NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Dinsdag 20 Jflaarf. Müdt laargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH io. 72. 1894. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJK. DE ONTBINDING. Schoolnieuws. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. <jj^" Zij die zich met 1 April a. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot op dien datum gratis. Middelburg, ook voor St. Laurens, 20, 21, 22 en 23 Maart. De belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het laatstgeplaatste goedkeur- ringsmerk, voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard. Belanghebbenden worden verder herin nerd, dat de verificatie van gewichten beneden het gram (milligram gewichten) uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middel burg geschiedt. H. M. de Koningin Regentes heeft het besluit tot ontbinding der tweede kamer geteekend. Het besluit, mede geteekend gecontrasigneerd, zooals men dit noemt door den minister van binnenlandsche zaken, minister Tak, staat in de Staatscourant. Binnen veertig dagen mag men dus alom in den lande de drnkte van do nieuwe verkiezingen voor de tweede kamer ver wachten. De datum der verkiezingen zal wel 10 of 17 April wezen. De heer Van Tienhoven is uit het mi nisterie getreden, zoodat in de ledige plaats voor buitenlandsche zaken door de Regentes moet worden voorzien. Inzoover de Regentes van conservatieve invloeden vrij bleef en der natie het op treden van een ministerie Roëll bespaard bleef, geeft ons dit koninklijk besluit reden tot tevredenheid. Kamerontbinding achten wij in de gegeven omstandigheden de meest geschikte oplossing. Toch kunnen wij ons in de aanleiding tot de Kamerontbinding nog maar moeilijk vinden. Nog altijd vragen wij, met het oog op het Kamervotum van den 9 Maart: Ka merontbinding op wat Moest de minister die niet tegen een uitsluiting van misschien wel honderddui zend grondwettige kiezers opzagde schrijf proef die eene tweede uitsluiting van bewoners van schuiten, kermiskarren èn slaapsteden, amendement v. d. Feltz, aanvaard haden tegen de derde uitsluiting bewoners van een vertrek, amendement de Meyier, geen onoverkomelijk ^bezwaar had getoond, zijn wet doen struikelen over een amendement aan welks verbetering hij daags te voren nog had medegewerkt, en doen afstuiten op een uitsluiting die mis schien lang niet zoover ging als de door hem zeiven voorgestelde schrijfproef? Moest daarop de Kamer naar huis ge zonden worden? Moeten de kiezers nu gaan uitspraak doen over de al of niet grondwetttgheid van het bezit van een kotje of afdekje of tweede kamertje Moet het nu worden voor of tegen het amendement De Meyier Moeten daarbjj alle kiezers over éen kam geschoren Moeten mannen met grondwettige be Waren als Reekers, Lobman en v. Houten, die voor «en zeer groote uitbreiding zijn üats den wetgever de volkomen vrijheid ge geven worde, gelijkelijk worden „geëxecu- met tegenstanders van elke kiesrecht- ^breiding Moeten de voorstanders als A. Maekay ma jTem8^erM even onverbiddelijk afge- aakt als de tegenstanders van het slag Mackay en Hintzen van n imen a* den tegenstemmers een blijk keuring geven dus evenzeer aan t als aan v. Karneheek evenzeer aan Beelaerts als aan Seret? ..1 minister heeft een, zij het ook ver- Sfife °Verijlde daad gepleegd door ontbind' moment van het debat deKamer- ontbinding te provoceeren. Edoch gedane zaken hebben geen keer. De pers heeft nu iets anders te doen. Zij heeft de kiezers voor te lichten en de groote, helaas een jaar vervroegde schif ting in alle partgen te leiden en te ver gemakkelijken. Laten onze kiesvereenigingen onverwijld aan den arbeid trekken om de kiezers hunner richting met bezadigdheid en zaak kennis voor te lichten. Yan een goede voorbereiding hangt nu alles af. Zij er een onbevangen beoordeeling, een biddende behandeling der hoogst gewichtige belangen die op het spel staan. Geen gecoquetteer met tegenstanders. Zij mogen Treub of de Meijier heeten zij zijn onze tegenstanders op godsdienstig, kerke lijk en staatkundig gebied. Vergeten wij niet dat de De Meijiers en v. d. Kaaij's, die met vijftien onzer mannen op het