S c ii o o 1 ii i e u w s. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. Ni Overzicht vei BHtGKUIJ.II bedrag van f1560.met bijbetaling van f70,85 voor trottoirkosten idem aan den heer E. W. J. Breder al hier van 140 M2. A f 10.en van 140 M2. gemeentegrond a f 2.aan dezelfde straat gelegen alzoo tot een bedrag van f 1680 met bijbetaling van f76.30 voor trottoir- kosten idem aan den heer J. Warren, voor en namens de vereeniging „Lotsverbete ring" 182,81 M2 gemeentegrond aan de Clijverstraat, alzoo tot een bedrag van f822,642 met bijbetaling van f90,90 voor trottoirkosten. Wordt besloten aan L. J. Henning ver gunning te verleenen tot het uithangen van een reclamehoed en een zonnescherm aan perceel 1 93. Wagenaarstraat idem tot, bet opnemen Yan J. C. Klop- rogge als verzorgde voor eigen rekening in hot gasthuis voor f175, 's jaars. idem tot het gunnen van de restauratie van den Gevangentoren aan den minsten inschrijver, zijnde de tirma M. Jeras en Zoon te Middolburg voor eene som van f 6350. Een vriend zendt ons bet volgende: Zaterdag vergaderde op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging te Middelburg de commissie van Melkleveranciers bestaande uit de heeren A. M. Tak, G. Born, J. Hesu, K. Koppoolse, K. Houterman, A. van Waarde, A. Dingemanse en K. Melis met den heer de Geer uit Amsterdam, lid van bet bestuur der Maatschappij ook was de beer K. W. Brevet tegenwoordig. De beer de Geer deelde mede dat hij als privaat persoon, niet als lid van het bestuur zou spreken, dus dat hetgeen door hem ge zegd werd, moest beschouwd worden als door hem en niet door het bestuur ge sproken. In bet kort deelde bij mede dat de Maat schappij groote verliezen bad geleden en daarom de verzending der melk moest sta ken, dat bij hen de gedachte bestond om een boterbereiding aan de Fabriek te ver binden, doch dat de prijs van 6 cent voor de Melk daartoe te boog was. Door verschillende sprekers werd duide lijk gemaakt dat de oorzaak der misluk king niet lag in de melk maar hoofd zakelijk in de min praktische behandeling; dat de Maatschappij willekeurig handelt om nu reeds de levering van melk te doen staken, aangezien het contralet loopt tot 15 Nov.; betreurden het dat de Maat schappij met Vs cent over de geleverde melk te betalen meende de schade daar door te vergoeden; drong aan op f25 per koe schadevergoeding, en dit óf ge heel uit te betalen óf per maand zoo lang de Fabriek stilstaat. De heer de Geer beloofde om binnen 8 dagen dit in de vergadering te zullen zen den. Na verloop van dien tijd zal de com missie opnieuw vergaderen, en later alle evcranciers oproepen. Coas. De antir. kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" alhier heeft gisteren na een degelijke, broederlijke gedachten- wisseling tot candidaat gesteld voor de tweede kamer het afgetreden lid Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmanmet33 stemmen. Op den heer Huvers waren 14 stemmen uitgebracht1 op Heemskerk, 1 op Jhr. Pompe 6 blanko en 1 van onwaarde. In deze dagen van bange vrees voor re volutionaire woelingen en voor het over- heerscht worden der bezittende klasse door den werkman is het misschien niet onge past even te. wijzen op de gedwongen werkliedenverzekering in Duitschland. De wettelijke verzekering tegen onge lukken dateert in Duitschland reeds van Juli 1894. De toen tot stand gekomen wet verplicht alle werkgevers hun werkvolk en kantoorpersoneel met een salaris beneden f'1200 tegen ongelukken te verzekeren. Welke zegenrijke gevolgen deze wet heb ben kan is af te leiden uit het aautal per sonen, die er van proiiteeren kunnen. Dat aantal bedroeg in 1892, 18 miljoen. De kosten der verzekering tegen onge lukken worden, onder staatsgarantie, geheel gedragen door de gezamenlijke werkgevers, die zich daartoe hebbe» vereenigd in vak bonden, welke aldus grondslag