NIEUWSBLAD CHRISTELIJK- Sonrfecifag 5 Uprif. •Schelde. Mr. Lucasse. C. J. Huvers. JV. Glinderman. idelburg. 78. 1894. Hclifsfc laatgang. bten Stad Zierikzee en Zeeland. !££-RÖTï£Rï)AfK 10, 8.— 8.— 8.— 8.— VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIj, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN t uitzondering van Dinsd J 6,45f l,5f en 5,— J (station) 8,21f, VINIBUSDIENST HJKSCHE VEER—GOES I et uitzondering van Tt;n„jl n n. 2'54+' (51 Des Dmdags vertrek Veel rtrek Goes (Slot Oostende! mdags geen dienst. nwichtijd. OMBOOTDIENST. shen gelegen plaatsen. April. zeeVan Rotterdam lens. 's morgens. 8 8.— 8.30 9.— 7.30 8.— 7.— 9.— 8.— 8.— 8.— 6.30 9.30 7.— 10.— 8.— 8.— 8.— 8.— 8.— 8.— 9.— 8.— Dinsd. Woen. Dond. Vrijd. Zaterd Zondag 8 Maand. 9 Dinsd. 10 Woen. 11 Dond. 12 Vrijd. 13 Zater. 14 Zond. 15 Maan. 16 Dinsd. 17 Woen.18 Dond. 19 Vrijd. 20 Zater. 21 Zond. 22 Maan. 23 Dins. 24 Woen.25 Dond. 26 Vrijd. 27 Zater. 28 Zond. 29 Maan. 30 lOMBOOTDIENST f-MIDDELB.-ROTTERDAMj volgens stadsklokken). April. ttgenomen Zondags, van Ylis-I Ivan Middelburg 8.45; va:i| uur. [OMBOOTDIENST tiddeiburg en Zierikzee. Se Zierikzee Spoorweg Goes.j \isterdamsche tijd). de maand April. |urg Van Zierikzee 'smid. 'smorg. 'smid 3.30 Dins. 3 3.301 Woen. 4 3.30lDond. 5 3.30Vrijd. 6 3.30 Zater. 7 Zond. 8 3.30 Maan. 9 3.301 Dins. 10 3.30 Woenll 3.30,Dond.l2 3.30 Vrijd.13 3.30 Zater. 14 Zond. 15 Maan. 16 Dins. 17 Woenl8 3.30 3.30 3.30 3.30,Dond.l9 3.30 Vrij d.20 3.30 Zater. 21 Zond. 22 Maan.23 Dins. 24 Woen25 Dond.26 Vrijd.27 Zater.28 Zond. 29 Maan. 30 3.30 3.30 3.30 3.30 3.30 3.30 3.30 7.50 7.50 6.— 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 6.30 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 6 7.50 12.— 7.50 7.50 7.50 6.30 7.50 7.50 7.50 7.50 4.- 4- 4-1 4.-5 4, 2.3 lot „TELEGRAAF". April. I lam van Antwerpen j 's morgens. 3.30 Woen 4 4.30 Vrijd. 6 5.30 Zond. 8 8.Woen.11 8.30 Vrijd. 13 8.30 Zond. 15 2.30 Woen.J 8 4.30 Vrijd. 20 5.30 Zond. 22 7.30 Woen.25 8.30 Vrijd. 27 9.— Zond. 29 PO- rn. |9.40 3,10 n. m. u. m. 11,55 nm 3,25 nm. 12,25 3,55 Dinsd. en Vrijd. 6.21 6.51 7,10 7,30 11,55 12,15 3,25 3,45 vm. 6,21 6,4] 8,4] 9,11 4.51 5.15 8,— 10,30 2,10 5.11 te Borsele aangelegd. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en 55 7,40 10,10 1,50 De candidate ri der centrale anti revolutionaire kiesvereenigingen zijn: Voor Middelburg: Voor Ilontenisse: Voor O o s t b u r g )-(ww)-( Onder 't opschrift„Heiligt den strijd" komt in „de Geld. Kerkbode" een stuk voor van de hand van (Dr.) W(agenaar), dat we gedeeltelijk onder de oogen onzer lezers brengen, opdat dit „goede woord" ook in ruimer kring dan dien der lezers van genoemd lokaal blaadje gehoord worde. De schrijver wijst er op, dat in deze da gen een moeilijke cn weemoedige strijd ge streden moet worden, een strijd, voor vor stenhuis en volk van 't uiterste belang. Die strijd is moeilijkwegens de conseientie- vrang omtrent de vraag der Grondwettig- lieid van de voorgestelde kieswet. Hij is weemoedigomdat ons Christenvolk wordt geroepen, om te strijden voor iets, wat 't eigenlijk niet (geheel) goedkeurtrecht is 't voorzeker, dat den huisvaders als zoodanig 't kiesrecht verleend worde, want daarin wordt, tegenover 't individualisme der revolutie, 't volk als een organisch ge heel erkend. Maar onze mannen hebben voor 't „huismanskiesrecht" de schouders opgetrokken, ,,'t conservatisme" zit hij de toongevende kringen, helaas, zoo diep in 't bloed." En nu hebben de radicalen de lei ding en dit maakt voor ons de zaak zoo moeilijk, de kwestie zoo onzuiver. Intus- schenwat heden niet gegeven wordt, zal hoogstwaarschijnlijk morgen met geweld op- geëischt worden. En de vraag „dringt zich op of 't recht is voor God aan den armere burgerrechten te onthouden, die de rijkere bezit." Na deze opmerkingen gaat Dr. W. voort „Wij voor ons oordeelen, dat gerechtig heid en wijsheid beide raden, om niet mede te werken