K. e r k 11 i e u w s. S c h o o 1 n i e u w s. RËCHTSZAIiEN. Gemengde Berichten. F En het [zal de vraag zijn of een ministerie ad hoe voor Grondwetsherziening in zake artikel 80, niet het ccnige middel zal zijn, voor Koningin en Kabinet, voor Kamers en Volk, om uit de impasse te komen. Rechtsgeleerden uit alle richtingen Lobman, Keekers, Rutgers, Van Houten hebben hunne Grondwettige bezwaren in het midden der natie geworpen, en hot zal een heele kunst zijn om ze links te laten liggen. Althans zoolang er nog eerbied voor de Grondwet en billijking van Grondwetsbe zwaren onder ons gevonden wordt. Reeds vernamen enkele bladen dat de ministers Tak, Seij flard t en Smidt er over denken heen te gaan en minister van Tien- hoven het kabinet zal completeeren. V; Als wij dan maar bewaard worden voor conservatieve invloeden. Van de Roëlls verwachten wij geen milde grondwetsherziening en ook zonder de grond wetsherziening geen milde kieswet. Liever met Taks „tweede gezadelde paard", dan met de ezelin van zjja conservatieve tegenstanders; moet de leus zijn. Wij wilden gaarne onverwijld vooruit, desnoods langs den omweg der Grondwets herziening, mits met een Hinken pikeur voorop. 12 Maart '94. Wij ontvingen een keurige reclameplaat, uitgegeven door de bekende en wij mogen er bij zeggen beroemde brouwerij „de Ge kroonde Valk" te Amsterdam en met de strekking om het gebruik van het Stout dezer iirma aan te bevelen. De uitvoering der plaat is van Emrik en Binger te Haar lem, de gedachte is inderdaad aardig een opknappende zieke grootmoeder met glas en half tleschje voor zich en door haar kleindoch tertje blijde begroet. Voor het amendement de Meijier heb ben gestemd Liberalen (vermoedelijk voor het groot ste deel tegenstanders der wet) v. Gijn, v. Houten, Geertsema, Guyot, Conrad, Roëll, Ivielstra, Hintzen, de Beaufort, jhr. da Beaufort, v. Delden, Rooijaards, de Meijier, v. d. Kaay, Mees, Bool, Plate, Viruly en Gleichman. Roomschen (vormoedelijk meest tegen standers der kieswetton) d'Ansembourg, Everts, de Ras, v. d. Bereh, v. Vlijmen, v. d. Schriele, do Ram, Walter, v. d. Kun, Hichiels, Harte, Lambrechts, Smits v. O yen, Dobbelmann, Reekers, Vermeulen, Mut- saers, Travaglino, Kolkman, Borret, v. Berckel en Sckaepman. Antirevolutionairen (vermoedelijk groo- tendeels tegenstanders). Schimmelpenninck, A. v. Dedem, G. v. Dedem, A. Mackay, T. Mackay, Huber, Lohman, v. Velzen, de Geer, Heemskerk, t. Alphen, v. d. Boreh, v. Löben Seis, Brantsen en v. By- landt. Tegen het amendement de Meijier stemden: LiberalenMef uitzondering van Jhr. Rutgers, jhr. v. Karnebeek en v. Kerkwijk, drie vermoedelijke tegenstanders, waren het allen voorstanders der wet. Hunne namen zijn behalve de drie reeds ge noemden - Smidt, Arie Smit, v. Beu- ningen, Rink, v. d. Feltz, Hartogk, Hou wing, Pyttersen, Ferf, Veegens, do Kanter, Smeenge, Kerdijk, Levy, Tydeman, Vrolik, Zijp, Zijima, Valette, Goeman Borgesius, Cremer, Schepel, Pynacker Hordijk, San ders, Heldt, Henneqnin, Land, Lieftinck, Roessingh en de radicalen Gerritsen en Tijdens. Roomschen Haffmans en Bahlmann. AntirevolutionairenBoolaerts, Seret, v. d. Velde, Lucasse en Donner. (Voorstan ders met uitzondering van jhr. Beelaerts). Dat echter tegenstanders als Beelaerts, Rutgers en Hatfmans met voorstanders als Seret, De Kanter en Gerritsen tegen de wijziging konden stemmen en tegenstanders als Reekers, Lohman en Van Houten met voorstanders als Van Alphen en Schaepman daarvoor, zegt reeds genoeg dat hier geen sprake kan zijn van een zuivere stemming. ierseke. Gemeenteraadsvergadering van Vrijdag 9 Maart, 's av. te 6 uren. Tegenwoordig 9 leden, afwezig de heer Klos, voorzitter do burgemeester. Worden gelezen eu goedgekeurd de no tulen van 2 vergaderingen. Er wordt me- dedeeling gedaan van de volgende inge komen stukken le. Goedkeuring der begrooting 1894 met mededeeling dat door Ged. St. gead viseerd is tot het toestaan der f 2000 voor noodlijdende gemeenten. 