RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. De Arnhemsclie Courant is en niet ten onrechte hoos op den heer De Meijier en zijne helpers. Wij konnon in onze goheele parlementaire geschiedenis geen tweode voorbeeld van eon zoo lichtvaardig verzonnon en onbedacht aangenomen amendomont, dat in do parle mentaire taktiek zoo ongeveer gelijk staat mot de dynamiotbommen der anarchisten in Frankrijk" Men is nooit zoover afgedaald, van een organieke wet door onhoudbare, zonder eenige kennis van zaken bedachte wijzigingen te bederven en reddeloos te maken. En wie zich nog in ernst mogen vleien mot de gedachte,- dat do Regeering het door den afgevaardigde uit Zaandam gewijzigd artikel had kunnen aanvaarden, zullen van die naieve meming terugkomen, zoodra zjj het aldus gewijzigd artikel 4 op zich zelf, en vooral in verband met het aangenomen artikel 3, gelieven te lezen. De Standaard is. en terecht, over de an tirevolutionaire partij, niet best te spreken. Dat de Antirevolutionaire party, door zich voor drie vierden by het amendement- De Moyier aan te sluiten, de dupe der historie is geworden, en tot op zekere hoogte lietgoen dusver, met zoo ongemeen talent, gewonnen was, op niet al te voor zichtige wyze heeft verspeeld, is de indruk, dien men in allerlei organen der pers vindt weergegeven, en dien ook wij tot ens leed wezen niet geheel onjuist kunnen noemen. Zjj had de beslissing in haar hand, en staat dus in de eerste linie voor de ge vallen beslissing verantwoordelijk. En in een volgend no., waarschuwend tegen een repetitie van het drievoudig ver bond van vóór (19, tusschen roomschen, con servatieven en antirevolutionairen, wijst zij op de schande die onze partij, door voor het amendement De Meijier te stemmen op zich laadde Het jammerlykste by de beslissing, die over het amendement De Meyier viel, is dan ook niet dat men een achterhuis by het woonvertrek eischte; maar dit, dat het groote deel onzer mannen, toen de slag viel, stond bij de Roomschen en Conservatieven. Dat is het, waarvoor we van meet af met al den ernst die in ons is, zoo telkens ge waarschuwd hebben. En daarin, dat dit gevaar niet ontweken is, ligt het bedenkelijke van den toestand. De Boodschapper laakt de onverzoenlijke houding van die liberalen welke Taks wetten steunden. Bedrevenheid was hier alleszins noo- dig geweest tegenover de geduchte aanvallen van onderscheidene zijden. Maar bovenal i n- schikkelijkheid jegens hen, die niet vijandig tegenover het beginsel der wet ston den maar hartelijk begeerden de zaak tot een goed eind te brengen. Yoor het een als voor het andere was noch de schoolsche Veegens, noch de idealistische Kerdjjk, noch de prikkelbare Borgesius, noch de geleerde Levy berekend. Aan inschikkelijkheid ontbrak het in de eerste plaats, met name jegens de antirevo lutionairen. Het amendement Mackay Van Alphen op art. 3 (het z. g. huismans-kiesrecht) werd door dat groepje scherp bestreden. Doch aan het eind riep de heer Goeman Borgesius den anti revolutionairen toeindien ge bezwaren hebt komt dan daarmee bij art. 4. Maar toen die bezwaren by dat artikel aan de orde kwamen, waren Tak's vrienden even hardnekkig en even scherp in hun be strijding. Éénmaal in een jaar verhuizen gelijk van onze zijde werd voorgesteld dat mocht niet. En de s c h r ij f p r o e f neen, daaraan mocht niet getornd worden. Zoo werd 1 e 11 e r 1 ij k niets gedaan om ons tegemoet te komen. En een buitenlandscb (liberaal) blad de Temps zegt er van: „Dit kiesrecht vraagstuk, dat met zooveel moed door den Nederlandschen minister ge steld was, is er een, dat men niet meer kan weigeren op te lossen- „Gij hebt den slapenden wolf wakker gemaakt. Past nu op voor zijn klauw". 