noodlottig oogenblik gelukkig te goeder trouw één lijn trokken, ons jarenlang zij het ook in de meening hun god een dienst te doen hebben over- heerscht en de fatale schoolwet van 1878 hebben gegeven die ons christenvolk zoo veel leeds heeft berokkend. Bedenken wij daarbij dat de Piersons en Seijffardts en Takken, in één woord het ministerie, voor hetwelk wij nu het vuur uit de sloffen zullen loopen, ons een treu rig belastingstelsel en uitzicht op den leer- dwang hebben bezorgd, menige zaak die in het werkelijk volksbelang was, hebben verhinderd en de krankheden in 's lands verdediging, spijt Bergansius' door hen in getrokken legerwet, doen voortbestaan. Houden wij evenzeer in het oog dat de Treubs en Troelstra's met wie men nu adhaesie-vergaderingen houdt, onze toekom stige onderdrukkers zijn, de radicaal met zijn belofte van verscherpten vaccinedwang de sociaal democraat met zijn prediking van staatsalmacht. In één woord blijve hij ons de herinne ring bewaard aan al het kwaad dat ons het liberalisme reeds gebrouwen heeft, en neme men wel in acht dat de revolutie, onder welke leus ook aangediend, hetzij als libe raal of radicaal, hetzij als sociaal of anar chist, de tegenvoeter blijft van het evan gelie dat wij belijden en hebben te be leven. Hare natuur, namelijk der revolutiekan wel verborgen zijn, doch zij kan die nn eenmaal niet afleggen, evenmin als onze huis poes haar nagels. Met hem die uit het beginsel der revo lutie leeft is samengaan of tijdelijke samen werking voor een bepaald doel wel moge lijk en om tot finale kiesrechtuitbreiding te geraken, kan zij in sommige districten geboden zijn doch er zij een optreden met wijsheidnaar een wel overwogen plan, zonder hartstocht, zonder nit het oog te verliezen wat wij aan de eer van den christelijken historischen naam verschul digd zijn. Gaan wij met deze gezindheid de ver kiezingen tegemoet, dan kunnen zij tegelijk leiden tot zuivering van den politieken toestand en tot versterking van den broeder hand tnsschen hen die op eenzelfden grond slag slaan, hetzij ze in het groote lichaam heeten dienst te doen als rechter-, dan wel als linkerhand. De Vaderlandereen blad zoo wij goed zien van de Bronsveld-ïmctie, eindigt hare afkeurende beschouwing over de liberaal- radicaal- antirevolutionaire meetings van den jongsten tijd met de bede dat „God geve dat er kome een nieuw ministerie zonder Tak en gezind ons te redden „nit den financiëelen druk, waarin de allerbekwaamste heer Pierson ons nu achterlaat". Tien tegen een dat zekere eerzame redact tie te Middelburg, dit lezende zegt „Dat is weer een van die geniepige, schijnheilige, halve verzekeringen of vragen van die Vaderlander. En Het Centrum van 29 Dec. '93 schreef, na op enkele teleurstellingen gewezen te hebben „Het onbeperkte vertrouwen in den minister Pierson is voor altijd geschokt." „Zoo 'n geniepigert", zal de Middelburg- sche Courant wel zeggen. Maar de schrijver in Het Centrum zegt er trouwens hij in de Kamer gaan zelfs zijn oude vrienden hem te lijf. Van Piersons weinig afdoenden arbeid gesproken, de Amsterdammer van 12 Febru ari schreef onder onderen „Belastinghervorming werd indertijd door den tegenwoordigen minister van financiën een dringenden eisch der rechtvaardigheid genoemd „De woorden van den minister deden ons hopen, intusschen wij zijn in allen deele bitter teleurgesteld „Werkelijk indien men alles wel be schouwt, de belastinghervorming, van nog zoovele zijden zoo hoogelijk geprezen, ze bereidt de eene teleurstelling na de andere. „De vermogensbelasting is tegengevallen „De bedrijfsbelasting bedenkt welk ingrijpend administratief gehaspel en gepeuter de minister aan hare regeling moest ton grondslag leggen. „De personeele belasting men is niet in -staat haar ordelijk te herzien. „En ten aanzien van den financiëelen nood der gemeenten alleen de minister blijft goedmoedig gestemd. Andere personen, meest allen, en hieronder zijn ook bekwame finan ciersschudden bedenkelijk het hoofd." De cursiveeringen zijn van de Amster dammer. Het Noorden vraagt: Naar welk beginsel regelt minister Pier son toch zijn financiëel beleid? Men zal bij eventueele