vormen van het Duitsche verzekeringsstelsel. De werkgevers in een vak van nijverheid zijn verplicht zulk een bond te vormen. Deze kan zich uitstrekken over het geheele rijk, zooals die van de mijnindustrie of zich beperken tot een enkel district zooals de pottebakkerij. Elke werkgever draagt in de jaarlijksche kosten bij, naar gelang van het risico waaraan hij zijn bond blootstelt, hetwelk voor elke inrichting afzonderlijk wordt bepaald, naar gelang van hare grootte en van het gevaar aan hare werkzaamheden verbonden, aangegeven door een risico tabel vastgesteld voor iederen bond. In 1892 bestonden er 112 bonden van dezen aard, waarvan 64 nijverheids- en 48 landbouwondernemers. Het bedrag der schadevergoeding in ge val van een ongeluk wordt bepaald door den districtsbond. Men kan van dezen ech ter in beroep komen bij speciale scheids gerechten, bestaande uit een magistraats persoon en twee vertegenwoordigers van den werkgever en van den arbeider, terwijl men daarna nog een einduitspraak kan vragen van het Keizerlijke verzekerings departement, waarin werkgevers en arbei ders in gelijk getal vertegenwoordigd zijn. Volgens de statistiek overkwam in 1892 aan 236265 werklieden een ongeluk. Een bedrag van schadeloosstelling ad 191/2 mil- lioen guldens word uitgekeerd. De verzekering tegen den ouden dag i8 op eenigszins andere leest geschoeid. De daartoe betrekkelijke wet van Juni 1889 omvat alle personen boven de 19 jaar die voor loon arbeiden benevens kleine werkbazen en de meeste handelsbedienden en leerlingen met een tractement beneden de f1200. Het invaliden-pensioen wordt uitgekeerd aan iederen verzekerde, onverschillig van welken leeftijd,Jdie niet meer in staat is het derde gedeelte van zijn gemiddeld loon te verdienen en vijf jaar lang zijne contributie heeft betaald. Het ouderdomspensioen komt toe aan per sonen die hun 70ste jaar hebben bereikt, na dertig jaar gecontribueerd te hebben. De noodige fondsen worden verschaft door den Staat, de werkgevers en de ar beiders te zamen. De Staat draagt bij een vaste som van f30 p j. in ieder jaargeld, terwijl het overige geleidelijk wordt ge dragen door de beide andere partijen. Het pensioeïisbedrag verschilt naar ge lang van de betaalde premie en deze weer naar de loonklasse waarin iemand verze kerd is. Er zijn vier klassen, De eerste bevat lien die niet meer ver dienen dan f 200 de tweede f 330 de derde die van f 500. Het laagste inva liden-pensioen verkrijgbaar na vijf jaar storting, bedraagt voor de le klasse circa f 70 en voor de 4de klasse circa f 84. Het ouderdoins-pensioen bedraagt voor de le klasse f65 voor de tweede f 115. Het totaal aantal verzekerden bedroeg in '92 10.690.000. In '92 werd totaal ont vangen 105 millioen en een overschot van 41. Er is nu een grondkapitaal van 85 millioen en een reserve-fonds van 7Vs mil lioen. Sommige lezers vinden dit stukje met cijfers zeker erg vervelend. Ik kan het niet helpen. Ik wilde met dit vervelende dingetje sommige lezers maar eens wakker schudden. Trekt toch de slaapmuts eens van over uwe oogen en kijkt eens rond. Met de handen in de zakken jammerend staan roe pen helpt, helpt, de socialisten komen om onze centen, dat zal U niet helpen. Uw Patrimonium en Matrimoniumuw vaderlijk en uw moederlijk erfdeel, zal er aangaan, als gij u keert tegen den aanrol- lenden stroom. Leiden moet ge hem, keeren kunt ge toch niet. Een eerzaam smid in den Elzas had eens gezworen dat geen spoortrein den heiligen grond van zijn provincialen bodem doorsnellen zou. De duivel zou niet komen door zijn territoir. Op het vernemen van het naderen van den eersten trein, neemt hij een koevoet, zet zich schrap midden op den weg, en daar ligt de smid na weinige secon den te zieltogen. Och arme Lacht niet, maar laten wij althans dien smid niet gelijk