gelooven wij ons aan de verklaringen van de verschillende getuigen in tegenoverge- stelden zin te moeten houden. Op verzoek om inlichtingen aangaande de zedelijkheid, ook in verband met de kribben op de slaapzalen antwoordde do directie dat die zeer bevredigend was en dat gevallen van onzedelijkheid zich nim mer voordeden. Dat werkelijk de toestand zich zoo gunstig zou laten aanzien in een kolonie van 1000 kinderen van eiken leef tijd, kon echter, naar ons oordeel, alleen met recht worden gevestigd op een meer stelselmatig onderzoek. Evenmin is het onwaarschijnlijk, dat er gedurende het 30-jarig bestaan der inrichting nooit onderwijzers of beambten zouden zijn geweest, die onzedelijkheid met kinderen hebben gepleegd ef willen plegen. Een feit van dien aard, elf jaar geleden, is ons bekend. Het betrof een onderwijzer, die naar ons oordeel uit de inrichting ver wijderd had moeten worden, omdat de directeur van het feit niet onkundig bleef. Onderwijs. Hierover luidt het oordeel gunstig het ambachts-ouderwijs daarentegen is niet meer dan vrij goed. De opleiding der. meisjes (voor dienstbode) is te eenzijdig. Straffen. Lichamelijke straffen, hoewel de directeur de zaak trachtte te vergoelijken, zijn zonder twijfel toegepast, soms met een eind touw, soms met een stok. Evenzeer komt het haar afknippen voor. Beide zijn voor ernstige vergrijpen, als diefstal en samenkomsten tusschen jongens en meisjes. Volgens zeggen van den directeur zijn ernstige strafoefeningen op jongens slechts 4 of 5 maal sedert de oprichting voltrokken uit een onderzoek bleek echter dat tien jongens in gemiddeld 4 jaar te zamen 24 maal tot 12 of 15 stokslagen ontvingen van beambten. ij nemen dus aan dat naast de strafoefeningen door of vanwege den directeur nog menigmaal door het personeel op eigen gezag de stok wordt ter hand genomen. Een getuige verklaarde 40, een ander 60 slagen te hebben gehad, wat de directeur ontkende, üok zijn er verklaringen dat diefstal niet door slaag, maar door vermaning gevolgd werd. Bij ons heeft zich de over tuiging gevestigd dat van opzettelijke mis handeling van do verpleegden geen sprake schijnt te zij;', geweest, "dat evenwel soms zonder overleg en te ruw tot het toedienen van lichamelijke straf is overgegaan, zoodat eon regeling op dit punt niet mag uitblijven. Afkeurenswaardig dunkt ons van de echtgenoote van den directeur om soms meisjes, en dat niet alleen bij zeer ernstige gelegenheden, met een stok ettelijke slagen op den rug te geven. De beschrijvingen van de zg. gevangenis zijn onjuist en overdreven. Toch is het wel voorgekomen dat jongens twee dagen en nachten daarin waren opgesloten. Directie. Dat de directeur opzettelijk de aan zijn zorgen toevertrouwde weezen zou verwaarloozen, moeten wij betwisten. Ons is integendeel gebleken dat er een goede en aangename verhouding bestaat tusschen den directeur en de weezen. Zulk een aangenamen indruk had1 zijne echtgenoote op de weezen en voornamelijk op de meisjes, die veel met haar in aan raking waren geweest, niet achtergelaten. Ofschoonmeenen wij dat het gemis van eigenschappen, die sommige vrouwen als aangeboren zijn, haar voor den dage- lijkschen omgang met meisjes in paedago- gisch opzicht minder geschikt maakt. De hygiënische commissie kwam tot de volgende conclusiën Zij kan in gemoede verklaren na een ampel en nauwkeurig onderzoek door haar leden op verschillende tijden gedaan, door de meesten meerdere malen, bij dag, des morgens vroeg en des avonds laat, gehoord verschillende directouren, hoogere