NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. DoniMag 8 Mruart. Iclifsfe laargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. 55. 1894. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJK. DE SCHRIJFPROEF. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten elkem MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cant, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Middelburg, ook voor St. Laurens, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 20, 21, 22, 23, 27, 28 Februari en 1, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 20, 21, 22 en 23 Maart. De belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het laatstgeplaatste goedkeu- ringsmerk, voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden meet worden bewaard. Belanghebbenden worden verder herinnerd, dat de verificatie van gewichten beneden het gram (milligram gewichten) uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg geschiedt. Het is een goede zijde van het kieswet- ontwerp dat het een einde maakt aan verkeerde invloeden bij verkiezingen. Waar nu de mogelijkheid bestaat dat vele stembriefjes tegen den wil van de eigenaars ingevuld worden met den naam van een door dezen niet gewilden candidaat daar zal dit voortaan onmogelijk zijn, wijl niemand zijn stembiljet meer thuis krijgt. Gaat de wet door zooals zij is ingediend, dan krijgt voortaan elke kiezer wel zijn oproepingsbrief; doch het stembiljet wordt hem eerst in het gemeentehuis door het stembureau verschaft. Dat stembiljet moet door hem ingevuld worden in een der couloirs (kotjes) die daartoe opzettelijk moeten aangebracht zijn. Een lessenaar achter een schotje, op de lessenaar het schrijfgereedschap en voor de lessenaar de kiezer die door niemand gezien, althans door niemand nagegaan, den candidaat zij ner keuze op zijn kiesbiljet kan aanwijzen. Dit is eene heele verbetering. Er is echter een maar aan verbonden. Het wetsontwerp, ook zooals het nu laatst door den minister nog een weinig gewijzigd werd, bevat onder anderen de bepaling dat men om kiezer te worden, eetl schrijf proef moet komen afleggen. Deze operatie moet natuurlijk geschieden op het secretarie ten gemeentehuize. Tegen deze voorgenomen schrijfproef is van alle zijden bezwaar ingekomen. Met zekeren aandrang werd betuigd dat zij ver vallen moest. Doch anderen vonden nu juist deze schrijfproef zulk een kostelijk kenmerk van geschiktheid om kiezer te zijn, dat zij den minister sterk afraadden de schrijfproef uit de wet te verwijderen. Bij de wijzigingen door den minister nu kort geleden aangebracht is de schrijfproef, ondanks de krachtige vertoogen daar tegen ingebracht, behouden. En waar sommige dwepers met de meuwe kieswet over de handhaving dezer schrijfproef zeggen„en daarover verblij den wij ons zeer", daar verklaren wij zon der aarzelen dat de vasthoudendheid van den minister op dit punt ons niet is mee gevallen. De bepaling omtrent de schrijfproef is ket meest impopulaire gedeelte van de wet. De schrijfproef werpt met de eene hand de denr dicht die men met de andere heeft opengetrokken. De schrijfproef zal duizenden kiezers die het nu zijn kiezer af maken en duizen den, die het worden willen voor immer van de uitoefening van hun kiesrecht be- Woveh. Wat is de bedoeling met de schrijfproef De lezer weet, wanneer straks de kies wet aangenomen zal zijn, dan is het dood vonnis over alle kiezers uitgesproken. Dan zijn er geen kiezers meer. Het land is dan zonder kiezers. Die an kiezer wil worden, die moet het op raadhuis komen aanvragen. i ee^ ^aar z9n mondelinge boodschap aan, dan wordt hij achter een lessenaar aan een tafeltje geplaatst, hem wordt en 1 6n een st;uk papier verschaft, BclwÜ "ïoet vervolgens eenige regelen taift schrijven of naschrijven, waarin hij van zoo even, om op de «eislyst geplaatst te worden, herhaalt. Of zijn schrift zoo zuiver, zoo net; zoo duidelijk zal zijn dat hij daardoor kiezer kan worden, dit moet hij afwachten. De gemeenteraad maakt dit uit. Eigenlijk komt het hierop neer dat bij minder twijfelach tige gevallen reeds dadelijk door een amb tenaar ter secretarie zal zijn uitgemaakt dat de belanghebbende zijn kiesrecht voortaan vrijelijk mag uitoefenen. Want de lezer weet, die het kiesrecht daarna ontvangt, die behoeft geen schrijf proef meer te leveren hij blijft zijn