De Pyramiden van Egypte. Overzicht verkooping len per H.L. was 68 cent. Het Bestuur onderging een verandering door het bedanken van de HH. Ahrahamse en Cupéry beiden door ziekte. In hun plaats zijn gekozen de I1H. C. v. Oosten, tot vice-voorz. en M. Griep tot Comui. De Secr.-Penningm. en Comm. Westdorp zijn beiden herkozen. Er waren 1) leden uitgetreden, 6 bijgekomen. De hond telt 227 leden. P' Goes. Bij den slager S. alhier deed zich het zonderlinge geval voor, dat bij het slachten eener koe in de maag van dit dier twee voorwerpen werden gevonden nl. een open knipmes en een oude kous. Kapelle. Bij den landbouwer J. Mol alhier is deze week een kalf geboren dat niet minder dan 120 halve Kilo's woog wat nog des te meer is als men in aan merking neemt dat de moeder een kalfvaars was. Goes. In de algemeene vergadering van de afdeeling „Zeeland" der vereeniging „Het Nederlandscli Paardenstamboek", heden Woensdag in de „Prins van Oranje" ge houden, waren behalve het bestuur en de heer Bultman, algemeen secretaris van het Stamboek, 12 leden aanwezig, samen uit brengende 19 stemmen. Het jaarverslagen het verslag der jongst gehouden algemeene vergadering werden voor kennisgeving aangenomen. Bepaald werd dat de volgende afdeelingsvergadering gehouden zal worden te Middelburg, in Juni, a. tegelijk met de tentoonstelling. In de commissie tot onderzoek der rekening voor 1893 werden benoemd de hh. J. A. Zip, G. Boom en C. v. d. Menietot af gevaardigden voor de alg. verg. van het Hoofdbestuur de hh. F. Voorbeijtel en J. J. v. Weel, plaatsvervangers de heeren L. J. Dorst en J. Gele Hz. Ter bevordering van den bloei dor af deeling werd goed gevonden op de a. s. tentoonstelling prijzen uit te loven. De begrooting met onvoorzien f 120,66Vs, werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 1120,66V2. Tot voorzitter, vacature Job v. d. Have, die bij krachtig applaus tot eere-voorzitter benoemd werd, is gekozen de heer J. C. v. d. Have inet 18 stemmen. Goes. Van wege de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt is aan leden der afdeeling Heinkenszand een negental vragen aangeboden in verband met den reeds meermalen uitgesproken wensck om een beetwortelfabriek op te richten op coöperatieven grondslag. Wij hopen dat onze landbouwers deze vragen zoo duidelijk en volledig mogelijk zullen beantwoorden. De vragen betreffen terrein van oprichting; hoeveelheid water, gelegenheid voor ver voer, gesteldheid der gronden, gemiddelde opbrengst, het aantal bezaaide hectaren, het suikergehalte; de eigenaren der landerijen, mogelijkheid van contracteering en levering. Gadzand. Een achtjarig meisje alhier dochtertje van eene weduwe, zat Dinsdag avond te dicht bij de kachel met het treu rige gevolg, dat hare kleederen in brand geraakten en zij weldra in volle vlam stond. Ofschoon het kind niet dadelijk gestorven FEUILLETON. Reeds eenigen tijd geleden beschouwde ik de Pyramiden voor het eerst van naderbij en schreef over dat wereldwonder een uit voerig stuk in de Berichten der Egypte- zending (not. gratis verkrijgbaar bij lis. J. van Heerde te Breukelen). Het was den 4 Mei 1890, dat ik met een gezelschap uit Calioub het plateau van Gizeh bezocht cn stilstond, waar eenmaal Alexan der de Groote zijn strijdros liet aanbinden, om vol bewondering te staren op de over blijfselen uit een tijd, waarin andere Alexanders eenige wereldrijken hadden be- licerscht. Op eenige kleinere pyramiden hebben de Arabieren hunne verdelgings woede gekoeld. Sommige Kaliten hebben gepoogd ze alle te sloopen, omdat ze af komstig waren van heidensche voorgeslach ten, doch die arbeid bleek hun te