NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. io. S3. 1894. SaMag 3 dfefictiaii Eclifste laacpni). CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN Een korte herinnering aan de kiezers en aan die meenen het dit jaar te kunnen worden. Tevens een verzoek aan de be sturen onzer Kiesvereenigingen. Ook dit jaar is het van belang, dat ieder kiezer zorge, dat hij ook op de kiezers lijsten staat. Voor hen, die verhuisd zijn, inden loop van 1893, is de zaak voor 15 Februari hunne biljetten in te sturen aan het ge meentebestuur. Kiesgerechtigd zijn a. die meerderjarig zijn; en in de per- soneele belasting zonder remissie of korting zijn aangeslagen, of in de grondbelasting f 10 betalen ook zelfs in een gemeenschappelij- ken boedel. Ook wanneer men 9 maanden een ge deelte eener woning heeft bewoond, die in haar geheel het dubbele der personeele belasting, zonder remissie, opbrengt. Men mag geen bedeeling genieten en moet de belasting van het laatste jaar be taald hebben. Het biljet der grondbelasting loopt tot 1 Januari '94. Het biljet der personeele belasting loopt tot 1 Mei '93. De heer jhr. mr. A. F. de Savornla Lobman heeft zijne benoeming tot lid der tweede kamer aangenomen en houdt daar door op lid der eerste kamer te zijn. De staten van Gelderland zullen dus weldra opgeroepen worden om een nieuw lid der eerste kamer te kiezen. Moge des heeren Lohmans plaatsvervan ger een antirevolutionair zijndit zal wel afh angen van de toevallige meerderheid van een der partijen. Want vergissen wij ons niet dan is de verhouding in Gelder lands staten 29 liberalen, 30 roomschen en antirevolutionairen, en 2 conservatieven die de beslissing in handen hebben. Het is treffend en interessant te verne men dat het veel vermogende lid der eerste kamer mr. Wertheim, die blijkens vroeger opgedane ervaring de overgroote meerderheid der koloniale staten op Surina me achter zich heeft, moeite deed om den gouverneur jhr. v. Asch v. Wijk te bewegen zijn verzoek om ontslag in te trekken. De wensch dat hij blijven mocht werd gisteren in de eerste kamer door den heer Wertheim en door den minister van kolo niën uitgespoken. Reeds vond die wensch ondersteuning by een Amsterdamsche firma, die den an tirevolutionairen gouverneur gaarne behou den zag, wijl hij zoo zijn best doet om de kolonie Suriname uit haar diep verval op t e beuren, een poging waarvan deze firma de goede gevolgen reeds gezien heeft. Deze ervaring van liberale zijde zal den gouverneur goed doen. Zou met Keuchenius' dood een nieuwe aera, een tijdperk van waardeering van den tegenstander zijn aangebroken Wij hopen het hartelijk. Volgenseen „liberaal" blad, Het School blad, kost elke kweekeling, die aan een der Rijkskweekscholen de onderwjjzersacte verkreeg, den Staat f3500, zegge drieduizend vijfhonderd gulden. Een leerling, die aan de Rijks Hoogere Bu'gerschool het einddiploma verwerft, kost, volgens ditzelfde blad, niet minder dan f5150 of ten minste vier duizend gulden. Ieder gediplomeerde aan een gymnasium kost het land gemiddeld f 2465, zegge twee duizend vierhonderd vijf en zestig gulden. Waar nog f819 'ojj komt voor blken stu dent aan onze hoogescholen. Volgens hetzelfde blad kost een veearts net rijk f7807; en heeft elk cadet bjj zun bevordering tot luitenant van het land gevorderd f5360. wel, wat kostelijk, vooral als men weet dat er heel wat gegoeden aan gym nasia en hoogescholen studeeren, die