NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 10. 65. 1894. Safectfag 3 iülaacf. Hcfifsfe laargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes WAARSCHUWING. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN K e r k n i e ti iv s. Schoolnieuws. Gemengde Berichten elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE VAN en De pokziekte, in den laatsten tijd hier en daar uitgebroken, geeft ons aanleiding tot het doen van eenige opmerkingen. Toen eenige jaren geleden de pokken uitbraken te Oud-Beyerland, predikte men van de daken dat die fijne Oud-Beyerlan- ders dit aan zichzelven te wijten hadden. Maar zie wat is er nu gebeurd? Te Middelburg, waar de koepokinenting niet door de fijnen wordt tegengestaan, brak eveneens de ziekte uit en bleken, evenals te Goes, de aangetasten minstens eenmaal ingeënt te zijn geweest. In het Westland ligt het dorpje 's Gra- venzande. Daar is de overgroote meerder heid zeer vooruitstrevenden denkbeelden toegedaan, daar dweepte reeds van jaren her het liberale bestuur zoodanig met de wetenschap, dat, zelfs reeds vóór 1872 bij gemeente verordening den kinderen die niet ingeënt waren, de toegang tot de school ontzegd werd. De burgemeester, de heer v. d. Kasteele, melde dit aan de dagbladen. Reeds voor de vaccinedwang in Nederland ingevoerd was, bestond hij reeds te 'sGravenzande en de geheele bevolking onderwierp er zich aan zonder moi/on en - zegt hij er werd streng de hand aan gehouden. Hoe zulk een vaccinedwangverordening voor 1872 ingevoerd, ingevoerd in strijd met de wet, door gedeputeerde staten van Zuid-Holland heeft kunnen goedgekeurd worden, wij verklaren het niet te begrijpen. Doch goed. Een gemeente waar men meer koningsgezind dan de koning zelf zoo de handt houdt aan de vaccinatie, zou dan toch wel dienen pokvrij te zijn Gods vrijmacht spot met de wetenschap. Te 'sGravenzande waren tot op dit oogenblik 79 poklijders waaronder 75 die een- of andermaal gevaccineerd waren slechts de overige vier kindertjes waren nog niet ingeënt. Bovengenoemde burgemeester deelt in zijn bericht ook nog mede dat van de aan getasten 12 behooren tot de „christelijke gereformeerde kerk". Deze autoriteit doch dit zij tusschen haakjes gezegd is officiëel nog niet op de hoogte met de bekende naamsverandering. Overigens heeft hij groot gelijk als hij aanmaant tot voorzichtigheid om niet noo- deloos de poklijders te bezoeken; wijl de besmetting zoo groot is. Maar waar blijven onze dokters nu met de deugdelijkheid van hun voorbehoedmid del en onze wetgeleerden met de verheer lijking van den vaccinedwang? Gelukkig heeft zich te Hansweerd de ziekte niet verspreid. Daar heeft men de lijders geïsoleerd, dat wil zeggen (in de barak) afgezonderd. Maar waar men nu overal zoo hard roept over de kracht der voorbehoedmiddelen, doet men daar niet de vrees ontstaan dat de koepokstof niet heeft gedeugd of het lancet niet schoon is geweestof de dokter slecht gevaccineerd heeft? Het geval te 's Gravenzande, om van andere plaatsen niet te spreken, is inder daad leerzaam. Het waarschuwt de wetenschap, de ge neeskundige wetenschap om een toontje lager te zingen; onze regeering om met den vaccinedwang niet voort te gaan en de ingezetenen om zich niet te laten afvoeren Van het geloof. Van het geloofwijl het God is die ook door deze ziekte ons vermaant, het toch niet van de stof alleen te verwachten, en geen uitlandsch God te dienen. En de ervaring leert dat niet de wetenschap, maar Zijne Almacht ons en onze kinderen tegen deze gednchte ziekte beschermt, dat vaccineeren een valsche gerustheid geeft; en dat doel- matige afzondering en ontsmetting voldoende Middelen zijn tot beperking der pokziekte. "ok te Rotterdam werd het vóór twee Jaren gezien. Negen kinderen, zoo pas van yf ingeënt, kregen de pokken. hr is dus geen enkele reden om den vac- wang te handhaven. Wil de overheid de menschen vrij laten om zich en hunne kinderen al dan niet te doen inenten, en wil zij tegelijk zorgen dat veel koepokstof overal aanwezig zij, dan handelt zij recht. Maar om verder te gaan, verbieden haar de feiten. Niet langer moet zij eischen dat de Ne- derlandsche burgervrijhoid aan haar moderne Minerva worde ten offer gebracht. De tweede kamer is