DE ZEEÜW" IRISCH EELAND. E BIJVOEGSEL g- 1 \l91A 3 l} 66% RTENTIËN wn, 13 Maart. m. Vorig 21/3 8b% 88% S IOOI/4 100$ 31/s 1027/S 1(,3 31/s 1°3 108 31/3 1°1 5 993/8 993/ »53A 95$ 707/8 75 74 785/g 7fi7/ 791/ 79 781/3 4 41/3 5 5 fi 5 5 4 5 4 4 -v, "x 5 5 5 5 4 4 4 4 4 4 8 6 21% 28 oB^« - »5%{ 15.,. 99 991/ s >°i* 4 91 901, 5 95 95 '4% 24 25 4 1051/8 4 l0l7/8 1023/ 67% 603/, 41/3 58% 4% 59 4 56% g8y 43/4 18% 6 88V* 381/s 391/g 39% ke Lttningen. 31/3 100 100U »l/s 100% 100% 81/3 1011/8 101% Ondf>TfieMifig^fii 10*3/, 156% 41/2 - 4 102 4V, 102% Sl/j 99 99 41/, 1033/, 5 102 115 -- 971/4 971/4 41/, 104 CO 4 96 220 220 24 41/, 108 8 3 61 41/3 99% 'ngen. 108% 8 97 31/3 _8i/3 IOI1/4 - 171 67% 453/4 - 48% 1361/4 - 173 6 1391/4 41/j 99% 4 951/g 8 64 5 104. 41/3 «8!.. 5 1031/a 5 1043/4 4 9°% 5 106 ,5 ll'V8 5 1 4% 5 ïoe'4 4 "I - 6 1027/g 5 SU/s 5 104 6 1037/8 5 01 945/8 4 461/8 - 163/4 89 6 108% 99 7 lJOi/a 6 106% 17% 6 104 5 9ll/l chappy*'1- 199 81/s 100 4 91 51 41/j 98 lingen. 3 lOGS/g 3 106% 3 105% 69% 2% 101% 21/s lOlT/g 100 123 4 119 5 1177/, 100 1591/3 100 160 142% 100 1551/2 100 145% 100 86% 400 26% 987/» 103% 97% 57% 45% 48% 137 169 189% 89% 64% 101% 104% 105% 111% 104% 106% if tÉ. 14% 8OI/2 983/4 17% 10fl% 183/4 1083/4 983/4 1041/2 t)9Vs lOJ% 155 86% 26% JJ van Donderdag 15 Maart 1894. Vergadering van den Middelt,urgsclacn Ge meenteraad van Woensdag 14 Maart 1894. Afwezig met kennisgeving de lieeren W. J. Sprenger, Tak en de Stoppelaar. De heer W. A. van Hoek is na zijne verkiezing voor de eerste maal ter verga dering verschenen. Daartoe door den voor- zitter aangezocht, legt hij in zijne handen de gevorderde eeden af, waarna deze hem met"zijne benoeming geluk wenscht, hem de belangen der gemeente aanbeveelt en de presentielijst verzocht te teekenen, om aan de 'beraadslagingen te kunnen deel nemen. Nadat hieraan door den heer van Hoek voldaan was, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en vastgesteld. Ingekomen zijn a. verschillende missiven van Gedeput. Staten, houdende goedkeuring van raads besluiten en toezending van 't Provinciaal blad no. 26, waarin voorkomt een voorstel omtrent de traktementen van burgemeesters en secretarissen in dit gewest. Zij worden voor kennisgeving aangenomen, zullende het Provinciaal blad ter visie blijven voor de leden en gevoegd worden hij een omtrent hetzelfde onderwerp in 1891 gedaan voor stel van de heeren Tak en van Dunné b. een rekest van J. Mak 0111 vergunning tot het plaatsen van eene roef, hetwelk ter fine van advies in handen gesteld wordt van B. en W. Door directeuren der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijver heid was aan den raad een adres gericht aangaande verbetering van inrichtingen voor verwarming enz. welk adres, conform het voorstel van B. en W., zonder discussie of stemming voor kennisgeving wordt aan genomen. Van B. en W. van Ylissingen was inge komen eene missive, waarbij zij ondersteu ning verzoeken in hunne pogingen hij de Hooge Begeering om verbetering te krijgen in den toestand der marineslnis aldaar. Onder mededeeling dat omtrent dit pnnt door de Kamer van Koophandel en Fa brieken bereids een adres tot de Tweede Kamer gericht is, stellen B. en W. voor zich ook tot die Kamer te wenden met een adres, waarvan zij een concept over leggen, hetwelk met algemeene stemmen wordt goedgekeurd, nadat daarin op voor stel van den heer Koole, die de opmerking- maakte dat in het adres van den Vlissing- schen raad met vette letters geschreven stond waar het op 'aankomt, onderstreept waren de woorden „volkomen instemt". Van W. Heyboer alhier was een verzoek ingekomen om een gebouwtje op het Waag- plein te mogen huren. Vroeger was dit gebouwtje verhuurd aan L. C. liondius voor f40 'sjaars, en hij opzegging dier huur was slechts ééne aanbieding voor denzelfden prijs ingekomen van een hierhottelaar, welke aanbieding