14 Maart '94. Goes. Dinsdag vergaderde in de Prins Van Oranje onder voorzitterschap van den heer E. v. d. Bosch de afdeeling Heinkens- zand van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Tegen woordig 31 loden. Een groot gedeelte van den tijd werd in beslag genomen door de be handeling der nieuwe ontworpen statuten, die behoudens eenige kleine wijzigingen, welke aan het Hoofdbestuur zullen worden in overweging gegeven, werden goedge keurd. Haar aanleiding van de gelezen notulen merkte de heer J. J. van Weel op gehoord te hebben dat de verslaggever van de jongst gehouden vergadering met het Hoofd bestuur abusievelijk had medegedeeld dat weder een subsidie, tot een bedrag van f 50, zou worden verleend aan de winter- school te Rilland. Van wege de Maatschappij zal bedoelde subsidie dit jaar niet worden gegeven. In plaats van het jongst benoemde be stuurslid den heer A. Polderdijk die om gezondheidsredenen had bedankt, werd met 18 stemmen benoemd de heer M. Boogerd van 's Heer Arendskerke. Op den heer Jan Rottier Lz. te Borsele en anderen waren 8 stemmen en minder uitgebracht. In de commissie voor den rijtoer bij de Hoofdbestuursvergadering van het Ned. Rundvee Stamboek, werden om het hoofdbestuur ter zijde te Btaan, benoemd de heeren J. Nooteboom te Wolfertsdijk, A. Padmos te Kloetinge en P. v. d. Dries te Heinkenszand, die de benoeming aan namen. De heer v. Weidom Claterbosuit Kam pen zal binnenkort op uitmoodiging van de afdeeling Kruininge een lezing komen houden over Zuivelbereiding. Tiet denk beeld dat de afdeelingen Noord Beveland, Walcheren en Heinkenszand zich inet ge noemde afdeeling combineeren werd gretig gesteund, zoodat genoemde heer ook in de afdeeling Heinkenszand met hetzelfde on derwerp zal kunnen optreden, datum en plaats nader te bepalen. Do kosten worden gedragen door het hoofdbestuur. De ver gadering vernam dit met genoegen. Het voorstel van den lieer I. G. J. Ka- kebeeke door den voorsteller toegelicht cn door verschillende sprekers in den breede gesteund, namelijk om te trachten uit deze afdeeling .een vereeniging te reernteeren voor gezamenlijkcn (coöperatieven) aankoop van kunstmeststoffen, vond in den aanvang warme tegenkanting van de zijde der voor zitters van bestaande dorpsvereenigingen in Westelijk Zuid-Beveland tot bovenge- noemden aankoop, de heeren v. d. Dries en Priemdie er op wezen dat bij het tot stand komen van de Goesche vereeniging afbreuk gedaan werd aan de reeds bestaan de. Zij vonden het beter de bestaande vereenigingen uit te breiden om daardoor op gunstiger voorwaarden te kunnen in- koopen. De voorsteller wees er echter op dat de gevreesde afbreuk niet in de bedoeling lag. Immers er kon nu aangekocht worden voor hen die niet tot eenige vereeniging behooren, terwijl de deelnemers dan slechts hadden aan te geven tot waar de aanvoer zou plaats hebben. De bestaande vereeni gingen kondon daarom toch blijven bestaan. Op voorstel van den lieer J.J. v. Weel werd besloten het hoofdbestuur in overweging te gegeven te trachten éen vereeniging voor geheel Zeeland in het leven te roepen en daardoor den aankoop van Kunstmeststoffen voor geza menlijke rekening nog meer te vergemak kelijken. In Friesland was zelfs reeds het denkbeeld geopperd, een dergelijke vereeni ging voor geheel Nederland daar te stellen. De lieer I. G. J. Kakebeeke wees er op dat in Duitschland verschillende dorpsver eenigingen bestaan die aan een centraal be stuur opgaaf doen van het