worden Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Domburg door ds. C. L. F. Creutzberg te Pernis voor Westkapelle door ds. P. Snoep te Aagtekerke. Waarde. De uitslag der stemming voor een notabele, vacature wijlen M. Ver burg, is dat herstemming noodig is tnsschen A. van Fraassen met 12 en M. Kopmels met 7 van de 25 stemmen. Geref. Kerk. Beroepen te Waddingsveen ds. T. de Ja ger te Opeinde. Brigdamme. Ten behoeve van de Ge reformeerde kerk alhier is voor deze en de gemeente St. Laurens met den bouw be gonnen van een fraai kerkgebouw. Eenigen tijd geleden is tot dat doel ook een huis alhier aangekocht voor pastorie. In de maand Maart werd de Bijzon dere School te Goes bezocht door 204 leerlingen, waarvan 183 geen enkelen schooltijd verzuimden 16 leerlingen ver zuimden minder dan 4 schooltijden en bij 5 beliep het verzuim van 5 tot 9 school tijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 0,9 pCt., tegen 0,8 pCt., in Maart 1893. Behandelde telegrammen en telefoonbe richten over Februari 1894. Hot Rijkstegraafkantoor te Goes ver? zond gedurende de maand Maart 1894 626 telegrammen, ontving 669, over genomen en verder geseind werden 722. totaal 2017 telegrammen. Ont Ver Kantoren vangen. zonden. Totaal Baarland 6 7 13 Borssele 20 20 40 Driewegen 15 15 30 Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 28 37 65 37 26 63 'ét Heer Arendskerke 24 20 44 's Heerenhoek 16 22 38 Heinkenszand 12 13 25 Hoedekenskerke 20 13 33 Kloetinge 4 8 12 Nieuwdorp 9 12 21 Ovezand 7 10 17 Wolfertsdijk 22 24 46 Waarde. Heden mocht de heer W. Moerdijk alhier den dag herdenken, waarop hij vóór nu 25 jaar in dienst trad bij de heeren E. en F. Guljé. Als blijk van waar deering voor zijn eerlijk en plichtbetraehtend leven in hun dienst hebben de genoemde heeren denjubelaris bij die gelegenheid een bankje van 25 gulden ter hand gesteld Vinde zulk een voorbeeld veel navolging" Coes. De Heeren M. de Jonge Jz., J. Donner en J. de Hoogh hebben hunne her kiezing tot leden van het Bestuur der Anti revolutionaire Kiesvereeniging „voor Neder land en Oranje" alhier aangenomen, terwijl de Heer B. (luist als voorzitter en lid dier vereeniging heeft bedankt. Naar wij vernemen is zekere L. de N- aangehouden als verdacht van heling van goederen, afkomstig van de vrouwen, die in Augustus 11. bij de Marolleput, gemeente Oostburg, zijn vermoord. Gisteren zijn te Oscli in hechteni8 genomen en naar 's-Hertogenbosch overge bracht Jan en Piet de Bie, neven van de gebroeders De Bie, die onlangs door het Hof in de zaak van den wachtmeester G. Hoekman tot 15 jaren gevangenisstraf zijn veroordeeld. Zij worden beschuldigd van valsche getuigenis in deze zaak voor het Hof te hebben afgelegd. De een was dezer dagen wegens diefstal veroordeeld en de ander herhaaldelijk veroordeeld, zooals bij het getuigenverhoor door een der raads- heeren en den advocaat-generaal was op gemerkt. Voor eenige weken werd de heer II. De Jong, te Heeren veen door de op lettendheid en cordaatheid van den tram conducteur P. Smit voor een ernstig onge luk behoed. Gemelde heer toch verliet de tram aan den verkeerden kant, en was, indien de conducteur hem niet haastig op het balcon had getrokken, tusschen een zwaren boom beklemd geraakt. Als beloo ning voor het flink optreden heeft de heer De Jong den conducteur onder woorden van waardeering en erkentelijkheid, een prachtigen gouden horloge-ketting vereerd. Naar het Centrum verneemt heeft mr, E. Du Marchie van Voorthuyzen, on langs te Utrecht overleden, vermaakt een perceel in de Trans, benevens een kapitaal van f 180.000, om op te richten en in stand te houden eene stichting voor halve weezen en meisjes zonder toekomst, om haar voor te bereiden tot een maatschappelijken werkkring. Veenmollen kunnen het den tuinman geducht lastig maken en laten zich niet gemakkelijk vangen. Toch maakt men vaak met veel