RECHTS/A Kftft. Gemengde Berichten. Overzicht verkoopingen enz. In liet Fransehe blad Revue des deux Mondes van 15 Maart bespreekt de lieer Charles Benoist de kiesrecht-her vorming in ons land. In zijn artikel geeft de heer Benoist, met ons land en zijn be woners niet onbekend, ook een kleine schets van enkele bekende personen, als Tak van Poortvliet, Van Houten, Schaepman en l)r. Kuyper. Van minister Tak zegt hij, dat men hem „den kleinen Bismarck" noemt, „een man van het hoofd en trouw van de daad, koel, correct, niet meer sprekend dan noo- dig is. een man als de stille wateren met de diepe gronden." Van Houten wordt geschetst als een voor stander van een soort van „doctrinair, libe ralistisch en wetenschappelijk anarchisme (als men dat woord mag toepassen op den fatsoenlijksten man ter wereld, die zelf de anarchisten als krankzinnigen wil behandeld hebben)" als een man die zich van den heer Kerdijk, van wien hij vroeger onafscheidelijk scheen als twee vingers van één hand, heeft vervreemd omdat hij in dezen de kiemen zag van Staatssocialisme een man die zoo ongaarne hoort dat hij van politiek is veranderd. Den heer Schaepman teekent de Fransehe schrijver als „een figuur van Rembrandt of Frans Hals, als den eersten dich ter, den eersten redenaar, een der eerste parlementaire tactici, een der uitnemendste mannen van het hedendaagseh Nederland", wiens welsprekendheid indruk maakt zelfs op den vreemdeling die hem niet verstaat. Dr. Klipper, door de liberalen soms „de Paus der Calvinisten genoemd", heeft zegt de heer Benoist inderdaad iets plechtigs en priesterlijks. „Toen ik hem voor 't eerst te Amsterdam bezocht in zijn studeerkamer, waar in het midden een kerklezenaar stond met den Bijbel op een kleed met gouden randen, hij zelf ge kleed in een kamerrok in snit en kleur gelijkend op het kleed van een geestelijke orde, terwijl hij zijn woorden nadruk bij zette met een gebaar, dat den predikants- ring, dien hij draagt, deed glinsteren, zag ik een Romeinsch gelaat voor mij en herinnerde ik mij andere geestelijke vorsten en rezen de beeltenissen van pausen voor mij op, dio half Cesars waren, bezweerders als 't ware scheppers en leiders van men- schen. De tijd heeft het benedenste deel van zijn marmeren gelaat aangedikt, maar zonder de fierheid der trekken te vermin ken, zonder een rimpel te graven in het voorhoofd, zonder het vuur te dooven dat uit de oogen straalt, verwarmt en ver licht." Beetwortelcontracten. In het Ned. Landt). Weekbl. komen eemge beschouwingen voor van dr. Swaving te Goes over beetwortelcontracten. De schrij ver komt tot het besluit lo dat het contracteeren op gehalte in het belang is der beetwortelcultuur en dat deze modus van betaling algemeen uitvoer baar mag worden geacht 2o. dat de vereeniging van beetwortel- suikerfabrikanten zich meer dan ooit sterk gevoelt tegenover den bietenproducent 3o. dat het dientengevolge voor den landbouwer aangewezen is een anderen weg in te slaan, ten einde betere prijzen voor zijn gewas te bedingen. Hij zegt dan verder „Beetwortelsuikerfabrieken op coöpera tieven grondslag liggen derhalve in de naaste toekomst. „Het valt niet te ontkennen, dat daaraan vele moeilijkheden en vele bezwaren zijn verbonden, die niet te licht doch even min onoverkomelijk moeten worden geacht. De groote en goed ingerichte suikerfabrie ken werken toch met voordeeldaarbij is thans de risico-premie voor een goed deel op rekening van den boer en de winst premie geheel voor den fabrikantWordt door een wetgeving de suikerproductie belast, zoo