zwaar. Met recht zeide Abdellatif„Alle dingen vreezen den tijd, maar de tijd vreest de pyramiden". De eerste of grootste der beroemde drie pyramiden is die van Chufu of Cheops, door de Egyptenaren de roemvolle troon van Chufu genoemd. De tweede is die van Chafra of Cephren, den broeder van Cheops. De derde of de Roode is die van Menkera of Mycerinus, Cheops' zoon. De eerste, gelijk ik zeide, is de grootste. Het is moeilijk een duidelijk begrip van haron omvang te geven. Het vierkante grondvlak boslaat 5Vs H.A. De schuine hoogte der driehoekige zijvlakken bedraagt 250 M. Als men den heelen hoop, welken de kolossus omvat, in een weegschaal kon leggen, zou men aan de andere zijde twaalf duizend millioen K.G. of het gewicht van 1850 Eiffeltorens moeten hebben, eer de evenaar in zijn huisje stond. Met die steenen kon men een muur om heel Frankrijk bou wen ter hoogte van negen en ter dikte van drie decimeter. En als de pyramide hol ware en de Dom te Straatsburg in haar binnenste kon worden gevoerd, zou hij daar in nog speelruimte laten voor een halfdozijn der grootste hoofdkerken. Een steen, door den sterksten arm van den top der pyramide naar beneden geworpen, zal den grond niet hereiken, zonder eerst op de helling geval len te zijn, want de halve diagonaal van 'tgrondvlak is 166 M. en de koytste lijn is, vreest men toch voor haar leven, daar zij zulke zware brandwonden heeft. Van de openbare school te St. Jan steen zijn sedert de oprichting eener non nenschool (in Mei) alle meisjes op eene na naar de laatstgenoemde school verhuisd, waardoor het personeel aan de openbare overcompleet geworden is. Een veertigtal soldaten van het reg. grenadiers en jagers tc 's Gravenliage gaven Maandagavond blijk van hunne mindere ingenomenheid met de order, waarbij het dragen van bnitenmodelkleeding is verboden. In een club liepen zij door de hoofdstraten, allen voorzien van een steenen pijp, waar uit smakelijk werd gerookt. Daar het rooken in het openbaar is toegestaan en niet beperkt is tot een sigaar, zal de mili taire autoriteit daar weinig aan kunnen doen, Dagelijks doet de politie te Amster dam en elders nieuwe ontdekkingen in zake de verspreiding der valsche bankbiljetten. Onder de aangehoudenen zijn verschei dene welgestelde lieden. Onder anderen Frey is een persoon die jaarlijks circa f 7000 maakte, voor hem was 't dus niet noodig, tot dergelijkemiddelen zijn toevlucht te nemen. Hoogst waarschijnlijk is hij hiertoe overgehaald door Krausse, van wien hij 't fotografeeren leerde, men weet dat fotografie en 't maken van valsche biljetten in dit ellendige vak met elkaar in nauw verband staan. De rijke veehandelaar Gompertz, die te Haarlem voor hetzelfde feit gepakt werd, heeft zich in de cel door ophanging aan verder onderzoek onttrokken. Volgens mededeelingen van het A ievtcs zijn de vrienden in een koffiehuis toeval ligerwijze tot elkander gebracht. De chef van het bierhuis Frey, de makelaar Sinnige uit Zutfen, de veehandelaar Gompertz uit Haarlem en een vriendin vau Krausse wer den later mede in het geheim genomen- De laatste hielp Krausse aan geld voor ma teriaal, waarop deze aan het werk toog. Hij vervaardigde, met toepassing van de zincografie, bankbiljetten van f 100, f 200 en f300. In zeer ruwe trekken geschetst, komt deze wijze van werken hierop neer, dat langs pliotograflschen weg van een echt biljet een afbeelding wordt gemaakt op een zinken plaat, welke daarna in een chemi sche oplossing wordt gezet, waardoor het photogram inbijt in het zink. De aldus toebereide zinken plaat wordt vervolgens in een daarvoor bestemde pers gebracht en men heeft de biljetten maar