succes jacht op deze kleine dier tjes, als men maar het juiste materiaal be zigt. Dat zijn van onder goed gesloten bloempotten, die met hun rand iets dieper in den grond moeten gegraven worden, dan de gang van de veenmol. Beweegt zich deze nu langs zijn onderaardschen gang dan komt hij in den pot terecht, dien hij onmogelijk kan verlaten. Dus doende, kan men op één nacht vaak verscheidene veen mollen vangen. De gouverneur van den staat Zuid- Carolina in de Vereenigde Staten heeft ver klaard dat de districten Darlington en Flo rence in opstand verkeeren. De moerassen bij Darlington, waarheen tal van politie agenten gevlucht zijn, worden omsingeld door de opstandelingen. Een groot gedeelte van de militie weigert den gouverneur te gehoorzamen en deze zou gisteren met het trouw gebleven deel der militie naar Dar lington optrekken. De aanleiding tot dezen opstand is de volgende Volgens een wet, die twee jaar geleden in Zuid-Carolina werd aangenomen, mocht alleen sterke drank verkocht worden door personen aangesteld door den staat. De staat nam op zich alleen sterken drank te fabriceeren, die binnen de grenzen van Zuid- Carolina gebruikt werd. Natuurlijk kwa men er weldra personen, die zonder verlof sterke dranken maakten en verkochten. Bij het opsporen van de clandestine inrichtingen werd een vrouw mishandeld en schonk de gouverneur den dader, die veroordeeld werd, gratie. Het volk was hierover verbitterd en bij een botsing met de politie werden vele personen gedood. Uit Parijs meldt men de volgende ontzettende geschiedenis Twaalf jaar geleden namen de koopman Brehout en zijn vrouw, twee te vondeling gelegde kinderen, tot zich, (oogenschijiilij k om ze op te voeden en later als dienst boden de wereld in te zenden. Van dat oogenblik af bleven de beide meisjes in een donkere kamer opgesloten, moesten op den vloer slapen, werden vreeselijk mis handeld en met afval en slechts ontoerei kend gevoed. Deze gruwelen kwamen aan het licht, door enkele in een belendend pand werkende metselaars, die, onophoude lijk gekerm hoorend, den seheidsmuur door braken en de ongelukkige schepsels vonden, in lompen gehuld en tot onoogelijke skeletten verworden. Gedurende haar 12-jarenlange gevangenschap mochten de meisjes zich niet een enkele maal wasschen. De eene zal misschien nog gered worden, de toe stand harer lijdensgezellin is hopeloos. Het echtpaar Brehout is gevangen genomen. Te Oldenburg (op onze oostelijke grenzen) is Vrijdag een treurig familie drama afgespeeld. Men schrijft daaromtrent Vrijdagmorgen zat de heer G. met zijn familie (zijn vrouw en drie kinderen) aan de ontbijttafel. Toen de vrouw naar het sousterrein van het huis was gegaan, gren delde de man de deuren en schoot zijne drie kinderen en daarna zich zei ven dood. De vrouw, die alarm en de schoten hoorde, snelde naar boven; maar vond de deuren gegrendeld. In haren angst riep zij de buren te hulp, die zich toegang tot de kamer verschaften. De aanblik die hun geboden werd, was verschrikkelijk. Naast het ledi kant lag de man, van de kinderen (twee knapon van 13 en 9 jaren en een meisje van 6 jaar), lag de eene jongen in de kamer, de andere in het slaapvertrek, waarheen hij waarschijnlijk gevlucht was, terwijl het meisje nog bij de tafel zat, des vaders hand had goed getroffen, alle vier waren dood, behalve de negenjarige knaap, die nog teekenen van leven gaf, maar kort daarna eveneens den geest gaf. De verschrikkelijke daad schijnt in eenen plotselingen aanval van krankzinnigheid geschied te zijn. Brutaliteit der Parijsche straatroovers. Een heer, die Zondagavond van een diner huiswaarts keerde en zijn weg nam langs de Quai de Javel, in de hoop daar een rij tuig te vinden, werd onverwachts door vier kerels aangevallen, die hem een prop in den mond stopten, hem van al zijn kleederen beroofden en ten slotte zijn