen wordt geleerd dat wij niet mogen zijn voor algemeen stemrecht. Maar ook niet voor beperking want dan is men conservatief. Wat dan Algemeen huismanskiesreeht. Huisvaders en daarmee gelijkgestelden kiezer. Maar dan sluit gij de inwonende zoons uiten dat is niet billijk. Dan die ook. Maar dan wordt het onderscheid tusschen 't algemeen stemrecht der revo lutionairen en ons algemeen huismanskies recht onbeduidend. Dat onderscheid is echter anders. De antirevolutionair wil verbreeding van den invloed der natie in alle rangen en standen. Hoe zijn wij aan 't kiesrecht gekomen Oudtijds, hij de Germanen, beraadslaagden en heslisten de mannen. Later vaardigde de Yorst het recht uit met toestemming van het gehèele volk. Zoo geschiedt ook nog hier en daar in Zwitserland. Dit is antirevolutionairmen rekent er met de organisatie van het gansche volk. In den loop der tijden veranderde die toestand. De menschen uit het volk konden er niet altijd bij zijn en lieten het maar over aan de aanzienlijken. Zoo verloor het volk zijn recht. De philosofen uit het laatst der vorige eeuw brachten daarin verandering doch sloegen den revolutionairen weg in. Zij gaven het allemanskiesrecht met de leer van de helft plus een. Zoo kreeg het volk zijn lasthebbers. Zij zouden den wil van het volk uit spreken. Dat lijkt heel mooi. Oogenschijnlijk heeft dan elk wat te zeggen. Maar 't zegt niet veel. De Tweede Kamer behandelt tal van zaken, waarover de kiezers nooit gehoord zijn, en jiet partijbelang drijft veelal hoven. Wat spreker dan wil Hij wil de zaken die tot het volk be hooren, aan de Staats-almacht onttrekken en door het volk zelf laten regelen. .van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit heeft hij gedaan en tracht hij verder te doen op het gebied van de school, de kerk en den arbeid. Het onderwijs wil hij geheel vrij maken kamers van arbeid oprichten en het volk laten zeggen hoe de regeering de belangen des volks in wetten belichamen zal. Op deze drie punten streed spr. steeds ook tegen mr. Huber voor verbreeding van den volksinvloed. Om kiesrecht geeft spr. niet veel. Het ligt huiten de antirev. lijn. Doch in beginsel is er geen reden om het te beperken. Al die uitsluitingen hebben een onrechtvaardigen grondslag. Hij vroeg reeds in 1887 waarom de eene burger kiesrecht en de ander niet Het is onwaar dat de gegoede meer aan politiek kan doen dan de minder gegoede. Het rechtsgevoel alleen beslist en dat vond spr. al zijn leven in wel zoo ruime mate hij den minder gegoede. In het thans heerschende revolutionaire stelsel is algemeen kiesrecht het eenig mogelijke. Het is kinderachtig op een getal van 800000 kiezers nog 100000 te willen uit sluiten. Breid het kiesrecht zoo uit dat in alle rangen waar men maar even rond kan komen en dus in welstand is, dus tot zelfs hij de laagst geplaatsten, hot kiesrecht kan ver leend worden. Dit kan ook met deze Grondwet. Maar de ingetrokken wet Tak rekende met de Grondwet niet en het volk geeft daar ook zooveel niet om. Kater heeft erkend dat niet alle bedeelden in welstand zijnen daar ligt de qnaestie van spr. grondwetsbezwaar. Intusschen de wet is ingetrokken. Tak komt met een andere. En nu van te voren te zeggen die wet te zullen slikken is niet mogelijk. Maar als zij slikbaar is, zal spr. ze gauw slikken, want hij wil spoedig van de quaestie af zijn. Maar Tak moest geven een teeken van welstand. Dit is een Grondwetsbezwaar, waarvoor de kiezers niet veel voelen en dan zoeken zij een man die naar hun wil stemt. Dit is omkeering van het recht. De Grondwet, schoon spr. er vroeger niet veel mee op had, is nog altijd daar om de partijen saam te binden, en vastigheid te geven aan onze instellingen. De partij der meer derheid onderdrukt die der minderheid. En als wij nu de Grondwet ten aanzien van het kiesrecht in twijfel trekken, dan is zij ook geen leiddraad meer hij de be handeling van andere gewichtige vraag stukken. Stapt men nu over deze grondwetsqua- estie heen, dan is er g en waarborg meer dat de meerderheid het ook niet doet ten opzichte van onze persoonlijke vrijheid, onze godsdienstvrijheid, en een stelsel van dwang decreteert met terzijdestelling van de Grondwet. En wil de Kamer niet, welnu dan zegt het volk wij zullen u ontbinden, gij moet willen zooals wij. Laten wij dit niet doen. Laten wij geen precedent, (een voorbeeld voor het gevolg) stellen, Wilt gij zelf de grondwetsquaestie beoor- deelen, lees dan