en lagere beambten en weezen dat de toestand der weezeninrichting uit hygiënisch oogpunt over 't algemeen gunstig is te noemen. Urde en netheid laten weinig te wenschen over. Tegen werkplaatsen, scholen en magazij nen bestaat geen bepaalde hygiënische be denking. Voeding, kleedingen dekking zijn goed, zoodat den directeur daarvoor een woord van waardeering toekomt. Er dient evenwel in het oog te worden gehouden, dat de stichting niet is gebouwd naar een vooraf beraamd plan, maar dat zij allengs is gegroeid en thans zulk een omvang heeft gekregen, dat, in verband met de vorderingen der hygiëne gedurende de laatste jaren, er enkele gebreken zijn ontstaan, die echter met eenige geldelijke opofferingen zijn weg te nemen. De ventilatie der slaapzalen is onvoldoen de kan gemakkelijk verbeterd worden, desnoods met behoud der tegenwoordige ruimte. De algemeene toestand van het bedde- goed is goed, netjes, terwijl naar de meening van enkelen eenige bedden reiner konden zijn. De geneesheer erltmgo een instructie, volgens welke hij a. alle nieuw-ingekomen weezen bij hunne opneming onderzoeke b eenmaal per maand algemeene inspectie houde, zoowel over gezonden als over kranken. c zijne bijzondere aandacht wijde aan de tuberculose (die menigvuldig op Neerbosch voorkomt.) d en volgens welke beter dan tot dusver gezorgd worde voor isoleering van besmet telijke huidzieken. In verband met de geadviseerde nieuwe- organisatie der ziekenverpleging en met den bouw van het uitmuntend nieuwe ziekenhuis, kan dc commissie geruststellende berichten geven omtrent de verpleging van de zieken, temeer als straks een hoofdver pleegster de verantwoordelijke persoon in de zieken-inrichting is. Allen moesten getuigen, dat inde onder zochte gevallen niet is gebleken dat de lijfstraffen lichamelijk letsel hebben ten gevolge gehad. Zij achten het evenwel noodzakelijk, dat deze niet anders dan door of in tegenwoordigheid van den directeur worden toegepast. De tegenwoordige inrichting der badka mers eischt verbetering. Bij de slaapzalen worde een eenvoudige waschgelegenheid gemaakt. Het wekken der enuristen worde zoo veel mogelijk toevertrouwd aan jongens boven de 15 jaar. Omtrent dit laatste punt meldt de pae- dagogische commissie nog, dat dit wekken door jongens h. i. strenge afkeuring ver dient. Ook blijkt uit het verslag dier commissie, dat inderdaad een driejarig kind, dat aan deze kwaal leed, „tot ver sterking van het lichaam eenerzijds en als waarschuwing anderzijds" plaatselijk was begoten. De voorzitter der commissie, prof. Yan Overbeek de Meijer, kan zich met het bovenstaand „waardeerend woord" niet vereenigen. Hij stelt op den voorgrond, dat hij den heer J. van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting, houdt voor een ernstig en gemoedelijk man, die het goede wil en met grooten ijver gedurende een lange reeks van jaren heeft getracht, zijne stich ting te Neerbosch tot grootere volmaking te brengen. Daarvoor verdient die heer zeker warmen dank en grooten lof. Maar het valt niet te ontkennen, dat hij daarbij te zeer op eigen krachten heeft gesteund en zeer groote gebreken zijner stichting niet heeft gezien, of van mindere beteekenis geacht. Hadde hij met bekwame deskundigen geraadpleegd, dan zou men geen gebouwen hebben zien verrijzen in den thans algemeen afgekenrden hoefijzer- vorm, de badinrichting zou, in plaats van eea hoogst onvoldoende en primitieve ge legenheid tot het reinigen van het lichaam een nagenoeg volmaakte en toc& jn aanleg en gebruik zeer gOS'Ikoopc