De nieuwe A.-E. kiesvereeniging: „Hot volk achter de kiezers moet er in" heeft gesteld tot haren candidaat voor het lidmaatschap van de 2e kamer der Staten*Generaal, den heer lid der Prov, Staten; voorstander van finale kiesrecht* uitbreiding, nu reeds, sonder voorbehoud, aoover de ruim ste opvatting van de grondwet toelaat, zonder eigenlijke schrijfproef. VOOR ZEELAND. HISTORISCH C. J. HUVERS; So. 80. 1894. Dinsdag 10 Ipcif. Êcfifsfc laargang. Het Bestuur „Het volk achter ie kiezers moet er in." C. J. HUVERS, Lohman en de A.-R. partij. C. .1. HUVERS. PRIJS DER ADVERTENTIËN C. J. HUTERS, W, Kapteijn A. S. J. Dekker B. Quist J. Plazier A. M. Yertregt J. Mulder Kz. M. Quakkelaar Wij zien ons genoodzaakt tegenover den candidaat van X. en O. met een candidaat der minderheid op te treden. Niet om personen te treffen, maar om des beginsels wille. Lang, te lang heeft men het volk zijn recht onthouden. De machthebbende klasse, de mannen die op het kussen zitten, zijn tegen verandering. Tevergeefs hebben de deputaten van '93 hun leuze op geheven en met gejuich door het land gedragen; de leuze namelijk van het sturen in democratische richting. In de kamer werd er weinig van bespeurd. De man nen die door het volk onder het aanheffen van de leuze werden verkozen, vergaten het volk toen zij binnen waren. Ook Lohman tot onzen spijt. Bij de behandeling der kieswet Tak vond hij wel gele genheid bezwaren van allerlei aard it te brengen, maar een woord van bezieling werd ook van hem niet gehoord. Zijn bezwaren staan hem in den weg: hij kan aan finale kies recht-uitbreiding nu reeds, zoover de grondwet in haar ruimste opvatting toelaat, niet meewerken. En toch de uitbreiding van het kiesrecht is eisch van het beginsel, is eisch des tijds en van het recht. Gaarne hadden wij Lohman behouden; doch hut kan niet. Zelfs hebben wij hem gebeden dat hij geduiende den tijd dat de kieswet behandeld zal worden, zijn z?tel aan Dr. Kuy per zou afstaan. Hij bleef echter ongezind tot eenige schik- Zelfs bleef hij staan toen op de depitaten-vergadering eek, dat hij en zijne vrienien slechts een zestal stemmen konden uitbrengen. Nu kunnen wij niet andors. Wij moeten Lohman ver- ten. Ons geweten dringt ons er toe. Vaststaande, al is het ir. de minderheid, tegenover de oesche heeren, die, om den zij het ook geliefden persoon, iet beginsel verlaten; ons aarsluitende aan het manifest aan de kiezers van den heer beamende wat Ds. Littooy vin Middelburg over de kwestie scïnjft; volgende met bijna ie geheele partij den eminenten idei Dr. A. Kuyper, zelfs tegenover Lohman, handhaven wij het beginsel: „Finale kiesrecht-uitbreiding, nu reeds, zoover de ruimste opvatting van de grondwet toelaat." Wij bevelen u onzen candidaat Lid dkk Prov. Staten. Aan de A.=(R. kiezers! Kan de candidaat van »N. en O" nog gerekend worden zich te scharen onder het partijverband der A.-R.? Deze vraag werd hem gedaan in het lokaal »Samuel" toen hij voor de A.-R. kiezers optrad. Er werd echter geen antwoord op gegeven. De heer Lohman zeide, dat deze vraag hier niet ter sprake behoeft te komen en dat overigens de beantwoording wel een uur zou kosten. De vraag was echter zeer noodzakelijk en de beant woording had in weinig woorden en met beslistheid moe ten plaats hebben. Er is oorzaak tot twijfel voor allen, die weten wat de heer Lohman op de deputatenvergadering gesproken heeft, om te vragen of het zijn doel ook is uit de partij te treden, met zijne conservatieve vrienden aan wier zijde hij zich schaart. Lohman toch heeft voorspeld, dat op de aanne ming van de Resolutie, scheuring moet volgen; de Re solutie is aangenomen. Is er nu scheuring? Ik vermoed van ja. Lohman heeft dit gewichtig punt niet willen beantwoorden maar heeft intusschen zijn lid maatschap van N. en O. in zijn