drukt het nadeel vooral op den landbouwer, want de fabrikant ver laagt eenvoudig den bietenprijs, om dezelfde winsten te blijven behalen, waarvan de fiscus hem een deel wil ontnemen. De zoogenaamde „hoogst mogelijke" prijs welke door den fabrikant wordt betaald en waar mede zoo dikwerf wordt geschermd, berust toch eigenlijk allèèn op de lage graanprij zen er wordt juist zooveel voor de bieten betaald, dat met eenigszins meer voordeel beetwortelen kunnen worden verbouwd dan granen. „Dat noemt men den hoogstmogelijken prijs, en dan wordt beweerd dat de land bouw zijn welvaart te danken heeft aan de bietenteelt in haar tegenwoordigen vorm „O, stille eenvoud, die deze drogredenen slikt. „Het denkbeeld van coöperatie op het gebied van beetwortelsuikerfabricatie is volstrekt niet nieuwzooals bekend is bestaan er sedert jaren in Duitschland (vooral in de provincie Hannover) een aantal zoogenaamde „Genossenschaftsfabri- ken" en „Actienfabriken", waarover in een volgend opstel wellicht iets mede te deelen.' Met ingang van Woensdag a. s. zal trein 12 (Exprestrein le klasse Vlissingen— Amsterdam) het postrijtuig vervoeren, dat thans achter trein 13 loopt, tot Roosendaal en aldaar stoppen tot het afhaken van dit rijtuig. De loop van dien trein wordt hierdoor als volgt: Vertrek Vlissingen haven 6.40 u., Roosendaal 7.49 en zal te Tilburg stop pen en vertrekken te 8.27 u. Coes. Heden Woensdagmiddag had in het gebouw der ambachtschool de uit reiking plaats van het diploma aan de leerlingen dier inrichtingv. Kogelenbesg en Rijkaard (smeden)en J. K. Pilaar (tim meren). Het bestuur der school, burge meester en wethouders, enkele raadsleden, leeraren der hoogere burgerschool, een paar timmermansbazen, een schoolopziener, tal van ouders en belangstellenden, de onderwijzers en leerlingen der ambachtschool waren tegen woordig. Do voorzitter dhr. C. L. M. Lam- breehtsen hield eene toespraak, waarin hij den godiplomeerden jongelieden tal van wenken bij hunne intrede in de maatschap pij medegaf'. De voorzitter bedankte de aanwezigen voor hunne belangstelling en deelde den leerlingen nog mede dat dit jaar de Goesclie Ambachtsschool daartoe bij het lot aan gewezen het voorrecht zal genieten van den Thieme prijs bestaande in f50 voor dien leerling welke het beste stuk werk levert. De bekroonden ontvingen elk nog een stoffelijk aandenken, bestaande in een inkt koker en twee passerdoozen. Daarua verwijlden nog velen in het ge bouw om de vorderingen der leerlingen op te merken, bestaande in tal van fraaie tee- keningen en werktuigen van hunne hand. De goederenklerk J. G'rucq wordt met ingang van 1 April verplaatst van station Middelburg naar station Tilburg. Men schrijft ons uit Vlissingen Eindelijk zal door den gemeente raad worden overgegaan tot het onbe woonbaar verklaren van verschillende per- ceelen hier ter stede. Eindelijk want is er iets waar zoo lang mede gedraald is om hiertoe over te gaan dan is het zeker met dit het geval. Werkelijk staat men hier over verwonderd want in onze goede en in vele opzichten welvarende stad zijn er verscheidene woningen te vinden die voor een mensch geheel en al ongeschikt zijn om in te verblijven en den naam van krotten ten volle verdienen. Toch is met deze zaak lang gedraald en het radicale middel onbewoonbaar verklaring door het benoemen eener commissiedie reeds Maandag jl. met haar werk een be gin maakte, en wier samenstelling ons wel een raadsel is, niet direct ter hand genomen. Waarom zoo vragen wij. Hoe spoedig is men er bij, wanneer de geringste