„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL MUNTBILJET J van Donderdag 8 Maart 1894. Onderstaande lazen wij met genoegen en instemming in de Prot. N. Brabanter Karakterloos. Als de kleine pers de groote pers volgt, is zij daarom nog volstrekt niet „karakter loos". Zoo te handelen kan integendeel zeer 'prijzenswaardig zijn. Wij hebben dan ook nimmer het tegen deel beweerd. Wel beweren wij dat een Kamerlid dat niet nit overtuiging, maar onder pressie be slist, karakterloos is. Want een Volksvertegenwoordiger is niet een boodsekaplooperhij behoeft niet, zooals de heer ïïeldt onlangs beweerde, zich te honden aan wat drie vierde van de natie wil, doch wel aan hetgeen geheel de natie behoort te willen. Acht zulk een met een publiek ambt bekleed man zich gebonden aan den wil zyner kiezers, dan miskent hij zijn plicht, en, zoo daarbij vrees voor persoon lijk ongemak in het spel komt, staat hij met den deserteur op het slagveld gelijk. De volksvertegenwoordiging behoort in haar oordeel over wat voor recht zij te houden volkomen onafhankelijk te zijn. Al leen door het recht en niet door den wil van anderen beheerscht, mag zij evenmin buigen voor de publieke opinie als |voorjde Kroon handelt zij anders, dan staat zij met den ambtenaar-lakei gelijk dan vergeet zij, dat zij, al is zij misschien gekozen door het volk, niet aan het volk maar aan de wet haar ambt ontleeatdan verzaakt zij haar roeping en prostituaart zish". Volk en Overheid, door Jhr. Mr. A. F. de Savorriin Lobman, bl. 38. Hoog er o-nderwijs op Gereformeerden grondslageen nationaal belang. Men heeft uit het oog verloren het innige verband tussehen de nationale religie en de nationale kracht. Duizenden klemmen zich nog aan het denk beeld, dat Nederland is een Protestantsche staat. Maar wat zegt dat Ons nationale leven is vervalscht met nieuwerwetsch Duitsch-Protestantisme, dat anti-Gerefor meerd en anti-nationaal is, en verlammend werkt op alles, zelfs op het geloof aan de verdedigbaarheid des lands. En daar tegen helpt 'geen philantropie en geen Burgemeesterlij ko ontboezemingen, geen Bijbelcritiek en „Vermittlungs-theologie." Wij zinken al dieper in nationale ont krachting weg. En of er nu door de Vrije Universiteit op Gereformeerden grondslag en den in vloed der Gereformeerde kerken nog een betere toekomst zal dagen of ons volk in massa nog eens terug zal keeren tot de be lijdenis der vaderen, en de oude helden geest nog eens herleven zalwie zal het zeggen Geen ding is bij God onmogelijk, en wij hebben geen beschikking over de toekomst. Met meer vertrouwen zouden we de toekomst tegengaan, als de overtuiging meer algemeen was, dat de Vrije Univer siteit een nationaal belang is, en de Gere formeerde kerken haar meer beschouwden als middelpunt van ons gemeenschappelijk streven, zoowel voor de kerken als voor staat en maatschappijAls allen het gingen inzien en begrijpen, welk een onbereken baar nadeel wij ons geheele volk toebren gen met al die verschillen en oneenigheden 0ver dingen die niet wezenlijk zijn, en één gi'oote gedachte de duizendtallen, die nog jn ons land zijn overgebleven, en die vasthouden aan de Gereformeerde religie, b ezielde, en tot eendracht en samenwerking drong." (Ds. Gispen in de Bazuin De heer De Meijier is een liberaal naar den radicalen kant, oud-modern predikant en afgevaardigde voor Zaandam, waar hij in 1891 herkozen werd met slechts een kleine meerderheid tegenover zijn collega Bax, een radicaal