2e. Goedkeuring van de schoofgeldhef- fing voor het Fransch. 'óe. Kennisgeving dat aan do gemeente een buitengewoon rijkssubside is toegestaan van f 5620. De Vz. voegt er bij, dat hot niet duide lijk is of de f2000, zoo even bedoeld, daaronder zijn begrepen. Men zal dit vragen. 4e. Verzoek van den bewaarder van het gemeentehuis om een geldelijke toelage boven zijn vrije woning. Met 6 tegen 3 stemmen wordt hem f 10 toegelegd. 5e. Aanzoek van Ged. St. tot wijziging der verordening op het lageronderwijs. In art. 1 is vak j niet opgenomen hoewel de verplichting tot het onderwijs in dat vak is uitgesteld, moet het toch in de verordening worden opgenomen. B. en W. stellen voor dit te doen. De heer Sinke wil daarbij gevoegd heb ben, dat gebruik gemaakt wordt van do vergunning tot uitstel. Beide met alg. st. aangenomen. Hierna komt in behandeling een voor stel van B. en W. om wederom voor 3 [aar bepo l'king van het aantal vergunningen (drankwet) tot het huidige getal aan te vragen. De toestanden zijn niet veranderd, waarom uitbreiding onnoodig is. De heer Cnpóry vraagt naar het getal dor vergunningen en hoe de Raad er vroe ger toe gekomen is beperking te vragen. De Vz. antwoordt dat er 12 zijn en leest voor het besluit van 15 Maart 1888 en de gronden waarop dit berustte. Het voorstel wordt wordt met alg. st. aangenomen. Rog is ingekomen een verzoek van J. Hagenaars om na 30 April het getal ver gunningen uit te breiden, omdat de ge meente zich heeft uitgebreid en de voor uitgang daartoe recht geeft. Het Dag. Best. adviseert tot afwijzende beschikking. De heer Sinke zegt, dat na het zooeven gevallen besluit wel niet anders mogelijk is. Maar Hagenaars heeft reden zieh ge krenkt te gevoelen in zijn rechten. Zijn verzoek had oerst moeten behandeld worden, nu is het mosterd na den maaltijd, wat de heer Van Oeveren toegeeft. De heer Cupery keurt ook af, dat het adres niet op de agenda vermeld stond. En op de opmerking van den voorzitter dat het onder de ingekomen stukken be hoort, antwoordt hij, dat het dan ook daaronder behandeld had moeten worden. En al hebben de stukken voor de leden ter inzage gelegen, hij gelooft niettemin dat hier een muizeval is opgezet en dat spijt hem om Hagenaars, die een fatsoenlijk man is en wel zou gezorgd hebben, dat zijn huis, hoewel wat afgelegen, geen kroeg zou geworden zjjn. Men had het getal vergunningen tot 13 of 14 kunnen uit breiden. Spreker verzocht dat Hagenaars no. 1 zal zijn als er eene vergunning open valt, hetwelk, antwoordt de voorzitter, reeds in de bedoeling van B. en IV. ligt. Nu komt aan de orde de benoeming van een onderwijzer aan school 1, waarvoor de volgonde voordracht is opgemaaktle J. J. Verhulst te Driewegen2e P. van Damme te Maartensdijk, 3e M. Griep te I trecht. Na lezing der in art. 28, al. 8 der wet genoemde stukken, wordt de heer Verhulst met 6 van de 9 st. benoemd en als datum van zijne indiensttreding do le Jnni be paald. De heer Van Damme verkreeg 2, de heer Griep 1 stem. Hiermede is de agonda afgohandeld be halve een paar roclames