het onderwijs dubbel en dwars kunnen bokos- tigen. En die nu om des gewetens wil van de staatsopleiding geen gebruik maken kunnen, dezen ontvangen niets; zij moeten alles uit eigen middelenj betalen, plus nog do be lastingpenningen voor de opleiding der leor- lingen aan de door hen niet begeerde S t aats-scholen- Dit is niet ïecht. Waarlijk het beginsel der vrije school is een kostsljjk beginsel, ook in dien zin, dat men er veel voor over moet hebben. Nooit zal ik vergeten zoo schreef een oud predikant op welke wijze de oogst begonnen werd jop de pachthoeven van den landbouwer L. Als het koren rijp was, werd ik elk jaar genoodigd mij op een bepaalden dag des morgens heel vroeg naar het veld van dien man te begeven. Als ik daar aan kwam, vond ik er den boer zei ven met 12 a 15 van zijn arbeiders, gereed om den oogst te beginnen. Maar geen hunner zou een hand aan het werk hebben gelegd, zonder dat wij eerst aan den God des oogstes de eere hadden gegeven. Als allen om mij heen stonden ontblootte elk het hoofd. Wij zongen een lied ter eere van Hem, die de velden wit maakt om te oogsten. Daarna knielden wij allen neder en baden om den zegen Gods over den oogst, om lust en kracht voor hen, die zouden maaien en inzamelen, en om bewaring en bescherming voor allen naar lichaam en geest. Als dit afgeloopen was werd mij een sikkel gegeven, en daarmede sneed ik het eerste koren, waarna allen in den Naam des Hee ren den arbeid begonnen. De heiligende invloed van het gebed en Gods Woord, werd in die gausche omgeving gevoeld. Nimmer zou men op het hof van dien boer een vloek gehoord hebben, en de man werd gezegend in al zijn ondernemingen. Tot zoover het verhaal van dien predikant. Er zijn zeker landbouwers, van Groningen tot Zeeland, die lachen bij dit verhaal en den draak steken bij hetgeen zij wellicht „schijnheiligheid". „vroom gekwezel", noemen. Maar ik zou aan die menschen wel eens willen vragen gelooft gij wezenlijk dat uw ongeloof en spotternij, het vloeken en drinken hij uw oogst, dan zooveel te grooter zegen aanbrengen Gij gelooft dit niet, en weet zeer goed dat Gods zegen alleen voorspoed geeft. Maar ge wilt dat niet erkennen, en nu zijt ge zoo verblind dat ge van het ongeloof tracht te bekomen, wat gij alleen door gehoor zaamheid ontvangen kunt. Er zijn landbouwers, die belijden Chris tenen te zijn, maar die -te verlegen zouden zijn voor liun buren en kennissen, om op zulk een wijze als landbouwer L. te toonen, dat zij van God alleen den zegen ver wachten. 't Is heusch geen wonder dat wij dikwijls ©hristelijke boeren even hard hooren klagen als de onchristelijke. Als wij met de wereld meedoen, en niet met blijde vrijmoedigheid den Naam en de genade Gods belijden, dan spreekt het van zelf dat wij mededeelen in de plagen, die komen over de ondankbare wereld. Zoo is het nu en zal het in de toekomst nog meer blijken. Elk Christen die gelijk de wereld denkt en doet, zal ook met die wereld getuchtigd worden. Aan sommige concurrenten Het is voor menig mensehe grote pine Dat hp de sonne in 't water siet schine. (Op een ouden gevelsteen). 