NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH JU. 68. 1894. 3nfettfag 10 Hand. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Gemengde Berichten. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02'. UITGAVE VAN en gy nj dit zich met 1 April a. op ont blfd abonneeren, ontvangen het tot op dien datum gratis. Er zijn weinig liberale bladen die de reden waarom zij tegen de kieswet zijn en kunne meening dat de oud-liberale partij het heele volk is, zoo onverholen uitspre ken als het Rotterdamsch Nieuwsblad, een der toongevers, die óf zijn neus voorbijpraat óf een zeldzame oprechtheid aan den dag legt Het klad toch schrijft "Wat het tnmiddellyk gevolg van de kies wet zal wezen is niet in een enkel woord te zeggen. In andere landen bracht het invoe ren van het algemeen kiesrecht de overheer- sching mede door kerkelijke part ;i en. Dit zal hier te lande zeer zeker ook het geval zjjn, want de kerkelijken met de volksbonden en godsdienstige vereenigingen zijn georgani seerd, terwjl de liberale Kamerleden, slechts enkelen uitgezonderd in het minst geen in vloed hebben op de overgroote meerderheid der nieuwe kiezershet volk. Tegenover de goed georganiseerde kerkelijke partijen staan de duizenden, die men tot de liberalen zou kunnen rekenen, daar zij geen invloed van den godsdienst op de politiek wenschen geheel zonder leiding. Wanneer de hoofden der kerkelijken met tact- te werk gaan en goed op do financiën passen, dan .zal het jaren duren, voordat de vooruitstre ven d e n weder aan het bewind zijn. Dit te meer daar zich tegenover de radicalen al lengs de conservatieve elementen gaan sa menpakken; zoodat de kerkelijken ook van dezen steun te wachten hebben, wanneer niet te ruw wordt afgebroken, wat door de kalme liberalen werd gesticht. Het is echter zeer de vraag of II. M. de Koningin Regentesse niet zeer constitütionee i zou handelen, met de bekrachtiging te weige ren aan een wet, die blfckens de beraadslagingen zoo weinig naar den geest van het g e h e e 1 e volk is. Hierop zou heel wat aan te merken wezen. Wij willen echter volstaan met het spatiëeren van enkele woorden. 9 Maart '94. jBoaz. Dezer dagen heeft het bestuur van Boaz eene •buitengewone vergadering gehouden, om de nieuw benoemde land- bouwcommissie, of de afdeeling B, gelijk zij zal heeten, te installeeren. Men had daartoe uitgenoodïgd een aan tal mannen van zaken, zooveel mogelijk uit alle oorden des lands, landbouwers, of een bedrijf uitoefenende dat mot den land bouw in verband staatvan welke de mees ten zich de benoeming hadden laten wel gevallen. Deze commissie voor landbouwbelangen bestaat uit de volgende heeren De Vries te Minnertsga, D. Scheepstoa te Schettens, Hoogland te Ferwerd, Okma te Dijken, Berends te Dedemsvaart, P. Ver kuil te Haarlemmermeer, Oerlemans te Drongelen, Oele te Ktpelle, Melis te Seroos- kerke, Vannes te Rijsoord, Diepenhorst te Strijen, Frijlinck te Sassenheim, Hofland en Hoogenboom te Honselaarsdijk, an Leeuwen te Leiderdorp, Noorddam te Bleis- wijk, Bakker te Oegstgeest, Rupke te Nieuwerkerk aan den IJsel, Dingemanse te Middelburg, Okma te Woudsend, A an ^a*en te Zwijndreeht. De heer Tan Namen werd tot voorzit- tw, de heer Oerlemans tot secretaris ge kozen. Bc®r den minister van justitie is ''"gesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter J' Cornelisse opzichter bij de oestercultuur te ïetaeke. -Benoemd tot plaatsvervangend voor- ter in den bring der commissie van "'nskg der belastingen op bedrijfs- en an- j?' ^komsten ter standplaats St. Maartens- kf. Sanër, rijksontvanger k«T p6 ^ar?omeester van Kattendijke, de tegen i T.an ^en