benoodigde, waar door gelijkelijk voor allen wordt aange schaft. Iets dergelijks moet ook op Zuid Beveland tot stand komen. De voorzitter wees er op dat bestelling met franco levering ter plaatse waar de dorpsvereeniging gevestigd is, altijd duurder uitkomt, wijl de leverancier daarmede re kening houdt. Franco levering Rotterdam bijv. is beter. De tegenstanders van het voorstel konden zich ten slotte na de toelichting er mede vereenigen. Aan den heer J. Nooteboom werd namens het bestuur met waardeering voor de zorg vuldige bijhouding zijner melklijsten een prijs van f 10 ter hand gesteld. De secretaris las de samenvatting voor van de verschillende antwoorden die waren ingekomen op de vraag van het bestuur aan enkele landbouwers naar de mogelijk heid der oprichting van eene coöperatieve beetwortelsuikerfabriek. Uit het voorgelezene blijkt dat voor de oprichting opZuid-Beveland onoverkomelijke bezwaren bestaan. De quaestie zat 'm vooral in het water. Dat van 's Heer Arendskerke is bij onderzoek gebleken zout te zijn. Ten opzichte van Vlissingen was het oordeel gunstig ook Arnetnuiden biedt wat het water aangaat, halve kans van slagen. De stierenkeuringen worden vastgesteld voor Goes, Dinsdag 3 AprilHeinkenszand en Oudelande 4 April. Die te Kruininge, zullen 28 en 31 Maart plaats hebben. Op een vraag van den heer A. Zandee deelt de voorzitter nog mede dat het hou den van de stieren ter plaatse tot 1 uur zal worden verplichtend gesteld. De heer G. J. v. d. Bosch herinnert er aan dat het Landbouwcomité vroeger werd samengesteld uit de afgevaardigden der hoofdbesturen van de Provinciale Land- bouwmaatscbappijen. Bij de reorganisatie is het een officieel lichaam geworden even- gelijk de landbouwraden in andere landen, en bestaat nu uit afgevaardigden der hoofd besturen of gewone loden der groote land- bouwmaatschappijen hier te lande en uit eenige titularissen of verdienstelijke man- *en5 door de regeering benoemd. De wijze van benoeming der afgevaardigden werd overgelaten aan de verschillende maatschap pijen, welke kennelijk met de vroegere wijze hebben willen breken. De afgevaardigden naar het Comité werden van nu af gekozen door de leden der maatschappijen met mede werking der afdeelingen. Evenwel de maatschappij Zeeland heeft zich aan de oude gewoonte gehouden. De hoofdbesturen hier benoemen nog steeds twee leden uit hun midden. En nu meent spreker dat het noodig is dat voortaan hier dezelfde weg gevolgd worde, die elders in geslagen werd, en dat tot bovengemelde be noeming de leden of de afdeelingen der maat schappijen behooren mede te werken. Hij ver zoekt dat dit denkbeeld| in de April-vergade ring aan het Hoofdbestuur worde medege deeld. Alzoo werd besloten. Alvorens de traditioneele verloting de werkzaamheden besloot, dankte de voor zitter, onder applaus der vergadering den heer G. J. v. d. Bosch, die heden voor het laatst als gewoon lid de afdeelings- vergadering bijwoont, voor zijn altijd trouwe medewerking aan den bloei dier afdeeling en van den landbouw in ons gewest en beveelt de afdeeling, die hem noode heen gaan ziet, in zijn aandenken aan. De heer G. J. v. d. Bosch zegt erkentelijk te zijn voor de ondervonden achting en be veelt zich wederkeerig in aller aanden ken aan. Do vergadering ging hierna uiteen. Goes. Dinsdagavond vergaderden do leden der vereeniging „De Ambachtschool" onder voorzitterschap van den boer Lam- brechtsen in dc restauratiezaal dor Sociëteit. Do voorzitter deelt mede dat ook over het loopende jaar het rijkssubsidie voorde school is toegekend, tot een bedrag van f2000. En dat