NIEU WSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH DoruMftg 29 Haart Icfifsfe laatputj. VERSCHIJNT IJK. Geen misverstand. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN K. e r k 11 i e u w s. ZEN1HNG. flo. 75. 1894. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. Oost- on West-Souburg ook voor Ritthem, 2 April, Vlissingen 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13 en 14 April. De belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het laatstgeplaatste goedkeur- ringsmerk, voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard. Belanghebbenden worden verder herin nerd, dat de verificatie van gewichten beneden het gram (milligram gewichten) uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middel burg geschiedt. In den tegenwoordigen stand der kiesrecht- quaestie blijft het gevaar van misverstand onder ons groot. En ook de pers heeft de moeilijke taak voor dit gevaar de oogenter dege open te houden. In ons vorige hoofdartikel komt eene op merking voor die tot groot misverstand zou kunnen aanleiding geven en daarom dient uitgewischt te worden. In het opstel„Niet to vergeten", wezen wij namelijk op de onmogelijkheid om te spreken van grondwettige bezwaren tegen de wet Tak; nu die ingetrokken is. Men heeft ons echter, en terecht, er op gewezen dat de kieswet wel andermaal, in hoofdzaak ongewijzigd, in de nieuwe Kamer aan de orde komt. Immers wanneer de minister van plan geweest ware, nog wij zigingen aan te brengen, dan zou hij dit im mers staande de vergadering hebben kunnen doen. Het gaat dus hij deze verkiezing wel degelijk om de kiesrechtuitbreiding in den geest van hot ingetrokken wetsontwerp. De Kiesveroenigingen hebben te beslissen of zij in dezen met de ook door ons her haaldelijk aangeprezen staatkunde van de radicalen onder alle partijen wenschen mede te gaan; wij wenschen op hunnejbesluiten geen invloed uit te oefenen. Doch om uit den benauwden dampkring van den laatsten tijd te geraken, zal het noodig zijn dat alle partijen dan ook alleen die eandidaten aanwijzen, welke de ruimste kiesrechtuitbreiding in den geest van het ingetrokken ontwerp voorstaan, en onver wijld daartoe kunnen medewerken. Wij onderschrijven dan ook onderstaand woord van De Nederlander Het feit ligt er toe dat het land in twee kampen zal zijn verdeeld. Voor- en tegen standers uit alle partijen van finale uitbrei ding van het kiesrecht zullen tegenover elkaar staan. Laat ons in dit opzicht toonen dat wij niet minder dan de Conservatieven den ernst van het oogenblik hegrijpen. Bij hen zal niet gevraagd worden naar politieke kleur. Alleen zullen zij vragen of de can- didaat de uitbreiding, wil tegenhouden en zoo ja, dan kan hij op aller steun rekenen. Voor ons dus alleen de vraag of de candi- daat vooruit wil. En dan moet hij onze man ziin, welke richting hij anders ook wil volgen. Het doet ons genoegen dat de Middelb. Courant nu toch ook de „onhebbelijkhede* van „tierende lawaaimakers" op feestdagen, op de „verrukkelijke Paaschdagen" gaat af keuren. WeUicht herinnert zij zich nog flauwtjes den overigens vergeten moord op Hemelvaartsdag van 't vorige jaar. Iets soortgelijks is misschien nu voorko men doordat de policie tegen enkelen pro cesverbaal opmaakte, en dus waarschuwend optrad en zelfs vechtpartijen, eer het tot ernstige daden kwam, uiteenjaagde. Wat ons evenwel in 't schrijven der Middelbnrgsche treft is dat zij bijkans in éen adem met hare klacht het feest ver meldt der gymnastiek- en schermvereeniging op Paaschmaandag en vooral daarbij op- merkt„een