NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Mfsfe laargaiig. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. IJK. PRIJS DER ADVERTENTIËN K e r k n i e u w s. Schoolnieuws. ZENDING. lo. 64. 1894. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE VAN EN Middelburg, ook voor St. Laurens, 1, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 20, 21, 22 en 23 Maart. De belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het laatstgeplaatste goedkeur- ringsmerk, voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard. Belanghebbenden worden verder herin nerd, dat de verificatie van gewichten beneden het gram (milligram gewichtën) uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middel burg geschiedt. Gelderlands Staten vervulden op waar dige wijze de ledige plaats in de eerste kamer, opengevallen door het vertrek van mr. Lohman naar de tweede kamer. Zij kozen baron Schimmelpenninck, het lid der tweede kamer. Daar deze heer voor Amersfoort zitting heeft, komt in de tweede kamer een plaats voor dit district open. Kon Goes zijn oud-afgevaardigde weder kiezen; ook Amersfoort krijgt door deze opschuiving kans op de weder verkiezing van zijn oud-afgevaardigde, den gouver neur v. Asch T. Wijck. De tweede kamer is met de behandeling van artikel 4 der Kieswet gisteren en heden niet opgeschoten. De kenteekenen van ge schiktheid en welstand worden nauwkeu rig gewogenzoo nauwkeurig dat de heer Borgesius, 's ministers rechterhand in dezen, zijn vrees te kennen gaf dat men door het staren op de boomen, vergeten zou het bosch te bewonderen. Nu zouden vele Kamerleden en wij zijn het met hen van harte eens hunne bewondering voor het bosch wel gaarne aan den dag leggen, als de boom schrijf proef er maar uit was. Vandaar dat wij zeer hopen dat de wijziging door mr. A. Mackay op dit punt voorgesteld, worde aangenomen. Het is de vraag of bij verwerping dat wil zeggen bij handhaving van dezen onrechtvaardigen uitsluitingsmaatregel, de antirevolutionaire partij, die den eerbied voor het recht, het recht ook van den ge- ringsten onderdaan, heeft hoog te houden, dan nog wel voor artikel 3 mag stemmen. Wij zouden deze vraag niet zoodadelijk bevestigend durven beantwoorden. Op artikel 4 zijn nog enkele amende- menten voorgesteldnamelijk door den heer Vrolik om op 70 jarigen leeftijd den kiezers het kiesrecht te ont nemen een voorstel dat wel geen kans van slagen zal hebben, dewijl het een straf zou zijn op den ouderdomen wanneer ook de overige voorgestelde uitsluitingen zouden doorgaan, de ouden van dagen op één lijn zou stellen met dronkaards, bank roetiers en wanbetalers. Voorts: door den heer Schepel om de kiesdistricten grooter te maken naarmate zij dichter bij den Haag liggenen kleiner naarmate zij meer naar het noorden en zuiden afwij ken. Hij stelt dit voor, omdat bijv. de provincie Groningen naar verhouding minder afge vaardigden telt, dan Zuid- en Noord-Hol land met hun dichte bevolking. Jaren lang heeft het liberalisme, die plant van vreemden bodem, beproefd zich ook in ons vaderland het burgerrecht en de heerschappij te veroveren. Hit is hem gelukt, dank zij den vaak fanatieken steun van rijks- of gemeente ambtenaren, niet het minst van de openbare onderwijzers. Thans evenwel beginnen niet alleen die ™eï8chappij, maar .ook het burgerrecht gevaar te loepen. 