tegen don H. O. welke met gesloten deuren zullen behan deld worden. Bij de laatste rondvraag doet de heer Sinke een drietal vragen en geeft (nadat de Voorz. die beantwoord heeft) als reden daarvan op dat hij wetenswaardigheden als afloopen van aanbestedingen voor de ge meente en dergelijke voortaan gaarno zoo spoedig mogelijk van don Voorz., en niet van bnitenaf zou vernemen. Hij meent dat dit overeenkomstig den geest dor gemeente wet is. De Voorzitter zal daaraan gaarno voldoen en deelt nu al aanstonds mee dat tot zijn genoegen door do aangrenzende eigenaars en erfpachters geen bezwaren zjjn ingeko men tegen do vergrooting der haven. B. en W. willen zicïi nu gemachtigd zien om de kosten der vergrooting aan te vragen voor de helft als rijksubsidie en voor de andere helft als renteloos voorschot va» do provincie. Deze kosten zullen ongeveer f 35000 boloopen, volgens het laatst opge- maakto bestek f 37561. De heer Cnpéry meent dat er termen zijn om het geheele bedrag aan het rijk te vragen, doch de Voorz. ontraadt dit, wijl het niets dan tijdverlies zal opleveren. Bepaalde besluiten omtrent deze zaak zullen later genomen worden. Naar aanleiding van een ingestelde ge rechtelijke vervolging van een brandweer man geeft de heer Cupery aan B. en W. in overweging de politieverordening hoofdst. brandweer te herzien. Daarin staat dat de mannen zich bij het luiden der klok naar de spuit moeten begeven' of als dezo reeds vertrokken is, ze moeten naloopen. Hieraan kon (het was bij den laatston brand bij Meulenberg) de vervolgde niet voldoen, omdat hij zich te Wemeldinge bevond, waarom hij ook is vrijgesproken, maar toch heeft hij zich naar sprekers meening aan een klein verzuim schuldig gemaakt, omdat voor dat naloopen der spuit geen termijn is gesteld. De bedoelde persoon had zich dus bij zijn thuiskomst, hoewel hij wist dat de schuur roeds tegen den grond lag, toch naar den brand moeten begeven. Spr. verzoekt B. en W. een termijn aan de bedoelde verplichting te stellen. De heer Sinke acht ook herziening der politieverordening op dit punt noodig en meent dat aan het bezwaar van den heer Cnpéry kan tegemoet gekomen worden door voor te schrijven dat afwezigen zich bij hunne thuiskomst op de Secretarie moeten aanmelden. Na nog eenige gedachtenwisseling over deze zaak wordt de vergadering gesloten. Goes. Vergadering van den gemeente raad op vrijdagavond, jl. Voorzitter de heer burgemeester. Afwezig de bh. v. As- peren Vervenne en Kakebeeke. Medegedeeld werd o, a. dat een nieuw contract i* gesloten met de Maatschappij tot verzekering van arbei ders tegen ongelukken en wel op den grond slag eener genoegzame nitkeering bij onge vallen dat de Nieuwjaarscommissie rekening en verantwoording der gehouden bedeeling heeft ingezonden, waarvan de ontvangsten en uitgaven hebben bedragen f287.71, "Uit het bijgevoegde verslag der laatst genoemde commissie blijkt dat alleen, dank zij eenige ingekomen nagiften, waaronder eene zeer aanzienlijke van een voormalig stadgenoot, die reeds meermalen van zijne groote belangstelling in den toestand der behoeftige Goesenaars deed blijken - de gewone bedeeling kon doorgaan, terwijl anders tot eene verminderde bedeeling had moeten worden overgegaan. De commissie is dan ook ran govoelen dat, iïdien de ingezetenen de Nieuwjaarsbedeeling willen behouden, dan een volgend jaar deze beter gesteund moet worden, aangezien op buiten gewone bijdragen, als nu inkwamen, niet kan en niet mag worden gerekend. Ingekomen is van den