politieverordening wordt over treden. Maar als lieden in krotten wonen waaruit heeren huisjesmelkers een hooge huur weten te slaan en tot verbouwing en verbetering zoo wat niets doen, vragen we of het niet op den weg der stedelijke over heid ligt zulke woningen(?) zoo spoedig mogelijk voor bewoners ongeschikt te ver klaren. Doch dit niet alleen. Ook bij den bouw van de talrijke nieuwe huizen, die als uit den grond verrijzen mag wel nauw lettend worden toegezien. Want ook hier zijn de klachten legio. Wij hopen echter nu de wonimg-quaestie al meer en meer aan de orde komt, de vraag voor goede arbeiderswoningen toe neemt, ook de stedelijke overheid hare roeping verstaan mag, die zij hierin heeft te vervullen. Wij verblijden ons dan ook dat de plaat selijke overheid alhier dezen weg op wil en wij verwachten dat geene persoonlijke in vloeden haar van de wijs zullen brengen. Hansweerd. Met ingang van 1 Mei a. s. uit 's Rijksdienst eervol ontslagen de kommies 1ste klasse A. Vergouwe alhier. Met ingang van 15 Maart 1894 is benoemd tot tijdelijk kommies te water 4e klasse bij de ambutante Recherche (2e afd,) dhr. M. van derSteen te Hans- weert. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Domburg ds. L. A. J. Creutz- berg te Pernis. De heer ds. E. W. Heinecken predi kant te 's Gravenhage, is Maandagmiddag na een langdurig lijden aldaar overleden. Allen die dezen beminnelijken, zeldzamen getrouwen herderzoo te Middelburg als te 's Gravenhage, in zijn on vermoeiden arbeid, niet het minst in de armenwijken der stad, hebben gadegeslagen, zullen het verlies beseffen dat kerk en maatschappij in het heengaan van ds. Heinecken lijdt. Volksman bij uitnemendheid, wist hij den volksgeest zoo juist te treffen en het van God vervreemde deel des volks op het eene noodige te wijzen. Niet met redenaarsta lenten begaafd, wist hij niet te schitteren op den kanseldoch als dienstknecht van Christus blonk hij uit in de stulp der armen en aan de krankbedden, waar hij zoo me nigmaal den troost des evangelies bracht en de helpende hand uitstak. Zijn nagedachtenis Gods genade zij dank! zal tot zegening zijn. Ds. Heinecken werd in 1842 geboren studeerde aan de Utrecktscho school, werd candidaat in 1869 bij het prov. kerkbe stuur van Gelderland, eu aanvaardde zijn herderlijk werk den 12 December van dat jaar te Noorden. In 1872 te Renswoude, in 1880 te Haarlemmermeer, in 1882 te Middelburg bevestigd, diende hij sinds 28 Oct. 1885 de gemeente van 's Gravenhage, waar hij den 25 October te voren beves tigd was door dr. D. C. Thijm. Ds. Heinecken was ook voorzitter der Christelijke onthoudersvereeniging en een ijverig bestrijder van het drankmisbruik. Ouwerkerk. De heer ds. H. L. Krom, sinds 9 Dec. 1883 predikant alhier, hoopt Woensdag 11 April, a. zijn 25 jarige ambtsbediening te gedenken. Ds. Krom was candidaat bij het kerk bestuur van Noord Holland in 1868 pre dikant te Sinionsliaven 11 April 1869, te Dreischor 1872 Oudelande 1878 en Ouwer kerk 1883. Arrondissements-llechtbank te Middelburg Dinsdag deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de zaak tegen J. K. v. d. V., oud 25 j., boekdrukker te Middelburg, de behandeling van welke zaak breedvoerig is vermeld in ons nommer van 10 dezer. Hij werd ter zake van beleediging van den burgemeester van Ierseke en smaadschrift in zake den heer Harmsen te Goes veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Zierikzee, 20 Maart. Heden trof deze gemeente een gevoelig verlies, door het afsterven van den heer W. A. Ochtman, oudste wethouder dezer