echter, den Garnizoenscomman dant gehoord, indertijd niet is aangenomen. Thans biedt adressant f 30 's j aars en stellen B. en W. voor hem het gebouwtje voor dien prijs te verhuren voor éen jaar, onder voorbehoud van het recht van opzegging ten allen tijde, zullende liij hij opzegging bet pand binnen eene maand moeten ont ruimd hebben. Conform het voorstel van B. en W. wordt zonder discussie of hoof delijke stemming tot de verhuring besloten. Van B. en W. is een voorstel ingeko men om den nachtwaker J. Malgo, die, 65 jaar oud, 26 dienstjaren telt, te pensi oneeren en het bedrag van dat pensioen, overeenkomstig de bepalingen van het fonds, te stellen op f 81.90 's jaars, aan wolk voor stel de vergadering zonder discussie hare goedkeuring hechtte. Yan het Burgerlijk Armbestuur - was eene kennisgeving [ontvangen dat de subsidie nit de gemeentekas niet voldoende was om te voorzien in de behoeften van het dienstjaar 1893, weshalve het, met wijziging zijner begrooting voor dat dienstjaar, tot dekking van het te kort verzoekt eene ver hooging van subsidie ad f 2011.27. Die verhoogde subsidie wordt met algemeene stemmen toegestaan, nadat de heer van der Swalme er zijn leedwezen over te kennen gegeven had en op zijne vraag om inlich ting omtrent meerdere verpleging in de verschillende gestichten, door den heer A. P. Snouck Hurgronje was geantwoord dat er meer verpleegden en hijgevolg meer ver- pleegdagen moeten geweest zijn, daar de tarieven dezelfde waren als in vroegere jaren. Door B. en W. wordt voorgesteld, tot dekking van verschillende uitgaven, de lee ring vastgesteld in de vergadering van 15 November 1893 met f3810. te verhoogen en de begrooting dienovereenkomstig te wyzigeil. aigemeene stemmen wordt Hiertoe besloten, nadat de heer den Bouw meester, op eene vraag van den heer E. b Schorer, de noodige inlichtingen verstrekt had omtrent de meerdere uitgaven voor straatverlichting en den heer Koole, die aanmerking maakte op meubileering en ver warming van het douanegehouwtje aan net station die hij onnoodig achtte, had geantwoord, dat het gebouwtje, vroeger met veel moeite van den Minister ten ge lieve van handel en reizigers verkregen, door de gemeente volgens de bepalingen van de met het Rijk gesloten overeenkomst moet gemeubileerd en verwarmd worden. In de laatste jaren maakten de douane beambten wel is waar vrijwillig gebruik van" een ander lokaal in het station, doch hiertegen waren in het afgeloopen jaar be zwaren ingebracht door den controleur der Directe Belastingen enz. die ten aanzien van het gebouwtje in kwestie de Gemeente aan hare verplichtingen herinnerd had. Yervolgens komt ter tafel de rekening der schutterij over 1892, in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 3460,47V2, na dat de heer F. G. Sprenger (majoor-com mandant dier schutterij) de zaal verlaten had, wordt die rekening zonder discussie of stemming goedgekeurd, van welke goed keuring de voorzitter den heer Sprenger na zijne terugkomst melding gaf. In een schrijven aan den Raad deelen B. en W. mede, dat hun, mits hij beslis sing op korten termijn, aangeboden zijn 4250 M'. straatkeien, waarvan zij een mon ster overleggen, voor f 6375, alzoo '/s van den gewonen prijs. Die aanbieding heeft hun doen hesluiten aan den Raad voor te stellen tot de zoozeer gewerischte vernieuwing van het plaveisel der markt over te gaan. Zij willen van het middengedeelte der markt maken een verhoogd plein van klinkers omgeven van trottoirhanden, alleen bestemd voor voet gangers en den tram, en daaromheen leggen eene nieuwe, 15 meter breede keibestrating voor voetgangers en voertuigen, om het klin kerplein willen zij een tiental lantaarns plaat sen en in het plein gasbuizen leggen, zoodat geene opbreking voor kermistenten enz. moer noodig zijn zal. Te dien einde verzoeken zij a. voor dat doel een crediet te verleenen van f 14000, b. hij