geweest zijn. Het toezicht op den gezondheidstoestand der verpleegden zou men opgedragen heb ben aan een deskundige, in plaats van aan den directeur, dan zou een ernstig onder zoek zijn ingesteld aaar de maatregelen, die tot een aanzienlijke vermindering van de menigvuldigheid der besmettelijke huid ziekten te Neerbosch zouden kunnen leiden de aan deze ziekten en evenzeer de aan enuresis lij denden, zouden afzonderlijke slaap-, leer- en eetzalen verkregen hebben. Men zou de vraag ernstig overwogen hebben, of en in hoeverre de menigvuldig heid der tuberculosis onder de verpleegden aan gebreken der inrichting geweten zou kunnen worden, en zoo ja wat daartegen kon worden gedaan. Reeds voor jaren zon een min kostbare, doch voldoende gelegen heid tot het afzonderen van lijders aan heete uitslagziektenen andere besmettelijke ziektevormen te Neerbosch verrezen zijn. Deze groote tekortkomingen mogen ech ter niet alleen aan den directeur, maar moeten evenzeer aan de leden van het be stuur der vereeniging geweten worden. Een reorganisatie van dat bestuur is daarom dringend noodzakelijk. Yoorts blijft hij ten stelligste meenen dat het toepassen van lijfstraffen in den vorm van slagen met een stok of touw ge heel afgeschaft moet worden. Voor verdere kennisneming moeten wij verwijzen naar het Rapport zelf, dat door vereenigingen of personen voor gezamenlijke rekening gekocht, voor betrekkelijk weinig geld fl met zijn allen alle mogelijke inlichtingen geeft en op vele punten de openbare meening geruststelt. K e r k n i e u w s. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Middelburg (aangenomen naar 's Gravenhage) door ds A. J. A. Ver- meer te Meppel. Geref. Kerken. Bedankt voor Woerden door ds. M. Kon- lemans te Zierikzee. Schoolnieuws. De tweede Hollandsche Zendingsschool te Barrage (Egypte) door den onderwijzer A. de Vlieger opgericht, telt reeds 70 leerlingen, meerendeels Mohammedanen, die, behalve in de vakken van het lager onderwijs, in de waarheden der Chr. leer worden onderwezen. HÏ IM S/ A lv J Y Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zaterdag zijn veroordeeld wegens diefstal: J. d. R., 45 j., varensgezel, Ar- nemuiden, tot 1 d. gev. straf; mishandeling: J. B., 22 j., vrachtrijder, en W. L., 25 j., werkman, beiden Vlissingen, ieder tot f 10 b. s. 10 d. h.L. F. H., 32 j., arbeider, Aardenburg, tot f5 b. s. 5 d. h.P. G. K., 20 j., sjouwerman, Middelburg, tot f3 b. s. 3 d. h.en M. d. R., 31 j., hvr. van C. D., zonder beroep, Arnemuiden, tot f 1 b. s. 1 d. li.; tvederspannigheidG. J. B., 33 j., Hulst, tot 1 m. gev. straf tvederspannigheid en beleediging van be ambten: J. D., 21 j., kleermakersknecht, Koudekerke, tot 7 d. gev. straf beleediging van een beambte: G. B., 40j., landbouwer, Arnemuiden, tot f 15 b. s. 5 d. h-i cn huisvredebreuk en tvederspannigheidJ. J. v. H., 17 j., varensgezel, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf. Allen in de kosten. VerbeteringNiet tot 18 maar tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeelde Don derdag de Haagsche rechtbank dc schippers knechts W. en v. d. K. te Middelburg, we gens de bekende mishandeling. De verhouding tusschen de burgemees ter van Yerseke en een' der raadsleden, T. C., tevens winkelier op dat dorp, is niet van de beste, waarvan de raadsver gaderingen meermalen blijk gaven. Onder dagteekening van 2 Sept. 1893 heeft het raadslid gemeend zijn grieven ook in rui mer kring te moeten bekend maken door een ingezouden stuk aan de redactie van de Goesche Ct. te zenden, welk