heele leven kiezer natuurlijk tenzij faillissement of andere ongerechtigheden, die de wet ver biedt, het onmogelijk maken. Nu wezen wij er reeds vroeger op dat deze schrijfproef een slechte^maatstaf is om er de geschiktheid (om kiezer te zijn naar te meten. Wij wenschen niemand te lasteren wij wenschen de goeden niet te na te spreken. Maar wij zeggen niet te veel als wij beweren dat onder hen die het slechtst schrijven, de meeste dokters, advocaten, predikanten, schoolmeesters en krantenschrij vers voorkomen. Beziet de brieven en handteekeningen van onze burgemeesters, kantonrechters, gemeen teraadsleden, leden der tweede kamer, offi cieren en grootwaardigheidsbekleeders, en gij zult zien, het is in vele gevallen moeilijk of in het geheel niet leesbaar. Hanepooten zijn het die menig professor op het papier brengt. En toch zijn deze allen menschen van beschaving en ontwikkeling, die best ge schikt zijn om hun stembiljet in te vullen. Neemt de arbeiders en ambachtslieden, die nu kiezer zijn of die het dit jaar hopen te worden. In de laatste tien, twintig, dertig, veertig, vijftig, zestig jaren misschien, namen zij zelden of nooit meer een pen ter hand. Door den arbeid met spa of schop achter ploeg of schaafbank, op vrachtwagen of boot is hun de lenigheid der vingers, de lust tot schrijven ontgaan. Honderden hunner gaan liever een „schoft" werkenloopen liever drie uren ver en meerwerken liever een ganschen dag in de oesterputten, dan dat zij een brief, al was het maar een kattebelletje van een paar regels, zouden schrijven. En er voor naar het gemeentehuis gaan, in het geheel niet, zelfs al ware er iets vrij wat gewichtigers dan het kiesrecht mede te verdienen. En dan de eenvoudige menschen, die wel dragelijk schrijven kunnen, maar die zullen worden afgeschrikt door de omstandigheden. Ziet ze daar komen om hun schrijfproef af te leggen! Daar staan de heeren of heertjes van het secretarie. Zij zien hem aan zoo verbeeldt hij zichof zij hem zeggen willen: Kom jij ook examen doen Ziet hoe hij de pen opneemt en weder neerlegt, haar in den inkt doopt en op het papier zet Er zit een haartje ton. De eerste ophaal is al mis. Yeel te dik. De man krijgt het te kwaad met dat haartje. De ambtenaars kijken hem op de vingers of keeren hem kieschheidshalve d«jn rug toe. Ook daarvan voelt hij de strekking en de beteekenis, want een ambachtsman voelt zoo diep. Dan die toeschouwers die ook om hun schrijfproef komen. Hun lachen, hun fluis teren, hun kwinkslagen, hun hatelijkhe den Een slechte pen, een inktvlek. Een ander papiertje. Opnieuw bezwaren. Is het te verwonderen dat de man boos of verlegen zijn biezen pakt en de heeren met hun schrijfproef zitten laat? Maar bovendien is dit billijk, dat de Regeering de schrijfproef vergt van hen die weinig of geen belasting betalen en nimmer de schrijfproef gevergd heeft van den belasting betalenden burger-geld-aristo- craat De schrijfproef zal tal van ontwikkelde, beginselvaste plattelandskiezers van het kiesrecht uitsluiten en het kiesrecht in gevaar brengen van geleerden en weten schappelijk zeer ontwikkelden. De schrijfproef zal de menschen niet tot meer schrijven prikkelen. En wie haar aan vaardt, gelij k de radicalen onder de liberalen om daardoor den leerplicht ingevoerd te krijgen, die zal eveneens teleurgesteld worden. Goed loeren schrijven is uitnemend; maar om goed te blijven schrijven, zou men herlialingsonderwijs motten invoeren, en wel wanneer het amendement Kerdijk- Levy door ging een herhalingsonder wijs tot het 25ste pf 28ste levensjaar, den vereisehten leeftijd voor een kiezer. En daarom hopen wij dat in de tweede kamer alle roomsche en antirevolutionaire kamerleden, zich met de enkele liberalen die tegen de schrijfproef zijn, zullen ver eenigen, en de schrijfproef, dat kind van den dwang, uit de wet lichten want zjj hoort niet thuis in een wet die finale uit breiding van kiesrecht bedoelt, dat wil zeggen een uitbreiding zoover de Grondwet toestaat. Op dat punt had de Regeering wel wat toeschietelijker kunnen zijn. Nu zij 't niet was, blijft de tweede kamer niets anders over dan gebruik te maken van haar grond wettig recht van amendementen te verwij deren het struikelblok, waarop de aanne ming dezer van revolutionair standpunt billijke wet zou afstuiten. Overigens verdient hare poging hooge- lijk