verleening van het crediet, met het bedrag de tijdelijke leening vastgesteld in de vergadering van 15 November 1893 te ver hoogen, en c. te bepalen dat het bedrag in zes jaren zal moeten worden afgelost. Om die aflossing mogelijk temaken, zal de ge woonlijk op de begrooting uitgetrokken post voor nieuwe keien jaarlijks gedurende dat tijdvak met f 2500 worden verminderd. De Commissie van Fabricage diende om trent liet voorstel een gunstig [rapport in, alleen was zij het niet eens omtrent het groot aantal lantarens die men plaatsen wilde. De Commissie van Financiën) echter kon zich met het voorstel niet vereenigen zij vond de uitgaven te hoog en oordeelde dat het voldoende was om een crediet te verleenen van 7 a 8000 gulden, dan kon daaruit gekweten worden het bedrag voor den aank oop der keien en het leggen van eene 6 a 8 meter breede nieuwe bestrating; het middengedeelte moest dan maar óf zand blijven, óf in den tegenwoordigen toestand blijven. De bedenkingen van de Commissie van Financiën werden zooveel mogelijk weerlegd door den Wethouder van Open bare werken in eene nota, waarvan de slotsom was, hij verwerping van het voor stel van B. en W., ook dat van de Finan- cieele Commissie als geheel onaannemelijk te verklaren en dan liever den tegenwoor- digen slechten toestand te bestendigen. Na opening der discussiën, neemt de lieer W. H. Snouck Hurgronje het woord 0111 zijne groote ingenomenheid met het voor stel van B. en W. te betuigen. Eenieder zal moeten toegeven, zegt hij, dat hot pla veisel van de schoone markt van Zoelands hoofdstad dringend voorziening vereischt, en, staat dit vast, dan dinge men ook niets af op de uitvoering zooals ze door B. en IV. is voorgesteld. De financiëele zijde van het vraagstuk is door hen op zeer doel matige wijze opgelost, hij kan zich dan ook zonder eenige reserve met al hunne voor stellen vereenigen, zelfs met hot getal lan tarens die zij. voorstellen, want bij de te genwoordige slechte straatverlichting zullen een paar gloeiende spijkers moer niet schaden. De heer F. G. Sprenger zet als lid der financiëele commissie zijn standpunt uiteen. Hij moet toegeven dat de bestrating van de markt zeer slecht is, maar ook op andere plaatsen van de stad is die niet gunstig. Daarin moet ook voorzien worden en dit zal, hij den tegenwoordigen slechten toe stand der financiën, eene onmogelijkheid zijn, waarom hij dan ook zijne stem niet aan het voorstel van B. en W. kan geven. De heer van Dunne verklaart daaren- tegen voor het voorstel te zullen stemmen, hoewel hij het niet ontveinzen kan dat de berekeningen van den Wethouder van Openbare Werken wel een weinig geflat teerd zijn, waar deze eene bestrating met Ben-Ahinkeien op f 4.50 per M2 stelt, waar voor men eene bestrating met de veel so- liedere Quenastkei kan hebben. Intussohen voor het plaveisel in steden leent zich veel heter de Ben-Ahinkei, daarom ook hecht hij aan liet gansche voorstel zijne goedkeu ring, ook wat betreft de lantarens, want deze zijn waarlijk geen luxe, al doen zij dan maar dienst hij ofïiciëele en feestelijke gelegenheden voor illuminatie. Een 'wenk echter wil hij nog geven en wel deze: men make niet alleen de klinkerbestrating, maar ook de trottoirbanden afdalend, 0111 het scheppen van modderpoelen te voor komen. De heer A. P. Snouck Hurgronje zegt niet alleen om financieele redenen tegen het voorstel gekant te zijn, maar ook omdat het niet vaststaat dat de middenbestrating verfraaiing zal opleveren. De heeren van der Swalme en Jeras ontwikkelen op hunne beurt de bezwaren, die zij als leden der Commissie van Fabri cage, tegen het groot getal lantarens hadden zij vreesden voor eene onnoodige opvoering van de kostep der straatverlichting. Die bezwaren zijn echter vervallen bij de zeker heid dat niet altijd alle lichten zullen worden ontstoken. De heer E. P. Schorer zegt zijne stem