aan het einde van den thans loopenden cursus, met 1 April, a. volgens het reglement een leerling voor het timmeren, J. K. Pilaar, en twee voor hot smeden, v. Kogelenberg en Rijkaard, de inrichting met diploma zullen verlaten, hetwelk op de gewone officiëele wijze zal plaats hebben op den 21 Maart, a. s. De rekening die dit jaar bij uitzonde ring, wegens verandering vau boekjaar, over 16 maanden loopt, toont een uitgaaf van f 13729,62V2, hieronder beprepen de verbouwing, en de ontvangst van f 14181,39Vs sluitende met een goed slot van f451,77, welk slot echter belangrijk staat ingekrom pen te worden. De rekening met bijlagen wordt door een commissie bestaande uit de heeren Ochtman en I. D. Fransen v. d. Putte onderzocht en in orde bevonden, en daarna door de vergadering goedgekeurd. De aftredende bestuursleden de heeren J. Adri- aanson en J. J. Ramondt werden, resp. met 14 en 15 van de 16 stemmen herkozen. Laatstgenoemde nam de herbenoeming aan, door liet bedanken van eerstgenoemde werd opnieuw gestemd en de heer J. v. d. Berge smid met 9 van do 14 stemmen beneemd. Er waren 2 stemmen nitgebracht op ieder der heeren L. de Beste en I. D. Fransen v. d. Putte. Het verslag over het afgeloopon jaar werd gelezen en goedgekeurd. Het zal gedrukt en verspreid worden. Niemand meer iets op het hart hebbende, sluit de voorzitter de vergadering. Aan minister Tak is het volgende telegram namens het chr. werkliedenverbond Patrimonium verzonden Patrimoniumin Böndsbestuur vergaderd, hoewel het beginsel van huismanskiesrecht toegedaan, betuigt minister Tak van Poort vliet zijn dank voor diens cordate houding bij de verdediging van zijn kieswetten. K. KATER, Voorzitter. J. WITMOND, Secretaris De Raad der gemeente Hilversum heeft met 9 tegen, 6 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen, om twee dames in de schoolcommissie op te nemen. Hierna verklaarde de voorzitter het besluit, als in strijd met de wet, ter vernietiging te zullen voordragen. De Badicale Bond. Bij Koninklijk besluit van 5 Februari 1894, no. 26, zijn de statuten van „den Radicalen Bond" goedgekeurd en is de Bond mitsdien als rechtspersoon erkénd. Zooals men zich zal herinneren, is in de algemeene vergadering te Leeuwarden besloten het politiek program niet in de statuten op te nemén. In artikel 1 wordt het beginsel thans als volgt omschreven De Bond stelt zich ten doel het een drachtig optreden inNederland te bevorderen van allen, dio eene herziening van ons Staatswezen in democratischen geest op de volgende grondslagen zijn toegedaan: I. gelijkstelling der meerderjarige Neder landers ten aanzien van de uitoefening van staats-burgerlijke rechten II. bestrijding van de sociale afhanke lijkheid en verhooging van het stoffelijk en zedelijk welzijn der niet- en minder vermogenden door: a. afschaffing van die wettelijke bepa lingen, welke opeenhooping van kapitaal in de handen van enkelen bevorderen h. invoering van wetten, die lo. zonder te streven naar den gemeen- schappelijken eigendom der productiemidde len, de uit den persoonlijken eigendom voortvloeiende bevoegdheden binnen engere grenzen beperken en eene meer gelijkmatige verdeeling van het' maatschappelijk inkomen in de hand werken 2o. de nadeelige gevolgen der werking van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt zooveel mogelijk tegengaan. Bij kon. besiuit is aan C. Veldheer op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van directeur van het rijkstelegraafkantoor te Vlissingen. Kruiningen. 