stuk in de genoemde courant van 5 Sept. is opge nomen. Door den burgemeester is eene klacht ingediend en door de justitie daarop een onderzoek ingesteld en Vrijdag had T. C. zich voor de Middelburgsche rechtbank te verantwoorden ter zake dat hij in bedoeld stuk opzettelijk de eer en den goeden naam heeft aangerand van den burgemeester van Yerseke. Een drietal getuigen verklaarden dat het nomraer van de Goesche Ct. waarin het stuk is opgenomen, op de gewone wijze is gedrukt, verspreid en gelezen, waarna de rechtbank in de raadkamer ging om te beraadslagen over eene vraag .van de verdediging om door getuigen de waarheid van het ten laste gelegde te be wijzen, waar 't hier geldt een feit aan iemand in zijne ambtelijke bediening ten laste gelegd. Het verzoek werd ingewil ligd. Uit de verklaringen van die getuigen bleek dat hetgeen door bekl. aan den bur gemeester was ten laste gelegd, n.l. dat hij de veldwachters zou gelast hebben om speciaal toezicht te houden op de kinderen van den beklaagde Ai die bij de minste over treding te verbaliseeren, werkelijk waar was. De ambtenaar van het O. M. van Oor deel 'jat bekl. door dé af te keuren han deling van den burgemeester publiek te maken, gehandeld had in 't algemeen be lang en dus zich niet aan smaadschrift had schuldig gemaakt, vorderde ontslog van rechtsvervolging waarmede de verde diger instemde. Uitspraak over 14 dagen. (Tel.) Ter openbare terechtzitting der ar- rondissements-rechtbank te Middelburg van Vrijdag 2 Maart a., des voormiddags te 10 uren, zal worden behandeld de zaak togen P. v. d. V., oud 60 jaren, herbergier en schipper te Hansweert, ter zake dat hij, na op de civiele terechtzitting van het kantongerecht te Goes van 27 December 1892 in eene zaak, waarin hij als eischer optrad tegen Cornelis Karelse, timmerman te Kruingen, als gedaagde, te hebben aan geboden zijne uitgestelde vordering onder eede te bevestigen, en na op 24 Januari d. a. v. door den kantonrechter den be- slissenden eed te zijn opgedragen, ter open bare terechtzitting van 24 Februari 1893 opzettelijk valsch en in strijd met de waarheid eene valsche verklaring onder eede heeft afgelegd, door het navolgende te verklaren„dat het waar is, dat hij van „den gedaagde als nog te vorderen heeft „de bij dagvaarding gevraagde zestig gulden, „als restant van honderd gulden, door hem, „eischer, op 23 December 1891 aan ge daagde geleend." Vanwege het openbaar ministerie zijn 8 getuigen in bedoelde zaak gedagvaard. Gempngde Berichten. Goes. Bij eene publieke verkooping door den heer Hollmann gehouden, werden voor gegadigden zitplaatsen beschikbaar ge steld, tegen eene kleine vergoeding, ten bate der werkverschaffing alhier. Door deze regeling kon door dhr. A. Schrijver als opbrengst f 4.80 voor de werkverschaffing aan den penningmeester worden ter hand gesteld. Vlissingen. Vrijdagavond jl. had in do zaal van den heer Kuypers alhier eene conferentie plaats van afgevaardigden van de verschillende armbesturen en diaconieën ten einde eene bespreking te hebben over eene practische samenwerking betreffende „armenzorg'1. Naar wij vernamen moet deze vergadering hierom zijn gehouden omdat menigmaal ingezetenen de dupe zijn van bedriegelijke handelingen, die bij eenige simonwerking onderling zouden kunnen voorkomen worden. Eene commissie uit de ongeveer 40 aanwezigen benoemd en be staande uit de heeren Tutein Nolthenius burgemeester, A. A. A. E. Gewin raadslid, Ds. A. 8. Talma predikant bij de Herv. Gem. Ds. J. Hulsebos, predikant bij de Geref. kerk B te