gemeente. Deze man, met zijn schrander hoofd, helder doorzicht en eerlijke consequentie, die veler hirt innam, wordt door zijn sterven diep betreurd, en zijn nagedachtenis zal in dank bare herinnering blijven. Coes. De commissaris van politie alhier heeft met den hoofdagent Sliinmers de hand gelegd op den dader van den op 15 dezer op het erf van A. G. B. alhier gepleegden konijnendiefstal. Heinkenszand. I)e werkman B. v. d. R., had bij het graven voor de watering alhier het ongeluk dat hij onverwacht tot aan de borst in den grond zakte en na vele vergeefsche pogingen eerst na het te baat nemen van spa en schop uit zijne ne telige positie kon worden verlost. Vlissingen. Heden avond kwam alhier, binnenkomende van Antwerpen, het s.s. Ariadne om te dokken. Te Wilhelminadorp bestaat in de politieverordening een bepaling, dat nie mand zic(i op straat vertoonen mag, rookende uit een pijp zonder dop. Zelfs zij die door de haven varen, welke door het dorp loopt worden aangemaand, het rooken uit zoodanig instrument na te laten. Deze bepaling schijnt te dagteekenen uit den tijd van Karei den Groote, toen alle huizen nog van hout en met stroo gedekt waren, doch toen er van Wilhelminadorp nog niet veel meer bestond dan een groote waterplas. RN.) Hansweert. Dinsdag kwam het schip Eendrachtschipper I). Sinke, te Bath in aanvaring, waardoor het roer verloren ging en het vaartuig in ontredderden toe stand lag. Schipper J.l Boer, die met zijn schip Vrouw Maria in de nabijheid was, had de menschlievendheid de Eendracht op sleep touw te nemen, en behouden alhier binnen te brengen. (i¥. C.) Een vette fooi. Een jongen te Nieuw- vllet die een portefeuille met f150 aan bankpapier vond en aan den rechtmatigen eigenaar teruggaf, kreeg als belooning voor zijne eerlijkheid tien centen. Van twee bij elkaar slapende kinde ren van een koffiehuishouder te Hengeloo, verliet het eene, een jongetje, Vrijdagmor gen op den gewonen tijd het bed om naar school te gaanhet andere, een meisje van 7 jaar, bleef echter liggen, wat eerst gemerkt werd toen het jongetje om 12 uur uit school kwam. Dadelijk ging men zien en vond het meisje dood te bed liggen met tot het been ontvleeschde wan gen, alsof zij door de ratten waren afge knaagd. Er is grond om te vermoeden dat hier een misdaad is gepleegd en daarna het vleesch is afgekrabd om den schijn te doen ontstaan dat de ratten er aan ge knaagd hebben. Bloedvergiftiging. Toen Zaterdag jl. de commensaal van den uitdrager Pieter Melk te Zaandam thuis kwam, vond hij het gezin, dat hij gezond en wel verlaten had, in een aller- treurigsten toestand. De man, zijn vrouw en elf kinderen waren hoogst ongesteld of verkeerden in een staat van krankzinnigheid, Zij waren aan hevige stuiptrekkingen on derhevig, hadden benauwdheid in de keel en hoofdpijn. Hunne oogen stonden ver wilderd, sommigen konden niet loopen, enkelen konden niet spreken of spraken onzin en wartaal. Dank zij de spoedig in geroepen hulp van de doctoren waren Maandag de meeste leden van het huisgezin nagenoeg geheel hersteld. Uit een gerechtelijk ingesteld onderzoek is gebleken, dat door voornoemden Melk Vrijdag nabij de Burgerschool een zakje gevonden is dat met kruiden gevuld was. Meenende dat die kruiden soepgroenten waren gaf hij die aan zijne vrouw. Deze heeft ze in de soep gedaan, maar vermoe delijk bestond de inhoud uit dolle kervel. Vrijdag is onder Kubaard het eerste kievitsei gevonden. Het vinden van dit eerste ei is voor die streken altijd een heuglijke gebeurtenis, daar hiermee het eieren-zoeken-seizoen