Dosch, is voornemens as* t cerst ontslag a's zoodanig Men schrijft aan de Telerraaf Gedurig leest men in een of ander blad klachten over meelvervalsching, doch het blijft bij de vermelding van feiten, er wordt niets gedaan. Krijt, gips, populierenhout en gemalen marmer zijn de gewone bijmengselen, en onze meelfabrieken die niet willen bedriegen, kunnen niet tegen het buitenland, dat het meel ca. 25 pCt. goedkooper levert, concur- reeren. Geen voedsel dat meer algemeen gebruikt wordt, dan meel en geen artikel dat gemak kelijker vervalscht kan worden, en dus meer nadeel voor de gezondheid kan doenhoe- vele duizenden zullen daardoor reeds aan maag- en darmlijden bezweken zijn en hoe veel meer daardoor aan een ongeneeslijk maag- en darmlijden sukkelen. Dagelijfet wordt er geschreven over hy giëne en alle middelen worden aangewend om zwakke kindoren, door baden etc. tot gezondheid terug te brengen, doch wie weet hoe groot getal kinderen hunne zwakke ge zondheid aan slecht, vervalscht meel te danken hebben. Algemeen toch is het be kend, dat de slechtste Amerikaansche en goedkoopste soorten naar Nederland gaan. Er is slechts een radicaal, gemakkelijk en zeker middel om de vervalsching te voor komen, n.l. door de meelfabrieken onder toezicht te stellen en den invoer van bui- tenlandsch meel, waarin het meeste kwaad schuilt, geheel te verbieden. Laat mijne stem niet zijn die eens roe penden in de woestijn, waar de gezondheid van zoovele mensehen op het spel staat. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Heer Hendrikskinderen ds. P. Snoep te Aagtekerke. Ger. Kerken Beroepe* te Groningen B ds. J. H. Fe- ringa te Klundertte Enschedé d». R. v. d. Vee* te Bolswari. Goes. Woensdagavond werd alhier een ontrouwe echtgenoote door een grappigen inval van een straatjongen onaangenaam beetgenomen. Een huisvader, die kinderen heeft en met zijne vrouw in onmin leeft, maakte van hare afwezigheid gebruik om een andere vrouw met wie hij op een in- tiemen voet leeft, hij zich in huis te nemen. Nauwelijks waren de beide ontrouwen samen terwijl het publiek zich aan de achterdeur geposteerd had, of bedoelde knaap riep de vrouw onder voorwendsel dat haar man ziek geworden was. De vrouw durfde niet door de voordeur te gaan, en verdween daaarom door de achterdeur, en dit was het juist het geen het publiek wenschte. Onder luid vreugdegejuich bracht het haar tot haar wettigen man. Een oppassend werkman, bediende aan de gemeentelijke kraan, J. de R., wonende in de Nederstraat te Middelburg, had Woensdagnamiddag het ongeluk dat, terwijl een ijzeren hak werd opgeheschen, hij met de rechterhand tusschen het rad van de kraan kwam, ten gevolge waarvan een vinger ge heel eu twee andere gedeeltelijk werden verpletterd. Woensdagavond is de eene vinger afgezet en zijn de anderen toegenaaid. Het is voor dezen huisvader, die, na langen tijd werkeloos te zyn geweest, juist dezer dagen eenigszins in de verdiensten was, een groote slag, aangezien van zijne inkomsten het gezin moet bestaan. M. Ct. St. Annaiand. De Dijkraad der Wa- terkeering van den Calamiteusen Suzanna Polder alhier heeft besloten, naar aanleiding van een brief van Ged. Staten, niet over te gaan tot verzekering der eventueel door den Waterbouwkundigen ambtenaar na te laten weduwe en weezen, aangezien die polder hoogstwaarschijnlijk niet lang meer calamiteus zal zijn en dan de waterbouw kundige ambtenaar vervalt. Te Harlingen is een vreeselijke misdaad gepleegd. De Amsterdammer ver neemt daaromtrent het volgende Mej. M., de 22-jaiige dochter van den heer C. L. H., handelaar in parfumerieën op de Voorstraat alhier, was reeds eenig'e jaren naaister ten hnize van ds. J. B., ned. herv. predikant, doch er schijnt eenige weken geleden, bij ee.