naar den sociaal demo- cratischen kant. Nu; het kamerlid De Meijier sprak in de zitting der tweede kamer op 23 Februari jl. gehouden, onder meer het volgende: „Daarom doe ik nog eens een beroep op den Minister en vraag hem de hand te willen uitsteken om in deze te helpen en om een middel te vinden om ons in staat te stellen met volle vrijmoedig heid en getrouw aan de grondwet, mede te werken aan eene behoorlijke kies recht-regeling en voldoende de perken door de Grondwet gesteld niet overschrij dende, kiesrechtuitbreiding. Waar ik nu een welgemeend beroep doe op den Minister, wensch ik hem het volgende te herinneren. De Minister heeft toen hij sprak van zijne uiting in der tijd dat kiesrecht toekomt aan ieder die voorziet in eigen onderhoud en dat van zijn gezin, ver wezen naar dien tijd vóór tien jaren. Ja Mjjnheer de Voorzitter, dien tijd van 10 jaren herinner ik mij nog levendig. Het is in die dagen geweest dat de Mi nister, toen lid der Kamer, was impopulair toaar in mijn oog recht had en daarom stond ik aan zijne zjjde, geljjk ik nu l> iaJ'on deed en was ik ook impopulair ctl behoorde tot de veroordeelde Takianen. yver mij gelijk over hem, werd hef i vonnis tot verbanning uit de Kamer uit gesproken. Er werd gezegd 36 is meer dan 12 en dus eene minderheid die niet voor de meerderheid wijken wil, weg met haar Hij is toen verwijderd ik ben gebleven. De Minister weet dus, dat wanneer ik tegenover hem sta, dat niet is uit lust om hem te bestrijden, integendeel alleen om trouw te zijn aan mijn geweten. Wanneer de wet verworpen wordt, zal hij populair blijven, en wanneer ik gedwongen zal zijn om tegen de wet te stemmen ik behoud mij het recht voor mijn oordeel daarover te reserveeren tot de eindstemming dan zal ik ik weet het impopulair zijn, maar ik zal mij dit getroosten. Wellicht zal de Regeering ons, indien de wet zal zijn verworpen, geven ons consilium abeundi, en dan zal ik heen gaan, maar ik zal mij dit getroosten, in de overtuiging dat ik niet wegens wangedrag, maar omdat ik mijn plicht vervulde - een plicht van de moeilijkste en aller zwaarste soort dat consilium kreeg. De Minister zal dit in mij waardeeren. Met fierheid mocht hij onlangs terecht zeggen „Ik meen, dat waar het de trouw geldt aan vroegere steeds beleden beginselen de tegenwoordige Minister met ieder lid der Kamer de vergelijking gerustelijk kan doorstaan". Welnu, laat ons daaraan een voorbeeld nemen en trouw blijven aan onze begin selen en ons geweten. En wanneer na het concilium abeundi van de Regeering vol gen mocht het decretum waarlijk geen decretum horribile van de kie zers, om hier niet weer te keeren, zal ik niet meer hier zijn en uw aangenaam gezelschap, Mijne Heeren, moeten mis sen, maar met volkomen gelatenheid en blijmoedigheid dit dragen, in het be wustzijn van eenvoudig mijn plicht te hebben gedaan. Eene vraag evenwel en wel deze Mijnheer de Minister, kunt gij ons niet besparen de zware taak om tegen uw voor stel te stemmen? Kunt gij er niet toe medewerken, om ons in staat te stellen u te helpen in de zware taak, die u is opgelegd: eene kiesrechtregeling en rfit- breiding binnen de grenzen der Grond wet?" 7 Maart '94. In de maand Mei of Juni e. k. zal gelegenheid worden gegeven tof het af leggen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 (Stbl. no. 222), laatstelijk gewijzigd bij de wet van 12 Dec. 1892 (Stbl. no. 261). Dag en plaats zullen nader worden be kend gemaakt. Zij die tot de examens