gewaardeerd om het grond wetsbezwaar van antirevolutionairen en liberalen als Lohman, Mackay, Beelaarts, Brantsen, Schimmelpenninck, v. d. Kaaij, Roëll, Van Houten en anderen te ondervangen en de kenmerken voor geschiktheid en maatschap- pelijken welstand, gelijk de Grondwet eischt, onder één dak te brengen. Die quaestie welke ook in menige anti revolutionaire kiesvereeniging om bij de G's te blijven noemen wij Groningen, Gouda en Goes warme hoofden en koude harten onder zonen van éen geeste lijk huisgezin dreigde te verwekken, zal bij de komst van den nieuwen afgevaar digde voor Goes in de tweede kamer, waar schijnlijk van de baan zijn. Zondagavond kwam het bericht dat de beul zich gereed moest houden voor de onthoofding van Yaillant. Den volgenden morgen had de terecht stelling plaats. Met cynische onverschil ligheid ging de anarchist in den dood. Een portier hoorde hem in het voorbij gaan neuriën, en de opmerking maken hé, ik dacht dat het ding hooger was. Onder de woordendood aan de burger maatschappij, leve de anarchie I liet hij zich op de plank leggen. Daarna viel de bijl en was alles stil. Ijzingwekkende gedachte, zonder eenigen schijn van berouw iemand te zien henen gaan in de donkere eeuwigheid om bewaard te worden tot den grooten dag van het rechtvaardige oordeel. Maar ook arme Fransche republiek, die, door de valsche wijsbegeerte der eeuw ver voerd, aan alle gezag en gehoorzaamheid aan den Koning der koningen vervreemd, uit zelfbehoud eindigen moet met de door haar zeiven gekweekte ongeloovige kinderen op die wijze van zich af te schuiven. Het belangrijke debat in de eerste Kamer gevoerd, weuschen wij in den vorm van een gesprek, zooveel mogelijk met de eigen woorden van de sprekers weer te geven opdat de strekking er van door al onze lezers begrepen worde. De voornaamste sprekers bjj het debat over de punten die ons thans belang in boezemen waren de heeren Y. Zinnicq Bergmann (roomsch), Pijnappel (liberaal), De Savornin Lohman (antirev.). Tak (mi nister, liberaal) en Wertheim (liberaal). Het kan nuttig zijn hierbij nog op te mer ken dat de heer Wertheim een Jood is en dat het geheele gezelschap, aldus aan den lezer voorgesteld, bestaat uit eerlijke, kundige mannen. Het gesprek vólgt in een volgend nommer. Wij Nederlanders, bewoners dezer lage landen, zijn een volk van het vijgeblad; het is ons een tweede natuur geworden, ieder die onze vijand niet is, te dekken, an als 'tkan te bezingen en met lauweren te sieren. Alleen onze vijanden, onze heusche vijanden, die durven wij aanvoor hen zijn we niet spaarzaam met de modder, lien duwen we onder het slijk. Zoo is de Nederlander met al zijn deugdzamen afkeer voor het persoonlijke. Geen persoonlijker man dan hij persoonlijk door zijn vrien den en bekenden te sparen; onpersoonlijk door zijn vijanden onder de grofste grof heden te bedelven zoo is 's lands manier. Tegen deze nationale ondeugd hebbe men te waken, en we zullen haar het best be kampen, door onbeschroomd over personen te spreken en te schrijven zonder met opzet, in den verkeerden zin, hetzij door te vergoelijken, hetzij door te vergrooten, persoonlijk te zijn. {Dagblad v. Nederland.) 7 Febr. '94. Stavenisse. Onze gemeente zal wel dra een gevoelig verlies lijden door het a. s. vertrek van onzen algemeen geachten geneesheer J. de Visser. Wegens voortdu rende ongesteldheid heeft hij tegen 1 April a. s. ontslag aangevraagd als gemeentege neesheer, hetwelk hem op de meest eer volle wijze is verleend. Den 1 Juli dezes jaars zou het 34 jaar zijn, dat Dr. de Visser in deze gemeente de praktijk heeft uitgeoefend den 1 Juli 1860 toch verliet hij Grijpskerke (Walcheren) waar hij 7 jaar werkzaam was, om zich hier te ves tigen. Het wordt algemeen betreurd dat hij heengaat, daar hij ten allen tijde met ij ver en volle toewijding de belangen van zieken, armen en kerk heeft behartigd. Eene welverdiende rust, na ruim veertigja- rigen dienst en eene goede gezondheid zij hem nog vele jaren geschonken. En dan Stavenisse, zonder geneesheer; het is te hopen dat de vacature spoedig vervuld worde. Eene oproeping is gedaan; naar onze bescheiden meening, is het de vraag of zélfs één sollicitant zich zal aan melden, daar de aanbieding van salaris niet groot is, althans voor onzen tegen- woordigen tijd. Doch eene herhaalde op roeping zal wel iets