mot' hen, die de beide gelederen onzer arbeidersmannen willen buiten sluiten, doch wij wenschen, waar de practisohe vra gen, bovenal in verband met de grondwet, zoo moeilijk zijp, de overtuiging aller broe deren te eerbiedigen en roepen allen toe „heiligt den strijd „Laat geen wilde politieke hartstocht iemand ontvoeren, veel min vervoeren. Laat er geen roekeloos oordeelen zijn over wat God alleen, die de harten kent, beoordeelen kan. Laat diepe weemoed de harten ver vullen, waar wij tegenover elkander zien strijden onze beste mannen-broeders. Laat ons ook ons wachten voor vermenging met prineipiëele tegenstanders, ook al worden ze over en weer voor dezen veldslag strijdge- nooten. O, in deze worsteling is zoo groot gevaar voor allerlei zondeDaarom, Ge liefde Broederen, zij er weemoed over en weer en ook waar ge uit plichtsbesef tegen over broederen positie kiest, daar zij u dit optreden een smartelijk offer aan den Heere uwen en hunnen God. Laat men dit ook van elkander gevoelen. De broederlijke liefde blijvel" f De heer Hennequin heeft, juist zooals wij gedacht hadden, zijn draai genomen. Zijn verklaring wordt wel niet gepu bliceerd, maar men weet dan nu toch waaï rij op neer komt. En dan blijkt er uit dat mr. H. vroeger voor geleidelijke kiesrechtuitbreiding was, doch thans onder veranderde omstandighe den, nu men er in het noorden zoo hard oa vraagt, wel te vinden is voor een re geling van het kiesrecht op breeden grond slag en wel zonder verwijl. Hij wil echter geen bindende opdracht. De schuld der mislukking van de kieswet ligt volgens mr. H. ook hij den minister. Ook hij had den indruk op 8 Maart dat het amendement de Meijier, waarvan de minis ter na herhaalde vraag van den voorsteller geen intrekking vroeg, zou worden aange nomen de heer De Meijier is nu geheel ondanks zichzelf de zondebok. Toch was mr. H. er tegen o. a. wegens de uitsluitin gen die er het gevolg van zouden zijn. Mr. H. is echter voor den eisch ten opzichte der belastingbetaling en voor de schrijfproef. Het spreekt van zelf dat wij na deze inlichtingen, den afgetreden liberaal te Oostburg hebben te bestrijden. Ons kwam ter ooren dat de beer Glinderman die thans definitief candidaat gesteld is, en niet mr. Wolf, gelijk wij abusievelijk gemeld hadden, is voor finale uitbreiding. Wij steunen dus van harte zijne can- didatuur. 4 April '94. Door de antirevolutionaire kiesvereeni- ging „Voor Nederland en Oranje" te Goes was, gelijk bekend is, besloten om aan den heer De Savornin Lohman, afgetreden af gevaardigde voor het district, te vragen zijn plaats in de tweede kamer voor den duur der kieswetbehandeling in te ruimen voor dr. Kuyper en daartoe ,zelf als be middelaar op te treden. Naar wij vernemen is van den heer Lohman bij den voorzitter der Kiesvereeni- ging het navolgende antwoord ingekomen. Amsteudam, 29 Maart 1894. „Aan de Kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje te Goes. „Ik betuig u mijnen dank voor de kri tiek in zachte en vriendelijke bewoordin gen door u uitgesproken over mijne houding gedurende de laatste maanden, die bij velen uwer afkeuring heeft verwekt. „Den dag af te wachten, waarop ik weer kloek en krachtig kan meeleven met het volk dat mij liefheeft, is onnoodig, daar ik al de kracht, die de Heere mij schonk, voor niets anders aanwend dan voor dat volk, daarbij steeds mij houdende aan de door mr. Groen van Prinsterer en in Ons Program beleden beginselen, eene afwijking waarvan mij nimmer werd aangetoond. „Gaarne erken ik dat ik desondanks op den verkeerden weg kan zijn geraakt. Uw beter oordeel wil ik niet stellen tegen over het mijne, omdat een mensch zich- zelven lichtelijk misleidt. Maar onbescheiden zult gij het niet achten wanneer ik hier inlasch den hoofd inhoud van den laatsten brief dien ik mocht ontvangen van mijnen immers ook uwen onvergetelijken vriend, mr. L. W. C. Keuchenius, geschreven den 18 Oct. 1893. Niet minder dan uit