wensclien te wor den toegelaten, moeten daarvan vóór 1 Mei e. k. schriftelijk opgave doen aan den voor zitter van de commissie van examen, den hoogleeraar dr. P. C. Pluggo te Groningen. Gedeputeerde Ntaten van Gelderland hebben gemeend hunne goedkeuring te moeten onthouden aan de door den Raad der gemeente Wageningen gemaakte ver ordening op het venten en met reclame borden loopen. Zij beroepen zich daarbij op een arrest van den Hoogen Raad in dato 7 Nov. 1892, dat een dergelijken maatregel strijdig achtte met art. 7 der Grondwet. De Raad van Wageningen heeft thans een uitvoerig schrijven gericht aan Ged. Staten, waarin het onderhavige art. opnieuw is vastgesteld en als volgt luidt „Het is verboden te venten of met recla meborden, doeken of andere tot reclame dienende voorwerpen rond te gaan op of langs de wegen en voetpaden en op de uren, waarin dit in 't belang der openbere orde of veiligheid door den burgemeester, bij openbare kennisgeving ongeoorloofd is ver klaard". De raad beroept zich hierbij op een bijna gelijkluidend art., vastgesteld in den raad van Amsterdam op 1 Oct. 1893, 't welk door heeren gedep. staten van Noord-Hol land onder dagteekening van 25 Oct. 1893 is geapprobeerd. Gedeputeerde Staten van Zeeland, overwegende dat het mond- en klauwzeer te Nieuwerkerk geweken en de gezondheids toestand van het vee in de andere Provin ciën des Rijks gunstig is hebben ingetrok ken het besluit van 29 December 1893 (Provinciaal blad no. 134), zoodat weder voor de geheele Provineie'de ontheffing geldt: a. van de verplichting om, alvorens ver gunning wordt verleend tot het vervoeren van rundvee, te huis behoorende in deze Provincie, het door een provincialen veearts te doen onderzoeken b. van de verplich ting om het uit andere Provinciën des Rijks ingevoerde rundvee afgezonderd te houden. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong- Breskens J. B. Becu tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Seydlitspolder P. Wau- ters tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Calandpolder en van den Bastiaan de Lange- polder J. K. Bliek. Nieuwe muntbiljetten De Staatscourant van 6 dezer bevat een koninklijk besluit van 3 Jan. jl., waarbij, op de voordracht van den minister van Financiën, den Raad van State gehoord, met intrekking van art. 3 van het konink lijk besluit van 12 Sept. 1885, wordt be paald, dat de uiterlijke vorm der muntbil jetten van f 10 is du volgende TIEST GÏÏLDEK Ingevolge de wet van 27 April 1884, Staatsblad No. 98, op vertoon inwisselbaar bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Gezien, 's-Gravenhage. De Ned. Bank. De Min. van Financiën. De woorden, in bruine kleur gedrukt, zijn omgeven door een in dezelfde kleur gedrukten gegraveerden lcunstrand, waarin voorkomt aan de rechterzijde, het borstbeeld der Koningin aan de bovenzijde de woorden Koninkrijk der Nederlanden aan de onderzijde, het Rijkswapen aan de linkerzijde eene figuur voorstel lende de Nederlandsche Maagd, aan wier voeten een leeuw rust in beide bovenhoeken en in den rechter benedenhoek het getal 10. De achterzijde vertoont in het midden de woorden TIEN GULDEN ter rechter- en ter linkerzijde waarvan twee strooken, waarin in fijnen zwarten let terdruk de woordenMuntbiljet van tien gulden. Wettig betaalmiddel, ingevolge Artikel 2, derde lid, der wet van den 27 April 1884, Staatsbl. No. 98. Een en an der is omlijst door een in bruine kleur ge- drukten rechthookigen