begint en de vinder van het eerste ei een prijs van f 15 ont vangt. Ditmaal was het achtjarig zoontje van een werkman de gelukkige vinder. Donderdag kregen te Steenbergen twee heeren twist in een logement. De twist liep zoo hoog dat een der heeren met een biljartbal naar zijn collega gooide. De bal kwam bij ongeluk in een spiegel terecht, waarop de logementhouder kwam aanloopen en schadevergoeding vroeg. Na lang over en weer praten kwam men overeen de schade op f 60 te berekenen. De loge menthouder ontving een bankbiljet van f 100 en gaf f 40 terug. Des avonds nadat de heeren reizigers vertrokken waren, bleek den logementhouder dat het bank biljet valsch was. De sedert begin Febr. jl. te "Win schoten gedetineerde 12-jarige W. Mollema, die zijn vader van het leven trachtte te berooven, is gistermiddag wederom in vrij heid gesteld. Het resultaat, van het deskun dig onderzoek schijnt dus te zijn, dat de jongeling niet toerekenbaar is. Een driejarig kind te Rukfen (N.Br-) dat zonder toezicht met lucifers speelde, bekwam daarbij zulke ernstige brandwonden dat het na een paar uren reeds overleed. Ten behoeve der bedelaarsstichting, die te Beekbergen zal worden opge richt, is door de „Vereeniging tot Chris telijke verpleging van bedelaars en land- loopers", aldaar aangekocht de boerderij „Het Hoogeland" en een daarbij gelegen plaatsje tezamen groot ruim 17 H.A. De leening, groot f 100,000 ten be hoeve van de Christelijke Vereeniging ter verzorging van Krankzinnigen „Veldwijk- Bloemendaal—Zuidlaren", is volteekend. Met Mei zal weder eene leening worden uitgeschreven. Terwijl Maandag te Zeerijp een arbeidersvrouw met de wasch bezig was en haar vierjarig dochtertje in de nabijheid speelde, stortte de kleine eer de moeder het vorhoeden kon, in een tobbe met ko kend water, waardoor het kind zulke he vige brandwonden bekwam, dat het reeds den volgenden dag na een ondragelijk lijden overleden is. Een ingezetene van Amsterdam, de heer S. Overste, wonende Von Zesen straat 79, schrijft ons, dat een kind, op 9 Maart geboren, den 16den Maart een tand heeft, gekregen en er naast nog twee op komen. Hbl. Iemand uit Amsterdam begaf zich deze week naar Den Haag om zijn papieren voor het huwelijk in orde te maken. Hij had echter vergeten dat de justitie met hem nog een kleinigheid te verrekenen had, en wel 45 dagen hechtenis wegens mishandeling van een politieagent te Delft. In plaats van over 14 dagen in het hu welijksbootje te stappen, moest hij aanzijn aanstaande mededeelen, dat deze plechtig heid een uitstel van minstens 45 dagen zou ondervinden. Te Heerenveen hadden in den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen plaats van op de bleek liggende goederen. Thans is de dievegge gesnapt. Het bleek een jeugdig meisje te zijn, die iederen avond door hare stiefmoeder op dat werk werd uitgezonden en deerlijk mishandeld werd als zij met ledige handen thuis kwam. Het kleine, vervuilde en listige kind maakte een treurigen indruk, zoo groot was haar vrees voor haar stiefmoeder dat zij smeekte om in de gevangenis te worden gebracht. Wij lezen in de „Prov. Gron. Crt." het volgende ingezonden stuk in zake de Noerbosch qnaestie. M. Reeds Woensdag 7 Maart zijn de hh. Bruins, Mulder en ik samen geweest, om, als finantiëele commissie, welke tevens als commissie van inlichtingen berichten hoopt in te Jwinnen van oudweezen en ver dere deskundigen, te blijven voortbestaan. Eerstdaags zal de commissie van zich laten hooren. De heer van Deth kan van de f 2 a f 3000 zeker zijn, als hij zich slechts