zeer geanimeerd bal was een goed slot van dezen aangenamen avond". Dat heertjes aan gymnastiek doen is goed; even goed is 't dat boertjes ringrijden. Zon der sport kunnen de meeste jongelui niet zijn. Maar is 't noodig daarvoor een Chris- telijken feestdag te nemen De Middelburgsche zegt zoo eventjes dat gymnastiek en tooneelspel nu juist niet bij elkaar behooren. Wij veroorloven ons nog een andere op merking en vragenis waarlijk een bal een goed slot van een gymnastiekavond, hetzij op een gewonen weekdag, hetzij op een Christelijken feestdag? Als men van zoo'n bal op goedkeurenden toon gewag maakt, heeft men niet veel recht van spreken als minder beschaafd publiek op straat op „verrukkelijke Paaschdagen wat ruw te werk gaat. Leeringen wekken, voorbeelden trokken# De verklaring van de tien antirevolu tionaire kamerloden aan de Kiesvereenigin- gen, geteekend door. do lieeren Brantsen, v. Dedem, Mackay, Huber, Lohman, Schim-, melpenninck, v. Bylandt en De Geer bevat verschillende formeele bezwaren tegen ar tikel 4 der ingetrokken wet Tak. Deze verklaring, die gisterenavond in de antirev. kiesvereeniging te Goes had be hooren te worden voorgelezen, behoorde oolc heden in ons blad te staan. Plaatsgebrek noodzaakt ons eehtor haar tot Vrijdag te laten liggen. Doch de bezwaren die de onderteeke naars onder de aandacht brengen zijn van dien aard dat niemand daarom zal nalaten hen te candideeren. Aan verschillende was reeds door intrekking of wijziging, en door bestrijding ook van de zijde, o. a. van mr. Lucasse, tegemoet gekomen. De noodzakelijkheid der (indiening van deze „verklaring" is .ons derhalve nog niet duidelijk. Toch protesteeren wij bij voorbaat tegen de bewering van liberale zijde uitgespro ken, dat de heer Lohman door zich op dat punt met den heer Huber homogeen te ver klaren, met dezen op éen lijn zou staan. Een bewering te zot om alleen te loo- pen, en die zich door de feiten laat logen straffen. Men legge de uitspraken van deze beide heeren in zake de ruimste kiesrechtuitbrei ding maar naast elkander. Huber is er vierkant tegen en beweert zelfs den dwang naar uitbreiding door ver zet te zullen doen verminderenterwijl Lohman zelfs voor algemeen kiesrecht niet terugdeinst, wanneer maar de Grondwet den wetgever daartoe de vrijheid verleent. 28 Maart '94. Goes, De antirevolutionaire kiesv#r- eeniging „Voor Nederland en Oranje" ver gaderde gisterenavond onder voorzitterschap van dhr. B. Quist tot het aanwijzen Van een deputaat voor de deputatenverhadering en tot bespreking van de vraag welk man daat dezen dient te worden meegegeven. De voorzitter liet zingen psalm 133 3 en opende de vergadering met gebed, waarop hij kortelijk het doel der samenkomst uiteen zette en als zijn meening te kennen gaf dat de deputaat moet zijn toegerust met een mandaat voor algemeene finale kies rechtuitbreiding. 'De heer Visser zegtEr is een geschre ven recht en een ongeschreven recht. Er kunnen gevallen zijn dat men het geschre ven recht overtreedt om het ongeschrevene te handhaven. Mogelijk is in de harten dei- bestuursleden en leden der kiesvereenigin- gen zooveel liefde voor Lohman dat zij zelfs van het geschreven recht afwijken en zelfs met terzijdestelling van eigen voor stellen, dien grondlegger onzer partij, den eenige onder de anderen, durven candidaat stellen. Ook de Standaard denkt er zoo over dr. Kuyper, Lohmans vriend, durft hem openlijk aanbevelen, terwijl hij anderen vallen laat. Het is een kleine moeite om een motie aan te nemen dat wij Lohman over boord gooien, en den