rand, waarin wordt aangetroffen een in lichter bruin gedrukt ornament op gofigureerden zwarten onderdrukin den linker boven- en den rechter benedenhoek het getal 10 in den rechter boven- en den linker benedenhoek de letter van de reeks tot welke het biljet behoort enhetnommer van het biljet. Onder de woorden Tien Gulden wordt aangetroffen een contrölenummer. De muntbiljetten worden gedrukt op pa pier van ongeveer 9.5 bij 17 centimeter, waarin in het midden als watermerk voorkomt 10 G tor rechterzijde waarvan een klimmende leeuw, gekroond mot een Koninklijke Kroon, houdende in den rechter vcorklauw een opgeheven zwaard, en in den linker een bundel pijlen, de punten omhoog. Zij wordon voorzien van den stempel der handteekeningen van den minister van Financiën en van een ambtenaar van de Nederlandsche Bank. S c h o o I n i fiu w s. Geslaagd te Breda voor de acte nutti» gehandwerken de dames M. N. Visser van Koudekerke en M. de Pagtor van Oost- kap elle. In de maand Februari werd de Bij zondere School te Goes bezocht door 206 leerlingen, waarvan 187 geen enkeion schooltijd verzuimden7 leerlingen ver zuimden minder dan 2 schooltijden en bij 12 beliep het verzuim van 3 tot 23 school tijden. In het geheel bedroeg het school verzuim in deze maand ongeveer 1,09 pCt., tegen 1 pCt., in Februari 1893. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Gisteren, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens mishandelingJ. de K., 19 j., landbau- wersknecht, Arnemuiden, tot 4 m., en C. V., 19 j., schipper, Dordrecht, tot 14 d. gev. straf, en L. S., 22 j., landbouwers knecht, Arnemuiden, tot f5 b. s. 5 d. h. vernieling: A. B., 26 j., klerk bij de spoorwegmaatschappij Mechelen-Terneuzen, Terneuzen, tot f 7.50 b. s. 6 d. h. opruiingS. v. V., 49 j., schipper, Phi lippine, tot 1 m. gev. straf, en verduisteringF. v. A., 43 j., schipper, zonder bekende woon-of verblijfplaats hier te lande tot 4 m. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken J. P., 67 j., landbouwer, Clinge, beklaagd van mishandeling. In zake J. D., 68 j., voerman en land bouwer te Terneuzen, geappelleerde van het kantongerecht te Terneuzen, waarbij hij ter zake van overtreding der arbeidswet werd ontslagen van rechtsvervolging, is het von nis des eersten rechters vernietigd, doch de uitspraak dezelfde gebleven. Ter openbare terechtzitting der Arron- dissements Rechtbank te Middelburg van Vrijdag den 16 Maart 1894 des namiddags te lVa uur zal worden behandeld de zaak tegen le. H. G. van de G. oud 18 jaar, zonder beroep. 2e. L. D. M. van S. oud 19 jaar, kantoorbediende, beiden te Nieuwer- Amstel. Terzake dat zij als agonten van dhr. Tamminga effectenhandelaar te Amsterdam Egelantiersgracht no. 1 en als zoodanig be last met den verkoop van effecten en pre- mieloten, als provisie genietende den eersten termijn van betaling van de door hen ver kochte loten of effecten. Ie. Op 2 December 1892 te zamen en in vereeniging zich hebben begeven naar do woning van Jacob Felius, broodbakker te Wemeldinge en aldaar dezen hebben verzocht het certificaat controle B no. 1254, recht gevende op 1/10 deel van de daarin vermelde premieloten, hetwelk hij op 16 November bevorens van den heer Tamminga had ontvangen, te mogen zien, na inzage daarvan valschcljjk en in strjjd met de waarheid voorgevende dat op het Witte Kruislot en het lot Milaan een prijs was gevallen, die op 20 Februari 1893 zoude worden betaald, er bijvoegende dat hij nu een geheel