wil verant woorden tegenover de bijdragenden. Hiero ver spreek ik van Deth waarschijnlijk morgen of overmorgen te Souburg bij ds. Vermaas. Wij beloven u spoed te maken. Met hoogachting 17 Maart '94. Dr. LOUIS A. BaHLER. Een noodlottige botsing heeft te Bar celona plaats gehad tusschen een paarden tramwagen, die den weg overstak en een stoomtram. De tramwagen zat vol werk volk, waaronder de grootste ontsteltenis heerschte toen de botsing plaats had. Een der passagiers sprong in doodsangst uit de tram en werd door de machine overreden. Vier personen werden gedood en acht zwaar gewond. Een net' gekleed jongmensch wilde dezer dagen aan het Paddington-station in den gereedstaanden trein stappen, toen plotseling een jonge dame op hem toetrad. Hij werd doodsbleek en zakte onder den uitroep „o, Helena, wij dachten, dat je dood waart", ineen. Hij werd naar een dichtbijzijnde woning gebracht en daar bleek spoedig, dat de jonge man en de jonge dame verloofden waren. Zij was eenigen tijd geleden naar hare ouders ver trokken; eenigen tijd daarna werd de minnaar bericht dat zijn aanstaande plotse ling overleden was. De mededeeling bevatte zoovele en zeer nauwkeurige bijzonderheden, dat hij aan de waarheid daarvan in het minst niet twijfelde. Hij was ontroostbaar, liet een geestelijke een lijkrede op de af gestorvene houden en was juist op weg naar de woning harer ouders, toen hij op eens zijne geliefde Helena gezond en wel voor zich zag Htaan. De jonge dame had haren toekomstigen echtgenoot ééns geschre ven, de brief was echter niet terecht ge komen. Naar schatting worden alleen in het Duitsche rijk jaarlijks 250.000 kanarievo gels geteeld. Een groot gedeelte daarvan wordt uitgevoerd naar de V ereenigde Staten die er ongeveer 100,000 per jaar ontvangen. De machinist van den sneltrein uit Los Angeles (Noord-Amerika) bemerkte even voor aankomst aan het station Ros- coe dat de wissclstaud niet goed was. Terstond stelde hij pogingen in het werk om achter uit te stoomen en liet hij ook de rem wer ken, maar de snelheid van den trein was te groot, in een oogwenk ontspoorden loco motief en tender en twee met ooft geladen waggons, stortten van den 10 voet hoogen dijk naar beneden en werden verbrijzeld. Alle andere waggons bleven op de lijn staan. Twee gemaskerde roevers, die zich al den tijd verborgen hadden gehouden, sprongen naar voren en openden aan beide zijden van den trein een snelvuur om de beamb ten en do reizigers beangst te maken. Ter wijl een hunner daarop de wacht hield, begaf de andere zich naar de express-car en verbrijzelde de deuren, die de beambte geweigerd had te openen, door middel van een dynamietpatroon, die hij springen liet. De beambte gehoorzaamde nu en opende de geldkist voor de beide roovers, die daarop met hun buit in de bosschen verdwenen. Uit Sidney seint men een belangrijke ontdekking van goud in den onmiddellijken omtrek der stad. Een reeds tot 300Ü aan gegroeid aantal goudzoekers zijn bezig aan de plek, waar een nieuwe stad ontstaat. Rijke goudaderen heeten reeds geconstateerd over een lengte van 15 mijlen. De inschrijving ten voordeele van de slachtoffers der ontploffing op de Brandeburg heeft zooveel opgebracht, dat elk der leden van de families die haren steun verloren hebben, van nu af 10.000 mark kan krijgen. (Men kan zich hierbij afvragen of er bin nen 2 jaar nog eene enkele jonge weduwe zal te trouwen zijn, gelijk te Anderlues. Zooals men weet waren deze laatste niet lang „ontroostbaar".) Het stadje Neurenberg is niet weinig verheugd over de aanneming