heer ter Pelkwijk verzoek om ontslag als lid der commissie van toezicht op het L. O. Goedgekeurd werden rekeningen over 1893 van Fonds van kazerneering, in ont vang op f 250.93, in uitgaaf op f 284.65 en dus met een nadeelig saldo van f 25.32 (ontstaan door aankoop van f 200 Inschrij ving Grootboek 3Vs N. W. Schuld)fonds tot ondersteuning van weduwen van ge meente ambtenaren in ontvang op f 2369.77, in uitgaaf op f 1924.77" en dus met een saldo van f444.99'; van de vroegere leen bank op f5464.56, met de daarbij noodige bepalingen en fondsen der vernietigde gil den over 1893 in ontvang en uitgaaf op f676 met maehtiging aan den ontvanger f667.09 aan het gtsthuisbestuur af te dragen. Voorts een paar overdrachten van erf pachten, van firma v. d. Hoek aan den heer Houwer, en van de heeren van de Zonstoof aan Labeur. Aan P. Schrijver wordt tegen eenige vergoeding toegestaan een uit weg voor een schaapskooi en woning aan den Poelweg. En aan dhr. Vellckoop eervol ontslag als onderwijzer. Erkentelijk voor het verdienstelijk beheer der gasfabriek, welker balans door hen is in orde bevonden, stellen B. en W. voor een gratificatie van f 200 te verleenen aan den directeur, nit de f 1800 zuivere winst die in '93 gemaakt werd. De heeren Houwer en Den Boer bestrij den dit voorstel. Eerstgenoemde wijl liij liever tractementsverhooging toestaatlaatst genoemde wijl hij van meening is dat plichts betrachting niet extra betaald behoeft te wordentoch is hij voor hot voorstel. De heer Ochtman verdedigt eveneens het donkbeeld van tractementsverhooging, hetwelk do heer De Jonge bestrijdt. Ten slotte wordt het voorstel met 10 stomraon tegen 1 die van den heer Hou wer aangenomen. Daarna wordt tot voorzitter der gascom- missie benoemd de heer Kamondt, tot lid dor gezondheidscommissie, vacature dr. de Visser, de heer J. B. van Kalmthout. Do gezondheidscommissie deelt nog mede dat de heer Adam is herbenoemd »ls voor zitter en de heer G. v. d. Hoek als secretaris. De rekening over 1893 en de begrooting dier commissie voor 1895 worden goedge keurd. De eerste in uitgaaf op f 7.476 on de laatste in ontvang en uitgaaf op f 90, terwijl de commissie van oordeel is, dat zij van den post op de begrooting voor 1894 geen gebruik zal behoeven te maken daar het goed slot van 1893 f 54.38» bedraagt. Ten slotte wordt het kohier der belasting op de honden voor 1894 goedgekeurd op oen bedrag van f 544 met 136 aangesla- genen. De vergadering is daarna gesloten. Ger. Kerken Beroepen te Axel A ds. J. Gommer te Grijpskerke. Oostburg. Benoemd tot onderwijze res in de handwerken aan de Chr. School alhier Mej. Hoogendijk. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens: mishandeling: E. W., 21 j., arbeider, Krabbendijke, tot 3 m., E. R.„ 26 j., sto ker, Stoppeldyk, tot 14 d., en C. v. K., eigenlijk genaamd C. v. C., 27 j., klom penmaker, Clinge, en A. F., 22 j., en P. F., 26 j., arbeiders, Zaamslag, allen tot 7 d. gev. straf, en A. T., 20 j., en F. v. H. 22 j., schippersknoehts, Philippine, ieder tot f 8 b. s. 8 d. h.; F. v. O., 41 j., poelier, Stekene (België), tot f 5 b. s. 5 d. h., en J. L. P., 54 j., werkman, Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h. strooperijH. v. S., 19 j., en T. v. S., 17 j., werklieden, Koewacht, ieder tot f3 b. s. 3d. h. beleediging van ambtenaar: J. M., 20 j., werkman, VVestkapelle, tot f 8 b. s. 8 d. h., en beschadigingA. J. W. Jz„ 21 j-, be diende, Ierseke, tot f 20 b. s. 14 d. li. Allen in de kosten. De Heerenveensche Rechtbank