harteljjken band UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes ën van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. tusschon hem en do Goesche kiezers verscheu ren. Doch dit behoeft en mag z. i. nietlaten wij ons verstand er op spitsen om een weg van bemiddeling te vinden, onze afgevaar digde is het waard, het volk heeft aan hem groote verplichtingen. Ds. Kapteyn is het hiermee eens, doch is 't wel aan de orde? Het bestuur had reeds vroeger de kiesvereeniging moeten bijeenroepen. Terwijl andere zich roerden, bleef de onze in rust. De voorzitter stelt aan de orde het kiezen van een deputaat. Verschillende leden wenschen eerst te spre ken over het mandaat dat de afgevaardigde zal moeten medeneinen, terwijl anderen lie ver eerst een deputaat aanwijzen. De voorzitter bestrijdt dit laatste denk beeld, ook wijl een manifest aan de Kies- vereenigingen bij hem was ingekomen, onder de conservatieve namen prijkt die van don heer Lohman, zoodat 't zaak zal zijn dat wij goed weten, wien wij het mandaat op dragen. De heer Klemkerk vraagt of wij een afgevaardigde mogen opofferen aan de radi calen. Is onze plaats eigenlijk wel aan Taks zegekar Do voorzitter zegt dat de Standaard hierop voldoende antwoordt. Dö heer Oranje zegt,dat het hier is als te voren toen wij met Ruïne samenwerkten. Wij willen hetzelfde, en zijn op het oogen blik op een zelfde lijn, daarom gaan wij samen Ds. Kapteyn zegt dat de hoofdzaak is te weten hoe de antirevolutionaire partij zich te Utrecht houden zal tegenover de kieswetbeweging. Er zijn twee groepen. De eene groep wil vooruit. Er zijn kleine ambachtsluidjes, arbeiders van denlaagsten rang, die naar zoo'n baantje hunkeren. Die moeten wij toelaten. De andere groep wil dat ook wel doch eerst moet art. 80 der Grondwet herzien. Zij hebben gewetensbezwaren, die wij eer biedigen. Maar een mensch zijn gewe ten wordt vaak geleid door zijn liever willen. Misschien behoort Lohman ook daartoe. Nog anderen hebben and óre bezwaren. Zij willen eerst de rechten der kroon vaster stellen, eerst het volkiiieer ontwikkelen, en zoo al meer. Het manifest der conser vatieven gelijk de Voorzitter ze heeft genoemd noemt nog tal ven for meele bezwaren. En bij die alle kunnen wij ons niet ophouden. Velen wachten op da uitbreiding, wij moeten mannen hebben die ze geven willen en niet inkrimpen, gelijk de voorstemmers van het amendement De Meyier. Zulken kennen het volk niet. In den minderen stand zitten mannen van talent als bijv. die van Patrimonium, R. C. Volksbond en Algemeen Ned. Werklieden verbond. Deze moeten ook tot de stembus toegelaten. Dat is sturen in democrati sche richting. En' dit doen wij ook tor wille van ons district. Middelburg koos iemand van die richting; wat zou het zijn als Goes nu in een andere richting koos Daartoe is het Zeeuwsche volk te vrij en te blij. In het Noorden heeft men een goeden dunk van het Zeeuwsche volk. (Luid applaus. De heer A. S. J. Dekker stelt voor ds. Kapteijn bij acclamatie tot deputaat te benoemen. De voorzitter ondersteunt dit. Zulk een woordvoerder moeten wij te Utrecht hebben. Ds. Kapteijn echter komt hier tegen op- Hij vraagt stemming.) De heer Oranje merkt op dat d'|, Kapteij n in zake de kiesrechtqnaestie geen nieuws heeft verteld. Allen zijn voor ruime kies rechtuitbreiding 't is maar de vraag hoe. En de lof door ds. Kapteijn het Zeeuwsche volk toegezwaaid, heeft met deze quaestie niets te maken. Waartoe dus al dit applaus? De heer Visser zegt dat de heer Kapteijn meer vertrouwen in de democratische rich ting stelt dan