NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 66. 1894. MtisiCai} 6 ilaatt. Jkdfsfe 4; VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÊN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02E. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het vraagteeken dat wij heden boven dit hoofdartikel plaatsen, geeft den indruk weer, dien wij verkregen hebben van het Kiesrechtdebat, dat nu reeds twee weken de regeering en de kamer, de kiezers en het volk achter de kiezers in spanning houdt. Het duidt tegelijk den stand aan van het vraagstuk, van welks oplossing de een niets, de ander alle heil verwacht. Het is tevens antwoord op de vraag hoe de kansen staan voor de aanneming van Taks wetsontwerp en wat er zal terecht komen van artikel 4. Artikel 4. Bij dit artikel toch is het eerste tusschen- station waar de reizigers die onder de hoede van machinist Tak opgetrokken waren, kunnen uitstappen en zich beraden of zij al dan niet met hem de reis zullen voortzetten. Bij artikel 4 liggen de struikelblokken. Ziet de minister kans ze uit den weg te ruimen, en de meerderheid der passagiers tot voorbij stoomen van dit tusschenstation over te halendan is een groot gevaar geweken. Dan is de Kieswet er nog wel niet, ja in de verste verte nog niet. Maar dan zal zij toch eene belangrijke schrede gevorderd zijn tot hare aanneming. Wij gaven reeds vroeger den inhoud van dit veelbesproken artikel. Toch achten wij het dienstig het nog eens over te drukken, want grootendeels over dit artikel loopt nu de strijd, een strijd die misschien zelfs deze week nog niet geëindigd zal zijn. Het reeds aangenomen artikel 3 luidt aldus „Deze wet houdt voor kenteeken van geschiktheid en voor kenteeken van maat- schappelijken welstand het voorzien in eigen onderhoud en dat van het huisgezin". Een poging van de heeren Mackay en v. Alphen om op dezen stam het huismans kiesrecht te enten, mislukte, dewijl van liberale zijde het voornemen bestond om hun voorstel in dien geest te helpen aan nemen en den minister tot heengaan te dwingen. Was hun wijziging doorgegaan, dan had artikel 3 geluid Deze wet houdt voor kenteeken van ge schiktheid en voor kenteeken van maat- schappelijken welstand het als hoofd van een huisgezinvoorzien in eigen onderhoud en dat van het huisgezin". In het tusschen aanhalingsteelrens ge plaatste, gecursiveerde gedeelte lag het principiëele puntje van verschil dat dooi den minister niet aanvaard, en juist daar om van liberale zijde aanbevolen werd. Dit noodzaakte de heeren Mackay en v. Alphen, ondanks de schoone principiëele toelichting van laatstgenoemde, de gecursi veerde woorden te laten vallen. En zoo staat dan nu het artikel daar, doch zonder kroon. Doch genoeg van artikel 3. Het is aan genomen en artikel 4 is daar om het te verklaren. De algemeene regel staat in artikel 3. Wie aan dien regel beantwoordt, en wie niet, wordt door artikel 4 aangewezen. Of, wilt ge, artikel 3 geeft het kentee ken, en artikel 4 noemt de kenteekenen van dit kenteeken. Zij zijn acht in getal. Iemand wordt kiezer wanneer hij 1. gedurende de drie laatst verloopene maanden, in eene zelfde woning is gehuis vest geweest, of, gedurende het laatstver loopen burgerlijk jaar, hoogstens eenmaal van woning is veranderd 2. gedurende het laatstverloopen burger lijk jaar zelf evenmin als zijne vrouw of minderjarige kinderen, onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadig heid of van een gemeentebestuur 3. niet