heeft tegen een landbouwer twee maanden ge vangenisstraf geëischt, omdat gebleken is, dat hij melk had afgeleverd, die 40 pCt. water en niet het minste roomgehalte be vatte. tiTHiT 'i a n n i ■■■n-"--—-^smzmaaaausa» Vlissingen. Gisterenmiddag ontstond een begin van brand ten huize van den heer L., sigarenhandelaar alhier. De oor zaak is dat een bed nat geworden was, om het te droogen hadden ze er een stoof met vuur ondergezet het bed raakte daardoor in brand. Gelukkig werd het onheil in tijds door de bewoners ontdekt en zonder behulp der brandweer gebluseht, doch de man be kwam daarbij ernstige brandwonden aan de handen. Men schrijft uit Middelburg aan De Tel.: Sedert korten tijd is hier ter stedo een fabriek in werking gebracht tot storeliseo- ring van melk, welke waar na de behan deling naar Engeland werd gezonden. Die fabriek, bijna geheel en al tot stand gebracht door Amsterdamsche kapitalisten, schijnt geen goede resultaten op te leveren het product schijnt niet te voldoen aan de gestelde eischcn en men wil, dat reeds een aardig kapitaaltje verspeeld is. Men vreest, en met reden, dat deze fili aal van de „Hollandsehe Melkmaatschappij waarvan de boeren, die daar een zeer Imo gen prijs van hunne melk konden maken zich gouden bergen voorstelden, geen levens vatbaarheid hebben zal. Naast de hoedanigheid van het product schijnen de lage melkprijzen op de Engel- sche markten van grooten invloed op de financiëele uitkomsten geweest te zijn. Voor allerlei geruchten, die hier liepen omtrent deze fabriek, is geen enkele grond. Wordt er schade geleden, dan zal die alleen gedragen worden door de heeren, die de fabriek stichtten. Hunno namen zijn van te goeden klank, dat zij anderen dupe zouden laten worden van eene niet geslaagde in- dustriëele onderneming. Door den brigadier-majoor-titulair der rijksveldwacht T. Voste Oostburg is op de hofstede van E. V. De Milliano te Kruisdijk, gemeente Groede, in beslag genomen eene in den koestal verborgen som van ongeveer 47 francs, bestaande uit een bankbiljet van 20 francs, een goudstuk van 10 fres. een goud stuk van 5 fres., benevens eenig Neder- landscli zilvergeld. Er bestaat alle grond om te vermoeden, dat dit gold verborgen is na den jongstleden zomer gepleegden moord te Marolleput men weet dat de verdachte Lampier in dienst was bij de Milliano. Vrijdagmiddag is onder Seroosker- ke een man van middelbaren leeftijd, ze kere I.. M., in oen sloot geraakt en verdron ken.Vrijdagnacht zijn te Domburg door onbekende daders baldadigheden gepleegd. Bij de villa van mej. S. heeft men een hek uit den grond gerukt, en den weg opge draaid. Mot een paal, waaraan een bordje met hot opschriftVerboden overgangdeed men hetzelfde en daarmede gewapend ver- nieldo men verschillende ruiten in de wo ning van den burgemeester in de Voorstraat. De bewoners waren afwezig, maar het huis werd bewaakt door den gemeente-veldwach ter en diens echtgenoote, die van de daders niets konden ontdekken. (M. C.) 