13 Maart. Eertijds is door dr. F. D. Kolff v. Oosterwijk aan gedep. staten gevraagd om aan een door hem aan te stellen verloskundige provinciale subsidie te verleenen. Ged. Staten weiger den echter, wijl - zeggen zij als de gemeente zelve niet benoemt of bezoldigt, de provincie en hot rijk geen subsidie be hoeven te verleenen. Daarop werd door genoemden gemeente geneesheer eon request aan den gemeente raad ingediend, houdende verzoek om van gemeentewege een vroedvrouw aan te stellen, hij zelf wenschte daartoe f 100 van zijn tractement te doen vallen. De raad heeft besloten om aan het ver zoek van dr. Kolff te voldoen. (N. R. C.) Te Zaandijk is tot gemeentegenees heer benoemd de heer P. IJff, arts te IJzendij ke. Tot substituut-griffier bij het gerechts hof te Leeuwarden is benoemd mr. F. C. Barbas, eervol ontslagen ambtenaar van het O. M. bi) de kantengereehten te Middelburg en Goes. Do jaarvergadering van de Unie „een school met den Bfbel" mi éit jaar gehouden worden ep Din*4ag Pawhon, 27 Maart, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Den geheelen dag, 28 Maart, zal de Schoolraad, vergaderen, eveneens te Utrecht. Behalve de huishoudelijke bezigheden en o. a. de behandeling van het rapport in zake de onderwijzerssalarissen, komen voor de laatste vergadering op de agenda de volgende punten van behandeling voor 1. Van den Schoolraad Bij de „aan stelling" moet ook de kerkelijke positie van den onderwijzer bekoorlijk geregeld zijn. 2. Van den SchoolraadWaarom be hoort het onderwijs tot de taak der ouders in niet tot die van den Staat, noch tot die der Kerk 3. Van den Schoolraad Is de richting, waarin de voorstanders van de school met den Bijbel moeten werkzaam zijn die van „facultatieve splitsing der openbare school" die van „het doen optreden van christon- onderwijzers in de bestaande openbare school; of eindelijk: die van „de vrije school voor de geheele natie" Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Meppel (2e maal) ds. C. J« van Paassen te Langweer. Ger. Kerken Drietal te Groningen A Doorn te 's Gra- venhage, Kouwenkoven te Voorschoten en Littooij te Middelburg. Arrondissements-Rechlbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: mishandeling: P. G. K., 20 j., werkman, Middelburg, tot 14 d. h., P. W. 't G„ 20 j., werkman, Ter Neuzen, tot 7 d. gev. straf en E. v. H., 30 j., visscher, Philippine, tot f 5 b. s. 5 d. h, diefstal: 1). D., 14 j., Westdorpe, tot 3 m., en D. J., 14 j., en P.M., 14 j., beiden Domburg, ieder tot 1 m. gev. straf; mishandeling van een ambtenaarE. B 24 j., schippersknecht, Philippine, tot 7 d. gev. straf; huisvredebreuk en mishandeling van een ambtenaar: A. d. C., 20j., smid,, W. T., 21 j., scheepstimmerman., N. S., 19 j. [en I. S., 19 j., visschers, alien Veere, de le. 3e. en 4e. ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. en de 2e. tot 7 d. gev. straf; verduistering: L. R., 44 j., schipper, Hoofdplaat, tot 2 m. gev. straf, en mishandeling en vernieling: L. C„ 26j koopman in parapluies, Rouselaire (België), tot 14 dagen gev. straf. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging J. de V., 14 j. en J. M., 10 j., beiden Domburg, be klaagd van diefstal. Vrijgesproken A. v. H., 25 jschippers knecht, Philippine, boklaagd van mishan deling van een ambtenaar. Kantongerecht te Goes. Zitting van 13 Maart 1894. JachtdelictC. W. te 's Heer Arends kerke A. W. te Yerseke en S. S. Hz. te Kruiningen, ieder 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h.verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f 3 b. s. 2 d. h.J. P. Mz. te Yerseke 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h. verbeurdverklaring niet in