gedurende de drie laatstverloo pen burgerljjke jaren onherroepelijk is ver oordeeld wegens bedelarij, wegens landloo- perij of tot plaatsing in een Rijkswerkin richting 4. niet wegens misdrijf onherroepelijk is veroordeeld tot eene vrijheidsstraf van vier jaren of langer 5. niet door don militairen rechter is ontslagen uit den militairen dienst, met onwaardigverklaring om bij de gewapende macht te dienen 6. zich niet opzettelijk aan den bij de wet opgelegden krijgsdienst of aan eene bij de wet opgelegde verplichting ten aan zien van 's Rijks verdediging heeft ont trokken 7. zijne over het laatstverloopen dienst jaar verschuldigde aanslagen in de Rijks directe belastingen in het laatstverloopen burgerlijk jaar in hoofdsom en opcenten heeft voldaan 8. en, door eene overeenkomstig de bepa lingen der wet ingerichte aanvraag om op de lijst der kiezers te worden geplaatst, het bewijs heeft geleverd dat hij kan lezen en schrijven. Yan de 15 reeds door ons vermelde wij zigingen op dat artikel voorgesteld, zwijgen wij thans. Wij hebben op 't oogenblik alleen te maken met die,, welke de heeren Mackay en Van Alphen hebben voorgesteld. In zake punt 1 willen zij een andere lezing dan de minister. Zij achten den eisch van een woning overbodig voor hen die in eenige rijksbe lasting zijn aangeslagenwel voor wie niet in eenige rijksbelasting zijn aange slagen. Daarom willen zij punt 1 zoodanig ver anderen dat iemand kiezer wordt die in het laatstverloopen dienstjaar niet aangesla gen geweest zijnde in eene Rijks directe belasting, gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar in eene zelfde woning is gehuisvest geweest of hoogstens eenmaal van woning is veranderd In punt 2 willen zij „gedurende" ver vangen door „in". De punten 4, 5 en 6 willen zij schrap pen. En punt 3 aldus lezen „in de drie laatstverloopen burgerlijke jaren zelf evenmin als zijne vrouw of minderjarige kinderen, onherroepelijk is veroordeeld wegens bedelarij of landloo- perij, of niet, in die jaren, zelf, krachtens vonnis, verblijf heeft gehouden in eene Rij kswerkinrichting." De bedoeling van deze wijziging is dui delijk. Indien art. 4 bewijzen moet dat iemand aan art. 3 voldoet, dan moeten de ver- eischten in art. 4 genoemd rechtstreeks in verband staan tot hetgeen art. 3 eischt. Maar nu beweren de heeren Mackay en Yan Alphen dat wat in 4, 5 en 6 staat met de vereischten van art. 3 niets te maken heeft. Niet ontslagen te zijn uit den militairen dienst met onwaardigverklaring om verder te dienen, bewijst dat, dat iemand zichzelf onderhoudt en zijn gezin Niet opzettelijk van het opkomen on der de wapens te zijn weggebleven, of niet op de eene of andere wijze desertie gepleegd te hebben, is dit een kenmerk dat men zijn gezin behoorlijk verzorgen kan? Nooit met de gevangenis te hebben ken nis gemaakt, wil dat zeggen dat men zich zelf en zijn gezin onderhouden kan? En in dien zin hebben mannen van uit- eenloopende richting zich uitgesproken. Onder anderen Heldt en De Savornin Lohman. Doch vooral aan te bevelen is de wij ziging die Mackay en Yan Alphen voor stellen in zake weglating van punt 8 de schrijfproef. Ook dit voorstel wordt door mannen van uiteenloopende richting als Rutgers en Yan Houten met De Savornin Lohman gesteund. Rutgers met zijn voorbeeld van Jan Dop die op zijn 65ste jaar nog schrijven leerde maar het moest opgeven en toch een ont wikkeld man bleek te zijn. Lohman met zijne snedige vraag aan Levy als ik niet lezen