-i huwelijkspartij, welke ten buize van haar vader gevierd werd, iets te hebben plaats gegrepen tus schen haar en B., waardoor verkoeling of wrok ontstond cn het meisje niet meer ten huize van den predikant verscheen. Dinsdagavond, omstreeks 10 ure, giug mej. M. in gezelschap van mevrouw B. een briefkaart op de post brengen en bracht mevr. daarna thuis. Onverhoeds sloot toen B. zijne vrouw in de voorkamer en schoot in de gang met een revolver mej. M. dwars door het hoofd, waarop od- middellijk de dood moet gevolgd zijn. Hij ging daarna naar het politiebureau, waar hij zich met de nog geladen revolver, als de moordenaar aangaf. De moordenaar, 40 jaar oud, die reeds geen al te gunstig verleden had en zeer driftig was, moet 's nachts heel kalm in de provoost nog eenige couranten hebben zitten lezen. De verslagenheid in heide familiën is zeer groot; de jo*W-s. is uit Leen warden aangekomen om de zaak te onderzoeken daarna is de dader zwaar geboeid «aar Leeuwarden overgebracht. De Nederlander voegt er bij Ofschoon er allerlei geruchten gaan, kan er nog moeilijk een voldoende roden voor zulk een gruwelstuk worden aangegeven. De dader schijnt evenwel vooraf zijne plan nen wel overdacht te hebben, daar hij reeds eenige dagen tevoren zieh een paar revol vers had aangeschaft. Naar man zegt, moet hij ook aan de hem bewakende politie agenten hebben gezegd dat hij volstrekt niet krankzinnig is, maar zeer goed wist, wat hij deed. De Standaard verneemt omtrent zijn verleden niet zoo dat ongunstige waarop de Amsterdammer zinspeelt. B. is te Amsterdam op het gymnasium geweest en studeert te Utrecht. Hij was reeds toen geëxalteerd (over prikkeld) was geest, meer in de phan- tasie dan in 4o werkelijkheid levende. Een vurig bewonderaar van Ten Kate, en die zelf reeds als student een bundel gedichte* uitgaf. Hij huwde reeds eer hij predikant was een meisje, dat als naaister aan zijns vaders huis verkeerde, welk hu welijk al spoedig tot zoo ernstige onaan genaamheden leidde, dat hij zijn pastorie ontvluchten moest en zijn bediening in 1882 nederlegde. Zelfs door advertentiën achtervolgde zijn vrouw hem. Later werd hij predikant te Lettelbert (in 1884), ver trok in 1886 naar Garnswerd, en kwam in 1888 te Harlingen, waar thans het ont zettend drama is afgespeeld. De Nieuwe Rotterd. Crt. meldt dat ds. B. voor den reehter-oommissaris volkomen mededeeling heeft gedaan. Hij had namelijk zijn vrouw overgehaald om het meisje, aan hetwelk de omgang met en verkeering in het huis van den predikant door de familie streng was verboden, voor een laatste onder houd bij hem in huis te brengen. Dit geschiedde en eenmaal in de studeerkamer, deed B. het meisje zekere voorstellen, die zij afwees. Zij wilde het vertrek verlaten, doch nu wist B. haar in een hoek te houden en met iedere hand een revolver te grijpen, en meedoogenloos loste hij zevan schoten op zijn weerloos offer, zelfs met zoo groote kwaadaardigheid, dat toen het meisje na het eerste schot om hulp schreeuwde, hij haar een kogel in den mond schoot. Beide revolvers had hij te Amsterdam gekocht, toen hij daar vier dagen had ver toefd, omdat er in de familie van het meisj e een huwelijksfeest werd gevierd, waarbij hij goedschiks niet kon tegenwoordig zijn en waarhij hij anders toch wel behoorde. Als een staaltje van zijn schaamteloosheid kan gelden dat toen de verslaggever aan het politiebureau kwam, en hij daar den van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. moordenaar onder bewaking zag zitten, deze