beslag ge nomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f5 b. s. 3 d. h.P. G. te Nisse 2 maal f3 b. s. 2 maal 2 d. h.verbeurd verklaring niet in beslag genomen geweer en haas, bevel tot uitlevering of te betalen f 1 b. s. 1 d. h. voor elk voorwerp, L. K. te Kapelle 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h.verbeurdverklaring in beslag genomen geweer en niet in beslag genomen haas, uitlevering dier haas of betaling van f 1 b. s. 1 d. h.J. J. B. te Waarde f5 b. s. 4 d. h., met vrijspraak van het overige ten laste gelegde bevel tot teruggave in beslag genomen geweer. M. R. Cz. te 's Heer Arendskerke f 20 b. s. 4 d. h. verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen t 3 b. s. 2 d- h., J. H. te Krabbendijke 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h. en princ. hecht, van 4 dagenverbeurdverklaring lo. in beslag genomen afdraaier, met bevel tot vernietiging van dat geweer2o. van het niet in beslag genomen geweer, uitle vering of te betalen f 3 b. 2 d. h. M. K. te Kloetinge f3 b. s. 2 d. h. verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer, uitlevering of betaling van f 3 s. 2 d. li., P. J. S. te Kruiningen f 5 b. s. 4 d. h. verbeurdverklaring en bevel tot ver nieling der wildstrikkenjachtdelict en wapenwetW. L. d. V., te Nisse 8 maal f 5 b. s. 8 maal 3 d. h. en f 1 b. s. 1 d. li., ver beurdverklaring niet in beslaggenomen 4 geweren, 3 hazen en 3 eenden, bevel tot uitlevering of te betalen f 3 voor elk ge weer, f 1 voor elke haas en f 1 voor de 3 eenden s. 2 d. h. voor elk geweer en 1 d. h. voor elke haas en voor de 3 eenden arbeidswet: D. M. te Colijnsplaat f3b. s. 2d. h. reglement op de wegen en voet paden in Zeeland A. B. en A. B. beiden te Ierseke, C. V. O. te Rilland-Bath ieder tot f 3 b. s. 2 d. h.reglement van politie voor de polders in Zeeland B. v. d. V. en J. M. S. beiden te Hansweert, ieder f 1 b. a. 1 d. h.Gemeenteverord. Goes A. F. e Goes tot f 1 b. s. 1 d. h.idem Kapelle J. H. te Kapelle tot f 2 b. s. 1 d. h.C. v. d. L. te Kapelle f 1 b. s. 1 d. h.;idem Kruiningen B. M.A. B. M. J. F. D. S. v. E.en A. F. S. allen te Hansweert ieder f 3 b. s. 3 d. h.J. L. d. P., J. F. B., J. d. B., J. K., allen te Hansweerd en A. v. W., zonder bekende woonplaats, ieder f 2 b. s. 2 d. h.S. P. Z. PSz.L J. M. PJz.M. F. G. Az.N. C. K., allen te Hansweert, ieder f 1 b. s. 1 d. h. straatschenderij W. C. D., P. J. B., C.' d. J., G. H. O., allen te Kruiningen ieder fl b. s. 1 d. h.; C. Q. Gz. te Vlake 2 maal f5 b. s. 2 maal 2 d. hechtenis art 427 W. v. S.J. P. F., te Kruiningen f 1 b. s. 1 d. h.straatschenderij en art. 451 W. v. B.A. Q. Gz. te Vlake f 5 b. s. 3 d. h. en princ-hecht. van 3 dagen; art. 416 W. v. B.J. K. Pz. te Biezelinge 1' 1 b. s. 1 d. h.burengeruchtJ. M., H. S., M. G., allen te Wolpliaartsdijk, ieder f 3 b. s. 2 d. h.dronkenschapA. Jte Wolpliaartsdijk f3 b. s. 2 d. h.idem bij 2e herh.J. B., te Kloetinge, 3 dagen princ.-hecht.; idem bij 3e herh.: A. M. Jz. te Kats, 14 dagen princ. hecht. Vrijgesproken zijn: M. K. te 'sHeer Arendskerke, beklaagd van jachtdelict; I'. A. V. te Kapelle, beklaagd van overtr. gemeenteverord. Kapelle. Voor den rechter-commissari», belast met de instructie van strafzaken in het arrondissement Middelburg, mr. B. Gratema Hz. zullen worden gedagvaard al de raads leden der gemeente Graauw als getuigen en de burgemeester dier gemeente als ver dachte, ten einde te worden gehoord om trent de onregelmatigheden, welke aldaar hebben plaats gehad bij de benoeming van een onderwijzer. Vlissingen. Het bericht inde Vlis- singsche Courant als zou