bij de behandeling der kieswet iets gevorderd. De minister nam eene welwillende houding aan jegens de wijzigingen voorgesteld door de heeren Maekay en van Alphen. Ook het amende ment v. d. Feltz tot uitsluiting van hen wier woning uit één vertrek bestaat, die in een logement voortdurend hun verblijf houden en die een woning hebben zonder haardstede, uitsluiting dus van schuiten, kermiskarren en slaapsteden, is de minister gunstig gezind. De heer De Kanter en hij verdedigden de schrijfproef. De heer Lohman, van (liberale) zijde aangevallen om zijn standpunt, bij de grond wetsherziening, tijdens zijn ministerschap en op het oogenblik, ten opzichte van kiesrechtuitbreiding, zette dit standpunt nogmaals uiteen. De volgende week hopen wij zijne rede op te nemen. Yolgens den verslaggever in de Nieuwe Rotterd. Crt. was zijn rede eene proeve van geest en parlementaire welsprekendheid. De Telegraaf noemt het een uitstekende rede, waarin de heer Lohman verklaart dat „zijn eed hem verbiedt voor deze wet de stemmen, waarom hij dan ook als minister nooit een kiesrechtuitbreiding aan de natie heeft willen voorspiegelen". Het blad voegt er aan toe„vooral wie buiten de Kamer staat, heeft zich te onthou den van kritiek tegenover een afgevaardigde, die een beroep doet op zijn eed en de grond wet. Het publiek kan de totstandkoming van een zekere regeling begeeren, pressie in die richting uitoefenen, maar voor de quaestie der grondwettigheid moet het per soonlijk inzicht der Kamerleden ten volle worden geëerbiedigd". Hier is niets tegen in te brengen. Het Centrumdaarbij de tolk ook van liberale bladen, zegtHeden zet de Kamer het debat voorthaar leiding bernst feite lijk bij den heer Mackay en zijn Anti- Revolutionairen, ondanks de zwakte van sommigen onder hen, die nog wat met de conservatieve vrees te tobben hebben. Geen magerder figuur wordt gemaakt dan door de oud-liberale partij, de partij van Yan Kerkwijk, v. d. Kaay en Van Houten. Laatstgenoemde sprak er trouwens reeds van om zich politiek gesproken als Caesar in den mantel te huüen en te sterven. De minister heeft beloofd dat hij aan de bezwaren tegen de schrijfproef bij de re geling van dezen eisch tegemoet zal komen. Deze toezegging zou ons met de schrijf proef kunnen verzoenen. Toch hopen wij dat de Kamer den secuursten weg zal be wandelen en de schrijfproef eenvoudig af stemmen. Men moet het zekere nemen voor het onzekere. Immers deze minister zal toestaan dat men de benoodigde formule in plaats van ter secretarie, op zijn gemakje thuis in vult, en dan is ons bezwaar opgeheven, want lezen en schrijven doen de kiezers althans in christelijke kringen tamelijk goed. Maar na dezen minister kan er een ander opstaan die deze schrijfproef wel degelijk ten stadhuize wil afgelegd zien. En dan komen de uitsluitingen voor den dag. En daarom beter dat het ding nu uit de wet ga, dan dat het er dood onschuldig in gebracht worde, om bij later gelegen van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. heid, van grillen of dienstdoenc.erij eener latere regeeing afhankelijk, veel kwaad te doen. Dr. S. D. van Veen, predikant te Gro ningen, schrijft in het antirevolutionair blad de N. Prov. Gron. Crt. het volgende „Verleden wesk deelde dc heer van Deth, in tegenwoordigheid van dr. Bahler, mij het volgende mede„Dr. Laufjllard heeft gezegd dat de onzedelijkheid tè Neerbosch honderdmaal erger is, dan van' Detli heeft verteld.'''' Ik zeide daarop, dat .ik naar de waarheid van deze mededeeling onderzoek zou doen. Dezer dagen sprak ik dr. Laurillard en vroeg of de boven aangehaalde woorden waarheid bevatten. Ik ontving ten antwoord Dat heeft van Deth gelogen. Ik heb dat nooit gezegd. En het is ook niet zoo." Daar bij werd mij verlof gegeven om van deze verklaring gebruik te maken waar ik zulks noodig zon oordeelen. Ik deel dit feit hier mede als een nieuw bewijs hoe van Deth liegt. Van dr. Lauril lard getuigde hij zelf: „Dat is een eerlijk man." Welnu, deze eerlijke man noemt hier van Deth een leugenaar." Nog wordt in enkele Groningsche bladen door dr. Bahler, met toestc nming van mevrouw VermaasNonhebei .te Souburg een met haar gevoerde correspondentie openbaar gemaakt, waarin zij van hare sympathie voor v. Deth