plaatselijke kiesvereeni ging opgezegd. Weest dus voorzichtig kiezers. Als de breuke reeds ge komen is kan alleen hij met Lohman gaan die ook breken wil. Is de breuke op handen, dan loopt go gevaar afge haakt te worden van veel moeite uw partij weer inhalen Kiest liever den candidaat der minderheid: den trein en kunt ge niet dan met kwamen ons meermalen vermanen, sparen worden eiscben gesteld, die men gaarne afwijzen zou, indien men maar ge voelen kon dat ze onbillijk waren. Maar dat zijn ze nu eenmaal niet. Ieder onzer gevoelt misschien met mij, iets van bet klemmende van het betoog van dr. Kuyper, verleden week in de Deputaten-vergadering toen hij zeideer is een tegemoetkoming in de geestelijke noo- den der natie, door ij ver voor evangelisatie en school er is een tegemoetkoming in de stoffelijke nooden, verre boven onzen lof verbeven, pbilantropie, maar er is geen gelijk recht ook voor den minderen man vg die i toelegt 11,.1'rll als H. A VI, .V. u.v 0 naar den kop van bet paard, in dolle vaart doordraaft. Het was geheel overbodig na aanneming van artikel 3 om den welstand- en woning- census in artikel 4 te berde te brengen. De aanneming van artikel 3 met 80 tegen 17 stemmen had daarbij het Grondwettig bezwaar geheel weggenomen. Een groote dwaasheid was het amende ment De Meijier. Dit amendement zou in zijne toepassing tot de allerdolste uitvoerin gen hebben geleid. Yelen die thans kiezer zijn zouden geschrapt zijn geworden, Na de pauze trad ds. A. Littooij op van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. reeds zonder grond- >r Petrus of voor Pau- se 1 der Noordelijke- of ;aten. enkele malen warm id tot debat werd geen kte ds. Littooij voor auwde tegen herhaling otie der kiesvereeniging •d en waardoor nu dit in weg geworpen is. de vergadering met Als eerlijk, consequent man zsu hij im mers moeten tegen stemmen. Wie zegt dat kietrechtuitbreiding het socialisme in de hand werkt? Niet de soci alisten in de Kamer Domela Nieuwenhuis' historie als Kamerlid bewijst znlks maar de socialisten in het land, daar is het om te doen. Gunt ook hun een vertegenwoordiger of meerdereen het volk is tevreden en de regeering loopt immers van de enke len in de Kamer geen gevaar. Spr. eindigt met dit dilemma te stellen, dat men kieze voor of tegen finale kies man den gemeenteraad jdag 6 April, des avonds eden. Afwezig de heeren Sandee, Cupèry en van er de burgemeester, vorige vergadering wor- dgekeurd. isgeving van den heer hij zijne benoeming tot at en den len Juni in aede dat het rioleeren enz. bij openbare aan- aan den laagsten in- )0. raagt, of daaronder ook en is begrepen en of die iek is aanbesteed. Op ;t hij een ontkennend iring is onderhands ge en leverancier, die de istraat heeft verschaft, en te hebben van goede gelijksoortigheid aan de it. ueent, dat deze handel- met den geest der ge- W. hadden nader mach ten aan den raad. Ook is gemeente niet behartigd, k zijn aan die der Dam- ter zake als zij maar ie leverancier zoo graag k wel ingeschreven heb- hijnlijk tegen een lageren stelt een motie van af- rover staken de stemmen, ihoden een verslag van or kostelooze verpleging de ooglijders in Zuid- :itter wil aan deze ver- ine toelage geven, aerkt op, dat de koste- sn bepaald tot de lijders en de heer Sinke, dat s inrichting te Middelburg niet dat de laatste bestond rstel in. Ged. Staten kennisgeving sente eon buitengewoon ÏOOO is toegekend. ingezetene, die vroeger 1. omslag is verminderd ran de 12e naar de 8e teruggebracht, daar zijn rr bedraagt dan ongeveer wil bewijzen, n voor dit verzoek niet verklaren, daar het bij is behoort. Aangenomen stemming, len een verzoek van de secretarie om verhooging Ytt/ii oaiano. voorstel van B. en W. wordt hierop afwijzend beschikt. Een persoon op de kiezerslijst voorko mende wordt