nog niet te kunnen bepalen, zoolang een hij hem gerezen dubium niet is opgelost. Met het oog op don prijs moot hij op de eerste plaats vragen: zijn steeuen wel goed en door deskundigen als zoodanig bevonden. Eu op de tweede plaats begrijpt hij niet hoe in hot rapport van den gemeente- bouwmeester het onderhond der klinker- bestrating zeer gering genoemd wordt, wanneer hij in aanmerking neemt dat juist op die bestrating de kermis zal gevestigd zijn. Bovendien mist hij in het rapport van den wethouder de motieven voor diens meening dat deze keien wel goed zijn voor een weg van 15, maar niet voor een weg van 8 meter breedte. De heer den Bouwmeester, wethouder van openbare werken, beantwoordt de vorige sprekers. Den heer van Dunne, die zijne berekeningen geflatteerd noemde, moet hij er op wijzen dat vroeger betaalde koop prijzen hem tot grondslag van zijne thans gemaakte berekeningen gestrekt hebben. De financieele bezwaren van de heeren P. G. Sprenger en A. P. Snouck Hutgronje acht hij niet gemotiveerd, terwijl hij den heer E. P. Schorer opmerkt dat de steenen goed zijn, dat de onderhoudskosten der klinkerbestrating zeer gering zullen blijven, daar ingravingen tengevolge van kermis tenten enz. door belanghebbenden moeten worden vergoed en dat bij leveringen van welke soort keien ook steeds goede en minder goede worden gevonden, waarvan een minutieus sorteeren het gevolg is. Bij een weg van 15 meter breedte, die niet over zijne gansche breedte bereden wordt, gaan de goede keien in het midden, de minder goede aan de kanten waar ze schier niets te lijden hebben dit kan men echter niet toepassen over een 8 meter breeden weg, die over zijne geheele breedte hereden wordt, daarvoor zou men alleen goede keien moeten gebruiken en zouden de minder goede verloren zijn, want deze zijn ook op andere plaatsen onbruikbaar. De heer A. P. Snouck Hurgronje blijft het betreuren dat in geen zes jaren een cent voor bestrating zal disponibel zijn, waarop do heer den Bouwmeester opmerkt dat wel geen nieuwe keien zullen kunnen worden aangekocht, maar dat op de be grooting telken jare eene som van ƒ2700 wordt uitgetrokken voor herstellingen, dat op verscheidene plaatsen nog zeer goede keien voorhanden zijn, men moge dan al niet kunnen ócstrateu, voor perstraten is materieel in overvloed. Dhr. van Dnnné stemt gaarne met den wet houder in dat de Ben-Ahinkey de beste voor bestrating in steden is, maar dat de prijs voor die keien van den Wethouder niet ge- ilatteercl zon zijn, kan hij niet toegeven. Dit eene onlangs hier gehouden aanbesteding is hem gebleken dat Quenast- veel duurder zijn dan Ben-ak n :e'en, die voor een min deren prijs dan f 4,50 per M2 kunnen ge leverd worden. Nadat door don heer den Bouwmeester aan den heer E. P. Schorer nog was mede gedeeld dat de aanbieding gedaan was door eene Hollandsche firma, die in eene Belgi sche steengroeve den gekeelen voorraad op kocht van die keien, die 0111 hunne afme tingen destijds geen koopers vonden, én dat ze door een deskundige onderzocht en goed bevonden waren, ging men tot stemming over. Het gevraagde crediet van f 14000 werd met 11 tegen 3 stemmen, die der heeren F. G. Sprenger, A. P. Snouck Hurgronje en Brevet, aan B. en W. toegestaan, terwijl in de andere voorstellen zonder hoofdelijke stemming bewilligd werd. Ter tafel komen nu voorstellen van B. en W. tot gewijzigde vaststelling der ver ordeningen lager onderwijs, die echter wor den aangehouden na overneming door B. en W. van een amendement van den heer Gratama om de verordeningen voor derzcl- ver behandeling nog te stollen in handen van den Arrondissements-Schoolopziener en de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. In de vorige vergadering was aangehou den een voorstel van B. en W. betreffende het maken van een ijzeren hek om het schoolterrein op het Oostkerkhofde heer Tak wilde uit een