2 Februari '94. Goes. Aan eenige ingezetenen wordt namens het Bestuur van den Chr. Volks bond eene circulaire gezonden 'met een ver zoek om nieuwe bijdragen ten behoeve der werkverschaffing, daar anders de werkzaam heden den 9en Febr. moe ten ophouden. Om tot Maart te kunnen voortgaan heoft de commissie tot werkverschaffing nog f 540 noodig. Oorzaak van dezen toestand is o. a. de poging om in onze gemeente de matten-fabricatie in te voeren, een industrie, die hier zeker eene uitnemende toekomst heeft. Het onderwijs in het matten maken is vrij kostbaar, doch deze kosten komen later onze stad ten goede, daarom zou het zeer jammer zijn indien dit onderwijs niet kon voortgezet worden. Zeer te betreuren zou het zeker niet min der wezen indien 9 Febr. aan de werklie den, die gaarne willen arbeiden, geen werk meer verschaft kon worden, en ook deze in een tijd, waarin zij nog geene andere werkzaamheden kunnen vinden, werkeloos zouden worden. Het bestuur van den bond vertrouwt, dat zij, die dit ver hinderen kunnen, zullen toonen dat zij dit niet willen. Mocht nu echter een belangstellende in het lot der werlce- loozen geen circulaire ontvangen, dan zal dit hem of haar wel geen verhindering zijn om eene vernieuwde bijdrage bij den penningmeester dhr. A. Dekker te zenden. Moge het blijken dat eene eenvoudige me- dedeeling van den stand der zaken in onze stad voldoende is om de Comm. tot Werk verschaffing uit alle moeielijkheid te heipon en haar in staat te stellen om haren ar beid, waarvoor zij zich zooveel moeite getroost, opgewekt voort te zetten. Middelburg. Uit een door dr. Bij 1- sma opgemaakt overzicht blijkt dat in onze provincie 90 blinden en 70 doofstommen zijn en wel Op Walcheren 30 blinden en 24 doofstommenwaarvan te Middelbmrg 21 b. en 9 d.Aagtekerke 1 b. en 1 d.Ar- nemuiden 1 b. en 3 d.Serooskerke 1 b. en 1 d.Souburg 1 d.Westkapelle 2 b. en 2 d. en Vlissingen 4 b. en 7 d. Op Z. en N. B e v e 1 a n d 19 blinden cn 19 doofstommenwaarvan te Goes 5 b. en 6 d. - Baarland 1 b. en 1 d. 's Heer Arendskerke 1 b. cn 1 d.'s Heerenhoek 1 b. en 1 d. Kapelle 3 b.Krabbendijke 1 d.Kruiningen 2d. - Oudelande 4 d. Rilland-Rath 1 b. en 2 d.Wissekerke 5 b. en 1 d.Wolfaartsdijk 1 b. en Ierseke 1 b. In Zeeuws h-Y laanderen (W. D.) 10 blinden en 5 doofstommen, waarvan te Aardenburg 2 b. en ld.; Breskens 1 b. Biervliet 1 d.Eede 1 b. en 1 d.Groede lb; Sluis 2 b.Schoondijke 1 d.IJzen- dijke 1 b- en 1 d. en Zuidzande 2 b. In Zeeuwse h-V laanderen (O. D.) 12 blinden en 7 doofstommen en wel te Axel 1 b. en 1 d.Hengstdijk 1 d.Hon- tenisse 1 b.Hulst 1 b.Ossenisse 1 d. Stoppeldijk ld. - Terneuzen 6 b. en 2 d. Zaamslag 2 b. en Zuiddorpe 1 b. en 1 d. Op S c h o u w e n-D u i v e 1 a n d 11 blinden en 8 doofstommen, namelijk te Brouwershaven 1 d.Bruinisse 1 b.Drei- schor 1 d.Nieuwerkerk 2 b.Noordgou- we ld.; Noord welle 1 b.Ouwerkerk 1 d.; Zonnemaire 1 b.; Zierikzee 6 b. en 4 d. Op T holen 8 blinden en 7 doofstom men, zijnde te St. Annaland 3 b.St. Maar- tensdiju 1 b. en 3 d.Oud-Yosmeer 1 b. en 1 d., Poortvliet 1 d-; Scherpenisse 2 b. en 1 d.; en Tholen 1 b. en 1 d. Zierikzee. Gelijk te verwachten was, na de beraadslagingen en stemming in de jongste gemeenteraads-vergadering heeft het burgerlijk armbestuur gezamenlijk zijn ont slag genomen. Als nu maar de arméit de dupe hiervan niet zijn. De Raad van State behandelde gisteren het beroep van J. Evertse, onderwijzer te Kerkwerve, tegen een besluit van Ged. Staten, waarbij hem verlof is geweigerd tot het bouwen eener woning op een afstand van minder dan vijftig meter van de alge- meene begraafplaats aldaar. De koninklijke beslissing volgt later. De radicale kiesvereeniging Amster van 1 5 regels 25 cent, iedere regal meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. dam