heden (Woensdag) het ss. Ariadne behoorende aan de heeren W. Ruijs Zoon te Rotterdam, worden verwacht om aan de Maatschappij „de Schel de" eene reparatie te ondergaan, moet naar wjj vernemen, geheel uit de lucht zijn gegrepen. De predikant op een onzer dorpen stond op stoel en de burgemeester, die dicht bij den preekstoel zat, was in slaap geval len. De predikant zeide toen het volgende: „Geliefde broeders en zusters, ik verkeer in grooten strijd spreek ik te zacht dan kunnen zij, die aan het eind der kerk zitten, mij niet hooren en spreek ik te hard, dan maak ik onzen burgemeester wakker." De burgemeester hoorde het niet, maar toch heeft hij na dien tijd nooit weer in de kerk geslapen if. A, Bij een op Zondag te Oosterhout ont- stanen twist tusschen een veldartillerist uit het garnizoen Breda en eenige burgers, ontving een dezer laatsten van den militair eenige sabelhouwen over het aangezicht, terwijl een groot stuk van diens kin werd afgebeten. De schetser der straattypen in het Rotterdamsche Nieuwsblad heeft te Rotter dam weder eens het huisgezin van een sinaasappelenventer bespied en van dezen aspirant-kiezer de volgende aardige teeke- ning geleverd. Heel den morgen heeft de koopman met zijne vrouw zich ingespannen, om de oran jekleurige sinaasappelen tegen „ses om een dubbeltje" aan den man te brengen, daar om, als het twaalf uur geslagen heeft, meent hij er wel eenige oogenbiikken te mogen afnemen voor zijn lunch, of zijn tweede ontbijt, dat hij typisch zijn „twaalf uurtje" noemt. De vier kinderen zijn van school gekomen en nadat moeder een dezer die „gepuzzerd" heeft, een flinke ramme ling heeft toegediend zet men zich aan het maal. Dat geschiedt zonder tafel met toe- behooren, moeder gaat op een stoof zitten, spreidt de beenen wijd uit en bij den nu gevormden breeden „schoot" zetten vader en kinderen zich neer, plat op den grond. Naast moeder staat een keteltje koffie, waarvan alleen de ouders proflteeren zul len, voor kinderen is koffie ongezond, meent moeder, die moeten het maar met een glaasje niemandal doen. En nu aan den gang. Met een groot mes snijdt moeder van een versch kropbrood, voor ieder een stuk, voor vader en moeder wordt dat beboterd, de kinderen kunnen het droog eten, vet is voor hen ongezond, meent moeder. Vader heeft zich intusschen beijverd een gerook- ten bokking van „deszelfs" vel te ontdoen, wie zoet is geweest, mag nu zijn vingers aflikken. Dit geschied zynde, trekt moeder de visch in stukken en geeft elk zijn deel de „gepuzzerd hebbende jongen" krjjgt niets; op de dikke broodhomp legt ieder het stuk, wijd gaat de mond der kinderen open en enorme brokken verdwijnen daarin. Vader neemt bedaard zijn pruimpje van achter de kiezen en bergt dat in zijn pet, terwijl moeder koffie schenkt, nu gaan ook beiden aan het maal. Zwijgend eet de fa milie verder. Komt er een klant, dan rijst vader op, bedient al kauwende, steekt lie geld in den zak en zet zich weer. 't Maal duurt niet lang, in tien minuten is alles afgeloopen, dan brengt moeder do beenen weer bijeen, geeft ieder van het kroost die beweert nog wat te lusten een oorveeg en „verheft" zich. Meestal zoekt ze dan in haren voorraad eenige niet al te veisi 10 sinaasappelen, dessert voor de kinderen, vader neemt zijn pruimpje uit zijn pet, stee-i het in den mond, kauwt even en begin weder te schreeuwen: „ses om een dn beltjie". Het geld voor het diner moe nog verdiend worden. Gistermorgen werd door de politi® Enschedé in de gemeentelijke beuan. plaats het lijk gevonden van iemand 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2