voor het afdrukken. Toen de biljetten ter verspreiding ge reed waren en het bedrag bepaald was, dat elk van de opbrengst zou krijgen, wat natuurlijk afhing van hetgeen door de deel- genooten in arbeid of bedrijfskapitaal was ingebracht, haalde Van Liemt, voor hem te kwader ure, een nieuwen kennis in de combinatie. Dit was Arentz, die vroeger in Haarlem een café gehad heeft, waar Van Liemt veel kwam en dien hij thans te Amsterdam, waarheen Arentz inmiddels verhuisd was, nog veel ontmoette. Arentz werd overgehaald mede te helpen om de biljetten te verspreiden. Deze nam op zijn beurt een vriend in het vertrouwan (Itempt), en die het was Zaterdag 27 Januari van 't middelpunt naar de buitenzijde 117 M. De Pyramide van Cheops is 144 M. hoog, dus iets lager dan de Dom te Keulen. Wan neer de reiziger op den beganen grond staat, reikt hem de onderste laag stecnen tot aan de borst. En 203 lagen van verschillende dikte liggen hier op elkander gestapeld. Staat hij straks op de helling stil om een blik naar omlaag te werpen, dan bespeurt hij, dat de menschen aan den voet van den kunstberg in insecten veranderd schij nen. Doch meet hij met het oog den af stand, die hem nog scheidt van den top, dan bemerkt hij nog weinig gevorderd te zijn. Bekend is liet woord van Napoleon I tot zijne soldaten „Bedenkt, dat van den top dier gevaarten veertig eeuwen op u staren (Slag hij de pyramiden 21 Juli 1798.) Toen de Fransche reiziger Casas in 1787 het plan eener pyramide aan Goethe toonde, schreef deze„Dit is de stoutste architectonische idee, die ik ooit gezien heb. Ik geloof niet dat men verder gaan kan." En nooit is ondanks den omvang met eenige overhaas ting te werk gegaan. Alle steenen zijn zoo glad geslepen en zonder cement zoo wel te zamen gevoegd, dat men naar de uitdruk king van Abdellatif, er nergens een naald of een haar kan tusschen krijgen. Wij wandelen over den zandigen, met groote stukken graniet bezaaiden bodem naar de kleinste der drie pyramiden van Gizeh om de grafkamers, die zich daarin bevinden, te beschouwen. De opening is zoo eng, dat een dik mensch er niet dan met de grootste inspanning in zou kunnen afdalen. Ik liet een Bedouin met een wal mend kaarsje vooruitgaan of liever vooruit kruipen, liet mij door de opening zakken en volgde toen plotseling van het licht des daags in de duisternis des grafs geko men op handen en voeten mijn gids, tot groot detriment voor mijne knieën en ellebogen. Het resultaat loonde nauwelijks de moeite en wij kregen niets te zien clan een paar ruime, ledige grafkamers. Omtrent de wijze, waarop en het doel, waartoe de pyramiden zijn gebouwd, weet men inet zekerheid niets. Over de beroemd ste theorieën, die van Herodotus en die van Lepsius, handelde ik elderj. Wat de fleerde wereld na eeuwenlange studie eindelijk als zeker durfde vaststellen, is weer pas omvergeworpen door een nieuwe theorie, die van Piazzi Smyth, een man, (jio aan du studie der Pyramide van Cheops was onmiddellijk bereid. Hij „werkte" echter wat al te vlug. In Leiden trok hij al heel spoedig de aan dacht, gelijk uit zijne arrestatie nog dienzelfden dag gebleken is. Den volgenden dag volgde hem Van Liemt in de gevangenis en verder ging het met de arrestaties zooals wij reeds berichtten. Omtrent, den makelaar Sinnige is gebleken, dat ook hij dat valsche papier heeft uit gegeven. Aan een Duitscher, voor wien liij in de Kalverstraat een huis zou koopen en van wien hij in voorschot op zijn pro visie f 200 te leen had gekregen, heeft hij deze som in valsch papier (twee bank jes van f 100) terugbetaald. Deze Duitscher was reeds met dit geld naar Berlijn ge trokken, doch