te Amsterdam heeft besloten de can- didatuur van den heer K. Kater, voorzitter van het chr. werkliedenverbond „Patrimo nium" en candidaat der antirevolutionaire kiesvereeniging voor den gemeenteraad alcfaar, te steunen. Middelburg. De heer J. A. Tours deed in de vergadering van jl. Dinsdagavond de aangekondigde mededeelingen omtrent Ons Ruis te Amsterdam dat volksontwik keling bedoelt in de ruimste beteekenis en samenbrenging van lieden van allerlei kunne stand, godsdienst en politieke richting. De inrichting heeft een bibliotheek, waar ook spaarbank gehouden, les gegeven, rechts kundig advies versohaft, brieven en reques- ten geschreven worden. Een leerzaal die van 7 tot 10 's avonds open is en 64 stoelen heeft en geschriften van allerlei richting. Het ledental tegen 25 cent per 3 maanden vermindert zeer. 's Zaterdags kan men daar stereoskopen be kijken, dammen, domineeren of luisteren naar een voordracht. Vervorschingen zijn voor weinig geld te bekomen sterke drank is er niet. Er is ook een gymnastiekzaal waar op verscheidene dagen clubs van jongens en clubs van meisjes zich ontspannen tegen 40 cent hoogstens per maand. Lessen a 10 cent de les in Boekhouden, Nederlandsch en moderne talen worden met succes genoten. In een andere zaal vergaderen clubs van mannen of vrouwen om aangenaam bezig te zijn, met handwerk of lectuur. Geleerde heeren geven er cursus in we tenschappelijke zaken, die soms door de tooverlantaren worden verduidelijkt. Boven is een zaal voor 500 personen waar zangkoor gehouden wordt en 's Zondags tooneelvoorstellingen met concert, gym- nastiek-uitvoering of tooverlantaren met 10 cent entree per persoon. Een verstelkamer, waar meisjes, a 2 cent per les, haar eigen ondergoed leeren ver stellen. Ook worden kniplessen, kooklessen enz. gegevendes Zondagsavonds worden ook wel kunstbeschouwingen gegeven. In Ons Huis worden patroons en knechts tot elkaar gebrachten hunne gemeenschap- pelijke belangen besproken. De rede van den heer Tours werd warm toegejuicht. Enkele sprokers hadden be zwaren, wijl wat de heer T. wil, feitelijk hier reeds bestaatdoch anderen wilden, zij het ook op kleine schaal, een Ons Huis oprichten in den geest van het be sprokene. De slotsom was dat zal afgewacht wor den, hoevele ingezetenen hun steun toe zeggen in een volgende vergadering zullen dezen dan nadere plannen overwegen. De leiding der zaak berust bij een comité dat voor dien avond de taak van voor zitter aan den heer Herman Snijders had opgedragen. De prijs der beetwortelen In een afdeelingsvergadering der Noord- brabantsche Maatschappij van Landbouw, te Steenbergen gehouden, is eindelijk een voorloopig besluit genomen, om de kracht van den Bond der suikerfabrikanten zoo veel mogelijk te fnuiken. Scherp, bitter zelfs, waren de uitlatingen over de prijsverlaging nu weer door den Bond toegepast. „Hatelijk en verachtelijk" werd deze maatregel o. a. genoemd, omdat hij geno men was, eenig en alleen uit overweging, dat de prijzen van alle andere landbouw producten op het oogenblik zóó laag zijn dat de landbouwer wel gedwongen is, om desnoods tot eiken prijs beetwortelen te telen. Nog niet tevreden met hun enor me hooge dividenden, haalden zij uit de prijsverlaging met f 1 nog weer een geza menlijke winst van f 800.000. De pogingen om Nederlandsche bieten tegen Beteren prijs naar het buitenland af te zetten, schenen schipbreuk te moeten lijden