en schrijven kon, maar ik ging altijd met u om zou ik dan geen ontwikkeling genoeg bezitten om kie zer te zijn? Yan Houten met zijn opmerking dat iemand die niet schrijven kan en toch zijn kost verdient, dubbel verdienstelijk is. Ons komt het voor dat artikel 4 volgens de redactie Mackayv. Alphen beter zal passen op artikel 3 dan naar de bedoeling van den minister. Deze toch geeft kenteekenen die geen kenteekenen zijn, en sluit, met zijn schrijf proef vooral, duizenden verstandige, en derhalve verdienstelijke kiezers van het kiesrecht uit. Het geheele artikel 4 zou, ging de wijzi ging, door Mackay en Van Alphen "voor gesteld, door, aldus luiden „Zij, (de wet) acht het bezit daarvan (van de kenteekenen van geschiktheid en wel stand) aanwezig bij hem die in het laatstverloopen dienstjaar niet aan geslagen geweest zijnde in eenige Rijks di recte belasting, gedurende liet laatstverloopen burgerlijk jaar in eene zelfde woning is gehuisvest geweest of hoogstens eenmaal van woning is veranderd in het laatstverloopen burgerlijk jaar zelf evenmin als zijne vrouw of minderjarige kinderen, onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadigheid of van een ge meentebestuur in de drie laatstverloopen burgerlijke jaren zelf evenmin als zijne vrouw of minderjarige kinderen, onherroepelijk is veroordeeld we gens bedelarij of landlooperij, of niet, in die jaren, zelfs krachtens vonnis, verblijf heeft gehouden in eene Rijkswerkinrichting zijne over het laatstverloopen dienstjaar verschuldigde aanslagen in de Rijks directe belastingen in dat dienstjaar in hoofdsom en opcenten heeft voldaan." Wij plaatsten echter ons vraagteeken, ook met het oog daarop of de minister door zijne onverzettelijkheid ook dit amendement niet zal laten schipbreuk lijden, en zich daardoor van den steun der antirevolutio naire partij berooven. Dit in aanmerking genomen is het lot van dit artikel, dat van antirevolutionaire zijde meer dan verdiende welwillendheid ontvan gen werd, nog verre van zeker en hangt ook het lot van het gansche ontwerp aan een draad. De heer Rutgers kon wel eens gelijk hebben met zijn bulletin de toestand van den zieke is achteruitgaande. Pols zwakker. Een uitslag dien wij zeer zouden betreuren. Het volk neemt inderdaad de zaken kalm op. Maar er valt op wetgevend gebied nog zooveel te doen, waarbij nu de schoelzaak tot rust kwam, de sociale belangen kunnen naar voren komen. Neen, niet met wat het volk wil, maar met wat het mag willen - de heer Lohman zei het terecht moet rekening gehouden. Maar dit mag het toch wel willen, dat de nieuwe periode haastig kome waarin de maatschappelijke vraagstukken aan de orde gesteld en het volk in al zijn rangen en standen aan de publieke zaak deel neme. Nu wij over de kiesrechtvoorstellen aan het schrijven zijn, en ons door een getrouw lezer te Oudvosmeer eenige inlichtingen worden gevraagd, nemen wij de vrijheid nog even op te merken. lo. De kiesrechtontwerpen door den mi nister ingediend zijn drie in getal. De eerste regelt de kiesbevoegdheid de tweede de kiesdistrictende derde do uitoefening van het kiesrecht. Het eerste ontwerp is thans in behan deling. Het zegt wie kiezerzal zijn. Het tweede ontwerp vraagt splitsing dei- meervoudige kiesdistricten in enkelvoudige. Het derde ontwerp zegt hoe er gestemd wordt, hoe candidaten gesteld wordenhoe lang de stembus open zal zijn; enz. Wordt het eerste ontwerp verworpen, dan vervallen ook de beide andere. Vv^ordt het