lot van f 200 moest nemen en daarop dadelijk f 15 betalen, in welk ge val hem reeds op het einde van December een premie van f 59 zou ten deel vallen, door welk samenweefsel van verdichtselen en listige kunstgrepen zij genoemden Felius met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen hebben bewogen een certi ficaat van f 200 te koopen en daarop f 15 te betalen en zulks terwijl zij wisten, dat op genoemde loten geen prijs was gevallen en op het certificaat van f 200 hem de voorgespiegelde premie van f 50 niet zou worden uitbetaald. 2o. Op den 8 December 1892 te zamen en in vereeniging zich hebben begeven naar de woning van Airdries Yerschuure land bouwer te Wolfaartsdijk en dezen aldaar hebben gevraagd of hij niet in het bezit was van een lot hem in den afgeloopen zomer door den heer Tamminga toegezonden, met verzoek dit te mogen [zien, na inzage op eene lijst die zij voor den dag haalden valschelijk en in strijd met de waarheid voorgevende, dat op dat lot zijnde Vio Ser visch Staatslot Serie 1127 no. 63 als hou der van certificaat controle B no 268 eene prijs van f 312 was gevallen en zulks met de woorden „Je bent gelukkig, op dat lot is een prys van f 312 gevallen, dat wordt in Febr. uitbetaald, zullen wij het gold over de post sturen of komt gij er zelf om er bijvoegende, nu go zoo gelukkig zijt zal je wel weer een lotje nemen", door welk samenweofsol van verdichtselen en listige kunstgrepen zij genoemden Yerschuure met hot oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen hebben bowogen een certifi caat groot f 100 te koopen no. 405 controle II. M. na afbetaling rechtgevende op '/io deel van de in dat certificaat vermelde premieloten en daarop dadelijk te betalen 3 termijnen k f 5. per termijn, er bij voe gende dat hij dan slechts f 14.25 behoefde te betalen omdat voor vervroegde storting f 0.75 werd gekort en zulks terwiji zij wis ten dat op bovengenoemd lot geen prijs was gevallen. Yanwege het Openbaar Ministerie zijn in deze zaak 8 gotuigen gedagvaard. Kantongerecht te Goes. Zitting van 5 Maart 1894. Heden werden veroordeeld wegens JachtdelictJ. H. te Kats 2 maal f 10 b. s. 2 maal 5 d. h.verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer en haas, bevel tot uitlevering daarvan of te betalen f 5 voor 't geweer en f 2 voor den haas, s. 1 d.{ h.j voor elk voorwerpC. M., te 's Gravenpolder tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., met verbeurdverklaring in beslaggenomen geweer; H. S. te Wolfaarts- djjk tot f2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurdverklaring niot in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f5 b. s. 2 d. h., J. de M. Nz. te We meldinge tot f 3 maal f5 b. s. 3 maal 4 d. h., met verbeurdverklaring: lo. van het niet in beslag gonomen geweer bevel tot uitlevering of te betalen f 5 s. 3 d. h., en 2o niet in beslag gonomen wildstrik, met bevel tot uitlevoring of een dag hechtenis, met bevel tot vernieling der wildstrik in geval van uitlevering. F. v. d. K. te Ka- pelle tot f5 b. s. 4 d. h., verbeurdver- ldaring in beslaggenomen wildstrikken met bevel tot vernieling J. H. te Kattendijke en J. K. te Kapelle, alsvoren J. V. Mz. te Biezelinge tot f5 b. s. 3d. h. met ver beurdverklaring wildstrikken, met bevel tot vernieling. A. T. te Heinkenszand tot 4 maal 7 d. h., verbeurdverklaring van de beide niet in beslaggenomen geweren, met bevel tot uitlevering of te betalen f 5 voor elk geweer s. 2 d. h. voor elk geweer