rapport van den Gemeente archivaris eerst de zekerheid putten dat werkelijk de bewoners der Yerwerijstraat recht van uitgang op dat terrein hebben en de heer Brevet wilde onderzocht zien of het ijzeren hek niet door een beuken of doornen heg kon vervangen worden. Uit het inmiddels ingekomen rapport van den archivaris blijkt dat de bewoners der Yerwerij straat sedert onheugelijke tijden uitgangen hebben gehad op het terrein, terwijl in een brief van den heer I"). J. van der Have, boomkweeker te Kapelle, vol doende wordt aangetoond dat eene heg, van welke soort hout ook, geen kans heeft daar te gedijen. De heer E. P. Schorer meent dat, ofschoon het recht van uitgang nu eenmaal vast schijnt te staan, dit nog geen motief is voor de noodzakelijkheid van het hek. Hij ton minste is niet bevreesd das uit gemis van een hek conflicten zullen ontstaan. Ook de heer Koole deelt dit gevoelen en wjjst op andore soortgelijke scholen, waar ook geene hekken aangetroffen worden. De heer Jeras merkt op dat men het terrein niet beschouwen moet alleen als toegang voor de school, maar ook als speel plaats voor de kinderen. Welk gevaar zon het niet opleveren, wanneer men daar met paard en wagen kon passeeren De heer van Dnnné betwijfelt het zeer of daar ooit mot paard en wagen zal gereden worden wil men volstrekt eene afsluiting men neme palen met ijzerdraad. Het doel wordt daardoor ook bereikt, en werpt men tegen dat de kinderen daar tegen op zullen klimmen, dan moet hij antwoorden dat tegenwoordig weinig tegen de lieve jeugd bestand is en deze evenj gemakkelijk tegen hot hek zal opklauteren. De heer v. d. Swalme is voor het voor stel. Wat niet is kan worden men zou er later andere stichtingen kunnen doen verrijzen en dan zou versmalling' van den uitgangsweg misschien tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven. De heer Koole vindt het beroep op speel plaats ongemotiveerd om zich hiervan te overtuigen, bezoeke men slechts vóór den aanvang der school den Langen Delft, het krioelt daar van kinderen, die de openbare straat tot hunne speelplaats maken. De heer Brevet twijfelt nog aan het recht van uitgang dat de bewoners derVerwerij- straat zonden bezittenhij beschouwt het als eene bloote vergunning, die oogluikend is toegestaan. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen met 10 tegen 4 stemmen, die der heeren F. G. Sprenger, van Dunné, Koole en Schorer. In de verordening regelende de voor waarden waarop gas door de gemeente ge leverd wordt stellen B. en W. voor bij art. 13 te voegen eene 3e alinea „e. bij faillietverklaring van den verbruiker", het geen zonder discussie oi' hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Van liet Bestuur van den Ckristelijken Volksbond was een verzoek ingekomen om 6 hoornen in den tuin van het aan de gemeente behoorende en hij den Bond in gebruik zijnde huis in de Wagenaarstraat te koopeu voor f 5. Het advies van B. en W. luidt toestemmend, mits de koopprijs verdubbeld en op f 10 gebracht wordt. De heer v. d. Swalme zegt bij een on derzoek in loco tot de ervaring gekomen te zijn dat van de 6 hoornen slechts één werkelijk hinder oplevert. De heer van Dnnné sluit zich geheel bij de betooging van den heer van der Swalme aan naar zijne meening wordt de waarde van hot huis door die voortdurende veiling van hoornen zeer gedeprecieerd. Als lid van den Bond verzoekt de heer Gratama buiten stemming te blijven, waar tegen niemand zich verzet. De heer Koole kan den lieer van Dunné niet toegeven dat de waarde van het huis zou gedeprecieerd zijn heeft men al ge vold, men heeft ook bijgeplantechter moet hij toegeven dat cle hoornen geen hinder veroorzaken. De heer van der Swalme dient hierop een amendement in om alleen den boom no. 1 tegen fl.50 aan den Bond af te staan, welk amendement wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen, die der heeren