had liet daar niet gewisseld, omdat liij toch plan had eerlang weder naar Amsterdam terug te keeren. Toen hij nu Zaterdag wederte Amsterdam zijnde, in het Poolsche Koffiehuis, waar hij lo geerde, een der biljetten in betaling aan bood bleek daardat' het valsch was. De Haarlemsche veehandelaar Gomperts, moest vooral de biljetten onder de hoeren verspreiden. Dat de vrienden niet altijd even precies eikaars gangen konden nagaan, blijkt uit het volgende. Krausse komt eenige dagen voordat het eerste valsche bankbiljet ont dekt was in den sigarenwinkel van Weint- liel op den Heiligenweg, te Amsterdam, om sigaren te koopen. Hij had op dat oogenblik nog al veel klein bankpapier (echt) in zijn portefeuille en wenschte daar voor een biljet van f,100 te ontvangen. De sigarenhandelaar voldeed aan zijn wensch en legde een biljet op de toonbank. Krausse ziet echter, dat het biljet er een is van zijn eigen maaksel en komt toen natuurlijk op zijn begeerte om het geld ingewisseld te krijgen terug. Kort daarna bleek, dat het valsche biljet even voor Krausse's komst den sigarenhande laar door een langen man (waarschijnlijk Frey) in de handen was gespeeld. De justitie is nog slechts een zeer klein deel van dat complot op het spoor. Het complot |heeft in alle groote steden van ons land zijn vertakkingen. Toch vordert de justitie goed.; geholpen als zij daarbij is door den rochercheiir Batelt, die met tact en beleefdheid de verdachten behandelt en ze zoo aan het praten helpt. Dagelijks hoort men van nieuwe slacht offers door de Krausse-bende, al wisselende, gemaakt. De Avondpost beantwoordt weder de volgende vragen 1de Vraag.„Men ontvangt wel eens telegrammen met drukletters en andere met schrijfletters ingevuld. Kunt u ook de oor zaak van dat verschil zeggen Antwoord. Er zijn hij de telegraphie twee verschillende stelsels in zwang het Hughes- en het Morsesysteem. Het eerst genoemde werd vroeger algemeen gebruikt het tweede wordt tegenwoordig vrij alge meen toegepast, omdat bij de aanwending daarvan de inhoud der telegrammen in drukletters op strooken wordt gebracht deze stronken kunnen dan onmiddellijk op de formulieren worden bevestigd. 2e Vraag. „Is u ook een middel be twintig jaren levens heeft gewijd en wiens resultaten zich aansluiten aan die van John Taylor, die hetzelfde onderwerp dertig ja ren bestudeerde. Strabo vond de groote pyramide van Gizeh in zijn tijd zoo volmaakt vrij van bescha diging en de omgeving zoo vrij van puin dat het leek zei hij alsof ze kant en klaar uit den hemel op haar fondament was neergedaald. En de genoemde twee heeren Piazzi Smyth én Taylor, heiden beroemde sterrekundigeh, gaan, na 't geen zij omtrent de wiskundigste afmetingen der pyramiden gevonden hehben, nog veel ver der en constateeren, dat de liouwheeren van het monument door God rechtstreeks zijn geïnspireerd geworden, aangezien zij met wetenschappelijke waarheden bekend waren, die voor de nieuwe beschaving eerst duizenden jaren later werden ontdekt. En kele merkwaardige feiten verdienen onze aan dacht. I. De hoogte der pyramide verhondt zich tot tweemaal de breedte van 't grond vlak als de middellijn eens cirkels tot den omtrek, tot in vijf decimalen nauwkeurig. II. De deksteenen, waarmede eertijds de pyramide aan de vier zijden geheel was ge dekt en waarvan er een berust bij de ko ninklijke sterrenwacht in Schotland, hadden eene breedte, die in ds lengte van't grond vlak (der pyramide) zoovele malen begrepen is als het aantal dagen des jaars bedraagt, tot in drie decimalen sterrekundig nauw keurig. III. Diezelfde deksteenen hadden eene Dreedte, die juist tien millioen maal begre