hijHij ziet bezwaar in de volks- regeering en in 't feit dat wij medewerken haar te doen komen. Groen zei eensde volksregeering zal komen, doch zij kome niet door maar ondanks ons. De antirevo lutionaire party wil den volksinvloed ver- breeden doeh wenscht waarborgen voor de rechten der Kroon, die toch niet zóó licht te achten zijn. Ais straks de dichte drom binnengelaten wordt, dan zij er vastigheid in 't bestuur. Er zijn inderdaad ernstige bezwaren, waarover velen met gemakke lijkheid heenstappen, terwijl die anderen nachtwakon kosten. De heer Dekker vraagt sluiting van 't debat en opdracht van een mandaat aan den doputaat. Welk zal dit zijn? De voorzitter antwoordt dat hij de wet Tak in een antirevolutionaire strooming moot zien te krijgen. Voorts moet hij 't overlaten aan 't Centraal Comité. De vergadering benoemt hierna ds. Kap teyn met 26 stemmen tot deputaat. Er waren 10 stemmen op den heer De Jonge en 4 op den heer Oranje uitgebrachi. Nog enkele anderen gaven zich op als deputaat op eigen kosten. Na afloop dor werkzaamheden werd een motie van ds. Kapteijn aangenomen in zake de candidaatstelling welke motie later zal worden gepubliceerd. lerseke. De handel in leverbare oes ters in dit seizoen is haast geëindigd. Wel worden soms zware gevraagddoch de voorraad tweejarige zelfs is niet groot meer. Ofschoon door de hooge prijzen der zeeuwsche oesters Engeland en België dit jaar minder vroegen dan vorige jaren, is toch de voor verzending bestemde voor raad opgeruimd behalve enkele partijtjes van de zuidelijke perceelen der lerseke bank die zeer groen waren. Do handel in zaaigoed voornamelijk, klein soort (oud goed) was deze maand le vendig; echter tegen zeer lage prijzen. Nieuw afsteeksel wordt zeer weinig en tegen lagen prijs verkocht. Groot is de sterfte, zoowel onder afsteeksel als ook dat wat nog op de pannen zit. Met steeds meerder grond wordt dus verondersteld, dat de groote broedval in Juni en Juli 1893 van vreemde oesters afkomstig is. Het afsteken der pannen versohaft tegen woordig aan vele handen werk. Nieuwe pannen worden niet aangevoerd. Nu de kweekerij zoo'n schrale verdiensten geeft zullen denkelijk ook al de oude pannen niet gekalkt worden. Mogen we nog enkele dagen mooi weer hebben, dan zal er spoedig groei aan de kleine oesters te zien zijn. Bij kon. besluit is, mot ingang van 9 April a. s., benoemd tot burgemeester van St. Laurens J Marinissen. - Te Zoutelande is door den raad, met ingang van 1 April a. s., benoemd tot ambte naar ter secretario, belast met het werk van den burgerlijken stand, de heer H. A. de Vries aldaar. M. C. Wij hadden ditmaal eene vroege Paschen. Die vroege Paschen hebben wij te dan ken aan het in het jaar 325 gehouden concilie van Nicaea, dat, onder meer be langrijke zaken, ook den datum der zoo genoemde veranderlijke Christelijke feest dagen regelde. Vastgesteld werd toen, dat het Paasehfeest zou worden gevierd op den eersten Zondag na de nieuwe maan, die op of na 21 Maart inviel. Om den „ouderdom" der maan te be palen, bediende het concilie zich van de methode dor epacten. Onder epacten (toe gevoegde dagen) verstaat men het aantal dagen tusschen de laatste nieuwe maan van liet oude jaar en den aanvang van 't nieuwe jaar verloopen, m. a. w. den ouderdom der maan op 1 Januari. In 1893 viel de laatste- nieuwe maan op 8 December; de epacta voor 1894 is dus 23. Wil men nu den ouderdom der maan weten voor een ge geven datum van het jaar 1894, dan be hoeft men slechts het op dien datum ver. loopen aantal dagen van het jaar te ver meerderen