lichaam met een laag menie besmeerden. In dezen toe stand werd hij geheel verstijfd van koude, gevonden door een paar politiedienaars, die den ongelukkige een kapotjas aantrokken en hem naar een naburigen politiepost brachten, waar hij spoedig weer tot zichzel- ven kwam en zijn wedervaron kon verhalen. Met zijn kleedingstukken waren ook zijn gouden horloge en een welgevulde beurs verdwenen, van dieven was gein spoor te ontdekken. Sedert Vrijdag woeden in het Noord westen der Vereenigde Staten zware stor men, vergezeld van sneeuwbuien. De wind bezit een snelheid van 60 Engelsche mij len in het uur en de thermometer daalde 20 graden in twaalf uren. In Crookston in Dakota zijn verscheidene huizen omgewaaid. In Minot wierp de wind een kerktoren om. In Groton is een man doodgevroren. In Wymoing is veel vee omgekomen. Met de kous op den kop terugge komen. Onder de landelijke bevolking van Littauen heerscht nog het bijgeloof, dat dwaallichtjes, die op een moerassige plek verschijnen, de plaats aanduiden waar de „Booze" zijn schat bewaart en enkel die mensch den schat kan machtig worden, die er in slaagt het lichtje uit te dooven. On langs zag nu de knecht van een landbou wer in het district Labiau zoo'n dwaal lichtje. Hij vertelde aan niemand, behalve aan een dienstmeisje, waarmede hij plan had te trouwen, dat hij de schat ging op delven en trok gewapend met een spade en met een plank om op den drassigen bodem vasten voet te hebben en begeleid door de zegenwenschen van zijn meisje, op het avontuur uit. Het meisje tuurde, aan een raam gezeten, naar het flikkerend dwaallichtje, dat wel dra verdween. Zij meende nu zeker, dat haar vrijer er in geslaagd was, het lichtje uit te dooven en de schat te vinden. Toen echter uren verliepen en de knecht niet terugkeerde, ging zij op een onderzoek uit en hoorde spoedig akelig gejammer. Op haar geroep gaf de vrijer te kennen, dat hij tot den hals in het moeras zat, Dade lijk ging zij thans hulp zoeken. Met heel wat moeite en gevaar slaagde men er ein delijk in don schatgraver uitzijn neteligen toestand te bevrijden. Een wandeltocht met kippen. Een Amerikaan, een pachter uit Omaha, heeft gewed, dat hij te voet van die stad naar San Francisco 1000 kilometer zal gaan vergezeld van twaalf kippen, die hij ge dresseerd heeft en die hem verwonderlijke blijken van volhardende kracht gegeven moeten hebhen. Bij gelegenheid van vorst Bismarck's 79-sten verjaardag zonden de getrouwen van Jever hun kiewitseieren, die van Lieg- nitz hun meeuweneieren; die van Weener hadden ditmaal geen peperkoek gezonden, doch een fraaie collectie coniferen. De eigenaardigste hulde was dier der dames uit Zuid-Duitscliland, namens de vrou wen en meisjes uit Baden, de Paltz en Hessen. Meer dan honderdduizend vrouwen .hadden bijgedragen tot het geschenk, dat bestond uit een prachtige cassette voor de huldigingsoorkonde en vierhonderd fiesschen van den lijnsten wijn. Een der dames droeg een gedicht voor, toen zij den vorst een grooten gouden beker, niet dezen wijn gevuld, overreikte. De veertien dames van het comité wer den in den familiekring aan het ontbijt van den oxkanselier ontvangen. Er wer den verscheidene toosten ingesteld, Bismarck verwelkomde de bezoeksters uit Zuid-Duitsch- land als het levend en hem onder dubbel opzicht zoo aangenaam bewijs van het be staan van een vereenigd Duitschlard. Dat de Duitsche vrouwen nu zulk een levendige belangstelling in de politiek en in politieke mannen aan den dag leggen, achtte Bis marck een feit van groote beteekenis. Toen d toespraak geëindigd was, wilden de dames Bismarck de hand kussen. De prins wilde dat echter niet toelaten en eindigde met alle dames van het comité recht hartelijk te omhelzen, tot groot ge noegen van prinses Bismarck, die bij de begroeting tegenwoordig was. Na tafel wisten de dames van haar