verkiezingen een groot woord hebben, en niet nalaten te vertellen, dat het laatste financiëele mini sterie wonder wat gedaan heeft tot be lastingvermindering. Toch is het een zoowel als het ander onbeduidend genoeg, en dat hebben de kiezers tegenover de macht die nog altijd zegevieren wil, vol te houden. Vol te houden in debatten en bij de stembus. Nog al zoo'n „geniepige" opmerker. De „Twee Provinciën" schrijft: Wat hebben de liberalen ons geschonken tot op de crisis, die de vorige week dooi de intrekking der Kieswet intrad? Niet veel bijzonders. Een paar noodwetten, zooals men weet; een stapeltje militaire wetsontwerpen, waar toch niets van komt, en eindelijk be lastingwetten. De Vermogen sbelasting, wier op brengst bitter tegenvalt. De Bedrij f s belasting, die nog niet inge voerd is. doch straks komt. Maar nog geen vermindering van het personeel. Want wel betaalt men nu enkele centen minder voor zout en zeep, wel zijn de mu tatierechten verminderd; maar deze vermin deringen wegen bijlange niet op tegen de vermeerdering van den belastingdruk, die de Vermogens- en Bedrijfsbelasting brengen. Niemand denke toch, dat de Vermogens belasting alleen hen drukt, die meer dan f13,000 vermogen hebben. o, Neen; die Vermogensbelasting dwingt vele aanzienlijken tot beperking der uitgaven; en die beperking der uitgaven komt dan natuurljjK neer op mindere ontvangsten van den kleinen man, die alweer het gelag betaalt. En dat in onze dagen van druk en algemeen geklagi Nn vermindering van belastingdruk zoovelen te stade zou komen. Ware nu dat, tenminste het personeel nog maar herzien; doch ook dit niet. Waarlijk we zitten niet alleen politiek in het moeras, maar financieel niet minder; en als de liberalen er ons uit moeten helpen, nu, dan begrijpt men er alles van. Wat zal die Middelburgsche Courant een plezier hebben. Te Utrecht zal een volksvergadering ge houden worden, waarin een liberaal, een radicaal, een antirevolutionair, een katholiek en een sociaal-democraat het woord zullen voeren ten faveure der kieswet. Wij zijn in hoofdzaak met de kieswet ingenomen, en wenschen eene spoedige be ëindiging der quaestie die de natie noo- deloos lang in spanning houdt. Maar zou de antirevolutionair die in zulk gezelschap luchting van zijn gevoelens of toejuiching der bonte menigte zoekt, op deze wijze zijn doel niet voorbijstreven? Is hij daar wel op zijn plaats? Heeft de lijdensweek hem niet wat te zeggen Mag hij die weet dat bijv. de socialist Troelstra een erkend spotter is, met zoo een in hetzelfde gestoelte plaats nemen en zoo ja, hoe zal hij daar kunnen getuigen Kan hij na een samenkomst, welke allicht evenals die te Amsterdam, waar Kater onder de democraten de christelijke demo cratie vertegenwoordigde, in een „pan" eindigt 's Heeren zegen vragen Op het terrein der samenwerking met Takkianen van allerlei temperament, laten wij het, aan de practijk toegekomen, eer lijk uitspreken, liggen zooveel voetangels en klemmen. Men zal wel doen, het terrein goed af te bakenen, waarop men de gezamenlijke actie wensoht te leiden. Want en dit juist maakt de zaak zoo lastig. De w,et Tak handhaaft de schrijfproef. 19 Maart '94. Vermogensbelasting. Dat minister Pierson alles in het werk zon stellen om de zoozeer tegenge vallen opbrengst der vermogensbelasting grooter te doen worden lag voor de hand, De ontvangers der registratie hebben dan ook circulaires ontvangen, inhoudende voorschriften, om tot eene betere controle op de aangiften te geraken. Zoo is o. a. nu bepaald, dat de ontvangers in het ver volg van alle verkrijgingen bij erfenis of scheiding door personen onder andere kan toren wonende, aan hunne ainbtgenooten renvooi zullen moeten doen, ook zelfs al bedraagt die verkrijging f 50 of 100, (tot dusverre behoefden sommen heneden de f 2000 niet gerenvoyeerd te worden). Eveneens zullen de ontvangers aantee- kening moeten houden, wanneer hij ver koop van onroerende goederen de opbrengst belangrijk verschilt met het 20 of 15-voud der belastbare opbrengst. Bovendien is o. a. ten aanzien van bouw terreinen bepaald, dat de ontvangers van deze terreinen onder hun kantoor gelegen een staat moeten aanleggen, en