3 van ambtenaren toch sloten zich bij Wdicale beweging aan; en vele zijn de openbare onderwijzers die, als sociaal de mocraten onder ons bekend, in blakenden ijver datzelfde liberalisme af breken, hetwelk hen had groot gemaakt. Ja zelfs de moderne predikanten zijn niet meer te vertrouwen. In meetings of bij verkiezingen nemen velen hunner het voor radicale candidaten op of coquetteeren met Domela Nieuwenhuis. Ten einde raad heeft dan ook de Liberale Unie een uiterste poging gewaagd om den arbeidersstand op zijde te krijgen. Zij deel een beroep op den liberalen zin der werk lieden en op de vaardigheid van het Al gemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, het verbond waarvan het Kamerlid Heldt voorzitter is. Doch het bestuur van dit Verbond heeft de werklieden gewaarschuwd dat zij zich liever bij den Radicalen Bond moeten aan sluiten, want dat de liberale partij steeds de belangen der arbeiders heeft verzuimd, en hun ook thans gaarne het kiesrecht zou onthouden. Ook van die zijde valt er dus voor het liberalisme niets te hopen. En hoe ook overigens achtbare mannen als Roëll en Mees en Levy en Van Houten in de tweede kamer op de uitbreiding van het kiesrecht willen beknibbelen, daarmede redden zij de oppermacht hunner partij niet. Slimheid zal nog veel krachtverlies ver goeden kunnen. Doch met het wereldrecord van het Ne- derlandsche liberalisme zal het wel gedaan zijn. Daar schynt geen pardon voor. Het volgende bericht komt uit Amsterdam: Onder den naam van De Amsterdamsche Kiesvereeniging „Steunende op den Bijbel, verdedigen wij de vrijheid", heeft zich al hier een nieuwe Kiesvereeniging op Chris telijk hirtori8chen grondslag gevormd. Deze Vereeniging wil in het bijzonder arbeiden ten behoeve van het Protestantisme zooals zich dat historisch deed kennen. Dientengevolge kant zij zich tegen het ul- tramontanisme, maar ook tegen het sturen in democratische richting en tegen gebon denheid van regeeringspersonen aan eenig politiek of kerkelijk organisme. Daarentegen begeert zij voor te staan het Huis van Oranje het Christelijk on derwijseen rechtvaardige verdeeling van lasteneen rechtvaardige behandeling van den werkmande handhaving van de in de Grondwet geboekstaafde rechten der ge zindheden, van de bestaande rechtsorde, en van de verplichting om, onder erkenning van bijzonderen eigendom en van de wette lijke vrijbeid op godsdienstig gebied, door middel van Staats- en gemeentemacht, de goeden te beschermen, de openbare onzede- delijkheid tekeer te gaan en de Christelijke religie te bevorderen". Zoo is dan tot stand gekomen, wat vol gens rondgaande geruchten beroemd werd. Wij bieden dat program, waarin veel goeds is, al vast onzen lezers ter overwe ging aan. Wij willen nu reeds verklaren, dat er veel goeds in dit programma schuilt, maar dat wij het bedenkelijk vinden voor „de christelijke religie". {De Vaderlander.) Een „apologie" naar de nieuwst uitgo. vonden beteekenis Professor Garner, de apenvriend wij hadden het reeds vroeger over hem heeft een jaar lang in de binnenlanden van Afrika de taal der apen bestudeerd en thans van zijne bevinding verslag gedaan. Hij kwam tot de slotsom „dat er tusschen aap en mensch nog wel een inniger over eenkomst bestaat dan die der taal" dat apen denzelfden vorm van denkvermogen hebben als de menschen en een volkomen ont wikkeld zedelijkheidsgevoel. Het Centrum neemt met deze professorale apologie een loopje. Wat dat zedelijkheidsgevoel betreft merkt het blad aan Het feit, dat „het moraliteitsgevoel bij de gorilla's geheel en al ontwikkeld was" zal bij sommige pessimisten waarlijk niet kunnen pleiten tegen Garner's stelling „dat tusschen aap en mensch nog wel een inniger overeenkomst bostaat dan die van de taal", Ja, zij zullen eer geneigd zijn, juist, in dit feit het voornaamste