Vlissingen en den heer F. Krahmer zal beginnen met het oprichten van een „bureau van navraag" of Informa tie-bureau. Hansweert. Zaterdagmiddag is het aakschip (Ned.) „Avontuur" schipper A. de Bruijn bij het binnenloopen dezer haven op den oosthavendam aan den grond gevaren, het schip is hier in lekken staat binnen gebracht. Het was geladen met zwavelerts komen de van België met bestemming naar Pruisen. Hansweert. Zaterdag is deze haven in lekken toestand binnengeloopen het Ne- derlandsehe tjalkschip (onbekend) bevaren geweost door wijlen J. Verslnijs, Breskens, gcladon met steen, komende van België, met bestemming naar Ter Neuzen. Het schip is zwaar lek. Nadere berichten omtrent dit schip ontbreken nog. Heinkenszand. Zaterdagmiddag had een kind omstreeks li/3 jaar oud van J. S. alhier het ongeluk in een pot met kokende aardappelen te vallen waardoor het zich erg brandde, zoodat de toestand hoogst zor gelijk is. Oostburg. Vrijdagavond werd hier een koopman van Moerbeke uit België ge arresteerd, die vóór 6 jaar door de arron dissementsrechtbank te Middelburg tot 7 dagen hechtenis was veroordeeld wegens het stelen van veldvruchten. Zaterdag werd hij gevankelijk naar Middelburg ge voerd. In het begin dezer eeuw was het met de veiligheid hier en daar in Neder land treurig gesteld. Vooral het Soerensche bosch stond in een kwaden reuk. Daarin moest bepaald een rooverbende verblijf hou den, was het praatje. De reizigers in den postwagen van Deventer op Utrecht stonden steeds duizend angsten uit op den tocht door het donkere bosch. Op zekeren dag was de wagen mot een viertal passagiers weer op weg. Een druk gesprek werd bij de nadering van het bosch gevoerd over een mogelij ke overrompeling en een dienstmeisje liet zich ontvallen, dat de roovers bij haar lang zouden moeten zoeken; want ze had een bankbiljet van f 60 verborgen onder een dubbele zool in haar schoen. Nog maar pas had ze uitgesproken, of een zestal goed gewapende mannen met zwarte gezichten sprongen uit het bosch te voorschijn, hielden den wagen staande, onderzochten dezen en de reizigers en dreig den de laatsten, omdat ze slechts f 30 en een paar horloges hadden kunnen vinden, met den dood, als kun geen meer geld werd aangewezen. Een koopman verried daarop aan den rooverkoofdman het geheim van het dienst- meisie. Werkelijk kwam de f 60 te voorschijn en nu waren de bandieten tevreden. Spoedig waren ze in het dichte geboomte verdwenen. Slecht van dien koopman, niet waar Zoo dachten zijn reisgenooten er even zeer over. Men noemde hem een laag mensch, daar hij een arme dienstmeid haar spaarpenningen, waarmede zij haar behoeftige ouders wilde ondersteunen, op verraderlijko wijze afhan dig had gemaakt. De koopman verdedigde zich niet, maar toen eindelijk de wagen te Utrecht aankwam, verzocht hij het dienstmeisje en de anderen, even met hem de herberg binnen te gaan. „Ik heb me straks tegen uwo aanvallen niet verdedigd," zeide hij, „maar ik ben, geloof ik, minder slecht, dan gij denkt. Ziet, tusschen mijn jasvoering heb ik eenige duizenden aan bankpapier verborgen door nu de zestig gulden van het meisje op te offeren, heb ik mijn duizenden kunnen red den; maar ik wil haar daarvoor schade loos stellen." Met reikte hij haar een bank biljet van duizend gulden too en voegde er de opmerking bij„Wat ik u allen bidden mag, oordeelt later niet weer zoo lichtvaardig." In den laatsten tijd hoorde men op vele dorpen in het Westen van N.