het hart der velen die het voorrecht zullen heb ben u morgen te hooren, gaat ook uit het mijne een woord van lof en dank aan den Heere die U tot heden spaarde en U krachten en gaven schonk om ook onder hangen strijd eu grievende miskenning op het gebied van Staat, IV etenschap en Kerk ter eere Zijns Naams en tot heil van ons volk werk zaam te zijn. Op de Vrije Universiteit en Kampens Theologische School blijft mijn oog gevestigd, als ook nog in deze tijden bij mij de hoop stand houdt, dat het Evangelie, waarin alleen redding ligt voor Staat en Maatschappij het Evan gelie, zooals het door Panlus op last van den hem verschenen Heer ge predikt is en voor hetwelk elk Evan gelie van eenen uit den Hemel neder- gedaalden Engel verwerpelijk zoude blijken moeten, niet zal ondergaan hij de pogingen, die wij allerwegen zien aange wend om een Christendom en een anti revolutionair staatsrecht uit te vinden dat den onder hetzelfde staatsverband levenden Christen, Jood, Griek, Malioinedaan en Heiden in gelijke mate bevredigt en de belijders van den Christus in de gelegen heid stelt om tot bevordering van de belangen hunner staatspartijnu eens met deze, dan weder met gene partij van gansch andere richting samen te werken. Ik heb altijd geschrikt voor een verhond van antirevolutionairen met Rome. Tegen een verbond van Christus met Belial, onder welke sehoone Bileam'sof Balaiim's beloften ook tot stand gekomen waarschuwt ons uitdrukkelijk Gods Woord en wij lezen reeds in Numeri, dat toen Israel zich koppelde aan Baiil Peor, het niet als een werk van nieuwere staatswijsheid of zelfverloochening ge prezen werd, maar van dat oogenblik de Ileere zich keerde tegen Israel. „Door mij dit mondlijden op te leggen schijnt de Heere de taak om daartegen mijne stein te verheffen, van mij te hebben willen wegnemeu. De Heere is machtig ook anderen te roepen, die ons tegen de dreigende gevaren van een in nieuw Joden- en Heidendom zich oplos send Christendom waarschuwen „Voeg ik hierbij dat diezelfde christen- staatsman, naar mij van bevoegde zijde is meegedeeld, evenals ik onomstootelijke be zwaren had tegen het voorstel Takdat hij mij na het voormeld schrijven herhaal delijk zijn geheele warme instemming betuigd heeft met mijne laatste rectorale rede, die tot zijne lectuur in zijne laatste dagen be hoord heeft, en dat ik in die rede juist hetzelfde verdedigd heb als in mijne meer populaire geschriften, dan zult gij mij ver oorloven te betwijfelen of de afkeuring van vele vrienden, die ook mij innig leed doet, wel voldoende is om mij te bewegen een anderen weg in te slaan, al erken ik met velerlei tekortkomingen en in zwakheid te hebben gearbeid. „Wat nu de candidatunr stelling aangaat, nimmer heb ik een zetel in de Kamer begeerd, en wanneer derhalve mijne vrien den te Goes om welke reden dan ook mij door een ander willen vervangen, zal daarom de band, waardoor ik mij aan haar verbonden gevoel niets worden door gesneden. „Mochten sommige kiezers huiten de kies vereeniging om mij candidaat willen stellen tegenover een anderen candidaat, dan zal ik in dit geval mij bereid verklaren als tegeneandidaat op te treden. In dit geval. Immers is tot mijne groote smart de a. r. partij zoozeer verdeeld, dat openlijk aangeraden wordt ter wille van de kieswet radicalen te verkiezen boven antirevolutio nairen. Wij voeren dus niet meer een strijd over beginselen, maar over de kieswet, in verband met Grondwetsuit legging sinds de indiening van Taks voorstellen bij herhaling uitgesproken dat wij ten spoedigste en op eenmaal moeten komen tot finale kiesrechtuitbrei ding ik zou zelfs tegen algemeen kies recht (van mannen) geen bezwaar hebben, en dit thans boven elke beperking ver kiezen. Doch zoolang de Grondwet onver anderd is, moet eenig kenmerk van wel stand worden aangegeven, waarmee de Grondwet mijns inziens iets anders bedoelt dan het niet bedeeld zijn uit openbare kas of instelling van