meer toezeggen en zij het dan met gunstig gevolg. In elk geval wordt verzekerd, dat een dokter alhier, daar hij ook de apotheek houdt, een ruim bestaan heeft. De heer De Laat De Kanter, ge boren te Goes, oird-zeeofficier, laatst bur gemeester van Leiden, is Zondag aan een hartkwaal overleden. Tot chef van de Afdeeling onderwas aan de gemeente-secretarie te Haarlem is benoemd de heer P. Kalbfleiscli, thans le ambtenaar aan de gemeente-secretarie te Sloten (N. Holland), en vóór eenige jaren zijn opleiding genoten hebbende aan gelijke secretarie te Veere. Een predikant bezocht een man, die wegens moord tot langdurige gevangenis straf veroordeeld was. Onder den indruk van het hem pas bekend gemaakte vonnis, was zijn hart week ge worden. „Dominé" zeide hij, terwijl tranen hem langs de wangen rolden «mijne ouderB meenden het goed met mij, maar de opvoeding die ik op straat ontving, heeft mij bedorven. Als het maar eenigs- zins mogelijk was verliet ik het huis om met allerlei kwajongens op straat om te loopen. Op straat leerde ik lanterfanten op straat leerde ik vloeken op straat leerde ik den weg naar de kroegj; op straat leer de ik stelen en eindelijk ook moorden. O dominó op straat loert de duivel op de jongens om ze ten verderve te slepen." Hoevele jongens en meisjes moeten het zelfde erkennen als deze gevangene! Onze kinderen behooren tehuis. Zij moeten lie ver in huis zijn dan op straat omloopen. Maken wij het hun te huis gezellig en aangenaam. Zorgen wij zelf zooveel mo gelijk met onze kinderen thuis te zijn. Noodelooze uithuizigheid der ouders werkt altijd in) een of ander opzicht verderfelijk op de kinderen. Zij hebben er recht op, dat wij hun onzen aandacht wijden en on zen tijd. Eene voorname dame klaagde eens hare droefheid aan Frans von Sales (15171622) omdat haar zoon God niet wilde vreezen, niettegenstaande zij gedurig met hem over God en Zijnen dienst sprak. Eindelijk vroeg zij den bisschop„Wat moet ik nu doen?" „Wat minder met uw zoon over God en| wat meer met God over uw zoon spreken", luidde het welmeenonde antwoord. Ned. Herv. Kerk. 3? Beroepen te Nieuwvliet en te Kerkwerve de heer A. W. Voors, cand. te Leiden. Ger. Kerken. ||F Bedankt voor Arnemuiden door ds. J. H. F. Gangel te Aalten. De heer A. Geill slaagde aan de hooge- school te Utrecht voor het geneeskundig examen II. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechibank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens diefstal: M. H., 23 j., varensgezel, Ter- neuzen, tot 7 d. gev. straf; beleediging van een ambtenaarA. C. R. 40 j., hvr. van C. K., koopvrouw, Bosch- kapelle, tot f 8 b. s. 6 d. h. mishandeling: I. v. d. Y., 19 j., arbeider Biervliet, tot 4 m., J. I. B., 23 zonder beroep, Retranchement, tot 2 m., en C. D., 18 j., werkster, Retranchement, enA. K., 43 j., bierhuishouder, Middelburg, beiden tot 7 d. gev. straf en P. B., 48 jkleer maker, Vlissingen, tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling eu straatschenderijL. D,, 34 j., werkman, Yzendijke. tot 7 d. gev. straf en f3 b. s. 3 d. li., en overtreding der drankwet en bedelarij J. W., 28 j., werkman, Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h. en 2 hechtenisstraffen ieder van 6 dagen. Allen in de kosten. YrijgeoprokenA. M., 58 j., zonder be roep, Cats, beklaagd van beleediging van een ambtenaar. Goes. In plaats van den heer H. J. Baning die bedankt had, is door Gedepu teerde Staten in de Commissie voor de Bedrijfsbelasting benoemd de heer J. Oele Hzn. te Kapelle. Tot het herstellen van lekkages aan de Marinehaven te Vlissingen het totaal der kosten wordt begroot op f 3000 is heden een aanvang [gemaakt met het leggen van een dam voor de buitenste sluis. (M. C.) De heer F. Dieleman te Axel be haalde op de internationale tentoonstelling van pluimgedierte te Rotterdam twee tweede prijzen en een eervolle vermelding voor een collectie duiven. lerseke. Vrijdagavond hield de ko- lenbond „Voordeel" haar algemeene jaar vergadering in Hotel Klaasse. De Secr-Penningm. dhr. Vogel, bracht een jaarverslag uit en deed rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer, waaruit bleek dat in het jaar 1893 3 schepen waren aangekocht, samen 250 kar, de ontvangsten waren f 4261.73 de uitga ven f4184.56, de gemiddelde prijs der ko-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1