tot de agenten zeide „O, die komt zeker nieuws voor zyn bladen halen". Sedert 1859, toen Ype de Graaf, ook uit minnenijd, een meisje met een zakmes doodstak, is zulk een gruweldaad niet in de gemeente Harlingen gepleegd. Een man te Schoonhoven, die 72 jaar oud, en voor de tweede maal weduwnaar is, stapte thans met zijne 20 jaar jonge bruid aan zijne zijde naar bet stadhuis, om in ondertrouw te worden opgenomen: Te Terhorne ging de zoon van een wi«keiier naar den zolder om turf te halen. Nauwelijks wa« bij daarmede bezig of de sohooi'steen van bet huis viel door hot dak naar heneden, zoodanig, dat hij met zijn been onder een gedeelte steen geraakte. De sohoorsteen viel verder door den zolder en verbrijzelde den vloer. Op zijn kermen kwamen dadelijk de huisgenooten toesnel len, die hem onder de steenen weghielpen, doch tevens ontdekten, dat zijn been ge broken was. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Mon hoopt dat hij het been zal behouden. In het Hotel des Pays Bas te Rot terdam is heneden een restaurant met „kellnerinnenbediening". De eigenaar is een Daitscher do heer Schlieoker Dinsdag avond werd de „restaurant'1 bezocht door een jeugdig ingenieur, insgelijks een Duit- ■char en Weibel gekeeton. Dezen verzocht da eigenaar te middernacht om betaling en toen hij na een heftige woordenwisseling weigerde, werd de deur op slot gedaan en mocht hij niet vertrekken. Ruim een uur daarna verzocht Weibel even van het ge heim gemak gebruik te mogen maken, het geen hem werd toegestaan. Terugkomende was hij mot een revolver gewapend, die hij op den eigenaar richtte, waarna hij een paar schoten loste, waarvan één den heer S. aan het hoofd trof, eene onbeduidende wond veroorzakende. Na het lossen dezer schoten ontstond er tusschen heiden eene worsteling, met het ongelukkig gevolg dat er een schot afging en een kogel den heer Sehlieker in den buik trof. Deerlijk ge wond viel deze op den vloer, waarna de ingenieur de vlucht nam op het geheim gemak, waar de politie hem weldra arres teerde. Omtrent den brand in de Sneelcer gevangenis vernoemt de Telegraaf nader, dat hij is gesticht door den gevangene op cel 8. Hij had een stroozak in de bran dende gaspit gehouden en ging eerst alarm maken toen hij het te benauwd kreeg. Nauwelijks had de directeur de celdeur geopend, of de brandstichter sprong de trap af eu ylde door de gang en de vestibule in de slaapkamer. De directeur was hem even spoedig gevolgd en er ontstond een worsteling, waarhij de ruiten in de vesti bule-deur braken en de directeur wonden bekwam. Middelerwijl trachtte oen dei- bewaarders het vuur te blusschen, doch vruchteloos. De andere gevangenen kwamen aldus in eene gevaarlijke positie, schreeuw den om hulp en bonsden op de gesloten deuren. Den brandstichter was men onder- tusschen meester geworden, de vlammen grepen verder om zich heen en de direc teur gaf order om de gevangenen los te laten. Langs en door de toegenomen vlam menzee kwamen zij onder zijn geleide he neden en werden geboeid overgebracht naar het Rechtsgebouw. De brandweer, middelerwijl aangerukt, kampte met goed gevolg tegen het krachtig toegenomen vuur. Evenwel zijn toch aUe bovenceldeuren en trappen verbrand of hevig geblakerd en is de geheeie bovenver dieping onbruikbaar gemaakt. De cellulaire gevangenen brachten een gezelligen nacht door in eikaars bijzijn. De brandstichter stond hekend als een gevaarlijk man, waarom zijne overbrenging naar 's-Hertogen- bosch was geadviseerd. Hij leed aan ver volgingswaanzin omdat hij meende vermoord te zullen worden. Halsstarrig weigerde hij steeds geschoren te worden, uit vrees dat de