deze terrei nen door een deskundige moeten doen waardeeren. De oirculaires bevatten tevens meerdere voorschriften om zoo na mogelij k de aangiften te kunnen controleeren. Of 't zal helpen? (D. v. Ned.) Hansweert. Bij resolutie van den Minister van Financiën is de pensioneering tegen 1 Mei a. s. van den kommies le klasse K. de Nooijer alhier ingetrokken. Door den Raad van Oostburg is Vrij dag besloten de aldaar berustende onde rechterlijke archieven van voor de invoe ring der Fransche wetgeving niet af te staan dan onder protest. De kohieren voor de belasting op de honden en van den hoofdelijken omslag werden voor den dienst 1893 vastgesteld respectievelijk op f 82 en f 2499.56, Verder besloot de Raad aan Gedepu teerde staten dispensatie te vragen voor art. 9 al. 3 der wet van 1 Juni 1865 Staatsblad no. 60), luidende „In plaatsen, waar slechts èène apotheek gevestigd is, kunnen Gedeputeerde staten der provincie, den geneeskundigen raad gehoord, aan den geneeskundige verlof geven geneesmidde len te leveren." M. C. Door den dijkraad der waterkeering van het calamiteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte is tot schatter, bedoeld bij art. 93 van het reglement voor de calamiteuse polders of waterschappen in Zeeland be noemd de heer Iz. Cappon, wethouder van Cadzand. De afgetreden gouverneur van Suriname, jhr. v. Asch v. Wijck, hoopt reeds den 28 dezer van Suriname scheep te gaan. Vact Met 1 April a. wordt de officier van gezondheid le klas bij de zeemacht A. E. Sissingh, gedetacheerd te Tlissingen, vervan gen door den officier van gezondheid le kl. D. de Bois Jr. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Streefkerk dr. J. W. F. Oobius du Sart te Nienw- en St. Joos- land te 's Gravenpolder de heer Slotema- ker de Bruijne, cand. te Sliedreclit. Aangenomen naar Delftshaven door Ds. B. Wielinga te Kruininge. Ger. Kerken. Tweetal te Oostburg: do heeren Out en Steijlink, candidaten aan de Vrije Univer siteit. De uitnoodiging van eene spreekbeurt te vervullen op het D. V. Woensdag 11 Juli te houden Zuiderzendingsfeest is be reidwillig aangenomen door de heerenden heer J. van Bommel, agent van het Ned. Jongelingsverbond te 's GravenhageDs. J. Draaisma te Steenwijk; den heer C. Geel te Amsterdam; dr. F. van Gheel Gilde- meester te 's Gravenhageden heer de Haan, zendeling, te 's GravenhageDs. H. G. de Jonge te DordrechtDs. C. L. Laan te Rot terdam; Ds. P. J. van Melle te Nijkerk Ds. M. Mooy te DordrechtDs. P. J. Mul ler ond hoogleeraar te Amsterdam; Ds. J. Schrijver te Schiedam en Dr. J. Th. de Visser te Amsterdam. - Goes. De Hitslag der Overgangs examens der Burger-avondschool is als volgt: Van de le naar de 2e kl., met den len graad H. van Melle, L. Markusse, M. A. Hollestelle. Met den 2en graad: J. E. Nonnekes, P. v. d. Male, B. Oranje, J. J. Stokmans, A. M. v. d. Weert. Met den 3en graad: J. J. Bitter, J. Scheele, S. de Koning, J. J. v. d. Beree M. Jacobs. 6 Niet bevorderd 8 leerlingen. Van de 2e naar de 3e kl. Met den len graadD. Hage. Met den 2en graad D. Cense, J. C. v. d. Pijl, B. Mol, P. A. J. Moojen. Met don 3en graad F. W. Schneider, C. J. van Blitterswijk, W. P. van Riet. Niet bevorderd 7 leerlingen. Middelburg. De christ. voorberei ding- en handwerkschool op de Wal alhier, tot dusver uitgaande van de geref. ge meenten A en B, is door aankoop in eigen dom overgegaan aan het tegenwoordige hoofd der school, Mej. J. F. J. van der Maninckt, welke voor eigen rekening de school zal voortzetten. Een bevriende hand zond ons het volgende uit Kampen: Zaterdagmiddag ontving het Docenten college het telegrafisch bericht, dat Ds. Biesterveld van Rotterdam de benoeming als Hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen heeft aangenomen. De Heere stelle ZEw. ook in zijne nieuwe betrekking tot een ruimen zegen. Hij trooste de gemeente, die hierdoor haar leeraar verloor en ver- vulle de ledige plaats met den man zijns raads. Arrondissements-Rechlbank te Middelburg. Zaterdag 11. zijn veroordeeld wegens mishandelingP. J. K., 21 j., arbeider, Biervliet, en M. T. B., 21 j., metselaar, Hulst

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1