blijk geefteen sympathie die reeds van hare jeugd dag- teekent, toen hij met haar school ging, haar en haar broeders een trouwe speel kameraad was, bij haar vader, ds. N. te Loosdrecht godsdienstig onderwijs ontving eu latijn leerde; vol guitenstreken zat, een matador was in het slootje springen, hoo rnen klimmen, op vlotten varen, enz. geen onrecht kon velen en vaak zijn lek kere boterham met kaas bewaarde voor arme kinderen. Volgens mededeeling kort geleden aan mevrouw Vermaas gedaan, heeft v. D. als stuurman „zich niet ontzien om den kapi tein openlijk tegen te komen in zake het minder goede eten, dat zijn volk kreeg", waaruit zij besluit „dat het een karakter trek van hem (is), immer de partij der verongelijkten te kiezen". Als het ons aanging, zouden wij haast geneigd zijn te vragen of v. D., die op menig punt Van 't L. „verongelijkt" heeft, nu ook de partij van dezen verongelijkte zal kiezen. Doch de lezer die èn de mededeeling van dr. v. Veen èn die van mevrouw Vermaas gevolgd heeft, vraagt met verklaarbaren tegenzin of dat geklets over Van Deth nu nog niet uit is. Hoofdzaak is tochhoe zullen de ver beteringen op Neerbosch tot stand komen, gelijk zij door de Commissie zijn aange geven En die quaestie mag niet onder persona lia, van wien ook, worden begraven. En Van 't Lindenhout zelf uit zijn jongste schrijven in Het Oosten blijkt het was de eerste om het te erkennen. 2 Maart '94. Te Aagtekerko is tot lid van den raad gekozen de heer Jac- Moens, met 35 van de 56 uitgebrachte stemmen. Het aan tal kiezers bedraagt 68. In de St. Ct. zijn opgenomen de sta tuten van de Vereeniging voor Gereformeerd Onderwijs te Middelburg. Haar doel is het stichten en in stand houden van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs. De vereeniging is gegrond op Gods Woord, opgevat in den zin van de belijdenis der gereformeerde kerken in Nederland uitgedrukt in hare formulieren van eenig- heid. De kerkeraden der gereformeerde kerken in Middelburg hebben het recht tot toezicht, hierin bestaande, dat het onderwijs is in overeenstemming met den grondslag der vereeniging, Bij kon. besluit is aan den heer B. Meijlink met ingang van 1 Mei, a. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als direc teur van het postkantoor te Middelburg. Naar men verneemt zullen in den aanstaanden zomer het 2e, 3e en 6e regi ment infanterie (2e divisie) de kamp bij Zeist betrekken tot het houden van oefe ningen op groote schaal. Naar do M. Ct. verneemt zijn ook de troepen van de gar nizoenen Middelburg en VJissingen hier onder begrepen. Goes. In de trouwzaal op het raadhuis alhier is tot en met Dinsdag a. s., telkens van 11-—4 uur gelegenheid om de kunst beschouwing te genieten, bestaande uit een verzameling aquarellen van levende mees ters, zijnde de portefeuille van de koninklijke maatsehappij „Arti et Amicitiae" te Am sterdam en door het bestuur van genoemde maatschappij welwillend ter beschikking gesteld van de vereeniging tot het regelen en bsvorderen van Volksvermaken alhier, welke ook deze tweede tentoonstelling organiseert. De verzameling bevat 50 teekeningen, waaronder van beroemde kunstenaars, als Van Soest, Stroebei, Wijsmuller, Lupedoth en anderen. Met 1 Mei a. s. worden alle goederen treinen bij de staatsspoor op Zondag op geheven. Door den heer Van Weideren baron Rengers, commissaris der Maatschappij van Weldadigheid, is Dinsdag in tegenwoordig heid van alle beambten, dc nieuw benoemde directeur de heer Job van der Have als zoodanig geïnstalleerd. Na een hartelijk af scheidswoord aan den aftredenden titularis, den heer H. A. Hanken, werd aan zijn opvolger een gelukkige directie toege- wenscht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delfshaven ds. B. Wielinga te Kruininge. Aangenomen naar Noordeloos door den heer J. Zweedijk cand. te Oud-vosmeer. Bedankt voor Kats door dhr. A. W. Voors, cand. te Leiden. Dat het op sommige plaatsen bij stem mingen voor een lid van het kiescollegie, anders een eenvoudige bezigheid, warm toe gaan kan, bewees de jongste stemming voor eeu lid van het kiescollegie te Lochem. Daar werd de orthodoxe candidaat gekozen met 287 stemmen, terwijl de moderne can didaat 282 stemmen bekwam. De gekozene had 1 stem boven