pen is in de halve lengte van de omwen- telingsas der aayde, liujien de bouwheeren dus een twintig inilljoenste deel van de omwentelingsas der aarde bezigden als lengte maat, waren zij verstandiger dan de Fran- schen en die hen volgen, wijl deze een deel van den omtrek der aarde als standaard aannemen en de eerste maat veel zekerder is. Sir John Herschel noemde de maat der Franschen eene zonde tegen de meetkundige eenvoudigheid. IV. De hoogte der pyramide is in den afstand van de aarde tot de zon juist tien duizend millioen maal begrepen. V. I)e pyramide ligt met de vier zijden volmaakt nauwkeurig naar de vier hoofd windstreken. VI. De ligging der pyramide is zoo gekozen dat zij met de Noordzijde der kend om rupsen in den tuin te verdelgen Antwoord. Als een zeer goed en tevens zeer eenvoudig middel wordt aanbevolen om tabakswater te trekken, op de wijze als thee, bijvoorbeeld een half ons tabak op de hoeveelheid van een kleinen emmer water, naar verhouding ook minder. Deze oplossing storte men in een tuingieter en besproeie daar de boonien of planten mede. Van andere zijde wordt ook het gebruik van teerwater aanbevolen. Zooals men zich herinneren zal, is voor eenigen tijd brand uitgebroken in de Linnaeussehool onder Watergraafsmeer. In verband daarmede zijn heden een viertal leerlingen der laagste klas, jongens van een jaar of 15 in arrest genomen, om heden in deze zaak voor den officier van justitie alhier, gehoord te worden. De zaak heeft zich als volgt toegedragen. Eenige leerlingen hebben, om welke reden dan ook, 's Woensdags-middags brandstof op een der kamers bijeengebracht en die aan 't smeulen gemaakt om rook te ver krijgen in het vertrek. Later kwamen ze op dit plan terug en trapten alles uit, tenminste zoo meenden zij. Het is echter gebleken, dat er iets is blijven smeulen en 's nachts sloeg de brand uit met de bekende gevolgen. Telegraaf Een treurig ongeluk heeft te Cha- pel'e d'Armentière (Noord-Frankrijk) plaats gehad. Op het oogenblik, dat een trein het station aldaar binnenstoomde, zag de baanwachtersvrouw, die haar zieke schoonzuster verving, dat haar kind op de rails speelde. De ongelukkige snelde ter stond toe om haar zoon te redden. Maar de trein was reeds te dicht hij. Het kind werd het hoofd van den romp gescheiden de moeder werd onder de locomotief ver brijzeld. Het stoomschip „Belgic", te San Francisco aangekomen, heeft nadere be richten aangebracht omtrent de ontzettende aardbeving, die de stad Koshan in Perzië teisterde. De bericht n, vroeger medege deeld, zijn geenszins overdreven. De geheele stad is vernield en alleen in Koshan kwa men twaalf duizend menschen om 't leven 10,000 lijken zijn reeds gevonden, liet aan tal stuks vee, dat verloren ging is ontzet tend. De stad biedt een somber tooneel aan van dood en verderf. De lucht is ver pestend, zoodat het opruimingswerk zeer langzaam vordert en de mannen daarmede belast, vaak den arbeid moeten staken. Zeep was het eerst te Londen ge maakt in 1524. Snuif het eerst in Engeland gebruikt omtrent 1705. Kaas wordt door Aristoteles genoemd in 350 j. voor Christus' geb. Chinq Nounq leerde de Chineezen brood bakken in 1998 voor Christus' geh. Suiker werd het eerst in Europa inge voerd in 625. Tarwe het eerst in Engeland bekend in de zesde eeuw. Geïmporteerd in 1347. Kalkoenen het eerst in Engeland gebracht in 1570. Sinaasappelen het eerst uit China in Europa ingevoerd in 1547. Koffie in Engeland aangevoerd in 1641. Nijldelta een volmaakt regelmatigen cir kelsector vormt. Of zoo men den sector als waaier |beschouwt, is de pyramide de juweel tusschen den waaier zelf (de delta) en het