vor- stelijken gastheer gedaan te krijgen, dat hij het zich met zijn groote historische pijp gemakkelijk maakte. Zij hielpen hom bij het aansteken van de pijp en toen be gon er een op gewekt zeer familiaar gesprek Bismarck kwam voor den dag met een stappel portretten en gaf er een, behoorlijk van opdracht en handteekening voorzien, aan elke bezoekster. Toen eenige dagen geleden een uit Somliu komende trein het spoorweg-station te Belgrado binnenreed, sprong een passa gier, die blijkbaar redenen had om te voorkomen, dat zijn pas niet door de po- litie werd nagezien, haastig van een loop plank af en viel zoo ongelukkig, dat hij tegen een lantaarn-paal terecht kwam, den nek brak en dood bleef liggen. Men vond bij den man f 2500 in Servisch geld en een boekje van de spaarbank te Semlin, waar op f9000 was ingeschreven. Hij stoml ia betrekking met personen, die van allerlei spitsboeverij worden verdacht. Vermoede lijk is het gevonden geld dus door misda dige handelingen in zijn bezit gekomen en bevond hij zich opweg, om zijn buit naar een veilige plaats over te brengen. Zaterdagmiddag is in een hotel te Bloekheath nabij Greenwich een helsche machine gevonden; de hotelhouder kon nog bijtijds de brandende lont uitbluschen Het toestel bestond uit een flesch, gevuld met een zwart poeder, spijkers, steenen en schroeven; aan de flesch was een metalen kistje met fulminant verbonden. Het is onbekend, wie de helsche machine daar geplaatst had. Volgens een later bericht is gebleken, dat de bom niet gevaarljk is, en dat men den hotelhouder slechts schrik heeft willen aanjagen. I ■■■MainaaUBHMrMBI-M.lM Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur De uitslag der stemming van eenjkandi- daat in de kiesvereen„Voor N. en 0." alhier heeft mijne verwachting overtroffen daar de minderheid die den heer Lohman niet wenseht te kiezen, niet onaanzien lijk was. De heeren van „Lohman tot eiken prijs" waren ruim vertegenwoordigd en deden wat zij vermochten. Alle mannen van aanzien, invloed en bekwaamheid die onder de A. R. te Goes gevonden worden, maakten zich op om het voor Lohman op te nemen. Men argumenteerde met velerlei redenon de kwestie kan men niet beoordeelen Lohman is A. R., niet conservatief Loh man is zoo'n voortreffelijk man men moet een vertrouwd man hebben enz. Onder deze omstandigheden is het te verwonderen dat van de 56 stemmen slechts 33 op den heer Lohman gi ngen vijf meer dan de helft. Er is een minderheid van 23 stemmen. Wat staat die minderheid nu te doen? De heer Lohman begeert geen stemmen, dan van kiezers die het in de gegevene omstandigheden met hem eens zijn. Wij kunnen moeielijk den heer Lobman stemmen, daar wij weten dat het hem on mogelijk is, te doen wat wij zoo gaarne zouden willen. De heer Lohman kan op dit oogenblik niet medewerken tot linale kiesrecht-uitbreiding zoover de grondwet in hare ruimere opvatting toelaat, Hij kan niet, om zijn grondwettig bezwaar hij geeft er ook niet veel om want het kiesrecht kan hem eigenlijk niet schelen volgens zijn eigen gezegde. Wij geven veel om het kiesrecht, want het is ons een van God geschonken recht in onzen monarchalen staat, waardoor het volk bij de regeering invloed kan uitoefenen. Dit recht onthoudt men nu willekeurig aan een groot deel van het volk. Zij willen het ook hebben. Zij vragen er om. Nu moet er antwoord komen. Wilt ge het volk binnen laten of uitsluiten Moet er een volk ach ter de kiezers blijven of niet? Daar gaat het om. De leuze der minderheid isHet volk achter de kiezers moet er in. Lohman nu, kan ons thans daaraan niet helpen, al schijnt hij er in beginsel voor. Loliman is een vriendmaar met bezwaren. Ik voor mij durf niet uitmaken wat op het oogenblik der beslissing lastiger is: een vriend met bezwaren of een bekende vijand. Een vijand zoekt ge te verslaan of te ontkomen, maar