bewijs voor die overeenkomst te zien. En, zoo zullen zij verder redeneeren, wanneer de heer Garner met gorilla's van gedachten had kunnen wisselen, d. w. z. hun zj)ne eigen ge dachten kenbaar maken, zouden zij hem ongetwijfeld spoedig aan het verstand heb ben gebracht, dat hun moraliteit geheel finde siècle is en geheei in overeenstem ming met wat op het gröote tooneel der menschelijke samenleving in onze dagen zooal wordt te aanschouwen gegeven. Maar en dit is het betreurenswaardige van deze roemrijke onderneming de heer Garner heeft zich voor de apen niet ver staanbaar kunnen maken. Hij slaagde er wel in veel van hunne taal te leeren, maar wanneer hy het woord ichtte tot zijn geachte omgeving, dan bemerkte hij alras dat men hem niet verstond. En op 's professors zeggen dat dit niet aan hen maar aan zijn menschelijke stem banden lag die geen apengeluiden kunnen voortbrengen, merkt het Centrum aan Het kan echter ook zijn, dat de apen bij de hand ais zij zijn geenszins van plan waren zich door den professor te la ten uitheoren en zich daarom tegenover hem maar van den domme hielden en stommetje speelden al verstonden zij hem zeer goed. De wanhopige pogingen van den in zijn kooi opgesloten hooggeleerde, om zich aan zijne omgeving verstaanbaar te doen maken, moet hen in dat geval bui tengemeen hebben vermaakt. Wanneer een der partijen zich verveeld heeft, dan zullen het zeer zeker niet de apen zijn geweest. Ten slotte na herinnerd te hebben hoe de professor tot de studie van het apen- leven werd geleid, en de phonograaf dienst deed om de conversatie in de apenwereld op te wekken, eindigt 't blad Het is nu maar jammer, dat de hoogge leerde heer er niet in geslaagd is do apen taal te leeren spreken. In dat geval zou het oprichten van een leerstoel in die taal aan een onzer Europeesche hoogescho- leu wol niet achteigebleven zijn en eindelijk, eindelijk misschien ook de eigenlijke we reldtaal gevonden zijn, daar toch getuigen de proeven met de phonograaf de ver schillende apensoorten elkander zeer goed kunnen verstaan. Nu blijft helaas, het gevaar bestaan, d*t 's professors pogingen met geen tastbaar succès zullen worden bekroond en menigeen bij zijne beweringen slechts aan „apenkooi" zal willen denken I Vooral die opmerking omtrent een nieu wen leerstoel is zoo verdiend, in een tijd die met telkens meerdere leerstoelen dweept en al meer naar de moraliteit dei- apen terugzinkt. 28 Eebr. '94. Per telegraaf. De Staten van Gelder land kozen heden tot lid der Eerste Kamer den heer J. E. N. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye, antirevolutionair lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Amersfoort, met 32 stemmen. Op baron van Nagell, oud-lid der Eerste Kamer waren 25 stem men uitgebracht. De miliciens der lichting 1893, niet behoorende tot het blijvend gedeelte, zijn naar hunne haardsteden teruggekeerd. Middelburg. Morgen, Donderdag 1 Maart, veemarkt van 8 tot 4 uur. Onderstaande mededeeling, schoon eigenaardig meer in het Gereformeerd Jon gelingsblad op haar plaats, brengen wij op verzoek ter kennisse aan belanghebbenden De heer J. P. Vergouwen heeft ontslag genomen als secretaris van de Zeeuwsche atdeeling van den Bond van Jongelingsver. op Geref. grondslag. De heer M. de Jonge Jz. van Goes, op de laatste algem. vergadering van bovenge noemde afdeeling tot bestuurslid gekozen, heeft voor die benoeming bedankt. Mevrouw van H Lindenhout. Het rapport omtrent haar is niet gunstig. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Tot wegneming van dezen indruk schrijft de heer Hovy, onder-voorzitter der com missie, in De Standaard onder meer het volgende Natuurlijk zal ik de feiten, die op mededee- lingen rusten, niet bestrijden, doch ik ben zoo vrij als mijn gevoelen uit te spreken, dat meerdere kennismaking met de persoon al licht in de meening van vele leden der com missie een wijziging zou kunnen brengen. Ik althans wil gaarne virklaren, nadat ik gedurende meer dan 25 jaar den arbeid van de echtgenooten Van 't Lindenhout heb ga degeslagen, dien voortdurend heb zien groeien, het getuigenis van tientallen van oud-weezen heb vernomen, dat beidon, zoo wel de lan als de vrouw, mij altijd zijn voorgekomen, gansch bijzondere werktuigen in de hand Gods te zijn voor den arbeid, waartoe deHeereze had bestemd. Vergeten mag toch niet worden, dat, toen vóór ruim 30 jaren hun arbeid begon, en zjj nog be trekkelijk jonge menschen waren, zij beiden zich hebben gegeven met al wat zij hadden hun familieleven hebben opgeofferd, om de kinderen op te nemen, die hun meest zon der eenige vergoeding werden toegezonden, eerst één, daarna nog één, en zoo steeds voortgaande, totdat zij het alleen niet meer afkonden en vreemde hulp van noode had den; dat zij die kinderen als hun eigen kin deren hebben opgevoed, en met hun eigen kinderen hebben doen omgaan in huiselijk verkoor, ofschoon zij vaak kwamen uit de armste en geringste omgeving. Zonder veel zelfverloochening komt men niet tot zoodar.igen stap, voor 1 wanneer men zelf zooals destijds de Van 't Lin- denhout's kinderen heeft, en het eigen gezin zich nog uiibieidt. De taak, zoowel van broeder als van zuster Van 't Lindenhout, is steeds omvangrijker gewordenmaar voorwaar niet gemakke lijker en niet minder verantwoordelijk. Al- leiminst zjjzelven hadden gedacht, dat die zoo uitgebreid zou worden. Maar de Heere heeft hen kennelijk geholpen en ook be kwaamheid gegeven naarmate het werk zich uitbreidde, hetgeen rnjj steeds met dank heeft vervuld en mij bevestigd heeft in de vaste overtuiging, dat zij in des Heeien weg waren. - In de Staatscourant No. 47 zijn op genomen de Koninklijk goedgekeurde sta tuten van den „Bond van vrije Christe lijke gemeenten in Nederland," waarvan de hoofdzetel te Dordrecht is gevestigd. De grondslag van dezen hond is die der Christelijke Gemeente Jezus Christus, Gods Zoon, zooals Hij in het Oude Testa ment is beloofd en in hot Nieuwe Testa ment is geopenbaard, als het Hoofd der Gemeente en de Heiland der wereld. Het doel van den hond isa. met er kenning van en onderwerping aan ons eenig en eeuwig Hoofd Jezus Christus, elkaar zedelijk en maatschappelijk te hel pen en te steunenb. door Christelijken omgang en samenkomsten en door het ver spreiden van Christelijke geschriften en bladen uitwendig te vereenigen wat inwen dig één isc. zooveel mogelijk samen werken, vooral in het werk der zending en ter opleiding in den H. Dienst, door het verleenen van steun aan zendelingen en aan jonge menschen die zich voor den H. Dienst voorbereidend. mot behoud van ieders eigenaardigheid en vrijheid door broederlijke vermaning te waken tegen verbrokkeling en verscheuring e. vacante gemeenten, des begeerd, naar vermogen te helpen in de vervulling van de kerkelijke dienstenf. zich onthouden van kerkisme en al wat op synodalen dwang gelijkt, door de autonomie van iedere gemeente te er kennen en te handhaven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats de heer A. W. Voors, cand. te Leiden. Aangenomen naar Katwijk a. d. Rijn door ds. B. Bollee te Drnmpt. Bedankt voor Nieuwvliet, Grijpskerke en Kerkwerve door dhr. A. W. Voors, cand. te Leiden. Naar men verneemt is ds. Heinecken te 's Gravenhage ernstig ongesteld. Hij lijdt aan keelziekte. De heer J.Jansen te Rotterdam, vroeger hoofd der ohr. school te Aardenburg, is be noemd tot hoofd eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Amsterdam. De gemeenteraad van Dordrecht heeft tot directeur van de hoogere burgerschool benoemd den heer A. S. Mink, leoraar aan genoemde inrichting. 