handvat (het Nijldal bezuiden Nem- phis.) Voorts ligt de pyramide in het aardrijkskundig middelpunt van de landop pervlakte der geheele aarde. In den mori- diaan der groote pyramide ligt meer land en minder zee dan in eenigen anderen me- ridiarn, den geheelen Equator langs. Het zelfde geldt van den breedtecirkel der py ramide. Nochtans ligt de pyramide zoo, dat zij van uit alle oceanen gemakkelijk te bereiken is. Voor bijbellezers merkt Piazri Smyth op dat de tekst„Te dien dage zal de Heere een altaar hebben in het midden van Egyp- teland en een opgericht teeken aan hare landpale voor nen Heere"(Jes. 19 19) lan gen tijd eene wetenschappelijke onmogelijk heid scheen in te houden, omdat iets niet tegelijkertijd in 't midden en aan de grens van een land kan liggen. De Pyramide evenwel lost de tegenstrijdigheid op, want het middelpunt van een cirkelsector ligt tegelijkertijd in 't midden en aan de grens en gelijk wij boven zagen vormt de pyra mide het centrum van den circelsector Alex- andrië-pyramide, Pelusium. VII. De wand der koningskamer in de groote pyramide vertoont van binnen vijf lagen steen, waarvan de bovenste bestaat uit zeven steenlaagjes. Hierin ziet Smyth het getal 5,7 waardoor nauwkeurig het soortelij k gewicht der aarde wordt uitgedrukt. VIII. Bij de pyramide zelf, bij de ko ningskamer en bij den steenen bak (tot dusver aangezien voor een sarkofaag zon der deksel) die zich in de koningskamer bevindt, zijn twee hoofdafmetingen samen pi-maal de derde. a. Bij de pyramide zijn de lengte en breedte samen pi-maal de hoogte. b. Bij de koningskamer zijn de lengte en hoogte samen pi-maal de breedte. c. Bij den steenen bak zijn de lengte en de breedte samen pi-maal de hoogte. IX. De inhoud der koningskamer is vijf tig maal den inhoud van den steenen hak en deze staat juist op de 50ste steenlaag der pyramide. X. De inhoud der Arke des Verbonds is volkomen gelijk aan den inhoud van den pi is ongeveer Krenten en rozijnen. Tusschen Corinthe en Patras (Griekenland) groeit aan de wi n- gerden der zeekusten eene zeer zoete druif met kleine, donkerroods, dicht op elkander liggende bessen, die versch gegeten, niet zeer aangenaam smaken en daarom niet voor de wijnbereiding gebruikt worden. Daarentegen vinden deze druiven in ge- droogden toestand gretig aftrek, en komen zij onder den naam rozijnen en krenten in den handel. Hoe dit drogen in zijn werk gaat In iederen wijnberg vindt men op eene ge schikte plaats eene open vlakte tijdens den oogst wordt daar eene laag paarden- en ezelsmest gelijkmatig uitgespreid tot eene hoogte van 30 cM. in dezen mest worden de rijpe druiven gelegd, en het drogen be zorgt alsdan de zon. Wat de mest te doen heeft, laat zich gemakkelijk verklaren. Dit warme bed zuigt op dag de heete stralen op en geeft des nachts slechts zeer lang zaam de warmte weder af. Bij gunstig weder is de druif op deze mestlaag in 10 of 12 dagen gedroogd. Eene regenbui of een onweer gedurende dezen droogtijd ver oorzaakt belangrijke schade. Is de droogtijd afgeloopen, dan worden de druiven uit den mest opgevischt en van de trossen in de daar te lande gebruikelijke zakken van geitenvel gedaan, waarvan de haren naar binnen zijn geketfrd. Dat daar bij niet enkel rozijnen en krenten, maar ook vele bestanddeelen van de mestlaag in de zakken komen, behoeft niet ge zegd te worden. De gevulde zakken wor den op lastezels geladen en aldus naar de havenplaatsen vervoerd, waar de wijngaar deniers hun product verkoopen aan de tusschenhandelaars, die het weder leveren aan den Europeeschen groothandel. Bij dezen overgang worden de zakken van geitenhaar op den grond leeggeschud