'sHeer Arendkerke. In het laatst der vorige week werd alhier bij den winke lier M. Y. een hoevoelheid spek ontvroemd, door verbrijzeling eener glas ruit had men zich den toegang weten te verschaf fen daders onbekend. Wolfertsdijk. De vorige week na afloop der verkooping van inspan enz. van de erven P. Koeman werd door eenige personen in het dorp brutaliteit gepleegd, onder anderen een deur stuk gestooten en een glasruit verbrijzeld ook is tegen 2 personen uit H. procesverbaal opgemaakt. Hansweerd. Gisterenmorgen is door het stoomschip „Eugenie" kapitein P. Dick alhier binnengebracht het Nederlandsch zeilschip „Jacoba Sara" schipper C. Wisse thuis behoorende te Colijnsplaat geladen met mais komende van België met bestemming naar Breukolen, genoemd zeilschip is door een hevigen rukwind het tuig overboord geslagen en heeft het gevaar doorgestaan om op een zandbank te worden geworpen. Nog bijtijds werd het door bovengemeld stoomschip op sleeptouw genomen en vei lig in deze haven gesleept. Stavenisse. Heden Maandagvoormidag had ter hoogte van deze gemeente het Ne derlandsch tjalkschip „Vooruit", schipper C. den Hertog geladen met grint, komende van Pruisen met bestemming naar Poort vliet, het ongeluk bij hevige inval lende windbuien zijn mast te breken. Juist kwam het stoomschip „Duijmaer van Twist" kapitein J. Wilson, varende tusschen Keulen en Antwerpen, welk stoom schip onmiddellijk hulp verleende en het vaartuig te Wemeldinge binnenbracht. Jonge lammeren Hoewel er door de veefokkers zelden vóór April op gerekend wordt de jonge lammertjes ter wereld te zien komen, wordt men op Tessel reeds nu tal van die aardige beestjes in do weiden gewaar. Met de koude van deze dagen, heeft dat jonge goedje 't dikwerf hard genoeg te verant woorden. De veefokkers verkeeren nog ge heel'in het onzekere wat er dit jaar voor de lammeren zal worden betaald. Er is in 't geheel nog geen handel in dit artikel, dat jaarlijks op 't eiland een omzet van 1 tot 3 ton gouds geeft. Het volgende vermakelijke voorval had in de afgeloopen week te Ottersum plaats. De maróchaussée uit Gennep had dagen en nachten do wacht in 't Groene- wald gehouden, zonder dat het haar mocht gelukken een beruchten glazenmaker te arresteeren. En werkelijk, het was geen gemakkelijke taak, wijl zijne woning slechts eenige meters van de grenzen verwijderd staat. Het „toeval" bracht echter hulp een postpapierkoopman werd als zonder middel van bestaan over de grenzen gebracht, die, toen hij van de politie ontslagen was, on middellijk zijn bedelbedrijf voortzette en groot spcctakol er over maakte, dat men hem met een ongemenbileerde boterham durfde afschepen. Toevallig verscheon een Duitsche gendarm op hot terrein, die den bedelaar bij den kraag pakte, juist in 't zelfde huis, waar zich de glazenmaker op hield en omdat het nu in een moeite door ging, beiden als zonder goede papieren over de grenzen schoof. Nauwelijks op Hollandsch gebied veran derde het tooneel, barsch klonk het in naam der koningin, de gewaande schooier over viel onzen vriend en deze word door de inmiddels toegesnelde politiemannen onscha delijk gemaakt en naar Gennep en verder naar don Bosschen St. Joris overgebracht. Het slachtoffer van den afschuwelijken moord te Hardingen is Vrijdag begraven. Op de kist lag een krans van levende witte bloemen. Alleen de familie geleidde in volg koetsen het lijkdoch eene onafzienbare menigte had zich langs de straten en op het kerkhof geschaard. Bij het graf is niet gesproken. Te Diepenveen had men met het rooien van een grooten boom een begin gemaakt. Door den hevigen wind viel de boom des nachts om, en met donderend ge- druiscli kwam hij terecht op d« woning van de wed. Doormolen. Hij drong door de zoldering tot eene bedstede, waarin t»n knaap van 16 jaar lag te slapen. De knaap raakte beklemd tusschen de planken van den zolder en de takken van den boom en verkeerde niet buiten levensgevaar. De bu ren kwamen te hulp en hadden het geluk den knaap uit zijn wanhopigen toestand re verlossen. Een