weldadigheid. „Ik ben bereid deze meening tegenover wien ook te handhaven. Meent de kies vereeniging mij deswegens geen candidaat te kunnen stellen, dan moet haar dit vrij staan. „Het zou evenwel kunnen zijn, dat uwe Kiesvereeniging, in plaats van mij, dr. Kuy per candideerde. In dat geval zal ik noch direct nog indirect die candidatunr bestrijden noch tegenover hem eene candidatuur aan vaarden, zulks, zoowel om zijn persoon als om hetgeen ik, zooals gij terecht opmerkt, vroeger in de Prot. Noor dhrahanter schreef. Ik onderstel dat dr. K. ook daarmee dan de leiding der zaken op zich neemt. „Verder kan ik niet gaan. Het spreekt van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. toch van zelf, dat ik niet dr. Kuyper kan uitnoodigen in mijne plaats te verrichten wat ik ongeoorloofd acht, om dan daarna weer voor mij plaats te maken. Daargelaten nog dat niemand met eenige zekerheid voor spellen kan of en wanneer met de nieuwe Kamer de Kieswet zal tot stand komen. „Word ik door dr. K. vervangen, dan zal mij dit om velerlei redenen verblijden. Maar mij te scheiden van die Kamerleden die, evenals ik, uit getrouwheid aan den afgelegden eed en nauwgezetheid van ge weten, gemeend hebben Taks voorstellen zooals ze daar voor ons lagen niet te mogen goedkeuren, en die deswege in strijd met de waarheid voor conservatieven zijn uitge maakt daartoe kan ik niet besluiten. Liever wenseh ik ook ditmaal veler smaad te verduren, zij het ook thans van wege diegenen, aan wier belangen ik mijn leven en mijne beste krachten gewijd heb. „Aangenaam ware het mij, indien dit schrijven aan het geheele bestuur der kies vereeniging werd meegedeeld. Ook heb ik daar op publiciteit door de deputaten- vergadering zal worden aangedrongen, tegen verdere openbaarmaking geenerlei bezwaar. „U 's lleeren zegen toebiddende op uwe in deze te nemen beslissing teeken ik mij, enz. (get.) A. F. DE SAVORNIN LOHMAN." Tot lid der Eerste Kamer (vac. v. d. Breggen) is door de staten van Zuid-Holland gekozen de heer Pijnacker Hordijk, oud- Gouverneur-Generaal van Ned. Indië met 55 van de 76 stemmen, De heer Mackay had 18 stemmen, dr. A. Knijper 2. Op de algemeene vergadering te Ter Neuzen van de centrale antir. kiesvereeni ging Zeeuwsch Vlaanderen O. D. is uit het tweetal voorloopige candidaten: N. Glin derman te Alkmaar en mr. A. G. Wolf te Utrecht de heer N. Glinderman tot definitief candidaat geproclameerd. Patrimonium te Vlissingen heeft per adres H. M. de Koningin-Regentes bedankt voor haar besluit tot Kamerontbinding na de aanneming van het amendement De Meyier. Door den minister van financiën is aan elk der leden van de ontbonden Tweede Kamer een mandaat op de schatkist gezon den van f 109,59 als „schadeloosstelling als lid der Kamer van 1 tot en met 20 Maart." Naar aanleiding hiervan wordt herinnerd, dat vele dier leden hunne kamers of hui zen, waarin -/Ij wonen, voor de geheele zitting hebben moeten huren. Zooals be kend is, krijgen ambtenaren, die ontslagen worden, in den regel het loopende kwar taal of minstens de loopende maand trac- tement. De Grondwet zegt in art. 89, dat be halve reiskosten, aan de leden als verdere schadeloosstelling wordt toegelegd eene som van f2000 'sjaars. Art. 1637 van het Burgerlijk wetboek bepalende dat aan den meester de bevoegdheid is toegekend om ten allen tijde zonder het aanvoeren van redenen de dienst- en werkboden weg te zenden onder verplichting aan hen, behalve het verschenen loon tot schadeloosstelling te betalen 6 weken, te rekenen op den dag, waarop zij van den dienst zijn weg gezonden, is op de Kamerleden niet van toepassing thans, in het gunstigste geval, dat een Kamerlid herkozen wordt, krijgt hij van 21 Maart16 Mei geeu tracte- nient. Tel. Bij kon. besluit zijn pensioenen ver leend aan W. van Enst, concierge en ama nuensis aan de rijks hoogere burgerschool, en assistent hij de burger avondschool te Middelburg, ten bedrage van f 