wat uit alle partijen daarover geschreven wordt. Doch zoo niet, vertrouwt dan op de eerlijkheid uwer ver tegenwoordigers. Ook op de mijne. Doet gij dit niet, werpt mij dan nit. Dat is dan wel een overkomelij ke miskenningmaar zegt nooitik wil de wet zooals ik wil en daarom kies ik een ander. Spr. kan niet zeggen hoe hij over de kieswet stemmen zal. Groen waarschuwde steeds tegen het afleggen eener belofte of verklaring, waar het niet de beginselen betrof, gelijk hij in zijn Aan de kiezers VIIIin zijn polemiek met prof. Eruin heeft aangetoond. Bovendien, minister Tak komt stellig met een ander wetsontwerp en wat zoudt gij dan aan mijn belofte hebben Een debat volgde nu tusschen den heer Lohman en ds. Kapteijn, welke laatstge noemde" zijn volle vertrouwen in den per soon van den af gevaardigde uitsprak, doch wees op het verschil van inzicht en op de liefde ter andere zijde voor het volk. De wet had niet moeten vallen op 't amende mentDe Meijier, maar op de schrijfproef Ds. K. vertrouwt het volk, want het heeft godsdienstzin. Bij de engheid van consciën tie van jhr. Lohman tegenover art. 80 zou ds. K. bezwaar maken hem te candideeren en jhr. Lohman moest bezwaar maken zich door een kiesvereeniging te doen candi deeren, die 't eigenlijk niet met hem eens is. De heer Lohman ga tijdelijk heen voor een ander. In zijn repliek wijst de heer Lohman er op dat hij aan 't vertrouwen der Goesche vrien den niet twijfelt, maar dat lig herhaalt wat hij vroeger gezegd heeft, niet te weten nu hoe hij later stemmen moet. Spr. zou zich tot niets kunnen verbinden. Wel wil hij in den kortst mogelijken tijd de wet helpen tot stand brengen. Een grondwetswijziging daartoe noodig, zal, als men wil, daarbij niet ophouden. In 1884 is daarvan het bewijs geleverd. Sprekers vaste overtuiging is 't dat het stemmen van candidaten die 't met de kie zers eens zijn, is revolutie. De arbeids- syndicaten in Frankrijk bewijzen zulks, waar de arbeiders op niemand stemmen die niet altijd tegen de werkgevers stemmen zal. Zoo plaatst men den wil der kiezers in plaats van het recht't is omkeering van het recht. Reeds voor.anderhalf jaar heeft spr. van 't ontwerp-Tak gezegd gij ontgaat de grondwetsherziening niet. Had men die toen aangewild, dan waren wij nu verder geweest. Nu werd het toch ontbinding en zijn wij nog minder ver. Ook spr. heeft vertrouwen in het volk maar de godsdienstzin is niet statistisch te bepalen. Er zijn nog geen 10 pCt. gere formeerden in de verschillende kerken dit is natuurlijk geen maatstaf voor de niet- gereformeerden maar leert toch dat men met 't vertrouwen in den godsdienstzin, voorzichtig moet zijn. Of spr. voor de rechten van het volk achter de kiezers zal opkomen Hij streed altijd en strijdt nog voor de rechten van het geheele Nederlandsche volk. Het amen dementDe Meijier was door den minis ter slechter gemaakt door er de belasting- proef uit te lichten. Had hij dit niet ge daan, dan zou niemand uitgesloten zijn geworden. Doch de doctrine was te voren vastgesteld geweestgeen belasting meer als kenteeken. De wetgever kan zich niet aan zulke abstracte bepalingen hinden of zijn ontwerp moet stranden. Spr. kan zich niet terugtrekken. Laten die kiezers van Goes, die hem hoorden, thans beslissen. Hij wil den strijd uitge vochten zien en zal zich gaarne de neder laag getroosten ter wille van het beginsel". 6 April '94. Vergadering van den Middelburgsoh en Ge meenteraad van Woensdag 4 April 1894. Afwezig de heeren Koole en de Stoppelaar. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en vastgesteld, waarna de Voor zitter mededeelt dat blijkens ingekomen missiven van Gedeputeerde Staten, goed keuring verleend is aan de raadsbesluiten tot verhuring van een gedeelte van het Waaggebouw en het aangaan eener tijde lijke geldleening en dat de gewone kasop- neming hij den Gemeente-ontvanger heeft plaats gehad, waarvan het proces-verbaal wordt voorgelezen. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Wordt overgegaan tot de uitloting der obligatiën van de in Juli a. s. af te iossen gemeenteschuld. Uitgeloot worden a. van de in 1871 geconverteerde schuld der gemeente de nommers 77, 174, 210 gesplist, 267 gesplitst, 276 gesplitst, 289, 395, en 414, tot een gezamenlijk bedrag van f 4000. b. van de in 1876 aangegane 4Vü pet, leeniug, oorspronkelijk groot f 20000, de nommers 13, 15 en 17, tot een bedrag van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1