en de krenten of rozijnen worden, na gewogen te zijn, over- gepakt in langwerpige houten kistjes. Ook dit geschiedt op eene allesbehalve zindelijke manier, want om er zooveel mogelijk in te krijgen worden de krenten of rozijnen door de werklieden met de laarzen er in gestampt. Hat is noodig, dat de huismoeders dit alles weten, omdat dienstboden niet zelden verzuimen de rozijnen of krenten te was- schen, al is het ook algemeen bekend, dat vooral krenten met veel vuil vermengd zijn. Wie op zindelijkheid prijs stelt, kan er niet genoeg voor zorgen, dat deze vruch ten afkomstig uit een land, waar men het met de zindelij klieid niet nauw neemt, ge- wasschen en nog eens gewasschen worden, alvorens te worden gebruikt. Ook aan de bakkers dient dit te worden aanbevolen. Huisvrouw Bg een rechtbank te Berlijn heeft een treurig voorval veel opzien verwekt. Bij de behandeling eener civiele actie deed een der rechters aan een vrouw zulke zon derlinge vragen, onder anderen omtrent de kleur barer japonnen, enz. dat zij hem eindelijk ten antwoord gaf, dat hij als rech ter daarmede niets te maken had. Hierover werd hij zoo woedend dat de vrouw eindelijk verzocht van zulke beleedigiugen verschoond te blijven. Daarop werd hij weder over dreven vriendelijken nu bemerkte men steenen bak in de koningskamer en volko men gelijk aan den inhoud van Salomo's gegoten zee (1 Kon, 7 232 Kron. 4 2). Noach's ark had juist een millioen maal den inhoud van den steenen bak. Tot deze feiten bepalen wij ons. Piazzi Smyth, aan wiens prachtwerk („Onze er fenis in de groote Pyramide", Londen, 1890) wij ze ontleenden, geeft ze met kwis tige hand. De meeste evenwel kunnen wij zonder kennis van de hoogere wiskunde en sterrekunde niet verstaan. Door velen zijn die feiten met schouderophalen ont vangen. Iemand zei er van„Ik zie van dat alles in de groote pyramide evenveel als in een schoen, die aan de kust der Middellandsclie zee gevonden, gezegd zou worden te hebben toebehoord aan den pro feet Jona". Menig lezer dezer regelen zal het ongetwijfeld daarmede eens zijn, of schoon hij zal moeten erkennen dat, wanneer deze uitkomsten alle toevallig zijn, wij twee wonderen hebben voor één. Bewonderen we den yver van meergenoemde mannen, die samen eene halve eeuw het onderwerp bestudeeren en nieuwe lp nen hebben ge trokken op een onmetelijk gebied dat der kennis van de groote pyramide. Vóór wij de pen neerleggen, noemen wij nog een naam, dien van Flinders Petrie, wiens werk „De Pyramiden en Tempels van Gizeh" door de „Times" het eenige standaardwerk over de pyramiden werd genoemd. Al wat hij had en was, ten slótte zijne gezondheid en zijn leven, offerde hij aan de studie van het onderwerp. Meer dan eens stond hp tot aan den hals in het water om zijne opmetingen te doen. De bovenvermelde resultaten van Smyth be streed hij wanhopig, schoon tot dusver met weinig succes. De theorieën der vorige eeuwen en die van Lepsius heeft hij af doend weerlegd. Alleen de vrees om te veel plaatsruimte te vergen voor zoo afgetrok ken een onderwerp als het mijne weerhoudt mij, dieper op deze zaken in te gaan. Al leen nog één resultaat van Petrie: Daar slechts vijf stoffen bekend zijn, hard genoeg om tot punt te dienen van de bronzen werktuigen, voor de pyramide benoodigd, gelooft hij, dat de gebezigde stof onge- kristalliseerd corundum was. Met groeten, uit verren lande, aan redactie en lezers. ChrSchoolblad). A. J>E Vliegeb, _.t er gaande washij was ■worden. Natuurlijk werd d. ffl|orst en de ongelukkige weg fan rijke bedelaar. Te bedelaar overleden, in wi R0r 910,000 frs. aan effecten worden, waarvan nog voor 1 rente te innen was ln ï"„.a 400 flesschen Bordeaux Kie de man van zijn ouders gt ■arvan hij geen enkele H me woning was in 50 jaren ■naakter behoorde dan ft"1 ..w ay hlMTlAr» TO. ge i i ook bed toe om er binnen te gaa L_ Verklaarbare vergissingen. 