op de hooge kosten van vervoer. Doch merkwaardig was het ook tq hooren hoe Belgische suikerfabrikanten, die mede aandselen in Nederlandsche fabrieken heb ben, met hun collega's één lijn trekken te gen de landbouwers. Met aandrang werd ten slotte voorge steld, dat de landbouwers nu eindelijk el kaar de hand zouden reiken. Als maar velen te zamen hun rechtmatige eischen deden gelden, moest de dwingzieke fabri- lcantenbond uiteen springen. Zij zouden tegen elkaar moeten opbieden, wanneer de boeren slechts te zamen in groote perceelen van b. v. 5U tot 101) H. A. bijeengenomen, wilden contracteoron. Yelen hebben aan deze roepstem ge hoor gegeven. Terstond na afloop der ver gadering werd ruim 100 11.A. bijeenge bracht, waarvoor men bij een binnen- of buitenlandsche fabriek betere voorwaarden zou zien te bedingen. Stand. Men schrijft ons Dat het niet riclitig is in ons leger is van algemeene bekendheid. Tijdens het droeve feit van den beken den Haagschen predikant aanhangig was, verdween er plotseling een zeer hoogge plaatst gepensioneerd officier. De beruchte onderofficieren-kwestie uit de residentie ligt nog versch in het ge heugen en de indaging van den „uitste- digen" eerste luitenant v. D. uit Leiden geeft ook stof tot denken. Daarbij komt dat er in Den Haag al lerlei geruchten loopen omtrent vieze zaakjes, waarin officieren zouden betrok ken zijn. Naar uit Kampen gemeld wordt moeten er zich ook daar reeds in het vorige jaar, minder aangename dingen voorgedaan hebr ben, die met de goede zeden in nauw ver band. staan. En nu weer is het bij het instructie- bataljon niet pluis. Reeds sedert lang werden daar allerlei voorworpen vermist. En wat moet nu gebleken zijn? Nadat eene vorige weck de volontair L., een zoon van een achtenswaardig ge neeskundige, wegens vermoedelijken dief stal in arrest is genomen, is men een ge heel georganiseerde dievenbende op het spoor gekomen. En netjes zat die bende in elkaar Er was een kapitein, een eerste-luitenaut, een tweede-luitenant, een adjudant, een sergeant-majoor enz., een bende dus op gelieele militairen leest geschoeid. Een nauwgezet onderzoek wordt inge steld, dat echter zeer moeielijk is, wijl reeds verschillende leden der club als kor poraal bij verschillende regimenten zijn ingedeeld. Dat dit zaakje zeer onaangenaam is voor den commandant van het instructie-batal jon, den luitenant-kolonel Goudschaal, laat zich verstaan. Toch is er hoop, dat juist zijne energie in staat zal zijn de bende geheel uit te roeien. 't Is maar de vraag of het kwaad zich dan weer niet op andere wijze zal open haren Kruiningen. Donderdagmiddag' had de bakkersknecht A. W. het ongeluk bij bet malen van mangelwortelen met zijn hand in aanraking te komen met de machine waardoor hem de vingertoppen Werden vermorzeld en geneeskundige hulp uit Hansweerd moest worden ingeroepen. Cats. Omtrent den noodlottigen dood van den mosselschipper zie ons nummer van Woensdag jl. verneemt mén nader: Hij heet Joh. de Smit, arbeider te Filippine, en was gehuwd. Wegens gebrek aan werk was hij, teneinde kreukels te rapen, mede ^gegaan met een der vele mosselschippers, die het geheele jaar voor hun bedrijf in de Zandkreek zijn. De schipper op wilde eenden willende schieten, vroeg hem om het geweer dat in de boot lag. Hij sprong daarom in het bootje, vatte het geweer bij den tromp, maar de haan bleef haperen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1