-Brabant bijna dagelijks van inbraak en diefstal, zelfs zóó, dat de bewoners hunne eigen dommen niet meer veilig waanden en des nachts de wacht hielden. Gelukkig is thans de dievenbende ont dekt. Bij een landbouwer te Moerstraten onder Wouw meenden de dieven hun slag te slaan en kropen des nachts op het dak om langs den schoorsteen in huis te komen. De bewoner hield echter met een geladen geweer de wacht en liet hen stil hegaan. Nauwelijks waren zij op goede hoogte ge komen of hij loste een schot en trof een der inbrekers in den buik. Gelukkig voor den dief, was het geweer met hagel ge laden. De dieven zijn hierdoor echter be kend geworden en achter slot gebracht. Naar men verneemt, is het eene bende uit Klutsdorp (Lepelstraat), die er haar werk van maakte des daags de herbergen af te loopen en 's nachts bij afgelegen boeren woningen in te breken. Om roestvlekken van schaatsen te verwijderen verhit men gewone beender- olie tot op het kookpunt en smeert deze met een lapje heet op de geroeste plek. Na verloop van 10 a 13 uur vege men de olie met een ruw lapje af en de roest vlek zal verdwenen zijn. Is echter de roest te diep ingevreten, dan moet hetzelfde nog maals worden gedaan. De kommiezen te Goor hadden bij een slager een kalf, dat volgens hun oordeel te laag was aangegeven, bena derd en verkochten dit aan een logement houder, die het in zijn stal zette. Raar zag hij echter den volgenden morgen op men had het beest den hals afgesneden en daarna opgehangen, terwijl de huid door verschillende sneden onbruikbaar was ge maald. Den dader of de daders van dit laaghartig bedrijf is men nog niet op het spoor. Als een merkwaardigheid mag gel den, dat iemand Vrijdag op de vlakte van Wijnaldum (Friesland) op schaatsen ging rijden en terugkeerende de familie een tuiltje madeliefjes overhandigde, zoo pas op het veld geplukt. Nog grooter merkwaardigheid zou het echter geweest zijn zoo de man het een paar dagen later gedaan had Moord te Osch. Piet en Gratiaaus d« Bie, beiden verdacht van medeplichtigheid aan den moord op Hoekman gepleegd, en door de rechtbank te 's Hertogenbosch vrij gesproken en bijgevolg in vrijheid gesteld, zijn, na een onderzoek door den brigade commandant der marechaussóe Lebens en den gemeente-veldwachter Stiphout, beiden te Osch gestationneerd, tusscheu 8 Jan. en 10 Febr. j.l. ingesteld op bevel van het gerechtshof te 's Hertogenbosch gefranspor- teerd. Een landbouwer te Sleen is door de rechtbank te Assen veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens vervalsohing van 11 liters melk met 33 percent water, welke melk hij leveren moest aan de boterfabriek te Emmen, en welke verval- sehing hij had verzwegen. Nieuwe gebruikswijze van steenkolen. Twee voorname Duitsche stoomvaartmaat schappijen zullen op enkele hunner booten eene gebruikswijze van steenkolen beproe ven, die, onder andere verdiensten, die van goedkoopte en afwezigheid van rook heeft. Deze resultaten zijn verkregen door steen kool in stofvorm door middel van een pijp in den vuurhaard te blazen. Do afval van de kolen in de Duitsche mijnen wordt tot stof vermalen, die door een buis in eene peervormige vlamkast wordt geblazen, rondom door vuurvaste steenen omgeven. Deze inrichting vervangt bij de ketels den vuurhaard. Door middel van saamgeperste lucht, even als bij dergelijke verbranding van patroleum heeft de aanvoer van het steenkolenstof plaats en men verzekert dat de verkregen hitte zeer groot is, en daar de lucht of de stoom, welke dient tot het inblazen van het kolenstof, meer zuurstof aanvoert, dan noodig is, heeft er volkomen verbranding plaats