met 23 en deze som te deelen door 29,5 (de gemiddelde periode in dagen tusschen twee nieuwe manen). Van 1 Januari tot 21 Maart zijn 80 dagen ver loopen: 80 23 103, en dit getal, ge deeld door 29,5 geeft 14 tot rest, Op 21 Maart van dit jaar was de maan dus 14 dagen oud, m. a. w. wij hadden toen volle maan. Derhalve viel Paschen op den eerst volgenden Zondag, dus op 25 Maart. Uit het bovenstaande blijkt, dat het Paasehfeest niet vroeger kan vallen dan op 22 Maart en niet later dan op 25 April. In de jaren 1883, 1742, 1731, 1674, 1663 enz. is Pasohen eveneens op 25 Maart gevallen, en dit zal opnieuw geschieden in 1951, 2035, 2046, enz. Op 24 Maart viel Paschen in 1799; op 23 Maart in 1856, 1845, 1788 en 1736, en later in 1913, 2008 en 2160; op 22 Maart in 1817, 1761, 1693 en 1598eerst in de 23ste eeuw komt het weer op denzelfden datum. Een- zeer late Paschen (25 April) had men in 1666 en 1731 en zal men in 1943 weer hebben. De minister van waterstaat, enz. heeft ingetrokken de benoeming van den com mies dor posterijen van de 3e klasse J. Waale Jr. te Goes naar Gcuda en hem op zijn verzoek, tegen 1 Mei, e. k. over geplaatst te Haarlem. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoenvliet ds. II. L. Krom te Ouwerkerk. Zierikzee. Benoemd tot ouderling do heeren G. Kok en P. J. Buijze. Herbe noemd tot diaken de heer C. de Mooij, en benoemd tot diaken de heeren H. v. Dijke Jz. en W. J. Rensen. Geref. Kerk. Beroepen te Oostburg de heer P. M. Out cand. te Wormerveer. Bedankt voor Axel door ds. J. Gommer te Grijpskerke. 1. Nederlaridsche Zendingsver- eenlging. 25 November des vorigen jaars kwamen, zooals we weten, de broeders Alkema en Pennings te Batavia aan en werden door zendeling Albers afgehaald en welkom ge- heeten in Insulinde. Den eersten tijd bleef Br. Pennings bij hem logeeren, om den llden Deo. op reis te gaan naar Rangkas-Bitoeng, de hoofd plaats der afd. Lebak van de resid. Bantam, waar hij althans indien hem een andere plaats niet geschikter voorkomt, zich hoopt te vestigen. Indien de ruimte, die ons blad voor „de Zonding" kan openhouden niet uit den aard der zaak slechts klein ware, schreef 'k hier gaarne Pennings' aan trekkelijk reisverhaal af, zooals 't in 't „Orgaan" van Maart is opgenomen. Thans slechts enkele potloodkrassen, die cenigszins een idéé mogen geven van zijn tochtje, hier neergezet. In een ongemakkelijk kar retje met twee wielen en vier veeren er onder, voorzien van de noodzakelijkste reis behoeften, waartoe ook een ijzeren bord met lepel en kroes behooren, in een gummi regenjas gedoken (in 't karretje regent't licht nog erger, dan daarbuiten, althans de regen hindert er nog meer) en met zonnehoed, paraplu en wandelstok bij zich, ging P. allereerst langs den postweg naar Tanggerang en maakte daarbij kennis met 't Indisch landschap dat zoozeer van 't Europeesche verschilt. Daar, bij Br. Tie- mersma, ontmoette hij Laban, een der in- landsche onderwijzers, die hem verder ver gezellen zou, vooral om hem te helpen, waar hij met de taal zich nog niet redden kon. Yan Tanggerang ging 't door slijk en modder't was, als we zagen in den re gentijd,over Tjikandi, waar men voor 6 cent zich een middagmaal van rijst en garnalen verschafte, berg op, berg af naar Rangkas-Bitoeng, een plaats, die door de goede zorgen van don vorigen adsistent- resident, zich door netheid en regelmatigen bouw zeer gunstig van andere dessas onder- •cheidt. Er wonen slechts weinig Enrope- anen, onder hen de heer Mcijboom, bij wien

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1