7.0<r mil P.0,118 gei .j J Burgemeester: Zeg mij eens lCU waarom heb je mij niet ge, Kt' er gisterenavond een vech ^KTliegende Olifant' heeft plni Veldwachter „Ik heb wel leven in de herberg gehoord dat; de zangvereeniging „Lield; repeteerde." jt LAiNDBOUW. I Eenige landbouwvereeniging in het afgeloopen jaar proefve legd, voor onderzoek van beeti suikergehalte, afkomstig van eaad. Van slechts weinigen is ■kend. Het proefveld, aangelegd doo van landbouwers die suiker biete te Tholen, gaf de volgende Rabbeth en Gieseke13.9 gemiddeld 45.143 K.G. per H. bers specialiteit, 14.4 pet. sui deld 47.875 K.G. per H.A.V zleben, 14.8 pet. suiker, gemi KG. per H.A. Kiilin, Naardei suiker, gemiddeld 44.337 K. Vrijdag 9 Feb. WcstJinpelle, 10 uur in h door net. Loeff lo. de hei berg 1 en liuis met Bakkeet daarnei 1073 cA. 2o. een hui: met sc werkplaats, tuin enz. 707 cA. hofstede Kerkepad3370cA. 5o.,6< tuin, erf en erfpacht. Ho. 3huizer bakkeet, schuur en tuin 604 c 9 huizen, tuin en erf, 15o. eer met graanzolder, 16o. en 17o. 2 tuin (erfpacht), 18o.—22o. 11 hui: en erven in den Doolhof. 23o. 33 24o. V» deel in een gang aan de 25o. 3257 cA. bouwl. en sprin Straatweg, 26o. en 27o. 49 Arei het Hout". '«Gravenpolder, 10 uur door not. Overman voor 7 jaar, voor wed. A. Verhage in 7 pon H. bouwl. in Middel Zwake. Zaterdag 10 Feb. Zoutelande, 10 uur bjj v. oor not. do Vos, nieuwe lioutv en loopvarkens. Westknpelle, half 1 bij 'riëlso, door not. de Vos, nieuw 2 paarden, loopvarkens, biggen, aad, veeren bedden, kachels, gc 200 droge mutsaards. Maandag 12 Feb. Middelburg, door v. Bent ,ïng, boekverkooping. Ook vol, Goes, in café Hartman Hollmann, 2 uur, manufacture gende dagen- Goederen te zien Dinsdag 13 Feb. Middelburg. Notarishuis, gebruikte-, antieke- en mode ingelegde en andere kabinette kiaterihouten dekenkisten, enz. en de Groot. Vlisslngen, Café But, 8 de Maret Tak, een winkel, erf, en afzonderlijke bovenwoning, hook Groenewoud. Te zien da I op den verkoopdag van 9—12 Woensdag 14 Feb Goes, in de Prins van Ora door not. Lansen Croin, voor te Kattendijke, de hofstede m woning, bouw- en weiland, er H. 34 A. In perceelen en in en catalogi bij dhr. Pel ie. Wcstkapcllc, op dehofsti J. Minderhoud Pz. 9 uur door DierriOn oud 12, 7 en 3 jaar; 3 19, 9 en 6 jaar; 1 hengstveulen 5 baatg. melkkoeien, 1 vaars 4 eenjarige vaarskalveren, 3 jo kens, 1 karnhond, 33 kippen menwagens, 1 marktwagen oude marktwagen, diïewielska eëgen, enz. mutsaardt, strc larwestroo, peulen, zetgranen, een lok. Paarden want, landl gereedschappen, melk- en zolde Pen, meubelen, barometer, 3 v •net ioebehooren,porcelein, bli °u aardewerk, enz. Dwiderdag 15 Fel olfertsdijk, 10 uur 1 ™or not. Paardekooper Overm Westveer een schuur tn tuin öabbingepolder2o. voor erv '1u's en schuur met cA. en 16370 cA. bouwl. i j' 0,n 1 uur aan h ki/a- il' als kabinet, kachel, st< o' t robben, Lessenaar, klee arkens, stroo, kruiwagen,ma iUven, Arbeidersgereedschap! „J..appels> mest. dom- eI£ure' 8 uur, in De 2o ic Verhulst een huis 1 a»daa?nN 187 "n d° La"g° knnrCi 187, Laags voor ei t0i 'lk te zienhet eerste 12 t.r,Uui en '10t tweede pen 'yn van 2-4 uur. Bell, half 11 bü Lutjk ÏÏfcn' houtwaren, dor, Ltrechto I°°r Personen, k: 2 koeie„ wa»en«e. frankli n> 2 ossen, 40000 kilo Ma H'oir„ Vrijdag 16 Febr dpor nof pr 10 uur "ot. Ii.aar, voor erven

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2