Schorer, A. P. Snouck Hurgronje, F. G. Sprenger, Jeras en den Bouwmeester. Nadat aan den heer van der Mieden van Opmeer, wegens zijne benoeming tot school opziener, eervol ontslag is verleend als lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs en, om hot urgente der zaak, op het adres van J. de Ridder, werk man aan de Stadskraan, wien door een noodlottig toeval een vinger moest geam puteerd worden, dadelijk beschikt was door hem gedurende 4 weken eene toelage van f 5 per week te verleenen, zegt de heer F. G. Sprenger vernomen te hebben dat tegen 1 Mei is opgezegd de huur der bewaar plaats van patronen voor het garnizoen. Hij geeft daarom den Voorzitter ia over weging, wanneer geene geschikte plaats ge vonden kan worden, desnoods eene nieuwe bewaarplaats te houwen. Is hij goed inge licht, dan zou deze ongeveer f 400 kosten, zoodat de geldbelegging niet ongunstig mag genoemd worden als men nagaat dat voor de vorige bewaarplaats f25 huur betaald wordt. In elk geval dient spoedig eene beslissing genomen te worden, want hij zou hot belachelijk vinden, wanneer de patro nen voor het garnizoen te Middelburg met 1 Mei a. s. te Ylissingen zouden moeten worden bewaard. Do Voorzitter antwoordt den heer Sprenger dat de zaak in kwestie zijne volle aan dacht heeft, doch dat de desbetreffende onderhandelingen nog niet zijn afgeloopen. Hierna ging de vergadering uiteen. sfe faarpttij. re regel meer 5 cent. s 50 cent, iedere regel eeft zich dan ook reeds aan egeven. De Mello biedt nog en wederstand. ..er hoofdstad, Rio de Janeiro >r geheel vrij. 16 Maart '94. est omen. De naam een voor- irdigheid vermelden sommige olgende dezer is door den Engelsclien 'aak gedaan in zake de aan- let stoomschip Minister Talc 't met de Regaliawaarbij over den (lees de Red. Z.) werd uitgesproken, k in deze is, dat dit oordeel roken daags na het ontstaan nog opmerkelijker is, dat de hter van oordeel was: „dat de van Poortvliet in den mist te d en dus de schuld der aanva- igen". Tel. nomrner van de Wereldkro- eerd nieuwsblad is hij Nijgh te Rotterdam verschenen, jen belangrijken inhoud en Het blad zijn geteekend door architect te 's Gravenhage. troniek zal neutraal zijn, en msverzekering aan hare uit- den, tal van lezers lokken, af getrouw aan wat het le belooft, dan zal zij in meni- verspreiden. ■nisse is tot gemeente-genees- de heer Grebe de Haan te Relingen der lichting 1894 idiensttreding door vrijwil- in den wapenhandel reeds van geoefendheid hebben oor zoover zij hij een onbe- jn ingedeeld, verlof verleend net Vaderland verneemt heb- ninisters op een na zich hij r van hinnenl. zaken aange- het rapport aan de Koningin iteekend. Het eenige lid die net hen eens was, diende een - rapport in. illende kiesvereenigingen, buurt en, werkmansvereeuigingen, be- fdeelingen van politieke of soei- igingen zonden telegrammen of 1 instemming aan minister Tak, of an de Regentes met bepaald m Kamerontbinding. idaard keurt het zenden van een de Regentes goed. Met genoegen ;en wij dat zij den vorm dien Haarlemsphe antirevolutionaire liging zich koos niet in bescher mt. Het volk zoo meenen wij lan de Regeering niet bepaald den n weg voorschrijven. Het mag wel Regeering verzoeken „om zulke len te nemen als strekken kunnen e finale kiesrechtuitbreiding zoo mogelijk tot stand te doen komen." -at dan de keuze van het middel toe te geraken aan de prudentie eering zelve over. le Standaard heeft „ook een uit- n wel deze zou óók een oplossing van de cri- indien het Kabinet onverwijld vöorstel tot revisie van Art. 80 dwet indiende, en in additioneele regelde wat noodzakelijk te re al. rs, als men toch gaan wil zoo rrondwet gedoogt en alzoo finaal elen, kunt ge evengoed in het tsartikel het stemrecht volledig ven. rierp de Kamer dan ook dit voov- erst) „da* zou een Kamer-ontbinding

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 5