driejarig kind te 's Graven deel trok een pot kokendj water van do tafel. Het kind bekwam daarbij zoo hevige brandwonden, dat het onder smartelijke pij nen is bezweken. Voor eenige jaren schonk de burge meester van Gaasterland aan een paar zijner fazanten de vrijheid, ten einde deza dieren in 't wild te doen vermenigvuldigen. Dit doel is bereikt overal zijn ze nu in de bosschen van genoemde gemeente ver spreid. Door hunne groote schuwheid wor den ze echter meer gehoord dan gezien de hanen verraden hunne aanwezigheid door hun gokraai. Jammer dat de met eieren gevulde nesten in het voorjaar niet zelden op gevoolig* wijze kennis maken met do bijlen der eiksehillcrs. Yalsche bankbillctten 1 Naar wij vernemen zullen de machine rieën, gereedschappen, clemicaliën, ameuble menten, alsmode een partij papiersoorten, afkomstig van het zincografisch en photo- grafisch atelier van Krausse, ten voordeelo dor diverse crediteuren publiek verkocht worden. Met onderling goedvindon der cro- diteuren is het allernoodzakelijkste huisraad afgestaan aan de echtgenoote van Krausse, die in hoogst benarde omstandigheden ver keert. Vrijdag-nacht is te Eetyrum een droevig ongeval gebeurd. Een voerman te paard komende van Groningen, deed onder weg Eenrum aan, waar hij zich tot ruim 10 uur ophield. Hij vertrok toon naar Kloosterburen, maar is daar niet aange komen. In den vroegen morgen vond men zijn paard staande tot den buik in 't water in een sloot. Den man zelf vond men in het dorp liggende in een goot. Ofschoon nog ademende toen men hem vond, is hij al spoedig daarna, denkelijk van koude en uitputing, be zweken. Een te Kassei wonend politie-beambte heeft zóóveel last van rheumatiok, dat hij vaak te bed moet blijven, daar hij zich niet verroeren kan. Dit was ook dezer dagen het goval, toen heel onverwacht een zwager en een schoonzuster van den patiënt, dio uit Amerika waren teruggekeerd, bij hem kwamen om te hooren hoe hij liet maakte. De lieve bloedverwanten huichelden groote belangstelling en beklaagden het treurig lot van den beambte, dat in de laatste dagen opgevroolij kt was door eene erfenis, die hem was te beurt gevallen. Op die erfenis hadden echter de fijne familieleden, gelijk later bleek, het juist gemunt. On gemerkt wist de zwager uit Amerika zich van eijn sleutelring meester te maken en hij begaf zich daarmede naar een aangren zende kamer, waar hij de brandkast van den beambte openmaakte en er ongoveer twaalfduizend gulden aan papieren van waarde uitnam. De zieke hoorde het geraas, door 't open maken van de kast veroorzaakt en droeg zijn achtjarig zoontje op om te gaan zien wat er aan de hand was. Toen de knaap niot terug kwam, werd hij ongerust en kroop, met veel moeite, zijn bed uit. Nauwelijks had hij den drempel van de andere kamer overschreden, of zijn schoonzuster viel op hem aan en sloeg hem met een pook zoo geweldig op het hoofd, dat hij op den grond viel. Toch kwam hij weder op da been en sleepte zich naar de woning van buren, die hem hulp verleenden. De onbe schaamde roovers hadden inmiddels met een rijtuig weten te ontkomen. Den achtjarigen jongen hadden zij willen medenemen, maar toen de knaap luidkeels om hulp riep, lieten zij dit plan varen. In de jongste Transvaalsche Staats courant verzoekt de staats-secretaris beken te worden gemaakt met de tegenwoordige woonplaats van Cornelis Hubrechtsen, ou 46 jaar, sinds 1889 in de Z. A. R- vroeger woonachtig te Oost en est-E burg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2