en vormt zich daardoor geen rook. In verschillende industrieëlcn in Duitsch- land wordt dit verbrandingssysteem reeds toegepast, waarvoor de afval der steenkolen mijnen, die tot nu toe bijna waardeloos was, op practische wijze wordt benuttigd. Kostbare klokken. Een lid van de familie Rothschild heeft achthonderd veer tigduizend francs betaald voor de echte klok, door de vorstelijke handen van den ongelukkigen Lode wijk XVI vervaardigd, in de dagen, toen hij nog voor eigen lief hebberij eene werkplaats er op na hield. De klok is 14 voet hoog en een bruids geschenk van een buitenlandschen prins aan eene voormalige gravin Fitz-William geweest. Engelands Koningin Victoria heeft een gouden klok aan Kuang Hsü, den tegen- woordigen Keizer van China, gezonden, bij gelegenheid van zijn twintigsten ver jaardag, op den 15n Augustus 1891. Het geschenk ging vergezeld van een brief, waarin hem eene voorspoedige regeoring werd gewenscht. De waarde van de klok werd op 1500 geschat. Nog weer een andere buitengewone jklok, geheel van zilver en 600 pond wegende, waarvan het materiaal alleen 1910 waard was, werd in het jaar 1890 door don Czaar van Rusland in de kathedraal van Borki geplaatst tot aandenken aan een verschrik kelijk spoorwegongeluk waaraan de Keizer lijke familie ontkomen was. Bij elke ver jaring wordt die klok vroolijk geluid. De inboorlingen van Midden- en Zuii- Amerika hebben een eigenaardige manier om apen door list te vangen. Zij hollen een kokosnoot door middel van een gat, dat, groot gonoeg is om een apenpoot door te laten, zoover uit, dat er voor den poot in de holte volkomen plaats is. In die holte wordt een klont suiker gelegd. Dan wordt aan de noot een dun touw vast gomaakt dat de vanger in de hand neemt. Hij legt de noot ergens geheel vrij neer en ver bergt zich in een boschje. Spoedig komt een menigte apen opdagen. De een of an dere, die goede oogen heeft, ziet de noot, steekt zijn poot in het gat en grijpt het stuk suiker. Nu kan hij echter den als een vuist saamgeknepen, de suiker vasthouden- den poot niet terugtrekken hij is of te dom of te gulzig om de suiker los te laten. Do vanger trekt de noot langzaam naar zyn verborgen schuilhoeken niet alleen de gevangen aap maar alle andere volgen de steeds voortrollende noot. Zoodra zij dicht genoeg bij de gespannen hinderlaag geko men zijn, valt een daar opgesteld net over hen toe en allen zijn gevangen. Weervoorspellende vogels. Als weerprofeet komt aan de kraai de hoogste onderscheiding toe. Wanneer er regen of storm te wachten is, verlaten heele troepen hunne nesten, of waar z'J zich ophouden, vliegen eene poos in krin gen rond en komen dan weder op hunne plaats terug. Opmerkers van het weer verklaren, dat er eene merkwaardige over eenkomst is tusschen dit meer of minder langdurig rondvliegen en de langdnrigbei van de storing in de atmosfeer. Vlieg'n die vogels bijzonder lang en met luid ge kras, dan duurt het niet langer eer de ui los komt, maar dan is zij ook heviger van langer duur dan gewoonlijk. De pauw laat een schel gechreeuw h ren, als er nat weer in aantocht is. an neer de zwaluwen hoog vliegen, is he ee teeken van mooi weer, en wanneer 'lU,m^ insectenprooi laag vliegt en de haar j volgende zwaluw langs den grond ry voorspelt dit nat weer. Kauwen en wen en andere ver vliegende vogels wag zich niet ver, als er zwaar weer te wai is. In het Engelsehe kanaal beschouw de viaschers de zee-zwaluw als de z' voorbode van een oostenwind. De u -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2