Jachtdelict en dronkenschapA. W. Wzn. te Goes tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. en f 2 s. 2 d. h., verbeurdverklaring niet in beslaggenomen geweer bevel tot uitlevering of te betalen f5 b. s. 2 d. h.Spoorwegwet overtreding: J. L. te Waarde tot f 2 b. s. 2 d. h. Toelaten dat in een door hem ge houden bierhuis zonder vergunning sterken drank wordt toegediend in het klein B. Y. F. te Ierseketot4 maal f 5 b. s. 4 maal 3 d. h.Sterken drank toedienen in een lokaal zonder vergunningR. M. huisvr. van C. de B. te Hansweerd tot f 5 b. s. 3 d. k., met bevel tot teruggave van de twee borrelglaasjes aan de veroordeelde; C. V. huisvr. van B. V. P. te Ierseke tot 4 maal f 3 b. s. 4 m. 2d. h.Wapenwet: G. M. te 's Heer Arendskerke, P, H. aldaar en J. P. te Ierseke, ieder tot f 5 b. s. 4 d. h.Over treding reglement op het bevisschen dei- Schelde en Z. stroomenJ. v. d. B., M. P., C. v. B. en L. O. Hz. en T. O. Hzn. allen te Ierseke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. A. F. Jz.C. F. Jz. en I. W. Dz. allen te Ierseke ieder 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. h.Polderreglement van ZeelandP. N. Jz. te Ierseke f 1 b. s. 1 d. h.In zijn winkel te Goes, als broodbakker voorhan den hebben van brooden niet voorzien van het door hem aan B. en W. opgegeven merk I. R. te Goes tot f 1 b. s. 1 d. h. Gemeenteverordening van Ierseke P. v. d. W. te Ierseke f 1 b. s. 1 d. h.Strooperij C. de K. te Wissekerke f 1 b. s. 1 d. h. met bevel van teruggave van den sikkel aan den veroordeelde en het hooi aan I. v. d. M. te Wissekerke Straatschenderij T. M. te 's Heer ArendskerkeG. O. te Nieuw- dorpM. P. Mz. te Vlake, ieder tot f 5 b. s. 3 d. h. Art. 427 W. v. S. r.C. K. te Goes tot f 1 b. s. 1. d. h.Art. 446 W. v. S. r.A. v. V. Jz. te Ierseke f2 b. s. 2 d. h.C. v. d. B. te Kruiningen f 5 b. s. 5 d. h.Art. 460 W. v. S. r.P. S. Pz.M. L. Mz. te Goes, ieder tot 4 maal f3 b. s. 4 maal 3d. h.Burengerucht L. S. te GoesA. S. Mz.A. S. Jz.en L. S. allen te Schore, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.II. H.A. v. d. V. beiden te Ove- zandeJ. d. J. en M. d. J. beiden te Üudelande C. G. en A. S. Jz. beiden te Schore, ieder tot f2 b. s. 2 d. li.A. F. en F. E., beiden te Wolfertsdijk, iodertot f 3 b. s. 3 d. h.Dronkenschap A. J. M. te NieuwdorpC. G. to Wissekerke en G. HO. te Kruiningen, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.M. G., J. A. S., P. S., M. d. J. W. Z. en J. S. allen te G oesL. K. te Hansweert, C. Z. te Rilland, A. C. B. te Baarland en J. S. te Kruiningen, iedor tot f 2 b. s. 2 d. h.L. K. te Wissekerke 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. Ij.dronken schap bij 2e herhaling D. H. te Heinkens zand 3 d. princ. h.en allen in de kosten. Vrijgesproken zijn P. S. te Goes, beklaagd van jachtdelictC. d. B. te Hansweert, beklaagd van toelaten dat in een door hem gehouden bierhuis zonder vergunning ster ken drank wordt toegediend in het klein, M. R. te Goes, beklaagd van overtr. art. 427 W. v. Sr.M. H. te Krabbendijke, bekl. van overtr. art. 460 W. v. Sr. M. de D., te Ierseke, beklaagd van overtr. Gcin.