aangenomen, dan volgen de andere als van zelf. Wij zullen de lezers op de hoogte hou den van wat zoo gaandeweg zal verkregen zijn. Doch dit weten we al vast. Wij zul len wol een vermeerdering van kiezers, doch geen vermeerdering van afgevaardig den krijgen. Ook de enkelvoudige districten dat zijn districten die maar één lid kiezen blijven onveranderd. Alleen Amsterdam, Rottordam, Gronin gen, Utrecht en Den Haag zullen nu in evenveel stukken verdeeld worden als het aantal afgevaardigden bedraagt, die zij thans kiezen. Dus Amsterdam wordt in 9Den Haag in 3. Rotterdam in 5, Groningen en Utrecht worden in 2 stukken verdeeld. Een voorstel van gelijke strekking voor eenige jaren door den toenmaligen minister Lohman voorgesteld, werd verwor pen door de eerste kamernadat do tweede kamer het aangenomen had. Doch mr. Lohman was antirevoluti onair en de tijden zijn veranderd. Bij een stemming b.v.in het meervoudige kies district Amsterdam, dat 9 liberalen kiest, konden wel eens 9 „bondgenooten" (radi calen, roomschen en antirevolutionairen) gekozen worden. De eerlijke verdeeling zou dus nu behalve dat mr. Tak een liberaal - ze voorstelt, gemakkelijker kunnen plaats hebben. Een ideaalstaat? Woensdag is uit Hamburg de eerste Vrij land-expeditie vertrokken met het stoom schip Bundesrath. De voorhoede bestaat uit 15 mannen (Duitschers, Oostenrijkers, En- gelschen en Denen). Drie andere deelne mers zullen zich te Lissabon of te Napcis bij de expeditie aansluiten en nog drie ande ren zijn reeds in Afrika. Zij gaan met dit stoomschip naar Lamu en van daar naar het binnenland, naar de bergvlakte van Kenia, waar zij een nieuwe kolonie, „Vrij land", zullen stichten. Onder de 21 deelnemers zijn 3 kooplieden, 3 werktuigkundigen, 4 landbouwers, 2 hout vesters, 2 matrozen, 1 kapitein, 1 ingenieur, 1 dokter, 1 tuinman, 1 machinist, 1 zadelma ker en 1 scheikundige. liet doel dezer expeditie is het maat schappelijk ideaal van dr. Hertzk van Wee- nen te verwezenlijken en in het zwarte werelddeel een nieuwe maatschappij te stich ten op andere grondslagen dan do tegen woordige „een land van vrijheid, recht vaardigheid en echten menschenmin, waar niemand gebrek lijdt, niemand slaafschen arbeid doet voor weinig loon, maar elk in vrede de rechtmatige vruchten van zijnen arbeid zal mogen plukken." Moge het hun daar wel gaan. Evenwel Toen Luther in het klooster ging, ont waarde hij spoedig, dat hij ook zijn booze hart daar had meegebracht. Ook in een „Vrijland" sluit men de zonde en het juk harer dienstbaarheid en hare vruchtgevolgen niet buiten. Daartegen vermag zelfs de „echte men schenmin" niets. Een ernstige waarschuwing. Wij voelen ons gedrongen nog eens, ge lijk reeds zoo menigmaal geschied is, allen ouders, die op den naam Christenouders prijsstellen, toe te roepen met al den ernst en de kracht, die in ons is, toe te roepen Let er op, wat uwe kinderenmet name ook uwe aankomende zonen en dochteren, lezen Deze waarschuwing richten wij niet 't minst ook tot onze vrienden ten platten lande. Meer dan velen vermoeden, wordt ook daar door de ellendige „prikkelende" en „verstompende" lectuur onzer dagen kwaad gewrocht. Volkshïhlotheken in de steden (waarin 't beste, althans 't onschul digste voor de glazen ligt, en 't slechte den sterkslen aftrek vindt) vinden ook lang niet weinige lozers ten platten lande. O113 zijn zelfs jongelieden van ganseh niet on- christelijken huize bekend, die daarvan tot hun geestelijke schade met