barbier zijn moordenaar zou zijn. Een vroege zomer? De tuinman M. van Gils te Giniieken spitte gisteren oen zestal meikevers uit den grond, terwijl bij den heer C. van dor Poel, hoofd der school te Bavel, onder die ge meente heden do eerste kuikens zijn uitge broed. Te Lochem kwam het volgende geval van oplichting voor Na lang praten wist een handelsreiziger het zoover te brengen dat hy van een winkelier een commissie kreeg. Voor dat hij heenging, verzocht hij don niets kwaads vermoedende zijn juisten naam op een brief je te zetten, dan kwam het zeker terecht. De handels reiziger schroef de opgegeven orders later hoven den naam van den neringdoende, maar ongeveer tienmaal zooveel als opge geven. De beetgenomen winkelier ontving da* ook dezer dagen oen groote bezending en kreeg op zyn schrijven aan de firma ten antwoord dat hij zelf de order had ge- teekend. Koningstijgers op Java! In de streek van Japara, waar in het distriot Bandjaren de suikerfabriek van die* naam ligt, moet het wemelen van konings tijgers, die in den laatsten tijd hoe langer hoe brutaler worden, e« zulk eea selirik onder de bevolking vorspreiden, dat het hier en daar zelfs moeielijk wordt, de mensohen in de tuinen te krijgen. Het on gelooflijk aantal van 17 inlanders is daar sedert October jl. door tijgers overvallen eu verscheurd. Onlangs is op het perceel Handarsili des nacht een paard uit den stal weggehaald en het bosch ingesleept. Door den administrateur van Bandjaren is een premie gesteld van zeventig gulden op het vangen ofdooden van een konings tijger en het gouvernement betaalt er nog dertig gulden bij, zoodat er aan eiken tijger honderd gulden is te verdienen „Doodvriezen" Gedurende de zeer felle koude in de eerste dagen van dit jaar heeft men weder in binnen- en bnitenlandsohe bladen her haald elijk berichten gelezen omtrent het bevriezen van menscben, wier lijken hier of daar in de openlucht gevonden waren. Dat woord „bevriezen" is hier eigenlijk onjuist. Gewoonlijk stolt men zich (zooals ook natuurlijk is) daarbij voor, dat het bloed en de vochten in het lichaam tot ijs worden, en beschouwt dit dan als de oor zaak van den dood. Doch dat is volstrekt niet het geval. Lang voor dat de tempera tuur van het lichaam tot het vriespunt gedaald is, treedt de dood in. In een door „bevriezen" gestorven lichaam zijn de vochten nog volkomen vloeibaarde tem peratuur daarvan bedraagt meestal nog meer dan 70° Fahrenheit. En een luchttem peratuur van 70° is een zeer behaaglijke zomertemperatuur. Een van de eerste verschijnselen, waar over iemand, die bevriest, klaagt, is slape righeid. De afkoeling doet eerst haar in vloed gelden op de hersenen deze werken trager. Daarmede gaat gepaard een gevoel van vermoeidheid en een moeilijk ten uit voer brengen van bewegingen. De afge koelde spieren kunnen zich niet meer met de gewone kracht samentrekken met moeite sleept de lijder zich voort, hartslag en ademhaling worden steeds langzamer. Ein delijk wordt de slaperigheid onweerstaan baar, en zoodra de menseh ddaraau heeft toegegeven en is gaan zitten of liggen, vervalt hij tot een toestand van volkomen verdooving zyn bewustzijn gaat verloren, de werkzaamheid der hersenen heeft door de verlaagde temperatuur des lichaams nagenoeg geheel opgehouden. Ondertus- sclien worden de hartslagen en ademha lingsbewegingen steeds zwakker en trager, en eindelijk zoo onbeduidend, dat zij geen voldoenden bloedsomloop en toevoer van luebt meer kunnen bewerken. Dan treedt de dood langzamerhand in, en zeggen wij dat de ongelukkige is „doodgevroren". {Nederlander.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1