438K. W. Hoffmann, onderwijzeres te Noordwijk W. Goedhart hoofd der school te Hontenisse, De minister van binnenlandsche za ken heeft tot kweekelingen aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te Middel burg benoemd: J. C. Moerdijk te Baarland; H. Oldemans te Meerkerk; Ph. F. Plas- schaert te WestiorpeJ. van Oosten te Aardenburg K. Butter te Hauwert (h .H.) L. J. C. Kok te Zaamslag C. E. de Haas te Vianen W. J. Noordegraaf te Hille- gersbergK. J. Riemens te Hoedekens- kerke P. J. Hissel te Kapelle ad IJ. C. van Rossen te PapendrechtC. M. Slui ters te HoogvlietJ. de Visser te Nieuw en St. Joosland; W. J. van der Pluyin te RotterdamR. A. Stranb te (Jolijns. plaatJ. J. Bliek te BiervlietK. A. Nederlof te SliedrechtJ. Kense te Groede j. P. B. Benjert te Amsterdam en L. Kievi te Zaandam. M. C' Kapelle. De antirevolutionaire bond „Hontenisse" lieeft den heer C. J. Huvers candidaat gesteld voor de tweede kamer. Men schrijft ons Door de afdeeling van den Sociaal- Democratiscben Bond werd aan de ver schillende werkliedenvereenigingen te Vlissingen een schrijven gericht, behel zende een verzoek om gezamenlijk op 1 Mei a. s. te manifesteeren voor het bij den Staat aandringen tot een regeling van den Bnren werkdag. „Patrimonium" ontving ook dergelijke uitnoodiging en besloot het volgende schrijven tot genoemden Bond te richten; le. De afdeeling „Patrimonium", hoe wel diep doordrongen van het gewicht der vraag omtrent beperking van arbeids duur, kan zich niet vereenigen met de gedachte om van den Staat te vragen of te verwachten eene regeling van het industriëele leven, dat naar de meening der afdeeling, na een betere organisatie van den arbeid uit den kring van .den arbeid moet en kan voortkomen 2e. Omdat de afdeeling zich met de rumoerige wijze van propaganda, die de sociaal-demokraten gewoon zijn te bezigen niet kan vereenigen. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat zulk een antwoord ons ten zeerste verheugt. Uit deze weinige woorden blijkt de juiste lijn aangegeven waar langs die afdeeling zich wil bewegen. Zij spreekt het hier be slist uit dat zij zich ,niet kan vereenigen met de gedachte der sociaal democraten om niet alleen dat maar ook alle regeling van het industrieele leven van den staat te verlangen. De staats-albemoeiing en het te veel regelen van zaken die niet tot hare bevoegd heid beliooren, heeft reeds zooveel onhcils berokkend. Die regeling nu van het industriëele leven moet en kan na eene betere orga nisatie van den arbeid uit den kring van den arbeid zelf voortkomen. Immers ook die kring is gebonden aan eigenaardige voor dien kring zelf door God bepaalde en ge schonken ordinantiën, geschonken niet door de overheid. Daarom afgezien v.in de roeping die de overheid ten opzichte der verschillende levenskringen heeft, eerst orga nisatie van den arbeid en ge zijt op den goeden weg, Wat nu het tweede bezwaar betreft, we kunnen begrijpen dat de afdeeling van Patrimonium met de Socialistische propa ganda zich ook daarom niet kan vereenigen. We denken hierbij aan zekeren schrijver in „Recht voor allen", die schreef: Ontzie vrouw noch kind en wat daar verder volgde. Vlissingen, 4 April 1894. In eene heden namiddag onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden zitting van den gemeenteraad werd na het lezen en goed keuren der notulen van de vorige zitting en de mededeeling van de ingekomen stukken, overgegaan tot het benoemen van twee leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid voor de 2de Kamer der Staten Generaal. Volgens het bestaande rooster werden daartoe aangewezen de heeren mr. F. N. van der Bilt en J. lo Sage van Hoeve tot hnnne plaatsvervangers de heeren A. Loois en F. Delvoye, wordt besloten tot den onderhandschen verkoop van 130 M*. gemeentegrond a f 10en van 130 M'. a f 2.aan den Badhuisweg aan den heer G. H. Vertregt te Middelburg alzoo totee«

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1