- verordening Ierseke, met bevel dat de kosten door den beklaagde gemaakt tot dagvaarding en schadeloosstelling van den getuige T. C. te Wemeldinge, door den staat zullen worden vergoed tot de som van f 1,90. TT-n—r-n-r nnin—11irui m ■nu «nwm Genimgde Berichten. Goes. Een laaghartige oplichter gaf in een klein winkoltje bij behoeftige lieden alhier een rolletje dubbeltjes in betaling. By onderzoek bleek het rolletje van onderen en van boven slechts enkele dubbeltjes te bevatten en voor het overige gevuld te zijn met halve centen. Ongelukkig had het winkeliertje hot rolletje al een paar dagen geleden ontvangen, en weet hij niet precies meer wie hem zoo heeft beetge nomen. R. N. Vlissingen. Het Duitsche stoomschip „Volumnia", komende van Antwerpen en bestemd naar Chili, is mot gebroken cilin derdeksel alhier op de reedo teruggekeerd en zal na gedane reparatie aan do koninklijke Maatschappij „de Schelde", weder do reis voortzetten. St. Maartensdijk. De pogingen alhier aangewend tot oprichting eener coöperatieve zuivelfabriek kunnen voorloopig als mis lukt beschouwd worden- Het vervoer der melk naar de fabriek zou wegens den on- gunstigen toestand der wegen en de groote afstanden de kosten van exploitatie te hoog opdrijven. Bovendien was de aanvankelijke deelneming ook niet algemeen genoeg. Koudekerke. Alhier is onder don naam van „Ziekenfonds voor werklieden" een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt bij ziekte of verwonding elkander hulp en bijstand te verleenen. De weke- lijksche contributio bedraagt 11 cent, terwijl het uit te keeren bedrag bij ongeschiktheid tot arbeiden 75 cent beloopt. (N. R. C.) - Hr. Ms. Evertsenin aanbouw bij de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen bestemd voor den algemeenen dienst onzer marine, bewapend met3 ka nonnen van 21 cM. achterlaad. No. 1, 2 kanonnen van 15 cM. achterlaad. No. 2, 2 kanonnen van 7.5 cM. achterlaad, 6 ka nonnen van 7,5 cM., 6 kanonnen van 3.7 cM. (snelvuurgeschut.) Bovendien zal dit schip worden voorzien van een torpedo- lanceeriurichting en 2 torpedokanonnen. (M. C Aan een gouden echtpaar te Haar lem was Zondag eene niot alledaagscho verrassing bereid. Een zoon, die in het N. W. van Amerika als missionair verblijf houdt, heeft namelijk aan zijne ouders in een phonograaf zijne gelukwensehen toege zonden. Het maakte op de ouders en het groot aantal familieleden en kennissen een verbazenden indruk, toen men uit den in werking gestelden phonograaf duidelijk de stem kon hooren en verstaan van den zoon, die zoover verwijderd leeft. Gisteren nacht is te Elspeet het huis van den veldwachter door kwaadwil ligen in brand gestoken. De man en zijn gezin konden zich slechts met moeite redden. Zij waren in hun eersten slaap. Het schreeu wen der koeien wekte hen. De man wist nog met levensgevaar zijn koeien nit den stal te rukken. Naar het Handelsblad verneemt zullen de kolonisten van Freilanddie in Afrika en ideaalstaat willen inrichten, een sub comité te Arnhem vestigon. Het blijkt onwaar, dat de Paus zich onder behandeling van dr. Knoipp heeft gesteld. Wel heeft Leo XIII den grootcn waterapostel twee achtereenvolgende dagen in audiëntie ontvangen en wordt dr. Kneipp door Z. H. met groote onderscheiding be jegend. Vier kardinalen zijn onder Kneipp's be handeling. Groot opzien baart in Eeiclienberg de gevangenneming van den welgesteldon grondbezitter Johann Mitzinger in Grosz- Aupa, ten aanzien van wien thans eerst termen zijn gevonden om hem, in verband met den moord in 1886 op zijn ouders be gaan, te vervolgen. T© Orleans zijn een dame en hare 14-jarige dochter gestikt door kolendamp uit een kachel in hare slaapkamer. Hare zuster, die in dezelfde kamer sliep, werd nog levend gevonden en kon gered worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 5