een bezwaarde vriend maakt het u lastig in eigen kamp. Wie over een sloot moet, duwt zijn vijand weg of slaat hem neer, eer hij den sprong waagt, maar een vriend die u te ongelegener ure aan den arm grijpt doet u hoogstwaar schijnlijk midden in het water terecht komen. Zulk een vriend met bezwaren is de heer Lohman. Het gaat nu om het volk achter de kiezers. Lohman met zijn bezwaren kan ons niet holpen en begeert uw steun niet als ge zijn bezwaren niet deelt. Laat ons dan stellen een vriend zonder bezwaren op wien de 23 hun stem kunnen uitbrengen. Mogelijk worden er nog andere 23 gevonden, ja mogelijk vertienvoudigen zij zich. Of zouden we tevergeefs rekenen op de mannen uit het volk, die zeiven eerst in '87 kiezer geworden, nog weten hoe bitter het onrecht is, geweerd te worden, als een buurman die dommer is dan vele anderen, maar een paar gulden meer bezit, mag stemmen. Zouden diezelfde mannen, die nu kiezer zijn omdat hun huisje ietsgrooter, of hun belasting iets hooger is dan van hun buur man die overigens in alles met hen gelijk staat, zouden zij nu niet alles doen om dadelijk mee te werken tot finale kiesrecht uitbreiding, zoover de ruimste opvatting ran de grondwet toelaat '1 Zij willen het onrecht niet langer, maar zullen met ons hun stem uitbrengen op den heid den heer C. een man die van behoud bereid is, lie te helpen. Donderd: niddelhurg. 8 door not. Huvers, o Londensche Kaai, g Maart en 4 April va uur te zien. Coes, 1 uur ind not. Gallis Morens, chineesch- en ander Vrijdag lersebe, voor d heid te Tolen, door uur, op de Kaai, ze En om 2 uur in d oesters van 4—7 ei cM. En 13000 aange id. in den put van stukken op perceel v lerseke, 2 uur, aangeslagen pannen Dinsdag, "Woensdag Jac. Sandee- En 2 rijksdaalder, 120000 rijksdaalder, 160.000 Inl. dhr. Pelle. Zaterda Korssele, 1 uur, leumvaten, enz. Maanda; Driewegen, voo 4 kalikoeien, 9 vare runders, jaarlingen Inl. dhr. W. Pelle t Middelburg;, na Veerschen weg, dooi kabinet, kleerkast, b en tauteuil, 2 veeren ijzer-, blik en aardew tuingereedschap, ban worstmolen, aardapi goud en zilver. Xiiid-Kranijerl, door deurw. Hollman schoener llrlnkcnszand Ronde Bressor, 10 iii Dinsdag Hortrijk, hotel I Venne de hofstede te polder Welgelegen 5f Donderdag Krabbe nriijhe, not. Mulock Houwer, aan ltoelshoek, het huizen, Oostpolder; 1584, 160a met roeiboot. Vllsslngcn, in h 7 uur, door not. Bosë Eiland, 90 cA. Grooti Lange Noordstr. B 9 Men Helder, verp perceèlen en 7 wierw; door den Ontvanger, perc. visschorij in de Z Wieringen, te beginne seizoen 18947 Wier 7 vischperceelen. Bos- a f 0.10 bij den Ontva Oudelande, 11 u not. v. d. Kloes, 3 n 1 drachtige zeug, big aardappelzeeft, ladders Vrijdag Westkapelle, 2 3 perc. bouwl., Grinti weiland aan den oi cA. door not. Huvers. lerseke, 2 uur, dooi in de Oesterbeurs, 20 daal per, 200000 bover beneden de gulken i 270000 le, 330000 '2e klein goed, 45000 27000 leege pannen. '«Heer Abtskerk Steven so, door deurw. nière, latafel, baromete Oats, kippenren met Zaterdag kortgene, door Hademaker, 2 uur, vee Kabinet, mahoniehoute meter, pendule met gl Maandag «rlgdaniine, 2 ui pachten 6 perc. bouw tak, St. Laurens ach samen 7.4880. Woensdag Veerc, bjj wed. vo 5 melkkoeien, 1 kalf, 1 darken, 1 kar op veere mei kersgereedsch ap. Dinsdag 24 <Wocs, 8 uur, in de door not. Pilaar, een w en pakhuis, 656 cA., kindeienstraat. Een pi grond, D 63 k, 50 cA Donderdag r.versrtijk, door no uur, inspan, als Woensdag Hleielingc, 1 uur ■^1 ftKeühU"Ze' d°0r 1 ,11,05 H. weiland ondi °uw" Fleerbossche bouwl. Willem Annapolc in oc Van 8 en MIDDELBURG. Beval Hoos z. - M. Dobbelaa D. Machielse geb. Vo 8eb, Gilde z. GOES. GeborenDina etter en Andomina P UverledenMaatje Jo ^uydwog 21 j. jm. Over de maand ti!!n»^ND I3ATH- °ei aan Adriaan z. v. Con

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2