graagte gébruik maken. De ontaarding der zeden in dezen tijd, ook in Zeeland, klimt steeds. Als we enkel letten op 'taantal onvrijwillige huwelijken, thans en weleer, hebben wij voldoend bewijs. Zal ook de pers, die vreoselijke macht ook ten verderve, zich op ons opgroeiend geslacht in verkeerden zin doen gelden Ouders, op u rust ten dezen opzichte, een zware verantwoordelijk heid. Laat uw kinderen niets lozen, wat gij niet kent. Kunt gij zelf niet schiften, daar zijn genoeg vertrouwbare personeu, die 't met vreugde voor u willen doen. Maar laat niet rijp en groen in de handen uwer kinderen. Ook met onze Christelijke romanlectuur raden we behoedzaamheid aan. De Bijbel, 't Boek der boeken, eeuwig waar, eeuwig schoon, eeuwig volmaakt, zij toetssteen voor al onze lectuur ook voor de keuze er van. Dan gaan we veilig anders niet. f 5 Maart '94. D e K amer is nog niet gereed gekomen met art. 4 der Kieswet. Waren er gisteren bij het begin der zitting nog zeven sprekers ingeschreven, toen (leze, en nog twee andere bovendien, hadden afgevuurd, bleek aan het eind der zitting dat er nog negen liefhebbers waren, die nu aanstaanden Dinsdag de reeks weer zullen openen Sedert de openbare behandeling hebben nu reeds honderd zeven-en-dertig sprekers het woord gevoerd, die om hunne gedachten uiteen te zetten, niet minder dan achthon derd kolom van het Bijblad hebben noodig gehad, uitmakende te zamen eene lengte van circa tweehonderd zestien strekkende meter! Wat men ook zoo uit kan drukken dat de heeren, behalve hetgeen zij in de afdeelingen verhandelden, over de kieswet nu reeds hebben volgepraat een lengte van ongeveer driemaal de hoogte van den Wes tertoren te Amsterdam Elk der sprekers heeft gemiddeld nu reeds te zijner beschikking gehad een Bij bladslengte van bijna anderhalf maal de lengte van den heer TJravaglino. Nu zijn we nog maar aan het vierde ar tikel van het eerste der drie ontwerpen (ri mster dammer Bij kon. besluit zijn herbenoemd tot burgemeester van Haamstede M. Bolle Lzn. en van Retranchement J. Risseeuw Jzn. VermogensbelastingOnder de vragen, waarover de raden van beroep in zake de vermogensbelasting te 's-Gravonkage en elders te beslissen hadden, stond, naar men aan het Vad. mededeelt, deze op den voor grond, wat de wet verstaat onder „ver schuldigde verstrekkingen van levensonder houd, huisvesting of andere zaken", waar van het 20-voud mag worden afgetrokken. Sommige belastingschuldigen meenden, op grond van deze bepaling, bij berekening van hun vermogen te kunnen in aftrek brengen 20-maal de som, die zij jaarlijks aan hun dienstboden uitkeeren, waarbij zij veelal als zoodanig in aanmerking namen niet alleen het loon, maar ook een bij raming opgemaakt bedrag van 't geen voe ding en inwoning der dienstboden hun kost. Anderen meenden, wanneer zij zich ver bonden hadden aan gehuwde kinderen jaar lijks een toelage te geven ter bestrijding van de kosten hunner huishouding, op grond van deze niet formeele verbintenis 20-maal dat bedrag als verschuldigde ver strekking in mindering te mogen brengen. De raden van beroep hier en elders hebben deze beide wetsuif éggingen afge wezen. - Benoemd in de examen-commissie in Zeeland voor het onderwijzers-examen tot lid en voorzitter de distriet-schoolopziener to Goesen tot leden de arrondissements- schoolopzienars in Axel, Goes en Zicrikzee; plaatsvervangers die van Middelburg, Oost burg en Tolen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1