van het Duitsch-Rnssisch handelstractaat. De hooge rechten op speelgoed hadden den uitvoer naar Rusland bijna geheel gestaakt, terwijl dit rijk steeds een der grootste afnemers was. Onmiddelijk na de aanneming van het Duitsch-Russisch tractaat zijn de be stellingen in deze artikelen weer toegevloeid, In de Figaro worden eenige bijzon derheden medegedeeld over de omstandig heden, waaronder indertijd de eerste bom menwerper Orsini tot bekentenis van zijn misdrijf gebracht werd. Het ingezonden artikel, dat Olim geteekend is, schijnt ge schreven te zijn door den tolk, die inder tijd den rechter van instructie bij de ver- liooren ter zijde stond. Met 't oog op de navolging, die dit voorbeeld in den luatsten tijd vindt, is 't misschien niet van belang ontbloot hieruit een en ander mede te deelen. Orsini was van de mededaders aan zijn aanslag van 14 Januari 1858 degene, die het laatst in hechtenis genomen werd. Vóór hem waren zijne drie medeplichtigen, allen Italianen, gearresteerd, waarna zij hem al» hoofddader aanwezen. Hij beantwoordde alle vragen naar zijn schuld echter ontkennend en trad zoowel tegen den rechter van instructie als tegen zijne mede-beschuldigden zeer hooghartig op. Plotseling geraakte hij in verwarring doordat hem een brief voorgelezen werd, dien hij aan een vriend in Engeland ge schreven had. Hierin kwam de volgende zinsnede voor: „gij zult den profeet zeggen, dat ik een slag zal slaan, waarover men meer zal spreken dan over alles, wat hij zelf gedaan heeft". Toen Orsini deze woorden hoorde voor lezen. werd hij bleek en begon over zijn geheele lichaam te sidderen. De rechter commissaris zeide tot hem „Ik weet zeer goed, dat de profeet, van wien gij spreekt Mazzini is, maar wat bedoelt gij met die gebeurtenis, die meer opzien zou baren dan alles wat deze zelf gedaan heeft Orsini bleef op deze vraag zwijgen. Toen fluisterde de tolk hem als het war# werktuigelijk de woorden toe„gij wildet den keizer dooden". Hierop riep de beschuldigde plotseling overluidja, jaen maakte daarbij met den rechterarm een gebaar, alsof hij iets wegwierp. Toen was het, alsof hij de waarheid niet meer kon tegenhouden en een volledige bekentenis vloeide hem over de lippen, van de optouwzetting van zijn aanslag af tot aan de volvoering daarvan. Evenals uit zijn brief sprak uit zijn hoogdravende toon die ijdelhrid, welke allen staatkundigen misda digers eigen schijnt te zijn. De schrijver in de Figaro voegt er ver der nog aan toe, dat de verdediger van Orsini, de beroemde Jules Favre, een ge- héél ander systeem volgde dan thans door de advocaten der anarchisten gevolgd pleegt te worden. Dit verschil blijkt voldoende uit de slotwoorden van zijn pleidooi, die in hoofdzaak aldus luidden„Ik heb niet de aanmatiging aan den dag willen leggen, alsof ik het hoofd van Orsini aan zijn ge rechte straf heb willen onttrekken. Alloen wil ik de nagedachtenis van Orsini be schermen voor zijne gelijkstelling inet mis dadigers tegen het gemeene recht,die door hem verafschuwd worden. Moge ik zijn onsterie lijke ziel kunnen troosten door openlijk te verkondigen, dat het alleen eene gevoelsver- heffing en het groote oogmerk waren, die hem tot zijn misdrijf gevoerd hebben". Zoo kweekt men de mannen van het dynamiet. Tel. Vrijdag 23 Maart. Hloctinge, 10 uur bij J. M. 8traub, door deurw. Hollmann, kar op veoren, 2 vette vaarzen, 3 runders, 10 baggen beestenpeen, kanthooi, gerstestroo, spjjmolen, kabinet, bed, tafels, nieuw borstelwerk, lappon, jassen, enz-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2