1. Nederlandsche Zendlngsver- eeniging. a. Eerste brieven der B. B. Pennings en Alkema. De nieuw uitgezondenen hebben geen ongezegende reis gehad. lederen Zondag mochten zij aan 't scheepsvolk 't evangelie verkondigen. Vooral de soldaten „waren blij, dat men zich met hen bemoeien en hen als gewone menschen beschouwen wilde". Toen Alkema den Zondag na de aankomst op 't Waterlooplein te Batavia traktaatjes verspreidde, kwamen ze allen op hem toegeloopen met de vraag: „Mijn heer heeft u er ook nog niet een voor mij Mij dunkt, als we zoo die eenvou dige mededeelingen lezen, dat er nog wel een woordje of wat tusschen de regels staat, dat we ter harte mogen nemen. Br. Pen nings hoopte weldra een aanvangspunt voor zijn arbeid in Bantam op te gaan zoeken. Br. Alkema vertrok naar Bandoeng, de hoofdstad van den Preanger. b. Een particulier schrijven over Pan- harepan. Ds. Carpentier Alting te Buitenzorg bracht een bezoek aan Panharepan be hoef 'k onzen lezers soms nog te zeggen, wat Panharepan is? en legde den ont vangen indruk neer in een bijzonder schrij ven, dat op verzoek in 't „Orgaan" werd afgedrukt, een schrijven, dat bij al 't ver blijdende, dat 't bevat, toch niet aange naam aandoet. Men mist, bij al de waar deering, ja den hoogen lof voor den arbeid van Br. Van Eendenburg, daarin uitgespro ken, er allen toon van sympathie met en blijdschap over datgene in, wat voor ons de kern aller Zending is, dat den Heiden de tijding des heils wordt gebracht. Be schaving is iets heerlijks, maar niet 't eenige, niet 't hoogste. Gelukkig, dat ook Br. Van Eendenburg zich hiervan ten volle bewnst is. Dat een predikant in onze Oost dit niet beseft bedroeft en ergert ons, te meer, wijl hij geen eenling is. Doch hoorenwij, wat Ds. C. A. dan waarnam Nette huisjes met vriendelijke tuintjes, bescheiden Chris ten-inlanders (naar 'tschijnt: voor Ds C. A. vrijwel een zeldzaamheid), een hoogst- beschaafde vriendelijke bejegening in den kring van den zendeling-leeraar, een goede school, een keurig net kerkgebouw met 't kerkhof niet ver daar vandaan, een ge nezen opiumschuiver. Om rechtvaardig te zijn, moeten wij met de redactie van 't „Orgaan" opmerken, dat 't kort bezoek den predikant niet toeliet veel meer dan 't uitwendige op te nemen. Dit „maakte hem tot een vurig voorstander der zending" „niet in 't algemeen, maar daar, waar gewerkt wordt als de heer v. E. doet". Zijne opmerkingen vereeren voorzeker 't werk op Panharepan en den arbeider al daar zeer, mits vermeerderd met wat we weten van den geestelijken zegen aldaar genoten. Maar moest een predikant dien nu gansch buiten rekening laten en daar door onrechtvaardig zijn, tegenover alle zending, die niet de beschaving als hulp middel koos f 2. Nederlandsche Gerefor meerde Zendingvereeniging. Br. Horstman hoopte in de vorige maand zijn 4 moederlooze kinderen onder goed geleide naar Nederland te zenden. Men weet, dat ze tijdelijk door een der B.B. van de Salatiga-zending werden opgenomen, doch deze door ziekte zijner echtgenoote zich genoodzaakt zag, ze door hun vader te doen terughalen. Deze wederwaardig-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1