daarvan afgevoerd omdat hij onderstand heeft genoten van het Burgerlij k Armbestuur. Tot leden van het stembureau worden gekozen de heeren Cupérij en Sauer. Eenige wijzigingen in de begrooting voor 1894 worden goedgekeurd. Bij de laatste rondvraag vraagt de heer Sinke naar den afloop van de verpachting der peroeeltjes hij de haven. De voorz. antwoordt, dat er twee maal eene publieke verpachting is gehouden, maar B. en W. hebben die telkens opgeheven, omdat zij een indruk kregen dat er af spraken gemaakt waren tusschen de gega digden, waardoor de opbrengst verre bene den de raming zou blijven. Later zijn 7 perceelen tegen f 20 en een tegen f 15 on derhands gegund. Eenige pachters worden nog verwacht, andere hebben geen grond noodig. De heer Sinke merkt op dat de pachters ditmaal geen hooge som konden betalen. Men kan, zoo noodig, de perceeltjes beter gratis geven, dan in 't geheel niet, daar men in 't laatste geval ook de kaairechten der pannen derft. Ook vervreemd men som mige pachters, die nu op een steiger plaats vinden van de kaai. Een en ander is niet in het belang der gemeentekas. Maar ge dane zaken hebben geen keer. De heer Sauer verzoekt daarna, dat er toegezien zal worden op een sloot in Polen die een ware stankboel oplevert. De voorz. beaamt dat er reden tot klagen is, maar hij ziet geen middel tot verbete ring, dan rioleering. De heer Sauer acht dit niet strikt noodig. Verbreeding der sloot zou al veel helpen, maar dit zou de gemeente een paar honderd gulden kosten. Het resultaat der bespreking is, dat men het polderbestuur om medewerking zal ver zoeken. De heer Schipper vraagt om aftuining van twee gemeenteputten. De voorz. ant woordt, dat dit reeds in de bedoeling lag. In geheime zitting wordt het kohier van den hoofdelijken omslag opgemaakt. De Gemeenteraad van Aagtekerke benoemde 6 April tot Wethouder S. Bos- selaar, in plaats van K. Melis, naar elders vertrokken. Door den Minister van oorlog is o. a. bepaald dat de 4 veldhataljons van het 3e regiment infanterie van 3 tot en met 10 September a. s. oefeningen zullen hebben onder leiding van den regiments-comman dant te Bergen op Zoom en daarna zullen deelnemen aan de veldoefeningen, op groote schaal, der 2e divisie infanterie, van 1019 September d. a. v. De bataljons uit Zeeland zullen alzoo op 3 September het garnizoen verlaten en den 19 dier maand aldaar terugkeeren. De miliciens der lichting 1891 komen van 20 Augustus21 September 1894 onder de wapenen. Met ingang van 1 Mei a. s. zijn verplaatst de kommiezen bij 's rijks belas tingen der 3e klasse 0. Fortuin van Sluis naar Hansweert en der 4e klasse T. Beun van Zuiddorpe naar Sluis, J. van Beveren van Hulst naar Zuiddorpe, J. F. de Zutter van Sluis naar Hulst, B. J. ten Bokum van Koewacht naar Sluis, L. van der Linde van Hontenissefiaar Ter Neuzen en J. Smid van Koewacht naar Hontenisse. De 14e jaarvergadering van het Chr. werkliedenverbond „Patrimonium", zal Maandag 7 Mei en volgende dagen in het „Paleis voor Volksvlijt", te Arasterdam worden gehouden. Behalve de gewone werkzaamheden komen in behandeling o. a. de volgende voorstellen Van het Verbondsbestuur ten eerste het concept sociaal-program en ten tweede het voorstel om de volgende jaarvergadering in Aug. 1895 te houden. Van de afdeelingen zijn volgende voor stellen ingekomen Almeloo om aan de regeering dringend te verzoeken verhooging van invoerrechten op bewerkte arttkelen, opdat de Nederlan- sche landbouw en industrie niet te gronde gaan. Heerenveen en Aengwirden om bij de regecring er op aan te dringen, dat in de Rijks-gebouwen zooveel mogelijk turf als brandstof worde gebruikt en den gemeente besturen te adviseeren dit in de s-"holen te doen. De stembriefjes na de verkiezing te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 16