de volstrekte meerderheid^ Geref. Kerken. Kampen 1 Maart. In de heden ge houden vergadering van deputati synodi en curatoren der Theologische School van de Gereformeerde Kerken in Nederland is, in de plaats van wijlen prof. H. de Cock, benoemd tot hoogleeraar de WelEerw. zeergeleerde heer Ds. P. Biesterveld, be dienaar des Woords te Rotterdam. Ds. Biesterveld werd candidaat in Juli 1883 en bediende achtereenvolgens de ge meenten Sexbierum van 18831885, Go- rincliem van 18851890 en Rotterdam sedert 29 Juni 1890. Benoemd tot onderwijzer te Utrecht de heer P. J. Dellaart te IJzendijke, en tot hoofd der school te Herkingen de heer J. H. Kohier te Groede. Oostburg. Do heer J. van Baal, on derwijzer aan de school met den Bijbel alhier, is met ingang van 1 Juni in gelijke be trekking aan eene der christelijke scholen te Maassluis benoemd, welke benoeming door hem is aangenomen. Behandelde telegrammen en telefoonbe richten over Februari 1894. Het Rijkstegraafkantoor te Gops ver zond gedurende de maand Februari 1894 531 telegrammen, ontving 524, over genomen en verder geseind werden 808, totaal 1863 telegrammen. Kantoren Baarland Borssele Driewegen Ont- Ver- vangeu. zonden. Totaal. 18 6 24 47 43 90 6 8 14 Ellewoutsdijlc 22 29 51 's Gravenpolder. 43 36 79 's Heer Arendskerke .28 15 43 's Heerenhoek 13 21 34 Ileinkenszand 14 16 30 Hoedelcenskerke 25 16 41 Kloetinge 9 3 12 Krabbendijke 85 34 119 Nieuwdorp 16 14 30 Ovezand17 13 30 Wolfertsdijk 33 22 55 Woensdagmiddag is ter hoogts van Zijpe een opvarende van het ss. Telegraaf I, kapitein A. den Boer varende in de beurt van Rotterdam op Antwerpen over boord gevallen. Deze werd nog bijtijds door de bemanning van het ijzeren rijnschip Catka- rina bevaren door de Wed. Hartog van Poortvliet gered. Hansweert. Donderdagmorgen om streeks half elf werd alhier door het ss. Hansweert binnengebracht met gebroken zwaard het Ned. tjalkschip „de Jonge" Da niël", schipper A. Breur. Aan den zuidelijken oever van den Spieringpolder Noord Beveland) moeten dezer dagen vijf stukken gezonken worden. Het eerste daarvan is Woensdag in goede orde neergelaten. M. C. De rijkspolitie is er in geslaagd al de leden der beruchte dievenbende, die onder Steenbergen en Nieuw-Vosmeer veelvuldige diefstallen pleegde, in handen te krijgen. De voorraad gevonden en in beslag genomen goederen is zeer groot. Bij iemand te Halsteren vond men zelfs een groot gat onder den vloer, dat tot berg plaats diende. Toen Dinsdag een landbouwer te Zevenhuizen hooi voor zijn kooien uit de berg wilde halen, ontdekte hij bo ven in de berg een manspersoon, die uitgeput van krachten, eerst taal noch teelcen kon geven. Door hem wat warm eten en eenige verkwikkende middelen te geven kwam dc persoon weer een weinig tot bewustzijn en deelde toen mede, dat hij al twaalf dagen in de berg had door gebracht, zonder iets te hebben gebruikt. Eiken nacht ging hij zijn dorst lesschen aan de bijt, die in het ijs was gehakt. Hij had zich voorgenomen van honger in de berg te sterven, gaf voor van heel netto familie te zijn, en te veel eergevoel te hebben om te bedelen. Nadat men hem van eenig geld had voorzien, ging hij op weg om werk te zoeken. Dinteloord 28 Febr. Hedenavond trad op in het kerkgebouw der Gerefor meerden de heer J. Donner van Goes. Nadat de WelEerw. Heer Ds. A. Voogel hem met een ernstig, doch tevens hartelijk woord had ingeleid, hield de heerD. zijne populaire rede, waarin hij helderen zaak rijk betoogde het doel van het militaire Tehuis. Na afloop verzocht hij allen, die zich wenschen te vereenigen, om in het belang van het Militair Tehuis te Bergen op Zoom werkzaam te blijven, dat zij zich bij hem zouden vervoegen. Voorloopig traden reeds 30 personen als lid toe. Een zeldzame romantische ontmoeting met ontzettenden afloop had woensdagavond te Rotterdam een vreemdeling in de Aert van Nesstraat. Hij vroeg namelijk aan eene oude vrouw of zij daar zekere vrouw N. wist te wonen. De vrouw, de aange sprokene, keek hem als een waanzinnige geruimen tijd aan en viel toen plotseling, door een toeval getroffen, neder. Zij had, dit bleek later, in den man haar zoon herkend, dien zij in 13 jaren niet had gezien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1